Šta je novo?

Cene nekretnina

Sa tim ucescem rata je manja od moguce rente u tom bloku.:

Meni ce rata zavisno od kamatnih stopa biti tu negde oko 700-800 EUR racunam, a renta za isti takav stan je u rangu 1500+ EUR.
I da je renta 20% manja jer se blok jos gradi i ima gradilista, opet sa velikim ucescem nikad nisi u riziku.
Znaci za 150k evra kupujes stan koji se izdaje za 1500e mesecno. Daj salji oglas da dignem kredit i da krenem da ga izdajem.
 
Bravo za racun onda, bas ima smisla. Mogao i da kupi duplo manji stan i da kaze rata 0, a izdaje se za 800e lol
Za sta drugo da stekam pare?
Privatni biznis vec imam, besna kola mi ne trebaju a zivi se fino.

Moj komentar je bio na kontu Saletovog, gde je implikacija bila da se po velikoj ceni m2 ne isplati ni sa 50% ucesca kupovina stana, sto ocigledno nije tako za ovu lokaciju jer imas prilicno lufta u odnosu na ratu za izdavanje.
 
Da, Rusi :) za njih ne sumnjam. Ali sta ce biti kad Rusi odu? Oni u 99% slucajeva nisu disidenti, neki se i sad povremeno vracaju u Rusiju, nekima smo precica za dalji prodor na zapad... Ne bih nikoga da finanskijski savetujem, ne'am pojma vise sta se kod nas radi, realno, samo se pitam koliko ce i to uticati na izdavanje.
Rusi jesu jedan od činilaca koji su podigli cene rente.
Kasnije će biti Expo.
Moj primer izdavanja stana na dan je da zaradjujem konstantno prosečno čisto 450eur u NS-u(pisao sam već) gde se apsolutno ne cimam ni sa čim jer je sve radila agencija(mladi bračni par) i po potrebi moji drugari (svi imaju svoj procenat). Istu prosečnu zaradu sam imao svih ovih 8 godina(i u Covidu).
Kada sam počinjao taj biznis dosta njih mi je govorilo, pa gde ćeš tako sredjen i nov stan da izdaješ, pokazivali mi neke snimke uništenih stanova u tom poslu...Uvek postoji rizik...
Najgora opcija po meni je da se ne ulažu novci bilo to biznis, lični razvoj, side job, nekretnine, zemlja, akcije itd...
Što se tiče ulaganja u BG i NS u nekretnine ja ne vidim neku bojaznost, pogotovo kod novih kvartova, neka bude manja kirija(ROI) u budućnosti.
Pišem ono u čemu sam se oprobao i u čemu sam dobar.

Nekretnina i izdavanje je zaštita od inflacije i neki mali side job i sigurnost, ako se nema u šta pametnije uložiti.
 
Jel si razmišljao o ulaganju u neku nekretninu u inostranstvu? Razmišljam posle koliko nekretnina u Srbiji se ljudi odluče za ulaganje na drugo tržište...
Nakon ovog stana je u planu kuca na periferiji za moje, sto je i njihova zelja.
Oni bi nesto osnovno ali ja bih da ipak bude malo kvalitetnija kupovina, no to cu gledati 2026e vrv.

Posle toga, od nekretnina mozda manji stan u centru za izdavanje ili inostranstvo, od inostranstva bih razmatrao Grcku/Italiju i Dubai.

Ali to je vec daleko, kuca i ovaj stan su blizu :D
 
Svaka čast ali osim kupovine za život da ne plaćaš trenutno bolesnu kiriju ja računicu za kupovinu tu nemam. Stan iz primera danas košta malo više ali da kažemo da je nepromenjena cena.
150.000 evra keša
150.000 evra kredita na 30 godina
800+ evra rata
Na 5% fiksne se plaća oko 140.000 kamate a od toga najveći iznos prvih 7 godina (maltene je sve kamata). I da smanjiš sa 30 na 15 godina prevremenom otplatom..... mislim da ispod 70-80k evra kamate nećeš platiti. Ok, ti prognoziraš za 4-5 ali to baš i za iznadprosečnog kupca nije realno.
370.000-380.000....plus opremanje.....oko 400.000 evra. A porasle su cene u međuvremenu pa je to sad čak 10-tak % više.
Ok, Rusi su sad tu pa se koristi situacija.....svi znamo koliko su podigli kirije....ali koliko dugo.....
Ja ne mogu da vidim ekonomsku isplativost ovde. Svaka čast ko može.
Bez 800k-1M na računu tj networth-u, ne bih uzimao ovako nešto u razmatranje. Rizik je preveliki u odnosu na nagradu.
 
Poslednja izmena:
Deluju blokovi sada skupi, i deluje da su bili jako jeftini pre korone, ali samo prate trend kretanja cene grada. Ako ima ljudi koji svesno kupuju novogradnje Zemunske kapije za 3k, Mirijevo za 2k+, ili starogradnju kod okretnicule 26ice za 2800 eur, onda su i Nbg blokovi po istoj ceni više nego dobar izbor.
Ali bukvalno, kada sam video da Merin zacenio 3k eur projekat na Vidikovcu, onda su NBG novogradnje od 3.5k eur opravdanije... Onda i razumem da BgH2O ide 4k - jer na stranu sve (politika na off), mislim da je svima jasno da ce u narednih XX godina H2O imati najbolji sadrzaj u Bg-u
A po meni NBg je najbolji za zivot u Bg-u, pa neka misli ko sta misli (i to bukvalno svi blokovi ukljucujuci i B. Kosu) :D
 
Smislio sam. Domaci craft cider, brend {I}f{T}hen. U pocetku promo cena 399din. Samo za prave programere jer craft piva izlaze iz mode.

Neko ce pitate kakve ovo veze ima sa cenom stanova. Pa ima veze, sto vise kupite blize cu biti stanu za investiranje.
 
Rusi jesu jedan od činilaca koji su podigli cene rente.
Kasnije će biti Expo.
Zelim puno srece, nisam zlonameran, samo ne znam sta ce se to desiti povodom Ekspa? Ekspo traje od maja do avgusta. Moguce je da ce potraznja za izdavanjem biti ogromna, ali opet to je tri meseca. I taj Ekspo nekako fino pada pred sledece izbore, da ne kazem, deo kampanje. Ne znam kojim ce mehanizmom uciniti da nam zemlja procveta?
 

Čita forum? 😂😂😂
Prosto neverovatno da je rekao sve ono sto mi pricamo ovde na forumu:
  • Niska stopa privrednog rasta s obzirom na nisku pocetnu tacku
  • Sam privredni rast zasnovan na zaduzivanju, naduvanim cenama infrastrukturnih projekata i nenormalnoj inflaciji
  • Priliv crnog kapitala i cirkularna korupcija kao uzroci nenormalnog rasta cena nekretnina
  • Strane kompanije koje dobijaju nezasluzene subvencije
  • U zadnjih 10-ak godina se standard nije uopste poboljsao, ali se mala grupa privilegovanih jako obogatila
  • Jedino sto nam dobro ide to je kolonizacija i rasprodaja prirodnih resursa
  • Unistavanje privrednika (osim privilegovanih)
  • ...
 
Prosto neverovatno da je rekao sve ono sto mi pricamo ovde na forumu:
  • Niska stopa privrednog rasta s obzirom na nisku pocetnu tacku
  • Sam privredni rast zasnovan na zaduzivanju, naduvanim cenama infrastrukturnih projekata i nenormalnoj inflaciji
  • Priliv crnog kapitala i cirkularna korupcija kao uzroci nenormalnog rasta cena nekretnina
  • Strane kompanije koje dobijaju nezasluzene subvencije
  • U zadnjih 10-ak godina se standard nije uopste poboljsao, ali se mala grupa privilegovanih jako obogatila
  • Jedino sto nam dobro ide to je kolonizacija i rasprodaja prirodnih resursa
  • Unistavanje privrednika (osim privilegovanih)
  • ...
Pa i nije bas neverovatno obzirom da je naveo najopstija populisticka mesta, bez ikakvih novih uvida ili pokazatelja koji potvrdjuju izreceno.

S obzirom da je covek politicki angazovan, njegove izjave imaju istu tezinu kao kad predstavnici vlasti tvrde da je zlatno doba, nikakvu. Preterivanje neutemeljeno u realnosti na obe strane.
 
Zelim puno srece, nisam zlonameran, samo ne znam sta ce se to desiti povodom Ekspa? Ekspo traje od maja do avgusta. Moguce je da ce potraznja za izdavanjem biti ogromna, ali opet to je tri meseca. I taj Ekspo nekako fino pada pred sledece izbore, da ne kazem, deo kampanje. Ne znam kojim ce mehanizmom uciniti da nam zemlja procveta?
Hvala, mada te nekretnine su namenjene za drugu ulogu, kolegama da se daju na korišćenje, tako da meni i nije toliko bitno samo izdavanje u budućnosti.

Pre i tokom Ekspa će kirije biti na maksimalnom nivou, tako da je to prilika za ove što izdaju da imaju sigurne zakupce 2026god i 2027god.
Pretpostavljam da većina ljudi sada izdaje stanove sa Ugovorom na minimum godinu dana.
Evo još malo pa je 2025god, gde vidimo da nema pomaka da Rusi odlaze jer je u toku rat, već možda čak i suprotno.
Tako da je naredne 3 godine neki period sigurnog izdavanja po maksimalnim cenama.
Posle Ekspa i te svetske reklame za Srbiju očekujem sve veći priliv turista
i nekih kompanija, tako da i to pozitivno utiče na turizam i ljude u svetu iznajmljivanja.
Prvi put možemo videti toliko hotela da se otvara, oni sigurno nisu došli samo zbog 4 meseca Ekspo-a.
Rusi, Ukrajinci, jaka centralizacija, EXPO, sve veći globalni turizam, dijaspora, poreska politika, najavljene sve veće prosečne plate, odličan IT sektor, doprinose ovim cenama nekretnina i njenom iznajmljivanju.
Prave se luksuzni kvartovi totalno odvojeni na neki način od Srbije i njenih mana, tako da će i naša dijaspora moći da se vrati i nastavi poslovanje i život iz Srbije(ukoliko je dobro zaradila), pogotovo ako radi sve online, zajedno sa strancima kojima se tu svidja i odatle mogu da putuju turistički celom Evropom.
Slično kao što je i na zapadu i globalno, jedno grupisanje i raslojavanje društva.
To je moje vidjenje situacije vezane za cenu nekretnina i njihovu rentu prvenstveno u Beogradu u narednih 3-4god.
 
posle 3M networth
Šac metoda ili neko sopstveno zapažanje/istraživanje?
Po meni mislim da se mnogo ranije ljudi odluče za tu kupovinu.
Evo neko odokativno obrazloženje šac metodom.
Svakom detetu po stan, apartman na planini ili vikendica, keš, oročeno, lokal, automobili.
400k porodični stan, 2x200k nekretnine za decu(neka je dvoje u pitanju), vikendica 300k, zemlja vrednosti 400k, automobili 100k, štek/zlato od 200k, lokal/kancelarija od 300k i 200k oročeno.
Ukupno oko 2.3m.
Starije generacije su skromnije tako da im je porodični stan jeftiniji, nemaju toliko zemlje i voze skromnije automobile, tako da ispadne to na 2m.
Onda se gleda apartman na moru ili nekim turističkim mestima u blizini Trst, Beč, Budimpešta, CG, Grčka, Istra...Za novije generacije ne znam osim možda Evropskih metropola, Mediteranskih turističkih gradova i Dubaia.
Pričam za ljude iz Srbije, za našu dijasporu baš i ne znam osim da se kupuje nekretnina u gradu u kojem se radi i živi, pa posle u BG-u 😉
 
Šac metoda ili neko sopstveno zapažanje/istraživanje?
Po meni mislim da se mnogo ranije ljudi odluče za tu kupovinu.
Evo neko odokativno obrazloženje šac metodom.
Svakom detetu po stan, apartman na planini ili vikendica, keš, oročeno, lokal, automobili.
400k porodični stan, 2x200k nekretnine za decu(neka je dvoje u pitanju), vikendica 300k, zemlja vrednosti 400k, automobili 100k, štek/zlato od 200k, lokal/kancelarija od 300k i 200k oročeno.
Ukupno oko 2.3m.
Starije generacije su skromnije tako da im je porodični stan jeftiniji, nemaju toliko zemlje i voze skromnije automobile, tako da ispadne to na 2m.
Onda se gleda apartman na moru ili nekim turističkim mestima u blizini Trst, Beč, Budimpešta, CG, Grčka, Istra...Za novije generacije ne znam osim možda Evropskih metropola, Mediteranskih turističkih gradova i Dubaia.
Pričam za ljude iz Srbije, za našu dijasporu baš i ne znam osim da se kupuje nekretnina u gradu u kojem se radi i živi, pa posle u BG-u 😉
Sve zavisi naravno od individualne situacije.

Na primer 500k u nekretnini gde zivis.
2.5M u neke rental nekretnine (malo diversifikovano) od cega ces da dobijas 10k mesecno
Na tom iznosu ti je dovoljno da zivis + da imas konstantan neki minimalan rast. To ja zovem infrastruktura. Kad to izgradis onda mozes da rizikujes agresivno.

Sve preko je ok da investiras u druge drzave i da rizikujes da zaplene i otmu kao rusima nedavno.
Ja bi se drzao drzava koje su u prijateljskim odnosima. Mislim da su Saudijska Arabija i UAE rizik ali vrlo mali. Rusija rizik zbog sankcija.
Crna gora mali rizik zbog velikog broja nasih ljudi ali EU ili zapad bi izbegavao jer su pokazali da pravda i pravo ne postoje. Use i u svoje kljuse.

Ja bi posle 3M pre tovarenja gomile nekretnina kojekuda (mozda bi jednu u CG na moru) ipak investirao u svoje privatne biznise, zlato, bitcoin pa na kraju i u "hartije od vrednosti" "akcije" i ostale stvari nad kojima nemas kontrolu ako propadnu.
 
Poslednja izmena:
Nakon ovog stana je u planu kuca na periferiji za moje, sto je i njihova zelja.
Oni bi nesto osnovno ali ja bih da ipak bude malo kvalitetnija kupovina, no to cu gledati 2026e vrv.

Posle toga, od nekretnina mozda manji stan u centru za izdavanje ili inostranstvo, od inostranstva bih razmatrao Grcku/Italiju i Dubai.

Ali to je vec daleko, kuca i ovaj stan su blizu :D
Na koju periferiju mislis?
 
Pričamo o jacanju tržišta i rastu u Srbiji.
Evo juče pogačica - pasteta koja je bila 70 din sada je 100 din u pekari.
Kazu poskupelo brašno i ulje ali ne za 40% koliko su peciva. Jel inflacija i dalje 5-6 % i jel to znači i dalje poskupljenje svega pa i nekretnina?
 
Pričamo o jacanju tržišta i rastu u Srbiji.
Evo juče pogačica - pasteta koja je bila 70 din sada je 100 din u pekari.
Kazu poskupelo brašno i ulje ali ne za 40% koliko su peciva. Jel inflacija i dalje 5-6 % i jel to znači i dalje poskupljenje svega pa i nekretnina?
Zato što se ne računa samo brašno i ulje već i radnici (minimalac pa i plate su porasle), porezi, zakup prostora, grejanje (mada u pekari realno ne treba jer velike peći dovoljno greju:)) Ali sve to utiče na cenu. I opet kakve to ima veze s cenom stana? Jedino ako nisi mislio da kažeš da će sad vlasnik pekare brže da skupi za stan?
 
Vrh