Šta je novo?

Cene nekretnina

Post sa jednog portala koji govori da ne padaju samo cene nekretnina, već se mnogo šta vraća na predinflacijski nivo:

,,primetan je trend da trgovinski lanci imaju zabrinjavajuce veliki ekstraprofit a u vezi inflacije. bio sam u metrou par puta u poslednjih mesec dana i primetno je da su cene pale skoro na predinflacijski nivo. npr mleko 99. pica sir 680 tzv kackavalj, cajna 800 900 i to ne neki krs, i slicno. znam da je taj sir otisao na preko hiljadu jedno vreme. a mozda je bio 580 pred inflaciju."

Naprosto ni cene hrane više ne mogu da prođu sa maržom od 200%, pa ih resetuju.
 
Jedan odlazi u Nemačku sa porodicom, drugi se vratio u svoje selo, treći odlazi u svoj grad...ljudi neće da rade u Bg za 100.000 dinara a da plaćaju kiriju sa komunalijama 60 -70k, shvataju mnogi da ne mogu kvalitetno da žive i priušte hranu i ostalo sa mizerija platama. Videćemo u narednom periodu šta će biti. Neki dolaze da probaju život ovde ali sve više njih priča o odlasku iz Bg i Ns. Moraće se korigovati cene kirija.
 
Jedan odlazi u Nemačku sa porodicom, drugi se vratio u svoje selo, treći odlazi u svoj grad...ljudi neće da rade u Bg za 100.000 dinara a da plaćaju kiriju sa komunalijama 60 -70k, shvataju mnogi da ne mogu kvalitetno da žive i priušte hranu i ostalo sa mizerija platama. Videćemo u narednom periodu šta će biti. Neki dolaze da probaju život ovde ali sve više njih priča o odlasku iz Bg i Ns. Moraće se korigovati cene kirija.
Mogu slobodno da kažem da je ponuda stanova do 400 EUR daleko lošija nego pre nekoliko meseci. Ispod 300 ne može da se nađe ništa normalno šta bi se moglo nazvati stanom, a da nije Borča, Ovča ili Krnjača.

Biće još veći pritisak na sektor izdavanja jer se stanovi jako loše prodaju, velika većina se odluči za rentiranje. Od oktobra ponovo stižu studenti, što će uvećati potražnju.
 
Te dve recenice se ne odnose na istu stvar. Receno je da cene mogu biti nize i do 20-30%, a mogu biti spuštene i za 10k/20k na cenu od 250k.
Kako god, deluje da je ovo sad malo pravljenje pritiska na prodavce da spuste cenu, sto i nije lose :)
Iako nema smisla komentarisati link koji je u dva dana mislim, tri puta postavljan i dva puta komentarisan, ali priča se o oglašenim cenama starogradnje. I ovde smo postavljali linkove prenaduvanih cena starogradnje u odnosu na novogradnju. To je i ta psihološka igra koju prodavci koriste, lupe cenu tipa 3k ledine (ili 4k ZK) i onda se javi kupac i kaže nudim ti 20% manje. On proda naravno jer je to cena daleko iznad, misli se "gle kako sam zaje*******ao budalu", kupac misli "haha 20% sam spustio, kako sam zaje*******ao budalu". win win situacija
 
Jel si kupio u kesu ili na kredit?
U kešu sam platio, tako da nisam morao da se zarobljavam sa kreditom. Cenu sam za stan uspeo da "oborim" sa 215k na 200k, znači nekih 7% ali to su isto i moje slabe pregovaračke sposobnosti uticale. U tom momentu je i dalje bila frka oko stanova pa sam se plašio da ne izgubim tu priliku, iako mislim da nisu imali bilo kakve ponude do tada. Tvrdili su da je neko iz zgrade bio zainteresovan samo za stan i da su nudili 200k, ali žena nije htela da proda bez garaže. I to je jedna od stvari koja me je pogurala da rešim stambeno pitanje. Inflacija, nagli skok kirija i držanje velike količine keša u banci sa nekim smešnim kamatama (čak mi je dugo stajalo i bez ikakve kamate). Neko bi sigurno pametnije odigrao, obrtao bi lovu sa jednim delom, diversifikovao ulaganja, ali ja sam pomalo konzervativan u tom smislu i jedino sam se oslanjao na štednju kao investiciju. Možda sad kad sam to rešio pitanje gde ću da živim, mogu da planiram dalje ulaganje, ali sve dok nemam krov nad glavom mi je delovalo sve kao prevelik rizik.

Apsolutno se slazem. Smatram da postoji dodatna, nematerijalna cena koju nosi odlaganje kupovine stana za zivot (spram investicije). Ako si podstanar to je cinjenica da nekad strepis da li ces ostati u tom stanu, pa onda potencijalna selidba ili neke svadje sa stanodavcem. Ako iznajmljujes na losoj lokaciji, trpis sto si daleko, sto mnogo vremena provodis u saobracaju, sto te nervira okruzenje, a nema smisla ni da se cimas da ga preuredis kad se vec selis za par godina. Ako si u malom stanu, a treba ti veci porodicni, trpis skucenost, nedostatak licnog prostora, komfora, losih uslova za rad ako radis od kuce. A onda ispastaju i ukucani, ako moras dete posle da prebacujes iz jednog vrtica u drugi, ako mu je posle daleko skola spram te koju je upisalo, ako vise nema druga iz zgrade i sad je tuzno.
Nista od toga nije nepremostivo, ali se placa uglavnom debelo i zivcima. Najgore od svega je sto se placa, a ne mozemo biti sigurni da je vredno toga, u smislu da ce se desiti dovoljno veliki pad za koji mozes da kazes- e ovo sam cekao, vredelo je skroz.
Ja ne mislim ni da je los izbor cekati da cene padnu cak iako nemas stan kakav ti treba za zivot. Naprotiv, moguce je i da ce se zaista isplatiti. Samo kazem da se cekanje na pad cena placa mnogostruko ako stan nije investicija.
Ja sam 7 godina stanovao na dobroj lokaciji, za male pare, ali u krš stanu u kojem sam se zimi smrzavao. Sve to mi je bila neka žrtva i kompromis koji sam pravio da bih uštedeo što više para iako sam mogao da priuštim sebi i mnogo bolji stan ali mi je to sve bilo neracionalno trošenje. E sad, mogao sam ja još da sedim u tom stanu, ali kao što rekoh već sam u godinama kada to nije tako lako, čak sa ove distance deluje da sam mogao bolje da prođem da sam uzeo neki manji kredit pre nekoliko godina kada su cene bile niže jer sam imao popriličnu svotu novca za učešće. Ali što se tiče novogradnji, ja ne mogu da pređem preko te činjenice da kupujem nešto u izgradnji, na renderu, a da ne mogu da uđem i osetim prostor. A dok se to sagradi cena uveliko skoči i sve se rasproda unapred.
 
Moje iskustvo kao gasterbajtera se razlikuje od ovde navedenih. Mozda zato sto je Brisel specifican, preko 60% stanovnika je rodjeno van Belgije, pa nema tog “starosedelackog elitizma”. Kolege na poslu sjajne, nikakvu diskriminaciju nisam ni naslutio. Imam i prijatelje lokalce, sa kojima se druzim. Lakse bi mi bilo da znam francuski (naucicu ga vec), ali engleski se svuda govori, samo je ponekad teze zavrsiti nesto administrativno.
Imam stan u Beogradu, verovatno cu ga prodati da bih imao za ucesce i malo preko za stan u Briselu. Deca sutradan, neka zive gde hoce, odskolovacu ih, pa nek zive u kojoj god zemlji hoce, ja sam tu da im pomognem ako mogu i ako zatreba. Ja bih se vratio u penziji, zena ne bi. Za sada je plan hibridan zivot kada za to dodje vreme malo tamo malo ovde. Belgija mi prija, lepa i uredjena zemlja, malo dosadna ali i ja sam takav.
@cekicimalj meni ne treba nista od drzave, nikakve povlastice, ali bi bilo dobro da promisli kako da privuce jos para nasih ljudi koji su preko. Inace placam porez (na imovinu svake godine) plus godisnje ostavim cisto vise hiljada evra nasim ugostiteljima, radnicima, proizvodjacima. Ne ocekujem nista niti mi treba za uzvrat, samo kazem da drzava ima dosta koristi od gastosa 😉
Ok je to da privuče, ali to je naknadna pamet. Ako već nešto hoće da rade, neka budu proaktivni i osmisle strategije kako će mlade da zadrže da uopšte ne odlaze iz zemlje.
 
Već neko vreme pratim rad ovog foruma pa evo da se i ja oglasim i podelim neki tekst.

Skoro dve godine pratim ovu temu i hteo bih samo da kažem da nema ništa od pada cena jer gastarbajteri kupuju stanove u BNV za svoju decu.
 
Iako nema smisla komentarisati link koji je u dva dana mislim, tri puta postavljan i dva puta komentarisan, ali priča se o oglašenim cenama starogradnje. I ovde smo postavljali linkove prenaduvanih cena starogradnje u odnosu na novogradnju. To je i ta psihološka igra koju prodavci koriste, lupe cenu tipa 3k ledine (ili 4k ZK) i onda se javi kupac i kaže nudim ti 20% manje. On proda naravno jer je to cena daleko iznad, misli se "gle kako sam zaje*******ao budalu", kupac misli "haha 20% sam spustio, kako sam zaje*******ao budalu". win win situacija
Spustati cenu 10/20/30% ima smisla kad je cena blizu trzisne. Ako je naduvana tipa 3k ledine, tu mislim da nije uvredljivo ponuditi reda velicine 60-70% nizu cenu, jer je i cena toliko uvredljiva (ne mislim bukvalno da ponudis toliko jer ako neko trazi toliko odmah se moze zakljuciti da nije normalan, pa nema smisla ni javljati se na takav oglas). Ko prati trziste i zna trzisne i "realne" cene, ne mozes da ga "zaje*******es" na taj nacin.
 
Poslednja izmena:
Spustati cenu 10/20/30% ima smisla kad je cena blizu trzisne. Ako je naduvana tipa 3k ledine, tu mislim da nije uvredljivo ponuditi reda velicine 60-70% nizu cenu, jer je i cena toliko uvredljiva (ne mislim bukvalno da ponudis toliko jer ako neko trazi toliko odmah se moze zakljuciti da nije normalan, pa nema smisla ni javljati se na takav oglas). Ko prati trziste i zna trzisne i "realne" cene, ne mozes da ga "zaje*******es" na taj nacin.
Perice, nemoj da tebe neko zaj***be da su Ledine Pariz za Niš 😁
 
Jedan odlazi u Nemačku sa porodicom, drugi se vratio u svoje selo, treći odlazi u svoj grad...ljudi neće da rade u Bg za 100.000 dinara a da plaćaju kiriju sa komunalijama 60 -70k, shvataju mnogi da ne mogu kvalitetno da žive i priušte hranu i ostalo sa mizerija platama. Videćemo u narednom periodu šta će biti. Neki dolaze da probaju život ovde ali sve više njih priča o odlasku iz Bg i Ns. Moraće se korigovati cene kirija.
To zapravo nije istina. Prema podacima popisa radjenog prosle godine u okolnostima kada broj ljudi na nivou drzave opada, broj ljudi u Beogradu raste skoro sasvim ujednaceno od 2011. pa nadalje
Kakve god cene bile Beograd je glavni univerzitetski grad i kao takav privlaci mnogo ljudi iz provincije. Oni koji ne odu preko naknon faksa ili za vreme, uglavnom zele da ostanu u Bgu zato sto su tu do tad vec stvorili krug prijatelja, kolega iz iste branse, preko kojih je lakse naci posao, upoznali partnere koji su iz Bga, ili nekog skroz drugog mesta pa ima je Bg podjednako zajednicka teritorija.
 
Pa saad...
26000 ljudi na 11 godina je +2300 ljudi godišnje. Toliko se novih stanova proda kvartalno u Beogradu. A u nekom valjda živi i više ljudi?
Uzgred, broj studenata BU pada takođe sasvim ujednačeno

2017 - 100.271
2018 - 97.696
2019 - 95.016
2020 - 94.439
2021 - 93.451
 
Ono sto ce biti je pad cena kuca u okolini NS. A cene kirija ce da rastu, Hristijana potvrdila sta se desava...
Cene kirija je su porasle za jeftine stanove. Za luksuzne stanove su pale drastično. Niko nije lud da kupuje stan kao investiciju u najgorem momentu u istoriji. Tipa, plati neku budževinu na periferiji za 100.000 EUR putem kredita (banci duguje 200.000), da bi izdavao za 250 EUR. Isplatiće mu se ulaganje za 65 godina🙃😂🦍

Rata kredita je i dalje mnogo mnogo skuplja u odnosu na cenu rente, tako da Ovo što pišeš je besmisleno.
 
Poslednja izmena:
Polako nam svest pripremaju za otkaze. Naslovna vest u Blicu sada:

Lepa hronologija propalih državno-subvencionisanih projekata.
 
Ako vradovic malo pogura nadležne po ovom pitanju možda se ublaži pad cena u BGH2O. :D Do tada, Beograd na otpadnoj vodi, i pogled na raznorazne fekalije sa terase. Nije baš za pohvalu.

 
Da li ce pasti nekretnine, kada i koliko, ne zna se, ali se sve vise pise o tome (moje misljenje znate, da se ne ponavljam).
Kako god, mislim da je potencijal za bilo koji rast cena potrosen i trenutno imamo stagnaciju (to ne kazem samo ja, to pise i u vestima).
Mislim, ja licno verujem da je blagi pad vec poceo i da agenti i investitori pricom o stagnaciji cena samo prikrivaju pad koji je poceo, ali ajde, probacemo da se drzimo zvanicne statistike. Mislim, kad neko pri padu prometa od 30-40% prica o stabilnoj traznji, sve je jasno.
Mada, dovoljno je recimo pogledati jednu stvar.
Cene nekretnina pre godinu dana i sad su manje-vise iste. Onaj ko je cekao pad cena od prosle godine mozda jos uvek nije docekao pad cena, ali definitivno cene nekretnina nisu vise nego pre godinu dana, Naravno, ne pricam o onom ko je podstanar i ko nema vremena da ceka i mora da kupi nesto za zivot, ali argument da cene uvek rastu i da ne treba cekati i da treba kupiti sto pre ne pije vodu, jer pored toga sto imamo stagnaciju cena, kao sto rekoh, postoji i velika sansa da cene padnu. Cak i da ne padnu, ko ne zuri, moci ce godinama da prati trziste i gleda stanove bez straha da ce cene porasti i da ce mu novac izgubiti na vrednosti (tj, novac ce mozda gubiti na vrednosti zbog inflacije makar ona bila i 2-3%, ali ce sa istom novcem moci u najgorem slucaju da kupi isti broj kvadrata)
 
Poslednja izmena:
Vrh