Šta je novo?

Cene nekretnina

Izvini ali nista od toga sto si rekao nema smisla.

Zauzeo si neki pocetan stav i onda na silu ugurao cinjenicu u isti iako se kosi sa fundamentima logike i funkcionisanja trzista.

Vrlo je jednostavno:
- Imali su dosta zemlje na kojoj nista nisu mogli da grade.
- Sad ce imati dosta zemlje na kojij mogu da grade.

To nikako ne moze da dize cene. ‘E al sad ce da odugovlace’ je samo vadjenje argumenta iz vazduha.
Jedno je teorija, drugo praksa. Vrlo sam siguran da ce drzava dati sve od sebe da zadrzi nivo cena. Jer nije cilj da se poveca ponuda, nego da se zadrze cene. Ovim se troskovi investitora mnogo smanjuju, ali koliko su oni spremni da spuste cene ako na to nisu primorani? A poklanjanejm zemljista se njihov polozaj poboljsava i onda ne dolaze u situaciju da moraju da spuste cene. U najgorem slucaju, i da spuste cene, opet su u enormnoj zaradi zbog poklonjenog zemljista. Poklanjanjem zemljista im se samo pravi luft da mogu lakse da podnesu spustanje cene, ali ce sigurno pokusavati da ih jos dodatno dizu. Kao da ne znas u kojoj zemlji zivis, sve relativizujes.
 
Jedno je teorija, drugo praksa. Vrlo sam siguran da ce drzava dati sve od sebe da zadrzi nivo cena. Jer nije cilj da se poveca ponuda, nego da se zadrze cene. Ovim se troskovi investitora mnogo smanjuju, ali koliko su oni spremni da spuste cene ako na to nisu primorani? A poklanjanejm zemljista se njihov polozaj poboljsava i onda ne dolaze u situaciju da moraju da spuste cene. U najgorem slucaju, i da spuste cene, opet su u enormnoj zaradi zbog poklonjenog zemljista. Poklanjanjem zemljista imse samo pravi luft da mogu lakse da podnesu spustanje cene, ali ce sigurno pokusavati da ih jos dodatno dizu. Kao da ne znas u kojoj zemlji zivis, sve relativizujes.
Kako verovati nekom ko je Defke... Defender politike ali od milošte Defke ;)
 
Dokle god nas ima ovoliko i ovakvih i ne treba da nam bude bolje... Nek svi srbi odu i sa Kosova i iz Srbije, neka se nasele Nepalci i nek voze autobuse... A naši gradjevinari, njihovi botovi i Kaća Lazarević nek ostanu u Srbiji da grade i prodaju lux pvc stanove Beograd na Vinči ;)
 
Ljudi ne kapiraju ekonomiju. Za ekonomiju nije dobro da obican stanovnik bude finansijski slobodan, nego da nema kucu, nema kola, nema svoj plac gde bi se bavo poljoprivredom (ne hvatajte se za poljoprivredu i selo, jasno je sta hocu da kazem) i da bude pod kreditima da bi to mogao da placa, a da neko od toga uzima kajmak. Ne moze niko da me ubedi da je normalno da 1% najbogatijih drzi 99% nekretnina na najboljoj lokaciji, a da ostali zive na nekoj dalekoj periferiji bez skole, prodavnice, doma zdravlja, kanalizacije, vodovoda, puta ili da daju celu platu na kiriju ako zele da zive na pristojnoj lokaciji. Ranije su svi imali svoje nekretnine, kuce i stanove. Ali to nije dobro za ekonomiju, zato se unistavaju mala mesta da bi ljudi koji imaju svoju nekretninu u tom malom mestu morali da napuste to mesto i odu u vece da budu podstanari ili da se zarobe za ceo zivot stambenim kreditima. Ja licno smatram da onaj ko to smatra normalnim nije normalan ili ima nemoralne ciljeve i pogled na svet, a vrlo verovatno i neki svoj interes u svemu tome.
 
Pa i placeno je po trzisnoj ceni, koliko se to moze ozvuci. Jednostsvno jedva da imamo dovoljno investitora koji bi mogli da daju i ovih 70 miliona a kamoli 700 koliko ti mislis da to kosta, pa je manje nadmeranja.
U vreme kada je ovo kupljeno cene stanova su bile 30 posto nize, znaci tvojom onom racunicom 5k stanova po 150k, samo zemljiste kosta 14k po stanu, a ti smatras da bi trebalo da bude 140k, to je nerealno i daleko od te famozne trzisne cene.

Ne moze se samo mnoziti ar sa Vracara kada je ka Vracaru zauzetost placa 100% jer su zgrade uzidane sa obe strane. Ne moze se cak ni gledati prosecna vrednost na Nbg jer jednostavno nema puno investitora tog kalibra za tolike projekte, samim tim ni konkurencije za nadmetanje.
Ne odustajes. Ides logikom ako tri puta ponovis laz postace istina. E pa nece. Nego ces ti dodatno sebe da ukopas i diskreditujes. Ne, nije placeno po trzisnoj ceni, sto bi do sada razumela i deca u obdanistu.
Dalje, navodis nema investitora tog kalibra. O kom kalibru pricas. Trenutnog vlasnika imta. Po ekononskim kriterijumima takvih ima na stotine, da ne kazem hiljade. Naravno na prste jedne ruke ima koji mogu dobiti zemljjste i stotine nasih miliona za dz.
Gde to vidimo? Pa ukidanje konverzije o kojoj raspravljamo na par stranica ispred je upravo potez u suprotnom smeru, povecanje ponude

Izvini ali nista od toga sto si rekao nema smisla
Mislim da ti najmanje imas prava da cenis sta ima smisla. Zalazes se za poklanjanje nase zemlje drugima, pri tome konstantno iznosis netacne informacije uz jos klimavije argumente.
A ukidanje konverzije nece usloviti nikakvo povecanje ponude niti obaranje cena, vec samo bogacenje pojedinaca a teret gradjana.
 
Jedno je teorija, drugo praksa. Vrlo sam siguran da ce drzava dati sve od sebe da zadrzi nivo cena. Jer nije cilj da se poveca ponuda, nego da se zadrze cene. Ovim se troskovi investitora mnogo smanjuju, ali koliko su oni spremni da spuste cene ako na to nisu primorani? A poklanjanejm zemljista se njihov polozaj poboljsava i onda ne dolaze u situaciju da moraju da spuste cene. U najgorem slucaju, i da spuste cene, opet su u enormnoj zaradi zbog poklonjenog zemljista. Poklanjanjem zemljista im se samo pravi luft da mogu lakse da podnesu spustanje cene, ali ce sigurno pokusavati da ih jos dodatno dizu. Kao da ne znas u kojoj zemlji zivis, sve relativizujes.
Nema sta tu teorija i praksa.

Naravno da niko nece da spusta cene ako nije primoran, to vazi svuda za sve u svakoj zemlji, nije revolucionarno nova ideja.

Vise dostupnog, jeftinog zemljista, NIKAKO ne moze biti podsticaj da cene idu gore. Ma koliko ti sad ovde objasnjavao kako je crno belo i gore dole.

Ispade prakticno da sto skuplje i nedostupnije zemljiste to jeftiniji kvadrati, to ti prakticno ovde pokusavas da dokazes. Kada se tako sroci valjda to je iasno koliko veze s mozgom to nema?
 
Ne odustajes. Ides logikom ako tri puta ponovis laz postace istina. E pa nece. Nego ces ti dodatno sebe da ukopas i diskreditujes. Ne, nije placeno po trzisnoj ceni, sto bi do sada razumela i deca u obdanistu.
Dalje, navodis nema investitora tog kalibra. O kom kalibru pricas. Trenutnog vlasnika imta. Po ekononskim kriterijumima takvih ima na stotine, da ne kazem hiljade. Naravno na prste jedne ruke ima koji mogu dobiti zemljjste i stotine nasih miliona za dz.



Mislim da ti najmanje imas prava da cenis sta ima smisla. Zalazes se za poklanjanje nase zemlje drugima, pri tome konstantno iznosis netacne informacije uz jos klimavije argumente.
A ukidanje konverzije nece usloviti nikakvo povecanje ponude niti obaranje cena, vec samo bogacenje pojedinaca a teret gradjana.
Ne zalazem se ja za poklanjanje nase zemlje. 70 miliona i nije bas poklanjanje ma koliko ti mislio da su u pitanju milijarde koje vredi cekati jos sto godina.

Pricate o katastrofalnim cenama a protiv ste svakog realnog poteza koji te cene moze da pogura na dole. Nego ajde da ako moze i da cene padnu i da na svakoj dostupnoj parceli bude neki parkic.

Posto je jasno da od toga nema nista aj onda da se nadamo ekonomskoj propasti u kojoj ce sve da stane mi nekako da kupimo sta zelimo na popustu. To je onako prosvetljena i humana ideja.
 
Naravno da niko nece da spusta cene ako nije primoran, to vazi svuda za sve u svakoj zemlji, nije revolucionarno nova ideja.
Znaci da povecana ponuda nece uticati na rast cena. Recimo, uzmimo hipoteticki primer, sad investitor ima trosak izgradnje + zemljista 2.000 evra po kvadratu, a prodaje ga za 3.500 evra, zarada 1.500 evra po m2. Drzava mu pokloni zemljista, onda ga m2 kosta 1.000 evra, sto znaci da mu je sad zarada 2.500 evra, tj. zarada mu se poveca cak 67%,. To bukvalno znaci da on sad moze da proda 33% kvadrata manje nego ranije da bi povratio ulozeno, sto znaci da ce brze povratiti ulozeno, i sve ostalo je cist mega profit, i normalno da nece spustati cene.
Vise dostupnog, jeftinog zemljista, NIKAKO ne moze biti podsticaj da cene idu gore. Ma koliko ti sad ovde objasnjavao kako je crno belo i gore dole.
Ti i dalje ne vidis problem? Zasto to jeftino zemljiste drzava ne pokloni meni, nego se zna kome se poklanja?
Ispade prakticno da sto skuplje i nedostupnije zemljiste to jeftiniji kvadrati, to ti prakticno ovde pokusavas da dokazes. Kada se tako sroci valjda to je iasno koliko veze s mozgom to nema?
Kad su porasli troskovi materijala porasla je cena kvadrata. Kad su pale cene materijala cene kvadrata nisu pale. Stalno se izmisljaju izgovori za pumpanje cene. I ovde se provlace 2 teme, a ti ih guras pod jednu. To zemljiste treba da se proda po trzisnoj ceni, a ne da se poklanja tacno odredjenim osobama. Drzava ima mehanizme da poveca ponudu i na druge nacine osim pomaganja tacno odredjenim osobama, ali za to ne postoji interes. Ali ti se trudis da to ne vidis i da relativizujes.
 
Znaci da povecana ponuda nece uticati na rast cena. Recimo, uzmimo hipoteticki primer, sad investitor ima trosak izgradnje + zemljista 2.000 evra po kvadratu, a prodaje ga za 3.500 evra, zarada 1.500 evra po m2. Drzava mu pokloni zemljista, onda ga m2 kosta 1.000 evra, sto znaci da mu je sad zarada 2.500 evra, tj. zarada mu se poveca cak 67%,. To bukvalno znaci da on sad moze da proda 33% kvadrata manje nego ranije da bi povratio ulozeno, sto znaci da ce brze povratiti ulozeno, i sve ostalo je cist mega profit, i normalno da nece spustati cene.
Znaci da mu je trosak 2400 a cena 2500 on bi lakse spustio cene?

Jel ti shvatas o cemu pricas?

Da, lakse ce spustiti cene ako to spustanje samo otkida od ekstra profita. Mnogo ce teze spustiti ako ga taj popust tera u gubitak ili je znatno manji od planirane dobiti.

To ne vazai samo za stanove, to vazi za bilo koju robu i neverovatno mi je da ti sada vec treci put pokusavas da iskonsturises nekakvu pricu koja se kosi sa osnovama logike i ekonomije.
Ti i dalje ne vidis problem? Zasto to jeftino zemljiste drzava ne pokloni meni, nego se zna kome se poklanja?
Pa daj 70 miliona 'poklonice' i tebi.
Kad su porasli troskovi materijala porasla je cena kvadrata. Kad su pale cene materijala cene kvadrata nisu pale. Stalno se izmisljaju izgovori za pumpanje cene. I ovde se provlace 2 teme, a ti ih guras pod jednu. To zemljiste treba da se proda po trzisnoj ceni, a ne da se poklanja tacno odredjenim osobama. Drzava ima mehanizme da poveca ponudu i na druge nacine osim pomaganja tacno odredjenim osobama, ali za to ne postoji interes. Ali ti se trudis da to ne vidis i da relativizujes.
Jedno je pitanje da li je nesto pravedno, drugo je pitanje da kako to nesto utice na cene nekretnina.

To sto nije fer ne znaci da nije pritisak na cene odozgo.

Takodje, povecanje ponude ne mora znaciti pad ako i traznja poraste proporcionalno (sto je malo verovatno gledano iz sadasnje perspektive). Zato cene nisu pale kad su materijali pojeftinili, jednostavno traznja nije opala ni posle poskupljenja.
 
Ovdje neko stvarno vjeruje da je mogao da se prijavi bilo ko za zemljište imt
Moga je država da isprcelise i proda parcele ne sve odjednom
Vec izgrađena trafo i ostala skupa infra ...
 
To ne vazai samo za stanove, to vazi za bilo koju robu i neverovatno mi je da ti sada vec treci put pokusavas da iskonsturises nekakvu pricu koja se kosi sa osnovama logike i ekonomije
Kaze mu Defke da prica nema veze sa logikom i ekonomijom. Daj ugasi se vise covece. Iznosis gomilu neistina, zagovaras da se tajkunima poklanja zemljiste za dzabe i jos delis drugima lekcije.
 
Ova priča nema smisla jer ništa ne znate. Nijedan detalj. Jedino što znamo je da će milioni evra umesto u budžetu opet završiti u privatnim džepovima. Sve dalje ne znamo.

Možda će veći deo tog novca završiti i u kupljenim stanovima? Zar ne? Kako se kreće novac u Srbiji? Jel znate? Pa ne.
 
Kaze mu Defke da prica nema veze sa logikom i ekonomijom. Daj ugasi se vise covece. Iznosis gomilu neistina, zagovaras da se tajkunima poklanja zemljiste za dzabe i jos delis drugima lekcije.
Odgovorio sam ti detaljno na svako pitanje. Ako nemas sta vise da dodas ugasi se ti, ja necu cutati da tebi ne bi busio balon zabluda. Ad hominem i strawman na mene ne deluju, mogu samo iz inata jos vise da pisem.

Ovdje neko stvarno vjeruje da je mogao da se prijavi bilo ko za zemljište imt
Moga je država da isprcelise i proda parcele ne sve odjednom
Vec izgrađena trafo i ostala skupa infra ...
Pa bi onda bilo opet kukanje o vracarizaciji i kako svako gradi na svoj fazon bez reda ko u 65om.
To da li neko veruje da je svako mogao da se prijavi za zemljiste uopste nije ni bio predmet ove rasprave.

Prvo bih voleo da mi neko nadje te imaginarne investitore sposobne da plate to po 'trzisnoj ceni' a da nisu uvezani s politikom.
 
Evo recimo magije koja može da se desi u Srbiji…naprave se ozbiljni urbanistički planovi i definise kvalitet gradnje kroz minimalne ergetske razrede, uvede se ozbiljan nadzor prilikom gradnje i ozbiljni tehnicki prijemi objekata da bi se dobila upotrebna dozvola, ne može da se osnuje doo sa 100 dinara u udje u projekat od 100 miliona evra, izgovor da banke insistiraju na tome zbog projektnog finansiranja(onda pritegnuti banke), uvedu se krivična odgovornost i gubljenje licenci…
Onda se Srbiia skloni sa listi najveće evropske korumpiranosti i pranja novca…
…ekonomija raste, ljudima ide standard, počne da se povećava natalitet i cena kvadarata dodje u sledećoj generaciji do 5k€ na Mirijevu…to je Srbija u kojoj bi ja voleo da živim…
Imamo jedno od najlepših parčeta Evrope da u njemu živimo, eee sad jbg…

Nažalost od urbanizma imamo BW i KD, nedavno sam prošao okolinu Bulevara Oslobodjenja i one fenomenenalne ulice su trajno uništene…da ne pričamo dalje…od investitora imamo onog djokicu iz Zemuna koji kupio IMT kad je zatvorio menjacnicu, Elixir koji će verujem da novac od stanova u Beogradu reinvestira u Prahovo, gradjevinare poput UltraCoop…ajde da se vratimo u Defke-ovu bajku …izvinjavam se na malo sna…
 
Vrh