Šta je novo?

Cene nekretnina

Najveci problem ove teme je vecita borba izmedju licnog i statistickog :) izmedju emotivnog i objektivnog. Svaka cast i Defketu i svima koji su samostalno kupili stan, da to sklonimo s puta. Ako nekad kazemo da je stan prosecnom stanoviniku Bg manje dostupan nego prosecnom stanovniku npr Rottherdama ili Valencie. Znaci da smo pogledali neke brojeve, navedenu zaradu, cene kvadrata itd... Ako ukazemo na to ko je kupio Genex, cime se bavi ultra kop, time ni na koji nacin ne umanjujemo uspeh ni Defketa, niti bilo koga, cak sta vise, teze je pobediti namestenu trku. Na zalost, templejt ove teme je da kad neko ukaze na statisticku nelogicnost, neko se pobuni i krene sa licnim primerima i onda ga nekad i ja izvredjam (izvinjavamo se :) ) bzvz... Samo bi bilo lepo da se razdvoje neke stvar.
Ali niko ne osporava da je Srbiji ekonomski nerazvijena zemlja i da postoji ogromna diskrepancija izmedju prosečnih zarada i cena nekretnina u Beogradu. Nisam primetio na ovom forumu da neko tvrdi suprotno. Ono što je takođe unikatno za Beograd je da su menadžerske plate u velikim firmama veoma blizu ekvaletnih plata u EU (pogledajte Microsfot, Epic games/3Lateral, itd.) tako da neko ko radi na takvoj poziciji u Beogradu ima neuporedivo veću platežnu moć nego neki njegov kolega na sličnoj poziciji u Amsterdamu, Minhenu ili Londonu. Iz tog razloga postoji situacija da ljudi kupuju stanove na svakih godinu i po do dve i na taj način se vrši dodatno raslojavanje u odnosu na taj "prosek" o kome se ovde govori.

Inače, u Beogradu postoji još jedan fenomen koji je retko prisutan u drugim gradovima, a to je da je raslojavanje prisutno čak i u okviru istih delova grada, kvartova pa čak i samih zgrada. Jedan moj prijatelj koji je partner u jednoj od vodećih advokatskih kancelarija u BG je kupio stan od nekih 120 m2 u 21. bloku u "šest kaplara" i potrošio blizu 100k eur za temeljno renoviranje i opremanje stana. Njegov prvi komšija je je socijalni slučaj koji živi isto u nekom ogromnom stanu, a fazon duguje hiljade eur za komunalije (tamo je CG, pa je mesečni račun samo za infostan reda veličine 150 eur). Takva situacija bi u nekom uređenom gradu bila potpuno nezamisliva, ali eto u Beogradu je očigledno sve moguće.
 
To je prisutno dokle god i dalje ima stanovništva koje je steklo stanove u starom, socijalističkom režimu. Vremenom će taj fenomen nestati kroz džentrifikaciju (poskupljenje života na centralnim lokacijama).

Kraj u kojem sam ja rođen na Paliluli je bio pun sirotinje nekad, danas je uglavnom popunjen višom srednjom klasom.
 
Osim poreza na imovinu..... šta ti je jeftinije na periferiji u odnosu na centar? Ako zanemarimo samu cenu stana (nasledio si stan u starogradnji npr).
 
Postoji šift stanara, postojeći prodaju, pa dele deci ili kao nasledstvo, i neki se sele na dalje lokacije i slično.

Meni je zanimljivo je što neke periferije, koje nisu baš dobre za život(npr Ledine, deo odmah uz aerodrom) nalaze kupce. Može i periferija da bude relativno ok za neki novac, ako ima formu samodovoljnog gradića, sa centrom i pratićim sadržajima, koji nisu nužno komecijalni.

Kad smo kod organizacije kraja, pošto se pominje BNV sa vremena na vreme, na primer, zgrade MATF, ETF, muzej, neke državne institucije bi odlično legle u takav kraj. BNV bi dobio obrise koji manje odskaču od ostatka grada, time i kvalitet.
 
Osim poreza na imovinu..... šta ti je jeftinije na periferiji u odnosu na centar? Ako zanemarimo samu cenu stana (nasledio si stan u starogradnji npr).
Malo li je da je i samo porez, tu može da bude ušteda par stotina evra. Uzmi primer šišanja, u centru oko 1000-1500din, van 500-600din. Moj majstor za auto je na periferiji npr, radi bolje i jefinije nego na nbg gde sam bio, pa npr kafa u nekom kafiću, ručak... Uglavnom sitnice koje se nakupe vremenom. Sve zavisi ko na šta troši. Porez i cena stana su glavne stavke. Ako je socijalni slučaj sa 100m2 u centru to može prodati i kupiti neki manji stan na periferiji, još će mu ostati fino.
 
Kad smo kod organizacije kraja, pošto se pominje BNV sa vremena na vreme, na primer, zgrade MATF, ETF, muzej, neke državne institucije bi odlično legle u takav kraj. BNV bi dobio obrise koji manje odskaču od ostatka grada, time i kvalitet.
Biće Muzej N. Tesle :) Tom delu itekako priliče neke institucije kulture i obrazovanja (jer su sa kvalitetom stambenih zgrada promašili ceo fudbal) - ali se sve mora lepo povezati saobraćajno. Naši genijalci su izgradili Prokop i sada najvažniju metro liniju odsekli od istog
Kada se planiraju takve stvari, najbitnije je planirati saobraćaj - nekako naši eksperti to nikako ne ukope. Mi gradimo metro i zaobilazimo najbitnije tačke u gradu ili će proći 20god dok ih ne povežemo sa linijama koje idu nakon prve linije... Prokop, Klinički centar, fakulteti, VMA...
 
Malo li je da je i samo porez, tu može da bude ušteda par stotina evra. Uzmi primer šišanja, u centru oko 1000-1500din, van 500-600din. Moj majstor za auto je na periferiji npr, radi bolje i jefinije nego na nbg gde sam bio, pa npr kafa u nekom kafiću, ručak... Uglavnom sitnice koje se nakupe vremenom. Sve zavisi ko na šta troši. Porez i cena stana su glavne stavke. Ako je socijalni slučaj sa 100m2 u centru to može prodati i kupiti neki manji stan na periferiji, još će mu ostati fino.
Mislim da su uštede o kojima ti govoriš minorne. Godišnji porez na stan u kome živiš je red veličine par stotina eur u centru Beograda. Ako je investicioni stan i nisi prijavljen na toj adresu porez je malo skuplji ali to su smešni iznosi. Ušteda na šišanju od par stotina dinara nije ni za diskusiju. Idi na primer u Maxi u nekoj vukoje*******ini i juneci but I dalje košta 11-12 eur po kg. Isto tako i benzin i milion drugih stvari. Nema neke razlike u trošku da li si na Dorćolu ili u Rakovici ako porediš odgovarajuće kategorije cene zivota
 
To što tebi nije nikakva cifra ne znači da nekom drugom isto nije. Pazi bogati, ušteda od par stotina evra samo na konto poreza nije ništa socijalnom slučaju, smešni iznosi... Znam da voliš da napominješ kako imaš primanja preko 10k ali ne moraš bar svakodnevno da piš.. po sirotinji.
 
Inače, u Beogradu postoji još jedan fenomen koji je retko prisutan u drugim gradovima, a to je da je raslojavanje prisutno čak i u okviru istih delova grada, kvartova pa čak i samih zgrada. Jedan moj prijatelj koji je partner u jednoj od vodećih advokatskih kancelarija u BG je kupio stan od nekih 120 m2 u 21. bloku u "šest kaplara" i potrošio blizu 100k eur za temeljno renoviranje i opremanje stana. Njegov prvi komšija je je socijalni slučaj koji živi isto u nekom ogromnom stanu, a fazon duguje hiljade eur za komunalije (tamo je CG, pa je mesečni račun samo za infostan reda veličine 150 eur). Takva situacija bi u nekom uređenom gradu bila potpuno nezamisliva, ali eto u Beogradu je očigledno sve moguće.
Mogu da ti potvrdim isto za NS.
Trebalo bi mi baš dosta vremena i opširnog teksta da napišem sve primere za koje znam i za koje sam upućen..
Par nekretnina sam i otkupio upravo od takvih ljudi, porodičnih prijatelja.
Jednom je moj ćale otkupio sa prijateljem jedan stan od njihovog drugara iz srednje kojem je došlo do poslednjeg stadiuma oduzimanja nekretnine od strane Izvršitelja i trebalo je da ga izbace iz stana na ulicu.
Ima dosta takvih slučajeva za koje znam, kevina učiteljica je rovarila po smeću a imala je svoj stan na Grbavici mislim trosoban ili četvorosoban i sama je živela...
Ma kucao bih još desetak takvih primera i trenutnih primera koji su nekima neshvatljivi.
Na dobrim lokacijama po ulazima starijih zgrada su okačeni flajeri da se otkupljuje stan u kešu, ekipa šacuje baš te i nude manje pare ali odmah.
Evo upravo mi tašta ima odličan četvorosoban stan na brutalnoj lokaciji i mikrolokaciji(Liman u NS-u, dvostrano orjentisan viši sprat, 90m2) a skoro da nema za račune, za renoviranje da nije bilo pomoći ništa i nikad ne bi bilo.
Prešla bi u manji stan(jednoiposoban), ali apsolutno ne može da se cima i mislim da će biti pakao oko selidbe sve sa pomoćom od nas nekoliko ako se to nekad i ostvari.
Koliko je samo takvih i koji nemaju ni malu pomoć dece, zeta, partnera itd...
Dosta ljudi gleda subjektivno, ali ovo je objektivna situacija koja je prisutna i eto ja iz par ličnih situacija sve razumem.
 
Mislim da su uštede o kojima ti govoriš minorne. Godišnji porez na stan u kome živiš je red veličine par stotina eur u centru Beograda. Ako je investicioni stan i nisi prijavljen na toj adresu porez je malo skuplji ali to su smešni iznosi. Ušteda na šišanju od par stotina dinara nije ni za diskusiju. Idi na primer u Maxi u nekoj vukoje*******ini i juneci but I dalje košta 11-12 eur po kg. Isto tako i benzin i milion drugih stvari. Nema neke razlike u trošku da li si na Dorćolu ili u Rakovici ako porediš odgovarajuće kategorije cene zivota
Pa sta znam, evo do skoro, u Bloku 25, najbliza mala prodavnica mi je imala 10-20% vece cene nego Maxi.
Sad u Zemunu, na manje vise istoj distanci, imam malu prodavnicu gde su cene 10-20% manje nego u Maxiju.

Tamo gastro barovi i tortilje sa hrskavom piletinom, ovde kafane i dnevno kuvano jelo, za iste ili manje pare.
 
Sta se ovo desava od 2012. na ovamo? :oops::oops::oops:

Koliko pad nezaposlenosti utice na cene nekretnina?

1729518229311.png


Trenutno je 8.2%
1729518280237.png


A u cuvenoj zemlji bez sunca Svedskoj
1729518311368.png


Kolo srece se okrece.
 
jeste, sve je jeftinije... I to neke stvari dosta (hint: proveriti pekarske proizvode u pekarama, frizeri...)
Recimo periferija Beograda je na nivou mesta u unutrašnjosti sa cenama
Da li bi se iznenadio kad bi saznao da su manja mesta neretko skuplja za dosta stvari u odnosu na Niš, Kragujevac, Novi Sad? Zbog manjka konkurencije a najviše zbog nedovoljnog prometa cene su veće da bi opstali 🙂.
Navešću ti par stvari pa ti vidi koliko je to jeftinije.....ne znam koliko je u BG-u:
-zamena guma na istoj felni i balansiranje 2200rsd
-muško šišanje 800rsd (sa pranjem kose)
-krečenje (bez materijala) 1.8-2e
- komplet pranje auta 1000-1200rsd
- giros 550 rsd
To je nekada bilo jeftinije. Više to nije slučaj. Danas što bi rekli drugi članovi "šure" 😂
 
A kako objasnjavas broj zaposlenih: 2.1M u 2012 a 2.95M trenutno?
 
Vradovicu, služiš se istim trikovima kao i vlast. Postaviš sliku za nas u rangu 20god, a za Švedsku poslednje 4 godine gde i nema nekih promena jer je ona na oko 7% već decenijama, a uz to imaju priliv migranata koji iskorišćavaju sistem. Mislio sam da si pametniji od ovoga ali se izgleda služiš jeftinim trikovima. Takodje koja je populacija Švedske pre 20god i kolika je sad, a koliko je kod nas. Ili si naivan kao veverica ili voliš malo da preuveličavaš jer Djilas i Šolak. Te gluposti sačuvaj za pink.

Da li bi se iznenadio kad bi saznao da su manja mesta neretko skuplja za dosta stvari u odnosu na Niš, Kragujevac, Novi Sad? Zbog manjka konkurencije a najviše zbog nedovoljnog prometa cene su veće da bi opstali 🙂.
Navešću ti par stvari pa ti vidi koliko je to jeftinije.....ne znam koliko je u BG-u:
-zamena guma na istoj felni i balansiranje 2200rsd
-muško šišanje 800rsd (sa pranjem kose)
-krečenje (bez materijala) 1.8-2e
- komplet pranje auta 1000-1200rsd
Nešto je skuplje (npr neka tehnika) ostalo je jeftinije, nešto u rangu. 2200 zamena za sve 4 gume možda, u bgu jedna guma 1000din, ostalo je dosta skuplje u bgu npr.
 
@mariks nema mogucnosti da se bira ili barem ja to ne vidim. Sve u svemu % je % i svaka im cast prestigli su nas u nezaposlenosti.


 
To što tebi nije nikakva cifra ne znači da nekom drugom isto nije. Pazi bogati, ušteda od par stotina evra samo na konto poreza nije ništa socijalnom slučaju, smešni iznosi... Znam da voliš da napominješ kako imaš primanja preko 10k ali ne moraš bar svakodnevno da piš.. po sirotinji.
Ušteda od par stotina evra GODIŠNJE na ime poreza na imovinu jeste smešna u odnosu na fiskne troškove. Neko ko živi u velikom stanu na periferiji koji je priključen na toplanu plaća na godišnjem nivou dve hiljade eur samo Infostan. Neko ko živi u stanu te veličine u centru grada i ima sistem toplotnih pumpi ili neki drugi savremen sistem plaća na godišnjem nivou manje nego taj na perifeririji, sve sa porezom. Tako da to što sam neveo nije nikavo pišanje po sirotinji već samo ukazujem koliko je suludo razmatrati taj porez na imovinu kao neki faktor uštede ovih na periferiji u odnosu na centar.
 
A šta ako se greje na TA peć ili na gas na periferi, ajde ne banalizuj. Neće sirotinja kupovati centar sa toplotnim pumpama. Lepo smo naveli šta je šta, a ti misli kako hoćeš.

A kako objasnjavas broj zaposlenih: 2.1M u 2012 a 2.95M trenutno?
Nemaj da se praviš toša cerade. Ako imaš pola miliona ljudi manje, a zaposlio si pola miliona ljudi više npr na državnim jaslama kako to utiče na procenat? Sa druge strane Švedska ima milion i kusur ljudi više, a procenat im je skoro isti što znači da su čak i bolji. Nemoj samo ono "imamo najveći rast u Evropi", a treba nam 50god da ih stignemo ovim tempom. Suludo je da ovo treba objašnjavati jednom "milioneru", mada i ne čudi kakvim se poslom ovde tvoji bave :)
 
Vrh