Šta je novo?

Cene nekretnina

Ali sve sa Turskom hahaha

Ova nova gradnja u ZG bi se urušila na 7 po richteru kao i ona u Turskoj, ništa bolje ne grade a vi dajte 3k za je***i kvadrat u prčiji zvanoj Zagreb.
Mafija pere novac, a ne prodaje se ništa. Je, dati će im za kvadrat 5 tisuća eura. Nisu ljudi glupi da kupuju te skupe nekvalitetne nekretnine.
Brdo stanova stoji prazno i vlasnici pumpaju tako cijene, gradjevinska mafija. Sve preko tri u centru i dva van centra je too much. Opet ce doc sirotinja.

Sve je isto samo njega nema.
 
Pa rast jeste neverovatan, i to kakva anomalija. Komsija za stan pored mene, koji je isti kao moj, platio 69.000 eura u decembru 2021. u izvornom stanju.
Komsinica ispod mene, za stan od 60 kvadrata, skoro dobila ponudu za 100.000 eur (oglasila na 120 i nesto hiljada). Renovirano samo kupatilo, sve ostalo u izvornom stanju.
Razlika od cak 31.000... pa to nema nigde.
 
Sličan primer: Naselje Braće Jerković decembar 2020. stan od 60m2 u izvornom stanju 65.000 oglasena, 60.000 realizovana cena.... Dve godone kasnije da kažem u decembru 2022. isti takav stam se oglašava za 140.000 !?!?!? Da li je za dve godine dupliran BDP, duplirne plate, duplirana zaposlenost, da li je biiiiilo šta duplirano osim cene kvadrata??? A znamo da je to samo talas BNVa koji se širio gradom koncentričnim krugovima... I u istom stilu će biti reverzibilan uskoro....
 
Screenshot_2023-03-07-23-00-45-044_com.android.chrome~2.jpg
FqpSltYXoAU2tE7.jpeg
 
Sličan primer: Naselje Braće Jerković decembar 2020. stan od 60m2 u izvornom stanju 65.000 oglasena, 60.000 realizovana cena.... Dve godone kasnije da kažem u decembru 2022. isti takav stam se oglašava za 140.000 !?!?!? Da li je za dve godine dupliran BDP, duplirne plate, duplirana zaposlenost, da li je biiiiilo šta duplirano osim cene kvadrata??? A znamo da je to samo talas BNVa koji se širio gradom koncentričnim krugovima... I u istom stilu će biti reverzibilan uskoro....
Stan koji sam kupio pre 2,5 godine kostao 150k. Sada nekoliko istih takvih u kraju, goreg stanja, cene izmedju 195k i 220k.
 
Kraj u kom živim i pratim stanje novogradnji Zvezdara (Gradska Bolnica) za sad samo beleži rast cena kvm. Ne ide mi u prilog, ali trenutna situacija je takva. Moje je mišljenje da od pada u ovoj godini nema ništa. Čak i ako se cene održe na ovom nivou, a ne porastu dodatno do kraja godine biće super.
 
Kraj u kom živim i pratim stanje novogradnji Zvezdara (Gradska Bolnica) za sad samo beleži rast cena kvm. Ne ide mi u prilog, ali trenutna situacija je takva. Moje je mišljenje da od pada u ovoj godini nema ništa. Čak i ako se cene održe na ovom nivou, a ne porastu dodatno do kraja godine biće super.
Moje mišljenje se kosi sa tvojim mišljenjem jer mislim da će biti suprotno, a pad će se osetiti već sada. Ponuda se stidljivo uvećava. Ključ je u štednji. Što se pre isprazne slamarice, to će pre cene ići na dole. Još ako bude otpuštanja, eto pražnjenja džepova od naštampanih para. Oni igraju svoju igru, a mi se samo prilagođavamo.
 
Pre 2.5 meseca 2200
Tacno je da postoje oscilacije i da se ne moze nista tvrditi sa 100% sigurnosti, ali vrlo je moguce da ovo ukazuje na neki trend. Mozda Rusi i Ukrajinci odlaze, pa se oslobadja veliki broj stanova za izdavanje. Vrlo je moguce da, pored recesije i rasta kamatnih stopa, i odlazak Rusa i Ukrajinaca utice na obaranje cena nekretnine.
A danas kod nas na Halo Oglasima, izdavanje, Beograd: 5261 oglas. #halooglasi
...Na Halo Oglasima je trenutno ko 10.000 stanova na prodaju...
Mozda ne bi bilo lose da, pored broja oglasa za izdavanje stanova, pratimo i broj oglasa za prodaju stanova.
Trenutno na Halo Oglasima u Beogradu;
  • 10.699 oglasa za stanove za prodaju
  • 5.388 oglasa za stanove za izdavanje (za nijansu vise nego pre 10-ak dana, najvise u poslednjih nekoliko meseci od kad pratimo)
Trenutno na Halo Oglasima u Beogradu;
  • 11.112 oglasa za stanove za prodaju (rast od 3.9% za manje od 2 nedelje, rast od oko 10% za mesec dana)
  • 5.500 oglasa za stanove za izdavanje (rast od 2.1% za manje od 2 nedelje, rast od 4.5% za mesec dana, 90% vise nego pre 3.5 meseca, 150% vise nego pre 4-5 meseci)
Ako se ja dobro razumem u brojke, ovo znaci povecanje ponude? A sta se desi na trzistu kad raste ponuda?
 
Poslednja izmena:
Ja verujem da nam krece period stabilizacije/stagnacije i to ce trajati nekoliko meseci sigurno (zbog tvrdoglavosti naseg naroda). Kazem, ponovo, Beograd je najaktivnije trziste nekretnina u zemlji - da vidimo sta se desava sa mestima gde je potraznja dosta slabija (i procentualno)? Pad se trenutno nigde ne oseca, da li ce ga biti - licno verujem ali ne osetno do kraja godine.
Kazem, zbog tvrdoglavosti naseg naroda :) , prost primer - pogledajte vikendice na nekim mestima koje su poletele sa cenama u toku korone. Svi i dalje drze cene iako vise traznje gotovo i da nema
 
Od trenutnog pada preko noci nema nista, nije ovo film gde onako epski glavni junak gledajuci halo oglase samo ispusti "it's starting". Slazem se sa @BataDz da mentalitet naseg naroda igra ogromnu ulogu u cenama, jer ako je cuo da je komsija pre godinu dana dobio 150k za nesto sto je do pre korone vredelo 90k, nece on odstupiti dok ga ne lupa mesecima po dzepu prazna nekretnina. Sve takodje zavisi i od profila prodavca, da li mu je hitno ili ne. Onima koji nije, tvrdoglavo ce drzati te cene, pa cak mozda i odustati od prodaje. Ono sto je bitno kod stagnacije je da se stvori taj sentiment da vise nisu to lake pare, i da kada se neko upusti u prodaju cuje iz okruzenja da i onaj koji je oglasio nekretninu sa realnom cenom ima poteskocu da istu proda. To ce svakako stvoriti dobru polaznu osnovu za pad cene.
 
M
Od trenutnog pada preko noci nema nista, nije ovo film gde onako epski glavni junak gledajuci halo oglase samo ispusti "it's starting". Slazem se sa @BataDz da mentalitet naseg naroda igra ogromnu ulogu u cenama, jer ako je cuo da je komsija pre godinu dana dobio 150k za nesto sto je do pre korone vredelo 90k, nece on odstupiti dok ga ne lupa mesecima po dzepu prazna nekretnina. Sve takodje zavisi i od profila prodavca, da li mu je hitno ili ne. Onima koji nije, tvrdoglavo ce drzati te cene, pa cak mozda i odustati od prodaje. Ono sto je bitno kod stagnacije je da se stvori taj sentiment da vise nisu to lake pare, i da kada se neko upusti u prodaju cuje iz okruzenja da i onaj koji je oglasio nekretninu sa realnom cenom ima poteskocu da istu proda. To ce svakako stvoriti dobru polaznu osnovu za pad cene.
Mentalitet će igra ulogu sve dok komšija ne bude prodavao stan godinu i više i ne uhvati ga biološka potreba(što već prevazilazi mentalitet) da proda što pre da ne bi propustio priliku. I tako 10* više komšija kreće da se oseća pa onda dobijemo kolektivni trend. Isti mehanizam i kad rastu cene.

Generalno, dovoljno je da komšija čuje da je drugi komšija prodao za manje pa da on isto donese odluku da spušta.
 
M

Mentalitet će igra ulogu sve dok komšija ne bude prodavao stan godinu i više i ne uhvati ga biološka potreba(što već prevazilazi mentalitet) da proda što pre da ne bi propustio priliku. I tako 10* više komšija kreće da se oseća pa onda dobijemo kolektivni trend. Isti mehanizam i kad rastu cene.

Generalno, dovoljno je da komšija čuje da je drugi komšija prodao za manje pa da on isto donese odluku da spušta.
Opet, u ovom prvom periodu stagnacije zavisi koliko im je hitno. Ukoliko je hitna prodaja imovine, kao na primer za deljenje medju naslednicima, da, bice prostora za dobru korekciju. Dok ovi sto hoce od jednog stana da kupe 2, drzace se do poslednjeg trenutka.
 
U naredne dve godine,pojavice se istovremeno najmanje pet ogromnih novogradnji.
Na voždovcu na manje od 500 metara ,Eliksir i Tesla sa preko 1.000 stanova.
FMP+Visnjicka banja+Karaburma big fashion.
Samo se pitam,koji je to trenutak sloma tržista,ako se nastavi ovim tempom.
Starogradnja ce prva da pukne.Ona ce biti prvi barometar,promene cena na tržistu.
 
Poslednja izmena:
U naredne dve godine,pojavice se istovremeno bar pet ogromnih novogradnji.
Na voždovcu na manje od 500 metara ,Eliksir i Tesla sa preko 1.000 stanova.
FMP+Visnjicka banja+Karaburma big fashion.
Samo se pitam,koji je to trenutak sloma tržista,ako se nastavi ovim tempom.
Starogradnja ce prva da pukne.Ona ce biti prvi barometar,promene.
Starogradnja odavno vec ima neodrzive cene. Nju uglavnom kupuje obicna raja, narod na kredit, te zaista ocekujem slom posle ove stagnacije. Nije realno da u neodrzavanoj socijalistickoj zgradi kvadrat kosta 2,5k+. Argumenti poput mikrolokacija, zelenilo itd su budalastina.
 
Fasade pred obrusavanje,liftovi na izdisaju,vodovodne cevi odavno za komplet zamenu po vertikali.O Renoviranju stanova, izlisno je pisati.
Ima dobrih starogradnji,ali one su u manjini.
Mislim da je kupovina starogradnje,potpuno pogresan potez.
 
Starogradnja odavno vec ima neodrzive cene. Nju uglavnom kupuje obicna raja, narod na kredit, te zaista ocekujem slom posle ove stagnacije. Nije realno da u neodrzavanoj socijalistickoj zgradi kvadrat kosta 2,5k+. Argumenti poput mikrolokacija, zelenilo itd su budalastina.
Otkud ti to da starogranju kupuje obična raja, mislim da je upravo obrnuto- većina ljudi sa limitiranim sredstvima (kreditni kupci) uzimaju nekvalitetne novogradnje na periferiji gde se kvalifikuju za povrat PDV-a. Ako govorimo o urbanim lokacijama (gornji Dorćol, Krunski Venac) starogradnje koštaju značajno više nego navedenih 2500 eur po m2, a novogradnji u tim gradskim zonama ima mnogo manje nego novogradnji i one koštaju preko 4000 EUR m2, tako da postoji jasna razlika u ceni. Isto tako su traženi stanovi u blokovima između oko Ušća, Sava Centra i Bul Milutina Milankovića gde je 90% stambenih zgrada starogradnja, a lokacija je veoma dobra.
 
Fasade pred obrusavanje,liftovi na izdisaju,vodovodne cevi odavno za komplet zamenu po vertikali.O Renoviranju stanova, izlisno je pisati.
Ima dobrih starogradnji,ali one su u manjini.
Mislim da je kupovina starogradnje,potpuno pogresan potez.
Nije pogresan potez ako kupis po ceni koja odgovara stanju. Ja sam kupio renoviranu kvalitetnu starogradnju po ceni koja je iznosila oko 70% cene tadasnje novogradnje, i to smatram ok kupovinom. Sad ti renovirana starogradnja u proseku kosta oko 80-90% cene novogradnje. I to je ono o cemu sam pisao pre neki dan,
 
Opet, u ovom prvom periodu stagnacije zavisi koliko im je hitno. Ukoliko je hitna prodaja imovine, kao na primer za deljenje medju naslednicima, da, bice prostora za dobru korekciju. Dok ovi sto hoce od jednog stana da kupe 2, drzace se do poslednjeg trenutka.
Bez obzira, ako krene pad, to je događaj iznad "želja i pozdrava" subjekta. Svi će morati da se prilagođavaju, hteli to ili ne. Kao što su se lako prilagođavali i kada je trebalo da se dižu cene...
 
Vrh