Šta je novo?

Cene nekretnina

Tacno je da "ne cveta cvece ni u njihovo preduzece", misleci na zapadne zemlje, imaju i oni svoje probleme. To sto se kod njih vise protestuje ne znaci da imaju vece probleme. To sto je kod njih nesto lose ili kriza ne znaci da je kod nas dobro ili da nema krize. Kad uzmes u obzir sve pluseve i minuseve, zivota ovde i tamo, i dalje ljudi masovno odlaze tamo i retko ko se vraca. Ocigledno ljudima vise prija uredjeno drustvo nego sto im smeta nedostatak vasara u Babusnici.
Niko nikad nije rekao da je ovde dobro. Ja govorim o tome, da je jedno kad imaš nešto i nemaš više to, i drugo kada nisi imao ništa i dalje nemaš ništa. Ovde su ljudi do 40g navikli na ovakvu sredinu, i nemaju ne znam kakva očekivanja da se to može promeniti u nešto vau, tamo su i starci navikli na standard, sigurnost i blagostanje a kamoli nove generacije a ja ti matematički mogu dokazati da to ide u nepovrat. I opet za 10 i 20g tamo će se živeti bolje, ali ti benefiti i trade off, neće biti toliki u odnosu na to kakvi su bili pogotovo ranije pre 30-40 a pogotovo sada. Moj lični stav, da ako se migrira, da se pravi pivot to Asia, ne ide se 1944 u ustaše i četnike, samo to savetujem jer jedan je život, ne možeš se stalno seljakati.

U proseku, ljudi odlaze više, ali to nisu nikakve epohalne cifre koliko se spinuje. Imam podatke sa Evrostata, i kada se dodaju naši državaljani sa tudjim pasošima cifre nisu i dalje strašne. Kao dokaz npr imaš Bugarsku i Srbiju, gde od pamtiveka unazad 100g imala je veći broj stanovnika i do 50% veći broj rodjenih u toku godine, Srbija danas ima više i stanovništva i za 10% više broja rodjene dece. To je dokaz da ne odlazi koliko je emigriralo iz Rumunije, Hrvatske, Bugarskue...naravno da je razlog odsustvo pasoša. Što opet ne implicira da ne postoji potencijal za masovnu migraciju, sve je u vazduhu. Hrvatska je se već ispuhala, ko je otišao, otišao je i ona se ne može korisiti za usporedbu. % rodjene dece nije drastično pao unazad godinama, iako su kohorte stanovništva koje je sposobno da ima decu daleko više pale u odnosu na one od 10 ili 20g.
NE MRAČI, SAMO SI DRUGO LICE MEDALJE BELIH LABUDOVA. AKO TI SE IDE IDI, NEĆE NIKO PUSTITI SUZU JER NISI NI PRVI NI POSLEDNJI KOJI JE NAPUSTIO OVU DRŽAVU!
 
Znam cifre napamet, tu je 11 godina u pitanju. Od 600k manje ljudi, više od 400k ti je prirodni priraštaj, neto godišnji odliv cca 20k što je ništa. Pogledaj koje su odlive imale tri Baltičke zemlje koje sve zajedno nemaju stanovnika koliko Srbija. Isključujem vidim da su botovi zatrovali temu.
 
NE MRAČI, SAMO SI DRUGO LICE MEDALJE BELIH LABUDOVA. AKO TI SE IDE IDI, NEĆE NIKO PUSTITI SUZU JER NISI NI PRVI NI POSLEDNJI KOJI JE NAPUSTIO OVU DRŽAVU!
Nemoj samo ti da nam soliš pamet, ta tvoja "U" država nije vratila 50.000 stambenih jedinica Srbima, i na sve načine gleda da otme i to malo nekretnina što imamo tamo!!
 
[/QUOTE]
Crna Gora je prosle godina imala 350k turista, a samo Hrvatska recimo 21.6 miliona, znaci oko 60 puta vise iako je samo 6 puta veca po broju stanovnika. A ne verujem da imate plateznije turiste od njih.
Mislim, voleo bih i ja da Srbija ima more, kakvo takvo, NIje lose crnogorsko more, ali je obican prosek.
Zašto je običan prosjek?
Zašto hotelski kompleks One&Only ne misli da je prosjek? Chedi (The Chedi adermat)?
Zašto je Azerbejdžan uložio milijarde € u prosjek? Orascom? Arapi?
Prosjek je vjerovatno domaćem turisti koji misli da je ljetovanje prženje na ležaljci od 8 h ujutro do 18 h uveče. Medjutim, Rusi i pravi zapadnjaci sa kapitalom uopšte ne misle da je prosjek.
 
Zašto je običan prosjek?
Zašto hotelski kompleks One&Only ne misli da je prosjek? Chedi (The Chedi adermat)?
Zašto je Azerbejdžan uložio milijarde € u prosjek? Orascom? Arapi?
Prosjek je vjerovatno domaćem turisti koji misli da je ljetovanje prženje na ležaljci od 8 h ujutro do 18 h uveče. Medjutim, Rusi i pravi zapadnjaci sa kapitalom uopšte ne misle da je prosjek.
[/QUOTE]

Kakve veze ima ovo što pišeš sa Crnom Gorom, čijih 99% građana nikada nije kročilo u One&Only, Chedi, Portonovi ili gde već. Ajde što nikad nisu bili tamo, nego nemaju ni posrednu korist od svih tih stotina miliona što se slivaju u budžet od ovih koji posećuju predmetne objekte. Škole, bolnice, javne ustanove u CG su u još gorem stanju nego u Srbiji. Osim tog turizma, zemlja je u bilo kom smislu industrijalizacije poptuno irelevatna. Kada krenem iz Grblja prema Tivtu, u bilo koje doba dana se putuje 20 minuta do kružnog toka, i još 20 do aerodroma i tako već godinama. Naravno, nama koji smo poreklom iz CG i imamo tamo imovinu i porodične veze, CG je mnogo više od plaže, ali ako izuzeš tih par "ekluzivnih" destinacija, ogroman deo CG je i dalje nerazvijen i jeftin. Gde možeš na Hrvatskoj obali da kupiš pristoajan (ne lux) stan za ispod 4000 eur m2, a u naseljima u Budvi možeš i za 1500. Kolike su cene u Zagrebu, a koje u Podgorici. Po kojem god parametru da porediš, HR i CG su dijametralno različite destinacije i kao takve privlače potpuno različitu publiku iako uslovno rečeno i jedna i druga zemlja "žive od turizma"
 
Imaju svi koristi ako mala Država prihoduje milijardu € od turizma. CG je izgradila dio autoputa, nastaviće da ga gradi prema Srbiji. Ima i nekoliko zimskih turističkih destinacija. To što pričaš za gužve je tačno, ali će planiranim zaobilaznicama biti rješeno. Za par dana se otvara žičara od Radanovića do Njeguša. Vjeruj mi da su neke stvari na mnogo većem nivou od Beograda. Rad državnih organa. Npr. Katastar. To je u Beogradu jako loše. Ovdje funkcioniše. Možeš da uknjižiš i nelegalan objekat. Možeš i da ga prometuješ. Nisu ni Srbija ni CG toliko loše nego je narod dosta rezigniran. Nekada sa pravom.
 
Jedan post sa Linkedina:
Cene nekretnine mogu da padaju ozbiljno (videti ispod sliku)...a ako mene pitate i moraju - u suprotnom mnogi gradovi ukljucujuci i Bg ce se samounistiti...

btw kad gledam ovaj veliki pad od 2008. - 2013. vise nisam siguran da li su (1) kamatne stope unistile trziste, ili (2) kamatne stope prvo ubiju potrosacku snagu i zombie kompanije, pa visoka nezaposlenost i forsirane prodaje obore cene nekretnina... ja bih se kladio na ovo drugo... svakako u dugom roku ja ocekujem da plava i zuta linija budu blizu jedna druge...sve drugo je logicki neispravno i posledica neodgovornih politika...

Inace, ja ovakve stvari razmatram samo kad gledam nekretnine kao investicionu alternativu ili tezim vecem luksuzu...kad pricamo o zadovoljenju osnovne zivotne potrebe tu cesto nema puno prostora za kalkulacije...

Dodatno najveci faktor koji u nekom duzem roku (izuzimajuci makroekonomiju) moze da utice na trziste jeste potreba da unapredimo energetsku efikasnost za 80-90% i prilagodimo se potrebama efikasnijeg transporta sto ce zahtevati ogromne investicije i uciniti najveci broj postojecih nekretnina ne bas puno vrednim...to bi trebalo da gura cene na gore novih nekretnina, ali delom se moze neutralisati ako smanjimo zavisnost od lokacije...

1688658114853.png


Ukratko, od 1970. plate su realno porasle 26%, a nekretnine 102%. Sve do 2000-tih odnos plata i cena nekretnina je bio normalan, pa smo imali prvi balon, koji se izduvao i opet doveo trziste u neko stanje ravnoteze, a sad opet imamo verovatno i veci balon nego prosli.
 
Poslednja izmena:
Šta im znači da su plate realno porasle 26 % od '70.god.?
U odnosu na šta?
U odnosu na zlato recimo nisu nego su možda čak i pale.
Isto pitanje i za rast cijena nekretnina.
 
Šta im znači da su plate realno porasle 26 % od '70.god.?
U odnosu na šta?
U odnosu na zlato recimo nisu nego su možda čak i pale.
Isto pitanje i za rast cijena nekretnina.
Pise ti na grafikonu. Rast zarada i cena nekretnina korigovan za inflaciju.
Znaci plate su porasle mozda 630% u odnosu na 1970, ali je recimo inflacija ukupna za tih 50 godina bila tipa 500%, i onda dodjes do toga da je ukupan rast samo 26%. Dok su nekretnine poskupele tipa 1000%, ali korigovano za inflaciju to je tih 500%.
Cena zlata 1970 je bila oko 50 USD za uncu, a danas je oko 1.900 USD za uncu, sto znaci da je zlato poskupelo nominalno skoro 4.000%, a realno tipa oko 800%.
Ili prevedeno na srpski, u odnosu na 1970, godinu, zlato je realno skuplje 7 puta (800% realni rast, 4.000% nominalni rast, nekretnine 2 puta (realni rast 102%), a plate su manje-vise iste (vece samo 25%).
Ispada da je ulaganje u zlato 10 puta isplativije od nekretnina (bez obzira na balon) :)
 
Poslednja izmena:
Kako li ce mu biti u penziji kad dodje, pa mu treba pregled lekara, ali prvi slobodan termin kod specijaliste je za 3 godine, kad mu komsija izdaje stan studentariji koja pravi zurke i on ne moze da spava, a nema kome da se zali, a i ako se zali mogu da ga prebiju na sta opet nema kome da se zali,... Mnogo je toga trulo ovde. Ljudi kad su nostalgicni, oni se uglavnom secaju samo lepih stvari, a zaboravljaju lose. Gastarbajteri kad odu, odu jer im je lose, a nakon par godina zaborave zasto su otisli, pa misle da je ovde super, da smo mi u medjuvremenu postali ekonomski tigar. Lepo je kad imas nemacku platu i dodjes na kratko ovde u Srbiji i nisu ti potrebne institucije. Ali ne dao ti bog da zivis ovde i da ti zatreba bilo sta, medicinska pomoc, advokat, majstor za nesto, obrazovanje je takodje davno u rasulu, na trazenje pravde zaboravi,...
Imam drugaricu koja je zivela u inostranstvu, vratila se ovde, pa je ponovo otisla. Znam jos par njih koje su se isto vratile, za jednu znam da su razlozi privatni, ali samo cekam kad ce ponovo otici tamo (od 100-ak ljudi koje znam da su otisli).

To su hteli i ovi sto su pravili kuce sa lavovima, pa svi znamo kako se to zavrsilo :)
Tacno je da je kupovina stana mozda bolja nego kupovina/izgradnja kuce sa lavovima, ali deca tu nece dolaziti u svakom slucaju. Nema to veze sa kucom ili stanom, nego sa zemljom odakle im je otac pobegao.
Odgovorio sam ti al mi narodni neprijatelji obrisaše post :cool:
Nije baš tako, naši gastosi uglavnom koriste privatne klinike i bolnice koje su ovde jeftinije nekoliko puta. Što se tiče drugih stvari G.I.Joe ti je dosta realno odgovorio.
Prvo mi imamo još jednu celu Srbiju u dijaspori, to je ogromna količina novca, ti ljudi žele da imaju nešto u svojoj otadžbini što je sasvim normalno. Nekada se ulagalo u kuće i lavove, sada njihova deca tamo neće ni da prođu. Onda ljudi kupuju po gradovima i turističkim centrima, kao što sam napomenuo na Zlatiboru se proda preko 100 novoizgrađenih apartmana mesečno! I da nema naših iz dijaspore ne bi bilo ni 20-30. Gore su sve strane tablice zapadnih zemalja.
Uglavnom svuda i po BGD i NS žele da kupe u nekoj vrsti kondominijuma ili hotela gde se apartmani mogu iznajmljivati preko recepcija dok su ljudi u inostranstvu i na taj način donositi neki prihod i vraćati investiciju. Još ako ima bazen, saune i drugi sadržaji ekstra!
Uglavnom ti je to neka priča i cene se tako i formiraju, u gradovima se očekuje povrat za oko 25 godina u turističkim centrima nešto manje i to je to. Nema tu neke velike nauke

Mene drugo nešto čudi, kad neko želi pošto poto u grad i spreman je da plati 2000 tamo gde je teško predgrađe i realno po kvalitetu 1000!?
 
Odgovorio sam ti al mi narodni neprijatelji obrisaše post :cool:
Nije baš tako, naši gastosi uglavnom koriste privatne klinike i bolnice koje su ovde jeftinije nekoliko puta. Što se tiče drugih stvari G.I.Joe ti je dosta realno odgovorio.
Prvo mi imamo još jednu celu Srbiju u dijaspori, to je ogromna količina novca, ti ljudi žele da imaju nešto u svojoj otadžbini što je sasvim normalno. Nekada se ulagalo u kuće i lavove, sada njihova deca tamo neće ni da prođu. Onda ljudi kupuju po gradovima i turističkim centrima, kao što sam napomenuo na Zlatiboru se proda preko 100 novoizgrađenih apartmana mesečno! I da nema naših iz dijaspore ne bi bilo ni 20-30. Gore su sve strane tablice zapadnih zemalja.
Uglavnom svuda i po BGD i NS žele da kupe u nekoj vrsti kondominijuma ili hotela gde se apartmani mogu iznajmljivati preko recepcija dok su ljudi u inostranstvu i na taj način donositi neki prihod i vraćati investiciju. Još ako ima bazen, saune i drugi sadržaji ekstra!
Uglavnom ti je to neka priča i cene se tako i formiraju, u gradovima se očekuje povrat za oko 25 godina u turističkim centrima nešto manje i to je to. Nema tu neke velike nauke

Mene drugo nešto čudi, kad neko želi pošto poto u grad i spreman je da plati 2000 tamo gde je teško predgrađe i realno po kvalitetu 1000!?
Privatne bolnice i klinike ne rade neke kompleksnije stvari. Ako tamo imas neki tretman i dozivis komplikaciju oni te salju u drzavnu bolnicu. A ta druga Srbija u dijaspori, koliko njih je zaboravilo svoje poreklo. Ne kazem da taj faktor nema uticaja, ali mislim da se preuvelicava.
 
Fora je što u privatnim klinikama rade državni doktori, pa i ako je potreban neki specifični zahtev imaćeš prednost. Svako ko je morao da koristi usluge privatnih klinika zna za tu foru. Mnogi ciljano idu tako. Oni koji nemaju za privatne klinike se stavljaju na listu čekanja, a takvih je nažalost mnogo.
 
Ima i toga, hvala bogu mislim da ih je ostao neki broj. Problem je što se taj broj vremenom smanjuje, a da li će nastaviti da se smanjuje, ne znamo. I opet dodjemo do toga da naše zdravstvo ipak nije kompletno besplatno.
 
Hrvatska i Zagreb su neiporedivi po mnogo čemu sa Srbijom i Beogradom. Otprilike kao da poredite Letoniju i Rigu, s jedne i Rusiju i Moskvu, s druge strane. Džaba ovima Nato i EU kada će nekretnine u Moskvi s pravom uvijek biti desetostruko skuplje.
Beograd je takođe metropola. Prihvatljiv je i istoku i zapadu i u Beogradu nekretnine treba da su barem duplo skuplje nego u Zagrebu, Ljubljani ili nekoj drugoj kvazizapadnjačkoj konjušnici.
Odgovorio sam malopre na tvoju poruku, al vidim da nisi hteo da se upuštaš u konverzaciju. Pa te pitam, zašto bi Beograd trebao biti barem duplo skuplji od Zagreba i Ljubljane, i zašto misliš da je tvoje poredjenje Beograda i ZG/Ljubljane slično poredjenju Baltičkih zemalja i Rusije odnosno njihovih glavnih gradova i Moskve? Takodje, ako misliš da si u oni kvazizapadne konjušnice, jel bi ti onda bilo prijatno da oni nazovu Beograd orijentalnom turskom kasabom 🙂?
 
Moje iskustvo kao gasterbajtera se razlikuje od ovde navedenih. Mozda zato sto je Brisel specifican, preko 60% stanovnika je rodjeno van Belgije, pa nema tog “starosedelackog elitizma”. Kolege na poslu sjajne, nikakvu diskriminaciju nisam ni naslutio. Imam i prijatelje lokalce, sa kojima se druzim. Lakse bi mi bilo da znam francuski (naucicu ga vec), ali engleski se svuda govori, samo je ponekad teze zavrsiti nesto administrativno.
Imam stan u Beogradu, verovatno cu ga prodati da bih imao za ucesce i malo preko za stan u Briselu. Deca sutradan, neka zive gde hoce, odskolovacu ih, pa nek zive u kojoj god zemlji hoce, ja sam tu da im pomognem ako mogu i ako zatreba. Ja bih se vratio u penziji, zena ne bi. Za sada je plan hibridan zivot kada za to dodje vreme malo tamo malo ovde. Belgija mi prija, lepa i uredjena zemlja, malo dosadna ali i ja sam takav.
@cekicimalj meni ne treba nista od drzave, nikakve povlastice, ali bi bilo dobro da promisli kako da privuce jos para nasih ljudi koji su preko. Inace placam porez (na imovinu svake godine) plus godisnje ostavim cisto vise hiljada evra nasim ugostiteljima, radnicima, proizvodjacima. Ne ocekujem nista niti mi treba za uzvrat, samo kazem da drzava ima dosta koristi od gastosa 😉
 
Ima raznih gastosa. Ima i onih što iako se možda ne vrate, kupe stan u Beogradu i to im dodje kao dodatak na penziju ili dodatna zarada deci. Obično imaju ovde poznanika/rodjaka koji im reguliše izdavanje, njega časte, dodju na leto uzmu novac i opet odu preko. Ne plaćaju porez, sem na imovinu i lepo im je. Rodjaku lepo, to mu dodje kao dodatak na zaradu. Ali posledice toga se vide.
 
Jasno, a i kad kazem da drzava vidi kako da privuce vise para od gasterbajtera, to ne mora da bude kupovina nekretnina. Na kraju, neka drzava uredi trziste da bije po usima za porez na nekretninu u kojoj se ne zivi. Ta neuredjenost nije krivica gastosa, nego drzave
 
@mariks Za sada nista ne ukazuje da to moze da se zaustavi. Prvo mora da postoji naznaka plana kako da se to resava, a toga nema, niti je to prioritet. To je politicki nezahvalan posao i svako ko bi se toga latio prvo bi morao da sredi dosta drugih stvari u drzavi. Realno gledano, ovo je Monti Pajton sistem, dovoljno je da se pogleda kako se resava bilo koji neplanirani problem koji iskrsne - pozar se gasi uljem.
I tu mislim da ce najvise da nas izvuce razvoj tehnologije nego sto cemo mi sami sebe da uredimo. Pregledace te AI, robot ce da operise, ali nismo bas toliko blizu toga da zamenimo strucnjaka uzivo.
Programeri, dizajneri i slicne profesije su prvi osetili blagodet tehnologije da zaradjujes van, a zivis kod nas.

Jedna od stvari koju ne mozemo da promenimo tako skoro je unisten urbanizam. Tu kao individua mozes samo da se odselis na bolje mesto. Ili recimo lose odradjena hidroizolacija u zgradi, tu nema resenja, a retko koja zgrada kod nas nije imala problem ove godine tokom ovih kisa. Samo to je za nas naucna fantastika.
 
Uzgred, bio sam skoro u Rigi i Tallinu.
U Rigi, ja lepše Art Nouveau i secesijske zgrade ja nisam video ni u Briselu, Parizu, Španiji, Budimpešti, Pragu..
Baltičke države napreduju u svakom smislu, otvoriš firmu online, sve je digitalizovano. Jesu male ali sve čisto, uredno, zeleno, ekološki. Iz tog razloga imaju skok cena nekretnina pre svega zbog influxa rusa koji sređuju papire po osnovu rođenja tamo dok su bili u Sovjetskom savezu, a i solidna su manjina pa ih niko ne maltretira.
Mogu da ih uporedim sa Slovenijom, sa Hrvatskom teško. Moskva je megalopolis koji ima svoje zakonitosti i nije reprezentativan za Rusiju, ako gledamo Rusiju i cenu kvadrata gledajmo Voronjež i Belgorod, Kursk a ne Moskvu i St.Petersburg. .
 
Poslednja izmena:
 
Uzgred, bio sam skoro u Rigi i Tallinu.
U Rigi, ja lepše Art Nouveau i secesijske zgrade ja nisam video ni u Briselu, Parizu, Španiji, Budimpešti, Pragu..
Baltičke države napreduju u svakom smislu, otvoriš firmu online, sve je digitalizovano. Jesu male ali sve čisto, uredno, zeleno, ekološki. Iz tog razloga imaju skok cena nekretnina pre svega zbog influxa rusa koji sređuju papire po osnovu rođenja tamo dok su bili u Sovjetskom savezu, a i solidna su manjina pa ih niko ne maltretira.
Mogu da ih uporedim sa Slovenijom, sa Hrvatskom teško. Moskva je megalopolis koji ima svoje zakonitosti i nije reprezentativan za Rusiju, ako gledamo Rusiju i cenu kvadrata gledajmo Voronjež i Belgorod, Kursk a ne Moskvu i St.Petersburg. .
U St. Petersburgu sam našao opremljen stan u centru grada, za 2600€/m2. Stanovi i kirije su jeftinije nego u Beogradu. Ne može ni Saint Petersburg nit Budimpešta, nit Zagreb sa nama, mi smo u rangu Beča, Londona i Moskve

Podaci sa Numbea:
  • Saint Petersburg is 22.8% less expensive than Belgrade(without rent).
  • Rent in Saint Petersburg is, on average, 36.4% lower than in Belgrade.
 
U St. Petersburgu sam našao opremljen stan u centru grada, za 2600€/m2. Stanovi i kirije su jeftinije nego u Beogradu. Ne može ni Saint Petersburg nit Budimpešta, nit Zagreb sa nama, mi smo u rangu Beča, Londona i Moskve

Podaci sa Numbea:
  • Saint Petersburg is 22.8% less expensive than Belgrade(without rent).
  • Rent in Saint Petersburg is, on average, 36.4% lower than in Belgrade.
Kakva Budimpešta, u Budimpešti jednom od najlepših gradova u Evropi je "2700e unbelievable price", šta je to za ekonomskog tigra u kojem su Mirijevo i Ledine 3K evry 😃

 
Click bait naslov za Save, Hristiane i Milanceta..

"Sa onima koji prodaju stanove koji su starogradnja, sa njima se kupci lakše dogovaraju i oni od prve cene koja je oglašena znaju da spuste i za 10.000 evra na cenu stana koja je prvobitno bila, na primer 250.000 evra."

"Kad je reč u novogradnji, prema njenim rečima, tu nema korigovanja cena kao kad je reč o starogradnji."

Sve je dakle kao i uvek do sada.

Teska vremena za kupce...
 
Vrh