Šta je novo?

Cene nekretnina

Znaci kriminalci grade i kriminalcima prodaju stanove, dok sprecavaju promet postenih nelegalnih stanova?
Slazem se da ovako zvuci kad banalno interpretiras ono sto mnogi od nas pisu na ovu temu. Ja ne radim u agencijama za nekretnine i ne znam ko kupuje i prodaje stanove, ali znam sigurno da je ne samo IT-jevcima, nego i mnogim drugim pripadnicima viseg srednjeg staleza problem da kupe nekretninu, dok svi mozemo cuti iz razlicitih izvora ko je sve kupio stan ili stanove koji ko zna koliko kostaju, a niko ne zna odakle im pare. Svakom sa 2 grama mozga je jasno da nesto nije u redu na nasem trzistu nekretnina. Ja nemma informacije ko kupuje i prodaje stanove da bih mogao da tvrdim, ali svako sa 2 grama mozga moze da pretpsotavi da tu nisu bas cista posla.
Pa malo ti je izjava kontradiktorna. Pričaš kako IT ne kupuje, a sam hoćeš da kupiš drugi stan, a možda i treći kasnije. Pa kažeš kako nije na tebi da obezbediš porodicama stanove nego na državi, ok jeste ali ako ti kupiš sve stanove koje država nameni tim porodicama kako onda nije na tebi? Ako niko ne želi da živi na periferiji, pa ni ti zašto bi onda porodice trebale, a ako ne ima li esta za sve u centru? Da si rekao kriva je država jer svojim zakonima omogućuje meni i ostalima da pakujemo nekretnine bez uslovljavanja, ograničavanja i dodatnih poreza i zato mi se može i zato su cene nekretnina veće umesto "to je sve kriminal i štelovanje cena" pa i da razumem. Inače ne znam, uputi me koji su to ciljevi ako misliš na mene. Treba li da budemo u svom balonu i eho komori i da slušamo samo sebe i sebi sličnima?
Zanimljivo mi je kako neko pokusava da pronadje kontradiktornosti u onome sto ja pisem, i ne moze da "normalizuje" da neko eto zeli da kupi stan u drugom gradu, ali moze da "normalizuje" pranje para:
Pranja para je bilo i biće.
Meni samo nisu jasni motivi onih koji "brane" trenutno stanje. Svi su u fazonu:
Ma slazem se i ja da su cene previsoke, ali sta ces, svuda se peru pare, to je sad normalno. Nego nesto su mi tvoje izjave kontradiktorne, zasto ti zelis da kupis stan, i sto ne bi kupio u Kaludjerici za 2.000 evra?
Ne razumem takav stav i takvo izvrtanje teza. Ne razumem motive. Ovako nesto po mom misljenju mogu da pisu samo investitori ili osobe povezane sa njima, vlasnici agencija za nekretnine i zaposleni u tim istim agencijama, oni koji imaju vise nekretnina i bave se izdavanjem ili botovi. Normalan covek ne moze da tvrdi da je ovakvo stanje na trzistu nekretnina normalno, osim ako nema direktan interes u svemu tome, ili mu je jako dosadno pa voli da troluje ili jednostavno ne zna kako se zivi u Srbiji pa veruje u sve sto mu serviraju u medijima, ili ga jednostavno boli uvo kako narod zivi. Nije problem cuti ovde ni neko drugacije misljenje, ali mnoga drugacija misljenja ne deluju iskreno, vise deluje da iza tih naloga stoji neko ko ima interes da cene i dalje rastu, ali se predstavlja kao neko kome to "takodje smeta", ali "sta je tu je". AKo je neko iz agencije za nekretnine ili izdaje 5 stana, nek kaze, da barem znamo ko to ima drugacije misljenje, a ne da se krija iza profila nekog ko takodje smatra da su cene previsoke, ali "sta je tu je". Neznam nikog od vas koji opravdavate ovakvo stanje, ali vidim da neki od vas vec imaju odredjen broj stanova, tako da je to vec mozda neki indikator za nesto. Mozda i nije indikator, ali mi je lakse da vas razumem kao osobe koje su vec kupile nekretninu i sad im je u interesu samo rast cena, pa pokusavaju da ga odbrane makar i pisanjem na ovom nebitnom forumu.
Zar ne kapirate da price o IT-jevcima i gastarbajterima sluze cisto kao paravan da bi se prikrilo da iza trgovine nekretninama stoji ko zna ko. To sto poneki IT-jevac ili gastarbajter kupi stan nije pravilo, nego izuzetak.
 
Poslednja izmena:
Slazem se da ovako zvuci kad banalno interpretiras ono sto mnogi od nas pisu na ovu temu. Ja ne radim u agencijama za nekretnine i ne znam ko kupuje i prodaje stanove, ali znam sigurno da je ne samo IT-jevcima, nego i mnogim drugim pripadnicima viseg srednjeg staleza problem da kupe nekretninu, dok svi mozemo cuti iz razlicitih izvora ko je sve kupio stan ili stanove koji ko zna koliko kostaju, a niko ne zna odakle im pare. Svakom sa 2 grama mozga je jasno da nesto nije u redu na nasem trzistu nekretnina. Ja nemma informacije ko kupuje i prodaje stanove da bih mogao da tvrdim, ali svako sa 2 grama mozga moze da pretpsotavi da tu nisu bas cista posla.

Zanimljivo mi je kako neko pokusava da pronadje kontradiktornosti u onome sto ja pisem, i ne moze da "normalizuje" da neko eto zeli da kupi stan u drugom gradu, ali moze da "normalizuje" pranje para:

Meni samo nisu jasni motivi onih koji "brane" trenutno stanje. Svi su u fazonu:

Ne razumem takav stav i takvo izvrtanje teza. Ne razumem motive. Ovako nesto po mom misljenju mogu da pisu samo investitori ili osobe povezane sa njima, vlasnici agencija za nekretnine i zaposleni u tim istim agencijama, oni koji imaju vise nekretnina i bave se izdavanjem ili botovi. Normalan covek ne moze da tvrdi da je ovakvo stanje na trzistu nekretnina normalno, osim ako nema direktan interes u svemu tome, ili mu je jako dosadno pa voli da troluje ili jednostavno ne zna kako se zivi u Srbiji pa veruje u sve sto mu serviraju u medijima, ili ga jednostavno boli uvo kako narod zivi. Nije problem cuti ovde ni neko drugacije misljenje, ali mnoga drugacija misljenja ne deluju iskreno, vise deluje da iza tih naloga stoji neko ko ima interes da cene i dalje rastu, ali se predstavlja kao neko kome to "takodje smeta", ali "sta je tu je". AKo je neko iz agencije za nekretnine ili izdaje 5 stana, nek kaze, da barem znamo ko to ima drugacije misljenje, a ne da se krija iza profila nekog ko takodje smatra da su cene previsoke, ali "sta je tu je". Neznam nikog od vas koji opravdavate ovakvo stanje, ali vidim da neki od vas vec imaju odredjen broj stanova, tako da je to vec mozda neki indikator za nesto. Mozda i nije indikator, ali mi je lakse da vas razumem kao osobe koje su vec kupile nekretninu i sad im je u interesu samo rast cena, pa pokusavaju da ga odbrane makar i pisanjem na ovom nebitnom forumu.
Zar ne kapirate da price o IT-jevcima i gastarbajterima sluze cisto kao paravan da bi se prikrilo da iza trgovine nekretninama stoji ko zna ko. To sto poneki IT-jevac ili gastarbajter kupi stan nije pravilo, nego izuzetak.
Anoimalije, baloni, neumereni rast, je nesto sto prati trziste nekretnina u svim zemljama. To sto nesto nije 'normalno' ne znaci da je posledica neke teorije zavera ili interesnih grupa (kojih uvek ima, pa ne dobijaju uivek svoje). Neka vrsta balona se u poslednjih 10 godina dogodila u skoro svakoj zemlji severne hemisfere, da li je u svakoj to izazvano pranjem para + kriminalom?

Ti nemas podatke, ne znas nista konkretno, ali nagadjas i mora da je tako, sumnjivo je tu nesto. Svako ko nece da ti se pridruzi u tom banalizovanju trzista mora da ima neki interes ili troluje.
 
Anoimalije, baloni, neumereni rast, je nesto sto prati trziste nekretnina u svim zemljama. To sto nesto nije 'normalno' ne znaci da je posledica neke teorije zavera ili interesnih grupa (kojih uvek ima, pa ne dobijaju uivek svoje). Neka vrsta balona se u poslednjih 10 godina dogodila u skoro svakoj zemlji severne hemisfere, da li je u svakoj to izazvano pranjem para + kriminalom?

Ti nemas podatke, ne znas nista konkretno, ali nagadjas i mora da je tako, sumnjivo je tu nesto. Svako ko nece da ti se pridruzi u tom banalizovanju trzista mora da ima neki interes ili troluje.
Jos jedna normalizacija stanja koje nije normalno. Tacno je da trziste nekretnina u svim zemljama podlozno anomalijama, balonima, neumerenim rastovima, ali kod nas je to neprirodno mnogo izrazeno. Ali dobro, tebi je to normalno, imas pravo na taj stav. Necu vise ulaziti u dalje diskusije na ove teme, svako ko bude citao ovu temu neka sam donosi zakljucke, ja sam rekao sta sam imao.
 
Zanimljivo mi je kako neko pokusava da pronadje kontradiktornosti u onome sto ja pisem, i ne moze da "normalizuje" da neko eto zeli da kupi stan u drugom gradu, ali moze da "normalizuje" pranje para:
Zapravo je zanimljivo da neko ne može da normalizuje da je sam delimično kriv za rast cena nekretnina, ali može da normalizuje da je sve to "pranje para" iako ne zna kako to funkcioniše ni ko pere pare. Apsolutno nisam video nekoga ko brani trenutno stanje, postoje samo postovi koji odbacuju tvrdnje da se danas "živi nikad gore" i "sve je to kriminal". Opet, kao što ti navijaš da cene padnu jer želiš da pakuješ stanove "da bi možda živeo u njima", tako neko navija da ne padnu jer brani investiciju. Ja bih lično voleo da cene padnu (a vala i kirije), ali ne koliko neki priželjkuju jer bi to značilo pad celokupne kupovne moći, krizu, nemaštinu... a neko očigledno priželjkuje taj scenario da bi sa svojim uštedjenim kešom kupio što više stanova ne obazirujući se na druge, a krije se pod velom "jadnih porodica koje ne mogu da kupe stan", samo da bi on mogao da kupi stan u centru jer mora centar (ne mislim konkretno na tebe).
 
Jos jedna normalizacija stanja koje nije normalno. Tacno je da trziste nekretnina u svim zemljama podlozno anomalijama, balonima, neumerenim rastovima, ali kod nas je to neprirodno mnogo izrazeno. Ali dobro, tebi je to normalno, imas pravo na taj stav. Necu vise ulaziti u dalje diskusije na ove teme, svako ko bude citao ovu temu neka sam donosi zakljucke, ja sam rekao sta sam imao.
I vec 20 godina nije normalno. I ja zelim da saznam i diskutujuem o tome zasto je to tako.

Samo ne zelim da prihvatim objasnjenja od tri dinara koje mogu da cujem od svakog taksiste "sve ti je to pranje para i kriminal".
 
Toliko puta se pricalo na ovu temu da sada stvarno davite vise. Jeftin novac, ulaganje u assets bilo kakvog tipa i mogao si da ulozis u sta god, sve je islo gore u poslednjih 10 i kusur godina. Kod nas je isto islo gore zbog x faktora. Mozemo da pricamo o tim faktorima ali bukvalno nema poente, svi znamo faktore. Trzista padaju, valute gube vrednost, nekretnine padaju, sve to mora doci do nas kad tad. Pitanje je, da li ce ovaj nacin investiranja biti i u buducnosti? Mozda je ovo period gde asseti idu gore eto mi baksuzi morali da prodjemo.

 
Rata za kredit za stan od 250k je cak i sa ovim kamatama oko 1000-1100e, znaci neko sa platom od 2.5k-3k moze da je placa i da mu opet ostane vise nego duplo vise od prosecne srpske plate. Znaci nije bas udobna situacija ali nije bas ni sklapanje kraja sa krajem, vec nesto sto je uobicajeno za srednju klasu na zapadu (30% prihoda da ide na nekretninu). Skupiti za ucesce je tu teza prica od otplate kredita. Druga je prica sto to kod nas to nije srednja klasa vec top 5% najbogatijih, svakako nad njihovom sudbinom ne zalim toliko.

Ja kapiram da je tesko pomiriti se u glavi sa time. Ja sam u jos povoljnijoj situaciji jer em mi je stan jefitniji od ovog primera em primanja veca pa mi opet nije dobro kad pomislim koliko jos ima da otplacujem i koliko sam mogao bolje proci da sam disciplinovaniji sa stednjom pre 4-5 godina bio. Medjutim mi stvarno nismo velike zrtve ovde, i degutantno mi je da kukam nad svojom ili placem nad tvojom sudbinom.
1400e
360 meseci
50k za ucesce
Neophodna plata za kredit oko 3K
Tj. 2.5 prosecne plate u zemlji za ratu samo.
 
Nisi to dobro izracunao.
Udji na OTP banku, kombinovani kredit i proveri. 1405,87 evra je rata tacno. Ludilo zar ne?
Treba da imas mnogo velika kohones da mislis da ces 30 godina da radis za 4-6 prosecnih plata u zemlji, da budes zdrav i da uzmes ovako nesto.
 
Poslednja izmena:
Udji na OTP banku, kombinovani kredit i proveri. 1405,87 evra je rata tacno. Ludilo zar ne?
Treba da imas mnogo velika kohones da mislis da ces 30 godina da radis za 4-6 prosecnih plata u zemlji i da uzmes ovako nesto.
OK, u OTP-u su digli fiksnu kamatu na 7.5% varijabilna im je 5.5%. Bas je skocila razlika izmedju fiksne i varijabilne. Sa 7.5% je suludo uzimati na 360 meseci, platis stan i po u kamati samo.
 
OK, u OTP-u su digli fiksnu kamatu na 7.5% varijabilna im je 5.5%. Bas je skocila razlika izmedju fiksne i varijabilne. Sa 7.5% je suludo uzimati na 360 meseci, platis stan i po u kamati samo.
Varijabilna 4.6% +3m euribor
Vidi kako raste na dnevnom nivou. Zato su i podigli fiksnu. Fenomenalno za kredite, privredni rast i investicije zar ne?
 
Varijabilna 4.6% +3m euribor
Vidi kako raste na dnevnom nivou. Zato su i podigli fiksnu. Fenomenalno za kredite, privredni rast i investicije zar ne?
Ekonomija se previse zagrejala, inflacija je jako visoka i jako je tesko razlikovati realni rast od nominalnog rasta zbog te inflacije. Mala inflacija od 2-3% na godisnjem nivou je pozeljna i prihvatljiva, sve iznad toga je veliki problem. Kamatne stope ce rasti dok god se inflacija ne obuzda i dok god taj rast kamatne stope ne pocne previse negativno da utice na ekonomiju. Imacemo visoke kamatne stope sigurno neki vremenski period ne kraci od barem 2-3 godine, i tek nakon toga ako se inflacija stabilizuje mozemo ocekivati blago popustanje. Ovo ce sigurno uticati negativno na rast cena nekretnina, a da li ce izazvati sporiji rast, stagniranje ili pad, videcemo.
 
Sad bar imaju izgovor da kažu da su cene pale da pomognu porodicama jer su krediti skočili tj rate kredita, umesto što ne smeju da kažu da prodaja polako posustaje. Samo je pitanje koliko će moći da čekaju dok ne spuste cene i koliko će narod kupovati jer su u Srbiji ulaganja ograničena, realno do nekog efekta mogu proći godine. Svakako manje su šanse za dalji rast, a veće za stagnaciju i pad.
 
Kaze lik pa gde da ulazim pare nego u stan. Odes u banku i stavis 100k na stednju i za godinu dana imas 3-3.5k cisto. Drugih 100k kupis drzavne obveznice. Oko 7% ti je kamata godisnja. Ovo su najjednostavnije stvari za koje ti treba 0 znanja. Nego to je naviklo sve u beton da trpa.
 
Varijabilna 4.6% +3m euribor
Vidi kako raste na dnevnom nivou. Zato su i podigli fiksnu. Fenomenalno za kredite, privredni rast i investicije zar ne?
Varijabilna je 3.64 + 3M Euribor.


Mislim nebitno, svakako je daleko nepovoljnija nego do skoro. Naravno da nije fenomenalno. Krediti su se vec prepolovili prosle godine. Sad je samo pitanje u kojoj tacki ce se prelomiti bezanje kesa od inflacije vs. usporavanje kredita zbog kamata. I da li ce centralne banke popustiti pred usporavanjem privrede pa opet oboriti kamate.

Kaze lik pa gde da ulazim pare nego u stan. Odes u banku i stavis 100k na stednju i za godinu dana imas 3-3.5k cisto. Drugih 100k kupis drzavne obveznice. Oko 7% ti je kamata godisnja. Ovo su najjednostavnije stvari za koje ti treba 0 znanja. Nego to je naviklo sve u beton da trpa.
Pa da al to vazi poslednjih tri meseca tek. Da si orocio pocetkom prosle godine na tih 100k bi dobio celih 200e. A da si kvadrate uzeo tad sad bi imao 10k barem. Pri tom je 3.5k godisnje kad je inflacija 12% zesci minus a ne neki profit. Sutra je pitanje sta ce biti isplativije. Svakako nije tako jednostavno.
 
Sad je obesmisljena investiciona kupovina. Ja pricam ovog trenutka sta moze da se radi. Covek je pitao
 
Sad je obesmisljena investiciona kupovina. Ja pricam ovog trenutka sta moze da se radi. Covek je pitao
Stavljati na stednju od 3.5% dok kvadrati jos uvek skacu preko 10% godisnje a inflacija je 12% mi ne deluje kao dobra alternativa. Ne znaci da nece ni biti, ali da li bi bio spreman da se kladis 100k evra na to? (ok nije 100k evra jer ih neces izgubiti ali znas sta mislim)
 
Ne postoji idealni recept za investiranje, to vam niko ne moze reci u sta je pametno ulagati. Tj, moze vam preporuciti na osnovu njegovog misljenja i iskustva, ali vam niko ne moze garantovati. Svaka investicija sa sobom nosi neki rizik. Stednja u banci je nesto sto ima mozda jedan od najmanjih rizika, ali zato donosi i najmanje prihode. Bilo koja druga investicije, tipa nekretnine, Bitcoin i sl, moze da se ispostavi kao dobra investicija, ali i kao totalni promasaj, sve zavisi od tajminga. S tim sto u Bitcoinu moze mnogo vise da se zaradi ali i mnogo vise izgubi, dok u nekretnini ne moze da se zaradi kao na Bitcoinu, ali takodje ne moze ni mnogo da se izgubi, jer nekretnine manje-vise cuvaju vrednost. Ukratko, svaki vid investicije gde se ocekuje pasivna zarada zavisi od rizika i tajminga. Sto veci rizik vece sansa za velikim profitom, ali i veliki rizik da se sve izgubi. I obrnuto. Druga je prica sa investicijom u neki konkretan biznis i druga je prica sa kupinom nekretnine koja se kupuje za stanovanje, a ne kao investicija.
 
Sad je obesmisljena investiciona kupovina. Ja pricam ovog trenutka sta moze da se radi. Covek je pitao
Na zalost, ili sreću, zavisi sa koje si strane, ovog trenutka nema šta bolje da se radi od nekretnina.

Da bi banke prodale kredite stanovništvu ili privredi, treba da pozajme od nadbanke ili da prikupe lovu na tržištu. Ko će da uzima kredite, kada su neizvesna vremena? Uzimaće ih oni koji žele da servisiraju osnovne potrebe, da jedu, da se zagreju i da prespavaju u stanu. Privreda verovatno neće.

Tako da, kredita za stanove će biti i oni će da drže cene stanova, između ostalih faktora. Ostali faktori su, na primer:
* Investitori koji ne znaju ni za šta drugo sem za nekretnine (da ih ne nazovem pežorativno)
* Dijaspora koja ne može na zapadu ni klozet da kupi ( ovde mislim da ove što rade dobro plaćene poslove)

Izostavio sam političko kriminalne scenarije koji se pominju na forumu, jer se u to ne razumem, a i toga će i dalje biti. Nista dramatično se neće promeniti po ovim parametrima koji su doneli rast. Preslikavanje trendova sa zapada koje se dešava će biti prisutno, ali ne mora apsolutno.

Međutim, faktori kojih nismo svesni mogu da značajno utiču na cenu. Ne mislim na rat i slične najavljene faktore. A možda ih i ne bude.
 
Poslednja izmena:
Za 250k sada u beogradu moze da se kupi najblaze receno prosecan stan od 70ak kvadrata, u sirem centru ili ne najboljim delovima nbg. Najcesce sa jednim kupatilom i nikakvim komforom za porodicu.

Vidim to je gore pomenuto u kalkulacijama kao ne znam koja cifra, a u stvari dobije se veliko nista.

Ko je onda lud da robija 30 godina i da ocekuje da ce odrzati uvek taj nivo plate za toliku sumanutu ratu, da bi ziveo i imao neki prosecan stancic u najbudjavijem bg.
 
Kaze lik pa gde da ulazim pare nego u stan. Odes u banku i stavis 100k na stednju i za godinu dana imas 3-3.5k cisto. Drugih 100k kupis drzavne obveznice. Oko 7% ti je kamata godisnja. Ovo su najjednostavnije stvari za koje ti treba 0 znanja. Nego to je naviklo sve u beton da trpa.
Sale,
U SRB stednja u EUR je oporezovana, stednja u dinarima ne. Ja pratim kamate, trenutno u SRB nisam video bolju ponudu od 2.5% na EUR netto, dok na dinare moze da se dobije 5% netto.
Zainteresovan sam za kupovinu obveznice RS, kako to mogu da uradim kao fizicko lice? Iskljucivo preko brokera (berze) ili drugacije? Moze li neki link? 7% u RSD zvuci dosta dobro da bi bilo istinito, pogotovu sto je NBS cvrsca u stezanju kaisa od ECB, i moje ocekivanje da dinar moze samo da raste prema EUR jer je politika drzave takva. Ali mislim da za takve obveznice moras da cekas momenat da se pojave u ponudi, nije to bas tako jednostavno. One koje dospevaju za godinu ili dve ne mozes kupiti jer ih niko ne nudi. Ukoliko gresim, prosvetlite me.
 
Ovde se ne nagadja.
Postoje dokazi.
Tuzilastvo je na potezu.

Jedan od modela kako se peru pare na strani traznje kroz nekretnine objasnio je ministar Mali sa 24 stana (dokazi u Pandorinim papirima).

Mali je bio na celu Sluzbe za borbu protiv pranja novca u okviru Ministarstva finansija, pa sam siguran da je sa ovim iskustvom sebe i pajtose u organizovanoj grupi od 700 hiljada clanova (od kojih mnogi raspolazu sa resursima ove zemlje i imaju moc odlucivanja) "sputavao" u ovim radnjama ;)

Skorasnji dokazi BIRNa (dovoljno samo pogledati google map 2015. god.) pokazuju da postoji organizovana aktivnost ljudi sa vlasti da se umanji ponuda stanova i netrzisno uvecaju cene nekretnina koje oni bespravno grade i legalizuju protivno svim regulativama.
U okviru toga zabrana prometa 1,36 miliona stambenih objekata koju su sproveli (=55 godisnjih proizvodnja stanova u Srbiji) 100% je uticalo i utice na povecanje cena stanova u Srbiji.

Kljucno pitanje vise nije zasto su cene visoke, vec kada ce tuzilastvo da deluje, kako bi se sve vratilo u trzisne okvire.

Ako tuzilastvo ostane nemo na dokaze, to vam je jos jedan pokazatelj kako trziste nekretnina u Srbiji funkcionise i zasto su cene visoke.

Trziste koje je na ovakav nacin (nelegalno) dirigovano, svako pametan, ko ceni sigurnost svog novca ce izbegavati jer kad jednog dana prestane dejstvo ovih neekonomskih faktora i krene panicna prodaja imacete pad 50+ %.

Imali smo naznake ovog trenda pred aprilske izbore kada su pojedina fizicka lica odjednom prodavala po nekoliko stanova iz novogradnje...
 

Da li ce usporavanje inflacije uticati na zaustavljanje rasta kamatnih stopa?
Ako je ovo istina i tacno to je dobra vest za sektor gradjevine jer znaci da smo udarili u realne kamatne stope a da nisu morali dodatno da stezu kais.
Plan i program je uspeo sto znaci to je to. Ako sve bude kako treba moze da se desi da imamo umereniji dugorocan rast cena nekretina koji ce biti 7-15% godisnje.
Naravno neko ko kupuje stan od 250.000 eura (kao sto smo culi gore nista posebno) moze da se desi da gubi i preko 3.000 eura mesecno ako "ceka".
 
Sale,
U SRB stednja u EUR je oporezovana, stednja u dinarima ne. Ja pratim kamate, trenutno u SRB nisam video bolju ponudu od 2.5% na EUR netto, dok na dinare moze da se dobije 5% netto.
Zainteresovan sam za kupovinu obveznice RS, kako to mogu da uradim kao fizicko lice? Iskljucivo preko brokera (berze) ili drugacije? Moze li neki link? 7% u RSD zvuci dosta dobro da bi bilo istinito, pogotovu sto je NBS cvrsca u stezanju kaisa od ECB, i moje ocekivanje da dinar moze samo da raste prema EUR jer je politika drzave takva. Ali mislim da za takve obveznice moras da cekas momenat da se pojave u ponudi, nije to bas tako jednostavno. One koje dospevaju za godinu ili dve ne mozes kupiti jer ih niko ne nudi. Ukoliko gresim, prosvetlite me.
3% na eur su banke nudile kao standardnu ponudu pre par meseci na mail. Uz vecu cifru i cenjkanje mozes da izvuces i vise.
Odes u postansku stedionicu, otvoris 2 racuna, uplatis pare i das nalog brokeru za kupovinu. Evo uskoro ide emisija novih krajem januara/pocetkom februara. Procackaj na netu ili probaj da se raspitas preko call centra banke. Imas na 2 i na 10 godina. Mozes ih prodati pre dospeca naravno
 

Da li ce usporavanje inflacije uticati na zaustavljanje rasta kamatnih stopa?
Ako je ovo istina i tacno to je dobra vest za sektor gradjevine jer znaci da smo udarili u realne kamatne stope a da nisu morali dodatno da stezu kais.
Plan i program je uspeo sto znaci to je to. Ako sve bude kako treba moze da se desi da imamo umereniji dugorocan rast cena nekretina koji ce biti 7-15% godisnje.
Naravno neko ko kupuje stan od 250.000 eura (kao sto smo culi gore nista posebno) moze da se desi da gubi i preko 3.000 eura mesecno ako "ceka".
Pa i nije bas. Mnogo je para uslo na trziste i treba sad taj kriminal sanirati. Ne vredi sto ce stopirati porast kamatnih stopa ako kamate ostanu na visokom nivou. A ostace dok se ne smanji inflacija na 2-3%. To moze da bude jos godinu, godinu i po, dve. Kreditnih kupaca nema zbog dizbalansa. Ako ne gresim, smanjio se broj za 50% u odnosu na proslu godinu (i broj gradj. dozvola isto toliko cini mi se). Na kredit samo uzimaju oni koji su nesto prodali pa da doplate razliku.
 
Vrh