Šta je novo?

Cene nekretnina

Prosto. Tako što imaš prodavce kojima gori pod nogama i svesni su da, ako stave nerealnu cenu stan prodati neće. Onda te cene vuku i ostale. Osnovi tržišne ekonomije.
A gde si video da se Premium stan ne može prodati, danas na oglasima stoje samo krš stanovi neprodati, ovo sve što vredi brzo ode...

Veliko je pitanje da će uopšte doći do pada na našem tržištu. Više nije ni 2015 a naročito ne 2010 ili ranije, stvari su se u svim segmentima ekonomije krucijalno promenile. Ništa više nije isto. Istovremeno mi smo malo tržište čiji su kupci uglavnom domaćinski nastrojeni, to nisu ni kockari, ni kriptomanijaci, ni neki berzanski zaluđenici (osim ovih 10-15 ovde na listi :cool:) kojima gori pod nogama…možda to jeste plitko tržište, ali je cenovno stabilno. U Srbiji se uspeh (na žalost!) još meri brojem kuća i stanova, a ne koliko si dobar, vredan i želiš drugome da pomogneš

Ako imamo trendove da se cene apartmana u turističkim centrima konstantno povećavaju iz godine u godinu, I ako imamo u vidu da se ni u Srbiji tako lako ne ostaje bez posla kao recimo u jednoj americi ili EU, onda nema mesta preterivanju kako će cene da dožive Slobodan pad – toga naročito u Srbiji neće nikada biti. Pre će i tome sklon potencijalni prodavac (navikao na život na visokoj nozi i i slično gore pomenuto) ozbiljno popričati sa svojom ženom, taštom, decom i tetkama koji mu prave velike mesečne troškove nego ostati bez stana zbog sitnih gluposti za pokazivanje. Druga stvar je što ti kupci imaju već razrađene poslove, pa evo i kod mene je tako, svi imamo po neki poslić i privređujemo, ne živimo od izdavanja stanova, ali pre bih imao neku nekretninu nego veliki račun u banci!
Iako se po gradovima možda ne primećuje ali mi ipak živimo u vremenu gomilanja kapitala...neće niko više ni to Mirijevo da spusti ispod 1800 a kamoli bliže delove

Tako da stvari nisu nimalo proste kako ih želite predstaviti, ima tu mnogo ličnih i drugih faktora. Na nekom forumu je pisalo da recimo u onom kompleksu preko puta Kalemegdana kupci prvo pitaju ko im je komšija, iako je objekat Premium...ko bi recimo to pomislio!?
 
A gde si video da se Premium stan ne može prodati, danas na oglasima stoje samo krš stanovi neprodati, ovo sve što vredi brzo ode...

Veliko je pitanje da će uopšte doći do pada na našem tržištu. Više nije ni 2015 a naročito ne 2010 ili ranije, stvari su se u svim segmentima ekonomije krucijalno promenile. Ništa više nije isto. Istovremeno mi smo malo tržište čiji su kupci uglavnom domaćinski nastrojeni, to nisu ni kockari, ni kriptomanijaci, ni neki berzanski zaluđenici (osim ovih 10-15 ovde na listi :cool:) kojima gori pod nogama…možda to jeste plitko tržište, ali je cenovno stabilno. U Srbiji se uspeh (na žalost!) još meri brojem kuća i stanova, a ne koliko si dobar, vredan i želiš drugome da pomogneš

Ako imamo trendove da se cene apartmana u turističkim centrima konstantno povećavaju iz godine u godinu, I ako imamo u vidu da se ni u Srbiji tako lako ne ostaje bez posla kao recimo u jednoj americi ili EU, onda nema mesta preterivanju kako će cene da dožive Slobodan pad – toga naročito u Srbiji neće nikada biti. Pre će i tome sklon potencijalni prodavac (navikao na život na visokoj nozi i i slično gore pomenuto) ozbiljno popričati sa svojom ženom, taštom, decom i tetkama koji mu prave velike mesečne troškove nego ostati bez stana zbog sitnih gluposti za pokazivanje. Druga stvar je što ti kupci imaju već razrađene poslove, pa evo i kod mene je tako, svi imamo po neki poslić i privređujemo, ne živimo od izdavanja stanova, ali pre bih imao neku nekretninu nego veliki račun u banci!
Iako se po gradovima možda ne primećuje ali mi ipak živimo u vremenu gomilanja kapitala...neće niko više ni to Mirijevo da spusti ispod 1800 a kamoli bliže delove

Tako da stvari nisu nimalo proste kako ih želite predstaviti, ima tu mnogo ličnih i drugih faktora. Na nekom forumu je pisalo da recimo u onom kompleksu preko puta Kalemegdana kupci prvo pitaju ko im je komšija, iako je objekat Premium...ko bi recimo to pomislio!?
Batali te price o premium stanovima. Postoje premium stanovi i kupci koji ne znaju sta ce sa parama koji ce kupiti te stanove. Ali 95% stanova na trzistu nisu premium i 95% ljudi nema novac za premium stanove. Kad neko da oglas da prodaje stan, ako mu taj stan nije PREMIUM, njemu ce se javljati na oglas ljudi koji imaju platu mozda malo vecu od proseka. Ako ti ljudi sa prosecnom platom nemaju para da kupe stan po ovim cenama, a tom prodavcu je bitno da proda stan, morace da spusti cenu. Niko ne spusta cenu zato sto zeli, nego zato sto mora.
 
A gde si video da se Premium stan ne može prodati, danas na oglasima stoje samo krš stanovi neprodati, ovo sve što vredi brzo ode...

Veliko je pitanje da će uopšte doći do pada na našem tržištu. Više nije ni 2015 a naročito ne 2010 ili ranije, stvari su se u svim segmentima ekonomije krucijalno promenile. Ništa više nije isto. Istovremeno mi smo malo tržište čiji su kupci uglavnom domaćinski nastrojeni, to nisu ni kockari, ni kriptomanijaci, ni neki berzanski zaluđenici (osim ovih 10-15 ovde na listi :cool:) kojima gori pod nogama…možda to jeste plitko tržište, ali je cenovno stabilno. U Srbiji se uspeh (na žalost!) još meri brojem kuća i stanova, a ne koliko si dobar, vredan i želiš drugome da pomogneš

Ako imamo trendove da se cene apartmana u turističkim centrima konstantno povećavaju iz godine u godinu, I ako imamo u vidu da se ni u Srbiji tako lako ne ostaje bez posla kao recimo u jednoj americi ili EU, onda nema mesta preterivanju kako će cene da dožive Slobodan pad – toga naročito u Srbiji neće nikada biti. Pre će i tome sklon potencijalni prodavac (navikao na život na visokoj nozi i i slično gore pomenuto) ozbiljno popričati sa svojom ženom, taštom, decom i tetkama koji mu prave velike mesečne troškove nego ostati bez stana zbog sitnih gluposti za pokazivanje. Druga stvar je što ti kupci imaju već razrađene poslove, pa evo i kod mene je tako, svi imamo po neki poslić i privređujemo, ne živimo od izdavanja stanova, ali pre bih imao neku nekretninu nego veliki račun u banci!
Iako se po gradovima možda ne primećuje ali mi ipak živimo u vremenu gomilanja kapitala...neće niko više ni to Mirijevo da spusti ispod 1800 a kamoli bliže delove

Tako da stvari nisu nimalo proste kako ih želite predstaviti, ima tu mnogo ličnih i drugih faktora. Na nekom forumu je pisalo da recimo u onom kompleksu preko puta Kalemegdana kupci prvo pitaju ko im je komšija, iako je objekat Premium...ko bi recimo to pomislio!?

Ja ne pričam o premium stanovima.

Ti što stoje po oglasima moraće da spuste cenu, ako žele da se prodaju. Ako ne žele imaju pravo.
 
Ja ne pričam o premium stanovima.

Ti što stoje po oglasima moraće da spuste cenu, ako žele da se prodaju. Ako ne žele imaju pravo.
Zanimljivo bi bilo da se naprave kategorije ljudi koji prodaju stanove i koji su razlozi prodaje. Na primer kada je podela imovine u pitanju ostavina meni deluje da će oni uvek gledati da drže visoku cenu kako bi svaki naslednik mogao iole pošteno da se namiri. Pa zatim oni što prodaju veći, a kupuju 2 manja stana (roditelji uzimaju deci stanove) teško da će spustiti jer znaju da ih čeka još veća cena tih manjih stanova... itd itd Pa zatim oni što su u dugovima pa prodaju - e oni bi trebalo da spuštaju, ako se žure. Pa onda ljudi koji žive u inostranstvu, znaju da se više neće vraćati pa prodaju. Rekao bih da i oni mogu da budu predusretljivi sa cenom... Mislim da ima mnogo kategorija, ali mogle bi se pobrojati. Da sam agent sigurno bih vodio ovu statistiku, pričao sa ljudima o situaciji i razlozima prodaje.
 
Zanimljivo bi bilo da se naprave kategorije ljudi koji prodaju stanove i koji su razlozi prodaje. Na primer kada je podela imovine u pitanju ostavina meni deluje da će oni uvek gledati da drže visoku cenu kako bi svaki naslednik mogao iole pošteno da se namiri. Pa zatim oni što prodaju veći, a kupuju 2 manja stana (roditelji uzimaju deci stanove) teško da će spustiti jer znaju da ih čeka još veća cena tih manjih stanova... itd itd Pa zatim oni što su u dugovima pa prodaju - e oni bi trebalo da spuštaju, ako se žure. Pa onda ljudi koji žive u inostranstvu, znaju da se više neće vraćati pa prodaju. Rekao bih da i oni mogu da budu predusretljivi sa cenom... Mislim da ima mnogo kategorija, ali mogle bi se pobrojati. Da sam agent sigurno bih vodio ovu statistiku, pričao sa ljudima o situaciji i razlozima prodaje.
iz iskustva kada sam kupovao stan, najgore sam prolazio bas gde brat/sestra treba da podele stan. Cena je uvek bila nerealna, a napravljena po principu "toliko mi treba za novi stan"
 
Ako ne racunamo profesionalne investitore, nego obicne ljude koji prodaju stanove, ja bih izdvojio sledece grupe prodavaca:
  • Prodaje jer se seli u inostranstvo - spremniji za spustanje cene
  • Prodaje jer su mu visoki troskovi odrzavanja stana, a ne zeli iz nekog razloga da se bavi izdavanjem ili mu treba novac odmah - spremniji za spustanje cene
  • Ljudi kojima iz bilo kog razloga potrebna veca kolicina novca - spremniji za spustanje cene verovatno do iznosa koji im je potreban
  • Ljudi koji imaju vise stanova, od kojih su neki raspad, pa zele da se otarase tih raspad stanova - Obicno im novac nije problem, pa su spremni da duze vreme drze visoku cenu i verovatno teze spustaju cene
  • Ljudi koji zele da prodaju stan i zele da kupe neku drugu nekretninu ili vise njih - Verovatno teze spustaju cene jer im je cilj da prodajom tog stana kupe nesto drugo, a trenutno je sve skupo. Verovatno su cene najnerealnije u slucaju kad ima vise naslednika jer svako hoce za sebe sto veci deo.
  • Ljudi koji su dosli do stana na ko zna koji nacin za male pare, pa zele da ga prodaju i da sto pre realizuju profit, spremniji su da malo spuste cenu jer su u svakom slucaju u velikom plusu i kad spuste cenu
Naravno da ce svako od njih zeleti da izvuce sto vecu cenu, ali ko zeli da stvarno proda morace da spusti cenu, samo sto je neko spreman da spusti manje, a neko vise.
Ima i puno stanova gde je cena toliko naduvana da postoje za to samo 3 potencijalna razloga:
  1. Stan nije na prodaju, ali sluzi da neke druge stanove koji jesu na prodaju ucini da izgledaju povoljniji za kupovinu
  2. Stan nije na prodaju, ali bih mozda prodao ako se pojavi neka bu**** koja bi mi dala ludacku cenu koju sam stavio u oglasu
  3. Stan nije na prodaju, samo hocu da znam koliko bih mogao da dobijem za njega
Ukratko, ima svega i svacega. Mogu se naci relativno povoljne a dobre nekretnine (moze se spustiti i cena u nekoj meri), samo treba dosta traziti.
 
Izbegavam da iznosim pojedinačne slučajeve u svojim postovima, jer pojedinačni slučajevi ne moraju ništa da znače.

Ali ovaj je zanimljiv: čovek je bio teško bolestan, i dužan kumu neki novac zbog biznisa. Kum oglasi kumovu-dužnikovu kuću na prodaju, bez znanja kuma, samo da bi video koliko novca može da izvuče nakon smrti kuma, ukoliko dodje do neisplaćenog duga. Život piše drame.
 
Ja ne pričam o premium stanovima.

Ti što stoje po oglasima moraće da spuste cenu, ako žele da se prodaju. Ako ne žele imaju pravo.
Ajde da uzmemo za primer i one bolje ali STANDARD kvaliteta, recimo imaš slučaj da čovek prodaje stan u zgradi koja je osrednja, ali njegov stan ima dobru spratnost i orjentaciju, osunčanost i dr., da sad ne idem u detalje ali važi za dobar stan...i takvi stanovi brzo nalaze kupca danas i spadaju u veoma dobru i poželjnu kupovinu. Zašto bi taj vlasnik spustio cenu svog stana?
Ove što stoje duže na oglasima ljudi već iz nekih razloga ne žele, pa nešto nisu ni merodavni mnogo...doduše verovatno ima i dosta slučajeva kad taj stan prosto "čeka" nekog svog kupca. Blizu mu je posao, vrtić, mrzi ga da se mnogo petlja sa agentima, srediće ga za par godina kad bude više para i sl
 
Ajde da uzmemo za primer i one bolje ali STANDARD kvaliteta, recimo imaš slučaj da čovek prodaje stan u zgradi koja je osrednja, ali njegov stan ima dobru spratnost i orjentaciju, osunčanost i dr., da sad ne idem u detalje ali važi za dobar stan...i takvi stanovi brzo nalaze kupca danas i spadaju u veoma dobru i poželjnu kupovinu. Zašto bi taj vlasnik spustio cenu svog stana?
Ove što stoje duže na oglasima ljudi već iz nekih razloga ne žele, pa nešto nisu ni merodavni mnogo...doduše verovatno ima i dosta slučajeva kad taj stan prosto "čeka" nekog svog kupca. Blizu mu je posao, vrtić, mrzi ga da se mnogo petlja sa agentima, srediće ga za par godina kad bude više para i sl

Osnovi ekonomije opet. Kada obim prometa na tržištu opada, period prodaje se produžava, zato što ponuda na tržištu raste. Način da se stan proda pre (ili uopšte) je da se spusti cena. I to je tako.
 
Osnovi ekonomije opet. Kada obim prometa na tržištu opada, period prodaje se produžava, zato što ponuda na tržištu raste. Način da se stan proda pre (ili uopšte) je da se spusti cena. I to je tako.
Ma ovo je više od ekonomije, ali džaba ja tebi pričam kad ne razumeš. Pusti da se javi neko ko se više razume u nekretnine i ljudske potrebe
 
Uf izvinjavam se što sam ti odgovorio na početku, sad sam video da si ti onaj što je izvalio da je vazduh u Njujorku čistiji nego na Zlatiboru! Više neću, obećavam! Sve mi je jasno!

Nego narode šta se ovo dešava, Subotica otišla na 2000, jel to u pitanju Standard kvalitet ili Premium, zna li neko...?
 
 
Izuzetan tekst o arhitekturi, građevini..malo duži ali vredi pročitati

Iskreno, tesko pro******. Koliko samo godisnje gradjevinski i arhitektonski faks izbace diplomaca koji su radili isto matematike koliko je i ona. I placeni su danas daleko vise od tih 300e koje pominje.

Bas onako fuj pokusaj nekoga ko je odustao od sopstvene profesije da popljuje sve koji se istom bave poslednjih 40 godina.
 
Uf izvinjavam se što sam ti odgovorio na početku, sad sam video da si ti onaj što je izvalio da je vazduh u Njujorku čistiji nego na Zlatiboru! Više neću, obećavam! Sve mi je jasno!

Nego narode šta se ovo dešava, Subotica otišla na 2000, jel to u pitanju Standard kvalitet ili Premium, zna li neko...?
Ovo nije istina za Suboticu. Ima par objekata na Paliću koji se prodaju za 2000 ali to su apartmani. U Subotici su cene oko 1300 + pdv. Ima verovatno i skupljih u samom centru ali 2000 nisu sigurno.
 
Upravo sam video stan koji se prodaje duze od 3 godine u Nisu, Znam jer sam zvao za taj stan pre 3 godine kad sam trazio stan za sebe, i jos uvek je na prodaju. Nisam ga ni gledao jer je prodavac trazio previse. Verovatno i sad trazi. Ko zna koliko je takvih stanova.
 
Poslednja izmena:
A evo sad videh i na Facebook-u. Lik prodaje stan u strogom centru Nisa, nerenovirana starogradnja od 65m2 iz tipa 1950. Pre mesec dana je trazio 150.000 evra za njega, a sad je spustio na 130.000, mada i dalje je preskupo. Ali sve je vise takvih primera. Ko zeli da proda stan, a cena mu je naduvana, morace da je spusta.
 
332375081_528480896039140_9195145958101881774_n.jpg
 
Vrh