Šta je novo?

Cene nekretnina

Gledam malo cene izdavanja i na stranu sto su i dalje bolesne, ali uvidjam sad i novi trend medju agencijama pri izdavanju. Presle su sa one-time placanja njihove "usluge" koja je obicno bila u visini jedne kirije na subscription model:

Agencijska provizija se plaća u iznosi od 50% dogovorene jednomesečne zakupnine za period zakupa u trajanju do 12 meseci

Npr ovde: https://www.halooglasi.com/nekretni...aca-novogradnja-garaza-id-19699/5425642794651

Koju to tacno oni uslugu pruzaju za tih 12 meseci? I zasto samo 12 ako neko planira da ostane duze? Mozda posle tog perioda prestaju sa pruzanjem svoje usluge koja se zove ništa.
 
Gledam malo cene izdavanja i na stranu sto su i dalje bolesne, ali uvidjam sad i novi trend medju agencijama pri izdavanju. Presle su sa one-time placanja njihove "usluge" koja je obicno bila u visini jedne kirije na subscription model:



Npr ovde: https://www.halooglasi.com/nekretni...aca-novogradnja-garaza-id-19699/5425642794651
Na zapadu je uobicajena praksa da se placa "property manager" od 15% mesecno od zakupa dokle god je stan pod izdavanjem.

Inace je
mesecni fee.jpg


Tako da je meni totalno nejasno zasto u Srbiji agencije naplacuju jednokratno 50% od mesecne rente.

Ima uvek i nekih jeftinijih ali se duze ceka na zakupca posto ne reklamiraju nigde plus izadje i to na 15% sigurno.

Ono sto je jos zanimljivo ne mozes da izdas stan SAM jednom kad potpises ugovor to je to imas ugovor i nema tek tako exita. :)
 
Poslednja izmena:
Doznake rekordnih 5 milijardi i to ne ukljucuje iznos sa kojim je dijaspora kupila nekretnine!! Ludilo!
 
Ova tema će pregura temu o autobusima vrlo brzo ....
Ajmo navali narode jos malo pa nestalo
Mirijevo ,Makiš,NBg ,Zemun ,Batajnica , kuće stanovi sve čisto legalno uknjiženo
Moze i nelegalno da se overi ako baš nekom treba sad ili nikad...
Skoro 45m2 za 77000€ otišlo za 80 000€ grabe ljudi grabe tuku se ...
Ps.Pozdrav za svu agenturu ...
Usporilo smo... kraj februara kuca na vrata a mi na 10 strana od 700-te stranice
 
Gledam malo cene izdavanja i na stranu sto su i dalje bolesne, ali uvidjam sad i novi trend medju agencijama pri izdavanju. Presle su sa one-time placanja njihove "usluge" koja je obicno bila u visini jedne kirije na subscription model:



Npr ovde: https://www.halooglasi.com/nekretni...aca-novogradnja-garaza-id-19699/5425642794651

Koju to tacno oni uslugu pruzaju za tih 12 meseci? I zasto samo 12 ako neko planira da ostane duze? Mozda posle tog perioda prestaju sa pruzanjem svoje usluge koja se zove ništa.
Mislim da je ovde samo glupavo napisana ta recenica, ne placa se 50% 12 meseci vec se potpisuje ugovor o izdavanju na 12 meseci i onda placa 50% od jedne kirije na to.

Tako nesto slicno je pisalo i za stan u kome sam sada, platiki smo samo tu jednu proviziju.
 
Da, pomalo nespretno napisano - zakupac placa 50% dogovorene mesecne rente ako se potpise ugovor od minimum 12meseci.
Mislim da se za agencije nista ne menja, jer u ovom slucaju drugih 50% (do visine jedne rente) placa zakupodavac

Inace imao sam razgovor, juce, sa osobom koja radi za CityExpert i kaze da se dosta smanjio pritisak u zadnjih dva meseca - ali kaze da i dalje imaju posla da popune ceo radni dan normalno :) Po recima, prosle godine do kraja leta nisu mogli da pohvataju i vode evidenciju svega kolika je bila navala
 
Krediti su postali dosta skup proizvod i verovatno ulazimo u period kada nece biti pojeftinjenja kredita u narednih 2-5god

Iako se mnogi busaju procentima i da su kreditni kupci nebitni u celoj ovoj prici - izgleda da to nije bas tako. Jer koliko sam cuo juce, ipak ima izuzetno dosta kreditnih kupaca, ali ima dosta veliki broj onih koji idu sa vecim ucescem i ne znam kako se oni uzimaju po statistici. Tj dosta kreditnih kupaca je na teritoriji Beogradai NS-a, dok je ostatak Srb dosta beznacajan u ukupnoj sumi odobrenih stambenih kredita
 

REKORDAN IZNOS PLATE Grad u Srbiji koji je stigao Beograd po prosečnoj zaradi​


Prosečne plate u Novom Sadu zabeležile su još jedan uzastopni rekordan iznos. Prema novim podacima Republičkog zavoda za statistiku, prosečna zarada je u decembru iznosila 102.874 dinara neto.

Novosađani po platama polako stižu visoke iznose koje beleži Beogradski region. U Beogradskom regionu je prosečna plata u decembru bila 109.098 dinara neto, što Beograd i Novi Sad stavlja visoko iznad drugih gradova i opštinama po visini zarada, prenosi Mondo.

Za poređenje, na nivou cele Vojvodine je statistički prosek 80.306 dinara bez poreza i doprinosa. Najniže zarade imaju zaposleni na teritoriji Malog Iđoša, gde je prosek 59.574 dinara neto.

U javnom sektoru je prosečna plata u decembru iznosila 79.491 dinara bez poreza i doprinosa, dok je u javnim državnim preduzećima zarada u proseku 91.279 dinara neto. Kad je reč o zaradama u sektorima zdravstva i socijalnog rada, one iznose u proseku 78.487 dinara, a u sektorima obrazovanja i kulture su 72.905 dinara.

Da je ovde reč o još jednom veštačkom rastu prosečnih zarada koje ne pokazuju realnu sliku životnog standarda dokazuje iznos koji Republički zavod za statistiku takođe vodi i redovno objavljuje. To je iznos koji predstavlja sumu do koje zarađuje polovina svih zaposlenih u Srbiji i naziva se medijalna zarada.

U decembru je medijalna zarada iznosila samo 60.413 dinara neto i gotovo da nije rasla u odnosu na mesec dana ranije. Ovaj obračun prosečnih zarada treba uzeti u obzir i u kontekstu aktuelne inflacije, gde rast određene sume ne znači i rast standarda. Kako je nedavno saopštio Republički zavod za statistiku,stopa inflacijeje u Srbiji od januara prošle godine do januara ove godine 15,8 odsto.

 
Prvi smo kada ne racunamo sve koji su bolji od nas :D

Nisam siguran da ce se trend odrzati, primetno je da na LinkedIn sada dominiraju postovi ljudi koji traze posao.
U prodavnici pored zgrade kazu da im je promet nilakav.
Stanodavac mi se zali da mu je posao bas u problemu (posluje sa Austrijom i Nemackom, proizvodnja ambalaza nekih valjda).

Ja intervjuisem dve nedelje bez prestanka, sve vise programera koji su dobili otkaz, nisu im produzili ugovor, ili je firma najavila otpustanja pa zele da se preventivno osiguraju.
 
Daleko je sve to od dobrog trenda. Decembarske plate su vece od prethodnih verovatno zbog brojnih bonusa. U novembru je prosecna plata u Novom Sadu bila 94k, a u decembru 102k, ocigledno je da su u pitanju bonusi. Slicno vazi i za druge gradove. Efektivno je rast plata u 2022. bio mozda 10%, a inflacija je bila 15% (zvanicna, realna je bila mnogo veca, kad kazem realna mislim na ono sto ljudi uglavnom kupuju, a na na to sto recimo ulaznica u pozoriste nije poskupela), Jedino ovi decembarski bonusi daju iluziju da je situacija bolja, januara se opet plata vracaju na malo veci nivo nego ovaj pre bonusa.
Izvor: https://data.stat.gov.rs/Home/Result/2403040103?languageCode=sr-Latn
 
Daleko je sve to od dobrog trenda. Decembarske plate su vece od prethodnih verovatno zbog brojnih bonusa. U novembru je prosecna plata u Novom Sadu bila 94k, a u decembru 102k, ocigledno je da su u pitanju bonusi. Slicno vazi i za druge gradove. Efektivno je rast plata u 2022. bio mozda 10%, a inflacija je bila 15%, Jedino ovi decembarski bonusi daju iluziju da je situacija bolja, januara se opet plata vracaju na malo veci nivo nego ovaj pre bonusa.
Izvor: https://data.stat.gov.rs/Home/Result/2403040103?languageCode=sr-Latn
Pa bonusi su vazili i za prosli decembar, zato se uvek i gleda YoY za svaki mesec.

U odnosu na prosli decembar plata u Beogradu je skocila za oko 15%, NS malo manje.

Ne razumem kako je rast od 15% 'daleko od dobrog trenda'. To prakticno znaci da je rast plata neutralisao inflaciju u proseku. Koliki bi taj rast trebalo da bude na godisnjem nivou da bi bio 'blizu' dobrog trenda?
 
Stvarno imamo dobar trend steta bi bilo da se prekine! Svaka čast za Novi Sad ali mislim da je i realno da bude slično Beogradu!
Mislim da kod nas dosta površno prenose informacije. Treba se ubaciti medijalna zarada, ali se uvek barata sa prosečnom platom - što nije baš najsrećnije. Naročito za gradove gde postoje jake firme sa dosta menadžerskih pozicija

@Defke ulazimo polako u neki nestabilniji period. Kod nas je već itekako primetno rezanje troškova i opreznost saradnika sa zapada koji drastično režu troškove i ne ulaže se osim u one proizvode koji su u produkciji. Takođe kao so na ranu, nam je natezanje sa carinom oko uvoza opreme koja nam ne neophodna za novi projekat, a koji carina tvrdoglavo odbija da prizna realne troškove te opreme (koju dobijamo od kooperanta na korišćenje za razvoj) i svo vreme nas "ucenjuju" nerealnim troškovima.
Ja stvarno ne znam kako funkcionišu firme koje moraju da pribavljaju opremu za razvoj, koja košta milione (ne razumem kako uspeju da se izbore sa našom carinom, koja uopšte ne priznaje ni jedan zvaničan papir od pošiljaoca opreme (koji je inače internacionalna firma sa više desetina hiljada radnika))
 
Ne razumem kako je rast od 15% 'daleko od dobrog trenda'. To prakticno znaci da je rast plata neutralisao inflaciju u proseku. Koliki bi taj rast trebalo da bude na godisnjem nivou da bi bio 'blizu' dobrog trenda?
И сам РЗС саопштава да су, у односу на исти месец раније, зараде реално мање за 1,9%.

Неће, иначе, овога пута децембарске плате нешто да падну у новој години, јер је јавни сектор управо добио солидно повећање (12%), војска чак дупло (што ће поправити просек на југу).
 
И сам РЗС саопштава да су, у односу на исти месец раније, зараде реално мање за 1,9%.

Неће, иначе, овога пута децембарске плате нешто да падну у новој години, јер је јавни сектор управо добио солидно повећање (12%), војска чак дупло (што ће поправити просек на југу).
Pa da, u vreme kada je inflacija 15%+ ocekivao bih veci pad realne zarade. Za sada, koliko vidim na trading economics, jedino su Bugari imali vece realno povecanje (manji pad) u odnosu na nas.
 
Црногорци уопште немају пад, него раст.

Али ова разлика од скоро 100.000 дин. између центра Београда и Бојника је катастрофа. То баш нема у околним земљама. Имаћемо велики социјални, временом и политички проблем.
 
Pa bonusi su vazili i za prosli decembar, zato se uvek i gleda YoY za svaki mesec.

U odnosu na prosli decembar plata u Beogradu je skocila za oko 15%, NS malo manje.

Ne razumem kako je rast od 15% 'daleko od dobrog trenda'. To prakticno znaci da je rast plata neutralisao inflaciju u proseku. Koliki bi taj rast trebalo da bude na godisnjem nivou da bi bio 'blizu' dobrog trenda?
Mozda je YoY 15%, na ovom linku nemam podatke za 2021. U svakom slucaju, u Beogradu i Novom Sadu i jos nekim vecim gradovima jeste mozda tih 15%, u drugim gradovima je manje. Sto manje mesto, manja plata. Ti imas sad recimo Vracar, Stari Grad i Novi Beograd gde je prosecna plata skoro 150k i mnoga mesta gde je ona manja od 60k. A u tim mestima gde je plata manja od 60k imas i puno njih koji su nezaposleni ili rade za minimalce od 40k. Plus, i sami znamo da imamo Ruse i jos neke faktore koji uticu na prosecan rast plate. Plus, u vecim mestima verovatno imas vise zanatlija, kafica i ostalih koji rade na crno. Mislim da je razlika u medijalnoj zaradi jos dramaticnija. I deluje mi da se ta razlika sve vise povecava iz godine u godinu.
Ne bih bas rekao da je inflacija neutralisana, na papiru mozda, u realnosti je ublazena i imamo realnu inflaciju od X procenata koja se oseca. Poenta price je da su poskupele najvise one stvari koje ljudi svakodnevno kupuju, najvise hrana. Inflaciju ne treba posmatrati samo globalno, nego i po plateznim grupama. Za onog sa platom od 2k-3k evra inflacija je mozda neutralisana, i to naglasavam MOZDA. Ko ima platu od 700 evra i ko novac uglavnom trosi na hranu njemu je inflacija sigurno barem 30%.
 
Poslednja izmena:
Ja stvarno ne znam kako funkcionišu firme koje moraju da pribavljaju opremu za razvoj, koja košta milione (ne razumem kako uspeju da se izbore sa našom carinom, koja uopšte ne priznaje ni jedan zvaničan papir od pošiljaoca opreme (koji je inače internacionalna firma sa više desetina hiljada radnika))
Dobrodošao u borbe sa vetrenjačama. Naša carina je jedinstven slučaj. Treba ti špediter sa vezom koji će ti završiti ako naravno da platiš gde treba. Kada je carina u pitanju skoro da je bezakonje jer mogu kako hoće. Daleko smo mi od neke "Evrope" po tom pitanju.
 
Vrh