Šta je novo?

Cene nekretnina

Zato što se ne računa samo brašno i ulje već i radnici (minimalac pa i plate su porasle), porezi, zakup prostora, grejanje (mada u pekari realno ne treba jer velike peći dovoljno greju:)) Ali sve to utiče na cenu. I opet kakve to ima veze s cenom stana? Jedino ako nisi mislio da kažeš da će sad vlasnik pekare brže da skupi za stan?
Hoceš da kazeš da rast cene zivota ne utice na sveukupnu privredu pa i na trziste nekretnina ?
Da inflacija, a ovo jeste to, utice samo na peciva ?
Zanimljivo ...mislio sad da su ovo neke osnovne stvari ...verovatno gresim
 
Mali preduzetnik nema luksuz da bude alav u tom smislu. Jako je teško održati te biznise u životu.

Alavost postoji kod velikih lanaca, dobavljača, uvoznika itd. koji su na neki način privilegovani na tržištu i određuju cene svima ostalima.
 
A kad je kazem da smo pumpanjem bdp-a kroz pumpanje inflacije i duga poremetili isplativost ulaganja u Srbiju svi krenuli na mene 🙂.
Bilo koji segment u Srbiji da uzmeš za primer....80+% tržišta drže do 3 igrača 🙂.
 
Ajmo školski...
Radniku poskupela hrana ...znači skuplji mu je zivot sami tim i njegov rad. Njegov rad je blok..cement..zidanje...al stolarija..itd..itd..
Sve ovo ne utiče na sve ?
Sve ovo ne utice na cenu npr.gradevinske industrije ?
Nisam znao.
 
Ti si rekao da je cena rada određena time koliko radniku košta hrana, ali to nije tako i nikad nije bilo. Cena rada zavisi od ponude i tražnje za istim.
 
Pa trziste čini cena čovekovag rada..bar toliko nismo van sveta..nadam se....
Ono sto je sutraw hteo da kaze, mozes ti da trazis koliko hoces za svoj rad, ako nece ljudi da ti plate moraces da spustis cenu.

Par stranica ranije smo pricali npr o ceni sisanja, da neko ce mozda ti platiti sisanje 1000 dinara ali mozda dovoljno ljudi nece, ti onda dolazis do toga da moras da radis vise po manjoj ceni ako ti je skocila cena hrane ili da menjas posao koji radis / zatvaras salon.
To sto tebi mozda treba 1000 dinara po sisanju da platis lokal + troskove + imas za hranu itd ne znaci da drugi ljudi ce imati / hteti da ti plate.
 
Ti si rekao da je cena rada određena time koliko radniku košta hrana, ali to nije tako i nikad nije bilo. Cena rada zavisi od ponude i tražnje za istim.

Ono sto je sutraw hteo da kaze, mozes ti da trazis koliko hoces za svoj rad, ako nece ljudi da ti plate moraces da spustis cenu.

Par stranica ranije smo pricali npr o ceni sisanja, da neko ce mozda ti platiti sisanje 1000 dinara ali mozda dovoljno ljudi nece, ti onda dolazis do toga da moras da radis vise po manjoj ceni ako ti je skocila cena hrane ili da menjas posao koji radis / zatvaras salon.
To sto tebi mozda treba 1000 dinara po sisanju da platis lokal + troskove + imas za hranu itd ne znaci da drugi ljudi ce imati / hteti da ti plate.
OK....jeste ..na prvi mah su se ljudi iznenadili...preskočili mesrcno ili dva sišanje...ali vec treci mesec su ucideli da je to ta cena ...i pristali na to..zar ne
Ima li neki frizer koji nije digao cenu..ima li neko ko je prestao da se siša ...
Prođe vreme ...stvari se prihvate kako jesu i plivaj ili čuti. A mi ćutimo oduvek...
 
OK....jeste ..na prvi mah su se ljudi iznenadili...preskočili mesrcno ili dva sišanje...ali vec treci mesec su ucideli da je to ta cena ...i pristali na to..zar ne
Ima li neki frizer koji nije digao cenu..ima li neko ko je prestao da se siša ...
Prođe vreme ...stvari se prihvate kako jesu i plivaj ili čuti. A mi ćutimo oduvek...
Pa ne bas, evo ja sam bas pricao da u mojoj okolini je raspon cena od 600-1100 za musko sisanje, znaci cena nije 1100 dinara vec minimalno 600, ne drze svi iste cene.
Ko je zadovoljan sa uslugom ovim od 600 nece nikad otici kod ovoga sto ceni svoj rad 1100 dinara.

Ti mozes sutra da trazis za gradjevinu neku satnicu, ako ti dodje turcin ili lik iz Bangladesha koji ti trazi upola te cene, hoce se ljudi privici na tvoju ili njegovu satnicu?
 
Svaka čast ali osim kupovine za život da ne plaćaš trenutno bolesnu kiriju ja računicu za kupovinu tu nemam. Stan iz primera danas košta malo više ali da kažemo da je nepromenjena cena.
150.000 evra keša
150.000 evra kredita na 30 godina
800+ evra rata
Na 5% fiksne se plaća oko 140.000 kamate a od toga najveći iznos prvih 7 godina (maltene je sve kamata). I da smanjiš sa 30 na 15 godina prevremenom otplatom..... mislim da ispod 70-80k evra kamate nećeš platiti. Ok, ti prognoziraš za 4-5 ali to baš i za iznadprosečnog kupca nije realno.
370.000-380.000....plus opremanje.....oko 400.000 evra. A porasle su cene u međuvremenu pa je to sad čak 10-tak % više.
Ok, Rusi su sad tu pa se koristi situacija.....svi znamo koliko su podigli kirije....ali koliko dugo.....
Ja ne mogu da vidim ekonomsku isplativost ovde. Svaka čast ko može.
Bez 800k-1M na računu tj networth-u, ne bih uzimao ovako nešto u razmatranje. Rizik je preveliki u odnosu na nagradu.

Na oko lepa opširna analiza, ali malo vredi jer nije ni dodirnula možda i najbitniju stavku kupovine nekretnine a to je kapitalna dobit usled skoka cene same nekretnine.
Primer uzeo si kredit 2015 na 30god od 100.000e za kupovinu stana. Vratićeš banci 2045 god npr. 200.000e. E sad ono jako bitno nekretnina će vredeti možda 200k, možda 300k, a možda čak i 400k naravno to nikad ne znaš, ali istorijski gledano koji god period da uzmeš od 30god uvek ta nekretnina vredi daleko više nakon tog perioda. Nikad se nije desilo da ona posle 30 god vredi manje nego na početku. Mislim da i model funkcionisanja sveta finansijski gledano, a to je štampa i inflacija, ni ne dozvoljava neki drugi scenario. Tako da ja taj momenat da me je banka "odrala" na kamati i da žurim da je što pre zatvorim ni ne gledam, a banka neka razmišlja šta će moći ili neće moći da kupi 2045god za 200k e u Beogradu. Takođe nekako računam da mi pare trebaju dok sam relativno mlad, ne verujem da ću sa 60+ trošiti kao sa 40 god i zbog toga lično gledam što je moguće duži vremenski rok.
 
Samo da te ispravim Mićo, cena rada ne zavisi od životnih troškova radnika (kamo sreće), već od tržišta.
Zato ljudi odlaze iz zemlje. Ovo što su napravili poslednje 3 godine (ovu alternativnu realnost) ima da otera minimum 15k više ljudi godišnje u odnosu na regularnu emigraciju (30-35k).
Ako nama ljudi ne trebaju ima zemalja kojima trebaju. Samo Nemačka ima potrebu za milion radnika godišnje. Da su evropljani prikriveni rasisti.....jesu. Uvek će pre zaposliti nekog našeg nego iz Afrike.
Ako neko ne plaća kiriju u Zaječaru, Jagodini, Pazaru i radi posao gde je stvarno stručan....da bi prešao za BG porodično potrebna mu je njegova trenutna plata + kirija 700-800e + 100-200 evra ostalih troškova koji su veći u Beogradu. Tu platu niko neće da mu da. Zato on iz Zaječara ide odmah van 🙂. Tamo će moći da nadje platu 2.5-3 puta veću i plaćaće kiriju 1000-1200e i to je to. Zena duplo veću platu. Oženjen=manji porez. Hrana jeftinija. Dečiji dodatak oko 200e i oni su našli računicu 🙂. A ove obične ima da zamene iz uvoza 🙂.

Sin IT-jevac od očevog kolege gleda stan od oko 44m2 u BG-u na kredit. 160k. Ukupno treba banci da vrati oko 270k 🙂. Nije fin. skroz nepismen pa zna koliko treba da vrati.
 
Sin IT-jevac od očevog kolege gleda stan od oko 44m2 u BG-u na kredit. 160k. Ukupno treba banci da vrati oko 270k 🙂. Nije fin. skroz nepismen pa zna koliko treba da vrati.
Izostavljas dosta informacija, jel on samac?
Koliko godina ima?
Koliko zaradjuje mesecno?
Koliko godina iskustva ima?
 
ja se razmisljam da skorije pocnem da gledam veci stan od trenutnog na nbg, cetvorosoban.
ali evo pametan nisam, gde da gledam
 
Ma neka kupi šta hoće i gde hoće. Ja sam samo preneo info o osobi koja razmatra kupovinu.

Apsolutno, samo reagujem na tu temu "x gleda da kupi stan na NBG", pa naravno da će cene tamo biti takve kakve su kad svi tamo gledaju da kupe. Ima još opština u BG gde cene nisu takve.
 
Pa ne bas, evo ja sam bas pricao da u mojoj okolini je raspon cena od 600-1100 za musko sisanje, znaci cena nije 1100 dinara vec minimalno 600, ne drze svi iste cene.
Ko je zadovoljan sa uslugom ovim od 600 nece nikad otici kod ovoga sto ceni svoj rad 1100 dinara.

Ti mozes sutra da trazis za gradjevinu neku satnicu, ako ti dodje turcin ili lik iz Bangladesha koji ti trazi upola te cene, hoce se ljudi privici na tvoju ili njegovu satnicu?
Ali je cena pre toga bila 300 do 500 dinara..zar ne? Skok je ipak bio.
 
Nije u EU jeftino gorivo. Ima jeftinije u Bosni i Severnoj Makedoniji, za ~ 10%. A tamo su putevi lošiji za 50%, i ima ih manje za 50% nego u Srbiji. Cena goriva je politički argument, i to slab.
Može li izvor za ove podatke?
Gorivo u Srbiji je skuplje 46,2% od Severne Makedonije, a 38,5% skuplje u odnosu na Bosnu.
10% je skuplje gorivo u Srbiji u odnosu na recimo Luksemburg, Hrvatsku, Sloveniju, Mađarsku...
Skuplje je gorivo u Srbiji i u odnosu na Švedsku, Nemačku, Grčku, Irsku, Francusku, Holandiju, Austriju, Španiju, Slovačku, Poljska, Litvanija, Rumunija, Estonija....skoro sve zemlje EU
Jedino gde je skuplje gorivo nego u Srbiji su UK, Finska, Danska, Švajcarska i Island
 
Apsolutno, samo reagujem na tu temu "x gleda da kupi stan na NBG", pa naravno da će cene tamo biti takve kakve su kad svi tamo gledaju da kupe. Ima još opština u BG gde cene nisu takve.
On gleda manji stan pa mu verovatno 20-30k razlike i nije nešto kad je na kredit. Svuda je skupo. Zemun, Vozdovac, Zvezdara.....sve je to slično kada pričamo o malim stanovima.
 
Samac tj neozenjen (bez dece ako na to misliš). Oko 30-32. Mislim da ispod 3 nije. Zaista nisam siguran. Godine iskustva 🤷
30 godina samac i kupuje 3600 eur/m2 stan na NBGD, znaci ako je zavrsio fakultet oko 24-25 on je za 5-6 godina skupio i kupuje stan na jednoj od najskupljih lokacija u Beogradu.
Jel treba da mislimo da je to lose?

Ima stanova i za po 2500 eur/m2 sa kvadraturama po 70ak m2 koje bi isto mogao da uzme, ali on verovatno gleda novogradnju tako da je to njegov izbor, ne tera ga niko.
 
Vrh