Šta je novo?

Cene nekretnina

https://www.021.rs/story/Info/Bizni...nda-i-u-maju-sledece-godine-MMF-to-trazi.html Šta mislite da li će cene gore, ili dole? Šta mislite da li će energenti nastaviti da poskupljuju?

Energenti će svake godine poskupljivati (već par godina poskupljuju već), jer je mislim to uslov MMF-a za aranžmane sa Srbijom. Navodno je cena struje jako ispod tržišne cene i to čini poslovanje državnih energetskih preduzeća neodrživim, zbog čega ih je stalno potrebno subvencionisati.
 
Malo je paradoksalno da neko kupi stan u Beogradu po naduvanim cenama da bi ovde mogao da bude u penziji, a time prakticno onemogucava medicinske radnike koji bi mogli da vode racuna o njemu u penziji da se stambeno obezbede u Beogradu, Na kraju dolazimo do toga da on u penziji dodje iz Nemacke u Beograd, a kad mu treba medicinska pomoc, nema jer su svi medicinari u Nemackoj. Pitam se ko ih je, izmedju ostalog, oterao :)
Gastarbajteri bi verovatno hteli da oni budu tamo, a mi da ostanemo bude, i da uvek ima neko u Srbiji kad dodju da ih gleda kao bogove jer su puni kesa, jer "rade u Nemacku" :)
Energenti će svake godine poskupljivati (već par godina poskupljuju već), jer je mislim to uslov MMF-a za aranžmane sa Srbijom. Navodno je cena struje jako ispod tržišne cene i to čini poslovanje državnih energetskih preduzeća neodrživim, zbog čega ih je stalno potrebno subvencionisati.
To onda znaci i da ce drzanje praznih stanova biti sve skuplje.
 
Lepo je dok si momak, pa čak i to neko vreme, onda kad shvatiš da su stranci svoj svet i da te retko ili nikako ne puštaju u svoj život kao prijatelja, osim možda ako nisi neki akademik ili profesor najvišeg ranga (Jesi li?), tek onda shvatiš realnost života i da je tuđina mnogo teška.
A to da zadržiš svoje i da budeš njihov je skoro nemoguća misija, ili ćeš sebe i svoje da zapostaviš ili nećeš biti njihov. Čak i ljudi sa porodicom imaju strašnih problema jer im već deca ne govore srpskim jezikom, to je sad već hronično, neretko i veru i krsnu slavu zaboravljaju. Ne samo nas, globalizam i njih same gazi...
Turistički da odeš ili da budeš par meseci godišnje je stvarno super ali to je to.
Zašto bi inače naša dijaspora toliko kupovala po Srbiji, evo pitaj i @vradovic zašto kupuje po Srbiji,...opet se vraćam na ono glavno "Teška je tuđina" ili bar "nije laka"
Kao što vidiš nije to samo pitanje betona, lokacije i orijentacije, pa čak ni ovde u Srbiji, tako da ima faktora veoma ličnih koji često odlučuju prilikom kupovine nepokretnosti. Ja sam to od agenata za nekretnine i čuo, recimo jedan je pričao da je našao stan za porodicu po svim kriterijumima koji su tražili, odveo ih, njima se svideo ali su na kraju izabrali sasvim treći stan. Koliko sam shvatio često i osećanja presuđuju

Ili i ti kupuješ kao investiciju pa ovo i nije toliko bitno?
Evo ja ću isto kao gastarbajter da odgovorim. Nije Beograd cela Srbija. Ali NE ŽELIM da pričam stalno na engleskom ili bilo kom stranom jeziku kad se dignem i odem po hleba. Hoću da kad budem u penziji čak i pre da sam okružen svojim narodom a ne nekim strancima. NIKADA ali nikada nećete biti njihovi koliko god dobro pričali jezik. Poslovno će sarađivati sa vama ali tu sve i prestaje.
2.) Ako već neko hoće jeftiniju nekretninu zašto onda Beč 20km od centra. Ima mali milion manjih gradova u Srbiji gde možete kupiti kuću i veliki plac od 600-700 kvm za 50-60k eura. I da uživate u dvorištu. I sa svojim narodom. Ja letujem 90% vremena u Srbiji, ne zato što nemam da platim druge destinacije, plaćam hotele i po Srbiji, ali želim kad se probudim da odem po hleba, da kupim Politiku, da kažem dobro jutro. A ne da za hleb čekam 9 sati, da novine moram uzimati na pretplatu, itd...
 
Evo ja ću isto kao gastarbajter da odgovorim. Nije Beograd cela Srbija. Ali NE ŽELIM da pričam stalno na engleskom ili bilo kom stranom jeziku kad se dignem i odem po hleba. Hoću da kad budem u penziji čak i pre da sam okružen svojim narodom a ne nekim strancima. NIKADA ali nikada nećete biti njihovi koliko god dobro pričali jezik. Poslovno će sarađivati sa vama ali tu sve i prestaje.
2.) Ako već neko hoće jeftiniju nekretninu zašto onda Beč 20km od centra. Ima mali milion manjih gradova u Srbiji gde možete kupiti kuću i veliki plac od 600-700 kvm za 50-60k eura. I da uživate u dvorištu. I sa svojim narodom. Ja letujem 90% vremena u Srbiji, ne zato što nemam da platim druge destinacije, plaćam hotele i po Srbiji, ali želim kad se probudim da odem po hleba, da kupim Politiku, da kažem dobro jutro. A ne da za hleb čekam 9 sati, da novine moram uzimati na pretplatu, itd...
Ovaj link koji sam postavio nije 20km od Beca, nego 9km od centra Beca, vazdusnom linijom 6-7km, i nije zaseok (iako je Dorf naziv naselja), nego integralni deo Beca koji izgleda bolje nego centar Beograda. Tako da nema smisla porediti naselje u Becu sa nekom selendrom u Srbiji bez neke infrastrukture. Ni ti nisi kupio kucu u selendri, nego stan u Beogradu.
Ni ti ne zelis da se vratis ovde, nego da dodjes na par dana kad te drmne nostalgija (tj planiras tek u penziji, ali da li ce ti se dopasti sistem u koji ces se vratiti), a i da uzmes neki evro od izdavanja stana.
Jasna je nostalgija, ali mnogi kad odu zaboravljaju kako je ovde. Ocigledno je toliko lose da je bolje plakati u BMW-u zbog nostalgije nego ostati ovde.
Ne kazem to ja, to statistika kaze koliko ljudi odlazi odavde.
 
Poslednja izmena:
Ja sam mislio da gastozi zele starost da provedu sa svojom decom i unucima, a oni izgleda preferiraju porodicne skype pozive i nove prijatelje koje ce upoznati sa 70+ posto za 35 godina ino arbajta nisu upoznali nikog vrednog druzenja i nisu uredili svoje mikro okruzenje.
 
Evo ja ću isto kao gastarbajter da odgovorim. Nije Beograd cela Srbija. Ali NE ŽELIM da pričam stalno na engleskom ili bilo kom stranom jeziku kad se dignem i odem po hleba. Hoću da kad budem u penziji čak i pre da sam okružen svojim narodom a ne nekim strancima. NIKADA ali nikada nećete biti njihovi koliko god dobro pričali jezik. Poslovno će sarađivati sa vama ali tu sve i prestaje.
2.) Ako već neko hoće jeftiniju nekretninu zašto onda Beč 20km od centra. Ima mali milion manjih gradova u Srbiji gde možete kupiti kuću i veliki plac od 600-700 kvm za 50-60k eura. I da uživate u dvorištu. I sa svojim narodom. Ja letujem 90% vremena u Srbiji, ne zato što nemam da platim druge destinacije, plaćam hotele i po Srbiji, ali želim kad se probudim da odem po hleba, da kupim Politiku, da kažem dobro jutro. A ne da za hleb čekam 9 sati, da novine moram uzimati na pretplatu, itd...
Tebe baš puca nostalgija čim se oduševljavaš čitanjem Politike, kupovinom Sava hleba i javljanjem komšiji ujutro. Sve to zvuči jako romantično, ali realnost je uvek ipak malo drugačija. Sve ima svoje dobre i loše strane, a vi gastarbajteri često volite da nosite ružičaste naočare. I kada odlazite i kad se vraćate nazad.
 
Hoće da im se djeca vrate ovdje. Ili makar da dolaze. To je isto jedan od glavnih razloga kupovine stana u Beogradu.
 
Kako li ce mu biti u penziji kad dodje, pa mu treba pregled lekara, ali prvi slobodan termin kod specijaliste je za 3 godine, kad mu komsija izdaje stan studentariji koja pravi zurke i on ne moze da spava, a nema kome da se zali, a i ako se zali mogu da ga prebiju na sta opet nema kome da se zali,... Mnogo je toga trulo ovde. Ljudi kad su nostalgicni, oni se uglavnom secaju samo lepih stvari, a zaboravljaju lose. Gastarbajteri kad odu, odu jer im je lose, a nakon par godina zaborave zasto su otisli, pa misle da je ovde super, da smo mi u medjuvremenu postali ekonomski tigar. Lepo je kad imas nemacku platu i dodjes na kratko ovde u Srbiji i nisu ti potrebne institucije. Ali ne dao ti bog da zivis ovde i da ti zatreba bilo sta, medicinska pomoc, advokat, majstor za nesto, obrazovanje je takodje davno u rasulu, na trazenje pravde zaboravi,...
Imam drugaricu koja je zivela u inostranstvu, vratila se ovde, pa je ponovo otisla. Znam jos par njih koje su se isto vratile, za jednu znam da su razlozi privatni, ali samo cekam kad ce ponovo otici tamo (od 100-ak ljudi koje znam da su otisli).
Hoće da im se djeca vrate ovdje. Ili makar da dolaze. To je isto jedan od glavnih razloga kupovine stana u Beogradu.
To su hteli i ovi sto su pravili kuce sa lavovima, pa svi znamo kako se to zavrsilo :)
Tacno je da je kupovina stana mozda bolja nego kupovina/izgradnja kuce sa lavovima, ali deca tu nece dolaziti u svakom slucaju. Nema to veze sa kucom ili stanom, nego sa zemljom odakle im je otac pobegao.
 
Poslednja izmena:
A šta kaže Francuz kad ode da radi u UK? Jel i on vidi sebe kao građanina drugog reda?

Možda je malo i do nas?
 
Hoće da im se djeca vrate ovdje. Ili makar da dolaze. To je isto jedan od glavnih razloga kupovine stana u Beogradu.
Kako to funkcionise?

Sine ja mislim da ti treba svoju kompletnu porodicu relociras u Srbiju jer tata kojem je preostalo jos 5-10 godina zivota to zeli. Nema veze sto si ti mozda rodjen tamo, a i tvoja deca koja idu u neke skole, pricaju taj jezik i jos stotine stvari koje ih vezuje za tu zemlju.

Na stranu ekonomsko srpsko blagostanje i uslovi zivota. E onda ce tata ipak da se vrati u Srbiju, posto mu je preca Politika i Sava hleb od sopstvene porodice i Skajpuje sa njima punog srca.
 
Hoće da im se djeca vrate ovdje. Ili makar da dolaze. To je isto jedan od glavnih razloga kupovine stana u Beogradu.
Oce k****, da prostis. Većina te “naše” dece sto je rodjena i odrasla tamo bi imala veći problem asimilacije u ovu sredinu, nego nasi kada odu na pecalbu. Povuče ih s vremena na vreme, tokom letnjih i zimskih praznika samo da osete taj “na koži balkan istetoviran” život, dodju, ispucaju para u izlaske i provod, i ajmo nazad kući. Procenat onih sto su rodjeni tamo, i koji se vrate da žive ovde je statistička greska.
 
https://www.021.rs/story/Info/Bizni...nda-i-u-maju-sledece-godine-MMF-to-trazi.html Šta mislite da li će cene gore, ili dole? Šta mislite da li će energenti nastaviti da poskupljuju?

Sta mislis Savo da li cene kuca oko Novog Sada i dalje strahovito padati dok cene stanova u gradovima rastu?

 
Oce k****, da prostis. Većina te “naše” dece sto je rodjena i odrasla tamo bi imala veći problem asimilacije u ovu sredinu, nego nasi kada odu na pecalbu. Povuče ih s vremena na vreme, tokom letnjih i zimskih praznika samo da osete taj “na koži balkan istetoviran” život, dodju, ispucaju para u izlaske i provod, i ajmo nazad kući. Procenat onih sto su rodjeni tamo, i koji se vrate da žive ovde je statistička greska.
Pa evo imamo na forumu ljude koji spadaju u tu statisticku gresku. Ali ne mora oni da se vrate u domovinu da bi kupili stan. Pa evo kad nislije kupuju vikend stanove po BG, tako i gastosi kupuju "da im se nadje".
 
 
Procenat onih sto su rodjeni tamo, i koji se vrate da žive ovde je statistička greska.
Ovo je istina. Vraćaju se ljudi koji su otišli, ali ko je rodjen tamo retko, retko da će se odlučiti na taj korak, pogotovo ako je tamo izgradio svoje mikrookruženje. Ljudima koji su otišli je teže pa se vraćaju jer pamte samo lepe stvari i zaborave zbog čega su otišli, a kada se vrate sa parama život je mnogo lakši nego kad ih nisi imao (više prijatelja ćeš da imaš). Faktički plaćaš da ti neko pravi društvo pod stare dane. Ali da smo društveniji od švaba jesmo.
 
Ja i dalje ne verujem u tu pricu o gastarbajterima kao brojnim kupcima. Ljudi jedva cekaju da pobegnu odavde i onda is sad kao drma nostalgija ili cekaju da se vrate ovde u penziju gde mogu samo da sanjaju o pristojnoj zdravsvenoj zastiti. Malo sutra.
Ok, razumem neke motive, zbog kojih neki i kupe, ali i dalje mislim da je to smesan broj, jer mali broj njih je u mogucnosti da uopste i kupi, mnogo njih je i zaboravilo poreklo i nemaju vise nikakve dodirne tacke sa Srbijom, a mnoge to i ne zanima.
Ne znam, ja i dalje verujem da je bolje u inostranstvu biti gradjanin 2. reda nego u Srbiji gradjanin 3. reda.
Perice, na osnovu tvojih postova na ovom forumu, jasno je da nisi baš upoznat sa načinom kako stvari funkcionišu u Beogradu, počev od upisa neizgrađenih zgrada BNV, pa do nepoznavanja osnovnih geografskih odrednica (nikada nisi kročio u nogom u Mirijevo, Zemun, i slično)

Međutim, mene zanima tvoja percepcija života u Nišu i zbog čega se osećaš kao građanin trećeg reda i razmatraš odlazak? Imaš platu koja te stavlja u top 0,1% zarada u Nišu, imaš stan u vlasništvu na Bulevaru, studirao si na državnom fakultetu gde si bio jedan od najboljih studenata u generaciji....dakle, deluje da ti ide prilično dobro na raznim frontovima. Čak i kada se radi o prenaduvanim nekretninama, i tu si u mnogo boljoj poziciji nego gasterbajteri u Beču, jer ti sa svojom mesečnom platom možeš da platiš 1,5 m2 novogradnje u centru Niša, a da ti ne govorim koliki bi ekvivalent u novcu bio za nekog da može da od svoje mesečne plate kupi 1,5 m2 u centru Beča.
Uprkos svim ovim pozitivnim parametrima ti si hronično nezadovoljan. Kakav je život prosečnog stanovnika Srbije iz nekog malog mesta koji radi za prosečnu (medijalnu) platu i njome izdržava celu porodicu?
 
Nisam ja rekao da će se svi oni vratiti nego da je jedan od njihovih razloga kupovine i njihova želja da se djeca vrate ili makar da dolaze što je prirodno. Da ne izgube korjene. Upravo je to takodje jedan od razloga zašto se umjesto zidanja kućerina u unutrašnjosti odlučuju za kupovinu stana u BG-u. Prije će im tu djeca dolaziti.
Hrvatska i Zagreb su neiporedivi po mnogo čemu sa Srbijom i Beogradom. Otprilike kao da poredite Letoniju i Rigu, s jedne i Rusiju i Moskvu, s druge strane. Džaba ovima Nato i EU kada će nekretnine u Moskvi s pravom uvijek biti desetostruko skuplje.
Beograd je takođe metropola. Prihvatljiv je i istoku i zapadu i u Beogradu nekretnine treba da su barem duplo skuplje nego u Zagrebu, Ljubljani ili nekoj drugoj kvazizapadnjačkoj konjušnici.
Srpska dijaspora je jedno 5 ili 10 puta brojnija i moćnija od hrvatske dijaspore i dobro je što kupuje stanove u Beogradu. I po njih i po Beograd i Srbiju. Država Srbija bi čak trebala da na neki olakšava takve kupovine jer se time srpski nacionalni korpus vraća matici ili barem na neki način ostaje vezan za nju.
 
Nisam ja rekao da će se svi oni vratiti nego da je jedan od njihovih razloga kupovine i njihova želja da se djeca vrate ili makar da dolaze što je prirodno. Da ne izgube korjene. Upravo je to takodje jedan od razloga zašto se umjesto zidanja kućerina u unutrašnjosti odlučuju za kupovinu stana u BG-u. Prije će im tu djeca dolaziti.
Hrvatska i Zagreb su neiporedivi po mnogo čemu sa Srbijom i Beogradom. Otprilike kao da poredite Letoniju i Rigu, s jedne i Rusiju i Moskvu, s druge strane. Džaba ovima Nato i EU kada će nekretnine u Moskvi s pravom uvijek biti desetostruko skuplje.
Beograd je takođe metropola. Prihvatljiv je i istoku i zapadu i u Beogradu nekretnine treba da su barem duplo skuplje nego u Zagrebu, Ljubljani ili nekoj drugoj kvazizapadnjačkoj konjušnici.
Srpska dijaspora je jedno 5 ili 10 puta brojnija i moćnija od hrvatske dijaspore i dobro je što kupuje stanove u Beogradu. I po njih i po Beograd i Srbiju. Država Srbija bi čak trebala da na neki olakšava takve kupovine jer se time srpski nacionalni korpus vraća matici ili barem na neki način ostaje vezan za nju.
Što bi država olakšavala bilo šta povratnicima. Zar nije poštenije da daje olakšice poreskim obveznicima svoje države. Ljudima koju su odlučili da ostanu i plaćaju porez u svojoj državi? A zamisli kakve su sve motive ljudi imali kada su odlazili preko? Koliko se tu provlači autošovinizma, pri odlasku? Mržnje prema svemu srpskom? Pa kad vide da "Sunce tuđeg neba" ipak ne greje kao što su očekivali, onda šta, država treba da im prostre crveni tepih i da im poklanja pare samo da bi se vratili? To je suludo.
 
Vidim da ovde ima i BOTOVA nenapredne orijentacije. OTKAČITE SE SVI. EU je politčki i vojni CRV, a uskoro u srednjem voku analogno postajaće i ekonomski sve nebitnije. To je ireverzbilan proces i pre svega interes ekipe preko bare. Dovoljno je videti tretman koji dobijaju te glavešine, od jedne Indije, Kine a da ne pričam o poniživanju istih od strane poglavica banana država u Africi. Sve je to bilo nezamislivo do pre par godine, ko se iole se razume u geopolitiku, makroekonomiju zna šta sledi Evropi, USA je druga priča, trajaće i potrajaće, ona ne ide nikud.
Neko ko je emigrirao u DE, FR npr navikao je da su to uredjene, socijalne i države blagostanja. Samo pogledati šta se danas dogadja u FR, te pojave su metastezirale i ekonomskom krizom, nezaposlenošću, padom životnom standardna, pojačanom imigracijom to će sve iči na kvadrat, kub i širiti se kao talasa na druge ekonomske države. Prošao sam DE od istoka i zapada i severa i juga, poznajem ljude naše, kakvi su tamo procesi, koja su to dešavanja. Takve stvari se dešavaju koje god nas nema u novinama, medijima, zilion njih. I tamo su npr. kontaktu mrežu dižu "ganferi" kao i ovde, bio svedok, samo o tome se ne priča. Te zemlje su nekada imale pravu politčku elitu, do pre 20g, kakvi sada mediokriteti vode te države, po IQ,, životnom isksutvu ništa bolje od Julina, Slina, Keramičara....Ti ljudi su kompletno otudjeni od svog naroda, a još više od ostatka sveta.
Jedini benefit koji si imao tamo emigracijom, zemlja blagostanja, kvalitet javne službe, siguran posao i primanja sve to dolazi pod znak pitanja već u srednjem roku. O društvenom životu tamo u DE, o njihovom mentalnom sklopu moja varoš od 10k ljudi ima neuporedivo i nudi kvalitetniji društveni život nego njihovi gradovi od 600k ljudi. Te ljude aps volim za poslovnu saradnju, ali nikad ne bih voleo živim medju njima, a pogotovo da mi potomstvo odraste medju njima. Jedna šatra na vašaru sa sve Vendi u Babušnici je ŽIVOT u punom smislu za sav njihov Oktobar fest. Ta sterilnost i mrtvilo, ni za kakve pare, istina je da većina daje prednost finansijama i zato i odlazi. Koliko god ovo primitvna sredina bila, pod uslovom da ne bude prave najezde migranata (za gradjevinu, motanje kablova...) a što se dešava već, dajem prednost Srbiji, Balkanu generalno.
 
Što bi država olakšavala bilo šta povratnicima. Zar nije poštenije da daje olakšice poreskim obveznicima svoje države. Ljudima koju su odlučili da ostanu i plaćaju porez u svojoj državi? A zamisli kakve su sve motive ljudi imali kada su odlazili preko? Koliko se tu provlači autošovinizma, pri odlasku? Mržnje prema svemu srpskom? Pa kad vide da "Sunce tuđeg neba" ipak ne greje kao što su očekivali, onda šta, država treba da im prostre crveni tepih i da im poklanja pare samo da bi se vratili? To je suludo.
Nije suludo. Treba da im kupovina stana donosi boravišnu i radnu dozvolu. Da im omogući otvaranje firme. Registraciju vozila na SRB tablice (čim dobiju boravak). Mogućnost knjiženje na poljoprivrednom zemljištu. Da se poreski izjednače sa domicilnim stanovništvom. Recimo u Hrvatskoj (koju neki na forumu ovdje jako vole), dovoljno je da vam katolički pop izda krštenicu i odma dobijate državljanstvo i samim tim EU pasoš. Srbija ima sličan sistem sa prijemom u državljanstvo (samo se da izjava da se Srbija smatra matičnom državom), ali državljanstvo samo po sebi nema neke ekonomske olakšice.
 
Perice, na osnovu tvojih postova na ovom forumu, jasno je da nisi baš upoznat sa načinom kako stvari funkcionišu u Beogradu, počev od upisa neizgrađenih zgrada BNV, pa do nepoznavanja osnovnih geografskih odrednica (nikada nisi kročio u nogom u Mirijevo, Zemun, i slično)

Međutim, mene zanima tvoja percepcija života u Nišu i zbog čega se osećaš kao građanin trećeg reda i razmatraš odlazak? Imaš platu koja te stavlja u top 0,1% zarada u Nišu, imaš stan u vlasništvu na Bulevaru, studirao si na državnom fakultetu gde si bio jedan od najboljih studenata u generaciji....dakle, deluje da ti ide prilično dobro na raznim frontovima. Čak i kada se radi o prenaduvanim nekretninama, i tu si u mnogo boljoj poziciji nego gasterbajteri u Beču, jer ti sa svojom mesečnom platom možeš da platiš 1,5 m2 novogradnje u centru Niša, a da ti ne govorim koliki bi ekvivalent u novcu bio za nekog da može da od svoje mesečne plate kupi 1,5 m2 u centru Beča.
Uprkos svim ovim pozitivnim parametrima ti si hronično nezadovoljan. Kakav je život prosečnog stanovnika Srbije iz nekog malog mesta koji radi za prosečnu (medijalnu) platu i njome izdržava celu porodicu?
Jel stvarno ne razumes da novac nije jedina stvar koja cini zivot kvalitetnim? Zar ne znas u kakvoj zemlji zivimo? Jel si mrdnuo nekad iz Beograda i otisao u neko manje mesto, recimo neku varos na jugu ili istoku Srbije i video kako se tamo zivi? Ja mozda nisam upoznat sa nekim stvarima u Beogradu, ali ti mozda nisi upoznat sa zivotom u Srbiji van Beograda. Zar ne znas da ne funkcionise ni jedna institucija kako treba, zdravstvo, skolstvo, sudstvo,...
To sto ja zaradjujem solidno, to je zbog mog licnog truda da nesto naucim i svetskih trendova da se trazi to sto radim. Ja bih isto ovoliko zaradjivao kao programer i u Mozambiku, sto ne znaci da je Mozambik dobra zemlja za zivot.
I treba da pelješe Vas kučkare, mačkare... pogotovo sa tim miš rasama koji samo krešte, kad trošite pare na gluposti umesto na decu i držite te jadne životinje zatvorene u stanovima ;) Šalu na stranu tako je tržište. Ako hoćeš da imaš papir skuplje je nego da nemaš. Da li znaš da je kupovina dijamanta sa sertifikatom skoro duplo skuplja nego bez sertifikata (možda muž nije odrešio kesu)? :) Isto ti je i sa stanovima, ako hoćeš na papiru da imaš garanciju ugradjenih materijala i standarda, skuplje je nego da kupiš u izgradnji sa "šta ti bog da" metodom.
Papir svasta trpi. To sto tije neko stavi na papir da imas nesto ne znaci da stvarno imas :)
 
Vidim da ovde ima i BOTOVA nenapredne orijentacije. OTKAČITE SE SVI. EU je politčki i vojni CRV, a uskoro u srednjem voku analogno postajaće i ekonomski sve nebitnije. To je ireverzbilan proces i pre svega interes ekipe preko bare. Dovoljno je videti tretman koji dobijaju te glavešine, od jedne Indije, Kine a da ne pričam o poniživanju istih od strane poglavica banana država u Africi. Sve je to bilo nezamislivo do pre par godine, ko se iole se razume u geopolitiku, makroekonomiju zna šta sledi Evropi, USA je druga priča, trajaće i potrajaće, ona ne ide nikud.
Neko ko je emigrirao u DE, FR npr navikao je da su to uredjene, socijalne i države blagostanja. Samo pogledati šta se danas dogadja u FR, te pojave su metastezirale i ekonomskom krizom, nezaposlenošću, padom životnom standardna, pojačanom imigracijom to će sve iči na kvadrat, kub i širiti se kao talasa na druge ekonomske države. Prošao sam DE od istoka i zapada i severa i juga, poznajem ljude naše, kakvi su tamo procesi, koja su to dešavanja. Takve stvari se dešavaju koje god nas nema u novinama, medijima, zilion njih. I tamo su npr. kontaktu mrežu dižu "ganferi" kao i ovde, bio svedok, samo o tome se ne priča. Te zemlje su nekada imale pravu politčku elitu, do pre 20g, kakvi sada mediokriteti vode te države, po IQ,, životnom isksutvu ništa bolje od Julina, Slina, Keramičara....Ti ljudi su kompletno otudjeni od svog naroda, a još više od ostatka sveta.
Jedini benefit koji si imao tamo emigracijom, zemlja blagostanja, kvalitet javne službe, siguran posao i primanja sve to dolazi pod znak pitanja već u srednjem roku. O društvenom životu tamo u DE, o njihovom mentalnom sklopu moja varoš od 10k ljudi ima neuporedivo i nudi kvalitetniji društveni život nego njihovi gradovi od 600k ljudi. Te ljude aps volim za poslovnu saradnju, ali nikad ne bih voleo živim medju njima, a pogotovo da mi potomstvo odraste medju njima. Jedna šatra na vašaru sa sve Vendi u Babušnici je ŽIVOT u punom smislu za sav njihov Oktobar fest. Ta sterilnost i mrtvilo, ni za kakve pare, istina je da većina daje prednost finansijama i zato i odlazi. Koliko god ovo primitvna sredina bila, pod uslovom da ne bude prave najezde migranata (za gradjevinu, motanje kablova...) a što se dešava već, dajem prednost Srbiji, Balkanu generalno.
Tacno je da "ne cveta cvece ni u njihovo preduzece", misleci na zapadne zemlje, imaju i oni svoje probleme. To sto se kod njih vise protestuje ne znaci da imaju vece probleme. To sto je kod njih nesto lose ili kriza ne znaci da je kod nas dobro ili da nema krize. Kad uzmes u obzir sve pluseve i minuseve, zivota ovde i tamo, i dalje ljudi masovno odlaze tamo i retko ko se vraca. Ocigledno ljudima vise prija uredjeno drustvo nego sto im smeta nedostatak vasara u Babusnici.
 
Hrvatska i Zagreb su neiporedivi po mnogo čemu sa Srbijom i Beogradom. Otprilike kao da poredite Letoniju i Rigu, s jedne i Rusiju i Moskvu, s druge strane. Džaba ovima Nato i EU kada će nekretnine u Moskvi s pravom uvijek biti desetostruko skuplje.
Beograd je takođe metropola. Prihvatljiv je i istoku i zapadu i u Beogradu nekretnine treba da su barem duplo skuplje nego u Zagrebu, Ljubljani ili nekoj drugoj kvazizapadnjačkoj konjušnici.
Uhhhh, koji kompeks superiornosti, bukvalno sam dobio težak transfer blama čitajući ovo. Još jedan moj sunarodnik koji odsečen od realnosti i posmatra svet oko sebe kroz primitvno-šovinističke naočare, al dobro je procenio AV ovaj narod, zna da će nekom u Mirjevu imponovati što mu je stan skuplji nego onom u centru Zagreba. Nema veze što se vozi raspadnutim busevima koji nemaju prozore, ili što mu se ulica poplavi posle malo jače kiše (kao što vidimo sada), njega ne tangira što Beograd izliva svoje fekalije u Savu i Dunav ili što takva metropola još nema metro 🙂
 
Poslednja izmena:
Jel stvarno ne razumes da novac nije jedina stvar koja cini zivot kvalitetnim? Zar ne znas u kakvoj zemlji zivimo? Jel si mrdnuo nekad iz Beograda i otisao u neko manje mesto, recimo neku varos na jugu ili istoku Srbije i video kako se tamo zivi? Ja mozda nisam upoznat sa nekim stvarima u Beogradu, ali ti mozda nisi upoznat sa zivotom u Srbiji van Beograda. Zar ne znas da ne funkcionise ni jedna institucija kako treba, zdravstvo, skolstvo, sudstvo,...
To sto ja zaradjujem solidno, to je zbog mog licnog truda da nesto naucim i svetskih trendova da se trazi to sto radim. Ja bih isto ovoliko zaradjivao kao programer i u Mozambiku, sto ne znaci da je Mozambik dobra zemlja za zivot.
Ja nisam spominjao samo novac. Govorim o društvenom aspektu, govoriš jezik, odrastao si tamo, imaš određeno socijalne kontakte. Nije kao da ideš sada u Beč sa platom od 10.000 gde nikog ne poznaješ niti govoriš jezik. Valjda su i te stvari značajne za kvalitet života, a ne samo kolika je plata.
 
Vrh