Šta je novo?

Cene nekretnina

Kakva Budimpešta, u Budimpešti jednom od najlepših gradova je "2700 unbelievable price", šta je to za ekonomskog tigra u kom su Mirijevo i Ledine 3K 😃

Ja sam ovde mislim postavljao link, gde se prazan stan od 50 kvadrata u distriktu V u ulici sa 2 michelin restorana prodavao za 3100€/m2. Minut hoda od metro stanice, 5 minuta od zgrade Madjarske skupštine, al kao što rekoh, imponuje Draganu iz Mirijeva da mu stan vredi kao u centru Budimpešte 😂

Cene će kod nas biti ovakve dok god BnV bude uspešan projekat, ako krene iznenadni zastoj, eto vrtoglavog pada cene u Bg-u. Danas je izašao snimak kako AV naredjuje šta da ga pitaju, siguran sam da su se tako visoko kotirani SNS članovi dogovarali sa agencijama za nekretnine da se cene što više podignu kako bi BnV mogao da se prodaje što skuplje.
 
Poslednja izmena:
Odgovorio sam malopre na tvoju poruku, al vidim da nisi hteo da se upuštaš u konverzaciju. Pa te pitam, zašto bi Beograd trebao biti barem duplo skuplji od Zagreba i Ljubljane, i zašto misliš da je tvoje poredjenje Beograda i ZG/Ljubljane slično poredjenju Baltičkih zemalja i Rusije odnosno njihovih glavnih gradova i Moskve? Takodje, ako misliš da si u oni kvazizapadne konjušnice, jel bi ti onda bilo prijatno da oni nazovu Beograd orijentalnom turskom kasabom 🙂?
Zato što su članice EU i NATO (kao i HR i SLO) što samo po sebi ništa ne znači. U ekonomskom smislu. Samo su to postale radi geografskog položaja da bi NATO došao na granice Rusije.
Riga, Talin i Viljnus nikada neće primaći Moskvi po bilo čemu pa ni po cijeni nekretnina. To je otprilike kao Lvov samo što za sada tamo ne padaju Ruske rakete.
Beograd ima najbolju, centralnu, poziciju na Balkanu. Sa Atinom, Solunom i donekle Sofijom, to je jedini pravi i moćan grad na Balkanu (ušće dvije velike Rijeke, raskrsnica puteva ka Evropi i bliskom istoku). Ima ogroman priliv iz unutrašnjosti plus iz dijaspore plus R.Srpsku i CG koje ka njemu gravitiraju. To je ukupno preko 13-14 miliona ljudi. Radi geopolitike, ima odnose i sa zapadom i sa istokom. Radi trenutne politike ima priliv i Rusa i Ukrajinaca koji će (u manjem obimu) trajati još nekoliko godina. Ima državni univerzitet kojem gravitira omladina područja sa blizu 10 miliona stanovnika. Ima još uvijek jeftinu r.snagu sa aspekta zapada i jako jeftine energente i sirovine. Sve to dugoročno ide u prilog Beogradu, koji naravno ima i svojih mana, ali ima sve predispozicije da napreduje i samim tim cijene nekretnina će dugoročno samo rasti. Ono što nije dobro je da će se Srbija još više "pretakati" u Beograd.
P.S. Znate kada sam postao siguran da je Beograd ozbiljan Evropski grad. Kada sam vidio i čuo pozitivnu iznenadjenost Rusa i Ukrajinaca sa Beogradom. Nisu mogli da vjeruju da je to takav i toliki grad kada su prvu put došli. I to znaveni Rusi iz Moskve, Peterburga i Kijeva koji su vidjeli svijeta.
 
Click bait naslov za Save, Hristiane i Milanceta..

"Sa onima koji prodaju stanove koji su starogradnja, sa njima se kupci lakše dogovaraju i oni od prve cene koja je oglašena znaju da spuste i za 10.000 evra na cenu stana koja je prvobitno bila, na primer 250.000 evra."

"Kad je reč u novogradnji, prema njenim rečima, tu nema korigovanja cena kao kad je reč o starogradnji."

Sve je dakle kao i uvek do sada.

Teska vremena za kupce...
Pa ne bih rekla baš... jer izbacuješ rečenice iz konteksta, pa dobijaju drugo značenje.

,,Od decembra pa do danas došlo je do ozbiljnog zastoja u prometu nepokretnsoti. Zvanični podaci koje objavljuje Republički geodetski zavod nisu ni blizu realnoj situaciji. Prodaja nekretnina smanjena je za više od 50 dosto, a to se vidi i po situaciji kod notara kod koji više nema nikakvih gužvi”, kaže Lazarević za portal “Vremena”.

,,Investitori koji su sami finansirali gradnju oni čekaju. Ali oni koji se projektno finansiraju, koji imaju kredit, oni će morati da počnu da spuštaju cene. Jednostavno, izgubili su se kreditni kupci. Visoke su kamatne stope, rast euribora doveo je do to toga da rata kredita skoče za 80, 100, a nekima i do 200 evra. Kreditni kupci nisu pravili ranije pitanje i kupovali su uglavnom novogradnju, a sada ih nema", ističe Lazarević.
 
Mislio sam da je Kaća Lazarević agent za nekretnine i da joj ne treba verovati?
 
Ja stvarno ne znam kako da priustim stan, imam platu preko 1000e, imam dodatne zarade od poslova nekad vece od toga, ali ja ni ne mogu da se zaduzim kreditno za neki prosecan stan u Beogradu sem da gledam ono Jajinci, Surcin itd. Bas mi je nejasno kako ljudi kupuju i sve kes kupci, pa i da su na kredit kako otplacuju 1000e+ rate ja jos gledam oko 70 m2 sa 2 spavace sobe stan... imam svoj stan koji je garsonjera, prodam ga 30-40, sta dalje? Prodam stan od roditelja? Jos u Srbiji su krediti ne nepovoljno no klanje, poredio sam sta od 100k recimo u Cg i Srb, u cg vratis 61k u Srbiji 90 a ima i mnogo drasticnijih primera. Bas ne znam sta da se radi.
 
Zato što su članice EU i NATO (kao i HR i SLO) što samo po sebi ništa ne znači. U ekonomskom smislu. Samo su to postale radi geografskog položaja da bi NATO došao na granice Rusije.
Riga, Talin i Viljnus nikada neće primaći Moskvi po bilo čemu pa ni po cijeni nekretnina. To je otprilike kao Lvov samo što za sada tamo ne padaju Ruske rakete.
Beograd ima najbolju, centralnu, poziciju na Balkanu. Sa Atinom, Solunom i donekle Sofijom, to je jedini pravi i moćan grad na Balkanu (ušće dvije velike Rijeke, raskrsnica puteva ka Evropi i bliskom istoku). Ima ogroman priliv iz unutrašnjosti plus iz dijaspore plus R.Srpsku i CG koje ka njemu gravitiraju. To je ukupno preko 13-14 miliona ljudi. Radi geopolitike, ima odnose i sa zapadom i sa istokom. Radi trenutne politike ima priliv i Rusa i Ukrajinaca koji će (u manjem obimu) trajati još nekoliko godina. Ima državni univerzitet kojem gravitira omladina područja sa blizu 10 miliona stanovnika. Ima još uvijek jeftinu r.snagu sa aspekta zapada i jako jeftine energente i sirovine. Sve to dugoročno ide u prilog Beogradu, koji naravno ima i svojih mana, ali ima sve predispozicije da napreduje i samim tim cijene nekretnina će dugoročno samo rasti. Ono što nije dobro je da će se Srbija još više "pretakati" u Beograd.
P.S. Znate kada sam postao siguran da je Beograd ozbiljan Evropski grad. Kada sam vidio i čuo pozitivnu iznenadjenost Rusa i Ukrajinaca sa Beogradom. Nisu mogli da vjeruju da je to takav i toliki grad kada su prvu put došli. I to znaveni Rusi iz Moskve, Peterburga i Kijeva koji su vidjeli svijeta.
Kako da ne 😂😂😂. Rusi pobegli glavom bez obzira čim su uhvatili prvu priliku. Veoma loša uređenost grada i preskupe cene, to je njihov utisak.
 
Adiko banka je izbacila kamatu na eursku stednju od 4.2% bruto ili 3,62% EKS i to za orocenje od 3 meseca! Sa ovim prinosima to je u nivou ROI na nekretnine koje imate na Zapadu iskljucujuci kapitalnu dobit od povecanja cene stana. Ali sada eto u Srbiji mozete umesto u stan uloziti u banku i dobijate isti ROI i jos ostaje vam kes. Pa ako stanovi padnu kupite, ako ne opet mozete i posle...A tek kakve ce tek kamate biti u oktobru za nedelju stednje! Vrhunski. Izgleda ide opet zlatno doba ali za kes...
 
Šta sve neću pročitati ovde:


- da su Riga Tallin Kaunas Lvov (pod zaštitom UNESCa) (gradovi od 400-600K stanovnika dakle uporedivi sa NS) kasabe
-gradovi ugodni za život (izuzev Lvova trenutno) - kasabe
-jedan Tallin u kojem svi remote workeri i freelanceri osnivaju firme jer je procedura jednostavna -kasaba
- Tallin koji ima besplatan prevoz za sve -kasaba
-poređenje sa Moskvom od 12M
-divljenje "Srpskom svetu" i centru Balkana sa sve Dodikom i AV na čelu
-pa što pobegoše toliki Rusi iz takve lepote, da se dive Beogradu u kojem se ne zna kad dolazi tramvaj i kako platiti kartu? Pobegoše jer su naredne tri generacije tog nesrećnog naroda uništene Putlerovom politikom, nosiće taj teret jedno tri decenije kao što su se Nemci oslobodili balasta ww2 tek negde 1970tih. Može kvadrat u Moskvi da bude i 10K, šta vredi kad plaćaju samo oligarsi i stranački ljudi (kao kod nas)
 
Podaci za Jun i Q2 su ažurirani i kompletni na cenenekretnina.rs!
Strahovit rast cena i promet na 0.75% u odnosu na rekordnugodinu!

1688668145918.png
 
Ja stvarno ne znam kako da priustim stan, imam platu preko 1000e, imam dodatne zarade od poslova nekad vece od toga, ali ja ni ne mogu da se zaduzim kreditno za neki prosecan stan u Beogradu sem da gledam ono Jajinci, Surcin itd. Bas mi je nejasno kako ljudi kupuju i sve kes kupci, pa i da su na kredit kako otplacuju 1000e+ rate ja jos gledam oko 70 m2 sa 2 spavace sobe stan... imam svoj stan koji je garsonjera, prodam ga 30-40, sta dalje? Prodam stan od roditelja? Jos u Srbiji su krediti ne nepovoljno no klanje, poredio sam sta od 100k recimo u Cg i Srb, u cg vratis 61k u Srbiji 90 a ima i mnogo drasticnijih primera. Bas ne znam sta da se radi.
Pa zar nisi video komentar od Stevana? Živiš u jednom ozbiljnom evropskom gradu!!!
 
Pad prometa je počeo da se vidi i na sajtu najzad, kvartalno i mesec na mesec.

jun.PNG
 
P.S. Znate kada sam postao siguran da je Beograd ozbiljan Evropski grad. Kada sam vidio i čuo pozitivnu iznenadjenost Rusa i Ukrajinaca sa Beogradom. Nisu mogli da vjeruju da je to takav i toliki grad kada su prvu put došli. I to znaveni Rusi iz Moskve, Peterburga i Kijeva koji su vidjeli svijeta.
Hahahahahaahhaahahahahahahahahahahahahaahahh
 
Inače, ovaj gore članak me je zaintrigirao, da li je moguće videti koji projekti novogradnje u BG su projektno finansirani od strane banaka?
 
Adiko banka je izbacila kamatu na eursku stednju od 4.2% bruto ili 3,62% EKS i to za orocenje od 3 meseca! Sa ovim prinosima to je u nivou ROI na nekretnine koje imate na Zapadu iskljucujuci kapitalnu dobit od povecanja cene stana. Ali sada eto u Srbiji mozete umesto u stan uloziti u banku i dobijate isti ROI i jos ostaje vam kes. Pa ako stanovi padnu kupite, ako ne opet mozete i posle...A tek kakve ce tek kamate biti u oktobru za nedelju stednje! Vrhunski. Izgleda ide opet zlatno doba ali za kes...

Ako već pričamo o alternativnim investicijama vidim da su se kod nas pojavili autorizovani dileri Bečke kovnice zlata (da ih ne reklamiram ovde) pronađite na sajtu. Ima Franz Jozef za 220e, ima Wiener Filharmoniker, zatim i sitnih i krupnih kovanica i goldbarova. Oni i otkupljuju to zlato (u kapsuli neotpakovano).
Na investiciono zlato nema pdv, nema porez na kapitalnu dobit.
Stavite u neki sef i mirni ste, na duži rok cena samo raste a ako vam zatreba keš lako ćete da unovčite sitnije apoene i zlatnike.
Screenshot_20230706-204228.png
 
Znate kada sam postao siguran da je Beograd ozbiljan Evropski grad. Kada sam vidio i čuo pozitivnu iznenadjenost Rusa i Ukrajinaca sa Beogradom. Nisu mogli da vjeruju da je to takav i toliki grad kada su prvu put došli. I to znaveni Rusi iz Moskve, Peterburga i Kijeva koji su vidjeli svijeta.
Ne znam da li si sarkastičan ili ne, ali Beograd je malo veće predgrađe Moskve... Kao neko ko je bio u Peterburgu i Moskvi, ne mogu da verujem kakvu sam glupost pročitao.
 
Ako već pričamo o alternativnim investicijama vidim da su se kod nas pojavili autorizovani dileri Bečke kovnice zlata (da ih ne reklamiram ovde) pronađite na sajtu. Ima Franz Jozef za 220e, ima Wiener Filharmoniker, zatim i sitnih i krupnih kovanica i goldbarova. Oni i otkupljuju to zlato (u kapsuli neotpakovano).
Na investiciono zlato nema pdv, nema porez na kapitalnu dobit.
Stavite u neki sef i mirni ste, na duži rok cena samo raste a ako vam zatreba keš lako ćete da unovčite sitnije apoene i zlatnike.

Nemoj da navlacis ljude, još od deda Tripka narod ima traume od dukata Franje Josipa 🙂 samo u beton i ciglu!

 
Podaci za jun 2023:

- Čukarica- pad cena starogradnje 3% pad cena novogradnje 3,1 %.

- Novi Beograd - pad cena novogradnje 3,2% u junu (cena novogradnje je praktično otišla u bunar, sad je 8,6% manja nego u junu prošle godine). Povećanje cene starogradnje za 1,4 posto.

- Palilula - pad cena novogradnje za 5,6 %, pad cena starogradnje za 6,9%.

-Rakovica- Cena novogradnje je za 4,3% veća nego u junu prošle godine, starogradnja stagnira u odnosu na prethodni mesec i pala je dosta u odnosu na pik dostignut pre nekoliko meseci.

- Savski venac - cena je nešto manja nego u piku pre par meseci, unose ono što je prodato pre godinu dana tako da nije relevantno komentarisati.
Starogradnja je svega 8,1% veća u odnosu na jun prošle godine, daleko manja cena nego pre nekoliko meseci.

- Stari Grad - novogradnja pada 0,9%, cena starogradnje i dalje raste, dostigla je pik u junu mesecu.

- Voždovac- novogradnja stagnira, starogradnja je dostigla pik u junu mesecu, 10,6 posto veća nego u istom mesecu prošle godine.

- Vračar- pad cena novogradnje 4,4 %, i pad cena starogradnje 5%.

- Zemun - pad cena novogradnje 13,9% i pad starogradnje 3,5%.

- Zvezdara pad cena novogradnje u odnosu na pik dostignut pre nekoliko meseci je drastičan i sada je cena samo 6,6 pošto veća nego u junu mesecu prošle godine, starogradnja pada nekoliko meseci u kontinuitetu i sada je za 0,6 pošto manja nego prošlog meseca.

Ono što ja vidim je da i dalje raste samo starogradnja u Starom Gradu, Voždovcu i Novom Beogradu ( luksuzne lokacije koje i dalje imaju kupce). U svim ostalim opštinama cena strahovito pada, svega na par mesta stagnira.

Uopšte neću biti iznenađena ako za samo godinu dana pad bude bio još 30%. Pad u junu mesecu je izvan svih očekivanja, a ko zna šta bismo tek zatekli da ne unose na sajt ono što je prodato pre godinu dana i više.
 
Poslednja izmena:
Ono što ja vidim je da i dalje raste samo starogradnja u Starom Gradu, Voždovcu i Novom Beogradu ( luksuzne lokacije koje i dalje imaju kupce). U svim ostalim opštinama cena strahovito pada, svega na par mesta stagnira.
Sta je luksuzna starogradnja na novom beogradu?

Uopšte neću biti iznenađena ako za samo godinu dana pad bude bio još 30%.
Neces biti iznenadjena zato sto to zelis, ali kao sto sad nema pad 30% nece biti ni jos 30% za godinu dana.
 
Ono što ja vidim je da i dalje raste samo starogradnja u Starom Gradu, Voždovcu i Novom Beogradu ( luksuzne lokacije koje i dalje imaju kupce). U svim ostalim opštinama cena strahovito pada, svega na par mesta stagnira.

Uopšte neću biti iznenađena ako za samo godinu dana pad bude bio još 30%. Pad u junu mesecu je izvan svih očekivanja, a ko zna šta bismo tek zatekli da ne unose na sajt ono što je prodato pre godinu dana i više.
E sad me nasmeja, luksuzne lokacije starogradnje na NBG :D Realno bolje izgledaju socijalni stanovi u EU, nego starogradnja na NBG. Međutim, jedan trend jeste uočljiv. Ljudi će pre da kupe starogradnju u izvornom stanju na
Sta je luksuzna starogradnja na novom beogradu?

Pa ovi commie blokovi što se prodaju za 3k eur u izvornom stanju su novi lux 😁
 
Sta je luksuzna starogradnja na novom beogradu?


Neces biti iznenadjena zato sto to zelis, ali kao sto sad nema pad 30% nece biti ni jos 30% za godinu dana.
Na sajtu se kao starogradnja tumači sve ono što nije kupljeno od investitora. Ako je neko kupio stan kod Novog Merkatora izgrađen pre par godina, na sajtu se to očitava kao starogradnja.

Ja vam kažem da sledi mnogo veći i brži pad cena nego što je iko od nas očekivao.
 
- Novi Beograd - pad cena novogradnje 3,2% u junu (cena novogradnje je praktično otišla u bunar, sad je 8,6% manja nego u junu prošle godine). Povećanje cene starogradnje za 1,4 posto.
U al se stroposta NBG, vecinom uneti ugovori iz Eliksira koji se ne moze cenovno, a i inace, porediti sa jacim projektima na NBG u prethodnom periodu. Ti potpuno izvitopereno tumacis realnost te statistike, jer ne gledas i ne razumes sustinu podataka.
 
Ti potpuno izvitopereno tumacis realnost te statistike, jer ne gledas i ne razumes sustinu podataka.

Nesto kao sa onim sto je procitala na dobosu pa razumela da je svaki 5. stan uzet na stambeni kredit oduzet od strane banke i potom prodat. Jos to ponavlja kao papagaj. A videli smo i koliko joj grafici idu od ruke...
 
U al se stroposta NBG, vecinom uneti ugovori iz Eliksira koji se ne moze cenovno, a i inace, porediti sa jacim projektima na NBG u prethodnom periodu. Ti potpuno izvitopereno tumacis realnost te statistike, jer ne gledas i ne razumes sustinu podataka.
Pogledaj silaznu cik-cak krivu, pada već šest meseci i cena ide pravo u bunar.

Nemoj pokušavati da ljude praviš ludim, svi vide šta se događa.
 
Vrh