Šta je novo?

Cene nekretnina

Lažni izveštaji o zaposlenosti pogurali tržište da se ne raspadne 🙂. Što više razmišljam i sagledavam iz više uglova uvek se vratim na dve opcije. Hiperinflacija ili finansijska kriza sa recesijom. Nadam se da se slažemo da smo već neko vreme u recesiji.
Mislim da ce revizijom na kraju sledece godine Q4 2024 biti u minusu.
 
A da..... isto to važi i za menadžerske pozicije u drugim profesijama. 2.5-3.5 neto plus auto. Već sam pisao o tome pa da se ne ponavljam. To je 5-6 zaposlenih od 2-3k+. To je neki top koji možeš biti plaćen danas u Srbiji. Sva usklađivanja sa inflacijom je pojeo porast max osnovice. Neka veća povećanje nisu bila od 2020. I tu je neki maksimum dostignut iskreno. Za 30% pozicija od tih 5-6 npr imamo malo veće plate od Madjara npr. Ja u tim okolnostima ne vidim prostor za dalji porast.
Koliki kvadrat menadzeri sa tim platama mogu da plate za 2.0 ili 3.0 porodican stan a da ih ne gusi rata kredita?
3...4 k ili do 1800 sa PDV? :)

O zaposlenima ispod da ne pricamo... :)

Sve je teze kupiti stan platom i to je trend koji dolazi sa Zapada...
 
Mislim da ce revizijom na kraju sledece godine Q4 2024 biti u minusu.
Poslednji put kada smo imali revizije koje su promenile drastično stanje na tržištu od ranije predstavljenog je bilo za vreme SEKE.
Ja više trenutno naginjem ka tome da ovaj put moraju da puste korekciju. Previše para treba. Ne mogu da pokriju sve. Zaviće pola sveta u recesiju i fin. krizu ali to nije njihov problem. To su trebale druge zemlje da razmišljaju a ne da se zadužuju kao blesave. Retail u kreditima do guše. Štednja mu je na minimumu i nema para da kupi jeftino. Tako jedno dve godine, dok veliki ne pokupuju manje kod njih i onda stimulansi....da brzo izadju iz krize i pokupuju sve van USA što im treba dok ostali grcaju još par godina. Na tako nešto mi miriše.
 
Koliki kvadrat menadzeri sa tim platama mogu da plate za 2.0 ili 3.0 porodican stan a da ih ne gusi rata kredita?
3...4 k ili do 1800 sa PDV? :)

O zaposlenima ispod da ne pricamo... :)

Sve je teze kupiti stan platom i to je trend koji dolazi sa Zapada...
To možda ovde na forumu. Bračni par bilo gde u Evropi ako rade sa fakultetom..... posle 4-5 godina štednje, od nule, bez ičije pomoći može da priušti sebi stan na kredit. Širi centar, 15-20minuta javnim prevozom do centra. Izuzetak je možda 10 gradova u Evropi.
Menadzeri ne kupuju stanove po ovim cenama. Jedan pravi kuću i to je to. Ovih 15-20 što poznajem i u kontaktu sam....baš niko.
Najviše su uzimali 2017-2019.
 
Sad ispada da neko sa 2.5-3.5k neto menadzerskom platom + suprugom koja verovatno isto radi ne moze da priusti stanove u beogradu a da ih "ne gusi rata kredita".
Pa nece im rata biti 2000 eura vec nesto veca od kirije koje vec placaju, a ako ne mogu da stede sa preko 3000 eura mesecno onda je to njihov problem sa finansijama a ne neka velika muka.

Ali ocekujem da cu cuti kako gresim, kao sto na Redditu nasi programeri kukaju kako se jedva prezivljava sa 2000 eura mesecno.
 
Lažni izveštaji o zaposlenosti pogurali tržište da se ne raspadne 🙂. Što više razmišljam i sagledavam iz više uglova uvek se vratim na dve opcije. Hiperinflacija ili finansijska kriza sa recesijom. Nadam se da se slažemo da smo već neko vreme u recesiji.
Ko je u recesiji?
 
Sad ispada da neko sa 2.5-3.5k neto menadzerskom platom + suprugom koja verovatno isto radi ne moze da priusti stanove u beogradu a da ih "ne gusi rata kredita".
Pa nece im rata biti 2000 eura vec nesto veca od kirije koje vec placaju, a ako ne mogu da stede sa preko 3000 eura mesecno onda je to njihov problem sa finansijama a ne neka velika muka.

Ali ocekujem da cu cuti kako gresim, kao sto na Redditu nasi programeri kukaju kako se jedva prezivljava sa 2000 eura mesecno.
Zavisi od situacije, ako imas dvoje dece i zena ne radi, knap si sa 2k neto.
Daleko bilo da moras da placas rentu ili ratu kredita.
PS: pricam o normalnom zivotu, a ne prezivljavanju na pasteti. :)
 
Zavisi od situacije, ako imas dvoje dece i zena ne radi, knap si sa 2k neto.
Daleko bilo da moras da placas rentu ili ratu kredita.
PS: pricam o normalnom zivotu, a ne prezivljavanju na pasteti. :)
Pa dobro da, ali se nadam da ljudi svesno znaju da je mnogo teze ustedeti za stan nakon dece, po meni bolje da je u tom slucaju supruga radila i da su pomerili 2-3 godine dobijanje dece zarad skupljanja za ucesce pa da su se obezbedili stambeno.
Ne kazem da je idealno ali bi bilo pametnije.
 
Vrh