Šta je novo?

Cene nekretnina

Znao sam, i vise putao pisao, sto ovde na forumu, sto na drugim mestima gde se diskutuje o cenama nekretnina i o mom sajtu. I prilicno sam bio siguran da su svi aktivni ucesnici na ovoj temi toga svesni.

Ali ti nisi ponudio svoj sajt samo korisnicima ovog foruma i tih drugih mesta gde se diskutuje o cenama nekretnina. Tvoj sajt je javno dostupan. Neko ko nije "aktivan ucesnik ove teme" ne moze da zna da je tvrdnja "realna prosečna cena stana na određenoj lokaciji" cesto neistinita. Ta tvrdnja je istinita samo i iskljucivo za katastarske parcele koje sadrze samo starogradnju. Neposteno je sto na sajtu nije navedeno da cene novogradnji kasne 2-3 godine.

Razmotricu da li da stavljam tu informaciju na sajt, mozda nije losa ideja, mada kako bi uopste glasila ta informacija, a da ne zbuni dodatno ljude. Ja sam naveo svoj "single source of truth", a to je rgz. Mislim da je to adresa za zalbe oko iskrivljene statistike novogradnje, mada ne vidim sta oni mogu da ucine povodom toga sto neke zgrade cekaju da budu pri kraju pa onda sve ugovore djuture uvere, a neke druge to urade odmah. Sto bi jedan mornar rekao, ako su lagali mene, i ja lazem vas.

Ne razumem zasto bi RGZ bio adresa za zalbe na netacne statistike na tvom sajtu? RGZ je izvor podataka. Tvoj sajt je izvor informacija koje si sam generisao na osnovu podataka uzetih od RGZ. Te informacije si prikazao nazivajuci "realnim" bez da si objavio mane i nedostatke svojih statistika za koje si i sam svestan.
 
Znao sam, i vise putao pisao, sto ovde na forumu, sto na drugim mestima gde se diskutuje o cenama nekretnina i o mom sajtu. I prilicno sam bio siguran da su svi aktivni ucesnici na ovoj temi toga svesni. Razmotricu da li da stavljam tu informaciju na sajt, mozda nije losa ideja, mada kako bi uopste glasila ta informacija, a da ne zbuni dodatno ljude. Ja sam naveo svoj "single source of truth", a to je rgz. Mislim da je to adresa za zalbe oko iskrivljene statistike novogradnje, mada ne vidim sta oni mogu da ucine povodom toga sto neke zgrade cekaju da budu pri kraju pa onda sve ugovore djuture uvere, a neke druge to urade odmah. Sto bi jedan mornar rekao, ako su lagali mene, i ja lazem vas.
A inace, moje licno misljenje je da variranje procenta novogradnje koja se vidi odmah, nema toliki uticaj na trend koji je do sada uspostavljen. Ne mislim cak ni da nesto mnogo varira. Uskoro ce biti i kvartalni pregled na sajtu pa ce se taj uticaj dodatno ublaziti.

Ovo za sklanjanje novogradnje je vise bila saljiva replika 🙃
Nece ona nidje!
Hvala ti sto ne ide nigde!! :) vec sam se zabrinuo :D

Na zalost ja nisam razumeo ovo oko novogradnje ranije. Cak eto i Defke kaze da je pominjao. Jednostavno nekako mi totalno promaklo. Nisam imao pojma da je takva situacija zato sto mi se oduvek cinilo kad pogledam sajt eto ima novogradnje i kao to je to. Ono sto mene cudi je sledeca stvar javni belezik udara pecat na ugovoru i onu celu stranu i unose u Libru a RGZ tebi ne daje te podatke.
 
Daj taj uzorak ljudi sa foruma koji su od pojave kovida do 20.03.2020. komentarisali kretanja cena na osnovu kog si izracunao da je 50:50.

Bilo bi zanimljivo cuti predvidjanja tih 50% sto su bili u pravu.
Gospodine dobri čoveče, dostaviću tu analizu, ali pod jednim od dva uslova:

1. da prvo ti meni dostaviš isti takav uzorak koji dokazuje suprotno.

2. da mi uplatiš dogovorenu sumu na račun ili kripto novčanik na osnovu koje ću imati jako dobar motiv da izradim traženi uzorak.

Po mom mišljenju, više se isplati da ideš na opciju 1 jer ćeš na taj način besplatno(ali malo da zagreješ stolicu) dobiti informacije kao koje će utvrditi tvoje mišljenje, a takođe ćeš imati materijala da dokažeš kako nisam u pravu i odneseš jednu jako lepu i kvalitetnu pobedu u ovoj debati.
 
Deluje mi da nisi sakupio podatke niti radio analizu, vec da si samo napisao svoju subjektivnu procenu tako da je besmisleno trositi resurse na tebe.
 
Znao sam, i vise putao pisao, sto ovde na forumu, sto na drugim mestima gde se diskutuje o cenama nekretnina i o mom sajtu. I prilicno sam bio siguran da su svi aktivni ucesnici na ovoj temi toga svesni. Razmotricu da li da stavljam tu informaciju na sajt, mozda nije losa ideja, mada kako bi uopste glasila ta informacija, a da ne zbuni dodatno ljude. Ja sam naveo svoj "single source of truth", a to je rgz. Mislim da je to adresa za zalbe oko iskrivljene statistike novogradnje, mada ne vidim sta oni mogu da ucine povodom toga sto neke zgrade cekaju da budu pri kraju pa onda sve ugovore djuture uvere, a neke druge to urade odmah. Sto bi jedan mornar rekao, ako su lagali mene, i ja lazem vas.
A inace, moje licno misljenje je da variranje procenta novogradnje koja se vidi odmah, nema toliki uticaj na trend koji je do sada uspostavljen. Ne mislim cak ni da nesto mnogo varira. Uskoro ce biti i kvartalni pregled na sajtu pa ce se taj uticaj dodatno ublaziti.

Ovo za sklanjanje novogradnje je vise bila saljiva replika 🙃
Nece ona nidje!
Nema potrebe za ovako dugim opravdanjima/odgovorima. Samo podeliš QR kod novčanika. To je dovoljno.
 
Interesantno, to je prva vest gde neko pominje zastoj u prodaji. Na rgz se ne vidi ali kupoprodaja se pojavljuje na rgz tek kada se potpise ugovor a to moze biti i par meseci nakon sto se kupac i prodavac dogovore o kupovini. Pogotovo kod novogradnji gde se predugovor potpisuje i preko godinu dana pre ugovora.

Za sveze stanje moramo da se oslanjamo na anegdote a to je sve dosta sareno.

Cini mi se da dosta najavljenih projekata odlaze pocetak iako su vec digli cene za 20% zbog skoka cena materijala. Kapiram da sa marzama koje imaju sa tim povecanjem vise nego pokrivaju ta poskupljenja al mozda se boje da ce cene ici jos gore. Svakako da obustavljanje gradnje, ako do njega dodje, nije dobro za kupce na kraju, ma koliko mu se neki sa strane radovali.

Sto se iznajmljivanja tice, pisao sam vec, stanje stvarno jeste jezivo kao sto se govori. Videcemo da li ce se sa zavrsetkom rata (koji doduse nije jos ni u najavi) doci i do masovnog praznjenja stanova. U par stanova koje sam gledao su vec bili Rusi/Ukrajinci par meseci pa su otisli dalje. Isto tako su mi zauzeli ispred nosa jedan za koji se potpisivao ugovor na min godinu dana, tako da nisu svi tu bas kratkorocno. Srecom, za poslednji stan je stanodavac ispao patriota i dao prednost meni a ne Sergeju, pa je sva prilika da necu prenositi vesti sa terena vise.

Po ovim poslednjin podacima, svi gradovi sem Beograda i Zlatibora imaju pad. U Beogradu skoro sve opstine YoY rast, i to u starogradnji, nju gledam prvenstveno jer mislim da novogradnja uglavnom kasni.

Primetno je da nigde za sad pad prometa ne znaci i pad cena. Tesko da ce Bg cenama na dole pre jeseni. Do sad bi i skok kamata i povecani troskovi zivota trebalo da se osete, ocigledno da traznja jos uvek postoji, to je cinjenica koja je jedina bitna ljudima koji sada donose zivotne odluke vezane za to. Zasto je to tako svako ce imati svoju teoriju, to se mozemo mi zabavljati dalje na forumu.

Starogradnja jeste pala, a dosta smo pricali kako novogradnja kasni jer su to cesto kupovine od pre godinu dana.
Neki od ranijih postova gde se pominjala situacija sa novogradnjama :)
 
Au kakav materijalizam, nije ni cudo sto nam rastu cene nekretnina :) Autor za svoj sajt tvrdi da je izvor "realnih cena za lokaciju" svestan da to nije bas u potpunosti tacno (sta vise da cesce nije tacno nego sto je tacno), ali kad dobije primedbu da dovodi javnost u zabludu savetuje mu se da ti ispravi ali samo uz novcanu nadoknadu. Kurir/informer modus operandi.
 
Sajt realno prenosi cene u trenutku potpisivanja ugovora. To sto neki projekti imaju drugaciju politiku potpisivanja istih, nije do njega.

Za jedan hobi projekat, sajt je korisniji od svih ‘zvanicnih’ izvora koje imamo. Rgz sajt ne nudi nikakvu opciju vadjenja proseka, njihovi zvanicni izvestaji izlaze sa par meseci kasnjenja (i gotovo sigurno u prosecima sasrze istu ‘gresku’ sa novogradnjama). Sajtovi za prodaju nekretnina ako i imaju statistiku daju samo prosek oglasenih cena na njihovom sajtu.
 
To se sve slazem. Samo sto ako vradovic kao najaktivniji medju aktivnim ucesnicima ovog foruma ne zna da u te statistike ulaze ne realne cene novogradnje u odabranom periodu, vec cene nekrentina od pre 2-3 godine, kako bi to mogao da zna npr neko ko sajt nadje preko Googla? Zaista ne vidim ni jedan jedini razlog da se i ta informacija ne navede na sajtu. Argument "to svi znaju" ocigledno ne pije vodu.
 
To se sve slazem. Samo sto ako vradovic kao najaktivniji medju aktivnim ucesnicima ovog foruma ne zna da u te statistike ulaze ne realne cene novogradnje u odabranom periodu, vec cene nekrentina od pre 2-3 godine, kako bi to mogao da zna npr neko ko sajt nadje preko Googla? Zaista ne vidim ni jedan jedini razlog da se i ta informacija ne navede na sajtu. Argument "to svi znaju" ocigledno ne pije vodu.
Pa problem je sto ne kasne bas sve novogradnje. Neke potpisuju ugovore u realnom periodu.

I onda se dolazi do pitanja, kako taj disclaimer na sajtu treba da glasi, a da ne zbuni ljude jos vise?
 
i starogradnje imaju lag, jednostavno takav je proces.. od kada se stan ponudi na oglas i prihvacene ponude pa do realizacije moze da prodje nekoliko meseci
 
Kako god da glasi bice bolje nego "realne cene nekretnina po lokaciji". Ako je hobi projekat u pitanju, valjda je svaki predlog za improvement dobrodosao? Ne mora odmah drskost i cinizam:

Drago mi je da smo bas sada na forumu otkrili toplu vodu da podaci za novogradnju imaju taj element kasnjenja, kao i svih prethodnih meseci i godina...
 
Au kakav materijalizam, nije ni cudo sto nam rastu cene nekretnina :) Autor za svoj sajt tvrdi da je izvor "realnih cena za lokaciju" svestan da to nije bas u potpunosti tacno (sta vise da cesce nije tacno nego sto je tacno), ali kad dobije primedbu da dovodi javnost u zabludu savetuje mu se da ti ispravi ali samo uz novcanu nadoknadu. Kurir/informer modus operandi.
Vidiš, tvoja reakcija je klasičan primer stare narodne "daš mu prst, a on hoće celu ruku". @Wolf je uložio ne znam koliko vremena kako bi skockao sajt koji radi sa READ ONLY podacima koje dostavlja treće lice (država), a nekolicina se našla da upravo njega kritikuje kako podaci nisu ispravni.

A što se tiče "materijalnog pitanja" interesantno je kako se ljudi unervoze i naljute kada shvate da nešto treba da plate, da ništa nije džabe. Da nema besplatnog ručka.
A ti, dobri čoveče, taj monaški bigotizam koji sada potežeš ostavi za neke druge, duhovne teme kojim ovde nije mesto. Naslov teme je self-explainatory.
 

Konačno! Kamate počinju da padaju! Euribor u minusu već nedelju dana, ali to ne znači i da je kraj lošim vestima​


Trenutna vrednost tromesečnog euribora je 2,750 odsto, i to je vidljiv pad u poslednjih desetak dana. Na 8. mart euribor je iznosio 2,94 i tada se opasno približio "crvenoj granici". Dan posle je pao na 2,92, a onda i na 2,64 koliko je vredeo 16. marta. U svakom slučaju videli smo silaznu putanju.

I FED, i Evropska centralna banka i NBS nastavile su da povećavaju ključne kamate. Strah od inflacije i dalje postoji. Američke Federalne rezerve o novim kamatama odlučuju u utorak i sredu (21. i 22. marta).

ECB prethodno je povećala tri ključne kamatne stope za 50 baznih poena, što će nedvosmisleno dovesti do povećanja Euribora, pa samim tim i svih kredita indeksiranim u evrima u Srbiji. Praktično ova odluka ECB podići će rate za tih 0,5 odsto, što za nekog ko ima stambeni kredit znači povećanje rate samo od ove odluke između 15 i 35 evra.

Tako na primer, ako je neko uzeo kredit od 50.000 evra na 20 godina, sa kamatom od 3,5 odsto, vezanu za šestomesečni Euribor, i to prošle godine, njemu je rata iznosila oko 276 evra. Ako uzmemo u obzir da se rate sa šestomesečnim Euriborom usklađuju dva puta godišnje, u julu i decembru, i uračunamo skok Euribora, on od jula ratu plaća mesečnu ratu 296, a od 1. januara kada su se poslednji put uskladile plaća oko 360 evra.

Da se radi o kreditu vezanom za 3M Euribor, nakon skoka rate u julu, njima je sledovala i jedna u septembru, nakon koje su ratu plaćali 337 evra. Oni kojima je kredit vezan za 3m Euribor, stiže povećanje i 31. marta.

 
Sajt realno prenosi cene u trenutku potpisivanja ugovora. To sto neki projekti imaju drugaciju politiku potpisivanja istih, nije do njega.

Za jedan hobi projekat, sajt je korisniji od svih ‘zvanicnih’ izvora koje imamo. Rgz sajt ne nudi nikakvu opciju vadjenja proseka, njihovi zvanicni izvestaji izlaze sa par meseci kasnjenja (i gotovo sigurno u prosecima sasrze istu ‘gresku’ sa novogradnjama). Sajtovi za prodaju nekretnina ako i imaju statistiku daju samo prosek oglasenih cena na njihovom sajtu.
Problem je sto se mnogi se u argumentaciji o kretanju cena nekretnina pozivaju upravo na Wolfov sajt, a usled metodološke inkonzistencije beleženja kupoprodaja (predugovor ili ugovor) postavlja se pitanje utemeljenosti zaključaka koji se na osnovu predmetnih podataka donose. Kada bi došlo do nekog naglog pada cena (30% i više), to bi se nedvosmisleno prikazalo i kroz Wolfovu statistiku, međutim ovde su varijacije daleko manje te je potrebno imati adekvatnu mernu funkcionalnost. Drugim rečima, ono što se prikazuje kao mali pad kuporodajnih cena na sajtu, u realnosti zapravo može biti rast od nekoliko procenata i samim tim uticati na trend ali u suprotnom pravcu.
 
Problem je sto se mnogi se u argumentaciji o kretanju cena nekretnina pozivaju upravo na Wolfov sajt, a usled metodološke inkonzistencije beleženja kupoprodaja (predugovor ili ugovor) postavlja se pitanje utemeljenosti zaključaka koji se na osnovu predmetnih podataka donose. Kada bi došlo do nekog naglog pada cena (30% i više), to bi se nedvosmisleno prikazalo i kroz Wolfovu statistiku, međutim ovde su varijacije daleko manje te je potrebno imati adekvatnu mernu funkcionalnost. Drugim rečima, ono što se prikazuje kao mali pad kuporodajnih cena na sajtu, u realnosti zapravo može biti rast od nekoliko procenata i samim tim uticati na trend ali u suprotnom pravcu.
Sajt je dobar kao dodatni alat, nikako kao jedina varijabla na osnovu koje bi trebalo da se donose bilo kakvi zaključci i odluke.
 
Ja nisam za to da se skloni novogradnja, tek bi onda bilo pitanja ljudi a gde je ovo a gde je ono.

Kao sto rece goran123, pratimo trend.

I cudi me da uopste objasnjavamo opet ovo oko novogradnji, ja mislim da sam to pomenuo barem 20 puta do sad.
Ali to znaci da je i trend za novogradnju star par godina/meseci, i da je bezvredan za sadasnjost.
Ali bolje i to nego nista.
 
Vidiš, tvoja reakcija je klasičan primer stare narodne "daš mu prst, a on hoće celu ruku".

Tvoja reakcija je primer kako danas svako misli da moze da moze da pruza intelektualne usluge, iako to cesto nije slucaj. Nije ni cudo sto uspevaju razne "Business i IT" akademije.

@Wolf je uložio ne znam koliko vremena kako bi skockao sajt koji radi sa READ ONLY podacima koje dostavlja treće lice (država),

Svaki podatak je read only. Ako ga promenis, to onda nije isti podatak. Ono na sta ti mislis je baza podataka, koja moze biti read only ali sumnjam da je to slucaj sa bazama koje koriste drzavne institucije.

a nekolicina se našla da upravo njega kritikuje kako podaci nisu ispravni.

Podaci koje je uzeo od RGZ jesu ispravni. Ono sto nije ispravno su informacije koje je on generisao na osnovu tih podataka.

A što se tiče "materijalnog pitanja" interesantno je kako se ljudi unervoze i naljute kada shvate da nešto treba da plate, da ništa nije džabe. Da nema besplatnog ručka.
A ti, dobri čoveče, taj monaški bigotizam koji sada potežeš ostavi za neke druge, duhovne teme kojim ovde nije mesto. Naslov teme je self-explainatory.

Na osnovu dosadanje konverzacije ne vidim razloga da bilo ko kupi tvoje usluge koje nudis jer do sada si pokazao nerazumevanje nekih zaista elementarnih stvari.
 
RGZ objavljuje ugovore gde je došlo do uknjižbe kupca. Da bi se to desilo ugovor mora da sadrži klauzulu intabulandi. A sa bi se to desilo objekat mora da ima tehnički prijem ili tako nešto. Tj moraju se steći uslovi sa bi se nekretnina prometovala. Prodavac može da pusti kupca da se uknjiži a da mu ovaj plati za godinu dana ali to se retko dešava.
Podaci, koji bi nam koristili u proceni stanja na tržištu, se nalaze kod notara :)
Ne mora da se ima tehnicki prijem niti da je kupac uknjizen. Evo moj stan je gotov pre 6 meseci, nisam jos uknjizen, a ugovor u bazi postoji od onog dana kada je potpisan.
 
Tvoja reakcija je primer kako danas svako misli da moze da moze da pruza intelektualne usluge, iako to cesto nije slucaj. Nije ni cudo sto uspevaju razne "Business i IT" akademije.



Svaki podatak je read only. Ako ga promenis, to onda nije isti podatak. Ono na sta ti mislis je baza podataka, koja moze biti read only ali sumnjam da je to slucaj sa bazama koje koriste drzavne institucije.



Podaci koje je uzeo od RGZ jesu ispravni. Ono sto nije ispravno su informacije koje je on generisao na osnovu tih podataka.



Na osnovu dosadanje konverzacije ne vidim razloga da bilo ko kupi tvoje usluge koje nudis jer do sada si pokazao nerazumevanje nekih zaista elementarnih stvari.
Umesto što ai ovoliko trošio tastaturu bolje da si čoveku uplatio na račun. Epska borba koju vodiš samnom bolje da usmeriš na zmije koje gajiš u džepovima.

@Wolf , još jednom hvala na uloženom trudu. Video sam da si objavio QR novčanika na sajtu i svaka čast na tome!
 
Bez brige, okuplja se real estate ekipa da resi sve te probleme...i naravno Kaća.


Teme


Sponzori


Legacy

 
Vrh