Šta je novo?

Cene nekretnina

Ja nisam sreo coveka koji misli da na zapadu "cveta cvece", al vas sto mislite da u Srbiji "cveta cvece" i "pare padaju s neba" ima koliko volis. Inace vradovicu, kako se ovaj post slaze sa tvojom tvrdnjom da nase stanove kupuju gastabajteri? :)
 
Mislim da niko normalan ne misli da na zapadu cveta cvece, ali do sad nisam sreo nikog ko je nezadovoljan nakon sto je tamo otisao. Drugarica otisla u Sloveniju sa muzem i cerkom, muz radi kao konobar, ona ne znam sta radi, prezadovoljna. Drug otisao u Nemacku u neki mali gradic, isto prezadovoljan, on i zena sa decom, zaradjuju oko 2.5k evra svako od njih a stan placaju oko 1.200-1.300 evra, znaci svakog meseca nakon placanja stana imaju na raspolaganju skoro 4k evra za trosak. Drug kupio kucu u Nemackoj, ne znam gde tacno, znam da radi u Frankfurtu, pa pretpostvljam da je mozda neka okolina . Svi kazu kako je tamo mnogo uredjenije, mirnije, manji stres. Ne mozes da se luksuziras sa prosecnom platom, ali sa redovnim poslom mozes da zivis jako kvalitetno, 3 puta bolje nego ovde sa prosecnom platom.
 
Још једном смо дошли до закључка да је Немачка богатија земља од Србије. Треба рећи да исто важи и за Шведску, и за још понеку државу.
 
Pa vrtimo se u krug.
  • Neko kaze da je lakse kupiti stan u Nemackoj (ili nekoj drugoj) zemlji nego u Srbiji
  • Neko drugi mu odgovori kako je u Nemackoj sve skupo i da je tamo takodje tesko kupiti stan
  • Ovaj prvi mu dokaze da je ipak u Nemackoj bolje ziveti, jer imas i bolju platu i uredjeniji sistem i lakse mozes doci do stana
  • Onda se javi ovaj drugi ili neko treci koji kaze "zakljucili smo da je Nemacka bogatija od Srbije"
  • I onda se tu ugasi diskusija dok neko ponovo ne kaze kako je u Nemackoj lakse kupiti stan kao odgovor na necuje uzdizanje ekonomskog tigra.
Zakljucak zaista i jeste da je Nemacka bogatija i da je tamo lakse kupiti stan, iako su stanovi duplo skuplji plate su 3 puta vece.
 
Bullovi šta kažu o obećanju 1400e do kraja sledeće godine? Kako to može da se izvede ako se očekuje pad inflacije?
Još koliko povećanja državnom sektoru je potrebno sledeće godine?
Još koliko puta minimalac?
 
Па тешко се може писати о томе "да је лакше купити стан/кућу у некој земљи", боље би било по градовима, јер у Паризу и у Лондону нпр. не можеш да купиш стан никад. а на 70 км од њих неко и може.
Ако се помињу Немци, па они нешто баш и немају много некретнина у приватном власништву - рекордери у ЕУ су Румуни.
Исто тако, у Београду је мало теже - или много тешко, заправо - али у неком другом делу "наше земље"... може свако да купи некретнину.
Врти се у круг зато што се теоретише на празан стомак.
 
Bullovi šta kažu o obećanju 1400e do kraja sledeće godine? Kako to može da se izvede ako se očekuje pad inflacije?
Još koliko povećanja državnom sektoru je potrebno?
Populizam i bajke za sirotinju, bice "nepredvidjene situacije" koje su ipak sputale taj plan ili se jednostavno nece ni pominjati kao u proslosti.
 
Mislim da niko normalan ne misli da na zapadu cveta cvece, ali do sad nisam sreo nikog ko je nezadovoljan nakon sto je tamo otisao. Drugarica otisla u Sloveniju sa muzem i cerkom, muz radi kao konobar, ona ne znam sta radi, prezadovoljna. Drug otisao u Nemacku u neki mali gradic, isto prezadovoljan, on i zena sa decom, zaradjuju oko 2.5k evra svako od njih a stan placaju oko 1.200-1.300 evra, znaci svakog meseca nakon placanja stana imaju na raspolaganju skoro 4k evra za trosak. Drug kupio kucu u Nemackoj, ne znam gde tacno, znam da radi u Frankfurtu, pa pretpostvljam da je mozda neka okolina . Svi kazu kako je tamo mnogo uredjenije, mirnije, manji stres. Ne mozes da se luksuziras sa prosecnom platom, ali sa redovnim poslom mozes da zivis jako kvalitetno, 3 puta bolje nego ovde sa prosecnom platom.
Drugarica otišla u Sloveniju da radi ali ne zna se tačno šta, drug kupio kuću u Nemačkoj, ali ne zna se tačno gde, ali zato ti pouzdano znaš kako se tamo živi, koliki je nivo stresa i sigurnosti i koliko ostaje novca u kućnom budžetu. Molim te podeli još neku insajdersku informaciju poput kolege iz IT-a sa 20 godina iskustva koji je prodao nasleđen stan i uzeo kredit da kupi četvorosoban stan, ali ne zna se gde i rođaka koji je na Slaviji kupio nešto za 1800 EUR po m2 ali ne zna se tačno šta. Vrlo korisne i primenljivi saveti samo ne znam na šta.
 
Misliš da je ovo 1 januara to to. Da neće biti više u skorije vreme?
Mislim da to zavisi od iskljucivo politickih faktora.
Treba ti da proguras Rio Tinto, das 10% povecanje da smanjis kriticnu masu ljudi koji su nezadovoljni, uposlis masineriju propagande, radis zamajavanje javnosti sa vojnim rokom itd.

Ne ocekujem povecanja velika u sledecem periodu ne, zavisi doduse kako ocene da li im treba podrske ili ne, pri kraju mandata ocekujem opet pricu neku doduse.
 
Још једном смо дошли до закључка да је Немачка богатија земља од Србије. Треба рећи да исто важи и за Шведску, и за још понеку државу.

To se na ovoj temi iznova zaključuje, a prvenstveno zato što određeni gastosi na temi vole da pričaju kako je preko pakao, a Srbija banja.
 
To se na ovoj temi iznova zaključuje, a prvenstveno zato što određeni gastosi na temi vole da pričaju kako je preko pakao, a Srbija banja.
Mislim da je poenta da se kod nas na periferiji teze zivi nego u inostranstvu, ali da je u inostranstvu kupovina stana u prestonici za prosecnu osobu jednako misaonoj imenici.
Doduse tamo imas metro, imas tacan prevoz i sredjenu periferiju pa se ljudi lakse skuce i zive zadovoljnije.

Da imamo sadrzaj i prevoz koji te od periferije do mesta posla u BGu prevozi za 30-40 minuta a da na periferiji imas OK infrastrukturu ne bi bila tolika centralizacija i ljudi bi se odlucivali da se skuce u Mladenovcu npr a za ucesce bi mnogo brzo skupljali pare.

Kao i uvek vracamo se na to da je glavni problem Srbije masovna centralizacija u Beogradu i Novom Sadu.
 
Pa vrtimo se u krug.
  • Neko kaze da je lakse kupiti stan u Nemackoj (ili nekoj drugoj) zemlji nego u Srbiji
  • Neko drugi mu odgovori kako je u Nemackoj sve skupo i da je tamo takodje tesko kupiti stan
  • Ovaj prvi mu dokaze da je ipak u Nemackoj bolje ziveti, jer imas i bolju platu i uredjeniji sistem i lakse mozes doci do stana
  • Onda se javi ovaj drugi ili neko treci koji kaze "zakljucili smo da je Nemacka bogatija od Srbije"
  • I onda se tu ugasi diskusija dok neko ponovo ne kaze kako je u Nemackoj lakse kupiti stan kao odgovor na necuje uzdizanje ekonomskog tigra.
Zakljucak zaista i jeste da je Nemacka bogatija i da je tamo lakse kupiti stan, iako su stanovi duplo skuplji plate su 3 puta vece.
Ovde pisu ljudi, koji zaradjuju u Srbiji vise, nego prosecan srpski gastarbajter u Nemackoj. Cena stana u BG je veoma slicna proseku cena kvadrata u Nemackoj, pa ako neko skupi dovoljno novca za stan, uzima u obzir prednosti i mane otadzbine i tudjine. Cesto nije lako doneti odluku.
 
Mislim da je poenta da se kod nas na periferiji teze zivi nego u inostranstvu, ali da je u inostranstvu kupovina stana u prestonici za prosecnu osobu jednako misaonoj imenici.
Doduse tamo imas metro, imas tacan prevoz i sredjenu periferiju pa se ljudi lakse skuce i zive zadovoljnije.

Da imamo sadrzaj i prevoz koji te od periferije do mesta posla u BGu prevozi za 30-40 minuta a da na periferiji imas OK infrastrukturu ne bi bila tolika centralizacija i ljudi bi se odlucivali da se skuce u Mladenovcu npr a za ucesce bi mnogo brzo skupljali pare.

Kao i uvek vracamo se na to da je glavni problem Srbije masovna centralizacija u Beogradu i Novom Sadu.

To je tačno, ali nema Srba 60 miliona nego 6. Imamo tri urbana centra oko kojih se stanovništvo koncentriše. To je sasvim dovoljno i u ravni sa drugim zemljama u Evropi.

Beograd je prestonica, ali porediti ga sa Berlinom, Londonom, Amsterdamom, Madridom je smešno. Osim što se vlada nalazi u njima, Beograd sa ovim gradovima nema ništa zajedničko. Taj argument o "prestonici" nema substancu nikakvu iza sebe.

Mi smo od jedne prerasle kasabe od 1.6m ljudi, koja još uvek prolazi dečije bolesti metropolizacije, napravili kao da je centar univerzuma na ovoj temi. Mislim da je Balzak o Parizu pisao sa manje ushićenja i divljenja nego što se ovde piše o Beogradu.
 
To je tačno, ali nema Srba 60 miliona nego 6. Imamo tri urbana centra oko kojih se stanovništvo koncentriše. To je sasvim dovoljno i u ravni sa drugim zemljama u Evropi.

Beograd je prestonica, ali porediti ga sa Berlinom, Londonom, Amsterdamom, Madridom je smešno. Osim što se vlada nalazi u njima, Beograd sa ovim gradovima nema ništa zajedničko. Taj argument o "prestonici" nema substancu nikakvu iza sebe.

Mi smo od jedne prerasle kasabe od 1.6m ljudi, koja još uvek prolazi dečije bolesti metropolizacije, napravili kao da je centar univerzuma na ovoj temi. Mislim da je Balzak o Parizu pisao sa manje ushićenja i divljenja nego što se ovde piše o Beogradu.
Beograd ima najvise sadrzaja i najbolju infrastrukturu, iako je i ona losija od navedenih gradova bolju u ovoj drzavi nemamo i to je ono sto gura dalju centralizaciju.
Opet podsecam da dosta puta je vodjena prica o nasoj periferiji ovde i da se nalazilo 100 razloga zasto ne i manjaka iako su cene kvadrata 30-50% jeftinije nego u BGu.

Siguran sam da u Nemackoj da se zalis nekome da je skup stan u Berlinu reci ce ti da kupis negde na periferiji stan, i tamo ce ljudi to validno shvatiti ali u ovoj temi je to samar u lice.
Jedina razlika je infrastruktura i uredjenost periferije i kvalitet zaposlenja, ali opet to je sve zbog centralizacije.
 
Као што велеградизација Београда до нивоа Лондона и Париза - као што се од оснивања форума нарочито чини на теми "метро" - може да служи за спрдњу, једнако је је и та нека касабизација Београда смешна.

Зато је ова тема оваква.
 
Мислим да су у Новом Саду веселији људи него у Београду, јер је већи % веселих Босанаца.
Meni Bosanci deluju depresivno, kao u fazonu gde smo se doselili brate.
A i mnogo mi je pozitivnija energija u Bgu na ulici medju ljudima kada pricas, dok Ns malo vise deluje povuceno. Cak i onaj neki Meksikanac koji zivi u Srbiji tako nesto pricao za Bg i Ns.
 
Мислим да су у Новом Саду веселији људи него у Београду, јер је већи % веселих Босанаца.
Ma da nije ovih koji su preziveli 90te bili bi smo prvi. Definitivno vuku prosek na dole sa negativnim postkolonijalnim mentalitetom i stavom “ma kod nas ne valja cim je kod nas”. Sve ce to doci na svoje vremenom. Za pocetak se sentiment iz “na zapadu je sve dobro” pretvorio u “ne cvetaju ni tamo ruze ali je ipak bolje nego kod nas”. Bitno je da imamo dobar trend i da ljudi polako uvidjaju realnost. Problem jesu realno 40-45+ jer su zrtve tranzicije i tog vremena 90tih i vecini je sve negativno.
 
U NS-u je ljudima, to jest dugogodišnjim Novosadjanima trenutno najveća zamerka na saobraćajnu gužvu i na nedostatak parking mesta.
Kada se desi da odu do BG-a i predju most uglavnom zbog posla prvi put u životu, posle im bude ovde super(NBG ne računam jer im se taj deo svidja i odgovara zbog urbanizacije i jer je ravno 😉).
Najveće nezadovoljstvo je upravo ovaj tema ovde, a to su cene nekretnina.
Nemamo taj čuveni krug dvojke, ali isto imamo mnogo ljudi koji gledaju zbog nekog kao ,,prestiža,, odredjene lokacije.
Pa samim tim (po meni najvećim delom zbog te neracionalne tražnje) su ti delovi poprilično skupi.
 
Vrh