Šta je novo?

Cene nekretnina

Meni su majstorije bilo koje vrste po kući nešto što ću probati sam da uradim pre nego što pozovem majstora, ali s vodom ne volim da radim ništa. Međutim, zadnjih par iskustava sa cenama vodoinstalatera me je ozbiljno bacilo u iskušenje...
E upravo to - preduzimljivost. Ovde ljudi, mahom, nemaju problem da nesto probaju pa makar i sj*bali nesto :)
 
jel to vazi za sve generacije (tj jel vidis takve u svojoj?)
posto kod nas je veliki jaz sto se tice toga izmadju generacija, na primer mojih roditelja i mene. mada ja sam iz inata da vise ne dajem pare beograCkim majstorima (koji su generalisti t shaped, mogu i obrve da ti rede) poceo sada sve sam da radim
 
fascinantno je koliko su ljudi spremni da progutaju svaku fekaliju koju razni sase borojevici, branimiri nestorovici, urosi suvakovici, nikole sajinovici, jelene i ljubinke milicic, kapetani dragani, bokani, milosi labani i ostali seselji svakodnevno prosipaju u srpsku javnost...
Ovo su neki strani jutjuberi za koje sam ovde dobio preporuku, pa bacio sub, a i da su ovi nasi dezurni teoreticari zavera ne znam cemu ovakvi inputi i etiketiranja.
Ma da u pravu si svet je jedna velika srecna druzina i nema nikakve podele i sukoba interesa.
 
jel to vazi za sve generacije (tj jel vidis takve u svojoj?)
posto kod nas je veliki jaz sto se tice toga izmadju generacija, na primer mojih roditelja i mene. mada ja sam iz inata da vise ne dajem pare beograCkim majstorima (koji su generalisti t shaped, mogu i obrve da ti rede) poceo sada sve sam da radim

Pa zavisi to od slučaja do slučaja, npr. moj otac je jako nepreduzimljiv kad su popravke po kući u pitanju. Zna neke vrlo osnovne stvari i to je to. S druge strane, dosta ljudi poznajem čiji su očevi majstorisali intenzivno po kući, a oni su potpuno nesposobni. Nekako kao da to ide cik-cak po generacijama...
 
fascinantno je koliko su ljudi spremni da progutaju svaku fekaliju koju razni sase borojevici, branimiri nestorovici, urosi suvakovici, nikole sajinovici, jelene i ljubinke milicic, kapetani dragani, bokani, milosi labani i ostali seselji svakodnevno prosipaju u srpsku javnost...
Fascinira isto i ovaj drugi kraj spektra koji to isto guta od Radija slobodna Evropa npr...

 
Pa zavisi to od slučaja do slučaja, npr. moj otac je jako nepreduzimljiv kad su popravke po kući u pitanju. Zna neke vrlo osnovne stvari i to je to. S druge strane, dosta ljudi poznajem čiji su očevi majstorisali intenzivno po kući, a oni su potpuno nesposobni. Nekako kao da to ide cik-cak po generacijama...
Vaspitanje, mogućnosti... Npr brat i Ja samo veoma različiti po tom pitanju, a ćale je majstor :)
 
Na zalost to primecujem i u Bg-u, mislim na raslojavanje ljudi. S tim sto kod nas imas i onaj fenomen koji ja nazivam 'snobizmom' - tj imas ljude koji imaju i koji nenormalno trose samo da pokazu da imaju, a imas i one koji realno nemaju - a kupuju stvari koje su van njihovih mogucnosti (samo da bi pokazali da imaju).
Kako bih objasnio život u Beogradu u par reči? Svi na neki način živimo u čamcu, a otplaćujemo jahte :)
 
Fascinira isto i ovaj drugi kraj spektra koji to isto guta od Radija slobodna Evropa npr...

A sad pronadji neki slican tekst koji makar neutralno pise o "trulom zapadu koji se raspada" na nekom od slobodarskih medija koji uopste nisu propagandna glasila botoksiranog patuljka iz kremlja ili njegovih balkanskih satrapa i vazala, tekst u kome zapadnjaci ne umiru od gladi po ulicama dok u moskvi, budimpesti, karakasu i beogradu tece med i mleko?

Nema?

Na taj propagandisticki lazljivi DW, lavrov recimo moze da dodje kad god pozeli... Bice srecni da ga prime i postave mu par pitanja...
Na razne sputnjike, hepije, rt-ove i ostale svetionike istine, slobode i svetske pravde, niko sem male liste odabranih ne moze da priviri...
 
To uopšte nije tema ove rasprave. Činjenicu da su Kinezi uspeli da za 14 godina udeo juana u bilateralnim transakcijama podignu od 0 do preko 50% si nazvao propagandom opskurnih likova. Klasična woke bljuvotina.
 
To uopšte nije tema ove rasprave. Činjenicu da su Kinezi uspeli da za 14 godina udeo juana u bilateralnim transakcijama podignu od 0 do preko 50% si nazvao propagandom opskurnih likova. Klasična woke bljuvotina.
50% cega?

Globally, however, the yuan is used for less than 7% of all foreign-exchange transactions, versus 88% for the dollar, according to the Dollar Dominance Monitor by the Washington-based Atlantic Council. The tracker found that 54% of export invoicing is still done in dollars, versus 4% for the yuan.
 
Da si pričitao članak video bi na šta se misli, izmedju ostalog spomenut je i procenat od 7% u globalnom sistemu.
 
Nisam ni sumnjao da ćeš da "previdiš" ovaj pasus:

The number of bilateral transactions using the Chinese currency grew by a third in July to 53% from 40% in the same month in 2021. In 2010, 80% of outbound Chinese trade was conducted in dollars, the FT reported, but that figure has halved since Western sanctions on Russia went into effect. Over the same period, outbound trade in yuan has grown from almost zero to more than half of all transactions.
 
Nisam ni sumnjao da ćeš da "previdiš" ovaj pasus:

The number of bilateral transactions using the Chinese currency grew by a third in July to 53% from 40% in the same month in 2021. In 2010, 80% of outbound Chinese trade was conducted in dollars, the FT reported, but that figure has halved since Western sanctions on Russia went into effect. Over the same period, outbound trade in yuan has grown from almost zero to more than half of all transactions.
Da, kinezi kad trguju sa drugim zemljama koriste juan... i to je ok... to raste...
ali, o dedolarizaciji mozes poceti da govoris tek kad zimbabve i island medjusobno pocnu da trguju u juanima, a ne dolarima, a to se nece desiti jos 300 godina...

dalje, govoris o "drugom kraju istog spektra" i poredis "lazljive globalisticke propagandiste koje finansiraju soros, laminati i bil gejc", sa "istinoljubivim sputnjikom i rt-om, a onda kao argument ponudis clanak istog tog lazljivog globalistickog propagandiste koga si malopre popljuvao... i sad treba da verujemo?

dw pre podne pise propagandu, a popodne izvestava istinito?

i na kraju, o propasti zapada mozes da govoris tek kad srbi, bosanci, makedonci, masovno krenu da ciste bazene, kupaju babe i rade na bausteli u pjong jangu, karakasu, bangaloru, moskvi, teheranu...
sve dok je srBskih gastarbajtera u becu, cikagu, minhenu, cirihu, zapad propasti nece...
 
Zanimljivo imputiranje izjava. Prijavi se na slobodnaevropa org, oni vole takve. A i onaj nesrećni Komarčević im nema glas za radijskog voditelja.
 
i na kraju, o propasti zapada mozes da govoris tek kad srbi, bosanci, makedonci, masovno krenu da ciste bazene, kupaju babe i rade na bausteli u pjong jangu, karakasu, bangaloru, moskvi, teheranu...
sve dok je srBskih gastarbajtera u becu, cikagu, minhenu, cirihu, zapad propasti nece...
Ne znam koliko si upućen ali naši odavno idu u Kinu, većinom kao učitelji, manje baustela jer je daleko ali zato u Rusi imaš dosta naših gradjevinaca, zavarivača... Niko nije ni rekao da propada zapad, ne znam što se ameroljupci trigeruju toliko. Normalno je da ljudi idu tamo gde imaju mogućnosti.
 
Zar nije povod velike depresije bilo uvodjenje tarifa na uvoz robe - pa onda su druge zemlje uvele kontramere?
 

U poslednje vreme vise iz neke razonode gledam oglase, jer vec duzi period vlada jedan besmisao - a taj besmisao je olicen u tome da ne zna covek da li pre da se smeje onom prljavku iz savskih blokova ili medak padini za 2.5k.
Dobar primer da se kompas sa cenama potpuno izgubio, izjednacila se cena teske periferije sa centralnim opstinama, cenu vise ne izracunavaju na kvadrat nego na toliko mi treba. Poslednjih 15 godina kako pratim cene u ovom gradu, nikad se nije desilo da rubni delovi Vozdovca, Zvezdare, Cukarice (skoro) izjednace cene sa centralnim lokacijama.
 
Zar nije povod velike depresije bilo uvodjenje tarifa na uvoz robe - pa onda su druge zemlje uvele kontramere?
Krenula je pre toga kriza. Baloni su napravljeni iz velikih dugova i kredita i mnogo je keša bilo svuda. Uvodjenje tarifa je samo pogoršalo situaciju i usporilo oporavak. Navodno se trgovina smanjila 50%. Plus deflacija.
🤦 Bolje da ne pravim poredjenje
 

U poslednje vreme vise iz neke razonode gledam oglase, jer vec duzi period vlada jedan besmisao - a taj besmisao je olicen u tome da ne zna covek da li pre da se smeje onom prljavku iz savskih blokova ili medak padini za 2.5k.
Dobar primer da se kompas sa cenama potpuno izgubio, izjednacila se cena teske periferije sa centralnim opstinama, cenu vise ne izracunavaju na kvadrat nego na toliko mi treba. Poslednjih 15 godina kako pratim cene u ovom gradu, nikad se nije desilo da rubni delovi Vozdovca, Zvezdare, Cukarice (skoro) izjednace cene sa centralnim lokacijama.

Cene više nemaju smisla kad se pogledaju lokacije, što mora da znači da se traži stan više, jer ne vidim kako bi ovi ljudi drugačije prodavali po tim cenama.
 

Evropska centralna banka smanjila kamatnu stopu​


Evropska centralna banka (ECB) je danas smanjila referentnu kamatnu stopu sa 3,5 odsto na 3,25 odsto, pošto je stopa inflacije u Evropskoj uniji opala na najniži nivo za više od tri godine.
ECB je juna ove godine treći put smanjila referentnu kamatnu stopu što pokazuje optimizam stručnjaka o kretanju inflacije.
Inflacija je u septembru pala na 1,8 odsto te je prvi put za tri godine bila ispod ciljne stope ECB od 2,0 odsto.

 
Ako mene neko pita prostora za rast do Nove godine ima za bar jos 10 posto (svuda).
Stanovi nestaju za par dana, da roknu 10 posto vece svuda, pa da se i pričeka mesec dva da se proda :)
To pričam naravno za stanove koji su iole OK useljivi odmah, sa regularnim papirima, nisu sut i podkrovlja i odma pored nekog zla. Ovog precenjenog krša će da stoji dosta idalje, negde ce neko da se slomi i kupi da renovira i iz očaja i to je to.

Sad gledam i ne verujem.
Dugo sam gledao za 80000 a sad sam otisao na 100000 I iako iskoci dosta novih oglasa ponuda je manje vise ista.
Izadju veci ali manje vise isti stanovii

Jezivo, retko ko prodaje OK stanove i onda kad nadju iole dobre, ljudima nije vise bitna ni lokacija, samo nestaje odmah isti dan.
 

Evropska centralna banka smanjila kamatnu stopu​


Evropska centralna banka (ECB) je danas smanjila referentnu kamatnu stopu sa 3,5 odsto na 3,25 odsto, pošto je stopa inflacije u Evropskoj uniji opala na najniži nivo za više od tri godine.
ECB je juna ove godine treći put smanjila referentnu kamatnu stopu što pokazuje optimizam stručnjaka o kretanju inflacije.
Inflacija je u septembru pala na 1,8 odsto te je prvi put za tri godine bila ispod ciljne stope ECB od 2,0 odsto.

Šta kažu ekonomski upuceniji ljudi sa grupe, jel ova vest znaci da je to opet počinje štampa jaka i u cemu je fora, koja su predviđanja i što je činiti? @Anon mi je zvučao kao neko ko daje opširnije i objektivnije analize ali se duže ne javlja ovde.
(mada i ja ne pratim pa nisam izvalio)

Koliko se sećam asset go down kroz 6 meseci je bila neka zadnja naracija al mi ovde liči na skroz kontra priču.
 
Šta kažu ekonomski upuceniji ljudi sa grupe, jel ova vest znaci da je to opet počinje štampa jaka i u cemu je fora, koja su predviđanja i što je činiti? @Anon mi je zvučao kao neko ko daje opširnije i objektivnije analize ali se duže ne javlja ovde.
(mada i ja ne pratim pa nisam izvalio)

Koliko se sećam asset go down kroz 6 meseci je bila neka zadnja naracija al mi ovde liči na skroz kontra priču.
Mislim da svi smo pricali da ce kamatne stope da idu dole i dalje, moje ocekivanje je je da smo na 2.5% sredinom sledece godine
(3% do kraja ove, i jos 0.5-1% smanjenje sledece godine).

Ako spustanje kamata ne upali i ponovo opale stampu (QE) onda nas ocekuje ogroman rast assets u valuti ali ne i relativnoj vrednosti, ali bi to imalo lose posledice dugorocno (dalje obezvredjivanje para), a svi koji skupljaju za ucesce i cekaju krah trzista bi opet izvisili.
Oni koji su uzeli kredite doduse, nekretnina bi im vredela vise u odnosu na kredit a kamatne stope bi bile niske ili barem nize od sada.
 
Vrh