Šta je novo?

Cene nekretnina

Spucaj ti sve u nekretnine, to je tvoja stvar gde ces da investiras. Problem je posledicna pojava koja se javlja a to je uveravanje da je sve opravdano, da je sistem dobar, da napredujemo, da smo moralna vertikala iz sopstvenog profiterskog interesa da bi sacuvao investiciju. Da obmanes da su ovde cene u korelaciji sa kvalitetom zivota.

I to sa rizicima i ostalim. Pa jel to normalno? Jel to cilj? Pitacu vas kad vam doktor isisa Xk evra zato sto vam je posle operacije postavio laznu dijagnozu namerno da bi naknadnim kontrolama punio bidjelar. Aj sto je do novca nego sto je do stresa i zdravlja. A to radi, sto bi neko rekao MASOVNO, jer nije "rizikovao" i radio je za "platicu" od 650e i tako je sebi dao za pravo da dodje do sanse da se obezbedi stambeno, jbg svi rade, sto je on glup, sistem nije bio fer prema njemu pa se snasao. Onda nek ti bude jasno da je to normalno ponasanje, nemoj da se ljutis sto je malo rizikovao i pokrivio sopstvenu svest dok ga ne uhvate. Nemoj onda da moralisete na pola. Mi na ovo dolazimo. Ovaj bezobrazluk povlaci sve sa sobom. To normalne zemlje regulisu. Ova ne. E tako i pravnik, sudija, pandur.... Niko nece da zivi kao pas.

A i u vezi IT. To je trazena roba i trziste je tako placeno. Samo mnogi gube svest u procesu, misleci da su time intelektualno iznad ostalih. Ne gajite u sebi takve iluzije, obice vam se o glavu.

70% ljudi dobilo stanove iz socijalizma za 10DM. Umrla tetka, nasledili drugi. Sad bi da budu kapitalisti i zive od 20DM ulaganja, kenjajuci po socijalizmu. Mislim, jadno licemerstvo. Nadam se da iz ovog necete shvatit sad da branim socijalizam, ali ne bih ulozio pare na ovu tvrdnju.
 
Mlose78, nadam se kad cene padnu da neceš kupiti stan jer ne želiš biti deo problema. Isto se nadam i za ostale koji morališu. Dakle recite stop kupovini stanova i napred ulaganju u proizvodnju, biznis i zemlju. Čak i da padne na 1000e po m2 penthaus na terazijama, nemojte kupovati, ostavite nešto i za druge. Nemojte trajno uništavati grad, zemlju i čitavu budućnost.

@Biltong
Rasni Beogradjani moraju živeti u centru Beograda i da imaju posao na koji ne moraju da putuju. U pravu si, ma po koju cenu moraju živeti tu. To pravo im sleduje po rodjenju. A svi koji ne žive u Beogradu su ljubomorni neobrazovani seljaci i zato nam je loše i nema opšteg dobra za rasne Beogradjane. Ko tebe šljivi što si iz sela i nisi učila školu u Beogradu da i ti budeš obrazovana. Tako bi zaradila čast da kupiš stan.
Pa ti bas pojma nemas o meni, ne citas...
1. Stan sam mogao da kupim i mogu da kupim.
2. Ne zanimaji me ni Terazije ni ceo Beograd, ovakav kakav je i sve gori i gori.
3. Izvini sto mi je pradeda bio postovani ucitelj, dosao u Beograd i bio uspesan i postovan covek, clan parlamenta izmedju 2 svetska rata, profesor, bio u logoru, ziveo u prvoj kuci u ulici uradjenoj po projektu 1939-te godine na Banovom brdu. Izvini i to sto su on i prababa peske presli preko Albanije u I svetskom ratu i sto ih je Srpska vlada poslala u Francusku da rade dok je trajao rat jer su bili izrazito obrazovani pa su posle rata dosli u Beograd i eto izvini sto mozda imam nekoliko nasledjenih nekretnina.
 
Poslednja izmena:
Kakva borba? Što pišeš "žestoke" postove na beobuildu? Haha.

I dalje čekam genijalce da mi kažu šta uraditi sa parama koje imaš na kamari a da ne kupiš stan...
Jako je jednostavno. Kada je protest protiv vlasti izadjes na ulicu a ne da sedis u kaficu i pijes kafu. Mnogo lakse nego nasim precima.
 

Strategija razvoja prestonice - projekat „Beograd 2030”​

Koliko je kvadrat u Zarkovu?
1.jpg2.jpg
 
Cenama je donekle manipulisano u periodu 2016-2018 pre nego što je krenula eksplozija kada su i ostali videli da prolazi i da ima ovaca za šišanje.

Niko ama niko nema ništa protiv da kvadrat u penthousu na Knezu ili StrahBana bude 12,000 kao i u BGH20. Problem je Bulevar posle Cvetka od 2500+ i slične perverzije. Van neplanskih naselja na dalekoj periferiji sa problematičnom vodom i kanalizacijom nema više kvadrata za 1500.

Poređenje sa okolnim državama sa jačim ekonomijama i uređenijim gradovima opet pokazuje da je Beograd iz neke misterije skuplji (vidi tačku jedan)

Lekar, profesor, medicinska sestra i slično u državnoj službi ne mogu da kupe stan. Sada sa Rusima, više ne mogu ni da iznajme. Poneki specijalista koji radi privatno možda može.

Bračni par tih famoznih ITjevaca ako su oboje mladi ne može da kupi stan u kome ima mesta za decu. Probaj da kažeš dvoje mladih koji zajedno imaju 8+ prosečnih plata da su alavi i neskromni ako ne prihvataju da im je stan u Kotežu ili na Ledinama realnost. Nestaće u oblaku prašine dok si rekao Ghoëte Zertificat.

A sada će da se pojavi tradicionalna vojska da kaže da znam pogrešne ITovce i da svi koje oni poznaju zarađuju barem 5000 a poneki i 10.
 
Ajde posmatraj stvari na ovaj nacin. Ti ocekujes da ti ljudi 15 godina placaju kiriju koja ce pokriti celokupnu cenu stana? Pretpostavimo da nema inflacije ili da je jako niska i da su kamatne stope na kredite takodje niske. Takodje, zbog lakse racunice, recimo da stan kosta 180.000 evra, to ti je nekih 60m2 na nekoj pristojnoj lokaciji u Bgu. Znaci, ti ocekujes da svake godine prihodujes 180.000 evra / 15 godina = 12.000 evra, tj. svakog meseca 1.000 evra? Da li si realan? Taj ko ima 1.000 evra za kiriju sigurno nije lud da placa toliko kiriju, nego ce sam uzeti kredit i placati ratu za svoj stan. To sto trenutno mozda i moze da se uzme malo veca kirija za stan zbog Rusa i Ukrajinaca, to je samo privremeno, za nekih par godina kad oni budu otisli cene ce morati da padnu. Realno je da stan od 60 m2 koji sad kosta 180.000 evra kosta ne vise od tipa 120.000 evra i da mesecna kirija bude tipa 500 evra za skroz prazan stan ili max 700 za skroz opremljen.,

Ne razumem zasto pokusavas da me strpas u tabor botova, kad sam ja prvi protiv ovakvog rasta cena. Pokusavas da izvrnes nesto sto sam napisao tako sto ga tumacis na neki svoj pogresan nacin. Cak i da sam se mozda lose izrazio, jasno je sta sam hteo da kazem.
Pitas zasto zelim da kupim stan u Beogradu? Iskreno, nije bas da sam lud za stanom u Beogradu, ali razmisljam o toj opciji zbog toga sto cu za par godina biti u prilici da kupim jos neku nekretninu. Kucu na selu imam, stan u Nisu imam, zasto bih kupovao jos dodatni stan u Nisu? Bolje mi je da kupim na nekom drugom mestu gde mogu da odem u svakom trenutku i da se malo "promajem", da malo promenim nesto, da mi bude kao vikendica, a i mesto gde bih mogao da upoznam nove ljude, da udjem u neke nove price i sl.. Plus, vrlo cesto zbog posla i dolazim u Beograd, a tamo imam i dosta prijatelja i rodbine, tako da mi to nije skroz nepoznata teritorija. Medju njima ima i onih u IT prici sa kojima saradjujem i gde postoji ideja da mozda pokrenemo neki nas start up. Tacno je da da mogu da radim od kuce, ali vise volim da sam u zivom kontaktu sa ljudima. Znam da bih mogao da u Bg-u iznajmim stan ili hotel, ali cene su nenormalne, i ne zelim da placam derikoze da mi izdaju stanove za 100 evra za noc, a koji su njihovi roditelji dobili za paklicu cigareta. Plus, zelim da nesto stvorim u zivotu, da imam mogucnost da mi npr. deca zive u Beogradu i imaju besplatne vrtice, udzbenike i sl. Zasto da se patimo na periferiji? A imam i stan u Nisu pa mogu i tamo da se vratim uvek. Mogu da biram. Sa druge strane, ja kao pojedinac ne mogu da sprecim centralizaciju, to treba drzava da uradi, ona usmerava celokupan ekonomski tok u zemlji svojom politikom, ja ga samo pratim. I ja ne sprecavam nikog da se skuci. Mozda se i budem odlucio da se i trajno preselim u Beograd. I time nikog ne bih sprecio da se skuci, jer mnogo njih koji bi da se skuce takodje imaju svoje nekretnine, ali ne u Beogradu, pa su zato podstanari. Nije poenta da ja ne kupim stan da bi neko drugi kupio, nego da drzava prosecnom coveku omoguci da lakse dodje do stana. Dalje, ja ne kupujem stan zbog izdavanja, nego jednostavno zelim da stvorim nesto za sebe i svoju buducu porodicu, da imamo mogucnost da zivimo gde zelimo, da promenimo ako zelimo, a stan uvek mogu da prodam i povratim novac koji sam ulozio. A ako pricas o buducnosti, ako bih kupio stan u Beogradu, i ako i dalje budem solidno zaradjivao, sledeci stan sigurno ne bi bio u Beogradu, nego u inostranstvu. Ako ne budem kupio stan u Beogradu, tj. ako cene budu ostale ovako nenormalne, samo cu preskociti Beograd i kupiti negde u inostranstvu, u nekoj zemlji u kojoj bih se potencijalno preselio. Ja uopste ne moram da kupim stan u Beogradu, to je samo opcija o kojoj razmisljam
Znaci ti bi da imas po stan u svakom gradu u kome povremeno boravis, naravno ne neka fuj periferija nego tamo gde je sad 3k-4k kvadrat, niti da iznajmljujes jer sto bi se patio.

Ostale koji razmisljaju kao ti i ne bi hteli da se pate drzava treba da destimulise ali tebi da omoguci udobnost jer pobogu ti si IT-ovac, ako ti se ne ispuni zelja otici ces u neku razvijenu zemlju, tamo ce ti bude skuplje nekoliko puta al to je ipak uredjena zemlja pa je ok. Ostali su alava st*** a ti si taman onako umeren i kako treva, nista ne doprinosis toj maniji.

Ja zaista razumem ljude koji su besni jer nikako u ovim uslovima ne nogu da se skuce, ali nad tvojom gorkom sudbinom mi je zaista tesko da se rasplacem.
 
Znaci ti bi da imas po stan u svakom gradu u kome poveno boravis, naravno ne neka fuj periferija nego tamo gde je sad 3k-4k kvadrat, niti da iznajmljujes jer sto bi se patio.

Ostale koji razmisljaju kao ti i ne bi hteli da se pate drzava treba da destimulise ali tebi da omoguci udobnost jer pobogu ti si IT-ovac, ako ti se ne ispuni zelja otici ces u neku razvijenu zemlju, tamo ce ti bude skuplje nekoliko puta al to je ipak uredjena zemlja pa je ok. Ostali su alava st*** a ti si taman onako umeren i kako treva, nista ne doprinosis toj maniji.

Ja zaista razumem ljude koji su besni jer nikako u ovim uslovima ne nogu da se skuce, ali nad tvojom gorkom sudbinom mi je zaista tesko da se rasplacem.
Trebalo bi da razlikujes onog ko ima 1-2 stana od onog ko ima 10. I ne, ja ne mislim da sam visa rasa zbog toga sto radim u IT-u. To sto se bavim IT-jem sam pomenuo ne da bih se hvalio, nego da bih opovrgnuo argumente onih koji tvrde da IT-jevci masovno kupuju stanove. Ja sam kupio 1 dok je bilo povoljno, i kupicu mozda jos 1 ako ponovo bude bilo povoljno. Nije mi cilj da gomilan stanove, niti da ih rentiram. Ako ne bude, boze moj, postoje Nemacka, Austrija ,Holandija,.., I ne, nisu tamo nekoliko puta skuplje nekretnine. Tj. jesu, za neke lux lokacije i lux nekretnine. Ali tamo mozes po vrlo pristupacnoj ceni da kupis sasvim solidnu nekretninu negde na periferiji, s tim sto je ta periferija 10 puta bolje mesto za zivot od Bg-a,
I ne znam zasto sam ja uopste bitan za pricu, ja zaradjujem solidno, pola plate mi drzava uzima na poreze i doprinose (i vise od toga ako racunamo poreze na potrosnju i ostale nacine na koji nas kradu kao sto su razliciti monopoli), i svoj novac posteno zaradjujem i sa njim mogu da kupim sta hocu. Zanimljivo mi je kako tako srdacno napadas nekog sto eto razmislja da ode u Beograd, gde bi mozda kupio stan od svog posteno zaradjenog novca, a ne napadas nikog za pranje para, manipulacije cenama, divlju gradnju i sl.
Ali dobro, razumem te, skoro si kupio stan, cekas useljenje, pa ti nije u interesu da navijas za pad cena, nego samo za rast. I ne bi voleo da ti neki dodjos iz provincije spreci da kupis jos neku nekretninu. Taj dodjos je dobrodosao samo ako bi mogao da ti placa 2000 evra mesecno zakup tvog stana.
 
Pa ti bas pojma nemas o meni, ne citas...
1. Stan sam mogao da kupim i mogu da kupim.
2. Ne zanimaji me ni Terazije ni ceo Beograd, ovakav kakav je i sve gori i gori.
3. Izvini sto mi je pradeda bio postovani ucitelj, dosao u Beograd i bio uspesan i postovan covek, clan parlamenta izmedju 2 svetska rata, profesor, bio u logoru, ziveo u prvoj kuci u ulici uradjenoj po projektu 1939-te godine na Banovom brdu. Izvini i to sto su on i prababa peske presli preko Albanije u I svetskom ratu i sto ih je Srpska vlada poslala u Francusku da rade dok je trajao rat jer su bili izrazito obrazovani pa su posle rata dosli u Beograd i eto izvini sto mozda imam nekoliko nasledjenih nekretnina.
Znači besan si jer su tvoji baba i deda dobili stanove za 10 maraka pa sada hoćeš i ti. Izvini, ali ne može. NIsu samo tvoji ratovali (tj sad vidim i da nisu), nisu samo tvoji obrazovani ali vidim da su nažalost samo oni uspešni pa se niz nije nastavio.

Zasto da se patimo na periferiji? A imam i stan u Nisu pa mogu i tamo da se vratim uvek. Mogu da biram. Sa druge strane, ja kao pojedinac ne mogu da sprecim centralizaciju, to treba drzava da uradi, ona usmerava celokupan ekonomski tok u zemlji svojom politikom, ja ga samo pratim. I ja ne sprecavam nikog da se skuci. Mozda se i budem odlucio da se i trajno preselim u Beograd. I time nikog ne bih sprecio da se skuci, jer mnogo njih koji bi da se skuce takodje imaju svoje nekretnine, ali ne u Beogradu, pa su zato podstanari. Nije poenta da ja ne kupim stan da bi neko drugi kupio, nego da drzava prosecnom coveku omoguci da lakse dodje do stana.
Sprečavaš itekako. Jer uzimaš stan iako već imaš stan, a možda ćeš posle opet. AKo se prosečnom čoveku omogući da kupi stan šta tebe sprečava kao neprosečnom da kupiš još 10 stanova kad već imaš želju?

Zanimljivo mi je kako tako srdacno napadas nekog sto eto razmislja da ode u Beograd, gde bi mozda kupio stan od svog posteno zaradjenog novca, a ne napadas nikog za pranje para, manipulacije cenama, divlju gradnju i sl.
Ali dobro, razumem te, skoro si kupio stan, cekas useljenje, pa ti nije u interesu da navijas za pad cena, nego samo za rast.
Pranja para je bilo i biće. Gde je bilo pranje para i divlje gradnje 2009-2015te zašto tada niste kukali ili misliš da tada nije postojalo? Otkud mi znamo da je tvoj novac pošten čim imaš mnogo velika je verovatnoća da nije. ALi eto i mi tebe razumemo, hoćeš da kupiš drugi, treći stan pa navijaš za pad. Naravno da si neposredno i posredno direktan uzrok rasta cena i da ti i takvi kao ti onemogućavaju porodicama da se skuće, a toliko ih žalite. Eto, samo da Vi kupite još neki investicioni stan, ali ne na periferiji pa posle neka kupuje ko hoće ali Vi time ne sprečavate nikog, ali kada to neko drugi radi onda sprečava.

Mislim da ne moze na svakih par dana, nego jednom mesecno, ako se ne varam.
Od banke do banke, negde jednom mesečno, negde jednom u tri meseca.
 
Sprečavaš itekako. Jer uzimaš stan iako već imaš stan, a možda ćeš posle opet. AKo se prosečnom čoveku omogući da kupi stan šta tebe sprečava kao neprosečnom da kupiš još 10 stanova kad već imaš želju?
A sta ako je recimo stan koji imam mali? A to za kupovinu 10 stanova je lako resiti, poreska kontrola provere imovine, ogromni porezi na svaku dodatnu nekretninu i sl. Ja ne bih imao nista protiv toga.
Pranja para je bilo i biće. Gde je bilo pranje para i divlje gradnje 2009-2015te zašto tada niste kukali ili misliš da tada nije postojalo? Otkud mi znamo da je tvoj novac pošten čim imaš mnogo velika je verovatnoća da nije. ALi eto i mi tebe razumemo, hoćeš da kupiš drugi, treći stan pa navijaš za pad. Naravno da si neposredno i posredno direktan uzrok rasta cena i da ti i takvi kao ti onemogućavaju porodicama da se skuće, a toliko ih žalite. Eto, samo da Vi kupite još neki investicioni stan, ali ne na periferiji pa posle neka kupuje ko hoće ali Vi time ne sprečavate nikog, ali kada to neko drugi radi onda sprečava.
Kao prvo, ja ne kupujem investicione stanove, ne planiram da nikom izdajem, nego kupujem za sebe, kao neku "vikendicu" i stan u kome bih mozda nekad i ziveo. Jbg, nemamo more, da imamo sledeca moja nekretnina bi bila na moru. Planine i banje me ne interesuju. Kao drugo, nemam problem sa poreskom da mi proveri sva primanja i troskove, jer sve zaradjujem 100% legalno, prijavljen sam na full iznos i pola plate mi ide na poreze i doprinose, tako da nemam problem ni ako to neko nekad bude proveravao. Kao trece, ja se tad nisam bunio za cene jer sam bio dosta mladji, nisam pratio trziste, a i cene su bile mnogo nize i normalnije. Kao cetvrto, i ti si mi neka moralna gromada, ne kritikujes stanje na trzistu, nego kritikujes one koji kritikuju stanje na trzistu, sto znaci da branis trenutno stanje,
 
Trebalo bi da razlikujes onog ko ima 1-2 stana od onog ko ima 10. I ne, ja ne mislim da sam visa rasa zbog toga sto radim u IT-u. To sto se bavim IT-jem sam pomenuo ne da bih se hvalio, nego da bih opovrgnuo argumente onih koji tvrde da IT-jevci masovno kupuju stanove. Ja sam kupio 1 dok je bilo povoljno, i kupicu mozda jos 1 ako ponovo bude bilo povoljno. Nije mi cilj da gomilan stanove, niti da ih rentiram. Ako ne bude, boze moj, postoje Nemacka, Austrija ,Holandija,.., I ne, nisu tamo nekoliko puta skuplje nekretnine. Tj. jesu, za neke lux lokacije i lux nekretnine. Ali tamo mozes po vrlo pristupacnoj ceni da kupis sasvim solidnu nekretninu negde na periferiji, s tim sto je ta periferija 10 puta bolje mesto za zivot od Bg-a,
I ne znam zasto sam ja uopste bitan za pricu, ja zaradjujem solidno, pola plate mi drzava uzima na poreze i doprinose (i vise od toga ako racunamo poreze na potrosnju i ostale nacine na koji nas kradu kao sto su razliciti monopoli), i svoj novac posteno zaradjujem i sa njim mogu da kupim sta hocu. Zanimljivo mi je kako tako srdacno napadas nekog sto eto razmislja da ode u Beograd, gde bi mozda kupio stan od svog posteno zaradjenog novca, a ne napadas nikog za pranje para, manipulacije cenama, divlju gradnju i sl.
Ali dobro, razumem te, skoro si kupio stan, cekas useljenje, pa ti nije u interesu da navijas za pad cena, nego samo za rast. I ne bi voleo da ti neki dodjos iz provincije spreci da kupis jos neku nekretninu. Taj dodjos je dobrodosao samo ako bi mogao da ti placa 2000 evra mesecno zakup tvog stana.
Ja sam kupio stan za dosta manje od tih 3-4k sto spominjes, a cak i nakon sto je cena na tom projektu skocila za 20% i dalje je ispod te cifre.
I nije neka teska periferija vec je pocetak Zemuna.
Pri tom sam i ja IT-ovac sa masnom platom a ovo mi nije drugi treci vec prvi stan i verovatno jedini jer nemam nameru da dalje investiram u nekretnine tog tipa.

Iz te perspektive mi je smesno kad citam jadikovke nekoga ko ne prohvata nista manje od NBG, Vracar, Stari Grad ali ne smatra da doprinosi skoku na koji se zali. Za skok su naravno uvek krivi tamo neki sto po 10 stanova imaju.
 
Ja sam kupio stan za dosta manje od tih 3-4k sto spominjes, a cak i nakon sto je cena na tom projektu skocila za 20% i dalje je ispod te cifre.
I nije neka teska periferija vec je pocetak Zemuna.
Pri tom sam i ja IT-ovac sa masnom platom a ovo mi nije drugi treci vec prvi stan i verovatno jedini jer nemam nameru da dalje investiram u nekretnine tog tipa.

Iz te perspektive mi je smesno kad citam jadikovke nekoga ko ne prohvata nista manje od NBG, Vracar, Stari Grad ali ne smatra da doprinosi skoku na koji se zali. Za skok su naravno uvek krivi tamo neki sto po 10 stanova imaju.
Reci mi da si pausalac ili da imas poreske olaksice bez da mi kazes da si pausalac ili da imas poreske olaksice :) Kupio si cetvoroban stan, sto znaci da on kosta berem 200k evra, a vrlo verovatno i vise, sa garazom mozda i preko 250k evra. To je i za programersku platu od 2k-3k evra neto mnogo, sem ako nemas svoju firmu, nisi CEO, ili imas poreske olaksice ili si pausalac. Iskreno, ja bih voleo da imam ove poreske olaksice, onda bi mi lakse bilo da platim ove precenjene nekretnine. Ovako dajem puno drzavi, pa mi manje ostaje za stan.
 
Poslednja izmena:
Pa i nema mnogo smisla postupak, ili ga covek nije bas najbolje objasnio. Pare svakako peres kroz izgradnju i na kraju stanovi su tvoji, ne znam sta se dobija da samo jos jednom zavrtis kupovinom sam od sebe, pogotovo sto onda kao prodavac gubis mogucnost da kupcima omogucis povrat PDV-a sto je jedna od prednosti novogradnje.
 
A sta ako je recimo stan koji imam mali? A to za kupovinu 10 stanova je lako resiti, poreska kontrola provere imovine, ogromni porezi na svaku dodatnu nekretninu i sl. Ja ne bih imao nista protiv toga.

Kao prvo, ja ne kupujem investicione stanove, ne planiram da nikom izdajem, nego kupujem za sebe, kao neku "vikendicu" i stan u kome bih mozda nekad i ziveo. Jbg, nemamo more, da imamo sledeca moja nekretnina bi bila na moru. Planine i banje me ne interesuju. Kao drugo, nemam problem sa poreskom da mi proveri sva primanja i troskove, jer sve zaradjujem 100% legalno, prijavljen sam na full iznos i pola plate mi ide na poreze i doprinose, tako da nemam problem ni ako to neko nekad bude proveravao. Kao trece, ja se tad nisam bunio za cene jer sam bio dosta mladji, nisam pratio trziste, a i cene su bile mnogo nize i normalnije. Kao cetvrto, i ti si mi neka moralna gromada, ne kritikujes stanje na trzistu, nego kritikujes one koji kritikuju stanje na trzistu, sto znaci da branis trenutno stanje,
Svaki stan koji se kupi da se ne živi (povremeno stanovanje i možda nekad se ne računa) se smatra investicionom kupovinom, bilo da parkiraš novac ili da izdaješ. Nisam Ja nikakva moralna gromada, to se ovi drugi tako predstavljaju samo ne kukam jer ne mogu da kupim 5ti stan po cenama koje Ja hoću. Naravno da imam da bih kupio samo što Ja ne bih kukao na "neke tamo" i na porodice koje ne mogu da kupe stan kad sam jedan od uzročnika problema. Pranje para je postojalo i postojaće, nisu oni glavni uzročnik, i radnik koji prima keš na ruke pere novac, i čovek koji proda njivu, a ne prijavi porez pere novac, otvoriš kp i vidiš reklamirano pranje para, i ljudi koji iznajmljuju, a ne plaćaju porez peru novac. Ovde su veći uzroci mnogo ljudi koji žele da kupe stan (prvi, drugi, peti), manipulacija cenama "vrućim" tržištem od strane agencija i investitora ali koji koriste situaciju jer ima kupaca, inflacija i veći standard nego pre 10 godina, čak i ukidanje prometovanja nelegalnih nekretnina... A da ne pričam dalje o centralizaciji. Ja u pojedinim slučajevima kritikujem one koji krutikuju jer su licimerni i ne vide sebe, a pričaju o drugima. Ne javljam se toliko često, samo kad neko počne da soli pamet o nekim porodicama koje ne mogu da kupe stan, a stoji u redu da kupi ko zna koji stan i to u centru jer je rasni Beogradjanin jer su na periferiji seljaci, kriminalu kao da nikad nije postojao jer je ostao u nekom vremenu pre 10godina i nije napredovao ni malo, došao do nekih para i očekuje cene od pre 10 godina.

Reci mi da si pausalac ili da imas poreske olaksice bez da mi kazes da si pausalac ili da imas poreske olaksice
Evo ja ću da kažem nit sam paušalac nit imam poreske olakšice, a nisam u IT. Mnogo para mi odlazi na poreze ali ne smetaju mi toliko skupi stanovi u centru Beograda koliko neuredjeno stanje i zakoni jer za svoj novac očekujem bolje od ovoga što jeste. A ako ne bude sigurno neću svoje dete sprečavati da ode i da bude ovde nesrećan i jadan, ma koliko on "želeo da se vrati da brine o meni". Nek šalje novac da me neko čuva ukoliko je potrebno, nek je on srećan i Ja ću biti zadovoljan.
 
Pa ovo i jeste neka vrsta borbe. Npr. neko bi mozda kupio stan, ali smatra da su cene nenormalne, a u medijima se vrsi propaganda da ce biti jos vece. Onda on moze da dodje ovde i da vidi da nije bas sve onako kako mu mediji serviraju i da postoji velika sansa da cene nekretnina padnu, a moze da vidi da u inostranstvu moze kupiti nekretninu dosta povoljnije. Cak i da ne planira da se seli, postoje agencije koje mogu izdavati taj stan u njegovo ime,
Haha, Dobro, i neki mučenik je hteo da kupi stan pre tri godine, i pročitao šta mali perica ima da kaže i odluči da sačeka. Za tri godine 40 posto inflacija, a cena kvadrata skočila za 500 evra. Zahvalan ti je do besvesti.
Nazalost, u Srbiji nemas mnogo investicionih alternativa. Berza prakticno i ne postoji, kripto je rizik koji nikom ne preporucujem, kupovina finansijskih instrumenata u inostranstvu je nesto sto neki praktikuju, ali ni za to ne znam koliko je pametno. Ako sam nemas neko specificno znanje, npr. da nesto proizvodis, da otvoris privatnu kliniku, i sl, i ako ti je jedini cilj da imas pasivne prihode i da ne radis nista ili nista i ne znas da radis, onda kupovina nekretnine i jeste mozda jedino resenje, Ali zato bi drzava trebalo da se umesa, i da destimulise investicionu kupovinu nekretnina i da stimulise druge vidove investicija, narocito za startupove. I nije problem kad Pera ima 1 stan, ali je zaradio pare i kupio jos jedan. Problem je kad imas ucesnike na trzistu koji imaju na desetine stanova koji manipulisu na trzistu.
Možda nisi video moj originalni post, pa ajde da objasnim. Ceo post je vezan za odgovor na to da nije istina da nema gde da se investira pa da zato ljudi kupuju stanove. Ja kažem dobro, recite mi gde da investiram, i ti onda kreneš da mi objašnjavaš kako nema mnogo alternativa
Jako je jednostavno. Kada je protest protiv vlasti izadjes na ulicu a ne da sedis u kaficu i pijes kafu. Mnogo lakse nego nasim precima.
I, što nisi smanjio cene kvadrata stanova? Ajde ja, pio sam kaficu, ali od tvoje epske borbe duvanja u pištaljku se očekivalo je*******iga..
Toplo preporučujem ovaj postupak svima. Da l ste bre normalni. Naročito ovaj što sam od sebe kupuje stanove, i onda su čisti, eureka.
 
A sta ako je recimo stan koji imam mali? A to za kupovinu 10 stanova je lako resiti, poreska kontrola provere imovine, ogromni porezi na svaku dodatnu nekretninu i sl. Ja ne bih imao nista protiv toga.

Kao prvo, ja ne kupujem investicione stanove, ne planiram da nikom izdajem, nego kupujem za sebe, kao neku "vikendicu" i stan u kome bih mozda nekad i ziveo. Jbg, nemamo more, da imamo sledeca moja nekretnina bi bila na moru. Planine i banje me ne interesuju. Kao drugo, nemam problem sa poreskom da mi proveri sva primanja i troskove, jer sve zaradjujem 100% legalno, prijavljen sam na full iznos i pola plate mi ide na poreze i doprinose, tako da nemam problem ni ako to neko nekad bude proveravao. Kao trece, ja se tad nisam bunio za cene jer sam bio dosta mladji, nisam pratio trziste, a i cene su bile mnogo nize i normalnije. Kao cetvrto, i ti si mi neka moralna gromada, ne kritikujes stanje na trzistu, nego kritikujes one koji kritikuju stanje na trzistu, sto znaci da branis trenutno stanje,
Dečko, ovo što pišeš je najblaže rečeno je kontradiktorno. Obzirom da radiš, i kako sam kažeš "pola plate ti ide na poreze i doprinose", čudi me da ne znaš da je poreska stopa na kapitalnu dobit 15%. To nije srpski "izum" već je tako u svim zemljama sveta. Svaka država stimuliše investicije (uključujući i rentiranje stanova), a ti se ovde hvališ kako hoćeš da imaš više nepokretnosti za ličnu upotrebu?!
Kad sam živeo u Nemačkoj rentao sam stan od firme koja je u svom portfolio imala više hiljada stambenih jedinica, zašto je problem da neko u Beogradu ima 10 stanova za rentu?
 
Svaki stan koji se kupi da se ne živi (povremeno stanovanje i možda nekad se ne računa) se smatra investicionom kupovinom, bilo da parkiraš novac ili da izdaješ. Nisam Ja nikakva moralna gromada, to se ovi drugi tako predstavljaju samo ne kukam jer ne mogu da kupim 5ti stan po cenama koje Ja hoću. Naravno da imam da bih kupio samo što Ja ne bih kukao na "neke tamo" i na porodice koje ne mogu da kupe stan kad sam jedan od uzročnika problema. Pranje para je postojalo i postojaće, nisu oni glavni uzročnik, i radnik koji prima keš na ruke pere novac, i čovek koji proda njivu, a ne prijavi porez pere novac, otvoriš kp i vidiš reklamirano pranje para, i ljudi koji iznajmljuju, a ne plaćaju porez peru novac. Ovde su veći uzroci mnogo ljudi koji žele da kupe stan (prvi, drugi, peti), manipulacija cenama "vrućim" tržištem od strane agencija i investitora ali koji koriste situaciju jer ima kupaca, inflacija i veći standard nego pre 10 godina, čak i ukidanje prometovanja nelegalnih nekretnina... A da ne pričam dalje o centralizaciji. Ja u pojedinim slučajevima kritikujem one koji krutikuju jer su licimerni i ne vide sebe, a pričaju o drugima. Ne javljam se toliko često, samo kad neko počne da soli pamet o nekim porodicama koje ne mogu da kupe stan, a stoji u redu da kupi ko zna koji stan i to u centru jer je rasni Beogradjanin jer su na periferiji seljaci, kriminalu kao da nikad nije postojao jer je ostao u nekom vremenu pre 10godina i nije napredovao ni malo, došao do nekih para i očekuje cene od pre 10 godina.
Iskreno, kad bih kupovao stan u Bg-u, gledao bih centralne gradske lokacije. Ali ne zato da bih bio "rasni" Beogradjanin. Ne patim ja od toga. Nego iz 2 razloga. Kao prvo, ja u Beogradu nista nisam ni video sem tih centralnih gradskih lokacija. Stanovao sam u Beogradu nekoliko meseci pre 10-ak godina, i to u centru, i centralni deo Beograda mi je manje-vise poznat i tu bih i mogao da zivim. Stan na periferiji bih kupio samo u nekom uredjenom gradu gde iz te periferije mogu da stignem u bilo koji deo grada relativno brzo, gde ne bi bilo divlje gradnje sa septickim jamama, ulicama bez trotoara, zakrcenjem u saobracaju i sl. Ne zelim da do posla putujem duze od 15 minuta, a periferija Beograda mi to ne omogucuje. ALi kao sto rekoh, za mene je Beograd samo opcija, ne i cilj. Samo pratim cene, ako budu bile nekad normalne, mozda cu i kupiti, ako ne budu bile necu. I opet ponavljam, nije moja uloga da uticem na smanjenje traznje time sto ne bih kupio stan u Beogradu, to je uloga drzave da resava problem stambenog pitanja za prosecnog stanovnika zemlje, i zato neki od nas ukazuju na taj problem, dok neki od vas ocigledno imaju neke druge ciljeve u ovim diskusijama.
Dečko, ovo što pišeš je najblaže rečeno je kontradiktorno. Obzirom da radiš, i kako sam kažeš "pola plate ti ide na poreze i doprinose", čudi me da ne znaš da je poreska stopa na kapitalnu dobit 15%. To nije srpski "izum" već je tako u svim zemljama sveta. Svaka država stimuliše investicije (uključujući i rentiranje stanova), a ti se ovde hvališ kako hoćeš da imaš više nepokretnosti za ličnu upotrebu?!
Kad sam živeo u Nemačkoj rentao sam stan od firme koja je u svom portfolio imala više hiljada stambenih jedinica, zašto je problem da neko u Beogradu ima 10 stanova za rentu?
Prekrsticu se levom rukom. Ako radis, ti placas poreze i doprinose na platu koji iznose oko 40% tvoje bruto plate. Porez na kapitalnu dobit je nesto skroz drugo. Mesas babe i zabe.
 
Reci mi da si pausalac ili da imas poreske olaksice bez da mi kazes da si pausalac ili da imas poreske olaksice :) Kupio si cetvoroban stan, sto znaci da on kosta berem 200k evra, a vrlo verovatno i vise, sa garazom mozda i preko 250k evra. To je i za programersku platu od 2k-3k evra neto mnogo, sem ako nemas svoju firmu, nisi CEO, ili imas poreske olaksice ili si pausalac. Iskreno, ja bih voleo da imam ove poreske olaksice, onda bi mi lakse bilo da platim ove precenjene nekretnine. Ovako dajem puno drzavi, pa mi manje ostaje za stan.
Rata za kredit za stan od 250k je cak i sa ovim kamatama oko 1000-1100e, znaci neko sa platom od 2.5k-3k moze da je placa i da mu opet ostane vise nego duplo vise od prosecne srpske plate. Znaci nije bas udobna situacija ali nije bas ni sklapanje kraja sa krajem, vec nesto sto je uobicajeno za srednju klasu na zapadu (30% prihoda da ide na nekretninu). Skupiti za ucesce je tu teza prica od otplate kredita. Druga je prica sto to kod nas to nije srednja klasa vec top 5% najbogatijih, svakako nad njihovom sudbinom ne zalim toliko.

Ja kapiram da je tesko pomiriti se u glavi sa time. Ja sam u jos povoljnijoj situaciji jer em mi je stan jefitniji od ovog primera em primanja veca pa mi opet nije dobro kad pomislim koliko jos ima da otplacujem i koliko sam mogao bolje proci da sam disciplinovaniji sa stednjom pre 4-5 godina bio. Medjutim mi stvarno nismo velike zrtve ovde, i degutantno mi je da kukam nad svojom ili placem nad tvojom sudbinom.
 
Rata za kredit za stan od 250k je cak i sa ovim kamatama oko 1000-1100e, znaci neko sa platom od 2.5k-3k moze da je placa i da mu opet ostane vise nego duplo vise od prosecne srpske plate. Znaci nije bas udobna situacija ali nije bas ni sklapanje kraja sa krajem, vec nesto sto je uobicajeno za srednju klasu na zapadu (30% prihoda da ide na nekretninu). Skupiti za ucesce je tu teza prica od otplate kredita. Druga je prica sto to kod nas to nije srednja klasa vec top 5% najbogatijih, svakako nad njihovom sudbinom ne zalim toliko.

Ja kapiram da je tesko pomiriti se u glavi sa time. Ja sam u jos povoljnijoj situaciji jer em mi je stan jefitniji od ovog primera em primanja veca pa mi opet nije dobro kad pomislim koliko jos ima da otplacujem i koliko sam mogao bolje proci da sam disciplinovaniji sa stednjom pre 4-5 godina bio. Medjutim mi stvarno nismo velike zrtve ovde, i degutantno mi je da kukam nad svojom ili placem nad tvojom sudbinom.
Ja ne trazim da neko kuka nad mojom sudbinom, samo pokusavam da ukazem na to koliko su cene nenormalno visoke cak i za one koji malo bolje zaradjuju. Smesno je kad pricaju o tome kako IT-jevci kupuju stanove, a realnost je nesto skroz drugo. Zna se ko i kako zaradjuje daleko vise od IT-jevaca i ko kupuje stanove, ali je lakse da se kaze da IT-jevci kupuju. Niko ne prica o tome koliko npr. zaradjuju agenti za nekretnine koji samo od nekretnine u vrednosti od recimo 200k evra zarade 8.000 evra (a vrlo cesto to i ne proknjize), kao i jos milion drugih primera, ali bitno da su IT-jevci krivi za sve.
 
Ja ne trazim da neko kuka nad mojom sudbinom, samo pokusavam da ukazem na to koliko su cene nenormalno visoke cak i za one koji malo bolje zaradjuju. Smesno je kad pricaju o tome kako IT-jevci kupuju stanove, a realnost je nesto skroz drugo. Zna se ko i kako zaradjuje daleko vise od IT-jevaca i ko kupuje stanove, ali je lakse da se kaze da IT-jevci kupuju. Niko ne prica o tome koliko npr. zaradjuju agenti za nekretnine koji samo od nekretnine u vrednosti od recimo 200k evra zarade 8.000 evra, kao i jos milion drugih primera, ali bitno da su IT-jevci krivi za sve.
Na ovoj temi smo se odavno slozili da ne kupuju samo IT-evci. Ali isto tako ne kupuje samo kriminal. Zapravo, ponavljam, siguran sam da kriminal vise dize ponudu nego potraznju.
 
Na ovoj temi smo se odavno slozili da ne kupuju samo IT-evci. Ali isto tako ne kupuje samo kriminal. Zapravo, ponavljam, siguran sam da kriminal vise dize ponudu nego potraznju.
Kriminal smanjuje ponudu tudjih stanova time sto je zabranjena trgovine nelegalnim nekretninama, a povecava ponudu svojih stanova. Neto efekat je da smanjuju ponudu. A nisam bas siguran da ne ucestvuje u velikoj meri i u traznji.
 
Znaci kriminalci grade i kriminalcima prodaju stanove, dok sprecavaju promet postenih nelegalnih stanova?
 
Pa i nema mnogo smisla postupak, ili ga covek nije bas najbolje objasnio. Pare svakako peres kroz izgradnju i na kraju stanovi su tvoji, ne znam sta se dobija da samo jos jednom zavrtis kupovinom sam od sebe, pogotovo sto onda kao prodavac gubis mogucnost da kupcima omogucis povrat PDV-a sto je jedna od prednosti novogradnje.
Kako nema? Oprao si dupli iznos sa jednom zgradom.

Mada to pada u vodu, ako ne možeš često da uplaćuješ. Sa druge strane, ako je država mafijaška, onda postoje dve klase građana pa neko ne može, a neko i može.
 
I opet ponavljam, nije moja uloga da uticem na smanjenje traznje time sto ne bih kupio stan u Beogradu, to je uloga drzave da resava problem stambenog pitanja za prosecnog stanovnika zemlje, i zato neki od nas ukazuju na taj problem, dok neki od vas ocigledno imaju neke druge ciljeve u ovim diskusijama.
Pa malo ti je izjava kontradiktorna. Pričaš kako IT ne kupuje, a sam hoćeš da kupiš drugi stan, a možda i treći kasnije. Pa kažeš kako nije na tebi da obezbediš porodicama stanove nego na državi, ok jeste ali ako ti kupiš sve stanove koje država nameni tim porodicama kako onda nije na tebi? Ako niko ne želi da živi na periferiji, pa ni ti zašto bi onda porodice trebale, a ako ne ima li esta za sve u centru? Da si rekao kriva je država jer svojim zakonima omogućuje meni i ostalima da pakujemo nekretnine bez uslovljavanja, ograničavanja i dodatnih poreza i zato mi se može i zato su cene nekretnina veće umesto "to je sve kriminal i štelovanje cena" pa i da razumem. Inače ne znam, uputi me koji su to ciljevi ako misliš na mene. Treba li da budemo u svom balonu i eho komori i da slušamo samo sebe i sebi sličnima?
 
Vrh