Šta je novo?

Cene nekretnina

Pre bih rekao duplih naloga ;)
Na glavnom su kao kulturni, a na duplim nalozima vuku na bezobrazluk i provokaciju.
Samo da ne krenu Wolfa da provlace kroz blato na pinku i slicnom smecu od medija :)

Ilija Cvorivicu, ti ste?

Ocigledno da im smeta jasan prikaz promene trenda pa se prebacuju na duple naloge da ne bi "diskreditovali" glavni.

Ok, ovo objasnjava otpor za uvodjenje napomene o podacima novogradnje. Nekako je predlog za taj improvement povezan sa trendom kretanja cena nekretnina.. Ukazivanje da "realne cene nekretnina na lokaciji" nije bas u potpunosti tacno, je u stvari borba protiv pada cena nekretnina :D Ludo... Ali i to mogu da razumem donekle. Pa Kaca Lazarevic je spominjana iskljucivo u pezurativnom kontekstu dokle god je pricala kako ce cene rasti. Sada kada govori kako promet opada, ovde se spominje u kontekstu zvanicnika. Kredibilitet Kace Lazarevic na ovom threadu je takodje povezan sa trendom kretanja cena nekretnina. Kredibilitet koji joj pripisuje forumska zajednica je obrnuto proporcionalan cenama nekretnina. Jos ludje...
 
Poslednja izmena:
Ilija Cvorivicu, ti ste?



Ok, ovo objasnjava otpor za uvodjenje napomene o podacima novogradnje. Nekako je predlog za taj improvement povezan sa trendom kretanja cena cena nekretnina.. Ukazivanje da "realne cene nekretnina na lokaciji" nije bas u potpunosti tacno, je u stvari borba protiv pada cena nekretnina (iako se sad tvrdi da je to nesto sto vec svi znaju, deo opste kulture) :D Ludo...
I ja mislim da sajt ima previše mana i da bi trebalo da bude besplatan za sve, zauvek.
 
Moлим за мало више поштовања према Вуку. Човек ради про боно, из дубине своје добре душе, не за паре, нит за криглу хладног точеног, и то одличан посао. Није идеалан или савршен, али је врашки користан. Надам се да ће сајт напредовати и бити све бољи, да ћемо многе податке имати у ситна цревца и моћи детаљније рашчланити. Многе сајтове сам радио и одржавао пре 20 година из срца, за џабе, чак у време кад су готово сви тражили паре, јер време је исто што и новац, односно енергија. Неко други би био готован и олако одустао. Ентузијазам је битан, сачувај га.
Вуче, не дај се, уз тебе смо. :)

maxresdefault.jpg
 
Zasto bi bilo ko trebalo da zna se neke novogradnje prodaju na predugovor, druge na ugovor i da se ove prve vide sa zakasnjenjem od 2-3 godine u RGZ? To se predstavlja kao neko elementarno znanje i da nema potrebe da se pise ta napomena, a ovde ima ljudi koji poslednjih nekoliko godina skoro svakodnevno pisu, pa to nisu znali. Sigran si da to zna bas svako, cak i od ljudi koji nisu na ovom forumu i reditu?

Da li možda kao odrasli ljudi s poslovnom sposobnošću imamo i mogućnost da sami pribavimo neka elemtarna znanja iz oblasti kojom se trenutno zanimamo, ili je svet dužan da nam da proveren, s mašnicom upakovan i nadasve besplatan kurs o svemu što je eto privuklo našu pažnju na par nedelja ili meseci, i usput još da nas potapše po ramenu i pomiluje tamo gde najviše prija?

Šta bi uopšte neko radio na sajtu naziva "cenanekretnina" neko ko nema ni najblažu ideju o tome kako funkcioniše prodaja stanova i relaizacija ugovora? Da sedi i širi mišljenje na četiri strane, jer je video na internetu pošto košta stan?
 
Ako sam dobro razumeo, znati sledece je elemntarno znanje:

"Deo novogradnji se prodaje prvo na predugovor, drugi deo odmah na ugovor. U RGZ se ovi prvi vide tek posle 2-3 godine, dok se drugi vide odmah."

Osim mene, da tako nesto ne zna, se javio samo jos jedan clan foruma vlasnik NN stanova, NN biznisa itd. Ispada da on nema elementarno znanje ni najblažu ideju o tome kako funkcioniše prodaja stanova i relaizacija ugovora. Ili ima neka druga opcija?

Neverovatna ostrascenost medju aktivnim clanovima ovog foruma, potpuno iskljucivost.
 
Sve si u pravu MrGood-e, do drugih je apsolutno. Grupa prerasla u rulju i krenulo cipelarenje na izneto elementarno znanje. Samo piši, jer svaki novi post nas dovodi do strane 800 kad kreće LAVINA cena i totalna rasprodaja.
 
Kada su rasle cene stanova i prodaja išla solidno svi su verovali Volku, a sada kada cene stidljivo paduckaju svi se bune...godina 2024 januar podaci cene nekretnina (zabeležen rast prodaje Nbg, menjan stan za 455 kg krompira i jedna garaža za 5 vretena vune i 15 kg čvaraka)...vradović se buni kaže rašće mirijevo jopet samo da se ljudi najedu krompira i čvaraka.
 
Ko se to buni sem mrgooda?

Pre ce biti obratno, da se oni sto su sumnjali i u tacnost rgz podataka (jer sve to sns namesta), kojima je Kaca Lazarevic bila najveci neprijatelj na svetu sto postoji, koji su odbacivali zakon ponude i potraznje i sve svodili na teorije zavere, sada kunu u RGZ, Kaćy i nevidljivu ruku trzista.

Izgleda da je sns pao sa vlasti i kriminal proteran iz zemlje a da to mene niko nije obavestio.
 
Bune se oni koji su ocekivali da ce im inflacija pojesti dug prema banci. Jezda i Dafina se nisu dignuli kao Feniks, a pok. Borke Vucic nema vise da udeli pokoji dobar savet.
Svako ko je dao odredjeno ucesce se tome potajno nadao, ali ne lezi vraze... svaki dinar ce banka naplatiti, nema sigurno besplatnih stanova, ili za mizeriju kupljenih.
 
Bune se oni koji su ocekivali da ce im inflacija pojesti dug prema banci. Jezda i Dafina se nisu dignuli kao Feniks, a pok. Borke Vucic nema vise da udeli pokoji dobar savet.
Svako ko je dao odredjeno ucesce se tome potajno nadao, ali ne lezi vraze... svaki dinar ce banka naplatiti, nema sigurno besplatnih stanova, ili za mizeriju kupljenih.
Jel to i inflacija zaustavljena a da mi neko nije kavio?
 
Nije zaustavljena. Na putu je da bude, s tim da mi kaskamo, kao i 2008. Samo sto ce to biti proces.

 
Nije zaustavljena. Na putu je da bude, s tim da mi kaskamo, kao i 2008. Samo sto ce to biti proces.

Pa nije bas ni samo Nemacka Evropa.

 
Jedino je meritorno sta se desava u USA, Evropa prati to s zakasnjenjem. Kaska i kasno reaguje. Mi smo skoro na tom nivou.
 
Agentima i agencijama(saosećajmo se sa njima) je sada najteže jer taman su navikli prodavce na cene, postavili sve to po oglasima i čekali, kad ono sad moraju opet, od prodavca do prodavca, da ih ubeđuju da cene moraju da spuste. Ne bi me čudilo da Katty L i ostala Real Estate medijska brigada vrlo brzo okrene ćurak u tom smeru. Jer oni su poznati kao medijatori kojima je promet najbitniji.
 
Da se malo osvrnem na ovu temu, posto vidim da je mnogi precenjuju.

Tema je otvorena pre 13 godina i ima 2 miliona pregleda, sto oko 400 pregleda dnevno, ali ne jedinstvenih, tako da u proseku ovu temu prati eventualno 30-40 ljudi.

E sad, određeni tiktok savetnici-strucnjaci za nekretnine imaju visemilionske preglede po jednom videu, i stotine hiljada lajkova, takodje po videu, a saveti su im tipa ako das vece ucesce rata ce biti manja i slicno. Uglavnom, ako je suditi po broju lajkova publike je odusevljena.

Evo jedan besmislen video sa 100k lajkova i 2 miliona pregleda

 
Ja vec neko vreme informativno pratim oglase i ovaj oglas nikada nisam video. Na toj lokaciji nikad nisam video novogradnju ispod 3.000 evra po m2, i to za vece kvadrature, manje kvadrature idu i preko 3.500 evra po m2 po oglasima. Mozda teorijski nesto nije u redu sa stanom ili papirima, a mozda je jednostavno procenio da je sad poslednji voz da proda stan po ovoj ceni koja je realno 10-15% niza cena od slicnih oglasenih stanova. Za X meseci bi verovatno morao da proda i po dosta nizoj ceni od ove oglasene. Sad svi ocekuju pad cene i primecuje se sve veci broj oglasa za prodaju, da se izvuce maksimalno koliko moze dok su cene jos na vrhu i dok nisu krenule da padaju. Bolje da spustis cenu za 10-15% i izvuces neki dinar ako mozes nego da cekas da padne 30+%.


Trenutno na Halo Oglasima u Beogradu:
  • 11.298 oglasa za stanove za prodaju (rast od 1.67% za 10 dana, rast od 5.6% za 3 nedelje, rast od 11.3% za nekih 6 nedelja)
  • 5.431 oglasa za stanove za izdavanje (pad od 1.3% za 10 dana, rast od 0.8% za 3 nedelje, rast od 3.2% za 6 nedelja,..., krajem 2022. je bilo oko 2.200 oglasa za izdavanje)
Mozemo da pratimo i za Novi Sad:
  • 3.210 oglasa za stanove za prodaju
  • 502 oglasa za stanove za izdavanje
I za Nis:
  • 1.039 ogalsa za stanove za prodaju
  • 255 oglasa za stanove za izdavanje
Jeste da sam poslednji put proverio stanje u petak, ali ima nekih cudnih promena:
Trenutno na Halo Oglasima u Beogradu rekordne vrednosti, konstantan rast:
  • 11.371 oglas za stanove za prodaju (rast od 0,6% u odnosu na petak, rast od 2,3% za 12 dana, rast od 6,3% za mesec dana,...)
  • 5.555 oglasa za stanove za izdavanje (rast od 2,2% u odnosu na petak, rast od 3,1% u odnosu na pre mesec dana, pre pola godine je bilo 2.200)
U Novom Sadu cudne vrednosti, ogroman pad (mnogo manji broj oglasa, ne znam da li sam proslog puta lose procitao ili je iz nekog razloga obrisano mnogo oglasa, mozda ih samo sklanjaju da bi ih postavili kao nove, ko zna):
  • 2.350 oglasa za stanove za prodaju (pad od 26,8% u odnosu na petak)
  • 443 oglasa za stanove za izdavanje (pad od 11.8% u odnosu na petak)
U Nisu cudne vrednosti, veliki pad (slicna cudna pojava kao za Novi Sad):
  • 877 oglasa za stanove za prodaju (pad od 15.6% u odnosu na petak)
  • 217 oglasa za stanove za izdavanje (pad od 14.9% u odnosu na petak)
Videcemo sta ce se desavati u narednom periodu. Mozda zbog smanjenog prometa u Nisu i Novom Sadu nesto muvaju sa oglasima, nemoguce je da reda velicine 20% oglasa nestane za jedan vikend.
 
Vrh