Šta je novo?

Cene nekretnina

Šizofrenija :)

schizo.PNG
 
Ja iskreno gledam kako će se ovo završiti. Jednostavno ne može da prođe samo od sebe. Mnogo su veliki potresi (covid, supply šok, štampa, više ratova, inflacija, baloni na svim tržištima, rastući troškovi života itd) bili da bi prošlo bez posledica.
USA ljudi već teško žive, poslova jednostavno nema. Samo država zapošljava. Jedino što mogu da nađu su poneki part time poslovi za minimalac. Pogledajte koliko njih kuka na netu vezano za troškove života. Sad to prelazi u Evropu navodno.
E zato sam ja ljut na ove naše.....naučili od stranih savetnika i konsultantskog šljama... umesto da se vodi računa o novcu..... kod nas svake godine 50-70% veća inflacija u odnosu na Evropu, pumpaju ga na max sve. Dug zemlje 2021 30 milijardi. Dug zemlje 2027 ce biti oko 60 milijardi. 30 milijardi evra razlike hej. Kamata samo svake godine ce tada biti verovatno 4 milijarde. Ko ce to da vraća? Rudnici za kamatu? I ne zanima me BDP kako je lažno predstavljen i napumpan kreditima i inflacijom na max. Od Evrope dominantno zavisimo po 3 osnova. Posao, doznake, krediti. Jednostavno mi od 2000-te godine zavisimo od stranih investicija. Ako je loše Nemcima i tamo se produbi kriza sigurno neće nama biti bolje od njih. Nema onda doznaka od gastosa. To je drugi stub naše ekonomije od Tita još. Treći stub su krediti i prodaja državne imovine.
Ovo može da uradi neko ko mrzi svoju zemlju i budućnost naroda (i žuti radili isto ali malo kraće 2005-2009).
Taman se malo izvučemo iz blata i krenemo da se razvijamo zdravo......i onda neko napravi bull kredita, rasprodaje državu i stvori neki imaginarni svet koji traje 5-6 godina. Duplira nam se dug, mnogo se obogate pojedinci oko vlasti i zakucaju opet zemlju 10-15 godina u dugove i probleme..... ja ne znam koji put se ovo dešava.....80-tih, 2000-tih pa sad opet. I svaki put isto......kriza, resetuju sve kroz kurs, sve pokupe od naroda i ajde opet u krug. To sam 1001% ubedjen da će da se dogodi ako krene kriza.
Lako je da pričaš da je ekstra kod nas iz inostranstva...ili sa 5k+ mesečnih prihoda.
 
Poslednja izmena:
Kada investitori vide ovaj dijagram, i izvestaj morace da menjaju taktiku. Morace da spustaju samo da kupci ne bi kupovali starogradnju vec njihovu novogradnju, da ne budu na steti.
 
Jedno logicko pitanje. Ako smo imali inflaciju koja je dovela do toga da su neke stvari kod nas skuplje nego u Evropi recimo 10-20-30%, kad bismo imali inflaciju vecu nego u Evropi to znaci da bi cene kod nas bile tipa 50% vece, sto barem meni ne deluje realno. Sa druge strane, najavljuje se rast plata sa sadasnjih 830 evra na 1.400 evra za 3-4 godine, sto bi znacilo rast od skoro 69% za 3 godine, odnosno rast od oko 20% godisnje svake godine naredne 3 godine. Prosecna plata 2020. je bila 500 evra, sto znaci da je do sad porasla 66%, odnosno rasla je 12.5% godisnje. Da li neko veruje da u sadasnje vreme potencijalne krize mozemo da imamo skoro duplo veci rast plata nego u vreme kad je stamparija novca radila 24/7? I ako neko u to veruje, sta misli kolika ce biti inflacija, i da li je realno da budemo 50-70% skuplji od Evrope u odnosu na sadasnjih 10-20-30%? Ili mislite da cemo imati enorman rast plata bez znacajne inflacije?
 
Jedno logicko pitanje. Ako smo imali inflaciju koja je dovela do toga da su neke stvari kod nas skuplje nego u Evropi recimo 10-20-30%, kad bismo imali inflaciju vecu nego u Evropi to znaci da bi cene kod nas bile tipa 50% vece, sto barem meni ne deluje realno. Sa druge strane, najavljuje se rast plata sa sadasnjih 830 evra na 1.400 evra za 3-4 godine, sto bi znacilo rast od skoro 69% za 3 godine, odnosno rast od oko 20% godisnje svake godine naredne 3 godine. Prosecna plata 2020. je bila 500 evra, sto znaci da je do sad porasla 66%, odnosno rasla je 12.5% godisnje. Da li neko veruje da u sadasnje vreme potencijalne krize mozemo da imamo skoro duplo veci rast plata nego u vreme kad je stamparija novca radila 24/7? I ako neko u to veruje, sta misli kolika ce biti inflacija, i da li je realno da budemo 50-70% skuplji od Evrope u odnosu na sadasnjih 10-20-30%? Ili mislite da cemo imati enorman rast plata bez znacajne inflacije?

Takav rast plata bez inflacije bi značio da smo jako podigli produktivnost, tj. skočio bi nam standard svima značajno. Smatram to toliko neverovatnim da sam spreman da se obavežem javno da ću u slučaju da se to desi za 4 godine, glasati za Vučića i SNS.
 
Niko nema pojma sta ce biti, sve sto procitas o buducnosti je lupetanje. I to je mnogo vise zabrinjavajuce nego one teorije da Braca Karic vladaju svetom i slicno
 

Izvoz IKT usluga iz Srbije za osam meseci ove godine veći za 19 odsto!​

Izvoz usluga informaciono-komunikacionih tehnologija (IКT) iz Srbije za osam meseci ove godine bio je 2,62 milijardi evra, odnosno 19 odsto više nego u istom periodu 2023. godine, saopštila je danas Kancelarija za IT.

Prema podacima Narodne banke Srbije, u avgustu je izvoz IKT usluga bio je 323 miliona evra, što je osam odsto više u odnosu na isti mesec 2023. godine, prenosi Beta.

Suficit za osam meseci ove godine u IКT uslugama iznosio je 2,04 milijarde evra.

 
Jedno logicko pitanje. Ako smo imali inflaciju koja je dovela do toga da su neke stvari kod nas skuplje nego u Evropi recimo 10-20-30%, kad bismo imali inflaciju vecu nego u Evropi to znaci da bi cene kod nas bile tipa 50% vece, sto barem meni ne deluje realno. Sa druge strane, najavljuje se rast plata sa sadasnjih 830 evra na 1.400 evra za 3-4 godine, sto bi znacilo rast od skoro 69% za 3 godine, odnosno rast od oko 20% godisnje svake godine naredne 3 godine. Prosecna plata 2020. je bila 500 evra, sto znaci da je do sad porasla 66%, odnosno rasla je 12.5% godisnje. Da li neko veruje da u sadasnje vreme potencijalne krize mozemo da imamo skoro duplo veci rast plata nego u vreme kad je stamparija novca radila 24/7? I ako neko u to veruje, sta misli kolika ce biti inflacija, i da li je realno da budemo 50-70% skuplji od Evrope u odnosu na sadasnjih 10-20-30%? Ili mislite da cemo imati enorman rast plata bez znacajne inflacije?
Pitam se samo šta bi bilo da se ne održava fiksni kurs. Realan kurs je možda nekih 200 dinara, prosečna plata neka je 100.000 (nije, ali ugrubo) znači dođosmo opet do onih 500e iz 2020.
 
Pitam se samo šta bi bilo da se ne održava fiksni kurs. Realan kurs je možda nekih 200 dinara, prosečna plata neka je 100.000 (nije, ali ugrubo) znači dođosmo opet do onih 500e iz 2020.
Sad ce neki reci da drzava cak brani kurs dinara da dodatno ne ojaca, ali kad ti je ekonomija zasnovana da bude medjuarodna perionica novca, normalno je da imas traznju za dinarima kad spekulativni kapital sa strane zeli da dodje ovde. Mislim, ne znam sta je u pozadini price, ali sta god da je, ocigledno je nesto sto nije normalno. Kao sto je imamo pojam stagnacije koji objedinjuje 2 pojave koje su naizgled suporotne (inflacija i stagnacija), tako i u ovom slucaju imamo valutu koja je sve jaca a sa kojom mozes da kupis sve manje, tj. cija je realna vrednost sve manja dok sa druge strane moras da je branis da ne bi previse ojacala. Da li postoji jos neka valuta u svetu koju moras da branis da ne bi ojacala, a da istovremeno sa tom valutom mozes da kupis sve manje? Mozda bi i trebalo da puste kurs dinara da ojaca, mozda nam cene budu pale? :)
 
Ja iskreno gledam kako će se ovo završiti. Jednostavno ne može da prođe samo od sebe. Mnogo su veliki potresi (covid, supply šok, štampa, više ratova, inflacija, baloni na svim tržištima, rastući troškovi života itd) bili da bi prošlo bez posledica.
USA ljudi već teško žive, poslova jednostavno nema. Samo država zapošljava. Jedino što mogu da nađu su poneki part time poslovi za minimalac. Pogledajte koliko njih kuka na netu vezano za troškove života. Sad to prelazi u Evropu navodno.
E zato sam ja ljut na ove naše.....naučili od stranih savetnika i konsultantskog šljama... umesto da se vodi računa o novcu..... kod nas svake godine 50-70% veća inflacija u odnosu na Evropu, pumpaju ga na max sve. Dug zemlje 2021 30 milijardi. Dug zemlje 2027 ce biti oko 60 milijardi. 30 milijardi evra razlike hej. Kamata samo svake godine ce tada biti verovatno 4 milijarde. Ko ce to da vraća? Rudnici za kamatu? I ne zanima me BDP kako je lažno predstavljen i napumpan kreditima i inflacijom na max. Od Evrope dominantno zavisimo po 3 osnova. Posao, doznake, krediti. Jednostavno mi od 2000-te godine zavisimo od stranih investicija. Ako je loše Nemcima i tamo se produbi kriza sigurno neće nama biti bolje od njih. Nema onda doznaka od gastosa. To je drugi stub naše ekonomije od Tita još. Treći stub su krediti i prodaja državne imovine.
Ovo može da uradi neko ko mrzi svoju zemlju i budućnost naroda (i žuti radili isto ali malo kraće 2005-2009).
Taman se malo izvučemo iz blata i krenemo da se razvijamo zdravo......i onda neko napravi bull kredita, rasprodaje državu i stvori neki imaginarni svet koji traje 5-6 godina. Duplira nam se dug, mnogo se obogate pojedinci oko vlasti i zakucaju opet zemlju 10-15 godina u dugove i probleme..... ja ne znam koji put se ovo dešava.....80-tih, 2000-tih pa sad opet. I svaki put isto......kriza, resetuju sve kroz kurs, sve pokupe od naroda i ajde opet u krug. To sam 1001% ubedjen da će da se dogodi ako krene kriza.
Lako je da pričaš da je ekstra kod nas iz inostranstva...ili sa 5k+ mesečnih prihoda.
Odakle uopste pretpostavka tolikog zaduzivanja? Sve teorije ti se vrte oko toga a nikada neki izvor za to.
Za prethodne tri godine dug porastao 5 milijardi, a ti u sledece tri najavljujes odjednom 30, nidje veze.
 
Poslednja izmena:
Odakle uopste pretpostavka tolikog zaduzivanja? Sve teorije ti se vrte oko toga a nikada neki izvor za to.
Za prethodne tri godine dug porastao 5 milijardi, a ti u sledece tri najavljujes odjednom 30, nidje veze.
U Q1 2020. nam je dug bio 13.8 milijardi EUR, a sada 26.3 milijardi EUR. Za manje od 4 godine dug je otisao gore 12.5 milijardi EUR, skoro je dupliran, ako bude dupliran i u narednih 3-4 godine, eto ti tih 30 milijardi.
1729201252238.png

Ali u pravu si, zaduzivanje moze da bude i vece, i tek ce biti, mada i nema toliko potrebe za zaduzivanjem kad mozes da uzmes (opljackas) pare od svog naroda, taj dug ne mora da se vraca.
 
Poslednja izmena:

Izvoz IKT usluga iz Srbije za osam meseci ove godine veći za 19 odsto!​

Izvoz usluga informaciono-komunikacionih tehnologija (IКT) iz Srbije za osam meseci ove godine bio je 2,62 milijardi evra, odnosno 19 odsto više nego u istom periodu 2023. godine, saopštila je danas Kancelarija za IT.

Prema podacima Narodne banke Srbije, u avgustu je izvoz IKT usluga bio je 323 miliona evra, što je osam odsto više u odnosu na isti mesec 2023. godine, prenosi Beta.

Suficit za osam meseci ove godine u IКT uslugama iznosio je 2,04 milijarde evra.

Digitalna zajednica je rekla da ocekuje dvocifreni rast i u sledecoj godini, sto bi bilo super mada su svi iz te zajednice debili.
 
Bdp možeš da gledaš isto kao sadržaj potrošačke korpe. Nema veze sa realnošću nego populizmom. Ono što je realno je dug.
 
Jedno logicko pitanje. Ako smo imali inflaciju koja je dovela do toga da su neke stvari kod nas skuplje nego u Evropi recimo 10-20-30%, kad bismo imali inflaciju vecu nego u Evropi to znaci da bi cene kod nas bile tipa 50% vece, sto barem meni ne deluje realno. Sa druge strane, najavljuje se rast plata sa sadasnjih 830 evra na 1.400 evra za 3-4 godine, sto bi znacilo rast od skoro 69% za 3 godine, odnosno rast od oko 20% godisnje svake godine naredne 3 godine. Prosecna plata 2020. je bila 500 evra, sto znaci da je do sad porasla 66%, odnosno rasla je 12.5% godisnje. Da li neko veruje da u sadasnje vreme potencijalne krize mozemo da imamo skoro duplo veci rast plata nego u vreme kad je stamparija novca radila 24/7? I ako neko u to veruje, sta misli kolika ce biti inflacija, i da li je realno da budemo 50-70% skuplji od Evrope u odnosu na sadasnjih 10-20-30%? Ili mislite da cemo imati enorman rast plata bez znacajne inflacije?
70% ne. Dodatnih 20-30% da.
 
Bdp možeš da gledaš isto kao sadržaj potrošačke korpe. Nema veze sa realnošću nego populizmom. Ono što je realno je dug.
U sadasnjoj zapadnoj burazer ekonomiji nama je izuzetno bitno da dug raste sto vise. Ja zameram vladi sto nije dizala dug jos jace nego sve vreme drza konzervativno dug. Naravno 2020te su trebali da budu zaduzeni 100% BDP-a jer bi inflacija vec delimicno pojela taj dug barem 20-25%. Zato sto se nisu zaduzivali kao manijaci sada svi placamo taj danak. (dakle to sto se nisu zesce zaduzili 2020. godine je pravi politicki promsaj, em su kamate bile niske em je posle toga okinula inflacija zesca). To sto mi drzimo da je dug ovako nizak zapravo nema veze sa mozgom osim populisticke politike koju prodaju ljudima kao "odgovorna politika". Ovaj nacin zapadne ekonomije gde drzave pozajmljuju sto vise da bi im BDP bio sto veci a svesno znaju da nikad to nece vratiti ce kad tad puci. Kada pukne sistem puci ce za sve zapadne zemlje podjednako. Necemo se mi "izvuci" zato sto imamo nizak dug (kao sada). Nego ako se reset desi onda ce se desiti svuda na zapadu i zapravo ceo swift sistem i valuta usd/eur nece ni postojati. Jedina neka teoretska sansa bi bila da se brzo prebacimo na BRICS pay ali to je sve u domenu maste. Tako da propaganda "dug nam je veliki" u ovakvoj burazer ekonomiji moze da dodje samo od nekoga ko je low IQ ili od politicki ostrascenih ljudi koji su svesni da je dug mali ali pricaju da je veliki jer ciljaju low IQ publiku.

Uskoro ce novi QE i nadam se da su naucili lekciju da treba da pumpaju dug na barem 100-120% BDP-a.

PS: Ja licno ne volim dugove niti mi se to svidja ali ovo kako je "namesten" sadasnji kapitalizam je totalno sumanuto. Zaduzuj se sto vise da pumpas BDP sto vise i onda imas kao "jaku" drzavu. Tako funkcionisu zapadne drzave. Sizofrenija. Fora je sto zapadne drzave igraju na kartu naivcina koji vide samo ono sto sija a nista ne razumeju. Na primer vide nekoga ko vozi lamobrgini a ne razumeju da je uzeo na leasing i onda kao WOW ovaj vozi lamobrgini hocu i ja tako a on pozajmljuje svake godine da bi ga vozio i samo roka dug na dug i jos je svesno u minusu (deficit). A nasi ljudi samo vide lamborginija i balave a dug ne gledaju. A onda ima neko ko vozi neki osrednji auto na primer Ladu a dug mu skoro 0 (Rusija) za njega govore a ma ne kakva lada vidi zapad kako je uredjen tamo svi voze lamborginije.
 
Poslednja izmena:
Fikcije: trebali smo da se zadužimo kada je kamate bila 0-1% a ne sad po čak 7-8%. MMF kaze ne može po 1%, možete kasnije po 6-7-8%. Čak ćemo da vas tapšemo po ramenu da ste čudo.....dok ne dođe na naplatu pa sklizne kurs zbog smanjenja SDI, doznaka, povećanja uvoza i 4 puta većih kamata. Onda sklizne kurs 30%, to ispumpa BDP u evrima i normalizuje cene ali poveća taj isti dug za 30%.
Pumpanje duga je rezervisano za ekonomske i vojne sile. Mi ne smemo ni da se zadužimo dok neko ne odobri. Neće nam refinansirati kredit a to vodi u haos. Znaš i sam.
 
Vrh