Šta je novo?

Cene nekretnina

Poredjenja radi, mi imamo skoro 1000 puta manji spoljni dug :)
Izgleda smo bolji od USA 😉 Takav princip je i kod firmi i kod pojedinaca, ukoliko ti banka veruje i podrži te, daje ti manje kamate i više novaca.
Većini firmama prilikom njihovih otkupa se gleda upravo to, koliko su banke voljne njima da daju kredita.
Što si jača firma to dobijaš po boljim uslovima kredite i njegov opticaj/količinu.
Banke su neki ozbiljni pokazatelj, kao i prilikom odobravanja stambenog kredita.
Možeš ti da zaradjuješ 5000eur mesečno ali nije prometovano i to niko ne vidi, tako da sistem radi drugačije 😉
Ko zna da iskoristi te novce i dobro ih uloži on je uvek na dobitku, to banke i potenciraju, a za keš kredite nadam se da je svima jasno zašto su i tolikr kamate.
 
Naravno da ne može! Daleko smo od toga da je ceo svet pod Amerikom! BRIKS? Opa Kina je tu, ljudi sa istoka? 😉
 
Sale, ovo su previše uopštena pitanja. Šta misliš o referenduskom pitanju "dali ste saglasi da se stranačkom uhlebu koji radi kao pravnik u Domu zdravlja osnovna plata poveća na 1000 eur"
Evo, ja bih glasao sa jednim odlučnim NE....
Pa baš i nisu..... zamisli ta pitanja kod nas i da 90+% ljudi glasa protiv svoje lične koristi zarad dobrobiti zemlje 🙂. Nema šanse. Dug je proces emancipacije i svesti.
 
Poslednja izmena:
Zamisli da 90% njih imaju korist pa to bi bila ubedljivo najbolja opština, država, grad na svetu, ubedljivo!!!!
Zamišljam mesto gde je 90% srećnih ljudi, skoro pa raj na zemlji 🥳
 
Može li izvor za ove podatke?
Gorivo u Srbiji je skuplje 46,2% od Severne Makedonije, a 38,5% skuplje u odnosu na Bosnu.
10% je skuplje gorivo u Srbiji u odnosu na recimo Luksemburg, Hrvatsku, Sloveniju, Mađarsku...
Skuplje je gorivo u Srbiji i u odnosu na Švedsku, Nemačku, Grčku, Irsku, Francusku, Holandiju, Austriju, Španiju, Slovačku, Poljska, Litvanija, Rumunija, Estonija....skoro sve zemlje EU
Jedino gde je skuplje gorivo nego u Srbiji su UK, Finska, Danska, Švajcarska i Island
I svi legli na to..niko se ne buni...
Za sve je tako..
Ovce smo
 
Naravno da ne može! Daleko smo od toga da je ceo svet pod Amerikom! BRIKS? Opa Kina je tu, ljudi sa istoka? 😉
Mozda ne ceo svet u celosti, ali ceo 'nas svet' gde je i Srbija je pod Amerikom :) Tehnoloski smo svi, apsolutno svi zavisni od Amerike (informaciono-komunikacione tehnologije, medicina, sta god...)
Kina jeste tu i trude se da budu koliko-toliko nezavisni, ali su jos uvek decenijama i decenijama daleko (bar nama u Evropi)
 
Slican problem imaju mali i siromasni timovi, ne mogu da zadrze talentovane igrace.

2024-10-16 21_52_01-Window.png


Ovo je USA tim koji je pobedio Kinu na olipijadi :) Kad pogledas akademiju, doktorante, ozbiljne kompanije i sl, situacija je priblizno ista. Ameri imaju potencijal da pokupe sve najvece talente iz celog sveta, uredjenu pravnu drzavu (koliko god kukali na nepravde), ozbiljan poslovni mentalitet. Mi 'na istoku' jos uvek verujemo da svi mogu sve i da ce svako uspeti da nauci ako se potrudi, ne cenimo toliko talentovanog pojedinca. Ameri i zapad uopste, kad vide da neko ima kliker - zgrabe ga i ne pustaju, ne zale para. Ne pokusavaju da od Average Joa naprave naucnika, ne zanima ih besplatno skolstvo. Surovi evolutivni kapitalizam, koji donosi rezultat. Da ne s*rem dalje :) nisam sociolog.
 
Dedolarizacija je u punom zamahu. Ekonomski rat je vec u jeku barem po onome sto sam gledao po jutjubu.
Ovo može biti ozbiljan problem..... Tramp 🤡 najavio penale od 100% za trgovinu za zemlje koje napuštaju dolar. Dug USA je užasan. Dugoročne obveznice napravile mnogo nerealizovanih gubitaka i ne nazire se neki oporavak zasnovan na rastu. Cak se i prica od strane nekih ekonomista da u slučaju neke krize.... pitanje da li će biti bailouta pošto su to sada mnogo veći iznosi. 2008 ih je to koštalo oko 3.5% gdp-a. Sad su mnogo veće cifre u igri. Japan tempirana bomba. Kina ima deflacioni rizik kao Japan od 1980 do danas. Problem sa Kinom je što nikada nisi siguran u kakvom je stanju njihova ekonomija. Komunizam.....
Kazu još neki analitičari da Rusi završavaju sve što treba u toku 2025.
 
Ako pogledate kretanje cene zlata, krece se kao da skoro svi znaju da ce narednih nekoliko godina biti ispunjeno velikim nevoljama
Upravo tako. Nakon spustanja kamata i izbora u novembru u USA tek ce da bude zurka. Zlato je sve teze i fizicki kupiti, nema ga ili moras da cekas po mesec dana nakon sto uplatis novac da ti ga isporuce, Pricam o najpopularnijim plocicama od 50 i 100g.
 
Kad pogledas akademiju, doktorante, ozbiljne kompanije i sl, situacija je priblizno ista. Ameri imaju potencijal da pokupe sve najvece talente iz celog sveta, uredjenu pravnu drzavu (koliko god kukali na nepravde), ozbiljan poslovni mentalitet. Mi 'na istoku' jos uvek verujemo da svi mogu sve i da ce svako uspeti da nauci ako se potrudi, ne cenimo toliko talentovanog pojedinca. Ameri i zapad uopste, kad vide da neko ima kliker - zgrabe ga i ne pustaju, ne zale para. Ne pokusavaju da od Average Joa naprave naucnika, ne zanima ih besplatno skolstvo. Surovi evolutivni kapitalizam, koji donosi rezultat. Da ne s*rem dalje :) nisam sociolog.
Potpisujem sve. Da dodam - jednostavno ekonomija je veoma jaka i imaju ogromne resurse i izuzetno izgradjen sistem oko imigracije. U US te jednostavno svi prihvate odmah, apsolutno ih zab*le odakle dolazis (cak i u konzervativnim i manjim sredinama (drzavama) mozes da se uklopis bez mnogo muke) i administracija je (za razliku od EU recimo) jednostavnija i logicnija (samo prvi korak bude tezak).

Ovde je narod dosta otvoreniji i dosta se vise bore, preduzimljiviji su i ne plase se ako nesto uprskaju. Ovde bre mali servis za auto odrade za 15ak minuta, bukvalno ne izlazis iz auta samo se odvezes na kanal, oni ti zamene ulje i filtere ekspresno, pregledaju sklopove sistema i cao (dobijes na mail sta je uradjeno i sta je primeceno). Nema filozofiranja, nema zavlacenja, nema zakazivanja za 2-3 meseca, odradis isti na putu prema poslu :ROFLMAO: sada kada dodjem u Evropu mi bude cudno kada cekam na kafu 10ak minuta, cak i na 'za poneti' - nekako u US to rade veoma brzo, a u NYC brzinom svetlosti

I za kraj najbitnije - svima nama je ta kultura u US je poznata i integracija je vise nego lagana. Hajde probaj u nekoj Azijskoj zemlji to, pa ces videti da je dosta za*ebanije i da su nam te kulture daleko daleko nepoznatije i da je mnogo teza komunikacija
 
Lako je njima da budu preduzimljiviji kada se osamostale ranije, uslovljen si na napredak, možeš popiti otkaz kad god... U EU je još uvek socijalistički.
 
Ja bih rekao da im nije lako :D ja sam bukvalno najveci n00b u kraju sto se tice majstorisanja oko kuce, ostao sam zatecen koliko alata ovde imaju po domacinstvu (u proseku) i koliko stvari zavrsavaju samostalno. Jednostavno ne teze perfekciji, ali zavrsavaju posao.
 
Potpisujem sve. Da dodam - jednostavno ekonomija je veoma jaka i imaju ogromne resurse i izuzetno izgradjen sistem oko imigracije. U US te jednostavno svi prihvate odmah, apsolutno ih zab*le odakle dolazis (cak i u konzervativnim i manjim sredinama (drzavama) mozes da se uklopis bez mnogo muke) i administracija je (za razliku od EU recimo) jednostavnija i logicnija (samo prvi korak bude tezak).

Ovde je narod dosta otvoreniji i dosta se vise bore, preduzimljiviji su i ne plase se ako nesto uprskaju. Ovde bre mali servis za auto odrade za 15ak minuta, bukvalno ne izlazis iz auta samo se odvezes na kanal, oni ti zamene ulje i filtere ekspresno, pregledaju sklopove sistema i cao (dobijes na mail sta je uradjeno i sta je primeceno). Nema filozofiranja, nema zavlacenja, nema zakazivanja za 2-3 meseca, odradis isti na putu prema poslu :ROFLMAO: sada kada dodjem u Evropu mi bude cudno kada cekam na kafu 10ak minuta, cak i na 'za poneti' - nekako u US to rade veoma brzo, a u NYC brzinom svetlosti

I za kraj najbitnije - svima nama je ta kultura u US je poznata i integracija je vise nego lagana. Hajde probaj u nekoj Azijskoj zemlji to, pa ces videti da je dosta za*ebanije i da su nam te kulture daleko daleko nepoznatije i da je mnogo teza komunikacija
USA ima ogromno tržište, pristup najboljim i najkvaliretnijim ljudima kroz imigracioni sistem i razvoj najnaprednijih tehnologija u najširem domenu primena zato su tu gde jesu već dugi niz godina, da ne kažem decenija. Ono što je globalni problem ovog vremena, a što je najprisutnije u USA, je enormno društveno raslojavanje. Pogledaj teme koje se "vrte" na ovom forumu, inflacija, skokovi cena hrane i smeštaja su enormni, a ljudi na zapadu moraju da rade po nekoliko poslova samo da bi se prehranili. Istovremeno, broj multimilionera i milijardera se povećava a njihovo individualno bogatstvo rapidno raste. Shodno tome, "obicni" ljudi koji efikasno obavljaju mali servis, ili čak rade odgovorne poslove u korporacijama uviđaju da im naporan rad ne donosi nikakav boljitak i da im je kvalitet zivota sve losiji uprkos tome što više rade. Sve to ima kumulativan efekat opšteg nezadovoljstva i letargije.
 
Dedolarizacija je u punom zamahu. Ekonomski rat je vec u jeku barem po onome sto sam gledao po jutjubu.
fascinantno je koliko su ljudi spremni da progutaju svaku fekaliju koju razni sase borojevici, branimiri nestorovici, urosi suvakovici, nikole sajinovici, jelene i ljubinke milicic, kapetani dragani, bokani, milosi labani i ostali seselji svakodnevno prosipaju u srpsku javnost...
 
Ja bih rekao da im nije lako :D ja sam bukvalno najveci n00b u kraju sto se tice majstorisanja oko kuce, ostao sam zatecen koliko alata ovde imaju po domacinstvu (u proseku) i koliko stvari zavrsavaju samostalno. Jednostavno ne teze perfekciji, ali zavrsavaju posao.
Jbg mi smo navikli na jeftine i lako dostupnemajstore pa se retko ko cima/cimao. Sad je to polako sve teže. Ja npr imam alata od srafcigera do hiltija :) Šta mogu sam završim, šta ne mogu ili ću više zaraditi svojim poslom nego da se zezam oko toga zovem majstora. Kod njih je surovi kapitalizam jako dugo i moraju da se prilagodjavaju. Nisam mislio da im je lako već da su naviknuti od ranog doba. Konkurencija je tamo jako velika pa posao (bilo servis ili nešto drugo) moraju da obavljaju efikasnije.
 
Kriv sam, lupio sam, kako kažeš. Mogu da ti pokažem i kako su netačne cene na onom sajtu šlep službe acl.lu koji si ostavio, i kako bi ti to nazvao?

Dalje. Makedonija i Bosna su jeftinije destinacije u pogledu dizela, benzina manje. Ja vozim na benzin. Cena benzina u Severnoj Makedoniji je 150 dinara, u Srbiji je bila do pre neki dan 176 din. Meni je to ok cena, zelim da Srbija ima lepe puteve, ne želim puteve kao u Severnoj Makedoniji.

Dalje, acl.lu, koji si linkovao, nema tačne cene, makar koliko sam uporedio za HR. Dalje, ne znam da li znaš, ali nisu iste cene na EU pumpama u jednoj zemlji u jednom gradu, na primer Beču. Tako da te najniže(nedostupne za većinu stanovništva) izlistane cene su verovatno na nekim opskurnim pumpama daleko od gradova.

Makar milion Srba letuje u Grčkoj, svi koji idu kolima su mogli da vide te "jeftinije cene goriva u celoj EU, nego u Srbiji". Ili idi do Bosne, javi koliko ima ukupno autoputa, i ako te ne uhvati policija za nepostojeći prekršaj, možda i uštediš neki dinar za gorivo.
Izvinjavam se moderatorima što produžavam offtopic raspravu ali moram reagovati na napisane gluposti.
Prvo, drago mi je što si konačno priznao da si lupio podatak i da si ovo napisao posle prvog odgovora ne bi ni nastavljali besmislenu prepisku.
Ovo da ti je OK da benzin plaćaš 31din skuplje po litru a dizel 60din skuplje, je takva glupost da ne znam kako bi ti odgovorio na ovo. Mislim znam, ali bi se sigurno naljutio.
Za sve ove lažne patriote koji imaju višak novca da plaćaju skoro pa najskuplje gorivo u svetu(samo 15 od 194 države u svetu ima skuplje gorivo od nas) predlažem da se 3x dnevno voze po autoputu i plaćaju skupu putarinu, jer na taj način finansiraju i održavanje i izgradnju autoputeva. Uostalom Nemačka finansira i izgradnju i održavanje puteva iz cene goriva (a nemaju ni putarine) pa im je opet gorivo jeftinije nego kod nas.
Drugo, zašto bi na sajtu šlep službe Luksemburga gledao cene za Hrvatsku? Google? Globalne cene(pa i za tu Hrvatsku) imaš u linku koji sam ti poslao u prvom odgovoru, a ovo sam dokumentovao cenu goriva u Luksemburgu jer si to tražio. A ako se i razlikuju cene to je verovatno zbog datuma ažuriranja i razlika je par procenata a ne kao kod tebe 450%
Treće, ja novac zarađujem poštenim radom, a pošto volim da putujem, uopšte mi nije problem da jednom mesečno odem u neku od susednih država da bi sipao pun rezervoar goriva. Razlika u ceni mi pokrije ili put+klopu do bliže lokacije, ili samo put do dalje lokacije. Svakako potrošim isti novac a bar vidim nešto novo.
Četvrto, ne znam odakle ti ovo za Bosnu i za policiju i neke nepostojeće prekršaje, u poslednjih 20 godina sam bio bar 500x i presao hiljade kilometara (možda i desetine hiljada) nikada me nisu zaustavili. Ima li Bugarska OK autoputeve a kod njih je 50 din jeftinije gorivo? A pre samo 2 meseca sam u Solunu sipao gorivo za 20din jeftinije nego što je u Srbiji. Prešao mnogo kilometara na odmoru pa potrošio 60 din jeftinije makedonsko gorivo.
 
Jbg mi smo navikli na jeftine i lako dostupnemajstore pa se retko ko cima/cimao. Sad je to polako sve teže. Ja npr imam alata od srafcigera do hiltija :) Šta mogu sam završim, šta ne mogu ili ću više zaraditi svojim poslom nego da se zezam oko toga zovem majstora. Kod njih je surovi kapitalizam jako dugo i moraju da se prilagodjavaju. Nisam mislio da im je lako već da su naviknuti od ranog doba. Konkurencija je tamo jako velika pa posao (bilo servis ili nešto drugo) moraju da obavljaju efikasnije.

Meni su majstorije bilo koje vrste po kući nešto što ću probati sam da uradim pre nego što pozovem majstora, ali s vodom ne volim da radim ništa. Međutim, zadnjih par iskustava sa cenama vodoinstalatera me je ozbiljno bacilo u iskušenje...
 
@Analitičar potpuno si u pravu. Raslojavanje je itekako primetno. Ne mogu poreci da ima slojeva drustva koji mnogo tesko zive i, zbog samog sistema, takvi ljudi cesto zavrse na ulici
Bukvalno nemas vecu raskrsnicu u skoro svim malo vecim sredinama, bez prosjaka. Takodje beskucnike mozes videti regularno (cesto sam u DC-u i tamo su u skoro svakom parku, van National Mall-a odakle ih sklanja policija)

Na zalost to primecujem i u Bg-u, mislim na raslojavanje ljudi. S tim sto kod nas imas i onaj fenomen koji ja nazivam 'snobizmom' - tj imas ljude koji imaju i koji nenormalno trose samo da pokazu da imaju, a imas i one koji realno nemaju - a kupuju stvari koje su van njihovih mogucnosti (samo da bi pokazali da imaju).
 
Vrh