Šta je novo?

Cene nekretnina

Znam seniore i menadžere u IT koji su pobegli na manje plate u Nemačkoj ili skandinavskim zemljama. Mislim o priči "prešao sa 7 na 6 hiljada neto" gde su to sve zavidne cifre.
A neki stvarno ulove Gugl ili slično i pređu na 250,000+ godišnje bruto.

Jednostavno kada ljudi imaju porodicu spremni su da se odreknu dobrog dela prihoda da pređu u zemlju...koja nije ekonomski tigar i jedina slobodna država u Evropi.
Razlika je, između ostalog, i u tome što je potrebno mnogo neto plata od 6-7 hiljada neto da bi se kupio makar i prosečan stan u nekom Minhenu ili Kopenhagenu, a u BG se sa takvom platom već za par godina može staviti sa strane 150-200k za neki pristojan stančić u centru, da ne govorim da su svakodnevni troškovi u tim uređenim zemljama neuporedivo veći i da se može uštedeti mnogo manji procenat neto plate nego u BG.

Sa druge strane, potpuno podržavam ljude koji žele da žive u istinski kosmpolitskim i kulturološki razvijenim sredinama i spremni su da to čine i po cenu značajno nižeg ličnog standarda.
 
Tom logikom veci uticaj imaju doznake od oko 5 mlrd. Ili nekada Fiat sa preko 2 mlrd. Treba videti koliko od te 2 ostane u srbiji, koliko vlasnici odnesu napolje, koliko uloze u nove tehnologije....
Pa doznake i imaju veliki uticaj. Pola BnV pokupovali gastarbajteri. A Fiat izveze 2mlrd a uveze 1.8 mlrd delova. Nije bas isto.
 
Za zadnjih 300 godina svetska ekonomija je rasla 1,5% a prihod na kapital 5%. godisje u proseku.To je u realnim vrednostima. Kad se skrati period na zivotni vek i pored svih kriza najmanji odnos je 1 prema 2 u korist kapitala. Sad mi je jasno zasto neki investitori kupe stanove i drze ih prazne. Ukoliko ih vode kao zalihe ili idu preko poreskih rajeva nemaju ni porez. Sve i da sutra cena padne 25% investitor ce biti u vecem plusu za svog zivota. Ako Rusi vrlje neki " kamen" onda je racunica losa. Kad se posmatra racunica u odnosu na zlato onda je jasno gde uloziti visak kapitala. Cena ide i ici ce gore, dole ali je u realnoj vrednosti na rok od 10 do 20 godina uvek veca. Tako je bilo i bice dok je kapitalizma.
Naglasavam da su cife bazirane u realnoj vrednosti nakon odbitka inflacije. Izvor analize je Institut za finansijska trzista u Bazelu.
 
Za zadnjih 300 godina svetska ekonomija je rasla 1,5% a prihod na kapital 5%. godisje u proseku.To je u realnim vrednostima. Kad se skrati period na zivotni vek i pored svih kriza najmanji odnos je 1 prema 2 u korist kapitala. Sad mi je jasno zasto neki investitori kupe stanove i drze ih prazne. Ukoliko ih vode kao zalihe ili idu preko poreskih rajeva nemaju ni porez. Sve i da sutra cena padne 25% investitor ce biti u vecem plusu za svog zivota. Ako Rusi vrlje neki " kamen" onda je racunica losa. Kad se posmatra racunica u odnosu na zlato onda je jasno gde uloziti visak kapitala. Cena ide i ici ce gore, dole ali je u realnoj vrednosti na rok od 10 do 20 godina uvek veca. Tako je bilo i bice dok je kapitalizma.
Naglasavam da su cife bazirane u realnoj vrednosti nakon odbitka inflacije. Izvor analize je Institut za finansijska trzista u Bazelu.
Lose si ti izracunao, ono u sta si se upleo je exponencijalna f-ja, najstrasnija f-ja u univerzumu, koju ne razume 99% covecanstva :)

Salu na stranu, sa prirastom od 1,5% potrebno je 47 godina da se duplira vrednost.
Sa 5%, za 47 godina dobije se 9,9 puta veci broj.

Tj ti hoces da kazes da stanovi nakon 47 godina vrede realno (kada se iskljuci inflacija) 9,9 puta vise.
Nesto tu ne stima...
 

Uskoro ce nekretnine u Srbiji kao na berzi. Dnevni skokovi :)

Nasa drzava se polako ali sigurno bogati. Visa vrednost nekretnina = veci porez i sad ovih 5% :)
Nadam se da budzet bude u plusu.
Kreniti ti vradovicu pad, isto kao na toj berzi, prvo bitcoin, pa sap500 pa vec krenule nekretnine na zapadu, sledece su tvoje ne brini😁😁😁😁
 
Uistinu nisam razumeo, to je kad si setovan na ecc stvari, mislio sam da aludiraš na veliku depresiju. Da slažem se, i u tom smislu dosta podseća na vreme 30-ih, na kraju krajeva, imamo ovo u Ukrajini, ko zna šta će tu biti i u šta će izrasti! Istorija nas uči da se posle takvih stvari radi reset sistema, društvenog, ekonomskog. To im odgovara, kao i izgovor! Verujem da su namere centralizovane, državne kriptovalute!

Hiperinflacije ne verujem da će biti, ali verujem da će biti inflatornog kraduckanja (ne mora u deminutivu). Efekat kuvane žabe bukvalno, nešto što se već dešava evo dve godine! Naravno da je rizik za nemire, ali mnogo, mnogo manji od drugog doom scenarija, objasnio sam i zašto! U hiperinflatornom scenariju bakica će sutra i dalje dobijati neku penziju, radnik zadržati posao i donositi hleb na sto, privreda će rasti brže neopterećena dugovima, zaposlenost biti skoro max! U drugom slučaju bi imao čitave porodice na ulicama zato što im kolateral (stan) ne pokriva ni kamate, svaki mesec će ulaziti sa minusom, a pitanje da li bi imao i posao! Desila bi se još veća koncentracija kapitala! Znam i ja njih dosta koji su u poziciji da na svake 3, 4 godine kupuju stan, što i rade. Za sada su tu na 2, 3 stana, ovako bi ih imali 10. Za tog na ulici i u dugovima ostaje opcija samo težak kriminal i/ili revolucija, nema šta da izgubi!

Na kraju, ovo je elektronsko doba, lakše se manipuliše masama. Evo ja sad bukvalno ne vidim po programima ni jednu radikalnu stranku levo ili desno koja bi nešto promenila. Čak i ako bi se napravile, to bi verovatno bile kontrolisane DB strukture. Pa ja sam glasao za stranku koja se zalagala za lustraciju i jedina hoće ozbiljno da pristupi zakonu o poreklu imovine, nisu prešli cenzus! O čemu pričamo kad stranka sa max 25% podrške (u BG i manje) ima apsolutnu vlast?
Manje vise se slazem, osim toga da ce ovo proci bez ogromnih posledica.
Tj inflacija 70-ih i ova su nebo i zemlja, i tada iako je bila mnogo bolja ekonomska i politicka situacija na Zapadu, jedva su se izvukli.
Uglavnom jer je pocela globalizacija, pa je to smanjilo cene. A i kamate su prikocile rast.
Sada ce posledica biti ogroman pad realnog BDP-a, moguci neredi, i dolazak extremista na vlast.
Ce da vidis za par godina, a mozda i pre :)
 
Analiza ne tvrdi da stanovi toliko vrede posle 50 godina , pa ni ja. Tvrdnja je da su prinosi na kapital toliko veci od privrednog rasta. Nekretnine su kao investicija ocenjene kao konzervativan instrument i stabilan u posmatranom periodu. Zlato je ocenjeno kao najbolji cuvar vrednosti sa stabilnih 4.6% prinosa. Noviji oblici ulaganja kao koini nisu analizirani. Ja nisam dovoljno strucan i verovatno nisam mnogo toga razumeo. Trazio sam samo odgovor zasto ljudi investiraju u nekretnine pored drugih oblika ulaganja i kako se nekom isplati drzanje praznog stana.
 
Nasao sam jedan stari web sajt

Ovo kad vidite e onda ocekujte pad cena a ne kao javio se dipllimirani ekonomista i skupo mu sve pa ce biti pad.

Po meni mora da krene masovan layoff svuda i na zapadu i kod nas da bi krenuo pad. Tada veliki deo ovog foruma ne bi imao posao i nece biti u stanju da priusti ni rentu a kamoli kupovinu. Zato je bolje da se ne nadate tako necemu. Koliko god rast bio surov alternativa je 10x gora.
 
Najbolji rast kroz istoriju je imao equity.
Zato se cini ispravan pristup sacekati ispumpavanje balona koji je u toku i diversifikovati u neki ili vise indexa.

Ko preferira nekretnine, moze i to kao deo portfolija, ali ne sada vec kada se izduva balon (padnu cene).
Za nekretnine sada nije trenutak.

Nije finansijski savet.
 
Ja sam se odgovorio u odnosu na tech sektor gde su plate nesrazmerno visoke u Beogradu u odnosu na ostatak Evrope. Naravno da će neko ko je recimo kardio hirurg i radi u Srbiji za 1000 eur, u Londonu imati 6 do 8X veću platu i da je bolje da ode. Medjutim, taj što radi u Beogradu za 5k i ko je već akumulirao neki imetak u proteklih 10-12 godina, nema neki poseban motiv da ide u London i da se tamo preživljava sa platicom, tim pre što software developeri uopšte nisu big deal, u Londonu novac prave investicioni bankari, hedge fund menadzeri i još gomila profesija koje kod nas ne postoje.
O ne, ne opet... 😒

Ne sumnjam da postoje takvi ljudi (u promilma), al oni obicno ne idu na intervju, oni zaposljavaju. Cime se ti bavis Analiticaru ako nije tajna? Drzao si intervjue, a nisi HR. Intervjuisao si programere, a nisi programer. Ko neka zagonetka...
 
Tin evo ti mojih nekih za i protiv tvoje tvrdnje da ce pasti cene pa najbolje svako da odluci za sebe!
Ovo su realni razlozi po mom misljenju.

Padace cene
- Rat eksalira u veci sukob i EU ekonomija udje u recesiju
- Uvedu sankcije Srbiji zbog konstantnog opstruiranja onoga sto kaze EU/US/NATO (npr: sankcije Rusiji, Kosovo, gay parada itd)
- Uvedemo sankcije Rusiji i opadne razmena sa njima ili nestasica nekih goriva/materijala.
- Krene svetsko otpustanje zaposlenih i sveopsta globalna recesija i krenu otkazi i kod nas
- Veliki reset (mala verovatnoca) tj ode ceo finansijski sistem u pm.
- Dodju nam ovi imigranti iz Turske (karavan svetlosti) i zaglave se u Srbiji (3.5 miliona ljudi) pa krenu da prave sranje.
- Neka velika prirodna katastrofa
- osecaj da je sve skupo pa psiholoski niko nece moci da prihvati skupo pa ce krenuti da pada?

Rasce cene
- Sinisa Mali je upravo objavio da je najniza nezaposlenost u istoriji Srbije- https://www.b92.net/biz/vesti/srbija/mali-imamo-dovoljno-novca-2230527
- Nema masovnih otpustanja
- kamate su prilicno povoljne i dalje
- dolaze nam kojekavi upwork migranti koji su IT i bolje platezne moci
- US dolar i dalje jak
- Trziste je prilicno zivahno reklo bi se ovako odokativno
- krenu masovna otupstanja na zapadu pa nasa dijaspora prve generacije krene da se vraca
- Nemacka dijaspora - povratnici zbog rata
- Najverovatnije ce jos da stampaju eura jer nemaju izbora
- surova inflacija
 
Poslednja izmena:
od svega da li je realno da si citirao malisu, covek plagijator, ni u jednom normalnom drustvu ga niko ne bi uzimao za ozbiljno, a i to je jedna od brojki kojom se najvise manipulise, mi ljude koji su 10 godina u inostranstvu i ne vode se na zavodu za nezaposlene racunamo da nisu nezaposleni, a i ne znamo kroz statistuku da nisu uopste u Srbiji...
a extra je i ovo da puca ekonomija na zapadu, dolaze ljudi nazad i rastu cene stanova :)
 
Obicno pazim da podelim zvanicne izjave od drzavnih zvanicnika a ne rekla kazala N1, Nova, Informer i slicno. Posto sam vec dobio par kritika.

Poznat je efekat da se dijaspora (koja nije druga ili treca generacija i koja nema duboke veze sa novom drzavom) prva vraca nazad u slucaju kriza. Na primer kad su stali kruzeri gomila nasih se vratila nazad. Isto tako, hoteli, restorani.
Zatim slucaj Juzne Afrike, Izraela, Ukrajine ili tako neke drzave koje udju u ozbiljnije probleme. Ako bi Rusija napala Svedsku na primer gomila nasih iz Svedske (prva generacija) bi krenula nazad. To je sasvim normalno i ocekivano.
 
od svega da li je realno da si citirao malisu, covek plagijator, ni u jednom normalnom drustvu ga niko ne bi uzimao za ozbiljno, a i to je jedna od brojki kojom se najvise manipulise, mi ljude koji su 10 godina u inostranstvu i ne vode se na zavodu za nezaposlene racunamo da nisu nezaposleni, a i ne znamo kroz statistuku da nisu uopste u Srbiji...
a extra je i ovo da puca ekonomija na zapadu, dolaze ljudi nazad i rastu cene stanova :)
Vala bas. Covek koji se poziva na plagijatora u startu diskredituje sebe. Dalje ne treba ni citati.
 
O ne, ne opet... 😒

Ne sumnjam da postoje takvi ljudi (u promilma), al oni obicno ne idu na intervju, oni zaposljavaju. Cime se ti bavis Analiticaru ako nije tajna? Drzao si intervjue, a nisi HR. Intervjuisao si programere, a nisi programer. Ko neka zagonetka...
Ne, loše si razumeo. Nikoga ja ne intervjuišem. Nedavno sam bio na 2 intervjua za posao u firmama koje sam naveo jer sam pozvan po preporuci. U trenutnoj kompaniji sam duže od 6 godina, isto je tech kompanija u pitanju. Pozicije jesu seniorske ali daleko od country managera ili nekog leadership nivoa. Paket kompenzacije o kome se diskutovalo je bio sličan u obe kompanije (mada su se individualni parametri donekle razlikovali) i ukljucivao je sledece: osnovnu zaradu 5k mesecno, plus performance based bonus, sluzbeni auto (ili car allowance), plus neki mizerni equity plus jos neki manji benefiti. Verujem da su ti dodaci još 40-50% vrednosti osnovne zarade.

Ovo što sam naveo nije da bih se hvalio, jer sam svestan da su ovakvi poslovi retki ako se porede sa globalnim tržištem rada u Srbiji, već samo da bih ilustrovao jedan paradoks, jer da sam tražio ISTE TE POSLOVE u ISTIM TIM kompanijama u Nemačkoj, dobio bih možda 20% veću kompenzaciju nego što imam u Beogradu (mada je i to upitno). Istovremeno, blizak rođak je kardio hirurg u KCS, i upućen sam i u te zarade i kada bi neko tog profila radio isti taj posao u Nemačkoj imao bi bar 6x veću platu od ove koju trenutno ostvaruje.

Tako da ako govorimo o finansijskim parametrima, oni su drastično različiti od osobe do osobe. Naravno, živor u uređenoj EU zemlji ima ogromne prednosti koje nisu nužno reflektovane time koliko stanova možete kupiti za svoju platu.
 
Manje vise se slazem, osim toga da ce ovo proci bez ogromnih posledica.
Tj inflacija 70-ih i ova su nebo i zemlja, i tada iako je bila mnogo bolja ekonomska i politicka situacija na Zapadu, jedva su se izvukli.
Uglavnom jer je pocela globalizacija, pa je to smanjilo cene. A i kamate su prikocile rast.
Sada ce posledica biti ogroman pad realnog BDP-a, moguci neredi, i dolazak extremista na vlast.
Ce da vidis za par godina, a mozda i pre :)

Pa realan pad već vidimo evo treću godinu, nominalan rast oko nule uz veću inflaciju. Statistički inflacija '70-ih godina je bila veća, s tim da je drugačija metodologija merenja bila! Da se danas meri tom metodologijom, inflacija bi bila 17, 18% u razvijenom svetu, to je bar egzaktno!

Razlika je što su tada mogli da podignu kamate na 20% da zaustave to (i to tek posle 10 godina kad se malo rasteretio dug, a i to je izazvalo bolnu recesiju), a sad ne mogu ni približno toliko. Debt/GDP je bio ispod 40%, sad je preko 125% (bio skoro i 140%, inflacija već radi svoje).

Kao što sam kažeš, globalizacija i smanjivanje troškova, sad čak imamo i neku vrstu deglobalizacije i izolacije, ne bi me čudilo ni vraćanje proizvodnje. Ne znam šta bi moralo da se desi, pa da se svet izvuče, možda na Marsu da nađu nešto što bi moglo da se upotrebi. :rolleyes:

Mislim slažem se da će biti čupavo!
 
Problem kod nas je sto kad neko pomene EU, svi misle na Nemacku. E pa to jednostavno nije tako. Dugo godina sam ziveo u Italiji. Razlika se mozda oseti u unutrasnjosti u korist Italije, ali izmedju velikih gradova u Italiji i Beograda nikakve razlike nema u uredjenosti, nasuprot. Komunalne sluzbe u njihovim gradovima su daleko losije nego u BG npr gradska cistoca, kad dodjes u BG iz Djenove kao da si dosao u apoteku. Snabdevanje vodom je OK ali je preskupo (10 puta skuplje). Ne znam sta je to uredjenije u Italiji u odnosu na Srbiju osim sto nema rada na crno ili pola plate na ruke. Sve ostalo isto ili gore. Sve usluge (zanatske/medicinske) placas "na ruke" ili su 50% skuplje sa racunom. Nezaposlenost 3x veca nego u SRB, cene nekretnina u konstantnom padu poslednjih 15 godina (tek se ove godine zaustavio pad a o porastu nema ni govora). Spanija nesto bolja, Grcka gora. Rumunija daleko ispred tih zemalja (ziveo 2.5 godine pa znam) po uredjenosti, ali opet ne mnogo ispred Srbije... Sve u svemu osim Nemacke/Austrije, zemalja Beneluxa i Skandinavije ostatak EU nije nista znatno uredjeniji od Srbije ili recimo Makedonije.
 
Ne, loše si razumeo. Nikoga ja ne intervjuišem. Nedavno sam bio na 2 intervjua za posao u firmama koje sam naveo jer sam pozvan po preporuci. U trenutnoj kompaniji sam duže od 6 godina, isto je tech kompanija u pitanju. Pozicije jesu seniorske ali daleko od country managera ili nekog leadership nivoa. Paket kompenzacije o kome se diskutovalo je bio sličan u obe kompanije (mada su se individualni parametri donekle razlikovali) i ukljucivao je sledece: osnovnu zaradu 5k mesecno, plus performance based bonus, sluzbeni auto (ili car allowance), plus neki mizerni equity plus jos neki manji benefiti. Verujem da su ti dodaci još 40-50% vrednosti osnovne zarade.

Ovo što sam naveo nije da bih se hvalio, jer sam svestan da su ovakvi poslovi retki ako se porede sa globalnim tržištem rada u Srbiji, već samo da bih ilustrovao jedan paradoks, jer da sam tražio ISTE TE POSLOVE u ISTIM TIM kompanijama u Nemačkoj, dobio bih možda 20% veću kompenzaciju nego što imam u Beogradu (mada je i to upitno). Istovremeno, blizak rođak je kardio hirurg u KCS, i upućen sam i u te zarade i kada bi neko tog profila radio isti taj posao u Nemačkoj imao bi bar 6x veću platu od ove koju trenutno ostvaruje.

Tako da ako govorimo o finansijskim parametrima, oni su drastično različiti od osobe do osobe. Naravno, živor u uređenoj EU zemlji ima ogromne prednosti koje nisu nužno reflektovane time koliko stanova možete kupiti za svoju platu.
Hmmm, koje firme, ako sme da se zna, pitam za drugara... 😃 al stvarno.
 
Problem kod nas je sto kad neko pomene EU, svi misle na Nemacku. E pa to jednostavno nije tako. Dugo godina sam ziveo u Italiji. Razlika se mozda oseti u unutrasnjosti u korist Italije, ali izmedju velikih gradova u Italiji i Beograda nikakve razlike nema u uredjenosti, nasuprot. Komunalne sluzbe u njihovim gradovima su daleko losije nego u BG npr gradska cistoca, kad dodjes u BG iz Djenove kao da si dosao u apoteku. Snabdevanje vodom je OK ali je preskupo (10 puta skuplje). Ne znam sta je to uredjenije u Italiji u odnosu na Srbiju osim sto nema rada na crno ili pola plate na ruke. Sve ostalo isto ili gore. Sve usluge (zanatske/medicinske) placas "na ruke" ili su 50% skuplje sa racunom. Nezaposlenost 3x veca nego u SRB, cene nekretnina u konstantnom padu poslednjih 15 godina (tek se ove godine zaustavio pad a o porastu nema ni govora). Spanija nesto bolja, Grcka gora. Rumunija daleko ispred tih zemalja (ziveo 2.5 godine pa znam) po uredjenosti, ali opet ne mnogo ispred Srbije... Sve u svemu osim Nemacke/Austrije, zemalja Beneluxa i Skandinavije ostatak EU nije nista znatno uredjeniji od Srbije ili recimo Makedonije.
Ovo si potpuno u pravu. Čuo sam jednog čovjeka koji predlaže da Srbija treba da potencira da joj gradjani ljetuju na jugu Italije - više će cjeniti Srbiju kad se vrate kući.
 
Svi koji pišu bajke da znaju do kada će nešto da raste, do kada će nešto da pada, koliko će da se ispumpa mehur... lažu. Niko od nas ne zna kolikoa će biti buduća cena bilo čega, možemo samo da spekulišemo. Sve što znamo je već uračunato u trenutnu cenu, jer to znaju i drugi.
 
plus Francuska - uz Nemačku, motor Evrope, i kulturno, svetska velesila
Bio sam letos u Marseju. Daleko je lošiji kvalitet života u njemu nego u Beogradu po većini kriterijuma, osim prosečnoj zaradi. Prljavština, pacovi, smrad pišaćke, očajan prevoz, buba švabe, nedostatak zelenih površina, da ne govorim što je grad u potpunosti kulturno islamizovan...
 
Ovo si potpuno u pravu. Čuo sam jednog čovjeka koji predlaže da Srbija treba da potencira da joj gradjani ljetuju na jugu Italije - više će cjeniti Srbiju kad se vrate kući.
I nezavisno od toga, letovanje na jugu Italije je jedno od najisplativiji na Mediteranu. Najviše ćeš dobiti za to koliko potrošiš. Osim ako nisi neko ko voli resorte, gužvu, ležaljke u redu...
 
Vrh