Šta je novo?

Cene nekretnina

Ovo je vrlo realna situacija, Kad se zaduzujes u stranoj valuti a plate i penzije isplacujes u domacoj, uvek mozes bezbrizno da povecavas plate i penzije zbog populizma jer tu odluku uvek mozes da ponistis kroz inflaciju (koju vec imamo) i kroz kurs. Za sad se to povecanje plata i penzija pegla kroz nenormalnu inflaciju, ali kad jednog trenutka bude stala "igranka", kurs ostaje jedino resenje.
Ako malo gledamo istorijski, kroz kurs su "popravljali" tokom SEKE, onda 1990- pre toga je bila velika inflacija (1dm=7rsd). Pogledaću i druge situacije kroz YU istoriju šta se dešavalo oko izgradnje Djerdapa. To je ta ista kuhinja.
Jasno je kao dan šta se dešava od 2021. Sve to mora da se vrati a imaju mehanizam.
Da li je neko gledao stambene u RSD? Fiksne?
Pogledaću ovih dana baš da vidim koja je razlika.
 
Ne znam, deluje da NBS bas pokusava da obori taj kurs al im nikako ne ide:

 
To je Vučićevo čedo, taj kurs. Neće se menjati ne znam šta da se desi.

Jedino ako uđemo u rat ili nam uvedu sankcije.
Ma mi smo mali. Ako krene da ne valja niko neće njega nešto da pita. On je i došao na vlast zbog SEKE i loše situacije u zemlji. Sad je još uvek mirno more ali ako se promeni i pogorša stanje u Evropi nemoj da misliš da će to biti drugačije kod nas. Mnogo para iz kredita ulazi u zemlju tako da je kurs siguran i stabilan i dinar jača. Možda i ode zbog SEKE 2.
Poslednjih 20 godina je ekonomski razvoj naše zemlje zavisio od stranih investicija (mahom EU). Domaća privreda ništa. Tako da će sve to brže doći ovaj put. Naravno, trajaće duže kao i uvek.
Mene zanima samo kako će anulirati ovu anomaliju i kao i uvek...... inflacija pa onda kurs (99%).
 
Ma mi smo mali. Ako krene da ne valja niko neće njega nešto da pita. On je i došao na vlast zbog SEKE i loše situacije u zemlji. Sad je još uvek mirno more ali ako se promeni i pogorša stanje u Evropi nemoj da misliš da će to biti drugačije kod nas. Mnogo para iz kredita ulazi u zemlju tako da je kurs siguran i stabilan i dinar jača. Možda i ode zbog SEKE 2.
Poslednjih 20 godina je ekonomski razvoj naše zemlje zavisio od stranih investicija (mahom EU). Domaća privreda ništa. Tako da će sve to brže doći ovaj put. Naravno, trajaće duže kao i uvek.
Mene zanima samo kako će anulirati ovu anomaliju i kao i uvek...... inflacija pa onda kurs (99%).
Dve godine recesije u Nemackoj nisu dovoljne?

Nista, cekamo dalje.
 
Ma mi smo mali. Ako krene da ne valja niko neće njega nešto da pita. On je i došao na vlast zbog SEKE i loše situacije u zemlji. Sad je još uvek mirno more ali ako se promeni i pogorša stanje u Evropi nemoj da misliš da će to biti drugačije kod nas. Mnogo para iz kredita ulazi u zemlju tako da je kurs siguran i stabilan i dinar jača. Možda i ode zbog SEKE 2.
Poslednjih 20 godina je ekonomski razvoj naše zemlje zavisio od stranih investicija (mahom EU). Domaća privreda ništa. Tako da će sve to brže doći ovaj put. Naravno, trajaće duže kao i uvek.
Mene zanima samo kako će anulirati ovu anomaliju i kao i uvek...... inflacija pa onda kurs (99%).
EU mora baš mnogo da propadne da bi mi ovde osetili. Vučić isporučuje rezultate i ima zagarantovane kredite sa zapada. Ništa se tu neće menjati, ja mislim.
 
Recesija nije problem. I mi smo u recesiji isto toliko.
Finansijska kriza je problem u toku recesije. Napravi razliku. Ovako nastaje:
Ključni uzroci finansijskih kriza uključuju:

1. Prekomerno zaduživanje – Kada pojedinci, kompanije ili vlade preterano pozajmljuju novac, stvara se nerealna finansijska situacija koja može brzo eskalirati u krizu ukoliko dođe do neizmirenja dugova.

2. Baloni na tržištima – Spekulacije mogu dovesti do naglog rasta cena imovine, poput nekretnina ili akcija. Kada se vrednosti naduvaju izvan realne vrednosti, puknuće balona može prouzrokovati paniku i masovnu prodaju.

3. Neregulisani finansijski sektor – Nedostatak regulative može omogućiti preteranu rizičnu praksu, kao što su nekontrolisano kreditiranje, ulaganje u rizične hartije od vrednosti ili neadekvatno osiguranje banaka.

4. Makroekonomski šokovi – Ratovi, politička nestabilnost, pandemije, ili nagli porast cena nafte mogu izazvati nagle promene u ekonomiji koje destabilizuju tržišta.

5. Bankarske panike – Kada ljudi počnu masovno povlačiti novac iz banaka zbog straha da će one postati nesolventne, može doći do kolapsa bankarskog sistema

Stavke 3 i 5 su nam ostale. I broj 3 je diskutabilno.
 
Recesija nije problem. I mi smo u recesiji isto toliko.
Finansijska kriza je problem u toku recesije. Napravi razliku. Ovako nastaje:
Ključni uzroci finansijskih kriza uključuju:

1. Prekomerno zaduživanje – Kada pojedinci, kompanije ili vlade preterano pozajmljuju novac, stvara se nerealna finansijska situacija koja može brzo eskalirati u krizu ukoliko dođe do neizmirenja dugova.

2. Baloni na tržištima – Spekulacije mogu dovesti do naglog rasta cena imovine, poput nekretnina ili akcija. Kada se vrednosti naduvaju izvan realne vrednosti, puknuće balona može prouzrokovati paniku i masovnu prodaju.

3. Neregulisani finansijski sektor – Nedostatak regulative može omogućiti preteranu rizičnu praksu, kao što su nekontrolisano kreditiranje, ulaganje u rizične hartije od vrednosti ili neadekvatno osiguranje banaka.

4. Makroekonomski šokovi – Ratovi, politička nestabilnost, pandemije, ili nagli porast cena nafte mogu izazvati nagle promene u ekonomiji koje destabilizuju tržišta.

5. Bankarske panike – Kada ljudi počnu masovno povlačiti novac iz banaka zbog straha da će one postati nesolventne, može doći do kolapsa bankarskog sistema

Stavke 3 i 5 su nam ostale. I broj 3 je diskutabilno.
Nova definicija recesije - kada imas realan rast 2.5% i 3.5% dve godine za redom.

Definicija balona - kada income to prices index zapravo pada dve godine za redom.
 
Ako neko donosi životne odluke na osnovu foruma ili što pročita u medijima srećno mu bilo. Ali bolje je znati obe strane medalje. Ipak imamo posao i sa državom Srbijom kada podignemo kredit.
 
Oduzmi ove državne projekte iz kredita pa onda kaži koliki je rast 😉
Tom logikom nema drzave na svetu koja ima rast.

Nista nase investicije ne odskacu od nekog evropskog proseka:


Opet, ovo su neke price koje ne stoje pri sudaru sa realnim podacima.
 
To sto je neko siromasan, a vecina njih sto ih ja znam takve je siromasna u mozak prvenstveno i mrzi ih da pomere dupe i mozak da zarade neki dinar, ne daje im za pravo da truju druge ljude, decu i sav zivi svet oko sebe. Daj da potrujem sve oko sebe da meni bude toplo jer sam siromasan drzava duradi nesto. Ma idi....drva aj i nekako, ali za paljenje ulja, plastike i lozenje cega stignes nema opravdanja.
Pa opet je država kriva, treba uvesti obavezne filtere na dimnjake, kontrolisati i kažnjavati…a gas , solarne oanele, toplotne pumpe, zamenu stolarije debelo subvencionisati…
Nije to izmisljanje tople vide, ali je svakako pre svega nam treba uredjena država, a ne ovo vbshahbnesšysšy…
 
I ptice na grani znaju da je Srbija rekorder u regionu po prilivu stranih investicija i da one iznose godišnje tri milijarde evra. Toliko je to puta ponovljeno na medijima pod kontrolom uzurpatora, a svi su mediji pod njegovom kontrolom. Strukturu tih investicija kriju kao zmija noge. A istina je da su od dolaska Kineza u Bor strane investicije u rudarstvo skočile sa par desetina miliona evra na oko milijardu evra. Oni godišenje na prihode od milijardu i dvesta miliona evra uplate kao rudnu rentu 12 miliona što je oko 1%. Ti prihodi su naravno umanjeni, jer Kinezi računaju prihode po nešem zakonu, država sa tim nema ništa. Možemo da nagađamo koliko stvarno bakra i zlata iznesu iz Srbije. Veseli se srpski rode. Ako uzurpator uspe u nameri da na silu otvori rudnik na našoj najplodnijoj zemlji i pored rezervi vode koje koje mogu da snabdevaju dva Beograda, direktne strane investicije u rudarstvo će verovatno biti 2 milijardi evra, a ukupne oko 4 milijardi evra. Veseli se srpski rode, raste BDP, rastu plate, rastu cene stanova, sve raste i treba da raste.
 
I ptice na grani znaju da je Srbija rekorder u regionu po prilivu stranih investicija i da one iznose godišnje tri milijarde evra. Toliko je to puta ponovljeno na medijima pod kontrolom uzurpatora, a svi su mediji pod njegovom kontrolom. Strukturu tih investicija kriju kao zmija noge. A istina je da su od dolaska Kineza u Bor strane investicije u rudarstvo skočile sa par desetina miliona evra na oko milijardu evra. Oni godišenje na prihode od milijardu i dvesta miliona evra uplate kao rudnu rentu 12 miliona što je oko 1%. Ti prihodi su naravno umanjeni, jer Kinezi računaju prihode po nešem zakonu, država sa tim nema ništa. Možemo da nagađamo koliko stvarno bakra i zlata iznesu iz Srbije. Veseli se srpski rode. Ako uzurpator uspe u nameri da na silu otvori rudnik na našoj najplodnijoj zemlji i pored rezervi vode koje koje mogu da snabdevaju dva Beograda, direktne strane investicije u rudarstvo će verovatno biti 2 milijardi evra, a ukupne oko 4 milijardi evra. Veseli se srpski rode, raste BDP, rastu plate, rastu cene stanova, sve raste i treba da raste.
Kinezi su u Bor dosli 2018. nije valjda da svake godine ulazu novu milijardu?
 
Direktne strane investicije.
Motaćete kablove i bićete srećni.
 

Prilozi

  • RDT_20241012_1931002483540912774271632.png
    RDT_20241012_1931002483540912774271632.png
    539 KB · Pregleda: 139
Ako neko donosi životne odluke na osnovu foruma ili što pročita u medijima srećno mu bilo. Ali bolje je znati obe strane medalje. Ipak imamo posao i sa državom Srbijom kada podignemo kredit.
Sale, zamisljam nekog ko bi donosio odluke naspram tvog pisanja vezano za cene nekretnine..
U jednom trenutku bi krenuo da prodaje sve što ima u Srbiji, sve dok ne pročita da i ti planiraš da kupuješ stan u NS-u u ovom trenutku ili si ga već i kupio(nisam dobro ispratio 😉).
 
Trebalo bi uvesti porez na pelet i drva. To je jedini nacin da se ubrza gasifikacija. Uzice bi trebalo duplo da naplacuje zbog geografske pozicije ali sadasnja gradonacelnica prstom da mrdne nece u tom smeru.
А што пелет?
90% загађења долази од угља и дрва.
Неко ти је лепо написао да огромна већина људи живи у кућама. Наћи стан овде је теже него у Београду. Просто их има превише мало.
Али слажем се да треба укинути угаљ за почетак и оштро контролисати да ли неко користи лож уље и слично. Само то ће да доведе до огромног помака. Пелет је убедљиво најмањи проблем.
 
Sale, zamisljam nekog ko bi donosio odluke naspram tvog pisanja vezano za cene nekretnine..
U jednom trenutku bi krenuo da prodaje sve što ima u Srbiji, sve dok ne pročita da i ti planiraš da kupuješ stan u NS-u u ovom trenutku ili si ga već i kupio(nisam dobro ispratio 😉).
Možda mu to i ne bi bila loša opcija 😉.
Prodao sam stan koji bi se inače prodavao godinama. Još je u procesu potencijalna kupovina. Voljan sam da sačekam jer ću imati cenu -20%+ cu biti prvi kupac i prvi cu birati stan+izlaze u susret za sve što treba. Ne znam da li bi to neko odbio kada bi mu se tako namestilo. Malo se razlikuju okolnosti od trenutnih na tržištu zar ne?
 
Poslednja izmena:
Ne znam, deluje da NBS bas pokusava da obori taj kurs al im nikako ne ide:

Pa zar ekspert sa teme o finansijama ne reče da ovi veštački jačaju kurs dinara tako što štampaju pare :ROFLMAO:
 
Vrh