Šta je novo?

Cene nekretnina

Dok su rasle cene sve je bilo Ok. Sad kad se naslucuje pad, pokusava se da se nadje obrazlozenje da pada nema, nego i dalje imamo rast, samo su podaci losi :)
Inace, ja verujem da cemo imati pad prometa u narednom periodu, to je gotovo sigurno, a da kasnije sledi i pad cena. To sto ce podaci mozda pokazivati rast cena i u narednom periodu, to je samo statisticka igra u kojoj se tek sada evidentiraju ugovori od pre godinu-dve dana, to sto kreditni kupci manje kupuju (a oni kupuju manje i jeftinije stanove), pa statistika moze da zavara da kao i dalje imamo neki rast. Ja trenutno uopste ne pratim promenu cena, samo promenu prometa.
Inace, sticem utisak da, pored svega sto smo pisali o Rusima, pranju novca, gastarbajterima i sl, da su investitori, agencije za nekretnine i mediji zaista uspeli da stvore histeriju kod ljudi i naterali ih da daju sve sto imaju na precenjene nekretnine. Na isti nacin na koji su ljudi uletali u kriptovalute i NFT, bukvalno isti sablon. Verujem da sad kad kamate rastu, kad kriza kuca na vrata, kad Rusi odlaze, kad pada traznja za nekretninama, kad su poslednje pare date na precenjene nekretnine zbog FOMO-a i straha od inflacije, da ce sad doci otreznjenje i da cemo imati realnije cene, jer sta god da smo imali u prethodnih par godina, pre bih rekao da je bio efekat neke histerije, nego racionalnog razmisljanja i ulaganja.
Mada me vise nista ne moze zacuditi, ocigledno je da ljude vole da zaradjuju i da nista ne rade, da kupe nekretnine i da izdaju ili preprodaju skuplje, da kupe kripto dok je jeftin i prodaju kad ode "to the moon". Ocigledno imamo ili smo imali zlatnu groznicu sa stanovima, samo zna se to najvise zaradjuje u zlatnoj groznici, prodavci lopata, tako da, dok je ovaca, bice i vune.
Inace, meni o cenama mnogo govori cinjenica da su realizovane cene u proseku mnogo manje nego oglasene. Ne znam kakva je situacija bila pre nekoliko godina, ali mislim da je sad trenutno ogroman jaz izmedju tih cena.
 
Pa onda je cudno za BW Rivijeru jer tu nemaju ni temelj a eno ih na cenenekretnina.


Sustina naseg pracenja i diskutovanja je da imamo pouzdane podatke. Mi nista ne mozemo da ucinimo da sprecimo balon ili da nesto uradimo nakon sto balon pukne to je tacno ali ipak ako cemo da diskutujemo o necemu treba da imamo pouzdan dataset. Ovako samo nagadjanje, krenule su cene na dole, mozda jesu, mozda nisu i slicno.
Jedino možemo da diskutujemo na našem mikro nivou, od informacija koje dobijamo iz bliskog okruženja. A te informacije mogu biti varljive, jer se svako obitava i kreće se u drugačijem okruženju.
 
Tako je i to je onda problem. To nije dataset vec informacije od ljudi iz neposrednog okruzenja sto je nedovoljno za analizu.

Moguce je da se sad realizuju stari ugovori i onda kad pogledas ispada da Beograd na vodi razbija a mozda u opste nije tako jer mi zapravo ni nemamo podatke iz novogradnji koje se sad realizuju iz ostatka grada.
 
Dok su rasle cene sve je bilo Ok.

Ko kaze da su podaci o novogradnji OK? Defke rece da sve vreme pise da nisu dobri.

Sad kad se naslucuje pad, pokusava se da se nadje obrazlozenje da pada nema, nego i dalje imamo rast, samo su podaci losi :)

Pad se naslucuje bez prekida zadnjih 10 godina. Nema tog kupca u protekloj deceniji koji ne govori da su cene naduvane, da je trziste nekretnina u Srbiji balon koji samo sto nije pukao.

Inace, ja verujem da cemo imati pad prometa u narednom periodu, to je gotovo sigurno, a da kasnije sledi i pad cena.

Ljudi veruju u razne stvari, bez potrebe za bilo kakvim kritickim razmisljanjem, dokazima, logikom itd. Sto se kretanja cena nekretnina tice, ne treba biti neki strucnjak da bi znao da ce cene padati pa rasti pa padati pa rasti. Trziste je ciklicno. Sta je tvoja procena, kada ce da se desi pad cene novogradnje u Beogradu od npr 30% ?

Inace, meni o cenama mnogo govori cinjenica da su realizovane cene u proseku mnogo manje nego oglasene. Ne znam kakva je situacija bila pre nekoliko godina, ali mislim da je sad trenutno ogroman jaz izmedju tih cena.

To govori koliko je prosecan prodavac starudijogradnje vest u istrazivanju trzista i formiranju cene za svoju robu.
 
Drago mi je da smo bas sada na forumu otkrili toplu vodu da podaci za novogradnju imaju taj element kasnjenja, kao i svih prethodnih meseci i godina...
Predlazem da sa sajta sklonim novogradnju i da pratimo samo "starogradnju", koja od novembra u BGu belezi YoY pad prodaje, a u NSu jos od jula, dok je od januara ove godine bukvalno desetkovana.

I ne, pad prodaje u "starogradnji" (koja ne predstavlja samo stanove koji su stari, vec to cak mogu biti stanovi koji nisu ni izgradjeni) nije rezultat lose ponude. Broj stanova na oglasima raste poslednjih meseci, za razliku od cele prosle godine kada je promet bio usijan. Ne pricam samo o ukupnom broju, vec i o raznovrsnosti tih stanova (barem u krajevima koje ja pratim sto je uzorak od oko 20%). Razlog su cene u tim istim oglasima u kombinaciji sa visim kamatnim stopama koje su cenu stana na kredit vinule u nebesa.
 
Dok su rasle cene sve je bilo Ok. Sad kad se naslucuje pad, pokusava se da se nadje obrazlozenje da pada nema, nego i dalje imamo rast, samo su podaci losi :)
Inace, ja verujem da cemo imati pad prometa u narednom periodu, to je gotovo sigurno, a da kasnije sledi i pad cena. To sto ce podaci mozda pokazivati rast cena i u narednom periodu, to je samo statisticka igra u kojoj se tek sada evidentiraju ugovori od pre godinu-dve dana, to sto kreditni kupci manje kupuju (a oni kupuju manje i jeftinije stanove), pa statistika moze da zavara da kao i dalje imamo neki rast. Ja trenutno uopste ne pratim promenu cena, samo promenu prometa.
Inace, sticem utisak da, pored svega sto smo pisali o Rusima, pranju novca, gastarbajterima i sl, da su investitori, agencije za nekretnine i mediji zaista uspeli da stvore histeriju kod ljudi i naterali ih da daju sve sto imaju na precenjene nekretnine. Na isti nacin na koji su ljudi uletali u kriptovalute i NFT, bukvalno isti sablon. Verujem da sad kad kamate rastu, kad kriza kuca na vrata, kad Rusi odlaze, kad pada traznja za nekretninama, kad su poslednje pare date na precenjene nekretnine zbog FOMO-a i straha od inflacije, da ce sad doci otreznjenje i da cemo imati realnije cene, jer sta god da smo imali u prethodnih par godina, pre bih rekao da je bio efekat neke histerije, nego racionalnog razmisljanja i ulaganja.
Mada me vise nista ne moze zacuditi, ocigledno je da ljude vole da zaradjuju i da nista ne rade, da kupe nekretnine i da izdaju ili preprodaju skuplje, da kupe kripto dok je jeftin i prodaju kad ode "to the moon". Ocigledno imamo ili smo imali zlatnu groznicu sa stanovima, samo zna se to najvise zaradjuje u zlatnoj groznici, prodavci lopata, tako da, dok je ovaca, bice i vune.
Inace, meni o cenama mnogo govori cinjenica da su realizovane cene u proseku mnogo manje nego oglasene. Ne znam kakva je situacija bila pre nekoliko godina, ali mislim da je sad trenutno ogroman jaz izmedju tih cena.
Idemo ponovo.

Nekretnina kupljena 1997 za 45.000 DM,koliko vredi danas?????
Od te na primer 1997,putanja rasta je uzlazna,sve do nana danasnjeg.
Inflacija je inflacija.U srećna vremena ,to je oko 5% godisnje,uzmi pa računaj.
Na duži rok,to je suva činjenica,na jako kraći rok,uvek je bilo oscilacija,biće ih i u naredne dve godine sigurno.
Da li je neko pretplatio lokaciju,sigurno jeste.Kada pogledam,sta su ljudi sve u stanju da kupe,prekrstim se dva puta,kada prodjem tuda.
 
Poslednja izmena:
Drago mi je da smo bas sada na forumu otkrili toplu vodu da podaci za novogradnju imaju taj element kasnjenja, kao i svih prethodnih meseci i godina...

Dakle ti si znao za tu informaciju? Ako vec nisi do sada, da li ces sada tu informaciju napisati na svom sajtu uz statistike za novogradnju? Mozda ima jos neki glupan ko ja koji ne zna da neke novogradnje prodaju na predugovor druge na ugovor. Btw, nije samo kasnjenje, podaci nisu uniformni, osim kasnjenja ima i razlike u procentu novograndnji koje se vide odmah koje posle 3 godine.
 
Ko kaze da su podaci o novogradnji OK? Defke rece da sve vreme pise da nisu dobri.



Pad se naslucuje bez prekida zadnjih 10 godina. Nema tog kupca u protekloj deceniji koji ne govori da su cene naduvane, da je trziste nekretnina u Srbiji balon koji samo sto nije pukao.



Ljudi veruju u razne stvari, bez potrebe za bilo kakvim kritickim razmisljanjem, dokazima, logikom itd. Sto se kretanja cena nekretnina tice, ne treba biti neki strucnjak da bi znao da ce cene padati pa rasti pa padati pa rasti. Trziste je ciklicno. Sta je tvoja procena, kada ce da se desi pad cene novogradnje u Beogradu od npr 30% ?



To govori koliko je prosecan prodavac starudijogradnje vest u istrazivanju trzista i formiranju cene za svoju robu.
"Cijene padaju, pa rastu, rastu pa padaju". Grunf.
 
Po svim zakonima statistike, Beograd je dovoljno velik grad da je broj upisanih i neupisanih nekretnina uravnotežen. Da ima i ovih i onih projekata, ali to se u masi uproseči.

Tako da pravu i realnu sliku nemamo, ali budite siguran da je trend tačan 1000%. Gledajte trend, a ne pojedinačne projekte koji ništa i ne znače.
 
Ko kaze da su podaci o novogradnji OK? Defke rece da sve vreme pise da nisu dobri.
Pa svi znamo da podaci za novogradnju kasne, to je mana koje smo svesni, ali nije bas tacno da nisu dobri. Samo ih treba posmatrati na pravi nacin. Ja sam samo govorio o tome da je glupo da neka osoba smatra da su podaci o rastu cena validni, a da podaci o padu prometa nisu validni i da trazi razloge za to. Podaci imaju mana, ali trend se da primetiti, a poklapa se i sa pricama koje mozemo s vremena na vreme ipak cuti u medijima (na moje iznenadjenje)
Pad se naslucuje bez prekida zadnjih 10 godina. Nema tog kupca u protekloj deceniji koji ne govori da su cene naduvane, da je trziste nekretnina u Srbiji balon koji samo sto nije pukao.
Nije tacno da se pad naslucuje zadnjih 10 godina. Ja sam kupovao stan i pre 13 godina i pre 3 godine, i nikad se nije pricalo o napumpanim cenama kao danas. Znaci, samo danas su naduvane, ranije su mozda bile visoke, ali ne i naduvane
Ljudi veruju u razne stvari, bez potrebe za bilo kakvim kritickim razmisljanjem, dokazima, logikom itd. Sto se kretanja cena nekretnina tice, ne treba biti neki strucnjak da bi znao da ce cene padati pa rasti pa padati pa rasti. Trziste je ciklicno. Sta je tvoja procena, kada ce da se desi pad cene novogradnje u Beogradu od npr 30% ?
To niko ne moze da zna, ali ako ne bude bilo vecih promena, ocekujem otprilike u naredne 3 godine pad od 10% godisnje.
 
Drago mi je da smo bas sada na forumu otkrili toplu vodu da podaci za novogradnju imaju taj element kasnjenja, kao i svih prethodnih meseci i godina...
Predlazem da sa sajta sklonim novogradnju i da pratimo samo "starogradnju", koja od novembra u BGu belezi YoY pad prodaje, a u NSu jos od jula, dok je od januara ove godine bukvalno desetkovana.

I ne, pad prodaje u "starogradnji" (koja ne predstavlja samo stanove koji su stari, vec to cak mogu biti stanovi koji nisu ni izgradjeni) nije rezultat lose ponude. Broj stanova na oglasima raste poslednjih meseci, za razliku od cele prosle godine kada je promet bio usijan. Ne pricam samo o ukupnom broju, vec i o raznovrsnosti tih stanova (barem u krajevima koje ja pratim sto je uzorak od oko 20%). Razlog su cene u tim istim oglasima u kombinaciji sa visim kamatnim stopama koje su cenu stana na kredit vinule u nebesa.
Ja nisam za to da se skloni novogradnja, tek bi onda bilo pitanja ljudi a gde je ovo a gde je ono.

Kao sto rece goran123, pratimo trend.

I cudi me da uopste objasnjavamo opet ovo oko novogradnji, ja mislim da sam to pomenuo barem 20 puta do sad.
 
Pa svi znamo da podaci za novogradnju kasne, to je mana koje smo svesni, ali nije bas tacno da nisu dobri. Samo ih treba posmatrati na pravi nacin. Ja sam samo govorio o tome da je glupo da neka osoba smatra da su podaci o rastu cena validni, a da podaci o padu prometa nisu validni i da trazi razloge za to. Podaci imaju mana, ali trend se da primetiti, a poklapa se i sa pricama koje mozemo s vremena na vreme ipak cuti u medijima (na moje iznenadjenje)

Nije tacno da se pad naslucuje zadnjih 10 godina. Ja sam kupovao stan i pre 13 godina i pre 3 godine, i nikad se nije pricalo o napumpanim cenama kao danas. Znaci, samo danas su naduvane, ranije su mozda bile visoke, ali ne i naduvane

To niko ne moze da zna, ali ako ne bude bilo vecih promena, ocekujem otprilike u naredne 3 godine pad od 10% godisnje.
Dečko, opet ti sa tvojom semantikom. Otvori prvu stranicu ove teme i pogledaj prvi post od pre 13 godina koji govori o "precenjenim" cenama stanova. Pogledaj zatim forum od pre 3 godine, na samim počecima Covid krize, kada je počeo lock down, sva privredna aktivnost uključujući i promet stanovima je zamrznuta na par meseci i svi su očekivali ogroman pad u narednom periodu, a realnost je da su u protekle 3 godine cene stanova porasle više od 50%. Izvesno je da će neki nominalni pad u nekom trenutku doći (kao što je bilo neposredno nakon ekonomske krize 2008) ali to je sve kratkoročno i ako gledaš istorijski kontekst proteklih 5, 15, ili 25 godina, cene nekretnina su visestruko uvecane i to po stopi koja je viša nego referentna inflacija u datom periodu.
 
Poslednja izmena:
Samo da se ubacim oko karikiranja situacije. Period poslednje 3-4 godine je specifičan i samo se o rastu priča. Takođe negde oko 2015-2016 sećam se da sam pričao sa nekim kolegama, zaključak je bio da je pad debelo završen, da cene mogu samo da rastu.

A to su mi isto pričali i neki investitori. No uzmite da njihov stav nije relevantan. Ipak eto.

Edit: da bilo je priče o padu cena na samom početku korone, ali to je i normalno, jer smo se našli prvi put u životu u nečem novom i ekstremnom. To je jako kratko trajalo.
 
Dečko, opet ti sa tvojom semantikom. Otvori prvu stranicu ove teme i pogledaj prvi post od pre 13 godina koji govori o "precenjenim" cenama stanova. Pogledaj zatim forum od pre 3 godine, na samim počecima Covid krize, kada je počeo lock down, sva privredna aktivnost uključujući i promet stanovima je zamrznuta na par meseci i svi su očekivali ogroman pad u narednom periodu, a realnost je da su u protekle 3 godine cene stanova porasle više od 50%. Moguće da će neki nominalni pad u nekom trenutku doći (kao što je bilo neposredno nakon ekonomske krize 2008) ali to je sve kratkoročno i ako gledaš istorijski kontekst proteklih 5, 15, ili 25 godina, cene nekretnina su visestruko uvecane.
Kako je moguće da trend zasnivaš na prvom postu u ovoj temi, od jednog člana koji više nije ni aktivan na temi? Pritom ne uzimaš u obzir razne druge poruke nakon te gde ljudi opravdavaju tadašnje cene? Da li se ti ljudi, koji su davali odgovore suprotne tom stavu, uklapaju u neki drugi trend i skup mišljenja i zašto zanemaruješ isti? Ista logika i za pre-covid. Koji su to SVI koji su očekivali nagli pad? Da li je bilo i onih koji su opravdavali dalji rast cena raznim razlozima kao štu su inflacija, štampanje novca i sl.? Da li je to u stvari samo neka vrste generalizacije?
 
Pa svi znamo da podaci za novogradnju kasne

Na osnovu cega mislis da to svi znaju? Googlas cene nekretnina, taj sajt ti izadje medju prvima zbog domena, vidis BNV ugovore za zgradu od pre mesec dana, i zakljucis da podaci za novogradnju kasne 3 godine??? Autor sajta bi morao da to jasno da do znanja svojim korisnicima. Zasto to i dalje ne zeli da objavi mogu samo da pretpostavim. Mozda jer bi onda morao da skloni sledecu tvrdnju "Ukoliko želite da saznate koja je realna prosečna cena stana na određenoj lokaciji, na pravom ste mestu!" Kako preko tog sajta mogu da saznam realnu prosecnu cenu za neku lokaciju, kad neka novogradnja odjednom unese 200 ugovora sa cenama od pre 3 godine??

Ja sam kupovao stan i pre 13 godina i pre 3 godine, i nikad se nije pricalo o napumpanim cenama kao danas.

U februaru 2014. je bilo 600 ugovora, u februaru ove godine 1120 a u februaru prosle godine 1400 ugovora. Nije li logicno da veci broj kupaca znaci i vise price o cenama? Siguran sam da je i broj potencijalnih kupaca takodje daleko veci nego pre 10 godina, a nema tog potencijalnog kupca koji nece reci da su cene "naduvane" zar ne? Osim vradovica naravno, njega ako pitamo sve ispod 5k u Mirijevu je dzab dzabe.
 
Poslednja izmena:
Da li je bilo i onih koji su opravdavali dalji rast cena raznim razlozima kao štu su inflacija, štampanje novca i sl.? Da li je to u stvari samo neka vrste generalizacije?

Suvise generalizujete i banalizujete. Pre 3 godine, 20.03.2020. nema tog potencijalnog kupca koji je sedeo lockdown-ovan i tvrdio kako ce cene stanova da rastu. Svi do jednog su tvrdili da je BALON PUKAO.
 
Kako je moguće da trend zasnivaš na prvom postu u ovoj temi, od jednog člana koji više nije ni aktivan na temi? Pritom ne uzimaš u obzir razne druge poruke nakon te gde ljudi opravdavaju tadašnje cene? Da li se ti ljudi, koji su davali odgovore suprotne tom stavu, uklapaju u neki drugi trend i skup mišljenja i zašto zanemaruješ isti? Ista logika i za pre-covid. Koji su to SVI koji su očekivali nagli pad? Da li je bilo i onih koji su opravdavali dalji rast cena raznim razlozima kao štu su inflacija, štampanje novca i sl.? Da li je to u stvari samo neka vrste generalizacije?
Samo ilustrujuem fenomen po kome su čak i u objektivno najboljim vremenima za kupovinu stana mnogi na ovim forumu govorili o "prenaduvanim" i "nerelanim" cenama i velikom padu koji samo što se nije desio. I tokom Covid19 je bio pad prometa, pa su cene u godinama nakon otisle u nebo. Ono što je posebno smešno je ostraščenost i teorije zavere kojima se mnogi na ovom forumu rukovode, pa su onda za rast cena odgovorni drzavni kriminalni karteli, Rusi ili ne znam ko. Kao referentnu vrednost naveo sam cene u Zagrebu koji je mnogo manji grad od Beograda, sa manjim brojem novih projekata, bez upliva države u stanogradnju a la BNV i bez Rusa, pa su uprkos tome cene novogradnji u proseku tamo više nego kod nas.
 
Dinamicnost na trzistu je nepredvidiva (donekle). Ono sto sada mene trenutno plasi je sto ovo jako podseca na period 2008 kada su stampali novac i dali bankama ali banke nisu davale taj novac nama smrtnicima, s'tim sto sada jos na sve ovo imamo inflaciju.
Videli ste odstampani novac u protekloj nedelji, oni su odstampali toliko prosle nedelje da je to anuliralo usisavanje novca iz sistema za 4 meseca. Novac u sistemu za banke = dodatna ulaganja. Nemojte se zacuditi da kripto recimo skoci zestoko sada kao najrizicnije ulaganje.
Dok god drzava izvlaci banke iz bankrota, banke nemaju cega da se plase, mogu da ulazu kao blesavi u bilo sta za sta misle da ce im doneti prihod i da nemaju strah od bankrota.
Kratkorocno gledano, banke ce profitirati, mi i dalje necemo moci da uzimamo taj jeftin novac zbog kamata.
 
Suvise generalizujete i banalizujete. Pre 3 godine, 20.03.2020. nema tog potencijalnog kupca koji je sedeo lockdown-ovan i tvrdio kako ce cene stanova da rastu. Svi do jednog su tvrdili da je BALON PUKAO.
Nije tačno. Ajmo da uzmemo ovu temu kao relevantan mikro uzorak. Ja bih rekao da vidim najmanje 50% učesnika koji su opravdavali rast i govorili da će cene i dalje da idu na gore. Živo okruženje u kome živim, ljudi iz okruženja(familija, komšiluk, radni kolektiv i tako dalje u širinu...), isti je ratio. Ljudi koji kažu balon. Drugi koji kažu - nije balon. 50:50, aproksimativno. Razlozi zbog kojih si ljudi formirali tako oprečne, isključive stavove i kreirana mišljenja u vezi tih stavova, u vezi sa cenama, to je tek posebna priča koja se provlači i kroz ovu temu, u zavisnosti od samog pojedinca, lične priče, iskustva, ciljeva(u vezi sa prodajom ili kupovinom nekretnine), dubine džepa i raznih drugih varijabli....

Mislim da je lopta generalizacije/banalizacije ipak u Vašem dvorištu.
 
Daj taj uzorak ljudi sa foruma koji su od pojave kovida do 20.03.2020. komentarisali kretanja cena na osnovu kog si izracunao da je 50:50.

Bilo bi zanimljivo cuti predvidjanja tih 50% sto su bili u pravu.
 
Kako je moguće da trend zasnivaš na prvom postu u ovoj temi, od jednog člana koji više nije ni aktivan na temi? Pritom ne uzimaš u obzir razne druge poruke nakon te gde ljudi opravdavaju tadašnje cene? Da li se ti ljudi, koji su davali odgovore suprotne tom stavu, uklapaju u neki drugi trend i skup mišljenja i zašto zanemaruješ isti? Ista logika i za pre-covid. Koji su to SVI koji su očekivali nagli pad? Da li je bilo i onih koji su opravdavali dalji rast cena raznim razlozima kao štu su inflacija, štampanje novca i sl.? Da li je to u stvari samo neka vrste generalizacije?
Evo vrati stranice na 2017/2018 kada sam Ja kupovao stan pa prebroj koliko ljudi je vikalo balon koji samo što nije pukao i da su cene precenjene. Problem sa ljudima poput Perice je taj što oni ne prihvataju da su jedan od glavnih problema. Kupio sam stan pre 13god, pa pre 3god, pa eto hoću i sad "čisto da imam ono malo za zezanje malo za izdavanje i tako to, nek se nadje". Pa onda kukaju kako porodice ne mogu da se skuće,a oni 5 stanova iza sebe i čekaju kataklizmu da kupe još neki.
 
Dakle ti si znao za tu informaciju? Ako vec nisi do sada, da li ces sada tu informaciju napisati na svom sajtu uz statistike za novogradnju? Mozda ima jos neki glupan ko ja koji ne zna da neke novogradnje prodaju na predugovor druge na ugovor. Btw, nije samo kasnjenje, podaci nisu uniformni, osim kasnjenja ima i razlike u procentu novograndnji koje se vide odmah koje posle 3 godine.
Znao sam, i vise putao pisao, sto ovde na forumu, sto na drugim mestima gde se diskutuje o cenama nekretnina i o mom sajtu. I prilicno sam bio siguran da su svi aktivni ucesnici na ovoj temi toga svesni. Razmotricu da li da stavljam tu informaciju na sajt, mozda nije losa ideja, mada kako bi uopste glasila ta informacija, a da ne zbuni dodatno ljude. Ja sam naveo svoj "single source of truth", a to je rgz. Mislim da je to adresa za zalbe oko iskrivljene statistike novogradnje, mada ne vidim sta oni mogu da ucine povodom toga sto neke zgrade cekaju da budu pri kraju pa onda sve ugovore djuture uvere, a neke druge to urade odmah. Sto bi jedan mornar rekao, ako su lagali mene, i ja lazem vas.
A inace, moje licno misljenje je da variranje procenta novogradnje koja se vidi odmah, nema toliki uticaj na trend koji je do sada uspostavljen. Ne mislim cak ni da nesto mnogo varira. Uskoro ce biti i kvartalni pregled na sajtu pa ce se taj uticaj dodatno ublaziti.
Ja nisam za to da se skloni novogradnja, tek bi onda bilo pitanja ljudi a gde je ovo a gde je ono.

Kao sto rece goran123, pratimo trend.

I cudi me da uopste objasnjavamo opet ovo oko novogradnji, ja mislim da sam to pomenuo barem 20 puta do sad.
Ovo za sklanjanje novogradnje je vise bila saljiva replika 🙃
Nece ona nidje!
 
Evo vrati stranice na 2017/2018 kada sam Ja kupovao stan pa prebroj koliko ljudi je vikalo balon koji samo što nije pukao i da su cene precenjene. Problem sa ljudima poput Perice je taj što oni ne prihvataju da su jedan od glavnih problema. Kupio sam stan pre 13god, pa pre 3god, pa eto hoću i sad "čisto da imam ono malo za zezanje malo za izdavanje i tako to, nek se nadje". Pa onda kukaju kako porodice ne mogu da se skuće,a oni 5 stanova iza sebe i čekaju kataklizmu da kupe još neki.
I onda stavi na ignore svakoga ko ne pise ono sto se njemu svidja :)
 
Vrh