Šta je novo?

Cene nekretnina

Ovo je vrlo zanimljivo iz više razloga, a ponajviše jer verodostojno reflektuje mindset lokalnog stanovništva, naručito ovog koje zarađuje značajno više od proseka.

Ja isto radim u tech sektoru i poznajem zaista puno ljudi sa "dosta značajnim i dobro plaćenim pozicijama u ozbiljim kompanijama" i bukvalno svaki od njih je u periodu od 2010-2020 kupio po 3-4 prosečna stana u BG za keš. Primer "prosečnog BG stana" je 70-tak m2 starogradnja u Bloku 63-4.

Istovremeno, naše kolege u Londonu (obzirom da je u pitanju UK firma), za to vreme plaćaju rate za svoje prosečne londonske stanove koje otplaćuju po 20-30 godina. Naravno, kada razgovaraš sa ovim našim ljudima, oni sebe nikako ne percipiraju kao neke bogataše, jer "nisu baš u mogućnosti da kupuju stanove na 2 godine", u stvarnosti je prosek ipak bliže 3 godine. To samo govori koliko su ljudi van kontakta sa realnošću i koliko su nekretnine u BG uprkos svim poskupljenjima, još uvek priuštive jednom sloju stanovništva.

Ono što mi je potpuna misterija je gde odlaze kvalitetni mladi ljudi iz IT kompanija u Srbiji, sigurno ne u zemlje gde će imati 20-30% veću platu i plaćati stanove 300-400% više nego u Beogradu.
Mislim da nisi pazljivo procitao sta sam napisao. 2 stana su u vlasnistvu moje supruge i mene i garaza, a svi drugi primeri su vezani za clanove porodice, a ne mene licno. Tako da u periodu od 12 godina smo kupili 2 stana, a novac smo stedili u prethodnih 20 godina.

Stvarnost je daleko od stana svake 3 godine, posto svakako ne bih radio posao koji radim, vec bih na mnogo bolje nacine uzivao u zivotu. Fascinantno je kako si uspeo da dodjes da generalizujes stav da neko nije u kontaktu sa realnoscu, a percepcija da neko ide u inostranstvo za 20%-30% vecu zaradu je definitivno pogresna i nema veze sa primerima koje sam ja naveo.
 
Ja sam se odgovorio u odnosu na tech sektor gde su plate nesrazmerno visoke u Beogradu u odnosu na ostatak Evrope. Naravno da će neko ko je recimo kardio hirurg i radi u Srbiji za 1000 eur, u Londonu imati 6 do 8X veću platu i da je bolje da ode. Medjutim, taj što radi u Beogradu za 5k i ko je već akumulirao neki imetak u proteklih 10-12 godina, nema neki poseban motiv da ide u London i da se tamo preživljava sa platicom, tim pre što software developeri uopšte nisu big deal, u Londonu novac prave investicioni bankari, hedge fund menadzeri i još gomila profesija koje kod nas ne postoje.
Opet teraš vodu na svoju vodenicu. Ko se ovde skućio i obezbedio se, naravno, ima manji razlog da ide. Mada ne bi morao ni tamo od nule da krene, jer može da proda šta ima ovde i kupi tamo. Priča je bila o mladim ljudima koji nemaju stan i plaćaju stanarinu. A opet ponavljam, stava sam da bi prosečan radnih čak i u "tech sektoru" bolje živeo u inostranstvu, iako su ovde te plate nesrazmerno veće od ostalih sektora i ne pričam samo o Londonu, koji je sam po sebi ekstrem.
 
Taj hype oko programera koji se stvara kod nas je najbolje ogledalo koliko smo propala i siromasna drzava. Kao sto su u brazilu fudbaleri, to su kod nas postali programeri. Ok, u deficitu su. I njihova sreca u Srbiji je sto je priroda posla takva da skoro sve sto rade rade za strana trzista, te se u skladu sa tim valorizuje njihov rad. Ali ta profesija je na zapadu ista kao i svaka druga. Tamo su lekari, bankari, inzenjeri, profesori u proseku tu negde kao programeri. Zaista zamara vise to isticanje jedne profesije kao glavne determinante nase cene nekretnina. I to potenciranje njihovih plata.
 
Taj hype oko programera koji se stvara kod nas je najbolje ogledalo koliko smo propala i siromasna drzava. Kao sto su u brazilu fudbaleri, to su kod nas postali programeri. Ok, u deficitu su. I njihova sreca u Srbiji je sto je priroda posla takva da skoro sve sto rade rade za strana trzista, te se u skladu sa tim valorizuje njihov rad. Ali ta profesija je na zapadu ista kao i svaka druga. Tamo su lekari, bankari, inzenjeri, profesori u proseku tu negde kao programeri. Zaista zamara vise to isticanje jedne profesije kao glavne determinante nase cene nekretnina. I to potenciranje njihovih plata. Iskreno, za...e me.

Pogledaj šta sam napisao, progameri nisu ništa spec bilo gde u EU (osim naravno onih koji rade u Googlu ili sličnim kompanijama) niti ljudi u tim razvijenim zemljama uopšte aspiriraju da postanu programeri. Hirurzi, advokati, bankari žive u proseku mnogo bolje nego programeri svuda u svetu osim u Srbiji.
 
Pogledaj šta sam napisao, progameri nisu ništa spec bilo gde u EU (osim naravno onih koji rade u Googlu ili sličnim kompanijama) niti ljudi u tim razvijenim zemljama uopšte aspiriraju da postanu programeri. Hirurzi, advokati, bankari žive u proseku mnogo bolje nego programeri svuda u svetu osim u Srbiji.
Nisam mislio konkretno na vas post. Nego na celu ovu diskusiju koja je stalno ponavlja. Zamara vise. U svakoj profesiji postoji neki google gde pojedinci mlate nenormalne pare.
 
IT s razlogom pravi hype zato sto drzavi kao sto je nasa daje neku precicu u razvoju. A posto ne mozemo vraitit vreme nekih 400 godina unazad pa biti ravnopravni ucesnici u renesansnoj urbanizaciji, kolonizaciji, industrijskoj revoluciji, slobodnom trzistu itd. svaka precica je dobrodosla.

Srpski IT je pre 10 godina prvenstveno bio cist outsourcing i puka naplata programerskih sati. Danas gomila nasih firmi ima sopstvene proizvode, zadrzavaju veci deo profita u zemlji, potreban im je raznolikiji profil zaposlenih od pukih programera, kojima mogu da ponude bolje plate od proseka. Sve to bez pomoci (zapravo vise uprkos) drzave.
 
Znam seniore i menadžere u IT koji su pobegli na manje plate u Nemačkoj ili skandinavskim zemljama. Mislim o priči "prešao sa 7 na 6 hiljada neto" gde su to sve zavidne cifre.
A neki stvarno ulove Gugl ili slično i pređu na 250,000+ godišnje bruto.

Jednostavno kada ljudi imaju porodicu spremni su da se odreknu dobrog dela prihoda da pređu u zemlju...koja nije ekonomski tigar i jedina slobodna država u Evropi.
 
IT s razlogom pravi hype zato sto drzavi kao sto je nasa daje neku precicu u razvoju. A posto ne mozemo vraitit vreme nekih 400 godina unazad pa biti ravnopravni ucesnici u renesansnoj urbanizaciji, kolonizaciji, industrijskoj revoluciji, slobodnom trzistu itd. svaka precica je dobrodosla.

Srpski IT je pre 10 godina prvenstveno bio cist outsourcing i puka naplata programerskih sati. Danas gomila nasih firmi ima sopstvene proizvode, zadrzavaju veci deo profita u zemlji, potreban im je raznolikiji profil zaposlenih od pukih programera, kojima mogu da ponude bolje plate od proseka. Sve to bez pomoci (zapravo vise uprkos) drzave.
Za kretanje cena nekretnina potpuno nebitan. Pa vise lekara ima koji zaradjuju iznad prosecne programerske plate nego programera.
 
Mislim da nisi pazljivo procitao sta sam napisao. 2 stana su u vlasnistvu moje supruge i mene i garaza, a svi drugi primeri su vezani za clanove porodice, a ne mene licno. Tako da u periodu od 12 godina smo kupili 2 stana, a novac smo stedili u prethodnih 20 godina.

Nemam nista protiv da se ima dva stana ko moze, ali onda si zapravo i ti ucestvovao u onome sto navodis kao lose u celoj prici o nekretninama. A to je da mlade porodice ne mogu da se skuce, jedan od razloga za to je i taj sto pojedinci kupuju dva i vise stanova i na taj nacin smanjuju ponudu onima kojima treba prvi stan.
Opet kazem svako radi svojim kesom sta mu je najbolje, ali onda ne mozes da se ogradjujes od trenutne situacije na trzistu jer si i ti deo price.
 
Znam seniore i menadžere u IT koji su pobegli na manje plate u Nemačkoj ili skandinavskim zemljama. Mislim o priči "prešao sa 7 na 6 hiljada neto" gde su to sve zavidne cifre.
A neki stvarno ulove Gugl ili slično i pređu na 250,000+ godišnje bruto.

Jednostavno kada ljudi imaju porodicu spremni su da se odreknu dobrog dela prihoda da pređu u zemlju...koja nije ekonomski tigar i jedina slobodna država u Evropi.
I ja znam troje njih koji su otisli za sličnu ili malo vecu platu na zapad i svi su se vratili.
 
Pred odbornicima će se naći i izmene odluke o lokalnim administrativnim taksama, utvrđivanje prosečnih cena kvadratnog metra odgovarajućih nepokretnosti na teritoriji grada Beograda za utvrđivanje poreza na imovinu za 2023. godinu, dopuna odluke o visini stope poreza na imovinu, izmename odluke o određivanju zona na teritoriji Beograda.

 

Uskoro ce nekretnine u Srbiji kao na berzi. Dnevni skokovi :)

Nasa drzava se polako ali sigurno bogati. Visa vrednost nekretnina = veci porez i sad ovih 5% :)
Nadam se da budzet bude u plusu.
 

Uskoro ce nekretnine u Srbiji kao na berzi. Dnevni skokovi :)

Nasa drzava se polako ali sigurno bogati. Visa vrednost nekretnina = veci porez i sad ovih 5% :)
Nadam se da budzet bude u plusu.
Ma kakvih 5 % godišnjeg poreza na imovinu. Da neka baba sa penzijom od 200 € plaća porez na stan 5-10 hiljada € godišnje.
Da su pametni, oporezovali bi stanove investitora koji su izgradjeni, a neprodati. Toga jako puno ima. Ovako investitori imaju poreske cake - da ih knjigovodstveno prikažu kao zalihe/rezerve i da ne plate godišnji porez na imovinu iako su ti stanovi uknjiženi na njih. To bi dovelo do veće ponude i blagog pada cijena. Ovako svi investitori doziraju prodaju. Čekaju najbolji trenutak i time utiču na održavanje visokih cijena. Veliki broj investitora godinama drži odredjen broj stanova u svom vlasništvu prije nego ih prodaju, a nakon potpunog završetka gradnje i uknjižbe. Pogotovo veliki investitori.
 
Ako je 2 milijarde evra koje IT uveze u zemlju svake godine potpuno nebitno ja ne znam sta je bitno.
Tom logikom veci uticaj imaju doznake od oko 5 mlrd. Ili nekada Fiat sa preko 2 mlrd. Treba videti koliko od te 2 ostane u srbiji, koliko vlasnici odnesu napolje, koliko uloze u nove tehnologije....
 
Kazem ja. Odmah na 10000E/m2 zarad bolje ekonomije i buzdeta. Sto sporo da se bogatimo kad moze brzo. Precicom!
I daj sto pre da budemo prvi, dok drugi nisu provalili
 
Prvo je ogroman deo njih bio u pausalu gde nisu ni morali da prijavljuju, a sad je uvedena opaksica za sve mladje od 40 godina, a vecina programera trenutno to jeste.

Paušal kao alternativa za ugovor o radu skoro pa iskorenjen pre nepune tri godine (uskoro ističu olakšice na doprinose koje su tom prilikom izboksovane), a to što je neko mlađi od četrdeset ne znači da ne mora da prijavi porez na dohodak, nego da će imati veliko oslobođenje i onda će u praksi rešenje glasiti na nula dinara... Hoću reći, ostaje u statistici kao high earner.
 
Ma kakvih 5 % godišnjeg poreza na imovinu. Da neka baba sa penzijom od 200 € plaća porez na stan 5-10 hiljada € godišnje.
Da su pametni, oporezovali bi stanove investitora koji su izgradjeni, a neprodati. Toga jako puno ima. Ovako investitori imaju poreske cake - da ih knjigovodstveno prikažu kao zalihe/rezerve i da ne plate godišnji porez na imovinu iako su ti stanovi uknjiženi na njih. To bi dovelo do veće ponude i blagog pada cijena. Ovako svi investitori doziraju prodaju. Čekaju najbolji trenutak i time utiču na održavanje visokih cijena. Veliki broj investitora godinama drži odredjen broj stanova u svom vlasništvu prije nego ih prodaju, a nakon potpunog završetka gradnje i uknjižbe. Pogotovo veliki investitori.
Ma neee povecanje je 5% u odnosu na sadasnje cene :)
 
Tom logikom veci uticaj imaju doznake od oko 5 mlrd. Ili nekada Fiat sa preko 2 mlrd. Treba videti koliko od te 2 ostane u srbiji, koliko vlasnici odnesu napolje, koliko uloze u nove tehnologije....
Pa to se zna. Imas rasporedjenu dobit koju mozes da vidis na APR-u.
 
Nemam nista protiv da se ima dva stana ko moze, ali onda si zapravo i ti ucestvovao u onome sto navodis kao lose u celoj prici o nekretninama. A to je da mlade porodice ne mogu da se skuce, jedan od razloga za to je i taj sto pojedinci kupuju dva i vise stanova i na taj nacin smanjuju ponudu onima kojima treba prvi stan.
Opet kazem svako radi svojim kesom sta mu je najbolje, ali onda ne mozes da se ogradjujes od trenutne situacije na trzistu jer si i ti deo price.
Ruku na srce čovek je napisao da sada ima keš za 2.5soban stan u bloku 63 ali da neće da kupuje jer ne želi da negativno utiče na mlade ljude koji traže sebi stan za život.
 
Sve što pišeš je tačno ali ne razumem poentu? Ne znam kada će pasti cene nekretnina, ali to svako neće biti danas, sutra ili narednog meseca. U međuvremenu, meni kao keš investitoru je kupovna vrednost samo od početka godine opala 20%, a taj trend se nazaustavljivo nastavlja. Dakle, vrlo konkretno koji su to asseti koji padaju i u koje vredi investirati? Bojim se da dok čekam i"nišanim" pravu priliku, ne dođem u situaciju da ostanem sa gomilom bezvrednih šarenih papirića u džepu.

Poenta je pre svega da gledas sta mozes sad sa parama a ne sta si mogao.

1) Ako vec gledas sta si mogao, i sta si izgubio,
prvo inflacija od pocetka godine nije 20% vec dosta manje,
drugo treba da te interesuje inflacija proizvoda na koje bi u krajnjem slucaju potrosio pare.

Npr. ako si zeleo uloziti u obrazovanje nisi izgubio, vec si dobio jer je YoY u EU (u Srbiji nisam nasao strukturu) bila deflacija ovih proizvoda.

Isto tako, glavni ponder u inflaciji imaju energija i hrana.
Ako si planirao 200k eur uloziti u hranu , onda ti je znacajan negativan efekat.
Ipak verujem da stednju tog iznosa neces investirati u hranu.

2) Kada vec gledas sta mozes sad sa parama, onda sigurno nije resenje da kupis asset koji je na vrhuncu cene (balon), pa da udjes u dodatni rizik pored inflacije, da izgubis kada taj asset padne na realan nivo.

Assete mozes da biras, pogledaj berzu, ceo equity je u debelom padu, ciklicni i defanzivni ETFovi u zavisnosti od zeljenog prinosa/rizika, fondovi vezani za indekse (sve to kada se ispumpa balon dosegne dip).

Sto nize u silaznoj putanji asset kupis, vise ces zaraditi. Idealno finalni dip koji se ocekuje u 2023.

U periodu pada i dok cekas, ako bas volis rizik i veliki prinos, mozes da shortujes

Mozes long pozicije diverzifikovati delom sa shortovima sa metalima i ostalim robama, koje su sada volatilne, pa sa manjim iznosom pokriti gubitak od inflacije na vecem iznosu..

Ili jos bolje, shortovati evro.
Eto prike za zagovornike propasti evra, posto su sigurni da ce evro izgubiti vrednost, neka idu na short poziciju sa njim (bukvalno kladite se da ce da padne) i uzmite lagano veliku lovu.
Sigurna lova, po tim prorocanstvima.

Itd. ovo su samo ilustracije, a ne finansijski savet.
Sam se informisi u sta da investiras, jer ovakve stvari se ne iznose na forumu, a ako ne budes znao, verujem da kao investitor koji razmislja sta ce sa bar par 100k eur, mozes izdvojiti sicu i platiti nekog dobrog brokera da te posavetuje.
 
Vrh