Šta je novo?

Cene nekretnina

Da se ipak vratimo mi na cene nekretnina. Evo jedan oglas koji mi je sad iskočio na facebooku, a stavili su ga pre dva dana. Popust od čak 23k eura na trosobne stanove. Svakako pozdravljam ovaj popust pogotovo za zgradu koja je skoro gotova. Koji su uslovi ne znam, ali ako nekom znači srećno!
Pogledajte prilog 216472
Pa i meni su nudili 26,000 EUR popust ako platim 90% u kesu pre pola godine, ali to su ipak ogromne pare za dati odjednom :)
Bila je sledeca fora:

Nekretnina kosta 262,000 EUR
Popust prodajni dan: 3% na uplaceni iznos (prilicno sam siguran, a ne na celu vrednost stana ali bilo je davno)
Popust ako uplatis preko 50%: 5% na uplaceni iznos, ne na celu vrednost stana
Popust ako uplatis preko 90%: 8% na uplaceni iznos

Sto znaci ako dajes 50% ucesce izaslo bi te 262,000*0.5*0.08 = 10480 EUR popust na prodajnom danu
Ako im dajes 90% ucesce u kesu odmah izaslo bi te 262,000*0.9*0.11 = 25938 EUR popust na prodajnom danu
 
Pa i meni su nudili 26,000 EUR popust ako platim 90% u kesu pre pola godine, ali to su ipak ogromne pare za dati odjednom :)
Bila je sledeca fora:

Nekretnina kosta 262,000 EUR
Popust prodajni dan: 3% na uplaceni iznos (prilicno sam siguran, a ne na celu vrednost stana ali bilo je davno)
Popust ako uplatis preko 50%: 5% na uplaceni iznos, ne na celu vrednost stana
Popust ako uplatis preko 90%: 8% na uplaceni iznos

Sto znaci ako dajes 50% ucesce izaslo bi te 262,000*0.5*0.08 = 10480 EUR popust na prodajnom danu
Ako im dajes 90% ucesce u kesu odmah izaslo bi te 262,000*0.9*0.11 = 25938 EUR popust na prodajnom danu
Ovo je standardna ponuda koju mnogi investitori praktikuju. Ja sam prosle godine kupio na predugovor, ispalatio 90% kupoprodajne cene i dobio popust 7%.
 
To raslojavanje i podelu na beogradjane i ne-beogradjane zboravite. Beograd je sada milionski grad, nije vise "varos" pa se se broje krvna zrnca - i ne bi bio milionski grad da nema migracija ka istom

A sada oko ove teme: posto sam u Evropi i u Srbiji nekoliko dana - sa bratom sam dosta vremena proveo da pogledamo neke projekte jer zeli da uzme svoj stan (jer mu je trenutni od 50kvm mali (više zbog rasporeda), jer dolazi porodica).
Nije imao neke favorite sto se tice lokacije, on je vec ceo zivot na Zvezdari (Bulbulder-u), jer radi hibridno - dok je snajka u nekoj špediciji gore u onim naseljima oko Aerodroma (Dobanovci i ostalo).
Ja sam zaboravio kakva je poslovnost kod nas - ali ono je strašno, bukvalno strašno. Znači neki su mi se smučili da mi je došlo da urlam. I to su sve "glasniji" projekti
CBS recimo, totalno razočarenje sa pristupom kupcima - em ne odgovaraju na upite, niti se javljaju na telefone - kada smo otišli uživo da se brat raspita za jedan projekat, bukvalno nas najurili jer nemamo "termin". Takođe i ostali na NBG projektima nisu nešto mnogo bolji, nekako su poprilično "hladni" i čim pitaš neko detaljnije pitanje, nemaju odgovore. Međutim odustao je jer nikako nije hteo da se zadužuje previše (pa makar i od mene :D)
Ali pozitivne primere vredi nabrojati: Conza za R7+ (ima još većih stanova u ponudi), ja sam ranije komunicirao sa njima i ostali su stvarno na profesionalnom nivou. Međutim, iako im je lokacijski super (zbog posla), ne sviđa im se mikrolokacija - pa su nastavili dalje. Takođe moram da pohvalim i Merin, stvarno su profesionalci i na svako pitanje odgovaraju ekspresno - a bratu se nenormalno sviđa Vidokovac/Cerak, a i snajka kaže da joj ne predstavlja problem da vozi ( jer je blizu obilaznica) a ima dosta sadržaja u okolini.
Inače cene nisu nešto skakale od kada sam ja gledao stanove pre odlaska - mogu reći da je stvarno stagnacija što se toga tiče
 
Pa i meni su nudili 26,000 EUR popust ako platim 90% u kesu pre pola godine, ali to su ipak ogromne pare za dati odjednom :)
Bila je sledeca fora:

Nekretnina kosta 262,000 EUR
Popust prodajni dan: 3% na uplaceni iznos (prilicno sam siguran, a ne na celu vrednost stana ali bilo je davno)
Popust ako uplatis preko 50%: 5% na uplaceni iznos, ne na celu vrednost stana
Popust ako uplatis preko 90%: 8% na uplaceni iznos

Sto znaci ako dajes 50% ucesce izaslo bi te 262,000*0.5*0.08 = 10480 EUR popust na prodajnom danu
Ako im dajes 90% ucesce u kesu odmah izaslo bi te 262,000*0.9*0.11 = 25938 EUR popust na prodajnom danu
Jedina je razlika što na prodajnom danu moraš da čekaš 2+ godine da se zgrada izgradi. Sada je sve gotovo i useljenje u januaru i još imaš popust! Mislim da je super stvar ako je tako! To je pre bilo nezamislivo, a pogotovo za gotove i završene zgrade!
Možda bude nekih dobrih ponuda i za Black Friday... Bliži se :))
 
To je pre bilo nezamislivo, a pogotovo za gotove i završene zgrade!
Dosta objekata ima sada stanove koji nisu prodati, naročito stanovi veći 60-70kvm

Mali stanovi se i dalje dobro prodaju. Mene je to zamislilo jer stanje na terenu definitivno pokazuje da je nastupilo zahlađenje. Znači pre 2-3god, kada se pusti neki projekat u prodaju, ako ne reaguješ u nekoliko dana sve ode brzinski
Sada je dosta relaksiranije
 
Jedina je razlika što na prodajnom danu moraš da čekaš 2+ godine da se zgrada izgradi. Sada je sve gotovo i useljenje u januaru i još imaš popust! Mislim da je super stvar ako je tako! To je pre bilo nezamislivo, a pogotovo za gotove i završene zgrade!
Možda bude nekih dobrih ponuda i za Black Friday... Bliži se :))
Slazem se, ali to je vise jer im je prodaja A lamele isla katastrofa sporo, i treba imati u vidu da je velik broj stanova u 1oj fazi vec rasprodato tako da je to vise ciscenje lagera prve faze i pokusaj da se ozivi prodaja druge faze verovatno.

Isto im je Greda preko puta kvarila verovatno prodaju jer u istom trenutku kada sam ja odustao od Airport Gardena za 10,000 EUR vise sam u Gredi mogao (i na kraju uzeo) stan od 10m2 vise + bolja orijentacija (vise osuncana)
 
Ali pozitivne primere vredi nabrojati: Conza za R7+ (ima još većih stanova u ponudi), ja sam ranije komunicirao sa njima i ostali su stvarno na profesionalnom nivou. Međutim, iako im je lokacijski super (zbog posla), ne sviđa im se mikrolokacija - pa su nastavili dalje.
Razumem da liči da nije dobra, i to ako se prilazi od Studenjaka i još su radovi u ulici u toku. Ali je zaista odlična mikrolokacija, verujem da je najbolja u Zemunu. Pretpostavljam koje sve aspekte zameraju, ali nije tako u praksi. Eto, ako nešto znači pisi PP 👍
 
Da nije popust kao u Maksiju :) od kad ga stave na raf, navodno je na popustu 100 din.
Ovo je trenutno na akciji :

1729502913276.png
 
Ovo za stanove ne da vadi, nego kida koliko vadi, ali ovo ne kapira covek koji vec ima nekretninu, njemu je to normalno.
Prosecan Beogradjanin sa nasledjenim stanom je u prednosti u odnosu na coveka iz unutrasnjosti bar 100k evra. U startu. Sto znaci, dok neko iz Beograda ima stan od 100k koji je nasledio od roditelja, on daje 20k za dobar auto i ima stan bez kirije, dok neko iz unutrasnjosti daje 20k za ucesce za stan, vozi gora kola i potencijalno se zaduzuje ne na 100k, nego na 160k po danasnjim kamatama. Ali niko meni nije kriv sto sam ja odrastao na planini, a ne u Beogradu.

Druga stvar je sto na primer ljudi iz unutrasnjosti imaju mnogo veci drive. Prirodno je, prezivljavanje. Kod mene nije bilo trte-mrte, ili ces da zavrsis fakultet i da se vadis iz blata kako znas ili umes, ili da kopas njivu dvanaeste klase 5km od kuce na brdu, i onda da se zalis kako su niske otkupne cene voca i zitarica, kako ne mozes da prezivis od poljoprivrede i ostalo. Pa ono, ti saberes 2 i 2 i onda kidas. Neuspeh nije opcija. Mazanje dzema na leba nedelju dana, moze, nema problema, sve se to isplati. Dizanje dzakova preko studentske zadruge, mora, nema veze i to je okej. Dok je Beogradjanin sa slicnim intelektom kao ja mozda poklekao, bio u fazonu, pa dobro, nema veze, ne moram u roku da zavrsim fakultet, upisacu neku visu, mogu i sa srednjom, imam ja ortake tu itd... Da se ne lazemo, i ja bih poklekao najverovatnije.

Ako pogledas ljude koji su fakultetski obrazovani i koji dolaze iz unutrasnjosti i iz blata (za ove druge ne znam, jer ih ne znam puno), oni su vise Beogradjani nego vecina Beogradjana po poreklu. Ja i slicni meni vise volimo Beograd nego bilo sta drugo, jer nas je spasio, i ne volimo kada kuckari prljaju grad svojim govnima, kojima je povodac misaona imenica, ne volimo nekulturne ljude koji prljaju Beograd itd...

Slazem se, ima gomila Beogradjana koji zive na ivici siromastva, ali ja koji dolazim iz unutrasnjosti i koji znam gomilu ljudi slicnih sebi, svi imamo isto misljenje: U Beogradu moze da se zaradi bar nesto vise nego u Babusnici na primer, zapnes jako, jedan posao, drugi treci, menjas. A ovi koji u toj situaciji imaju i stan uz to, a zdravi/pravi na ivici siromastva, a zale se na poslove, e pa bato, mora da se radi. Svi smo u istom sistemu, a sistem je nemilosrdan.

Posedovanje stanja po rodjenju je kao zdravlje, ako ga imas, ne cenis ga toliko. Tek kada nemas, shvatis u kolikom si problemu.
Apsolutno se slažem, no eto ima brdo ljudi koji dodju a pljuju taj grad i ponašaju se kao da im mi nesto krademo. Takodje mnogi od nas žive kao podstanari, jer jelte u tim stanovima žive roditelji i tako moze biti do nasih 50ih 60ih.
Svaka cast ljudima koji dodju sa strane i grebu, za njih imam ogroman rispekt.
No ovo je bilo bas za te glave koji kukaju decentralizacija a zivi na sisi u beogradu, isto kao sto bi sutra u Kragujevcu, Nisu itd. a pljuvali bi.
Meni za posao ne moras da pricas jer grebem i radim 2 posla vec godinama.
A kao klinac se nisam stideo i da radim lose placene ,,ponižavajuće poslove,, čak malo i posle studija.
 
A ima i nas Beograđana koji niti imaju stan, niti imaju šta da naslede... :) Što se kaže duplo golo, a oko mene svi nešto prodaju da bi kupili drugo...

Vidim da je trebalo da budem ajtijevac u životu.
 
Ima ljudi koji placaju čistačicu a ključ u smart ormariću sa šifrom.
Tako sam neke apartmane iznajmio a gazdu video nisam. Komunikacija preko poruka.
I kako onda znas identitet te osobe, ako dodje do ostecenja, kako uopste znas ko je kada nisi imao licnu kartu?
 
Vrh