Šta je novo?

Cene nekretnina

To tržište polovnjaka je kao i tržište stanova, jako uslovljeno faktorima koji nisu samo ponuda/tražnja...i za to tržište takođe ja imam utisak da poslednjih nekoliko godina nisam pročitao da cene padaju, već da samo rastu, šta god da se desi.
Jeste, cene su rasle. Inflacija. Nadam se padu, ali videćemo.
 
Svaka čast što pratiš ovo, ali nije mi sasvim jasno šta možemo izvući kao zaključak - da li da je pala prodaja, ili više ljudi odlučuje da oglašava preko city experta?
Tvoje pitanje je na mestu i slazem se da moze biti i slucaj da sve vise ljudi preko njih oglasava. Jedini razlozi sto mislim da to nije slucaj (+40 oglasa za manje od 2 meseca) jesu to sto sam pratio i ranije i cini se da je znacajan porast broja oglasa kod njih (mozda i na drugim mestima) usledio poslednjih meseci. Pored toga pricao sam sa nekoliko random (samostalnih) agenata i nisu krili da je prodaja prilicno zaustavljena (uglavnom to pravdaju kamatnim stopama i ljudima koji su ispucali kes u prethodne dve godine). Moja je pretpostavka da se ponuda povecava generalno (jer i promet pada kako se cini na cenenekretnina.rs), ali ne znaci da je ovo pokazatelj toga, niti indikator da ce cene dole. Sliku sam podelio onako, vise da cujem sta mislite, mozda neko belezi nesto drugo pa mu bude ovo dopuna za poredjenje.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: LP1
Koliko god da ne volim stanodavce koji gomilaju nekretnine i time sprecavaju mladje generacije da je*eno normalno zive, jer zbog takvih neki nikad nece moci da kupe svoj stan, nisi uzeo u obzir potencijalni rast vrednosti te nekretnine na 20, 30, 40 godina. Naravno, postoji i sansa da vrednost ne poraste ili cak i da padne, ako uzmemo u obzir pretpostavku da se dosta gradi, a u Srbiji sve manje ljudi, ali cesto citam da se racunica sprovodi samo sa kirijom bez uzimanja vrednosti nekretnine u obzir, a to dosta krivi sliku.
Objasni molim te kako to neko ko gomila stanove sprečava nekog drugog da normalno živi. Zbog mene koji kupujem peti stan neko nikad neće moći da kupi svoj prvi? Ko mu brani?
 
Ljudi, imali smo veliku inflaciju poslednjih par godina, logicno je da su mnoge stvari poskupele, neke vise, neke manje, ukljucujuci i stanove i polovnjake. Medjutim, sad imamo drugaciju situaciju, visoke kamatne stope i krizu, ljudi manje kupuju stvari koje im nisu neophodne za zivot
Tvoje pitanje je na mestu i slazem se da moze biti i slucaj da sve vise ljudi preko njih oglasava. Jedini razlozi sto mislim da to nije slucaj (+40 oglasa za manje od 2 meseca) jesu to sto sam pratio i ranije i cini se da je znacajan porast broja oglasa kod njih (mozda i na drugim mestima) usledio poslednjih meseci. Pored toga pricao sam sa nekoliko random (samostalnih) agenata i nisu krili da je prodaja prilicno zaustavljena (uglavnom to pravdaju kamatnim stopama i ljudima koji su ispucali kes u prethodne dve godine). Moja je pretpostavka da se ponuda povecava generalno (jer i promet pada kako se cini na cenenekretnina.rs), ali ne znaci da je ovo pokazatelj toga, niti indikator da ce cene dole. Sliku sam podelio onako, vise da cujem sta mislite, mozda neko belezi nesto drugo pa mu bude ovo dopuna za poredjenje.
Tacno je, ponuda raste, ocigledno zbog toga sto promet opada, sve se manje kupuju stanovi. Broj oglasa na Halo oglasima varira, ali mislim da je trenutno na nekom maksimumu u poslednjih meseci koliko pratimo. Za Beograd 12.152 oglasa za prodaju (mislim da je ovo rekord za sad, i stalno se taj rekord pomera nagore, broj oglasa varira gore-dole, ali deluje da stalno raste) i 5.323 oglasa za izdavanje (poslednjih meseci varira 100-200 stanova gore dole).
 
Tacno je, ponuda raste, ocigledno zbog toga sto promet opada, sve se manje kupuju stanovi. Broj oglasa na Halo oglasima varira, ali mislim da je trenutno na nekom maksimumu u poslednjih meseci koliko pratimo. Za Beograd 12.152 oglasa za prodaju (mislim da je ovo rekord za sad, i stalno se taj rekord pomera nagore, broj oglasa varira gore-dole, ali deluje da stalno raste) i 5.323 oglasa za izdavanje (poslednjih meseci varira 100-200 stanova gore dole).

Valjda je sada svima jasno da je promet pao i pada. Pitanje je dokle ce.

Realan skok u broju oglasa je jos veci nego sto na prvi pogled izgleda, kada se iskljuce oglasi koji se vrte u prazno godinama jer imaju potpuno besmislene cene.
 
A rezon je ajde sada svi odustanite od robe koju ja želim da kupim, jer mi ne odgovara da ima puno tražnje, da bih ja prošao jeftinije.
Ne rezon je ne kupuj tonu toalet papira ako je za tvoju pozadinu dovoljno 1 pack jer bice nestašice i skakanja cena
Opet sve zavisi koliki su apetiti i pozadine.

No sve smo vec videli kako se ljudi ponasaju i za vreme krize, tako da kad je tako sa papirom i namirnicama, uopste nema sta da očekujemo sa stanovima.

Samo cepajte kupujte i po 5 ko misli da mu je sad pametno, svi hajdemo u Beograd jer tamo ima sve... :)
Pa ce nam se svima kazati koliko ce vredeti ta kutija kad se svuda bez plana samo nagomilaju stanovi i novi kulturni ljudi, koji razmišljaju samo o sebi i svom interesu.
Svako dobro.
 
Objasni molim te kako to neko ko gomila stanove sprečava nekog drugog da normalno živi. Zbog mene koji kupujem peti stan neko nikad neće moći da kupi svoj prvi? Ko mu brani?
Dal je moguce da postoje ljudi toliko ograniceni ko terasa da ne shvataju posledice svojih dela🤦‍♂️🤦‍♂️🤦‍♂️🤦‍♂️
Ako sam se ja napio vode i posle se ispisam u bunar, zbog mene posle neko nece moci da pije vodu iz tog bunara? Ko mu brani?
 
Po meni je legitimno da neko ima pet ili pedeset stanova. Naravno ako je legalno zaradio novac. Jer, država mu zakonima, porezima i propisima ne otežava da tako nešto uradi, tako da samo poštuje sadašnja pravila igre. Da li će i kada ta pravila igre da se menjaju, to ostaje da se vidi.

Ali naravno jako je iritantno izjavljivati stvari poput "ko tebi brani da i ti kupiš"..
 
Hahahahahahahaha

Radović ih ugradio 😊
ma zato przi narod ovde da se rotasilja stana sa pogledom na Dunav bez neke izolacije zidova i stakala i bez roletni, a zapadno orjentisan 😂 a čovek voli hladovinu…tajna misterioznog milionera poreklom sa ovih prostora koji živi američki san rešena …
 
Izgleda da postoji po ovim sadasnjim cenama vece interesovanje nego npr 2018/2019 godine
Ja sad vidjam veci broj ljudi sa maskama nego pre 2020. godine, neki ih i dalje nose iako je prosla korona. Da li to znaci da je traznja za maskama velika i da treba kupovati maske? :)
Inace, polako, pasce promet na nivo manji od nivoa od 2018/2019, samo treba malo vremena. Vec je pao promet za 30-40%, pasce jos barem toliko. Onda ces verovatno da pricas i tada da je promet veci nego 1995. :)
 
FED je pre nedelju dana podigao kamatne stope za 0.25% (https://www.cbsnews.com/news/fed-interest-rates-make-smart-moves-now/)
Еuribor takodje i dalje raste (https://www.euribor-rates.eu/en/current-euribor-rates/5/euribor-rate-1-week/, P.S. Raste za sve periode, ne samo za 1-nedeljni period, nego i za 1-mesecni, 3-mesecni, 6-mesecni i 12-mesecni)
Evo i malo vesti iz Nisa, cena spustena skoro 10% (ne znam zasto spustaju cene kad je traznja nikad veca /s):
1683747214364.png

Pritom, ovaj stan smatram cak i sasvim solidnim s obzirom na to kakav raspad se oglasava po nekim nenormalnim cenama :)
 
Poslednja izmena:
Bas je mracan taj stan a napolju dan i upaljena sva svetla unutra...
Ogroman broj stanova ima slican problem ili neku drugu manu, nerenovirani su, a kostaju vise. Ali nas ti ubedjujes da je normalno kupiti stan kakav kog od bio po bilo kojoj ceni :)

Evo jos primera:
1683747714533.png

1683747868840.png

1683748018869.png

1683748156879.png

1683748507953.png


Stanovi se bukvalno prodaju mesecima, i stalno im se spusta cena.
Cak sam nasao neke stanove na oglasima koji su se prodavali jos pre 3-4 godine.
Sve ocigledno ide u pravcu daljeg pada cena.
 
Komunjarski duh i dalje vlada ovim narodom. Očekujem da mi neko kaže "imaš kuću, vrati stan" ili kako je stan potreba i ne treba da služi kao investicija, već samo za život. Zabraniti i gomilanje hrane u frižideru, kupovinu drugog auta itd. Imaš dve jakne, onemogućavaš nekog ko nema ni jednu da stekne svoju prvu jaknu. Sjajno.
 
Vrh