Šta je novo?

Cene nekretnina

@mariks
Evo da ti kopiram nesto iz grupe koju pratim. Mozda bi te zanimalo kao poslodavca. Znaci Nepalci vec imaju problema u Hrvatskoj. Raspitacu se jel u Srbiji bolje ili tece med i mleko. Mada ovde ih ima daleko manje.
 

Prilozi

  • Screenshot_20241019-003933_Telegram.jpg
    Screenshot_20241019-003933_Telegram.jpg
    104,5 KB · Pregleda: 58
Bice vise, za covid je bilo oko 4-5 triliona, sada mora barem 8. Pratim sada jedino Kinu posto su oni u deflaciji a imali su ogroman stimulans pa su na neki nacin pravi primer onoga sto sledi.
Vidi se posle stimulansa kako je drasticno skocilo i sada pada, pratim da vidim da li je samo korekcija ili je ovo bio izlaz za bogate. Pokusavam da skontam da li ce retail uopste reagovati na stimulans.

EDIT: samo 2023 kada je bio onaj problem sa Silicon Valley Bank i Bank Term Funding programom je uzeto oko 160 milijardi da bi izasao podatak da 102 milijarde nije vraceno a u martu ove godine je prestao program sto znaci da imaju fore do marta 2025 da vrate kao poslednji rok i to pod pretpostavkom da su svi uzeli poslednjeg dana ove godine a nisu :D
Banke u fazonu "meeh"
Pogledajte prilog 216063Pogledajte prilog 216066

U prethodnom postu si napisao da ocekujes šok i da razmišljaš da izlaziš iz nekih aseta. Imas li na umu nekakav timeline?
Onaj vradovicev bloger ocekuje deflaciju za 10ak godina.

Ako ispratimo Bafeta, on se pojacava u keshu. Firme i fondovi u USA se pojacavaju u akcijama i u BTC. Kod nas cene boljih nekretnina rastu jer ljudi koji imaju kesh imaju strah od inflacije. Pravio sam, uslovno receno anketu, sa 5-6 bogatih ljudi iz mog okruzenja - imaju u asetima od 1MIO, drugi imaju 2 MIO +, dvojica imaju preko 5MIO, uglavnom zive u Srbiji, jedan zivi u Cikagu. Svi kupuju nekretnine na dobrim lokacijama, imaju vec pozicije u zlatu ali mnogo manje tj ne vise od 10%, Neki kupuje nekretnine u inostranstvu tipa CG na moru, Ovaj u Americi ulaze u neke real-estate fondove. Tamo mu iz tih fondova govore da sve ide gore itd Samo jedan ce da flipuje zemlju za BTC ali on vec ima poziciju u BTC odavno.

Moje je neki utisak da ce ta klasa ljudi (2 MIO+ ) da ulazi u nekretnine i to ove skuplje (BW, centar itd). Ovi sto im prodaju ce opet u nekretnine i to ce se vrteti jos neko vreme dokle se ne ispucaju "kvalitetne" nekretnine i kvalitetni placevi. ITevci, advokati, da kazemo srednji sloj (sad treba definisati kvantitativno sta je srednji stalez, mozda je min 1 MIO za srednji sloj? :)) kupuju manje stanove u keshu ili standardne stanove na kredit. Ako krene QE oni ce vise kupovati. Verujem da ce sve ovo trajati bar jos 2-4 godine osim ako nemamo neki veliki dogadjaj - rat, zemljotres, Coronu 2, politicku nestabilnost...
 
Ono sto je porazavaujce je rast individualizma i sebicnosti. Ok, mi se ovde bavimo nekretninama jer mozemo da kupimo ili investiramo u iste. Nemamo mnogo izbora jer je glubo da nam propadne novac pa gledamo use i u svoje kljuse. Ali pre ili kasnije ce ta sebicnost da pogodi i nekog ko je multimilioner i zivi ovde. Imam primer rodjaka ciji pacijent se leci od raka u Srbiji. Sin ITevac je potrosio desetine hiljada evra da bi ga izlecio. Ispostavilo se da je dobio tretman i terapije koje su 10 godina iza onih u Nemackoj. Znaci imas pare ali dzaba. Sistem, drustvo, zdravstvo, prosveta - ide dole nezaustavno. Ako nemate decu nece imati ko da brine o vama jednog dana!

Secate se Tomice Milosavljevica, ministra zdravlja koji je isao u NEmacku da operise kicmu? Zex je bio u inostranstvu. Sale Grand takodje... To je eto estrada pa znamo. Gde idu deca politicara, uglavnom u rusku i francusku skolu.

Kad smo vec kod toga, da li znate neko zdravstveno osiguranje koje omogucava/pokriva lecenje u inostranstvu?
Sa svime se slazem osim sa “ako nemas decu nece imati ko da brine o tebi” jer nema nikakve garancije ni da ce deca brinuti i sto je jos vaznije, ne bih zeleo da im namecem tu obavezu i to nikako ne sme biti jedan od razloga za dobijanje dece. I to je po meni sebicnost o kojoj pises.Neka idu u svet, neka zive svoj zivot, meni ne duguju nista, ne ocekujem nista, a ako budu tu bicu zahvalan.
 
Sa svime se slazem osim sa “ako nemas decu nece imati ko da brine o tebi” jer nema nikakve garancije ni da ce deca brinuti i sto je jos vaznije, ne bih zeleo da im namecem tu obavezu i to nikako ne sme biti jedan od razloga za dobijanje dece. I to je po meni sebicnost o kojoj pises.Neka idu u svet, neka zive svoj zivot, meni ne duguju nista, ne ocekujem nista, a ako budu tu bicu zahvalan.
Znači ok je da neko umre od raka jer nema para ili vezu ili znanja da se leči a neće da cima decu koja su inostranstvu da mu pomognu jer im deca ne duguju ništa? To je samo jedna primer. Drugi primer je što čovek, jednostavno ostari, izgubi kompas oko "novih" vremena u kojima živi. Evo primer: danas se očekuje od penzosa da ili čekaju red u banci, gde su smanjili broj šaltera ili da koriste mobilne aplikacije. Valjda je lakše da im unuci pomognu sa tim aplikacijama?

Pogledaj uspešne porodice bilo gde u svetu. Većina njih je startovala uz pomoć porodice. To, idi razvijaj se, "rasti" tamo negde ima smisla ako dete ima talenat i ovde ne može da ga ostvari ili ako živi u porodici koja ne može da ga podrži da li zbog nedostatka novca ili znanja da ga usmere.

Naravno da je sputavanje dece pogrešno ali isto tako nije baš sreća da dođe do otuđenja.
 
Nemoj da banalizujes stvari. To sto ne zelim da sputavam decu da imaju osecaj obaveze “da mi donesu casu vode kad ostarim” ne znaci da zelim otudjenje. Ako su normalno podignita deca, nece sigurno pustiti da im roditelj umre od raka ako mogu da pomognu.
Nesputavanje dece da zive svoj zivot ne znaci da treba prekinuti kominikaciju sa njima. Naravno da ce matori roditelj da pita za pomoc oko tehnologije i da ce normalno dete da pomogne.
Malo se razlikuje moje misljenje od vecine na ovom forumu po pitanju pomaganja deci. Mislim da je zdravo pruziti im najbolje uslove (obrazovanje, ljubav, podrsku…) ali sam protiv kupovine stanova i kola pod obavezno, “da se ne muci”. Neka se pomuci. To gradi i jaca karakter. Naravno da cu pomoci i finansijski ako vidim da se trudi i da mu treba pomoc, ali ne zelim da gajim trutove kojima je sve pruzeno na izvolte
Edit: neka mi dodje sa biznis idejom i iskrenom voljom, naravno da cu mu pomoci da pokrene posao, pa cak i ako mislim da je ideja losa. Neka uci, neka proba, neka dozivi neuspeh i neka nauci iz toga.
 
Da se ne lazemo, ovo je jedna od najboljih terotorija za život u svetu, neće ostati nenaseljena, ali moć je u našim rukama …
 
@mariks
Znaci Nepalci vec imaju problema u Hrvatskoj.

Ujaci su rasisti i prema turistima, možeš misliti kako se odnose prema nekim ubogim radnicima. Nije čudo sto je tisućljetnji san trajao toliko (a ni pre hiljadu godina nisu imali državu), nisu svi narodi spremni da imaju državu.
 
U prethodnom postu si napisao da ocekujes šok i da razmišljaš da izlaziš iz nekih aseta. Imas li na umu nekakav timeline?
Onaj vradovicev bloger ocekuje deflaciju za 10ak godina.

Ako ispratimo Bafeta, on se pojacava u keshu. Firme i fondovi u USA se pojacavaju u akcijama i u BTC. Kod nas cene boljih nekretnina rastu jer ljudi koji imaju kesh imaju strah od inflacije. Pravio sam, uslovno receno anketu, sa 5-6 bogatih ljudi iz mog okruzenja - imaju u asetima od 1MIO, drugi imaju 2 MIO +, dvojica imaju preko 5MIO, uglavnom zive u Srbiji, jedan zivi u Cikagu. Svi kupuju nekretnine na dobrim lokacijama, imaju vec pozicije u zlatu ali mnogo manje tj ne vise od 10%, Neki kupuje nekretnine u inostranstvu tipa CG na moru, Ovaj u Americi ulaze u neke real-estate fondove. Tamo mu iz tih fondova govore da sve ide gore itd Samo jedan ce da flipuje zemlju za BTC ali on vec ima poziciju u BTC odavno.

Moje je neki utisak da ce ta klasa ljudi (2 MIO+ ) da ulazi u nekretnine i to ove skuplje (BW, centar itd). Ovi sto im prodaju ce opet u nekretnine i to ce se vrteti jos neko vreme dokle se ne ispucaju "kvalitetne" nekretnine i kvalitetni placevi. ITevci, advokati, da kazemo srednji sloj (sad treba definisati kvantitativno sta je srednji stalez, mozda je min 1 MIO za srednji sloj? :)) kupuju manje stanove u keshu ili standardne stanove na kredit. Ako krene QE oni ce vise kupovati. Verujem da ce sve ovo trajati bar jos 2-4 godine osim ako nemamo neki veliki dogadjaj - rat, zemljotres, Coronu 2, politicku nestabilnost...
Pricao sam decembar i pametno je sto pratis sta rade najjaci posto oni uglavnom ubodu neki all time high.
Isto sam rekao da bih prodao negde u oktobru ali kao sto vidis, dosli su podaci kako ekonomija u USA i nije tako losa pa se sada svi pitaju da li je ono spustanje od 0.5% bio pravi potez iako sam 100% ubedjen da je sve to namestaljka radi izbora tako da cu verovatno odloziti prodaju, moram videti da se nesto desava da bi me nateralo da prodam niti ja jurim ATH i isto tako sam vec napisao da sam prodao 50% jos pre mesec dana otprilike. Kako se namesta prica, izgleda da nas ceka monster rally posle izbora ako Trump pobedi i onda treba pratiti. Ono sto je drugacije sada je sto smo apsolutno navuceni na dugove tako da taj rally mozda i potraje.

Zakljucak: Pratim i dalje, za sad ne prodajem, cekam da me nesto natera da prodam.
 
Vrh