Šta je novo?

Cene nekretnina

Pa kad vide, cemu onda svaki cetvrtak uvece tvoja tumacenja (i to pogresna)?

Podaci za jun 2023:

- Čukarica- pad cena starogradnje 3% pad cena novogradnje 3,1 %.

- Novi Beograd - pad cena novogradnje 3,2% u junu (cena novogradnje je praktično otišla u bunar, sad je 8,6% manja nego u junu prošle godine). Povećanje cene starogradnje za 1,4 posto.

- Palilula - pad cena novogradnje za 5,6 %, pad cena starogradnje za 6,9%.

-Rakovica- Cena novogradnje je za 4,3% veća nego u junu prošle godine, starogradnja stagnira u odnosu na prethodni mesec i pala je dosta u odnosu na pik dostignut pre nekoliko meseci.

- Savski venac - cena je nešto manja nego u piku pre par meseci, unose ono što je prodato pre godinu dana tako da nije relevantno komentarisati.
Starogradnja je svega 8,1% veća u odnosu na jun prošle godine, daleko manja cena nego pre nekoliko meseci.

- Stari Grad - novogradnja pada 0,9%, cena starogradnje i dalje raste, dostigla je pik u junu mesecu.

- Voždovac- novogradnja stagnira, starogradnja je dostigla pik u junu mesecu, 10,6 posto veća nego u istom mesecu prošle godine.

- Vračar- pad cena novogradnje 4,4 %, i pad cena starogradnje 5%.

- Zemun - pad cena novogradnje 13,9% i pad starogradnje 3,5%.

- Zvezdara pad cena novogradnje u odnosu na pik dostignut pre nekoliko meseci je drastičan i sada je cena samo 6,6 pošto veća nego u junu mesecu prošle godine, starogradnja pada nekoliko meseci u kontinuitetu i sada je za 0,6 pošto manja nego prošlog meseca.

Ono što ja vidim je da i dalje raste samo starogradnja u Starom Gradu, Voždovcu i Novom Beogradu ( luksuzne lokacije koje i dalje imaju kupce). U svim ostalim opštinama cena strahovito pada, svega na par mesta stagnira.

Uopšte neću biti iznenađena ako za samo godinu dana pad bude bio još 30%. Pad u junu mesecu je izvan svih očekivanja, a ko zna šta bismo tek zatekli da ne unose na sajt ono što je prodato pre godinu dana i više.
 
Pogledaj silaznu cik-cak krivu, pada već šest meseci i cena ide pravo u bunar.

Nemoj pokušavati da ljude praviš ludim, svi vide šta se događa.
Pa normalno da pada kada nema jacih novogradnji u prodaji, tj. ne unose se u registar. Ako pogledas ugovore videces da se unose eliksir, luks51, nova45, kosa kvart, eventualno minel.

Pa koje su to lokacije, skoro sve Bezanija. Kako se to poredi sa welportom, westom, sakurom, kenedijem, zepterom koji su unoseni tokom 2022?
 
@mariks Za sada nista ne ukazuje da to moze da se zaustavi. Prvo mora da postoji naznaka plana kako da se to resava, a toga nema, niti je to prioritet. To je politicki nezahvalan posao i svako ko bi se toga latio prvo bi morao da sredi dosta drugih stvari u drzavi. Realno gledano, ovo je Monti Pajton sistem, dovoljno je da se pogleda kako se resava bilo koji neplanirani problem koji iskrsne - pozar se gasi uljem.
I tu mislim da ce najvise da nas izvuce razvoj tehnologije nego sto cemo mi sami sebe da uredimo. Pregledace te AI, robot ce da operise, ali nismo bas toliko blizu toga da zamenimo strucnjaka uzivo.
Programeri, dizajneri i slicne profesije su prvi osetili blagodet tehnologije da zaradjujes van, a zivis kod nas.

Jedna od stvari koju ne mozemo da promenimo tako skoro je unisten urbanizam. Tu kao individua mozes samo da se odselis na bolje mesto. Ili recimo lose odradjena hidroizolacija u zgradi, tu nema resenja, a retko koja zgrada kod nas nije imala problem ove godine tokom ovih kisa. Samo to je za nas naucna fantastika.
Šta znam. Plate im se stalno povećavaju. Sada su već na "ok" nivou, a kad se sabere sa privatnim praksama izadju i duplo ili nekoliko puta više od standardne plate. Ovde nemaju nikakavu odgovornost kao što bi imali u uredjenoj zemlji, a ono što nas izdvaja od ostalih je to što mogu da se našmrkaju i da gaze saobraćajce. No, ninje tema pa da ne dužimo.
 
Pa normalno da pada kada nema jacih novogradnji u prodaji, tj. ne unose se u registar. Ako pogledas ugovore videces da se unose eliksir, luks51, nova45, kosa kvart, eventualno minel.

Pa koje su to lokacije, skoro sve Bezanija. Kako se to poredi sa welportom, westom, sakurom, kenedijem, zepterom koji su unoseni tokom 2022?
Nemoj izvrtati činjenice. Novogradnja na Novom Beogradu zvrji poluprazna, mnogo stanova ne mogu da prodaju, stalno nude neke popuste i organizuju prodajne dane.
 
Beograd:
Q2 pad prometa u odnosu na Q2 2022: 26%
U Q1 je YoY pad bio 17%

Novi Sad:
Q2 pad prometa u odnosu na Q2 2022: 44%
U Q1 je YoY pad bio 32%

Niš:
Q2 pad prometa u odnosu na Q2 2022: 29% + 7% Q2 2022 pad prometa u odnosu na Q2 2021 (posto je pad u Nisu poceo ranije)
U Q1 je YoY pad bio 33.5%.

Ocigledno, pad prometa u Bg-u je blizu 30%, a u Nišu i Novom Sadu blizu 40%.
Cene variraju, ali nema značajnih promena. Ali, za razliku od prethodnih perioda kad smo imali rast cena, sad sa priličnom sigurnošću možemo reći da imamo stagnaciju cena, što je takođe dobar znak da se tržište okreće.
 
Izasao je job report za USA gde se ocekivao rast poslova za jun da bude oko 200k, medjutim desio se sok gde je skocilo za skoro pola miliona i rast plata je skocio ako se ne varam za 6%.
U prevodu, svo ovo dizanje kamata apsolutno nije imalo nikakve efekte sto znaci da rast inflacije je opet postao veliki rizik. Velika greska FED-a sto su pauzirali ovaj mesec bez dizanja kamata. Sa ovakvim porastom, kamate ce morati da skoce mnogo vise od dodatnih 0.5% sto su najavljivali.

Trziste je naravno reagovalo lose na ove vesti.

 
Sad sam ušao na nekretnine.rs da vidim šta se na NBG nudi od novogradnje i novije gradnje, i mogu vam reći da sam pomalo iznenadjen da sam našao stanove za ispod 3k€/m2

Evo primera, prošle godine sam u istoj ovoj zgradi video oglašen stan za 3400€/m2 sad je 2800€/m2 i to lux opremljen.


Fontana - opremljen 2400€/m2 2001 zgrada


Ovaj stan u A Bloku je prosle godine bio 1.2mil € sad je 990k€



2500€/m2
 
Sad sam ušao na nekretnine.rs da vidim šta se na NBG nudi od novogradnje i novije gradnje, i mogu vam reći da sam pomalo iznenadjen da sam našao stanove za ispod 3k€/m2

Evo primera, prošle godine sam u istoj ovoj zgradi video oglašen stan za 3400€/m2 sad je 2800€/m2 i to lux opremljen.


Fontana - opremljen 2400€/m2 2001 zgrada


Ovaj stan u A Bloku je prosle godine bio 1.2mil € sad je 990k€



2500€/m2
Šta konkretno za ljude znači lux? Ozbiljno pitam jer gledam, pokušavam da nadjem, ali Ja od luxa ovde ni l ne vidim. Osim ako to nije ono stanodavački lux, ima tv i ormar. Kad bi ljudi razlikovali lux od neluxa, ko labud premium od nepremiuma, možda ni kvadrati ne bi koštali ovoliko...
 
Šta konkretno za ljude znači lux? Ozbiljno pitam jer gledam, pokušavam da nadjem, ali Ja od luxa ovde ni l ne vidim. Osim ako to nije ono stanodavački lux, ima tv i ormar. Kad bi ljudi razlikovali lux od neluxa, ko labud premium od nepremiuma, možda ni kvadrati ne bi koštali ovoliko...
Nisam video ostale slike, ali da ne deluje lux.

Opis: Stan se prodaje potpuno namesten, sa kuhinjom koja je nova i opremljena, ugradnim ormanima, oporemljenom spavacom i dnevnom sobom i celokupnom Eglo rasvetom. U sklopu stana se nalazi i zastakljena lodja, na koju se izlazi iz dnevne i spavace sobe. Prozori su aluminijumski. Podno grejanje je postavljeno u kupatilu i kuhinji, a u ostalim prostorijama su radijatori. Parket je nov - hrastov.
 
Kaže mi jedan agent,
Ovih dana ako imaš keš ponudi prodavcu (važi za starogradnju) cenu i oroči je vremenski.
Dakle ako je on lupio npr 145K kaži "nudim 130k u kešu, odma lova, ponuda važi 24h".
Oko trećina ozbiljnih prodavaca će prihvatiti ili ponuditi neku srednju cenu, tipa da se nadjemo na 135.
Agent kaže svakako bolje da se nešto vrti nego ništa, i da uzme proviziju makar i na nižu cenu nego da čeka još tri meseca pa i on vrši pritisak na prodavca sa pričom uzmi, kriza je bla bla.

Ovi koji glat odbiju ni ne žele da prodaju al bar kao kupac mu bacite kosku da skratite mučenje i natezanje i rasčistite situaciju.
 
U prevodu, najjeftiniji forma ideale nameštaj, kreveti sa najjeftinijm dušecima i okvirom, trpezarija formaideale ili jysk, rasveta led eglo najjeftinija, od opreme najjeftiniji klasični bojleri, bela tehnika. Imaju sliku Džeja i još neku... Uglavnom sve neka niža klasa. Al' vole ljudi te reči, lux, top, ful...
 
Poslednja izmena:
Evo posle godinu dana aktivnog praćenja ovog foruma, a i nešto duže inače, da napišem svoje viđenje. Vidim da se mnogo iznose neke procene o cenama u budućnosti. Moje mišljenje je da će doći do ozbiljnije korekcije cena u narednom periodu. To može biti širok pojam, mnogi očekuju da se to dogodi u realnom vremenu ali tako ne funkcionišu stvari na tržištu. Prvo sledi stagnacija u prometu, pa onda dolazi do korekcije cena, a to je proces koji traje mesecima i godinama.

U januaru sam ove godine rešio stambeno pitanje, starogradnja u pristojnom stanju na Banovom Brdu, sa garažom, na početku Golf naselja. Cena stana po kvadratu je bila ~2385€To sad nekome može da deluje mnogo (stan je 3,5 soban 84m2) ili da sam super prošao, ali meni je taj kraj poznat i oduvek sam hteo tamo sa živim. Pre 4 godine verujem da je tamo cena bila blizu 2k, ali ispod te cifre. Meni treba stan za život (35 godina) i bio sam spreman da čekam da se promeni situacija, ali sam ograničen i životnim dobom.

Verovatno je (lično mišljenje) da će to za nekoliko godina vredeti manje nego sada, ali ja nisam baš bio pristalica toga da čekam da mi pare pojede inflacija i to me je poguralo dodatno da požurim sa odlukom. Možda sam ispaničio, ali su i ove rente zbog krize sa Ukrajinom imale svoj impuls.

Treba razlikovati one koji rešavaju stambeno pitanje i investiciju/sklanjanje keša iz banke. To su dva različita sveta.
 
Kaže mi jedan agent,
Ovih dana ako imaš keš ponudi prodavcu (važi za starogradnju) cenu i oroči je vremenski.
Dakle ako je on lupio npr 145K kaži "nudim 130k u kešu, odma lova, ponuda važi 24h".
Oko trećina ozbiljnih prodavaca će prihvatiti ili ponuditi neku srednju cenu, tipa da se nadjemo na 135.
Agent kaže svakako bolje da se nešto vrti nego ništa, i da uzme proviziju makar i na nižu cenu nego da čeka još tri meseca pa i on vrši pritisak na prodavca sa pričom uzmi, kriza je bla bla.

Ovi koji glat odbiju ni ne žele da prodaju al bar kao kupac mu bacite kosku da skratite mučenje i natezanje i rasčistite situaciju.
Ha, pa toliko spuštanje naravno da će da prihvati svako odmah, ako se plaća u kešu. To je 11 % na oglašenu cenu, što za sadašnji trenutak zaista nije ništa.
 
Evo posle godinu dana aktivnog praćenja ovog foruma, a i nešto duže inače, da napišem svoje viđenje. Vidim da se mnogo iznose neke procene o cenama u budućnosti. Moje mišljenje je da će doći do ozbiljnije korekcije cena u narednom periodu. To može biti širok pojam, mnogi očekuju da se to dogodi u realnom vremenu ali tako ne funkcionišu stvari na tržištu. Prvo sledi stagnacija u prometu, pa onda dolazi do korekcije cena, a to je proces koji traje mesecima i godinama.

U januaru sam ove godine rešio stambeno pitanje, starogradnja u pristojnom stanju na Banovom Brdu, sa garažom, na početku Golf naselja. Cena stana po kvadratu je bila ~2385€To sad nekome može da deluje mnogo (stan je 3,5 soban 84m2) ili da sam super prošao, ali meni je taj kraj poznat i oduvek sam hteo tamo sa živim. Pre 4 godine verujem da je tamo cena bila blizu 2k, ali ispod te cifre. Meni treba stan za život (35 godina) i bio sam spreman da čekam da se promeni situacija, ali sam ograničen i životnim dobom.

Verovatno je (lično mišljenje) da će to za nekoliko godina vredeti manje nego sada, ali ja nisam baš bio pristalica toga da čekam da mi pare pojede inflacija i to me je poguralo dodatno da požurim sa odlukom. Možda sam ispaničio, ali su i ove rente zbog krize sa Ukrajinom imale svoj impuls.

Treba razlikovati one koji rešavaju stambeno pitanje i investiciju/sklanjanje keša iz banke. To su dva različita sveta.
Jel si kupio u kesu ili na kredit?
Ha, pa toliko spuštanje naravno da će da prihvati svako odmah, ako se plaća u kešu. To je 11 % na oglašenu cenu, što za sadašnji trenutak zaista nije ništa.
Slazem se. Ne znam kako bi reagovao kad bih ponudio tipa 20-30% nizu cenu :) 10% niza cena na ove oglasene je nista.
 
Poslednja izmena:
Ne znam kako bi reagovao kad bih ponudio tipa 20-30% nizu cenu :) 10% niza cena na ove oglasene je nista.
Pitaj Milanceta. On je pokusao tako vec godinu dana, al prodavci nesto ne delje njegovo misljenje o padu cene...
Evo i ja da kazem koju sto se tice cene nekretnina.
U potraznji sam vec duze vreme i juce sam dobio poziv od agenta da pogledam jedan stan i medjutim stan mi se ne dopada jer je raspored los i nefunkcionalan u pitanju je dvosoban stan,zato sam i ponudio bas nizu cenu pa cemo videti ako prodje moja ponuda bice ok ako ne nije mi ni bitno toliko jer mi se ne svidja ali ono sto me je bas obradovalo je to sto sam kroz razgovor.sa agentom saznao da ce cene nekretnina uskoro ici dole za 15-20% to je njegova procena i iz njegovih izvora. Tako da samo polako jesen i zima a i kriza posebno ce uciniti svoje.😉
 
Poslednja izmena:
Već neko vreme pratim rad ovog foruma pa evo da se i ja oglasim i podelim neki tekst.

 
"Sa onima koji prodaju stanove koji su starogradnja, sa njima se kupci lakše dogovaraju i oni od prve cene koja je oglašena znaju da spuste i za 10.000 evra na cenu stana koja je prvobitno bila, na primer 250.000 evra."

"Kad je reč u novogradnji, prema njenim rečima, tu nema korigovanja cena kao kad je reč o starogradnji."

Sve je dakle kao i uvek do sada.

Teska vremena za kupce...
 
"Sa onima koji prodaju stanove koji su starogradnja, sa njima se kupci lakše dogovaraju i oni od prve cene koja je oglašena znaju da spuste i za 10.000 evra na cenu stana koja je prvobitno bila, na primer 250.000 evra."

"Kad je reč u novogradnji, prema njenim rečima, tu nema korigovanja cena kao kad je reč o starogradnji."

Sve je dakle kao i uvek do sada.

Teska vremena za kupce...
Opet lose citiras, tj. isekao si deo teksta koji ti ne odgovara, ocigledno namerno.
1688684519314.png
 
nepotreban click bait je obrisan, i veverice znaju da 10/20k od 250k nije 20% ni 30%. Uvek su realizovane cene bile nize od oglasenih za tih nekoliko procenata.
 
nepotreban click bait je obrisan, i veverice znaju da 10/20k od 250k nije 20% ni 30%. Uvek su realizovane cene bile nize od oglasenih za tih nekoliko procenata.
Te dve recenice se ne odnose na istu stvar. Receno je da cene mogu biti nize i do 20-30%, a mogu biti spuštene i za 10k/20k na cenu od 250k.
Kako god, deluje da je ovo sad malo pravljenje pritiska na prodavce da spuste cenu, sto i nije lose :)
 
Treba razlikovati one koji rešavaju stambeno pitanje i investiciju/sklanjanje keša iz banke. To su dva različita sveta.
Apsolutno se slazem. Smatram da postoji dodatna, nematerijalna cena koju nosi odlaganje kupovine stana za zivot (spram investicije). Ako si podstanar to je cinjenica da nekad strepis da li ces ostati u tom stanu, pa onda potencijalna selidba ili neke svadje sa stanodavcem. Ako iznajmljujes na losoj lokaciji, trpis sto si daleko, sto mnogo vremena provodis u saobracaju, sto te nervira okruzenje, a nema smisla ni da se cimas da ga preuredis kad se vec selis za par godina. Ako si u malom stanu, a treba ti veci porodicni, trpis skucenost, nedostatak licnog prostora, komfora, losih uslova za rad ako radis od kuce. A onda ispastaju i ukucani, ako moras dete posle da prebacujes iz jednog vrtica u drugi, ako mu je posle daleko skola spram te koju je upisalo, ako vise nema druga iz zgrade i sad je tuzno.
Nista od toga nije nepremostivo, ali se placa uglavnom debelo i zivcima. Najgore od svega je sto se placa, a ne mozemo biti sigurni da je vredno toga, u smislu da ce se desiti dovoljno veliki pad za koji mozes da kazes- e ovo sam cekao, vredelo je skroz.
Ja ne mislim ni da je los izbor cekati da cene padnu cak iako nemas stan kakav ti treba za zivot. Naprotiv, moguce je i da ce se zaista isplatiti. Samo kazem da se cekanje na pad cena placa mnogostruko ako stan nije investicija.
 
Vrh