Šta je novo?

Cene nekretnina

Da li ce pasti nekretnine, kada i koliko, ne zna se, ali se sve vise pise o tome (moje misljenje znate, da se ne ponavljam).
Kako god, mislim da je potencijal za bilo koji rast cena potrosen i trenutno imamo stagnaciju (to ne kazem samo ja, to pise i u vestima).
Mislim, ja licno verujem da je blagi pad vec poceo i da agenti i investitori pricom o stagnaciji cena samo prikrivaju pad koji je poceo, ali ajde, probacemo da se drzimo zvanicne statistike. Mislim, kad neko pri padu prometa od 30-40% prica o stabilnoj traznji, sve je jasno.
Mada, dovoljno je recimo pogledati jednu stvar.
Cene nekretnina pre godinu dana i sad su manje-vise iste. Onaj ko je cekao pad cena od prosle godine mozda jos uvek nije docekao pad cena, ali definitivno cene nekretnina nisu vise nego pre godinu dana, Naravno, ne pricam o onom ko je podstanar i ko nema vremena da ceka i mora da kupi nesto za zivot, ali argument da cene uvek rastu i da ne treba cekati i da treba kupiti sto pre ne pije vodu, jer pored toga sto imamo stagnaciju cena, kao sto rekoh, postoji i velika sansa da cene padnu. Cak i da ne padnu, ko ne zuri, moci ce godinama da prati trziste i gleda stanove bez straha da ce cene porasti i da ce mu novac izgubiti na vrednosti (tj, novac ce mozda gubiti na vrednosti zbog inflacije makar ona bila i 2-3%, ali ce sa istom novcem moci u najgorem slucaju da kupi isti broj kvadrata)
Cijene nekretnina u Beogradu su za proteklih godinu dana poskupile 6,4 % za novogradnju i 14,4 % za starogradnju. To je prema podacima sa Wolfovog sajta. Ko je prije godinu dana razmišljao da kupi stan, pa ipak odložio kupovinu, sa današnjeg aspekta je napravio grešku. I to ne malu grešku jer danas mora da plati više cca 10 % isti stan.
Da li će cijene padati to ne znamo jer ne proričemo budućnost, ali šta se dešavalo unazad godinu dana to možemo lako da utvrdimo jer imamo egzaktne podatke.
Ovolika histerija da će cijene padnuti, evo samo što nisu, sutra će ako ne danas, padnuće majke mi, moraju pasti..., nema uticaja na same cijene iako pojedini izgleda misle da ima jer štancaju komentare na kila. Na po svakih sat vremena. Sačekajmo par mjeseci pa ćemo svi biti pametniji.
 
Cijene nekretnina u Beogradu su za proteklih godinu dana poskupile 6,4 % za novogradnju i 14,4 % za starogradnju. To je prema podacima sa Wolfovog sajta. Ko je prije godinu dana razmišljao da kupi stan, pa ipak odložio kupovinu, sa današnjeg aspekta je napravio grešku. I to ne malu grešku jer danas mora da plati više cca 10 % isti stan.
Da li će cijene padati to ne znamo jer ne proričemo budućnost, ali šta se dešavalo unazad godinu dana to možemo lako da utvrdimo jer imamo egzaktne podatke.
Ovolika histerija da će cijene padnuti, evo samo što nisu, sutra će ako ne danas, padnuće majke mi, moraju pasti..., nema uticaja na same cijene iako pojedini izgleda misle da ima jer štancaju komentare na kila. Na po svakih sat vremena. Sačekajmo par mjeseci pa ćemo svi biti pametniji.
Nekretnine zvanicno jesu poskupele 6,4% za novogradnju, ali to je mali procenat, i moze se tumaciti bukvalno kao oscilacija. U praksi cene kod investitora i u oglasima su manje-vise iste.
Starogradnja jeste poskupela 14,4%, ali medju prometovanom starogradnjom ima puno novogradnje, tako da to nije relevantan podatak.
Ne vidim nista lose u tome da se podele vesti koje govore o temi foruma, kome smeta jak pad cena? ;)
Inace, poslednjih godina je izgradjen bas veliki broj stanova. Kad se ti stanovi budu prometovali, iako su prakticno novogradnje, vodice se kao starogradnje, tako da i to treba imati u vidu. Jer ako se ranije kao starogradnje prodaju zgrade iz 70-tih, a sad se kao starogradnje prodaju stanovi iz 2020, normalno da cene nece biti iste. Ako statistika bude pokazala recimo pad cena od 20%, to bukvalno moze znaciti da je u realnosti pad i mnogo veci, tipa 30-40%.
 
Poslednja izmena:
Cijene nekretnina u Beogradu su za proteklih godinu dana poskupile 6,4 % za novogradnju i 14,4 % za starogradnju. To je prema podacima sa Wolfovog sajta. Ko je prije godinu dana razmišljao da kupi stan, pa ipak odložio kupovinu, sa današnjeg aspekta je napravio grešku. I to ne malu grešku jer danas mora da plati više cca 10 % isti stan.
Da li će cijene padati to ne znamo jer ne proričemo budućnost, ali šta se dešavalo unazad godinu dana to možemo lako da utvrdimo jer imamo egzaktne podatke.
Ovolika histerija da će cijene padnuti, evo samo što nisu, sutra će ako ne danas, padnuće majke mi, moraju pasti..., nema uticaja na same cijene iako pojedini izgleda misle da ima jer štancaju komentare na kila. Na po svakih sat vremena. Sačekajmo par mjeseci pa ćemo svi biti pametniji.
Ova tema ne bi više postojala ukoliko bi čekali par meseci kako bi bili pametniji.
 
Zanimljiva Facebook grupa koja prati pad cena nekretnina, uglavnom u Indjiji, ali ima i drugih gradova.
 
Pa saad...
26000 ljudi na 11 godina je +2300 ljudi godišnje. Toliko se novih stanova proda kvartalno u Beogradu. A u nekom valjda živi i više ljudi?
Uzgred, broj studenata BU pada takođe sasvim ujednačeno

2017 - 100.271
2018 - 97.696
2019 - 95.016
2020 - 94.439
2021 - 93.451
BU da, ali zato sto je broj privatnih fakulteta porastao i broj studenata na njima
Screenshot_20230707_152647_Chrome.jpg
 
BU da, ali zato sto je broj privatnih fakulteta porastao i broj studenata na njima
Pogledajte prilog 166842
Ovaj grafikon prikazuje relativne promene, a ne apsolutne. Ako ti se broj studenata na drzvnom smanji sa 100k na 90k, to je pad od 10%, a ako se broj studena na privatnom poveca sa 10k na 12k, to je rast od 20%, sto znaci da je ukupan broj studenata opao bez obzira sto broj studenata na privatnom raste vise nego sto na drzavnom opada, jer oni imaju manji broj studenata. I onda to izgleda kao na ovakvom grafikonu da broj studenata raste, a u praksi opada. Ne znam tacne brojke, ali kapiras poentu.
A imas i liniju na grafikonu za ukupno koja pokazuje da ukupan broj ipak opada, kao sto kazem.
 
Cene kirija je su porasle za jeftine stanove.

Da, rtrahovit rast kirija :(

Tipa, plati neku budževinu na periferiji za 100.000 EUR putem kredita (banci duguje 200.000), da bi izdavao za 250 EUR. Isplatiće mu se ulaganje za 65 godina
Ma kakav kredit, samo keshovina. Pa ekonomisti iz Nisa kupuju za kesh u BG stan na lokaciji 10 min peske od svega, naucnici sa foruma skupe 100k za par godina a placaju kiriju i razbacuju se hraneci macora riomare pastetom. Po tvojoj racunici isplatice mu se za 30 godina, a po realnoj za dosta manje. Po vradovicevoj racunici isplatice se vec 2027. godine.
 
Ako vradovic malo pogura nadležne po ovom pitanju možda se ublaži pad cena u BGH2O. :D Do tada, Beograd na otpadnoj vodi, i pogled na raznorazne fekalije sa terase. Nije baš za pohvalu.

Nemoj to da linkuješ, StevanHN je od Rusa iz Moskve i St. Petersburga koji su videli sveta shvatio da je Beograd jedan ozbiljan evropski grad (nema veze što izlivamo fekalije u Dunav i Savu i što neki tamo Zagreb, Budimpešta, Sofija i Bukurešt imaju tu civilizacijsku tekovinu)
 
Nemoj to da linkuješ, StevanHN je od Rusa iz Moskve i St. Petersburga koji su videli sveta shvatio da je Beograd jedan ozbiljan evropski grad (nema veze što izlivamo fekalije u Dunav i Savu i što neki tamo Zagreb, Budimpešta, Sofija i Bukurešt imaju tu civilizacijsku tekovinu)
Da. Svi Rusi/Ukrajinci sa CG primorja koji su bili u Beogradu su oduševljeni. Glavna rečenica im je da nisu vjerovali da u ovom dijelu Evrope ima takav i toliki grad, sa svim sadržajima.
 
Ja mislim da tema moze da se zakljuca na godinu dana, pa da dodjemo opet za godinu dana da vidimo sta je stvarno bilo, svi su vec odavno sve rekli sto su imali, sad samo vrtimo u krug istu pricu.
Tačno. Listajući malo ostale teme oko konkretnih projekata novogradnji na ovom forumu, vidim da najviše o padu cijena pišu ljudi koji iz nekog razloga nisu kupili stan unazad godinu, dvije, dana. Vjerovatno se na taj način sami sebi pravdaju i pokušavaju sami sebe da ubjede u navodnu ispravnost svoje odluke, a u stvari propuštene šanse i prilike jer su u tom periodu ti konkretni projekti drastično poskupili.
 
Pa saad...
26000 ljudi na 11 godina je +2300 ljudi godišnje. Toliko se novih stanova proda kvartalno u Beogradu. A u nekom valjda živi i više ljudi?
Uzgred, broj studenata BU pada takođe sasvim ujednačeno

2017 - 100.271
2018 - 97.696
2019 - 95.016
2020 - 94.439
2021 - 93.451
BU da, ali zato sto je broj privatnih fakulteta porastao i broj studenata na njima
Pogledajte prilog 166842
 
Ja mislim da tema moze da se zakljuca na godinu dana, pa da dodjemo opet za godinu dana da vidimo sta je stvarno bilo, svi su vec odavno sve rekli sto su imali, sad samo vrtimo u krug istu pricu.
Slazem se. Sta sad ima tu ljudi nesto da piskaraju na forumima. I ne samo ova tema, nego sve ostale.
Tema Beograd na vodi: zakljucaj u narednih X godina dok se ne zavrsi i kad se zavrsi samo nek neko ostavi poruku "Gotovo"
Tema Beogradski metro: zakljucaj i otkljucaj za 50 godina i nek admin napise "Gotovo".
Sto bismo mi ovde diskutovali i razmenjivali informacije koje ne mozes cuti u medijima kad u medijima imas sve informacije, oni uvek daju potpue i tacne informacije, i nikad ne lazu.
 
Da li ce pasti nekretnine, kada i koliko, ne zna se, ali se sve vise pise o tome (moje misljenje znate, da se ne ponavljam).
Kako god, mislim da je potencijal za bilo koji rast cena potrosen i trenutno imamo stagnaciju (to ne kazem samo ja, to pise i u vestima).
Mislim, ja licno verujem da je blagi pad vec poceo i da agenti i investitori pricom o stagnaciji cena samo prikrivaju pad koji je poceo, ali ajde, probacemo da se drzimo zvanicne statistike. Mislim, kad neko pri padu prometa od 30-40% prica o stabilnoj traznji, sve je jasno.
Mada, dovoljno je recimo pogledati jednu stvar.
Cene nekretnina pre godinu dana i sad su manje-vise iste. Onaj ko je cekao pad cena od prosle godine mozda jos uvek nije docekao pad cena, ali definitivno cene nekretnina nisu vise nego pre godinu dana, Naravno, ne pricam o onom ko je podstanar i ko nema vremena da ceka i mora da kupi nesto za zivot, ali argument da cene uvek rastu i da ne treba cekati i da treba kupiti sto pre ne pije vodu, jer pored toga sto imamo stagnaciju cena, kao sto rekoh, postoji i velika sansa da cene padnu. Cak i da ne padnu, ko ne zuri, moci ce godinama da prati trziste i gleda stanove bez straha da ce cene porasti i da ce mu novac izgubiti na vrednosti (tj, novac ce mozda gubiti na vrednosti zbog inflacije makar ona bila i 2-3%, ali ce sa istom novcem moci u najgorem slucaju da kupi isti broj kvadrata)
Pad je sasvim očigledan u 7 BG opština, i to prilično veliki za mesec dana.

Balon je pukao💨🤺
 
Komentari sa portala:


Neki ne primećuju da inflacija usporava, čak da je skoro stala,da mnoge cene padaju i vraćaju se na staro.Mleko je odavno vraceno na staro, kafa je opet na ispod 1000 din za kg.Gradj.materijal odavno se vratio sa cenama, bela tehnika nije ni poskupela.Zejtin je jeftiniji nego pre inflacije.Još jake cene samo drže stanovi i neke vrste hrane.Tu je najlakše manipulisati,ali sve će se vratiti na staro pa i cene stanova.To tako mora jer novac sve više vredi,a sve ga je manje.Tako se krug zatvara, tako mora biti da bi zaradili oni koji su i izazvali ovu veštačku inflaciju.Stan koji je koštao 100 hiljada evra,koštaće 60-70 hiljada,ali to će biti isto jer novac vec sada vredi više,pa će tih 60 hiljada vredeti kao 100 hiljada od zadnje ove zime u jeku inflacije.Tako da je smešno pričati o nekim investicijama keš para u stanove.Imam stan,ali sam pratio cenu jedne garsonjere od 28m.Prvo je koštala 90 hiljada, to je 3214 eu po kvadratu,pa je vlasnik nekoliko puta snižavao.Još tada sam znao da ce on prodati taj stan jer je očigledno ozbiljan prodavac.I pre neki dan vidim nema više tog stana u oglasima:pogledam u registar prodatih stanova, vidim prodat za 75 hiljada,dakle 15 000 manje od tražene cene tj 2679 eu po kvadratu. Nije ga prodavao duže od dva meseca a to je korektno vreme.A na toj lokaciji neki traže i 4000 po kvadratu, što je smešno a neki od njih su verovatno investitori koji tako misle na silu držati jake cene.Većina stanova iz oglasa se ne proda jer su to neozbiljni prodavci.
(Inflacija je stala, 7. jul 2023 17:45)
# Link komentara
Vaš glas je zabeležen - hvala na trudu.
  1. Novac postaje skupa roba...krediti svaka tri meseca se rata povecava traznja je bukvalno stala niko nekupuje drzava lazira podatke o svemu...pa sad je u eurobznci kama ta na dinarsku stednju 5% na godisnjdm nivou a na devize 3.82 %..pa to je mnogo bolja zarada nego rentiranje stana...sto sad i vecina gradjana i radi...stsnkva ce biti ali nece biti para
    (Pr.Zec, 7. jul 2023 16:21)
    # Link komentara
 
Da. Svi Rusi/Ukrajinci sa CG primorja koji su bili u Beogradu su oduševljeni. Glavna rečenica im je da nisu vjerovali da u ovom dijelu Evrope ima takav i toliki grad, sa svim sadržajima.
Ovi sadržaji nisu za pohvalu ako se slažeš.

 
Vrh