Šta je novo?

Cene nekretnina

Mislim da svi smo pricali da ce kamatne stope da idu dole i dalje, moje ocekivanje je je da smo na 2.5% sredinom sledece godine
(3% do kraja ove, i jos 0.5-1% smanjenje sledece godine).

Ako spustanje kamata ne upali i ponovo opale stampu (QE) onda nas ocekuje ogroman rast assets u valuti ali ne i relativnoj vrednosti, ali bi to imalo lose posledice dugorocno (dalje obezvredjivanje para), a svi koji skupljaju za ucesce i cekaju krah trzista bi opet izvisili.
Oni koji su uzeli kredite doduse, nekretnina bi im vredela vise u odnosu na kredit a kamatne stope bi bile niske ili barem nize od sada.
Mislim da će biti ovaj drugi scenario, još brže i jače spuštanje kamata, plus štampa i mislim čak pored toga i fiskalni stimulansi.
 
Šta kažu ekonomski upuceniji ljudi sa grupe, jel ova vest znaci da je to opet počinje štampa jaka i u cemu je fora, koja su predviđanja i što je činiti? @Anon mi je zvučao kao neko ko daje opširnije i objektivnije analize ali se duže ne javlja ovde.
(mada i ja ne pratim pa nisam izvalio)

Koliko se sećam asset go down kroz 6 meseci je bila neka zadnja naracija al mi ovde liči na skroz kontra priču.
Hvala na pohvalama i izvinjavam se sto ne stizem jer sam zbog ovoga sto se desava na trzistu bio primoran da uzmem i drugi posao da bih ubrzao stednju ali opet stvarno nemam sta da pricam. Ponavljao bih se kao papagaj a misljenje mi se nije promenilo. Ono sto ne mogu da predvidim jeste vreme kada ce se sve desiti i da li ce zamaskirati krizu. Zapamti samo da i 2008 kada je bila kriza da se tek nakon godinu dana radila revizija da bi neko rekao "da, tada je bila recesija". Isto sto je zanimljivo je sto postoje neverovatne slicnosti izmedju 2008 i danas u smislu dugova i FED akcija, kao da gledam simulaciju.

Ovi sto imaju stanove ce svaki dan pisati da je bull market, ovi sto nemaju ce pisati da je bear ja iskreno ne vidim kako ce sve magicno da se resi a da nas to ne kosta jos vise. Stvarno pokusavam da budem neutralan ali trenutno mislim da ce biti lose, koliko ce to trajati i da li ce uspeti da preokrenu ne znam. Evo Kina imala ogroman stimulans i akcije skocile ali vec nekoliko dana padaju. Da li su se ultra bogati samo izvukli ili stimulans ipak ne moze da pomogne ovoga puta, ne znam ali su pravi primer kako deflacija utice na zemlju.

Srbija eto ima inflaciju i dalje i drzi se zakucano 7 meseci dok u jacim ekonomijama u Evropi postoji opasnost od deflacije. Bas bih voleo da cujem objasnjenje za to i sta ce biti kada likvidnost opet krene da skace.
 
Objašnjenje je da kod nas sve što se dešava u EU kasni, uvek je kriza počinjala prvo kod njih pa tek kasnije se prelije ovde.
 
Opcije:
a) padaju kamate, asseti nastavljaju na gore ali u manjem % u odnosu na prethodni period (i nekretnine). Zlatu max cena oko 3200. Nekretnine još 15% gore iako pada tražnja. Prodaju se obveznice, spx od strane velikih. Mali kupuju kao ludi. Kada bude minimalna kamata u odnosu na tržišne uslove a max cena onda kreće krah. Nema više ko da finansira premium cene iz kredita.To je najverovatnije kasno proleće-leto sledeće godine. Država nudi odmah ekstra kredite svima na 5-10% učešća. Do kraja godine potpuno paralisanje tržišta i pored trenutne recesije kreće ono gore..... finansijska kriza i kod nas. Kreće inflacija, kamate idu gore. Nerealizovani gubici postaju realizovani. Države ne rade bailout jer treba mnogo više para nego 2008 a sve su opterećene dugovima i ne mogu da finansiraju sve. Ukrupnjavanje banaka. Veliki koji su sačuvali kovid keš kupuju sve po niskim cenama.

b) padaju kamate, kreće deflacija, štampa se mnogo mnogo da bi se oživelo tržište. Asseti skaču nenormalno. Zlato zbog dalje nesigurnosti ide sa trenutnih 2600 na 6000-7000-8000 do 2027-2028. Cene nekretnina se dupliraju ili trodupliraju. BTC 250K. Kamate su nulte. Troškovi života uništili potpuno životni standard. Gubljenje poverenje u finansijski sistem. Uvode se sve moguće uvozne tarife medjusobno između država da bi se sačuvala privreda. To dovodi do pada tražnje, topljenja profita, prestanka proizvodnje.... nestala roba....reset finansijskog sistema i nova 1929 depresija. Cene asseta padaju više od -70% ali ih niko i ne kupuje. Nema više poverenja. Pravi se neka nova valuta.

Eto. Dva ekstrema. Ja navijam za prvi.... pošto nisam multi milioner- milijarder. Padnu na guzu, malo zaboli par godina i idemo dalje.
 
Moj scenario se zna Mirijevo 5k ;-)
Svaka cast, bar si izneo stav, nisi bacio prasinu u (moje) oci 😊😀
Ukoliko se to desi, tj.scenario u kom sve odlazi u 3 lepe, to je orvelovski plan da se unisti papirni novac i svi predjemo na karticno placanje. E to je vec pitanje od milion dolara, niko ne zna sta ce biti sutra.
Ja licno ne verujem u ovaj apokalipticni scenario.
Poenta je da bogati postanu jos bogatiji, siromasni jos siromasniji. Prema tome, ja mislim da Gijoe ima dobru zamisao. Jako stampanje (QE) u septembru 2025.usled velike recesije i pucanja...

Pitanje od milion dolara. Nekome su stotine hiljada, nekome desetine hiljada. Kao gledanje u dlan, proricanje, baba vangizam. Niko ne zna sta ce biti sutra... ali Defke sigurno zna sta nece biti, ali cekam da kaze sta ce biti. Ostace upisano zlatnim slovima kada ovu temu proverim 2027.godine.

Kao sto smo proverili Vladicu Radovica iz 2020/2021. Tad je bio apsolutno u pravu i postoje dokazi ;) Ko zeli da vidi, nek strpljivo trazi i cita.
 
Vazne su okolnosti uz Mirijevo 5k. Može biti i 15k 😉
Ništa se nisi izjasnio oko ciklusa nekretnina 🙂. A znam da znaš i više od mene 🙂.
Mislim da niko ne zna zasigurno sta ce biti. Svi mozemo da nagadjamo. Jedno je sigurno kad tad M5k.

Najverovatniji scenarijo:
- ECB/FED spustaju kamate.
- Kina upumpava zesci QE (uskoro) i obara vrednost juana
- EU/FED shvataju da nije dovoljno sto spustaju kamate vec moraju QE i sledece godine krece QE (na ovaj ili na onaj nacin)
Trgovinski rat.

Iz perspektive US ovo moze da se resi samo ako US napadne kinu ili ako pukne EU. Poenta je da mora bilo kako BDP iz nekih drugih zemalja da se prelije u US da bi opstali.
Jedna od opcija je da napumpaju kripto i da time otplate dug (US) kao sto Trump kaze.
 
Mnogo ljudi je gledalo i lozi se na Big Short je moj zakljucak gornjih prognoza :)

Cuj pad od 70+% 😂
 
Ovi će da u unište turizam u Srbiji


 
Mnogo ljudi je gledalo i lozi se na Big Short je moj zakljucak gornjih prognoza :)

Cuj pad od 70+% 😂
To je samo nominalno. To su očajne okolnosti. Osiromašenje nominalno svih. Dzabe što nešto padne ako niko ne može da kupi. Nema od čega. Veći problem bi bio obezbediti egzistenciju. Pročitaj malo kako su ljudi ziveli 1931. 1928 su se razbacivali svi novcem. Ako hoćeš malo blažu varijantu, Roki film si gledao. Fenomenalno je prikazao kako su ljudi ziveli u krizi. Opcija B je promena sistema..... nema veze sa Big short i kako je neko iskoristio krizu da zaradi.
 
Mislim da niko ne zna zasigurno sta ce biti. Svi mozemo da nagadjamo. Jedno je sigurno kad tad M5k.

Najverovatniji scenarijo:
- ECB/FED spustaju kamate.
- Kina upumpava zesci QE (uskoro) i obara vrednost juana
- EU/FED shvataju da nije dovoljno sto spustaju kamate vec moraju QE i sledece godine krece QE (na ovaj ili na onaj nacin)
Trgovinski rat.

Iz perspektive US ovo moze da se resi samo ako US napadne kinu ili ako pukne EU. Poenta je da mora bilo kako BDP iz nekih drugih zemalja da se prelije u US da bi opstali.
Jedna od opcija je da napumpaju kripto i da time otplate dug (US) kao sto Trump kaze.
Kako ćemo mi proći ako pukne EU? Direktan sukob sa Kinom isključujem unapred. Eventualno Tajvan invazija i sve moguće sankcije. Samo u tom scenariju.....asseti koji su rasli zbog globalizacije bi prsli a cena robe bi mnogo porasla
 
Daj tvoj detaljan scenario i plan. Jako me zanima tvoje misljenje.
Svaki detaljan scenario kod ovakvih stvari je cisto gledanje u pasulj, pa i taj moj. Najbolji plan je da ne verujes nikome ko sa takvom sigurnoscu govori o stvarima koje ne moze da zna.

Pogotovo neke najave smaka sveta, koji svake godine stize, a nikako da dodje.
 
Potpuno fer i diplomatski odgovor.
Ne znas sta ce biti, tako da sam takav odgovor i ocekivao umesto obrazlaganja u sitna crevca.
To niko ne zna. Ni dal ce opet biti Korona. Znam po svojim drugarima kojima su pukli biznisi jer su otvarali decje igraonice..

Ovo sto Vladica pise za Mirijevo od 5k je cisto prizeljkivanje a ne prognoza.
Svako navija za ono sto mu je u interesu - da se ne lazemo.
U tvom slucaju, po meni, tebi je u interesu da ti inflacija pojede dug ili sto vise duga za stan koji si uzeo. Da sam na tvom mestu prizeljkivao bih isto to..
 
Vrh