Šta je novo?

Cene nekretnina

Peru li se pare u Holandiji, ima li rusa panike i haosa?
Avioni su iz Rusije leteli samo za Beograd ili Istanbul. Kroz Srbiju je prošlo oko 400.000 Rusa i Ukrajinaca, pa su se mnogi polakomili na laku zaradu (kupe luksuzan stan na kredit, pa im Rusi otplacuju rate kredita narednih 20 godina, još im pretekne nekoliko stotina evrića).

Rusi su davno otišli i ovi stanovi će prvi biti dati na prodaju. Rate kredita skočile strahovito.

Koliko je Rusa došlo u Holandiju sa namerom da trajno ostane, stvarno ne znam. Holanđani ne deluju baš kao neki nesretan, promašen, lakomislen i lakom narod, koji gleda kako da se obogati u situaciji visokog rizika. Baš ih briga za Ruse, žive neki svoj život, a sigurno nisu toliko glupi da razmišljaju ,, Rusi će mi otplaćivati enormno visoke rate kredita za stan narednih 20 godina". Za takav stil razmišljanja je potreban zaista izvanredan stepen gluposti.
 
Poslednja izmena:
Iskreno, meni se svidja kako je to kod njih uredjeno. Ne bih imao nista protiv toga ni kod nas da bude tako uredjeno.
Ovaj pad cena u inostranstvu sam pomenuo kao primer, jer je tamo vec povoljnije kupiti stan nego ovde u odnosu na visinu plate. Tamo jesu mozda porasle 100%, pa pale 15%. Kod nas su isto porasle 100%, a jos nisu pale ni tih 15%, a vec su duplo skuplje u odnosu na inostranstvo kad se uporedi sa prosecnom platom.
Ne kazem da ne postoji racunica nekog ko zivi u inostranstvu da kupi stan ovde, jer ovde su mozda nizi porezi, moze da izdaje stan i da ne placa poreze i slicno, ali pitanje je koliko ce sve ovo da traje.
Mislim, i pored krize i visokih kamatnih stopa i dalje ce ljudi kupovati stanove na kredite, bice i dalje kes kupaca, bice i dalje kupaca gastarbajtera,...
Ali generalno, pritisak na strani traznje je mnogo manji nego sto je bio.
Meni ova situacija sa nekretninama kod nas nije odrziva.
Ja uopste ne razmisljam o kupovini stana za investiciju, nego za zivot, ali i kad stavim na papir racunicu o investiciji, nije neka racunica. Stan se isplati ko ga je ranije kupio, kupvina stana sada mi deluje kao kupovina Bitcoina za 65k USD ili prelazak iz partizna u cetnike 1944. Sa druge strane, cak i kao opcija za kupovinu za zivot, ne znam vredi li zarobiti se na 30 godina da bi imao m2 u gradu kao sto je Beograd po ovim cenama i kamatnim stopama. Naravno, kome to vredi, on ce platiti, i ako ima dovoljno njih kojima to znaci, mozda ce se ispostaviti da nisam u pravu da ce cene padati onoliko koliko ja zelim. Ali cak ni to me nece ubediti da su ove cene normalne, jer meni m2 u Bg-u ne vredi toliko.
Ok, razumem da i ti porezi mogu uticati na odluku, ali oni nisu svuda 30%, negde su i 0% na nasledje, Takodje, u dugom roku se mnoge stvari mogu promeniti. Ako cene padnu 30% u dugom roku zbog smanjenja stanovnistva, poreza na dodatne nekretnine i izdavanje stanova i drugih faktora koji mogu da obore cene, ti si prakticno na istom finansijski, ustedeo si na porezu, ali si izgubio na vrednosti nekretnine. Naravno, ne znaci da ce se to desiti, samo kazem da si doneo odluku ciji efekat ce se videti tek za reda velicine 30-50 godina, a niko ne zna sta ce se desiti u tom periodu. Takodje, koliko uopste gastarbajtera kupuje ovde stanove, vise mi deluje da su price o gastarbajterima i programerima kao kupcima cisto prica za medije, kako bi se sakrila prava situacija.
Ono čime sam se ja uvek vodio i u inostranstvu i u Srbiji je da ako kupuješ stan za život (da ćeš ti u njemu živeti) onda nikad nije skupo i nikad ne treba gledati kamatne stope. Jer cene dugoročno UVEK rastu. Znam da će neke kolege sad da pokažu grafikon kako su 2012 i 2014 cene bile niže nego 2007, i tačno. Ali to je u odnosu na život mali period. Treba gledati na ceo život.
Drugo ako se kupuje za rent - onda se gleda kamata, cena m2, ROI, itd... Ali opet morate da znate jedno. "Pare imaju noge" tj troše se. Da li ću ja da živim lošije ako uzmem kredit i plaćam garsonjeru u BGu 500e. Ne. Živeću isto. A za 8 godina ili 10 ispalatiću garosnjeru koja će mi u najgorem slučaju (da uzmem Miloševićevo doba i bombardovanje) garsonjere su se izdavale za 200-250 DM što je sada prevedeno 200-250 eura. To kad budem penzioner mi je lep top-up na penziju.
Da mi kupovina tog stana znači odricanje i život na hlebu i masti samo onda naravno da se to ne radi.
 
1.) Cene su se i više nego duplirale + na cenu koja je bila oglašena do prošle godine morao si da daješ više od tražene cene da bi kupio stan ili kuću. Znači čovek traži 500k za stan a ti moraš da daš min 575k da bi kupio taj stan ili kuću!?!?
2.) Rusa nema. Ali oko stanova i kuća haos je bio. Bukvalno do prošle godine, stan se prodavao i pre nego se pojavi na tržištu, a kad izađe na net, ako nisi zvao u prvih pola sata nisi MOGAO ni da dođeš da vidiš stan, a kamoli da ponudiš nešto!?!
3.) Zbog ludosti i preterane regulacije od države kanadski investicioni fond koji je kupio 9400 stanova (da dobro ste pročitali devet hiljada i četiristotine stanova) sad sve odjednom prodaje jer neće više da se zezaju s njihovim ograničenjima, ovo sme ono ne sme itd...
4.) Kamate nisu ovde masne oko 1%, u Srbiji su daleko bolje tačno i na eure a pogotovo na dinare.
Ne znam bas da li si ti upuceniji od Hristijane u cene u inostranstvu. Ona mi vise uliva poverenja, a ona kaze da su cene najvise divljale u Srbiji, znaci nema ni jedna zemlja na svetu sa vecim rastom cena nekretnina.
 
Pa juče si se raspitivao ovde na temi koja banka daje kamatu na štednju od 5% 😁😀🙈.

Malo je kontradiktorno. Trčiš da odneseš pare u banku, a ubeđuješ nas da to ,,ništa ne valja".
Znaci tako izbegavas odgovor na pitanje gde si procitala da je svaki 5. stan na kredit otisao na dobos? Prvo ostavljas neke leve linkove gde to ne pise, sad lobiras za bankstere...
 
Ono čime sam se ja uvek vodio i u inostranstvu i u Srbiji je da ako kupuješ stan za život (da ćeš ti u njemu živeti) onda nikad nije skupo i nikad ne treba gledati kamatne stope. Jer cene dugoročno UVEK rastu.
Zar nije bolje od placanja kamate na kredit, da stavis novac na stednju, da od kamate placas deo kirije za mali stan u jeftinom kraju grada pa kad cene padnu strahovito da kupis stan za kesh i tako zahebes bankstere?
 
Au cak 30k ostalo? Mnogo stanova treba za 30k dusa. Bice zbog njih rast, strahovit razume se.
To je možda 8.000 ruskih porodica. Dobar deo njih je kupio stan prošle godine, ima ih svugde po Srbiji i nisu fokusirani samo na Beograd. Često iznajmljuju kuće na periferiji ili u unutrašnjosti. Verujem da većina njih lovi svaku šansu da pobegne iz najskuplje zemlje u Evropi.
 
To je možda 8.000 ruskih porodica. Dobar deo njih je kupio stan prošle godine, ima ih svugde po Srbiji i nisu fokusirani samo na Beograd. Često iznajmljuju kuće na periferiji ili u unutrašnjosti. Verujem da većina njih lovi svaku šansu da pobegne iz najskuplje zemlje u Evropi.
Zar nisu vec u najskupljoj zemlji u Evropi? :)
Ups, greska,mislio sam da si napisala "da pobegnu u najskuplje zemlje u Evropi"
Salu na stranu, i ja sam ubedjen da vecina njih puca na Zapadnu Evropu. Realno, ko od Srba je tokom ratova devedesetih otisao u zapadne zemlje, a koliko njih u Rusiju?
 
To je možda 8.000 ruskih porodica. Dobar deo njih je kupio stan prošle godine, ima ih svugde po Srbiji i nisu fokusirani samo na Beograd. Često iznajmljuju kuće na periferiji ili u unutrašnjosti. Verujem da većina njih lovi svaku šansu da pobegne iz najskuplje zemlje u Evropi.
Au 8000 stanova, pa za koju godinu kad dodje vreme da deca odu od roditelja novih 8000 do 16000 stanova...
 
Zar nije bolje od placanja kamate na kredit, da stavis novac na stednju, da od kamate placas deo kirije za mali stan u jeftinom kraju grada pa kad cene padnu strahovito da kupis stan za kesh i tako zahebes bankstere?
To je stvar ličnog izbora. Ali znam iz iskustva da ja nikad nisam imao sve u kešu da kupim. A da sam štedio pa da kupim, opasno bi pogrešio jer ja dok uštedim cene odu više gore i ja još na gubitku. Ako kupuješ za sebe - a nemaš keš - kupi i ne gledaj koliko će možda pasti cena u naredne 2-3 godine, jer taj stan će biti tvoj narednih 40, znači cena će opet biti veća nego što si inicijalno platio.
 
Pa ne znam sad, ovde njih par lobira da se umesto u stan za zivot novac ulozi u banku, zivi u malim stanovima u favela krajevima i da se tako za 8 godina skupi novac za kupovinu stana jer se na forumu prognozira pad cena od 70%.
 
Zar nije bolje od placanja kamate na kredit, da stavis novac na stednju, da od kamate placas deo kirije za mali stan u jeftinom kraju grada pa kad cene padnu strahovito da kupis stan za kesh i tako zahebes bankstere?
Neverovatno kako si pametno počeo da razmišljaš😺

Juče si nosio pare u banku na štednju, danas već imaš planove kako ćeš da preveslaš bankstere za 2 g.
 
Zar nisu vec u najskupljoj zemlji u Evropi? :)
Ups, greska,mislio sam da si napisala "da pobegnu u najskuplje zemlje u Evropi"
Salu na stranu, i ja sam ubedjen da vecina njih puca na Zapadnu Evropu. Realno, ko od Srba je tokom ratova devedesetih otisao u zapadne zemlje, a koliko njih u Rusiju?
Prvo ljudi - DALEKO smo mi od NAJskuplje zemlje!! Drugo, nije Srbija samo Beograd i to krug dvojke. Ako si izbeglica onda sigurno ne ideš u najskuplje već u nešto jeftinije. Ako se maknu malo, pogledajte samo druge gradove koji su više family friendly - tipa Požarevac, Subotica, Apatin, Sombor, Vrbas, itd... U svim tim gradovima imate svu infrastrukturu (gas, struja, voda, kanalizacija, 4G mreža i optički i kablovski net), čak i bolju od prigradskih naselja u BGu. Svi oni imaju dobre industrijske zone.
A možete da živite za mnogo manje para.
Požarevac je na 1h od BGa autom. Kad hoćeš u pozorište ili večernji izlazak sedneš i eto te. A ne gubiš sate u prevozu svaki dan. I dete može do škole sam i sve.
A kad poraste i bude 18+ svejedno će ići sam svuda. Onda nek ide u BG.
 
Ma kakve crne banke, sad to postaje čak i opasno!
Svi koji ulažu prvo treba da budu svesni budućeg razvoja koji nas očekuje pa na osnovu toga da donose odluke, nikako drugačije! Na ovom forumu se neki čak sprdaju sa time opijeni svojim politikanstvom i dnevnopolitičkim ispraznostima
Već duže vreme mislim da vredi ulagati samo u turističke nekretnine, tipa apartmana u hotelima ili čak i dobro organizovanih stambenih zgrada sa nekom vrstom recepcije i sadržaja u podzemnim etažama ili sl...veoma kvalitetan prikaz u sledećim tekstovima
 
Ma kakve crne banke, sad to postaje čak i opasno!
Svi koji ulažu prvo treba da budu svesni budućeg razvoja koji nas očekuje pa na osnovu toga da donose odluke, nikako drugačije! Na ovom forumu se neki čak sprdaju sa time opijeni svojim politikanstvom i dnevnopolitičkim ispraznostima
Već duže vreme mislim da vredi ulagati samo u turističke nekretnine, tipa apartmana u hotelima ili čak i dobro organizovanih stambenih zgrada sa nekom vrstom recepcije i sadržaja u podzemnim etažama ili sl...veoma kvalitetan prikaz u sledećim tekstovima
U clanku pise Marija Labovic, ja citam Marija Labudovic, i sve mi postaje jasno, ali greska :)
 
Ma kakve crne banke, sad to postaje čak i opasno!

Pa naucnici sa 100k razdele to u 3 banke i tolikim kamatama placaju stan u Mirijevu od 40m2 dok ne skupe za stan koji zele da kupe u Novom Sadu, a ne moze im niko nista jer drzava Srbija garantuje za 50k po jmbg-u.

Svi koji ulažu prvo treba da budu svesni budućeg razvoja koji nas očekuje pa na osnovu toga da donose odluke, nikako drugačije!
Ima li tako nesto u Beogradu na vodi? W hotel mozda?
 
Turizam može uticati na cijene nekretnina jer može da pospješi investicione kupovine.
Tek ova sezona na primorju treba da dođe na nivo rekordne iz 2019 (prije korone).
Turizam je velika razvojna šansa Srbije.
 
Pa naucnici sa 100k razdele to u 3 banke i tolikim kamatama placaju stan u Mirijevu od 40m2 dok ne skupe za stan koji zele da kupe u Novom Sadu, a ne moze im niko nista jer drzava Srbija garantuje za 50k po jmbg-u.


Ima li tako nesto u Beogradu na vodi? W hotel mozda?

Ma da ali možda isplata bude kao nekad stara devizna štednja, pa opet im se ponudi neki deo za stan haha

Ovo nešto što sam video za taj W hotel, čini mi se da je to taj koncept, imaš apartman koji možeš izdavati preko recepcije i koristiti usluge hotela

Ali ovo je već fenomenalno, kakve linije, kakav dizajn..., u CG su došli odavno a kod nas tek kreću ti svetski poznati lanci, verujem da oni znaju nešto što mi izgleda još ne želimo da shvatimo...
 
Vrh