Šta je novo?

Cene nekretnina

Komunjarski duh i dalje vlada ovim narodom. Očekujem da mi neko kaže "imaš kuću, vrati stan" ili kako je stan potreba i ne treba da služi kao investicija, već samo za život. Zabraniti i gomilanje hrane u frižideru, kupovinu drugog auta itd. Imaš dve jakne, onemogućavaš nekog ko nema ni jednu da stekne svoju prvu jaknu. Sjajno.
Ocigledno ne razumes sta je to kapitalizam, sta komunizam, sta socijalizam, sta socijalno odgovorna drzava. Problem je sto danas najveci broj stanova imaju upravo oni koji se zalazu za komunjarski sistem i koji su na neku prevaru dobili veci broj stanova, pa im sad odgovara ovaj sistem.
 
Sad ispade da su problem ovi sto kupuju 3 puta u 10 godina stanove?
Ko je kupio 3 puta? Dosta vise ad hominem. Jedno su kupili moji roditelji, drugi sam kupio ja, oba su mala, sve posteno zaradjeno. Verovatno su tvoji dobili stan za 100 DEM u vreme hiperinflacije, pa sad zivis od izdavanja tog stana i ovde solis pamet. Necu se vise vracati na ovu temu, a ti mozes samo da se jedes sto trziste ide u smeru koji se tebi ne svidja ;)
 
Ogroman broj stanova ima slican problem ili neku drugu manu, nerenovirani su, a kostaju vise. Ali nas ti ubedjujes da je normalno kupiti stan kakav kog od bio po bilo kojoj ceni :)

Evo jos primera:
Pogledajte prilog 161294
Pogledajte prilog 161295
Pogledajte prilog 161296
Pogledajte prilog 161297
Pogledajte prilog 161298

Stanovi se bukvalno prodaju mesecima, i stalno im se spusta cena.
Cak sam nasao neke stanove na oglasima koji su se prodavali jos pre 3-4 godine.
Sve ocigledno ide u pravcu daljeg pada cena.
Sada će zlonamerni reci da je slika desno pre a slika levo posle i da cene samo rastu jer inflacija 😁😁
 
2 miliona objekata čeka legalizaciju…imamo 6.8 miliona stanovnika… kad i ako se legalizacija dozvoli, a moraće, možda neće moći da se proda stan…
Sve sto se legalizuje je van pravnog prometa
Znam bar 8 zgrada koje čekaju legalizaciju jer ne mogu da dobiju priključak za struju….
 
Potpuno je pogresno zamerati ljudima sto su kupili 5 ili vise stanova. To samo dovodi do daljeg razdora. Ovi sto zameraju, ne znam da li bi postupili drugacije da su na tom mestu. Delovanje treba usmeriti prema drzavi da promeni pravila, da napravi sistem tako da je neisplativo ili bar manje isplativo gomilati stanove. Ogromni porezi na nekretninu u kojoj se ne zivi su validna opcija, kao i ogromni porezi prilikom nasledjivanja. Naravno, pricam o legalno stecenoj imovini, ali problem je kada se izgubi poverenje u institucije, jer smo videli ovde okaceni video sa otvorenim priznanjem predsednika da ljudi nelegalno stecenim parama kupuju stanove u BgH2O a institucije na to cute. Ko ce im vise verovati kada se oglase i kazu da je neko legalno stekao imovinu, osim glupih ljudi i onih koji su i sami nelegalno stekli?
 
Poslednja izmena:
2 miliona objekata čeka legalizaciju…imamo 6.8 miliona stanovnika… kad i ako se legalizacija dozvoli, a moraće, možda neće moći da se proda stan…
Sve sto se legalizuje je van pravnog prometa
Znam bar 8 zgrada koje čekaju legalizaciju jer ne mogu da dobiju priključak za struju….

Ma prometuju se i ti objekti, 2.5 milijarde potroseno na njih u jednoj godini.. Nista tu legalizacija nece promeniti, a moze cak i da im digne cenu jer se sad vrv prometuju malo povoljnije jer nisu uknjizeni.


Potpuno je pogresno zamerati ljudima sto su kupili 5 ili vise stanova. To samo dovodi do daljeg razdora. Ovi sto zameraju, ne znam da li bi postupili drugacije da su na tom mestu.

Pa evo imamo jednog Stevicu na forumu koji je onomad kupio mali stan, sad hoce opet ali veliki stan, a zamera drugima koji kupuju jer mu tako dizu cenu i kvare padove na graficima prometa/cene

Sada će zlonamerni reci da je slika desno pre a slika levo posle i da cene samo rastu jer inflacija 😁😁

Jel na ovakve zlonamernike mislis?

Verovatno su tvoji dobili stan za 100 DEM u vreme hiperinflacije, pa sad zivis od izdavanja tog stana i ovde solis pamet. Necu se vise vracati na ovu temu, a ti mozes samo da se jedes sto trziste ide u smeru koji se tebi ne svidja ;)
 
Potpuno je pogresno zamerati ljudima sto su kupili 5 ili vise stanova. To samo dovodi do daljeg razdora. Ovi sto zameraju, ne znam da li bi postupili drugacije da su na tom mestu. Delovanje treba usmeriti prema drzavi da promeni pravila, da napravi sistem tako da je neisplativo ili bar manje isplativo gomilati stanove. Ogromni porezi na nekretninu u kojoj se ne zivi su validna opcija, kao i ogromni porezi prilikom
Ma prometuju se i ti objekti, 2.5 milijarde potroseno na njih u jednoj godini.. Nista tu legalizacija nece promeniti, a moze cak i da im digne cenu jer se sad vrv prometuju malo povoljnije jer nisu uknjizeni.




Pa evo imamo jednog Stevicu na forumu koji je onomad kupio mali stan, sad hoce opet ali veliki stan, a zamera drugima koji kupuju jer mu tako dizu cenu i kvare padove na graficima prometa/cene



Jel na ovakve zlonamernike mislis?
Ne
Prometuju se neupisani, ne prometuju se nelegalizovani…
Neupisan i nelegalizovan su dve različite stvari…
Posto sam pravnica…ako nije jasno da objasnim…
 
Potpuno je pogresno zamerati ljudima sto su kupili 5 ili vise stanova. To samo dovodi do daljeg razdora. Ovi sto zameraju, ne znam da li bi postupili drugacije da su na tom mestu. Delovanje treba usmeriti prema drzavi da promeni pravila, da napravi sistem tako da je neisplativo ili bar manje isplativo gomilati stanove. Ogromni porezi na nekretninu u kojoj se ne zivi su validna opcija, kao i ogromni porezi prilikom nasledjivanja.
Nije problem ako neko kupi 5 stanova ako je novac posteno zaradio. Problem je ako taj neko dodje do stanova na neposten nacin. Problem je kad taj neko dodje na forum i raduje se cinjenici da neko ne moze da kupi stan i mora njemu da placa kiriju ili mora preko njegove agencije za nekretnine da kupi precenjen stan. A problem je i sto nam je drzava kakva jeste, pa ljudi moraju da napustaju rodjeno mesto i zive u drugom mestu kao podstanari da bi imali bilo kakav posao. Sto se tice poreza, i oni su posebna tema, s obzirom na to u drzavi kakvoj zivimo.
Jel na ovakve zlonamernike mislis?
Samo sam vratio istom merom :)
 
Problem je kad taj neko dodje na forum i raduje se cinjenici da neko ne moze da kupi stan i mora njemu da placa kiriju ili mora preko njegove agencije za nekretnine da kupi precenjen stan.

A jel problem kad neko onomad kupi mali stan, sad vec hoce opet ali veliki stan, dodje na forum i raduje se cinjenici da se sirotom vradovicu topi vrednost nekretnina koje je kupio legalnim mukom stecenim novcem?

Samo sam vratio istom merom :)

Pa nisi bas. Ono sto sam ja napisao je istina i izvor si ti. To sto si ti napisao je neistina i izvor si ti, ne ja.
 
Pa nisi bas. Ono sto sam ja napisao je istina i izvor si ti. To sto si ti napisao je neistina i izvor si ti, ne ja.
Izvrces cinjenice. Ja taj "treci stan" koji pominjes jos nisam kupio. A inace, jedan stan su kupili moji roditelji, ali novac kojim sam kupio drugi stan je delom moja ustedjevina od plate, a deo su mi dali roditelji i brat, i taj prvi stan zbog toga ostaje bratu, tako da meni ostaje samo ovaj jedan stan. A drugi cu mozda kupiti tako sto cu mozda prodati prvi i dodati pare, pa cu na kraju imati samo 1 stan. Nego ti tumacis stvari kako tebi odgovara :)
 
Pogled iz drugog ugla i izmisljanje stvari nisu bas ista mera :)

A drugi cu mozda kupiti tako sto cu mozda prodati prvi i dodati pare, pa cu na kraju imati samo 1 stan. Nego ti tumacis stvari kako tebi odgovara :)

Znaci kako vreme prolazi cena tvom stanu koji hoces da prodas opada i ti se radujes tome, vrednost novca koji stedis i planiras da dodas i kupis veci stan opada zbog inflacije i cena novca koji bi eventualno pozajmio od banke raste kroz sve vece kamatne stope? Da li ces sa takvom konstalacijom stvari moci cekati par godina da krene pad cena koliko je trebalo posle SEKE?
 
Pogled iz drugog ugla i izmisljanje stvari nisu bas ista mera :)



Znaci kako vreme prolazi cena tvom stanu koji hoces da prodas opada i ti se radujes tome, a vrednost novca koji planiras da dodas i kupis veci stan opada, a cena novca koji bi eventualno pozajmio od banke raste kroz sve vece kamatne stope? Da li ces sa takvom konstalacijom stvari moci cekati par godina da krene pad cena koliko je trebalo posle SEKE?
Moj stan bih sad mogao da prodam barem 60% skuplje nego po ceni po kojoj sam ga kupio i da po toj ceni nadjem kupca u roku manje od mesec dana. Inace, na trzistu se stanovi kao moji oglasavaju po 100% vecoj ceni od one po kojoj sam ga kupio, tako da mogu da izvucem i vise, ali bih morao da cekam i da spustam cenu, ali, cak i ako padne cena, a ja ga prodam, ja sam svakako u plusu :) A vise mi se isplati da ga prodam i dodam kes da bih kupio drugi, veci, nego da se zaduzim kod banke, tako da sam ja u plusu sta god da se desi :) Ali svakako smatram da su cene nenormalne i da ce pasti, pa kad budu pale cene stanova, i kamate za par godina, mozda budem uzeo i na kredit, pa budem imao 2 stana (to mi je opcija B), ali kupovacu samo kad padnu cene (i eventualno kamate), ne zuri mi se, imam strpljenja :)
 
U 20 dana si generisao 80 postova... Kako li bi tek bilo da ti se zuri...
pa kad budu pale cene stanova, i kamate za par godina, mozda budem uzeo i na kredit, pa budem imao 2 stana (to mi je opcija B)

OK jasno, zelis da postanes kolekcionar stanova. Sada to "nisi" jer su prethodni stanovi za mamu, batu i tatu. Nisi ti problem, nego je problem vradovic jer brze od tebe kupio 2. i naredne stanove.
 
U 20 dana si generisao 80 postova... Kako li bi tek bilo da ti se zuri...


OK jasno, zelis da postanes kolekcionar stanova. Sada to "nisi" jer su prethodni stanovi za mamu, batu i tatu. Nisi ti problem, nego je problem vradovic jer brze od tebe kupio 2. i naredne stanove.
Nisi kolekcionar ako kupis jedan u Nisu, a drugi u Beogradu. Ovaj u Beogradu bi mi bio vikendica., Ne bih ga izdavao da zaradjujem na tudjoj muci, a ne volim ni drugima da placam kiriju, pa bih zato da kupim. A i ucinicu dobro delo kad ga budem kupio. Kad budu pale cene za 30-40%, ja cu time da spasem trziste od daljeg pada ;)
 
A ako kupujes stanove u razlicitim zgradama, onda isto nisi kolekcionar?

Ti si znaci od onih "Ajmo u Beograd tamo ima sve" ?

Sta ce ti vikendica u BG?
 
Znas da Beograd na vodi ne izgleda ovako?

1683755804938.png
 
Ogroman broj stanova ima slican problem ili neku drugu manu, nerenovirani su, a kostaju vise. Ali nas ti ubedjujes da je normalno kupiti stan kakav kog od bio po bilo kojoj ceni :)

Ajde nađi stan bez mane ili sa nekim sitnim manama da mu cena pada, jednostavno nema nigde! A ovo sve drugo sa raznim manama i naročito polovno je odavno stremilo padu.
Dalje tu ima dosta nakupaca koji kupuju jeftino stanove pa sređuju (uglavnom da zamažu oči!) i onda preprodaju, pa kad vide da ne ide i da su zacepili cenu onda pomalo spuštaju

Do skora su zarađivali od 10.000 do 25.000 eura po stanu, na vrhu talasa i kod boljih prilika i čitavih 50.000
 
Ajde nađi stan bez mane ili sa nekim sitnim manama da mu cena pada, jednostavno nema nigde! A ovo sve drugo sa raznim manama i naročito polovno je odavno stremilo padu.
Dalje tu ima dosta nakupaca koji kupuju jeftino stanove pa sređuju (uglavnom da zamažu oči!) i onda preprodaju, pa kad vide da ne ide i da su zacepili cenu onda pomalo spuštaju
Kad se ljudi zale na visoke cene, oni se ne zale na to sto su neki lux stanovi skupi, nego sto su skupi ti raspadi od stanova. Ljude bas briga koliko kosta novi Porsche dok god mogu da kupe polovnjaka za 3.000 evra. Isto je i sa stanovima. Kad bi ljudi mogli da kupe raspalu starogradnju za male pare, niko ne bi imao problem sa tim da BgH2O kosta 10.000 evra / m2. Problem je sto raspali stanovi sa milion mana kostaju 4.000 evra po m2. Na trzistu je generalno ponuda jako losa, i zato kad se trziste bude skroz ohladilo, kad cene budu pale barem 30-40%, kad ljudi budu mogli da kupe starogradnju sa manama po pristojnim cenama, i ova tema ce zamreti. A ti sad imas situaciju da razliciti mozgovi zele da prodaju raspalu starogradnju po ceni vecoj od novogradnje. To vise nece moci, tome uskoro dolazi kraj.
Dalje tu ima dosta nakupaca koji kupuju jeftino stanove pa sređuju (uglavnom da zamažu oči!) i onda preprodaju, pa kad vide da ne ide i da su zacepili cenu onda pomalo spuštaju
Inace, ti nakupci su uglavnom agencije, ili s njima povezani ljudi, tj. oni koji su prvi na izvoru informacija. Ako npr. u agenciju dodje neko i hoce da proda stan po nizoj ceni, agencija nece oglasiti taj stan, nego ce ga otkupiti po toj niskoj ceni od prodavca, pa posle preprodavati po napumpanoj.
Inace, bitno je da su cene pocele da padaju. Ranije nisam primetio spustanje cena po oglasima, nego samo rast. Ovo je sad dobar znak :)
 
Poslednja izmena:
Ajde nađi stan bez mane ili sa nekim sitnim manama da mu cena pada, jednostavno nema nigde! A ovo sve drugo sa raznim manama i naročito polovno je odavno stremilo padu.
Dalje tu ima dosta nakupaca koji kupuju jeftino stanove pa sređuju (uglavnom da zamažu oči!) i onda preprodaju, pa kad vide da ne ide i da su zacepili cenu onda pomalo spuštaju

Do skora su zarađivali od 10.000 do 25.000 eura po stanu, na vrhu talasa i kod boljih prilika i čitavih 50.000
Pa evo imas par strana unazad neko okacio stan na nbg na autoputu na 2. spratu bez lifta sa stubom u dnevoj sobi, kaze savrsenstvo bez mene, premium pravi ne onaj zlatiborski "premijum" a opada mu cena. Kako sad to?
 
@beli labud
A evo ti recimo i oglas za jedan sasvim solidan stan kome je takodje spustena cena
1683758556190.png
 
Vrh