Šta je novo?

Cene nekretnina

Evo pitanja, ako moze neko da mi objasni.
Npr. stan u Becu, pored Dunava, pored metro stanice, novogradnja, 2. sprat od ukupno 5, cena 228.000 EUR za 48m2, tj. 4.750 EUR/m2.
Link: https://tranio.com/austria/adt/new-home-in-floridsdorf-1783654/
Porez na nasledje u Austriji 0%, nije 30% kao u Nemackoj.
Zemlja sa 3 puta vecom prosecnom platom nego u Srbiji, sa skoro 6 puta vecim GDP-jem, da ne pricamo koliko je uredjenija, i u EU. I da ne poredimo Bec i Beograd.
Zasto bi recimo neko iz inostranstva kupio stan u Srbiji kad za manje-vise iste pare moze da kupi manje-vise istu kvadraturu u Becu?
Naravno, ima i skupljih stanova u Becu, ali s obzirom na to sta nudi Bec, a sta Beograd, i nije skupo. Mislim, i numbeo to pokazuje.
 
Poslednja izmena:
Sve to izgleda lepo, ali:
a) Nemaju svi EU državljanstvo ili papire, i s tim mogućnost da kupe nekretninu u Evropi
b) to je na samom obodu Beča - u poređenju sa Beogradom, bila bi Borča npr.
c) prosečna plata nema veze sa cenom nekretnina, u slučajevima kada je nekretnina sredstvo investiranja za međunarodni kapital
d) Bečko tržište nekretnina je jako specifično zbog visokog procenta socijalnih/državnih stanova, 60% ljudi živi u socijalnim stanovima koje rentira
 
Evo pitanja, ako moze neko da mi objasni.
Npr. stan u Becu, pored Dunava, pored metro stanice, novogradnja, 2. sprat od ukupno 5, cena 228.000 EUR za 48m2, tj. 4.750 EUR/m2.
Link: https://tranio.com/austria/adt/new-home-in-floridsdorf-1783654/
Porez na nasledje u Austriji 0%, nije 30% kao u Nemackoj.
Zemlja sa 3 puta vecom prosecnom platom nego u Srbiji, sa skoro 6 puta vecim GDP-jem, da ne pricamo koliko je uredjenija, i u EU. I da ne poredimo Bec i Beograd.
Zasto bi recimo neko iz inostranstva kupio stan u Srbiji kad za manje-vise iste pare moze da kupi manje-vise istu kvadraturu u Becu?
Naravno, ima i skupljih stanova u Becu, ali s obzirom na to sta nudi Bec, a sta Beograd, i nije skupo. Mislim, i numbeo to pokazuje.
Znači malo jeftinije od Zemunskih kapija haha. Neko je ovde rekao da su to kod nas app šeme, znači i investitori koji u izgradnji u gornjem delu Zemuna traže 3300€/m2-3500€/m2 su app šeme?
 
Sve to izgleda lepo, ali:
a) Nemaju svi EU državljanstvo ili papire, i s tim mogućnost da kupe nekretninu u Evropi
b) to je na samom obodu Beča - u poređenju sa Beogradom, bila bi Borča npr.
c) prosečna plata nema veze sa cenom nekretnina, u slučajevima kada je nekretnina sredstvo investiranja za međunarodni kapital
d) Bečko tržište nekretnina je jako specifično zbog visokog procenta socijalnih/državnih stanova, 60% ljudi živi u socijalnim stanovima koje rentira
b) Sa tim što taj deo grada izgleda 10x bolje od Dorćola, Vračara i Savskog Venca zajedno. Metrom stižeš za 15min do centra.
 
Ako pitas za gasterbajtere, za one koji nikad nisu ziveli u Becu, a posebno ne na nemackom govornom podrucju, glavni razlog je sto ljudi kupuju nekretnine u Srbiji uglavnom za penziju. Ne voli niko pod stare dane da bude istrgnut iz drustvenog konteksta i da ode negde gde ne zna nikog, ne zna jezik, kulturu, obicaje, nema svog bricu, ne razume lekare, nema komsiju sa kojim igra domine, ne razume nista u pozoristu/bioskopu/restoranu…
Evo pitanja, ako moze neko da mi objasni.
Npr. stan u Becu, pored Dunava, pored metro stanice, novogradnja, 2. sprat od ukupno 5, cena 228.000 EUR za 48m2, tj. 4.750 EUR/m2.
Link: https://tranio.com/austria/adt/new-home-in-floridsdorf-1783654/
Porez na nasledje u Austriji 0%, nije 30% kao u Nemackoj.
Zemlja sa 3 puta vecom prosecnom platom nego u Srbiji, sa skoro 6 puta vecim GDP-jem, da ne pricamo koliko je uredjenija, i u EU. I da ne poredimo Bec i Beograd.
Zasto bi recimo neko iz inostranstva kupio stan u Srbiji kad za manje-vise iste pare moze da kupi manje-vise istu kvadraturu u Becu?
Naravno, ima i skupljih stanova u Becu, ali s obzirom na to sta nudi Bec, a sta Beograd, i nije skupo. Mislim, i numbeo to pokazuje.
 
b) Sa tim što taj deo grada izgleda 10x bolje od Dorćola, Vračara i Savskog Venca zajedno. Metrom stižeš za 15min do centra.

Ne znam baš da li je 10x bolje, ali jeste bolje slažem se. Zato je i cena kao u K2 distriktu.

Ako pitas za gasterbajtere, za one koji nikad nisu ziveli u Becu, a posebno ne na nemackom govornom podrucju, glavni razlog je sto ljudi kupuju nekretnine u Srbiji uglavnom za penziju. Ne voli niko pod stare dane da bude istrgnut iz drustvenog konteksta i da ode negde gde ne zna nikog, ne zna jezik, kulturu, obicaje, nema svog bricu, ne razume lekare, nema komsiju sa kojim igra domine, ne razume nista u pozoristu/bioskopu/restoranu…

To je apsolutno tačno, takođe znam dosta ljudi koji su se vratili iz Amerike da bi se penzionisali ovde. Jednostavno, troškovi života u Srbiji su dosta niži i okruženost ljudima i društvom je mnogo bolja. Prijatnije je. Drugi elemenat za ljude u tridesetim i četrdesetim je da je život sa decom ovde dosta jednostavniji nego u mnogim zemljama na Zapadu. Nekretnine su i dalje jeftinije nego bilo šta u Americi za mnogo veći kvalitet života.
 
Dupli pritisak na male stanove u Beogradu. Studenti krecu + dolazak radnika iz inostranstva.
 
Da. Sad kad provale kinezi da nema carine pa pritisak na industrijske objekte. Ludilo.

ps: zaboravio si Bugarske turiste.
 
Znači malo jeftinije od Zemunskih kapija haha. Neko je ovde rekao da su to kod nas app šeme, znači i investitori koji u izgradnji u gornjem delu Zemuna traže 3300€/m2-3500€/m2 su app šeme?
Ja sam rekao da su app šeme, i ostaće tako sve dok neko ne kupi po tim cenama, a vidimo da niko nije kupio po tim cenama. To što živiš tamo ne negira činjenicu da neko traži previše. Pre bih dao 3300 za stan koji želim i da ga sredim po ukusu nego stari stan za 4k. Ako nisu app šeme imaš li podatak da se prodaju za 4k?
 
Screenshot 2023-07-06 at 10.51.37 AM.png
 
Evo pitanja, ako moze neko da mi objasni.
Npr. stan u Becu, pored Dunava, pored metro stanice, novogradnja, 2. sprat od ukupno 5, cena 228.000 EUR za 48m2, tj. 4.750 EUR/m2.
Link: https://tranio.com/austria/adt/new-home-in-floridsdorf-1783654/
Porez na nasledje u Austriji 0%, nije 30% kao u Nemackoj.
Zemlja sa 3 puta vecom prosecnom platom nego u Srbiji, sa skoro 6 puta vecim GDP-jem, da ne pricamo koliko je uredjenija, i u EU. I da ne poredimo Bec i Beograd.
Zasto bi recimo neko iz inostranstva kupio stan u Srbiji kad za manje-vise iste pare moze da kupi manje-vise istu kvadraturu u Becu?
Naravno, ima i skupljih stanova u Becu, ali s obzirom na to sta nudi Bec, a sta Beograd, i nije skupo. Mislim, i numbeo to pokazuje.
Lepo je dok si momak, pa čak i to neko vreme, onda kad shvatiš da su stranci svoj svet i da te retko ili nikako ne puštaju u svoj život kao prijatelja, osim možda ako nisi neki akademik ili profesor najvišeg ranga (Jesi li?), tek onda shvatiš realnost života i da je tuđina mnogo teška.
A to da zadržiš svoje i da budeš njihov je skoro nemoguća misija, ili ćeš sebe i svoje da zapostaviš ili nećeš biti njihov. Čak i ljudi sa porodicom imaju strašnih problema jer im već deca ne govore srpskim jezikom, to je sad već hronično, neretko i veru i krsnu slavu zaboravljaju. Ne samo nas, globalizam i njih same gazi...
Turistički da odeš ili da budeš par meseci godišnje je stvarno super ali to je to.
Zašto bi inače naša dijaspora toliko kupovala po Srbiji, evo pitaj i @vradovic zašto kupuje po Srbiji,...opet se vraćam na ono glavno "Teška je tuđina" ili bar "nije laka"
Kao što vidiš nije to samo pitanje betona, lokacije i orijentacije, pa čak ni ovde u Srbiji, tako da ima faktora veoma ličnih koji često odlučuju prilikom kupovine nepokretnosti. Ja sam to od agenata za nekretnine i čuo, recimo jedan je pričao da je našao stan za porodicu po svim kriterijumima koji su tražili, odveo ih, njima se svideo ali su na kraju izabrali sasvim treći stan. Koliko sam shvatio često i osećanja presuđuju

Ili i ti kupuješ kao investiciju pa ovo i nije toliko bitno?
 
"Lepo je dok si momak, pa čak i to neko vreme, onda kad shvatiš da su stranci svoj svet i da te retko ili nikako ne puštaju u svoj život kao prijatelja, osim možda ako nisi neki akademik ili profesor najvišeg ranga (Jesi li?), tek onda shvatiš realnost života i da je tuđina mnogo teška.
A to da zadržiš svoje i da budeš njihov je skoro nemoguća misija, ili ćeš sebe i svoje da zapostaviš ili nećeš biti njihov. Čak i ljudi sa porodicom imaju strašnih problema jer im već deca ne govore srpskim jezikom, to je sad već hronično, neretko i veru i krsnu slavu zaboravljaju. Ne samo nas, globalizam i njih same gazi."
HAHAHAHAHAH. Kakve sve gluposti ljudi neće napisati kako bi opravdali ovo KARTELSKO TRŽIŠTE. Toliko paušalih ocena.... Moj dobar prijatelj je doktor nauka, svakako postoji distanca kod Holandeza, ali j.be mu se, toga je svestan, i sa time živi. To je trade off koji je prihvatio u odnosu na druge benefite koje nudi ta država. Svakako da jedan deo drma nostalgija, da planiraju da se vrate kada budu u penziji, da se neki ne vide, ne snadju...ali ja ne vidoh da se nego brže ne asimiluje do mi, kada se se sretnu na ulici odmah se prebace na npr. nemački kako bi prikrili svoje poreklo i da ne bi došlo do konverzacije, da sve načine se trude da inkorpiraju i budu veći Švabe od Švaba, da se kunu u sve nemačko, da nema većih pljuvatora i autošovinista do nas, do toga da npr u našim samim crkvama zatekao sam da većina dece ne zna da bekne srpski....Dokle god su to uredjena društva, koja nude manje neizvesno okruženje, siguran posao, kvalitetniji standard života ( u materijalnom smislu) većini se j.be za ovu zemlju. U mom okruženju ljudi su prodavali dedovinu, svu zemlju sa sve traktorom, da bi finansirali svoj odlazak. Da li investriraju u Srbiju, da, kao i svaka dijaspora.

Jedan jedini primer da je ovo dobrim delom praonica novca, jeste da je jedna Hrvatska sa stotinama km najlepše mediteranske obale ima neznačajno veći promet nekretnina no Srbija, zemlja koja je deo EU, koja pored domicilnog platežno sposobnijeg stanovništa, brojnije dijaspore i zilione potencijalnih kupaca iz čitavog sveta. U svakom slučaju ima platežno sposobnije potencijalne kupce, koji su neupporedivo brojniji, i domaće stanovništvo (sa dijasporom) i stranci.
 
Sve to izgleda lepo, ali:
a) Nemaju svi EU državljanstvo ili papire, i s tim mogućnost da kupe nekretninu u Evropi
b) to je na samom obodu Beča - u poređenju sa Beogradom, bila bi Borča npr.
c) prosečna plata nema veze sa cenom nekretnina, u slučajevima kada je nekretnina sredstvo investiranja za međunarodni kapital
d) Bečko tržište nekretnina je jako specifično zbog visokog procenta socijalnih/državnih stanova, 60% ljudi živi u socijalnim stanovima koje rentira
Cena stana na nekoj lokaciji nema nikakve veze sa tim koliko kvalitetan život se nudi. To može da bude favela bez kanalizacije i parkinga, a da kvadratni metar košta 2.000 EUR. Može da bude i predivno mesto, univerzitetski centar na primorju u Grčkoj ili Italiji, po daleko manjoj ceni.

Pranje novca od kriminala, strah od inflacije, panika, haos, ogroman broj Rusa koji se ovde zadržao manje od godinu dana, ogromna količina nepromišljenosti i hazarderstva kod ljudi...odrade svoje, i rezultat su ove cene koje trenutno jesu i koje polako idu naniže. Niko više nije lud da kvadratni metar na Mirijevu plaća 2.000 EUR, ne vredi ni pola od toga.

Naprosto agenti su našli način kako da iskoriste glupost i paniku kod ljudi i za basnslovan novac i prodaju đubre, ali to nije dugo trajalo.

Podseća me na primer dvoje bivših komšija koji su kupili štenad pomeranca iz istog legla: jedni su platili štene 2.000 EUR, a drugi 200 EUR. Jedina razlika je što su prvoj komšinici naškrabali na nekom papiru da je njeno štene potomak prvaka na svim izložbama🐶🐕 itd itd. Druga porodica je nazvala istog odgajivača, rekli su da nemaju nešto mnogo novca i da im treba lepo zdravo štene pomeranca za par stotina evrića. Odgajivač je rekao može, nema problema, i prodao štene iz istog legla po 10 puta manjoj ceni.

Naprosto ljudi nađu budale i unovče njihovu glupost.
 
HAHAHAHAHAH. Kakve sve gluposti ljudi neće napisati kako bi opravdali ovo KARTELSKO TRŽIŠTE. Toliko paušalih ocena.... Moj dobar prijatelj je doktor nauka, svakako postoji distanca kod Holandeza, ali j.be mu se, toga je svestan, i sa time živi. To je trade off koji je prihvatio u odnosu na druge benefite koje nudi ta država. Svakako da jedan deo drma nostalgija, da planiraju da se vrate kada budu u penziji, da se neki ne vide, ne snadju...ali ja ne vidoh da se nego brže ne asimiluje do mi, kada se se sretnu na ulici odmah se prebace na npr. nemački kako bi prikrili svoje poreklo i da ne bi došlo do konverzacije, da sve načine se trude da inkorpiraju i budu veći Švabe od Švaba, da se kunu u sve nemačko, da nema većih pljuvatora i autošovinista do nas, do toga da npr u našim samim crkvama zatekao sam da većina dece ne zna da bekne srpski....Dokle god su to uredjena društva, koja nude manje neizvesno okruženje, siguran posao, kvalitetniji standard života ( u materijalnom smislu) većini se j.be za ovu zemlju. U mom okruženju ljudi su prodavali dedovinu, svu zemlju sa sve traktorom, da bi finansirali svoj odlazak. Da li investriraju u Srbiju, da, kao i svaka dijaspora.

Jedan jedini primer da je ovo dobrim delom praonica novca, jeste da je jedna Hrvatska sa stotinama km najlepše mediteranske obale ima neznačajno veći promet nekretnina no Srbija, zemlja koja je deo EU, koja pored domicilnog platežno sposobnijeg stanovništa, brojnije dijaspore i zilione potencijalnih kupaca iz čitavog sveta. U svakom slučaju ima platežno sposobnije potencijalne kupce, koji su neupporedivo brojniji, i domaće stanovništvo (sa dijasporom) i stranci.
Haha...kako se ti kao Fra Ivan brineš o kartelskom tržištu u Srbiji, kad ti je Hrvatska pukla po svim šavovima i svim principima. Nemoj samo ti da nam soliš pamet, majke ti! Kakve ću sve gluposti ovde da čujem, i još je najgore što ima srba koji će te lajkovati!!

Normalno je da svako ulaže u svoju zemlju i da joj želi dobro, samo je izgleda mnogim politički ostrašćenim ljudima i neprijateljima ove zemlje to čudno da se dešava u Srbiji. I ja sam za promenu koječega u ovoj zemlji, pa i vladajućih struktura, ali ne želim da mi nestručni je*******ivetri koji samo znaju da verglaju opet dođu na istu tu vlast. Hoću bolje, a ne gore...pošto poto!
 
Ja i dalje ne verujem u tu pricu o gastarbajterima kao brojnim kupcima. Ljudi jedva cekaju da pobegnu odavde i onda is sad kao drma nostalgija ili cekaju da se vrate ovde u penziju gde mogu samo da sanjaju o pristojnoj zdravsvenoj zastiti. Malo sutra.
Ok, razumem neke motive, zbog kojih neki i kupe, ali i dalje mislim da je to smesan broj, jer mali broj njih je u mogucnosti da uopste i kupi, mnogo njih je i zaboravilo poreklo i nemaju vise nikakve dodirne tacke sa Srbijom, a mnoge to i ne zanima.
Ne znam, ja i dalje verujem da je bolje u inostranstvu biti gradjanin 2. reda nego u Srbiji gradjanin 3. reda.
Ili se neki gastarbajteri vode onom recenicom Boba iz Vruceg Vetra: "Ja kad hocu da budem neko i nesto, ja odem dole da se pokazem", samo sto su se neki ranije pokazivali velikim kucama sa lavovima, a sad lux stanovima u centru Beograda (kojima se garaze poplavljuju a fasade raspadaju).
Onaj stan u Becu koji sam podelio neko uporedjuje sa Borcom. Smesno. Jeste da mozda nije centar Beca, ali ovo je 10 klase iznad Borce ili Mirijeva,. Da li neko zaista ovo uporedjuje sa Borcom? Ako Borca vredi 1k-1.5k, Mirijevo vredi 2k, onda bi ovo trebalo da vredi barem 10k, a ne 5k.
1688641429406.png

Uglavnom trenutno je vreme takvo da imamo istovremeno i sumu informacija i nedostatak informacija, pa mnogi od nas i ne znaju sta se stvarno desava, ali verujem da cemo tokom vremena gledati na ovaj period skroz drugacije. Bice nam smesno koliki hajp se stvorio oko nekretnina kao sto nam je sad smesan hype oko kriptovaluta i nft-jeva.
Uglavnom, ja sam vec kupio kokice i pocinjem da pratim pucanje balona :)

P7Dw2A.gif
 
Taj fenomen gastarbajtera koji se vrate u jednom momentu i investiraju u nekretnine je opštepoznat u balkanskim zemljama, ne znam šta ima da ne veruješ u to. Samo što su ranije pravili kuće u rodnom selu sa lavovima na kapijama, a danas investiraju u stanove u urbanim sredinama.

Inače se i struktura gastarbajtera promenila, nisu to više samo fizikalci, već se decenijama odseljava i visokoobrazovano stanovništvo koje zarađuje jako dobro u drugim državama. Dosta tih ljudi investira svoj novac u stanove u Beogradu. Ja znam više slučajeva naših ljudi koji žive u inostranstvu, a koji poseduju i izdaju stanove u širem centru Beograda. To je za njih jako povoljna investicija čak i sa niskim prinosom jer ne lupaju mnogo glavu, a uvek im ostaje ta fleksibilnost da mogu da prodaju ili da se presele nazad kada im se smuči preko ili hoće da se penzionišu.
 
Taj fenomen gastarbajtera koji se vrate u jednom momentu i investiraju u nekretnine je opštepoznat u balkanskim zemljama, ne znam šta ima da ne veruješ u to. Samo što su ranije pravili kuće u rodnom selu sa lavovima na kapijama, a danas investiraju u stanove u urbanim sredinama.

Inače se i struktura gastarbajtera promenila, nisu to više samo fizikalci, već se decenijama odseljava i visokoobrazovano stanovništvo koje zarađuje jako dobro u drugim državama. Dosta tih ljudi investira svoj novac u stanove u Beogradu. Ja znam više slučajeva naših ljudi koji žive u inostranstvu, a koji poseduju i izdaju stanove u širem centru Beograda. To je za njih jako povoljna investicija čak i sa niskim prinosom jer ne lupaju mnogo glavu, a uvek im ostaje ta fleksibilnost da mogu da prodaju ili da se presele nazad kada im se smuči preko ili hoće da se penzionišu.
Znaci sad vise odlaze visokoobrazovani nego ranije. Pitam se zasto. Da nije zbog sistema koji ce oterati jos vise visokoobrazovanih. I kome ce se na kraju ti stanovi izdavati kad svi visokoobrazovani odu u inostranstvo? Prodavacicama u maksiju, vozacima autobusa iz Bangladesa i dostavljacima iz Nepala? Evo ja kao visokoobrazovani sve ozbiljnije razmisljam o inostranstvu jer ovde vidim sve manje perspektive. Ako i za stan u krs zemlji moram da uzimam kredit da bih platio neke ludacke cene, za mene je to dealbreaker.
Ne kazem da nije tacno to sto kazes, da ima tih motiva, samo kazem da mi to ne deluje kao dugorocno odrziv stanje, niti taj motiv objasnjava trenutnu situaciju.
 
Sreća pa se cela Srbija ionako koncentriše u BG i NS, tako da će hvala bogu uvek biti kome da se izdaje.
 
Sreća pa se cela Srbija ionako koncentriše u BG i NS, tako da će hvala bogu uvek biti kome da se izdaje.
Ne znam kolika je to sreca, kad se grad sve vise raspada, a cene sve vise rastu. Ja sam iz Nisa, a odavde mnogo vise ljudi ode za inostranstvo nego za Bg, retko za Novi Sad. Od ljudi koje znam da su sa juga Srbije, a da nisu ostali u Nisu ili druugom mestu odakle su dosli u Nis da studiraju, nego su otisli dalje, rekao bih da je tipa 85-90% otislo za inostranstvo, 10-15% za Beograd, 2% Novi Sad. Mislim da ce tokom godina jos manje ljudi da bira Beograd umesto inostranstva ako vec mora da se seli. Tacno je da su veci gradovi protocni bojleri, ali mislim da ljudi sve vise preskacu neke protocne bojlere. Mnogi sa juga Srbije recimo umesto za Nis se odlucuju da odu recimo za Beograd, ali isto tako i mnogo njih umesto da odu za Beograd odmah odu u inostranstvo.
 
Vrh