Šta je novo?

Cene nekretnina

Onaj ko može i hoće. Zavisi od broja kvadrata, lokacije, mikrolokacije, stanja zgrade i stana...
 
Slažem se. Samo je pitanje kako će ko iskoristiti tu situaciju. Da li je u razvijenim ekonomijama, evo npr puno puta spominjana Nemačka, veći procenat skućenog stanovništva od nas? Evo npr pogledaj post od nedeljkovicoliver, to jeste centar. Zapuštene i oronule fasade, udžerice, napušteni objekti... i sve to jer je neko to dobio za badava. I sada taj neko naravno da neće da ulaže kada ga ništa nije ni koštalo. Za ovo drugo, da li želimo dobru ekonomiju ili lošu? Da li želimo da ljudi rade i napreduju ili da i dalje cupkamo u mestu i da se radujemo kada nam otvore fabriku da motamo kablove jer em za bolje nismo, a nemamo ni potrebe jer će nam keva pospremiti sobu i skuvati pasulj. Treba naći balans, nije dobra ni jedna ni druga krajnost.
Treba razvijati ekonomiju, ali takvu da se podrze i mali privrednici i preduzetnici, a ne samo gradjevinski sektor i strani invetitori kod kojih se motaju kablovi i koji uzimaju ko zna kolike subvencije. Zasto nema podsticaja za male privrednike i preduzetnike? Za njih je neka sica, a za gradjevinski sektor milioni. Tacno je da gradjevinski sektor povlaci i neke druge, ali opet povlaci samo one koji su povezani u tom lancu, a to su uglavnom krupni igraci.
 
Treba razvijati ekonomiju, ali takvu da se podrze i mali privrednici i preduzetnici, a ne samo gradjevinski sektor i strani invetitori kod kojih se motaju kablovi i koji uzimaju ko zna kolike subvencije. Zasto nema podsticaja za male privrednike i preduzetnike? Za njih je neka sica, a za gradjevinski sektor milioni. Tacno je da gradjevinski sektor povlaci i neke druge, ali opet povlaci samo one koji su povezani u tom lancu, a to su uglavnom krupni igraci.
Sa time se slažem ali to je druga tema. Čest odgovor koji čujem je "ma šta ti male zaposle 5-10 ljudi, ovi veliki zaposle 300". Pa daj i preduzetnicima tolike subvencije pa će i oni zaposliti 300. Čest odgovor kod zaposlenih koji čujem kada se neka takva tema provuče "ma šta ovi mali mogu da propadnu za dva meseca, kod velikih bar imam neku sigurnost". A vidimo kako ta sigurnost ništa ne znači, čak je i bolje kod manjih jer manje mogu da se vrdaju, veliki sa njihovim timovima advokata mogu kako hoće. No to je opet tema za diskutovanje u nekoj drugoj prilici.
 
Inflacija u SAD-u jos uvek nije obuzdana, iako je proslo godinu dana od prvog povecavanja kamatnih stopa.
Ni u Evropi nije mnogo bolja situacija.
Oborena je inflacija u nekoj meri (u Evrozoni je oborena za 2 procentna poena za nekih 4-5 meseci, sto je obecavajuce), ali jos uvek nedovoljno. Ocekuju se dodatna povecanja kamatnih stopa, a svi znamo sta to znaci.
 
Kasirka iz Maksija ima oko 50 hiljada platu. Mesar oko 55 hiljada. Sef malog maksija, nazovimo ga recimo shop and go, ima 95 hiljada platu.
Drugar iz skolske klupe je sef u Maksiju.
Da ne mislite da su plate u Maksiju jadne, tipa 40.000 - minimalac. Zive ljudi, rade. Nisu svi u IT sektoru kao Perica i Defke.
Sa tim platama uz ovu inflaciju mozes da se slikas.
 
ja bi rekao da BROJ prodatih nekretnina opada zbog toga sto su cene podignute previse i sto su na trzistu ostale samo nebuloze. Moguce je da kamate uticu 10%. (ako znamo da krediti igraju ulogu 20% u prometu stanova i ako je pad kreditnih kupaca za pola onda je to do 10%).
Ono sto bi moglo da utice na pad broj prodati stanova je: 1.) nesigurnost oko Kosova, 2.) jako losa ponuda
Ono sto mislim da se nije desilo jeste pad u apsolutnom iznosu i mogucnost da proverimo tako nesto imamo samo na RGZ a nemamo na cenenekretnina.rs (da vidimo koliko kapitala stize na trziste). Jedan od razloga zasto Savski Venac ubedljivo vodi je taj sto je vrlo jasna ponuda nekretnina u Beogradu na vodi. Gde dodjes kupis i jednako si tretiran kao i ostali kupci. Ta ponuda stanova je prakticno preuzela trziste. Ostatak grada su bas nebuloze.

Jedino gde sam ja primetio da je nesto veca ponuda placeva jeste Zaklopaca. :) Iznenadjujuce veliki broj se pojavio sa pogledom na Dunav a to gotovo prethodnih 10-15 godina nije bio slucaj. https://www.halooglasi.com/nekretnine/prodaja-zemljista/beograd-grocka-zaklopaca

Mozda su se pojavila u prodaji 3-4 nova lokala u gradu i mislim da lokalima cena stoji jos od 2008. godine.

Za sve ostalo ne bi mogao da primetim odokativnom metodom da ima nekih novih nekretnina u ponudi.
 
Onaj ko može i hoće. Zavisi od broja kvadrata, lokacije, mikrolokacije, stanja zgrade i stana...
Mikrolokacije u Beograd pod Vinčom makrololaciji... Znate ona 3 meseca godišnje kad gori vinča pa su lux pvc stanovi u Mirijenu još više na ceni jer su dimnjeni prirodnim dimom i sušeni prirodnim vetrom ;)
 
Pale su cene energenata. Rastu i kamatne stope. Mora inflacija da isprati te promene
Inflacija u SAD-u jos uvek nije obuzdana, iako je proslo godinu dana od prvog povecavanja kamatnih stopa.
Ni u Evropi nije mnogo bolja situacija.
Oborena je inflacija u nekoj meri (u Evrozoni je oborena za 2 procentna poena za nekih 4-5 meseci, sto je obecavajuce), ali jos uvek nedovoljno. Ocekuju se dodatna povecanja kamatnih stopa, a svi znamo sta to znaci.
 
Nije inflaciju tako lako obuzdati jednom kad se otrgne kontroli. Tesko da ce to u normalne okvire do 2024. kod nas mozda i 2025.
 
Nije inflaciju tako lako obuzdati jednom kad se otrgne kontroli. Tesko da ce to u normalne okvire do 2024. kod nas mozda i 2025.
Obuzdace je, ali nazalost tako sto ce verovatno morati da jos dizu kamatne stope. Kad ljudi shvate da se ne isplati uzimati kredite, kad novac postane skup, obuzdace se i inflacija.
 
Ljudi su vec shvatili, nije to ne znam koliko komplikovano za skapirati, pogotovo na Zapadu gde je bar ta finansijska pismenost na nekom visem nivou nego ovde.

I opet, ne ide to tako brzo, inflatorna spirala je malo komplikovanija od pukih kredita, niti nam daju iskrene prognoze. I za ovu inflaciju su sve do 2021 pricali da je nece biti iako je jos 2020 svakom poluamateru koji prati finansije bilo jasno da topiko pumpanja novca ne moze drugacije da se zavrsi. Pa su promenili pricu i rekli da ce biti ‘tranzitivna’ blaza inflacija, itd itd.

Kad danas kazu da ce se stvari srediti do pocetka sledece godine, dodaj jos godinu dana na to bar.
 
Inflacija u Americi i Evropi je dosta drugačija... Amerika se sigurno izvlači iz ekonomske krize na ovaj ili onaj način, a Evropa će dosta teže izaći na kraju.
Amerika je u daleko boljem položaju i što je najgore, sama Amerika u narednih nekoliko godina može da "umrtvi" EU (ako nastave sa svojim planom deglobalizacije u koji polako ulaze).

Kod nas uvek kasne ti neki "vetrovi" - sreća u nesreći jeste da smo mi mala ekonomija i da imamo dosta niske troškove poslovanja za firme. Pa se nadamo da nećemo duboko zaglaviti u probleme.

E sad oko cene nekretnina, ukoliko se "umrtvi" tražnja, nešto će morati da se dešava - ja se nadam poboljšanju ponude, a vrv i neki pad cena.
Pre Beograda (i NS-a), cene prirodno moraju padati u manjim mestima sa manjim pritiskom (Subotica, Kg, Niš)

@pericam1989 Kada će krenuti cene da padaju u Nišu? Po ovome šta gledam, u Nišu je daleko više "oslabeo" pritisak oko prometa nekretnina
 
Inflacija u Americi i Evropi je dosta drugačija... Amerika se sigurno izvlači iz ekonomske krize na ovaj ili onaj način, a Evropa će dosta teže izaći na kraju.
Amerika je u daleko boljem položaju i što je najgore, sama Amerika u narednih nekoliko godina može da "umrtvi" EU (ako nastave sa svojim planom deglobalizacije u koji polako ulaze).

Kod nas uvek kasne ti neki "vetrovi" - sreća u nesreći jeste da smo mi mala ekonomija i da imamo dosta niske troškove poslovanja za firme. Pa se nadamo da nećemo duboko zaglaviti u probleme.

E sad oko cene nekretnina, ukoliko se "umrtvi" tražnja, nešto će morati da se dešava - ja se nadam poboljšanju ponude, a vrv i neki pad cena.
Pre Beograda (i NS-a), cene prirodno moraju padati u manjim mestima sa manjim pritiskom (Subotica, Kg, Niš)

@pericam1989 Kada će krenuti cene da padaju u Nišu? Po ovome šta gledam, u Nišu je daleko više "oslabeo" pritisak oko prometa nekretnina
U Nisu je definitivno manji pritisak nego u Bg-u i verovatno Novom Sadu. Ne znam stanje na terenu, po oglasima su i dalje neke visoke cene, ali mi se cini da prodaja ne ide bas najbolje, sto pokazuje i sajt cene nekretnine, ali i neki sajtovi investitora gde se mogu videti dostupni stanovi za prodaju. Gledam jednu zgradu ovde u Nisu cisto informativno, dobra lokacija, zgrada Ok, ali traze 2.200 evra po kvadratu. Za 3 nedelje nije prodat nijedan stan, a prodato je svega 37 stana od 150 za vise od godinu dana. Isti investitor ima i zgradu na drugoj manje atraktivnoj lokaciji gde je kvadrat 1.600 evra, tu je prodato 50 stana od 78 i svake nedelje se proda po 1 ili 2 stana, ali uglavnom manjih. Takodje, sve cesce vidjam reklame za prodaju stanova. Prave se nove zgrade, u planu su i neki novi stambeni kompleksi, gradi se i dalje, ali nisam siguran kako ce ici prodaja, cini mi se da je sve slabija. Ovde u Nisu nema Rusa, nema toliko gastarbajtera, a od kirije se ne moze zaraditi kao u Beogradu. Ne znam da li ce cene padati, ali po ovakvim cenama im stanovi mogu stajati neprodati bukvalno godinama. Ja iskreno ocekujem pad cena, ali trebace vremena da se to desi. Mislim da investitori definitivno nemaju vise prostora za povecavanje cena jer i po ovim cenama prodaja ne ide bas najbolje, tako da mislim da ce morati u nekom trenutku da spuste cene u nekoj meri. Ako pogledate cene nekretnina, barem meni tako deluje, da se povecava ucesce starogradnje u ukupnoj prodaji, sto znaci da se ljudi sve cesce odlucuju za starogradnju, jer im je novogradnja nedostizna, dok recimo u Beogradu to nije slucaj,
 
O tome pričam. Ako je tržište u Bg-u trenutno nerealano sa cenama, o čemu pričati ako u Nišu cene idu 2k+ eur?
Kada krenu cene da se koriguju u manjim mestima - onda se kasnije može očekivati pad u Bg-u.

Tržište je tek krenulo da se hladi, trebaće dosta vremena da se stabilizuje i krene neki pad (ukoliko potražnja bude slaba) - ali mi u Srb očekujemo uvek promene sada i odmah, niko kao da ne želi da gleda na malo duže staze. Kako god da se tržište kreće, trebaće vremena dok se ne vidi na koju stranu kriva ide...
 
Ko ce da da 1.2k eur za kiriju? Premnogo je
Ne znam ko je toliko retardiran da u srbiji daje te pare za kiriju, treba da ide na psihijatriju jer ima tesku zelju za samopovredjivanjem... U Becu moj drug placa lep dvosoban stan od 55m2, na 500metara od metro area celih 550e mesecno... Dati vise nego duplo za Beograd moze samo tesko poremecen covek
 
Pricao sam sa agentom za nekretnine. Nisam siguran iz koje je
Ne znam ko je toliko retardiran da u srbiji daje te pare za kiriju, treba da ide na psihijatriju jer ima tesku zelju za samopovredjivanjem... U Becu moj drug placa lep dvosoban stan od 55m2, na 500metara od metro area celih 550e mesecno... Dati vise nego duplo za Beograd moze samo tesko poremecen covek
Stan je od 141 kvm. Zgrada 2010. Vojna. Stan tek renoviran, namesten... mislim da je 1000 minimalno na duze...
 
Poslednja izmena:
Vrh