Šta je novo?

Cene nekretnina

To je tako poslednjih 30 godina, i da lo će se nešto preduzeti povodom toga? Naravno da neće…
 
Ovo si potpuno u pravu. Čuo sam jednog čovjeka koji predlaže da Srbija treba da potencira da joj gradjani ljetuju na jugu Italije - više će cjeniti Srbiju kad se vrate kući.
Puglia je jedno od najlepših i najživopisnijih mesta za letovanje u Evropi, samo nije za one što vole Tre Canne, Burj al Arab, Adam&Eve i sličan "glamur" na moru.
 
Tura od Barija prema Alberobellu, Locorotondu, Martini Franci, pa Polignano a mare, Monopoli, Ostuni, Lecce, Taranto...da ne pričam o Materi.. je bilo jedno od najlepših putovanja u mom životu. Hvala Bogu da nema previše turista i da su cene još normalne.
 
Tura od Barija prema Alberobellu, Locorotondu, Martini Franci, pa Polignano a mare, Monopoli, Ostuni, Lecce, Taranto...da ne pričam o Materi.. je bilo jedno od najlepših putovanja u mom životu. Hvala Bogu da nema previše turista i da su cene još normalne.
Nisi ti video druze premium apartmane na Zlatiboru, to bi cenio i ostalo bi ti u secanju...
 
Može kada RGZ tj katastar počne da radi i rešava predmete a ne da sede na prstima. Takođe onaj nesretni oksimoronski Sekretarijat za poslove ozakonjenja objekata da ne pominjem, znate oni čekaju već dve godine novi zakon i primaju platu za dolazak na posao a sekretar im je u apsu.
 
Šta mislite o ovoj ideji da se progresivno digne porez na dodatne stanove...
Ne moze drzava da pljacka nekog samo zato sto je uspesan u svom poslu i privredjuje vise nego neko drugi. Trziste ili je slobodno za sve, ili nije slobodno za niskog i nista.

Predlog da PDV na stan bude 80% je smesan i nerealan.
Zatim po Srbiji ima mnogo ljudi koji imaju vise starih nepokretnosti koje ne spadaju u skupe nekretnine i kojima taj predlog ne ide u korist.
Pa svi oni ce prvi negodovati na takav predlog.

Ako se takav porez uvede, onda se mora uvesti i na sve ostalo gde su resusri nejednako rasporedjeni, a to je i zemlja, pa vlasnistvo nad automobilima, a posle me ne bi cudilo da i oni koji imaju 100k evra na racunu moraju da daju 90% drzavi i ovom divnom narodu. I naravno na kraju da se ogranici koliko devojaka mogu da privuku giga chadovi da i mi obicni mozemo doci do izrazaja na tom polju podjednako lako.

To bi vodilo u potpuno destimulisanje privredjivanja.
U svakom slucaju to nece da se desi jer oni koji to treba da uvedu upravo bi isli na svoju stetu, tako da nista od toga.
 
Ne moze drzava da pljacka nekog samo zato sto je uspesan u svom poslu i privredjuje vise nego neko drugi. Trziste ili je slobodno za sve, ili nije slobodno za niskog i nista.

Predlog da PDV na stan bude 80% je smesan i nerealan.
Zatim po Srbiji ima mnogo ljudi koji imaju vise starih nepokretnosti koje ne spadaju u skupe nekretnine i kojima taj predlog ne ide u korist.
Pa svi oni ce prvi negodovati na takav predlog.

Ako se takav porez uvede, onda se mora uvesti i na sve ostalo gde su resusri nejednako rasporedjeni, a to je i zemlja, pa vlasnistvo nad automobilima, a posle me ne bi cudilo da i oni koji imaju 100k evra na racunu moraju da daju 90% drzavi i ovom divnom narodu. I naravno na kraju da se ogranici koliko devojaka mogu da privuku giga chadovi da i mi obicni mozemo doci do izrazaja na tom polju podjednako lako.

To bi vodilo u potpuno destimulisanje privredjivanja.
U svakom slucaju to nece da se desi jer oni koji to treba da uvedu upravo bi isli na svoju stetu, tako da nista od toga.
Ser*š kao i uvek. Kapitalizam po prirodi produbljuje klasne razlike i zato što je neko prvi bio negde ne znači da treba da ima više od drugih. Ne treba ni da se uzme onima što imaju i da se svima rasporedi podjednako, već treba da se nađe balans u tome. Progresivni porezi su najbolja stvar koja može da se uradi. Amerika je sredinom prošlog veka cvetala zbog toga i kako su počeli da smanjuju poreze srednja klasa je počela da propada. Društvo ne može da opstane ako svi odluče da se bave IT-jem da bi se skućili i nemoj da zavaravaš sebe da si mnogo vredniji od lekara ili seljaka i da si više od njih zaslužio to što imaš.

Predlog za nekretnine je jednostavan. Možeš da imaš jednu nekretninu i da ti porez na to bude mali. Ako hoćeš više od toga, možeš, ali to košta celo društvo, pa ćeš lepo da platiš više i možeš da imaš koliko hoćeš nekretnina ako možeš da platiš. Ako ti je skupo, lepo prodaj višak nekretnina i od jednom više neće biti preskup kvadrat, jer stanova očigledno ima dovoljno, samo je više pohlepe i manje kontrole te pohlepe. Ali čini mi se da trošim vreme uzalud dok ovo pišem, jer ovde svako tera na svoju stranu...
 
Sundjer bob ja mislim da je takav Zakon i sad samo su porezi na imovinu kod nas zaista previse niski i za prvu nekretninu pa to ni ne igra neku ulogu. Ja se ne bunim da bude za dodatne nekretnine veci porez (sto i jeste sad slucaj?).
Pa sam zbunjen sta bi ti konkretno promenio? Mozda samo ja ne razumem.

Ono sto je jos slucaj jeste kad ti je nekretnina bas velike vrednosti onda ti je porez isto prilicno visok.

Ono sto je on naveo kao problem jeste imas njivu i obicno to nije parcela jedna vec nekoliko malih (realna primedba).
 
Ser*š kao i uvek. Kapitalizam po prirodi produbljuje klasne razlike i zato što je neko prvi bio negde ne znači da treba da ima više od drugih. Ne treba ni da se uzme onima što imaju i da se svima rasporedi podjednako, već treba da se nađe balans u tome. Progresivni porezi su najbolja stvar koja može da se uradi. Amerika je sredinom prošlog veka cvetala zbog toga i kako su počeli da smanjuju poreze srednja klasa je počela da propada. Društvo ne može da opstane ako svi odluče da se bave IT-jem da bi se skućili i nemoj da zavaravaš sebe da si mnogo vredniji od lekara ili seljaka i da si više od njih zaslužio to što imaš.

Predlog za nekretnine je jednostavan. Možeš da imaš jednu nekretninu i da ti porez na to bude mali. Ako hoćeš više od toga, možeš, ali to košta celo društvo, pa ćeš lepo da platiš više i možeš da imaš koliko hoćeš nekretnina ako možeš da platiš. Ako ti je skupo, lepo prodaj višak nekretnina i od jednom više neće biti preskup kvadrat, jer stanova očigledno ima dovoljno, samo je više pohlepe i manje kontrole te pohlepe. Ali čini mi se da trošim vreme uzalud dok ovo pišem, jer ovde svako tera na svoju stranu...
Pa neka se uvede, ali onda mora tako da se radi u svim drugim oblastima gde postoje resursi. Ne vidim zasto su stanovi toliki trn u oku.
Ne mislim da sam vredniji od seljaka niti se poredim. Ali i seljak ima zemlju koju je nasledio i samim tim stavio mene i njega u neravnopravan polozaj. Ne vidim da se iko ikada bunio zbog toga, pa ne znam ni zasto se bi se sada menjalo.
Mozda i ja hocu da se bavim poljoprivredom ali ne mogu jer su neki nasledjivali zemlju koja sada vredi milione, pa ja ne mogu da kupim.
Neka se uvede i porez da ako imas vise od 10 hektata, porez 20% vrednosti od svakog narednog, pa da vidim hoce drzati nasledjenu zemlju neobradjenu.
Sve na svetu su resursi i ne mogu selektivno da se dele.
 
Ne moze drzava da pljacka nekog samo zato sto je uspesan u svom poslu i privredjuje vise nego neko drugi. Trziste ili je slobodno za sve, ili nije slobodno za niskog i nista.

Predlog da PDV na stan bude 80% je smesan i nerealan.
Zatim po Srbiji ima mnogo ljudi koji imaju vise starih nepokretnosti koje ne spadaju u skupe nekretnine i kojima taj predlog ne ide u korist.
Pa svi oni ce prvi negodovati na takav predlog.

Ako se takav porez uvede, onda se mora uvesti i na sve ostalo gde su resusri nejednako rasporedjeni, a to je i zemlja, pa vlasnistvo nad automobilima, a posle me ne bi cudilo da i oni koji imaju 100k evra na racunu moraju da daju 90% drzavi i ovom divnom narodu. I naravno na kraju da se ogranici koliko devojaka mogu da privuku giga chadovi da i mi obicni mozemo doci do izrazaja na tom polju podjednako lako.

To bi vodilo u potpuno destimulisanje privredjivanja.
U svakom slucaju to nece da se desi jer oni koji to treba da uvedu upravo bi isli na svoju stetu, tako da nista od toga.
To je tvoj stav, ekonomsko glediste gde je trziste iznad svega i nepogresivo, samoregulisuce i to vazi nad celim domenom ljudskog bivstovanja.
I ok, tvoje pravo da imas takvo glediste, ali dozvoli i drugim ljudima da imaju svoje.

U tom drugom gledistu, polazimo od pocetnog aksioma da osnovne ljudske potrebe ne smeju biti podlozne nikakvim mahinacijama. Hrana, voda, vazduh su u slicnoj kategoriji kao krov nad glavom, i takodje imaju svoje izazove. Samo je pitanje gde smo na skali, u nekom ekstremu tebe sutra Jeff Bezos moze da "price out" iz vode za pice, ne nuzno sto nece biti vode, nego eto jer mu se moze. Dakle, osnovne ljudske potrebe ne smeju (ne bi smele :) )biti poligon za izvrsavanje moci i pritiska. Pravosudje, policija, vojska i sl. nikad ne smeju biti trzisni, iz nestog drugog pravca (viska moci datim tim licima da bi vrsili odredjene funkcije u drustvu), ali je princip slican.

Da dodatno pojasnim za ekipu koja se sprema da skoci na komentar, gore je teorija, principi, nesto sto te vodi. Prakticna primena naravno sad vec zavisi od trenutnih okolnosti. Niko ne kaze da treba da bude komunizam, da onima koji privredjuju vise treba oduzimati, da kvadrate u centru treba deliti besplatno, pa cak ni ispod cene itd itd. Ne, cilj je upravo da se odredjenim mehanizmima translira ponuda i potraznja u domen prave upotrebne vrednosti stambenih objekata kao mesta za zivot, tj. shelter, a ne investment vehicle. Koji su to tacno mehanizmi (progresivno oporezivanje deluje kao zaista dobra ideja) i koje su tacno cifre tu, to vec ostaje da se utvrdi.

Na kraju krajeva, kada se prica o tome ko vise privredjuje i doprinosi drustvu, nije to bas samo gledanje u cifre zarade i izvlacenje zakljucka na osnovu toga. Kako danasnji kapitalizam ide, svi cemo sutra biti zanemarljivi u odnosu na sacicu najbogatijih ljudi.
 
Krov nad glavom je ipak neka osnovna ljudska potreba a ne puki resurs. Poreska politika koja ce destimulisati gomilanje nekretnina i rentijerski zivot tesko da ce dovesti do toga da ‘zamre ekonomija’ pre ce usmeriti visak kapitala ka produktivnijim investicijama.
 
Poslednja izmena:
Mislim da se svakako vec placa na prvu nekretninu dal 40% nize?

Inace to bi najverovatnije destimulisalo gradjevinu a samim tim opadanje BDP-a.

Ja licno volim da drzavi sto vise $$$ legne na racun da bi bila jaca ali plasim se da bi u ovom slucaju bilo kontra-produktivno. Drzavni interes nije interes pojedinaca ili naroda. Nas nacionalni interes je da se nadje model po kome ce sto vise para da se utrpa u budzet. Po tom principu sto vise gradjevine i sto vise nekretnina = vise para u budzetu. Usput svakako nam je porez na imovinu jako nizak pa bi valjalo to podizati.
 
Mač sa dve oštrice! Sa jedne strane bi progresivni porezi destimulisali gomilanje praznih stanova (čuvar vrednosti), sa druge strane bi mogli značajno da uspore industriju koja vuče dosta ostalih grana i značajno učestvuje u BDP, a koja se nažalost svela na najjednostavniju komercijalnu gradnju! Rezultanta možda i ne bi bila povećanje budžetskih prihoda. Naravno to ugl znači i novo povećanje države, zbrinjavanje stranačkih uhlje*******a, nove Palme, Jutke i sl.

Mi i danas imamo neku vrstu progresivnih poreza, gde su nakon prve nekretnine veći porezi.
 
Mislim da bi se taj dodatni porez samo prelio na visinu podstanarske kirije.
 
Mislim da se svakako vec placa na prvu nekretninu dal 40% nize?

Inace to bi najverovatnije destimulisalo gradjevinu a samim tim opadanje BDP-a.

Ja licno volim da drzavi sto vise $$$ legne na racun da bi bila jaca ali plasim se da bi u ovom slucaju bilo kontra-produktivno. Drzavni interes nije interes pojedinaca ili naroda. Nas nacionalni interes je da se nadje model po kome ce sto vise para da se utrpa u budzet. Po tom principu sto vise gradjevine i sto vise nekretnina = vise para u budzetu. Usput svakako nam je porez na imovinu jako nizak pa bi valjalo to podizati.
Drzava je jaka koliko su njeni pojedinci jaki. Nije jaka ona drzava koja sve ubaci u svoju kasu, a pajedinci na prosjackom stapu. I ne treba drzava da nam bude mama i tata, da uzima nase pare i da ona u nase ime odlucuje sta cemo mi sa njima. Sto je danas tendencija sirom sveta, a narocito kod nas.
 
Odbornik Ne davimo Beograd u Skupštini Beograda Dobrica Veselinović predlaže da se oblast poreza na imovinu potpuno reformiše tako što građani ne bi plaćali porez na dom u kojem žive, dok bi se, po progresivnoj stopi, on plaćao na svu drugu imovinu van osnovnog stana.


Gradska vlast u Beogradu na čelu sa Aleksandrom Šapić odlučila je da poveća porez na imovinu do pet odsto, a ova odluka trebalo bi da bude usvojena na sledećoj sednici Skupštine grada koja će biti održana 25. oktobra.

 
Mislim da bi se taj dodatni porez samo prelio na visinu podstanarske kirije.
Povecali bi vi te kirije da uzmete i crno ispod nokta, i kirije i jesu na maksimumu, trenutno i zbog tih jbn rusa a kad oni odu tad ce isto kirije pasti, inace niko nece od plate gladovati da bi tebi dao za kiriju za jbn stan, nego ako mu kirije prevazilaze platezne mogucnosti, vratice se kuci, u rodni grad ili jos mnogo bolje od svega otici u inostranstvo kao mnogi do sad ili se vratiti kod roditelja u stan..
Najveca zabluda stanodavca je da moze povecavati kiriju domacem stanovnistvu koliko hoce, jer moze dobiti samo cvrs, oni koji su u podstanarima njohove mogucnosti za placanje kirije su ogranicene i vec na maksimumu jer on da ima puno para nebi ni bio u podstanarima..
Zato poreze za vise stanova treba povecati debelo iznad nivoa kirija mogucih za placanje da rentijer ne moze ni da pomisli da prebacuje to na podstanara.. Pa onda bajo moj, umesto da gomilas stanove (i pritom te boli patka da li onemogucavas mladim porodicama sa bebom krov nad glavom) uzmi pa pokreni neki biznis, zaposli ljude, ili plati deeeebelo sto unistavas natalitet zemlje time sto onemogucavas mladim porodicama krov nad glavom radi sopstvene sebicne koristi (parazitiranja na tudjoj kicmi), uzimate para da podstanar ne moze oka da otvori, samo vama da daje da uzivate... Zato kao narod se gasimo, a ako se ovako nastavi i treba
 
Povecali bi vi te kirije da uzmete i crno ispod nokta, i kirije i jesu na maksimumu, trenutno i zbog tih jbn rusa a kad oni odu tad ce isto kirije pasti, inace niko nece od plate gladovati da bi tebi dao za kiriju za jbn stan, nego ako mu kirije prevazilaze platezne mogucnosti, vratice se kuci, u rodni grad ili jos mnogo bolje od svega otici u inostranstvo kao mnogi do sad ili se vratiti kod roditelja u stan..
Najveca zabluda stanodavca je da moze povecavati kiriju domacem stanovnistvu koliko hoce, jer moze dobiti samo cvrs, oni koji su u podstanarima njohove mogucnosti za placanje kirije su ogranicene i vec na maksimumu jer on da ima puno para nebi ni bio u podstanarima..
Zato poreze za vise stanova treba povecati debelo iznad nivoa kirija mogucih za placanje da rentijer ne moze ni da pomisli da prebacuje to na podstanara.. Pa onda bajo moj, umesto da gomilas stanove (i pritom te boli patka da li onemogucavas mladim porodicama sa bebom krov nad glavom) uzmi pa pokreni neki biznis, zaposli ljude, ili plati deeeebelo sto unistavas natalitet zemlje time sto onemogucavas mladim porodicama krov nad glavom radi sopstvene sebicne koristi (parazitiranja na tudjoj kicmi), uzimate para da podstanar ne moze oka da otvori, samo vama da daje da uzivate... Zato kao narod se gasimo, a ako se ovako nastavi i treba
Dobro Bocko shvatili smo 😀.
Ja ne izdajem ni jedan stan.
O pokretanju biznisa smo vec pricali.
 
Povecali bi vi te kirije da uzmete i crno ispod nokta, i kirije i jesu na maksimumu, trenutno i zbog tih jbn rusa a kad oni odu tad ce isto kirije pasti, inace niko nece od plate gladovati da bi tebi dao za kiriju za jbn stan, nego ako mu kirije prevazilaze platezne mogucnosti, vratice se kuci, u rodni grad ili jos mnogo bolje od svega otici u inostranstvo kao mnogi do sad ili se vratiti kod roditelja u stan..
Najveca zabluda stanodavca je da moze povecavati kiriju domacem stanovnistvu koliko hoce, jer moze dobiti samo cvrs, oni koji su u podstanarima njohove mogucnosti za placanje kirije su ogranicene i vec na maksimumu jer on da ima puno para nebi ni bio u podstanarima..
Zato poreze za vise stanova treba povecati debelo iznad nivoa kirija mogucih za placanje da rentijer ne moze ni da pomisli da prebacuje to na podstanara.. Pa onda bajo moj, umesto da gomilas stanove (i pritom te boli patka da li onemogucavas mladim porodicama sa bebom krov nad glavom) uzmi pa pokreni neki biznis, zaposli ljude, ili plati deeeebelo sto unistavas natalitet zemlje time sto onemogucavas mladim porodicama krov nad glavom radi sopstvene sebicne koristi (parazitiranja na tudjoj kicmi), uzimate para da podstanar ne moze oka da otvori, samo vama da daje da uzivate... Zato kao narod se gasimo, a ako se ovako nastavi i treba
Ne, ne, molim vas! Nemojmo se skrivati iza porodica sa malom decom, nataliteta ili opšteg boljitka u državi iza ovakvih izjava! Isti ti mladi roditelji mogu živeti i u nekom malom gradiću ili na selu u kući, to je nebitno za ovu diskusiju. Čak šta više natalitet opada kod porodica koje dođu u Beograd i „osete čari“ velegrada. Onda bi pre obilazili sve ono što grad pruža nego rađali više dece. Najviše dece odnosno najveći natalitet danas u Srbiji je na teritoriji Kosova i Metohije, gde naši srbi koji imaju 3,4 ili više dece žive u porodičnim kućama, najčešće sa imanjem okolo, gde glava porodice radi u nekoj fabrici, firmi i plus od zemlje ili samo od zemlje. I to sve u jako neprijateljskom okruženju gde je i glava u torbi! Stvar za dublje razmišljanje! S druge strane natalitet u Beogradu, koji je najbogatiji od svih gradova, kafići puni, i ima sve druge pogodnosti je skoro užasan!

Ono što je diskusija i šta bi se moglo dobiti dodatnim oporezivanjem je uvođenje reda u rentijerstvo i otvaranje novih mogućnosti za druge grane koje su usko povezane sa tim. Recimo, kad bi se dozvolilo da ja mogu svojih 10 ili 20 hiljada evra da plasiram u izgradnju neke zgrade koja će služiti kao hostel, konačište ili čak hotel sa recepcijom i da u skladu sa veličinom investicije počnem jednog dana da dobijam prinos od izdavanja ili poslovanja iste. Da čak ne moram da kupim ceo stan, već samo jedan deo. Na taj način bi se čak mogla povećati izgradnja i građevinska industrija, ali u jednom uređenijem smislu, gde bi pored ulagača i država imala korist, odnosno celo društvo. Pojavili bi se i prioriteti u industriji, šta, gde, koliko tačno, je ustvari realno potrebno izgraditi. Ne znam da li to postoji u Zakonu, ali takav bi kupac postao investitor koji bi ulagao ali brzo mogao i da proda svoj udeo.

Iako živim u Beogradu, moram priznati da ovaj grad postaje nesnosan od gužvi, nervoze i jednog novotarskog laktaškog duha koji prosto napada svakog čoveka u toj nekakvoj „užurbanosti“ i koji se bez maske naročito jasno vidi u saobraćaju. U manjim mestima to nije slučaj. Opuštenije se živi. Dešava nam se jedna po meni užasna „beogradizacija“ društva i zemlje, koja utiče negativno na manire, kulturu pa ako hoćete i na samu ljudsku dušu! I naročito još kad vidiš te užasne zgrade tzv „krmače“ i „teške“ i glomazne komplekse oko sebe bez ikakve estetike...

Stvarno nemam ništa protiv izgradnje, ali nekad su se predratni investitori prosto utrkivali čija će zgrada da bude lepša. Zato je danas svakom turisti interesantno da prošeta starim delom grada i uživa u fasadama, čak i malih, uzanih i nesređenih ulica
 
Ta Spanija, Grcka, Bugarska i Italija koje pominjemo kao zemlje sa normalnom politikom cena gube stanovnistvo i imaju nizi natalitet od nas. Pitanje je sta je tu uzrok a sta posledica.
 
Vrh