Šta je novo?

Cene nekretnina

Neki su godine potrošili na ovom forumu izmišljajući neke ITjevce i dijasporu koja kupuje stanove u bgh2o, a predsednik ih u sekundi demantovao. Stanove u bgh2o kupuju funkcioneri SNS i direktori javnih preduzeća koje pas nije imao za šta da ujede pre par godina posvedočio je predsednik.

P.S. Saznali smo i da je zabranjeno izaći iz stranke, ali to je sada sekundarno.

Ii on too javno prica..ccc .ebem te drzavo
 
Pozdrav svima, prvi put pisem ali sam dugo prisutan kao posmatrac. Nisam ranije pisao jer nisam imao nista sto mislim da ima smisla pisati, vec sam pratio sta iskusniji pisu. Posto ce mozda neko pomisliti da sam agencija ili kontra obavestajac :) razocarenje, nisam, dugo planiram da kupim stan u Novom Sadu ali kako su cene rasle od korone na ovamo stalno mi to nekako izmice, a sad sam vec u fazonu kad nisam do sada sad cu cekati jos pa sta bude. Ono sto sada mislim da mogu korisno podeliti sa vama je to da sam belezio neko vreme broj oglasa na sajtu cityexpert (njih sam pratio jer nemaju dupliranih i fejk oglasa), na zalost samo za Novi Sad, za BG nemam. Broj oglasa se za nepuna dva meseca povecao za oko 40 i to mozete videti na prilozenoj slici.

1683660186558.png


Ono sto bih voleo da cujem od nekog ko je vise upucen u gradnju u NS-u i gradnju uopste (a mozda moze jos nekom koristiti), jeste:
- Koji investitori vaze za bolje u NS-u (ili bar koje izbegavati)?
- Koja orijentacija stana je najbolja i zasto (istok, zapad, sever, jug)?
- Da li postoje neki poznati problemi kod stanovanja blizu Dunava (ne mislim na komarce vec neka vlaga i slicno)?
 
@p3ricam89 Tako je

@ccc Nebitno od kad je tekst, imao si kratkorocan pad cena zbog svetske ekonomske krize, da je medij posle 2012-e postao tesko djubre to je evidentno. Uzeo si samo taj period za poredjenje da bi dokazao sta? To moze samo da znaci nekom ko zeli da kupi i proda nekretninu u kratkom vremenskom roku, sto je mozda do 5% ljudi.

@gamblerNBG Uh ne diraj me u Slejer-a, prva ljubav zaborava nema :)
Druže ništa ja nisam uzeo za poređenje, niti slao... koncentracija malo sa kim se uopšte dopisuješ.

Pad (zamisli, postoje grafici i podaci) nije bio kratkotrajan i naravno da je sinusoida tokom vremena, a ne samo up up up.
 
Ama ljudi shvatite, cene nekretnina mogu ici samo na gore... Kupuje se po bilo kojoj ceni i nema greske.

Na primer:

 
Ama ljudi shvatite, cene nekretnina mogu ici samo na gore... Kupuje se po bilo kojoj ceni i nema greske.

Na primer:

I cena zejtina moze ici samo na gore. Ne pozivajte se na taj arugment, kad on bukvalno vazi za apsolutno svaki proizvod, zbog toga sto novac gubi vrednost tokom vremena. Ali, iako cena generalno ide gore, postoje talasi kad je cena i visa od trenda. Kupuje se kad je niza od trenda, a prodaje kad je visa od trenda. Trenutno smo iznad linije trenda, pa nek zakljuci ko sta hoce.
 
Meni nije jasno ko kupuje te stanove u Beogradu. Toliko koštaju stanovi na Manhattnu.

Ja bi svim investitorima zakonsko ograničijo profit na max 10% po m2 za stambenu gradnju i do 50% za poslovne prostore.
Greska... Nego kao u Norveskoj... Kupcu prvog stana kredit bez ucesca, a kupcu drugog ili treceg ili 15-og stana i debelo ucesce i progresivan porez... Dozvola za izdavanje... Da bi nekome mogao izdati stan potrebna je dozvola ugostiteljskog esnafa... A ne da se hoteli degradiraju zbog stana na dan... Drzave koje ozbiljno shvataju termin "odrzivi razvoj" nemaju kuce na zgradi, pecurkaste nadgradnje, zgrade u sred parka, i bujicu stancića za izdavanje...itd itd... Mi smo jedna veeeeelikaaaa legalna FAVELA!
 
Mislim da bi bilo zanimljivo da se na ovoj temi diskutuje prvenstveno o realizovanim cenama i o tržištu nekretnina u našoj zemlji.
Za početak pogledajte sledeći link :

DOMex - Индекс цена непокретности Националне корпорације за осигурање стамбених кредита

http://www.nkosk.rs/content/indeks-...e-korporacije-za-osiguranje-stambenih-kredita
Odlična ideja :)
Pozdrav svima.
A na linku "Ooops..! Something went wrong!" :D
Reko prijatelju ovde je nesto davno krenulo naopako :D
 
Ima ovde nekih dokumenata https://www.nkosk.rs/cir/domex--ind...-korporacije-za-osiguranje-stambenih-kredita/
Moze da se vidi da je pre 10-ak godina promet pao prakticno 3 puta u odnosu na tadasnji maksimum
Pogledajte prilog 161250
Tačke na grafikonu su promet u kvartalu, ali se te brojke nikako ne slazu sa katastrom za prethodnih par godina, jer npr. 2020q1 je bilo 3500 ugovora za Beograd, a ovde na grafikonu stoji 500. Mogu samo da pretpostavim da su u pitanju prometovane nekretnine na kredit.
 
Tačke na grafikonu su promet u kvartalu, ali se te brojke nikako ne slazu sa katastrom za prethodnih par godina, jer npr. 2020q1 je bilo 3500 ugovora za Beograd, a ovde na grafikonu stoji 500. Mogu samo da pretpostavim da su u pitanju prometovane nekretnine na kredit.
Jeste, u pitanju su nekretnine prometovane na kredit, sto je i logicno (s obzirom na izvor informacija). Ali cinjenice su cinjenice, trend prometa nekretnina kupljenih na kredit se gotovo u potpunosti poklapa sa trendom ukupnog prometa nekretnina (vidimo i sad da pri rastu kamatne stope opada promet u mnogo vecoj meri nego sto ima kreditnih kupaca). Mi nemamo na RGZ podatke starije od 2014. ili tako nesto, tako da jedino iz ovakvih podataka mozemo izvlaciti zakljucke.
 
Poslednja izmena:
- Koja orijentacija stana je najbolja i zasto (istok, zapad, sever, jug)?

Meni JUGO-ZAPAD najviše odgovara. Ako ima dosta staklenih površina onda zapad.
Recimo ja ne volim kada mi jutarnje sunce "ulazi" u sobu, ali ima ljudi koji baš to vole....
 
Dobro pitanje i dobra tema!!

Ja volim kad sam u hladu non stop! ;-)))

U BW Residences na primer od 2-5PM leti nema sanse da si na terasi. Pretoplo. Ujutru prelepo. (dok je sunce iza ledja).
Posle pet nevidjen zalazak sunca ali od 2-5PM neizdrzivo leti. Unutra ok ali moras da spustis roletne.
Rano prolece neka mini zima ili kasna jesen ideala za sedenje na terasi 2PM-5PM.

Sve u svemu po meni najbolje kad imas obe strane pa mozes da pravis promaju :))))
 
Dobro pitanje i dobra tema!!

Ja volim kad sam u hladu non stop! ;-)))

U BW Residences na primer od 2-5PM leti nema sanse da si na terasi. Pretoplo. Ujutru prelepo. (dok je sunce iza ledja).
Posle pet nevidjen zalazak sunca ali od 2-5PM neizdrzivo leti. Unutra ok ali moras da spustis roletne.
Rano prolece neka mini zima ili kasna jesen ideala za sedenje na terasi 2PM-5PM.

Sve u svemu po meni najbolje kad imas obe strane pa mozes da pravis promaju :))))
"Bolje celog zivota biti bogat nego 7 dana siromasan." :)
 
Od investitora u NS je Maxcon bio dobar (radio sam nešto za njega kada sam živeo u Ns), sada ne znam kako rade. Najvažnije otići kada se radi zgrada pa pogledati, inače ne možeš znati. Ja umalo pre 6 godina nisam kupio kuću na Sajlovu, bila na sprat za 55.000 eura, sad su cene skočile jako tamo. Ja bih na tvom mestu gledao neku kuću ili plac oko grada pa montažnu makar uzeo.NS je košnica puna nervoze, i mnogo je lošiji kvalitet stanova nego u Bg.Kao prvo izbegavaj telepsku dolinu.
 
Pozdrav svima, prvi put pisem ali sam dugo prisutan kao posmatrac. Nisam ranije pisao jer nisam imao nista sto mislim da ima smisla pisati, vec sam pratio sta iskusniji pisu. Posto ce mozda neko pomisliti da sam agencija ili kontra obavestajac :) razocarenje, nisam, dugo planiram da kupim stan u Novom Sadu ali kako su cene rasle od korone na ovamo stalno mi to nekako izmice, a sad sam vec u fazonu kad nisam do sada sad cu cekati jos pa sta bude. Ono sto sada mislim da mogu korisno podeliti sa vama je to da sam belezio neko vreme broj oglasa na sajtu cityexpert (njih sam pratio jer nemaju dupliranih i fejk oglasa), na zalost samo za Novi Sad, za BG nemam. Broj oglasa se za nepuna dva meseca povecao za oko 40 i to mozete videti na prilozenoj slici.

Pogledajte prilog 161239

Ono sto bih voleo da cujem od nekog ko je vise upucen u gradnju u NS-u i gradnju uopste (a mozda moze jos nekom koristiti), jeste:
- Koji investitori vaze za bolje u NS-u (ili bar koje izbegavati)?
- Koja orijentacija stana je najbolja i zasto (istok, zapad, sever, jug)?
- Da li postoje neki poznati problemi kod stanovanja blizu Dunava (ne mislim na komarce vec neka vlaga i slicno)?
Za najbolje bi rekao da vaze Dijagonala i Citygradnja. Ja sam kod Dijagonale uzeo stan, i sto se tice stana, mislim da bi pogresio da sam uzeo drugi (a gledah 10ak).

Iznad kruznog toka kod cara Lazara/bul Evrope imas 15ak baraka sa romima.
 
Od investitora u NS je Maxcon bio dobar (radio sam nešto za njega kada sam živeo u Ns), sada ne znam kako rade. Najvažnije otići kada se radi zgrada pa pogledati, inače ne možeš znati. Ja umalo pre 6 godina nisam kupio kuću na Sajlovu, bila na sprat za 55.000 eura, sad su cene skočile jako tamo. Ja bih na tvom mestu gledao neku kuću ili plac oko grada pa montažnu makar uzeo.NS je košnica puna nervoze, i mnogo je lošiji kvalitet stanova nego u Bg.Kao prvo izbegavaj telepsku dolinu.
Dobro rekao si sta ne bi a sta bi? :) neka konkretna lokacija?
 
Dobro pitanje i dobra tema!!

Ja volim kad sam u hladu non stop! ;-)))

U BW Residences na primer od 2-5PM leti nema sanse da si na terasi. Pretoplo. Ujutru prelepo. (dok je sunce iza ledja).
Posle pet nevidjen zalazak sunca ali od 2-5PM neizdrzivo leti. Unutra ok ali moras da spustis roletne.
Rano prolece neka mini zima ili kasna jesen ideala za sedenje na terasi 2PM-5PM.

Sve u svemu po meni najbolje kad imas obe strane pa mozes da pravis promaju :))))
vradovicu BW nema roletni
 
Od investitora u NS je Maxcon bio dobar (radio sam nešto za njega kada sam živeo u Ns), sada ne znam kako rade. Najvažnije otići kada se radi zgrada pa pogledati, inače ne možeš znati. Ja umalo pre 6 godina nisam kupio kuću na Sajlovu, bila na sprat za 55.000 eura, sad su cene skočile jako tamo. Ja bih na tvom mestu gledao neku kuću ili plac oko grada pa montažnu makar uzeo.NS je košnica puna nervoze, i mnogo je lošiji kvalitet stanova nego u Bg.Kao prvo izbegavaj telepsku dolinu.
I mnogo je lošiji kvalitet stanova nego u Bg? He he.... nije tebi lako....
 
Bice 750e/m2, tacno upola od onog sto vredi kvadrat novogradnje u sirem centru Beograda tipa Zvezdara.
 
Pozdrav svima, prvi put pisem ali sam dugo prisutan kao posmatrac. Nisam ranije pisao jer nisam imao nista sto mislim da ima smisla pisati, vec sam pratio sta iskusniji pisu. Posto ce mozda neko pomisliti da sam agencija ili kontra obavestajac :) razocarenje, nisam, dugo planiram da kupim stan u Novom Sadu ali kako su cene rasle od korone na ovamo stalno mi to nekako izmice, a sad sam vec u fazonu kad nisam do sada sad cu cekati jos pa sta bude. Ono sto sada mislim da mogu korisno podeliti sa vama je to da sam belezio neko vreme broj oglasa na sajtu cityexpert (njih sam pratio jer nemaju dupliranih i fejk oglasa), na zalost samo za Novi Sad, za BG nemam. Broj oglasa se za nepuna dva meseca povecao za oko 40 i to mozete videti na prilozenoj slici.

Pogledajte prilog 161239

Ono sto bih voleo da cujem od nekog ko je vise upucen u gradnju u NS-u i gradnju uopste (a mozda moze jos nekom koristiti), jeste:
- Koji investitori vaze za bolje u NS-u (ili bar koje izbegavati)?
- Koja orijentacija stana je najbolja i zasto (istok, zapad, sever, jug)?
- Da li postoje neki poznati problemi kod stanovanja blizu Dunava (ne mislim na komarce vec neka vlaga i slicno)?
Svaka čast što pratiš ovo, ali nije mi sasvim jasno šta možemo izvući kao zaključak - da li da je pala prodaja, ili više ljudi odlučuje da oglašava preko city experta?
 
U istom tekstu piše da su cene ipak porasle, doduše neznatno.

To tržište polovnjaka je kao i tržište stanova, jako uslovljeno faktorima koji nisu samo ponuda/tražnja...i za to tržište takođe ja imam utisak da poslednjih nekoliko godina nisam pročitao da cene padaju, već da samo rastu, šta god da se desi.
 
Vrh