Šta je novo?

Cene nekretnina

Hoce da zive po kucama a stanovi u Uzicu jeftiniji od kuce. Kada zivis u kuci i umesto da bude etazno grejanje ili na gas grejanje ti umes na drva ili pelet. Treba da imaju izbor ili se preseli u stan ili placaj porez na zagadjenje ili uvedi EG/gas. Nije fer da zagadjuju okolinu svima u gradu i bas u toj meri (posle se bune kao zagadjenost) a da nemaju bas nikakav "penal" zbog zagadjivanja. Ja da sam u UE i da imam kucu a da nemam primanja prodao bi kucu i presao se u stan. Stanovi u UE jesu znacajno poskupeli ali i dalje su relativno povoljni ili barem moze da se zameni kuca za stan.
Totalno je nefer prozivati drzavu zbog zagadjenosti a onda stanovnistvo se greje na drva i to masovno. Kada prodjes iznad Uzica bukvalno mozes da vidis dim u gradu - svaki dan.

Na sve to imamo Predsednicu opstine koja nece prstom da mrdne jer "nije popularno". Zbog takvih sto prave kompromise (samo zarad glasova) nam tako i jeste. Ona da radi svoj posao kako treba bi trebala da zaradja od kuce do kuce i da im kaze ili gasifikacija ili porez ili izolacija ili porez. Redom od kuce do kuce. Naravno sa nekim subvencijama, pola opstina pola stanovnistvo ili nesto. Ne najbolje da se ostane u dimu i smogu svaku zimu 100 godina.
 
Poslednja izmena:
To sto je neko siromasan, a vecina njih sto ih ja znam takve je siromasna u mozak prvenstveno i mrzi ih da pomere dupe i mozak da zarade neki dinar, ne daje im za pravo da truju druge ljude, decu i sav zivi svet oko sebe. Daj da potrujem sve oko sebe da meni bude toplo jer sam siromasan drzava duradi nesto. Ma idi....drva aj i nekako, ali za paljenje ulja, plastike i lozenje cega stignes nema opravdanja.
 
Uzice je bas problem da se ostavi bilo kakvo grejanje na drva ili pelet. Ajde neki gradovi drugi i ok ali Uzice je zesci problem zbog geografskog polozaja. Tu bi pelet i drva morali da budu zabranjeni. Cak i ulazak automobilom u grad a kamoli grejanje na drva ili pelet. Prosto neka pravila igre mora da se znaju. Time sto se greju na drva i pelet bukvalno stete deci i stanovnistvu. Uzasno je za videti iskreno.

Najgore od svega je sto oni to svi vrlo dobro znaju a opet biraju da glasaju za one koji "ih ne diraju" i tako iz godine u godinu. Hoces glasove onda ne talasaj.

Da ne pominjemo sto se onaj "sivonja" po nekad pusi ko da je fabrika a ne hotel
 
Jel si bio ti nekad u Užicu? Kakvi stanovi? Toga ima malo po centru. 90% stanovništva Užica živi u kućama. I ti kažeš da oni svi treba da kupe stanove? Koje to stanove?

Pritom od čega da kupe stanove, ako svi treba da prodaju kuće da bi kupili stanove, ko će da kupi te kuće?

Vradoviću stvarno nekad pišeš ozbiljne gluposti.
 
Jel si bio ti nekad u Užicu? Kakvi stanovi? Toga ima malo po centru. 90% stanovništva Užica živi u kućama. I ti kažeš da oni svi treba da kupe stanove? Koje to stanove?

Pritom od čega da kupe stanove, ako svi treba da prodaju kuće da bi kupili stanove, ko će da kupi te kuće?

Vradoviću stvarno nekad pišeš ozbiljne gluposti.
Bio sam x y puta. Znam sve napamet. Kuce ne bi prodali jer im je to "dedovina" vecina njih BIRA pelet i drva ali kupe solidan auto. Za gasifikaciju nemaju ali za auto se ima.

Ja kad pricam o kupovini stanova to pricam o bas socijalnim slucajevima koji stvarno nisu u mogucnosti da rade a imaju kucu. Prosto treba da se prebace u stan.
Ti ljudi treba da se presele u stanove ali tamo je zivot u stanu skoro pa ko uvreda. Naravno da se ne misli na sve. Ostalima prosto uvesti porez na zagadjenje.

Koje god resenje samo da se zagadjenje resi vec jednom ali ne najblje je "ma pusti" i tako iz izbora u izbore.

Evo i u Amsterdamu.
 
Poslednja izmena:
Zivot u stanu nije za svakoga, neko ko je ceo zivot navikao da ima svoju kucu i dvoriste i tako funkcionise 20-30 godina sigurno nece odluciti da prodaju kucu da bi ziveli u 60m2 u stambenoj zgradi samo da ne bi lozili drva.
Eventualno ako ih investitor otkupi i ponudi im bas dobru ponudu ili ih muka natera.

Da treba gledati da se smanjuje zagadjenje ali nije resenje da iselis / forsiras ljude da prodaju kuce, drzava bi mogla da pruzi subvencije ljudima + placanje na lupam 5-10 godina za prikljucak kroz racun za grejanje ili porez na imovinu pa bi se mozda i nesto postiglo.

Evo ove subvencije za stolariju vidim da imaju efekta, ovih dana je komsija zamenio sve stare drvene prozore i vrata novim, tako da treba ici u tom pravcu najvise.
 
U redu kombinacija subvencije + zabrana grejanja na drvo. Mozda je zabrana bolje resenje nego porez.

Prosto samo zabraniti drvo i pelet

I ne mora mozda svuda tipa prigradska naselja na promaji ali grad koji je u kotlini kao Uzice je bas moranje.
 
Bio sam x y puta. Znam sve napamet. Kuce ne bi prodali jer im je to "dedovina" vecina njih BIRA pelet i drva ali kupe solidan auto. Za gasifikaciju nemaju ali za auto se ima.

Ja kad pricam o kupovini stanova to pricam o bas socijalnim slucajevima koji stvarno nisu u mogucnosti da rade a imaju kucu. Prosto treba da se prebace u stan.
Ti ljudi treba da se presele u stanove ali tamo je zivot u stanu skoro pa ko uvreda. Naravno da se ne misli na sve. Ostalima prosto uvesti porez na zagadjenje.

Koje god resenje samo da se zagadjenje resi vec jednom ali ne najblje je "ma pusti" i tako iz izbora u izbore.

Evo i u Amsterdamu.
Možda si bio na komplet lepinju kod Šuljage ali kad tako pričaš čini se da nisi bio više nego kratko turistički niti znaš mentalitet naših posebno pri jugu. Šta tebe sprečava, pošto si tako bogat i zabrinut za zdravlje, da ljudima uvedeš gas? Uostalom loži se na drva, a tamo drva na pretek. Koje zagadjenje, valjda sve to premium TM jod ruza vetrova... pročisti? Svi smo se, mi u Srbiji, nekad grejali na drva.
 
Samo sistemski pristup.

Zabrana prodaje nekvalitetnog lignita građanima za početak.

Kažnjavanje paljenja otpadnog ulja, svakog paljenja na otvorenom i sl.

Gasifikacija, subvencije za stolariju, inverter klime, pumpe šta god.

Ranije sam čitao, ali postoje i neki filteri za dimnjake u domaćinstvima, ali koštaju, pa cimanje oko čišćenja i sl, ali po crnim tačkama kao što su Užice, Valjevo, Novi Pazar bi trebalo i to da se uvede u zakon kao obavezno.

U Užicu je problem i deponija. Sećate se da je gorela letos i da su bili neki protesti. Spalionica u BG je ispala dobro rešenje. (Ali i ne piše se puno o njoj)

Ne znam zašto se više ne grade i u BG, ali i po celoj zemlji.
 
Ne moze zakon da vazi za Uzice a ne vazi za Sombor. Ako se ima za nacionalni stadion, mora se imati i za subvencije za gasifikaciju. Das ljudima sansu da uvedu gas, ucinis da im ne bude skupo kroz subvencije, deljenje na rate i sl, lepo im objasnis zasto je to bolje od dosadasnjeg resenja. Tek onda dodatni ekoloski porez za lozenje na drva ima smisla. Naravno, odmah zabraniti lozenje ulja, guma i ostalih kancerogena, a strogo kaznjavati ljude kojima treba zakon da bi znali da to ne treba da rade.
 
Poslednja izmena:
Ne mora ni gas. Manje nas truju termalke nego individualna ložišta. I grejanje na struju bi u našem slučaju bilo bolje.
Ne moze zakon da vazi za Uzice a ne vazi za Sombor. Ako se ima za nacionalni stadion, mora se imati i za subvencije za gasifikaciju. Das ljudima sansu da uvedu gas, ucinis da im ne bude skupo kroz subvencije, deljenje na rate i sl, lepo im objasnis zasto je to bolje od dosadasnjeg resenja. Tek onda dodatni ekoloski porez za lozenje na drva ima smisla. Naravno, odmah zabraniti lozenje ulja, guma i ostalih kancerogena, a strogo kaznjavati ljude kojima treba zakon da bi znali da to ne treba da rade.
 
To na struju bih gledao da izbegbem jer mi struju dobijamo mahom iz “uglja” iz Kolibare koji je vise blato nego ugalj, ali razumem tvoju poentu
 
Ako je u interesu države i društva da imamo čistiji vazduh samo treba da ukine ili smanji akcize za grejanje na gas i da za te stvari da koristi lex specijalis. (Na 15-20 godina npr, da ljudi znaju unapred). Kada taj vid grejanja bude jeftiniji od grejanja na drvo i da znaš da neće da poskupe posle 2 godine od uvođenja grejanja (jer 90% ljudi ne veruje na reč), niko više neće krčiti šume. Ne mora sve da se oporezuje do kraja 🙂.
A može i drugačije, oporezuj i gazi narod do kraja za grejanje na drva. Zabrani seču šuma itd.
 
Samo sistemski pristup.

Zabrana prodaje nekvalitetnog lignita građanima za početak.

Kažnjavanje paljenja otpadnog ulja, svakog paljenja na otvorenom i sl.

Gasifikacija, subvencije za stolariju, inverter klime, pumpe šta god.

Ranije sam čitao, ali postoje i neki filteri za dimnjake u domaćinstvima, ali koštaju, pa cimanje oko čišćenja i sl, ali po crnim tačkama kao što su Užice, Valjevo, Novi Pazar bi trebalo i to da se uvede u zakon kao obavezno.

U Užicu je problem i deponija. Sećate se da je gorela letos i da su bili neki protesti. Spalionica u BG je ispala dobro rešenje. (Ali i ne piše se puno o njoj)

Ne znam zašto se više ne grade i u BG, ali i po celoj zemlji.
Spalionica je ispala dobro resenje? :)
Ne znam koliko ste u toku sta sve tamo ima od odpada i sta se sve spaljuje. Takodje ti filteri koje su stavili na dimnjake treba da kostaju mnoooogo, znajuci nase kombina vlasti i tender priče sumnjam su bas kako bi trebalo da bude :)
Znam tonu drugara iz tih krajeva Mirijevo,Visnjica, Banja, Karaburma da kukaju na razne ,,mirise,, i to ne kad gori nesto iz cigamala okolnih itd.
Tako da ko zna sta se sve tu dimi i koliko je ,,zdravo,, :)
 
Nego razmišljam na glas. Od 2021 su krenula ova državna ludila oko zaduživanja i inflacije. Posledica toga je porast bdp-a, plata državnih činovnika i penzija. Pored toga imali smo i inflaciju hrane koja neće usporiti a već je na nekom nivou gde je to iznad dosta zemalja u EU. Marketi pored toga od 2021 koriste situaciju i imaju rekordne marže i profite. Kao rezultat povećanja duga, raste i kamata a i povećava se uvoz. Očekujem i smanjenje SDI.
Pošto će dug čak i za 2 godine biti u sličnom % tj. oko 50% gdp-a, a polako će kamata dolaziti sve više na naplatu i za dosta stvari očekujem pogoršanje, zanima me šta mislite o kursu?
Ukoliko koristimo filozofiju Margaret Tačer i njenu tvrdnju (parafraziram) "svaki put kada vam država nešto da, gledajte na koji način će to uzeti nazad". A ova naša je poslednje 3 godine baš baš baš velikodušna.
Da li bi vam je verovatno da će država ponovo preko kursa obezvrediti plate i penzije i izvršiti uravnoteženje cena svega kod nas sa inostranstvom i smanjiti potrošnju iz uvoza i povećati konkurentnost domaćih proizvoda? Npr ukoliko bi to bilo oko 20-25%, spoljni dug bi se povećao za toliko? Sa 50 na nešto ispod 60-65%.
Ukoliko gledamo malo dalje našu istoriju uvek je bilo preko kursa.
 
Poslednja izmena:
Nego razmišljam na glas. Od 2021 su krenula ova državna ludila oko zaduživanja i inflacije. Posledica toga je porast bdp-a, plata državnih činovnika i penzija. Pored toga imali smo i inflaciju hrane koja neće usporiti a već je na nekom nivou gde je to iznad dosta zemalja u EU. Marketi pored toga od 2021 koriste situaciju i imaju rekordne marže i profite. Kao rezultat povećanja duga, raste i kamata a i povećava se uvoz. Očekujem i smanjenje SDI.
Pošto će dug čak i za 2 godine biti u sličnom % tj. oko 50% gdp-a, a polako će kamata dolaziti sve više na naplatu i za dosta stvari očekujem pogoršanje, zanima me šta mislite o kursu?
Ukoliko koristimo filozofiju Margaret Tačer i njenu tvrdnju (parafraziram) "svaki put kada vam država nešto da, gledajte na koji način će to uzeti nazad".
Da li bi vam je verovatno da će država ponovo preko kursa obezvrediti plate i penzije i izvršiti uravnoteženje cena svega kod nas sa inostranstvom i smanjiti potrošnju iz uvoza i povećati konkurentnost domaćih proizvoda? Npr ukoliko bi to bilo oko 20-25%, spoljni dug bi se povećao za toliko? Sa 50 na nešto ispod 60-65%.
Ukoliko gledamo malo dalje našu istoriju uvek je bilo preko kursa.
Dovoljno mi je da pogledam ovih par grafova i zakljucim da ovo gore nema utemeljenje u realnosti:




 
Nego razmišljam na glas. Od 2021 su krenula ova državna ludila oko zaduživanja i inflacije. Posledica toga je porast bdp-a, plata državnih činovnika i penzija. Pored toga imali smo i inflaciju hrane koja neće usporiti a već je na nekom nivou gde je to iznad dosta zemalja u EU. Marketi pored toga od 2021 koriste situaciju i imaju rekordne marže i profite. Kao rezultat povećanja duga, raste i kamata a i povećava se uvoz. Očekujem i smanjenje SDI.
Pošto će dug čak i za 2 godine biti u sličnom % tj. oko 50% gdp-a, a polako će kamata dolaziti sve više na naplatu i za dosta stvari očekujem pogoršanje, zanima me šta mislite o kursu?
Ukoliko koristimo filozofiju Margaret Tačer i njenu tvrdnju (parafraziram) "svaki put kada vam država nešto da, gledajte na koji način će to uzeti nazad".
Da li bi vam je verovatno da će država ponovo preko kursa obezvrediti plate i penzije i izvršiti uravnoteženje cena svega kod nas sa inostranstvom i smanjiti potrošnju iz uvoza i povećati konkurentnost domaćih proizvoda? Npr ukoliko bi to bilo oko 20-25%, spoljni dug bi se povećao za toliko? Sa 50 na nešto ispod 60-65%.
Ukoliko gledamo malo dalje našu istoriju uvek je bilo preko kursa.
Uvek se isto zavrsi - slomom kobajagi fiksnog kursa. Ova prica je vidjena vec 101 put.

Strani kapital ulazi na trziste, BDP, zaposlenost raste, profiti rastu, ulazi spekulativni kapital, domaca valuta jaca u odnosu na stranu, drzava i firme se zaduzuju do grla u stranoj valuti jer im se vise isplati od domace valute. Sve je super dok muzika svira, ali onda dodje kriza i muzika prestaje. Spekulatni i uopste strani investitori prodaju domacu valutu, obveznice, deonice, nekretnine i uopste svu imovinu i izlaze iz drzava sa devizima, drzava i firme ne mogu da reprogramiraju kredite, domaca valuta gubi na vrednosti, krecu otpustanja, BDP pada, i dolazi konobar (MMF, Svetska banka itd.) da naplati racun.

Klasican primer je azijska finansijska kriza 1997. Situacija u Juznoj Koreji je bila tako losa da je vlast molila gradjane da prodaju zlatni nakit drzavi da bi nekako mogla da dodje do dolara.

A vec smo imali slicnu situaciju imali 2008 kada je kurs za 6 meseci otisao sa 76 na 94 dinara, to je preko 23%, to je kao kad bi sad kurs otisao na 145 dinara za 6 meseci.
 
Ako je recimo prosecna cena novogradnje u Beogradu otisla recimo sa 1.400 2018. na sadasnjih 2.500, tj. ako je cena novogradnje otisla tipa 85% za 6 godina, a kumulativna inflacija je tipa 40% (na osnovu ovog izvora https://www.worlddata.info/europe/serbia/inflation-rates.php), da li to znaci da je povecana cena nekretnina u stopi vecoj od inflacije uticala na to da nama GDP poraste iako se gradi cak i manje nego tipa te 2018, a same cene nekretnine ne ulaze u kalkulaciju stope inflacije?
Ako izgradnja puta kosta 10 miliona evra, a neko preko kombinacija naplati 30 miliona evra, da li u kalkulaciju za GDP ulazi 10 miliona kolika je realna vrednost ili 30 miliona evra koliko je naplaceno?
Koliko je uopste GDP merodavan kad sigurno postoji niz mehanizama za njegovo pumpanje bez realnog pokrica, i da li ima ovde nekog ko misli da se nas GDP ne pumpa vestacki (uz istovremeno pljackanje drzavnog budzeta)?
 
Uvek se isto zavrsi - slomom kobajagi fiksnog kursa. Ova prica je vidjena vec 101 put.

Strani kapital ulazi na trziste, BDP, zaposlenost raste, profiti rastu, ulazi spekulativni kapital, domaca valuta jaca u odnosu na stranu, drzava i firme se zaduzuju do grla u stranoj valuti jer im se vise isplati od domace valute. Sve je super dok muzika svira, ali onda dodje kriza i muzika prestaje. Spekulatni i uopste strani investitori prodaju domacu valutu, obveznice, deonice, nekretnine i uopste svu imovinu i izlaze iz drzava sa devizima, drzava i firme ne mogu da reprogramiraju kredite, domaca valuta gubi na vrednosti, krecu otpustanja, BDP pada, i dolazi konobar (MMF, Svetska banka itd.) da naplati racun.

Klasican primer je azijska finansijska kriza 1997. Situacija u Juznoj Koreji je bila tako losa da je vlast molila gradjane da prodaju zlatni nakit drzavi da bi nekako mogla da dodje do dolara.

A vec smo imali slicnu situaciju imali 2008 kada je kurs za 6 meseci otisao sa 76 na 94 dinara, to je preko 23%, to je kao kad bi sad kurs otisao na 145 dinara za 6 meseci.
U principu šta bi se onda dogodilo:
-anulirali bi sva povećanja plata i penzija od početka masivnog zaduživanja
-smanjio bi se uvoz
-povećala konkurentnost domaćih proizvođača
-povećala bi se zaduženost zemlje
U principu vratili bi se na 2021. Na taj odnos svega prema svetu 🤷. Jedino što bi se promenilo je dug zemlje u stranoj valuti i pojedinaca. Ostalo bi našlo balans i ova anomalija bi nestala preko noći.
 
U principu šta bi se onda dogodilo:
-anulirali bi sva povećanja plata i penzija od početka masivnog zaduživanja
-smanjio bi se uvoz
-povećala konkurentnost domaćih proizvođača
-povećala bi se zaduženost zemlje
U principu vratili bi se na 2021. Na taj odnos svega prema svetu 🤷. Jedino što bi se promenilo je dug zemlje u stranoj valuti i pojedinaca. Ostalo bi našlo balans i ova anomalija bi nestala preko noći.
Ovo je vrlo realna situacija, Kad se zaduzujes u stranoj valuti a plate i penzije isplacujes u domacoj, uvek mozes bezbrizno da povecavas plate i penzije zbog populizma jer tu odluku uvek mozes da ponistis kroz inflaciju (koju vec imamo) i kroz kurs. Za sad se to povecanje plata i penzija pegla kroz nenormalnu inflaciju, ali kad jednog trenutka bude stala "igranka", kurs ostaje jedino resenje.
 
Spalionica je ispala dobro resenje? :)
Ne znam koliko ste u toku sta sve tamo ima od odpada i sta se sve spaljuje. Takodje ti filteri koje su stavili na dimnjake treba da kostaju mnoooogo, znajuci nase kombina vlasti i tender priče sumnjam su bas kako bi trebalo da bude :)
Znam tonu drugara iz tih krajeva Mirijevo,Visnjica, Banja, Karaburma da kukaju na razne ,,mirise,, i to ne kad gori nesto iz cigamala okolnih itd.
Tako da ko zna sta se sve tu dimi i koliko je ,,zdravo,, :)
Ne znam šta se spaljuje. Računam da bi neko od ovih silnih zelenih već digao neku frku.

Nemam ni ja poverenja u vlast, ali čekam bar prvi skandal ili nešto da se desi.

A razumeo sam da je kapacitet ove spalionice premali za celu deponiju, i da sama deponija i dalje gori redovno. Zato me i čudi zašto ih ne prave još.
 
To je Vučićevo čedo, taj kurs. Neće se menjati ne znam šta da se desi.

Jedino ako uđemo u rat ili nam uvedu sankcije.
 
Vrh