Šta je novo?

Cene nekretnina

Pa ne možeš da budeš rasni Novosadjanin ili rasni Beogradjanin ako nemaš stan na centralnim lokacijama. Stan na periferiji je smrtni greh, seljaci iz blata, močvara, konji idu umesto automobila, deca te gadjaju belim lukom i slično... Elem, svuda i u svakom gradu su centralne lokacije skupe.
 
A eto ja najviše otpora prema periferiji BG vidim kod provincijalaca koji su se ovde doselili da žive. Imao sam priliku da slušam Vranjanca kako mi se kune u NBG i da on ne bi nigde drugde živeo. Od Beograđana takve gluposti ne čujem nikad.
 
A eto ja najviše otpora prema periferiji BG vidim kod provincijalaca koji su se ovde doselili da žive. Imao sam priliku da slušam Vranjanca kako mi se kune u NBG i da on ne bi nigde drugde živeo. Od Beograđana takve gluposti ne čujem nikad.
Zasto onda imamo ljude koji zive u centru sa porodicom u svom stanu od 40ak m2?
Sto ne prodaju pa odu da zive komotno u 70m2 u Zemunu, Banjici, Ostruznici, itd.

Mozda ne pricaju recima ali pricaju delima.
 
Од речи до речи неистина.

Баш у тој Холандији инвеститори на већим пројектима су дужни да изграде и до 30% социјалних станова у својим комплексима и то је на западу распрострањен принцип, толико да се нешто слично примењује чак и у Њујорку нпр.

Друга је ствар што Холандија тренутно има пропорцијално највећи миграциони притисак у свету и што им 3 Амстердама не би били довољни да приме све који би тамо живели.

Ево једног актуелног са 20% социјалних станова


Пројекат од скоро две милијарде а 20% непрофитно. БНВ и генерално стамбена политика ових мафијаша на челу Србије је буквално сушта супротност.
Tačno je da moraju da deo 20-30% bude socijalnih stanova za izdavanje (NE za prodaju)! To su uradili da ne bi došlo do getoizacije gradova. Ali isto tako je tačno da su liste čekanja po 14+ godina na socijalni stan! Pa čoveče pre ćeš u penziju nego dobiti stan:))! Ja sam prvi stan isplatio full za 8,5 godina. Kuću za 7 godina. A po njima tek bi sad otprilike bio u mogućnosti da dobijem državni stan:))
To što će novi kompleks imati socijalne stanove ne znači da ćeš ti to dobiti ili da će ljudi lakše do njih.

Evo ja barem od mojih prijatelja i rodbine po Srbiji, mogu slobodno reći SVI, ali SVI do jednog koji su preko 40 godina ili tu negde imaju svoj stan/kuću što je u skladu s onim da 92% ima svoju kuću ili stan! Naravno nekima su roditelji kupili, nekima su roditelji dali stanove, nekima su dali učešće ali nebitno. Važno je da svi imaju svoj stan.
 
Bullovi šta kažu o obećanju 1400e do kraja sledeće godine? Kako to može da se izvede ako se očekuje pad inflacije?
Još koliko povećanja državnom sektoru je potrebno sledeće godine?
Još koliko puta minimalac?
S obzirom koliko će se para još štampati,mislim da je do 2027 ta cifra od 1400e prosečna plata jako realna! E sad što ćete s tim moći ko sad s 900 je druga priča. Ali lepo zvuči! Radimo sve što su sve druge države pre nas uradile, pre svega Hrvatska još 90-ih. Dupliraj plate i troškove.
 
S obzirom koliko će se para još štampati,mislim da je do 2027 ta cifra od 1400e prosečna plata jako realna! E sad što ćete s tim moći ko sad s 900 je druga priča. Ali lepo zvuči! Radimo sve što su sve druge države pre nas uradile, pre svega Hrvatska još 90-ih. Dupliraj plate i troškove.
Niko ne pominje štampu još uvek tako da je to uzaludno trenutno pričati.
Zanima me matematika kako bi to mogli da izvedu kada inflacija nije 10+%.
 
Niko ne pominje štampu još uvek tako da je to uzaludno trenutno pričati.
Zanima me matematika kako bi to mogli da izvedu kada inflacija nije 10+%.
Štampe će biti, ne mora da se priča o tome kao što se nije pričalo u koroni, pa si samo odjednom osetio:)
Kako da se to uradi, vrlo lako 2x povećaj sve plate i 2x troškove od poreza pa nadalje. I eto. Vrlo lako. To je najprostija matematika, to je HR uradila 90-ih godina pod Tuđmanom. I prvo se ljudi čude, nakon godina dana se naviknu i to su cene, to su plate. Kraj. Kako sad niko ne priča više kod nas o plati o 200e? Nema, prošla baba s kolačima. Sad ti treba 450 za minimalac. Svi se navikli i kraj. Navikao si više plaćati sve i to je to. Država sa fixnim zahvatanjima može to vrlo lako da uredi. Plus sama da digne plate duplo svima, privatnici MORAJU da slede, hteli ili ne. Odu radnici. Mi sad da dignemo plate na nivo HR mogli bi sutra administrativno bez problema i za 6 meseci bi se slegla buka od privatnika, svi bi se navikli na plate i troškove i kraj.
 
Niko ne pominje štampu još uvek tako da je to uzaludno trenutno pričati.
Zanima me matematika kako bi to mogli da izvedu kada inflacija nije 10+%.
BDP realni rast 4,5-5%, inflacija 3,5-4%, znaci nominalna povecanja koja prate rast i inflaciju budu 7-9% godisnje. Za tri godine to sa 1000 dodje se do skoro 1300, ovaj kusur Vucko casti pred izbore godine.
 

ej ali Litvanija pre nas. Nerealno. Dobro barem vidimo kako se ta cuvena Nemacka kotira.

Znaci hejteri su uglavnom 40+

Mozda su mladi srecni upravo zato sto zive sa mamom i tatom i boli ih uvo za stan.

Ja bih ipak uzeo celokupnu populaciju u obzir:

 
Tačno je da moraju da deo 20-30% bude socijalnih stanova za izdavanje (NE za prodaju)! To su uradili da ne bi došlo do getoizacije gradova. Ali isto tako je tačno da su liste čekanja po 14+ godina na socijalni stan! Pa čoveče pre ćeš u penziju nego dobiti stan:))! Ja sam prvi stan isplatio full za 8,5 godina. Kuću za 7 godina. A po njima tek bi sad otprilike bio u mogućnosti da dobijem državni stan:))
To što će novi kompleks imati socijalne stanove ne znači da ćeš ti to dobiti ili da će ljudi lakše do njih.

Evo ja barem od mojih prijatelja i rodbine po Srbiji, mogu slobodno reći SVI, ali SVI do jednog koji su preko 40 godina ili tu negde imaju svoj stan/kuću što je u skladu s onim da 92% ima svoju kuću ili stan! Naravno nekima su roditelji kupili, nekima su roditelji dali stanove, nekima su dali učešće ali nebitno. Važno je da svi imaju svoj stan.
Zar ne reče da ti brat živi sa roditeljima?
 
S obzirom koliko će se para još štampati,mislim da je do 2027 ta cifra od 1400e prosečna plata jako realna! E sad što ćete s tim moći ko sad s 900 je druga priča. Ali lepo zvuči! Radimo sve što su sve druge države pre nas uradile, pre svega Hrvatska još 90-ih. Dupliraj plate i troškove.
Znaci primim platu i pravac Madjarska po hranu kao sto su to radili Hrvati. A za gorivo Bosna, Hrvatska, MK, Mne i Kosovo*?
Pa to je genijalno. Punicu budzet drugim drzavama
 
Znaci primim platu i pravac Madjarska po hranu kao sto su to radili Hrvati. A za gorivo Bosna, Hrvatska, MK, Mne i Kosovo*?
Pa to je genijalno. Punicu budzet drugim drzavama
Pa sad koliko ti se isplati da zbog par centi razlike u gorivu zapališ do Makedonije ili Kosova? Platiš putarinu 15-20e u jednom smeru... Hm... Plus hrana je mnogo jeftinija u Srbiji. Bio sam ove godine u MK i nije više MK što je pre bila. Jedino im je benzin jeftiniji ali paprike i paradajzi što je pre kod njih bilo džabe, sad skuplje ili isto nego kod nas.
 
Pa sad koliko ti se isplati da zbog par centi razlike u gorivu zapališ do Makedonije ili Kosova? Platiš putarinu 15-20e u jednom smeru... Hm... Plus hrana je mnogo jeftinija u Srbiji. Bio sam ove godine u MK i nije više MK što je pre bila. Jedino im je benzin jeftiniji ali paprike i paradajzi što je pre kod njih bilo džabe, sad skuplje ili isto nego kod nas.
Kako par centi? Kod nas dizel 194din, makedonija 129din, ajde da predpostavimo da ti treba 50l goriva to je 3250din razlike. Ko živi na jugu može lagano do MK po gorivo, kao što već rade. A rade i oni koji su blizu Bosne.
 
Ajde što se Mađarska menja, nego što ni mi sami nismo što smo nekad bili. Stigle godine, pa smo postali džangrizavi nešto. Sad i metro da nam izgrade ne bi nam valjao jer smo ga čekali dugo.
Ali idu nove generacije koje ne mare za nas i naše male hirovite ispade.
 
NIje ni Madjarska sto je nekad bila, oni su u poslednje dve godine imali goru inflaciju nego mi.
Imam ljude koji mi dojavljuju... iz Madjarske dovlace hranu pa prodaju u Subotici na buvljaku. Lagano ide jer ne rade povrat pdv-a na grani. S obzirom da mi jr ovo sve dozlogrdilo (pljackanje - gulikoza od strane marodera Srbije) idem u Suboticu 26.10. u nabavku hrane.
Cak i ne moram da idem u Djarmu. Jos cene goriva u Djarmi su dvojake. Jedna, niska za njihove rezidente i druga za sve strance.
Zato sam jos na pocetku napisao da nije povoljnije gorivo u Djarmi.
U Hrvatskoj sam vise puta sipao i opet cu.
 
Gledam sad Halo, stan u bloku 62 koji je inicijalno bio okačen za 140k i nije mogao da se proda 4-5 meseci, sad je okačen za 150k.

Pretpostavljam prodavac gleda kako sve ostalo skače i shvatio da mu fali para sad da kupi šta hoće, pa pojačao i on da bude taman.
 
Po meni, najbolji način grejanja prostorije. Ko se plaši ili šta već nek ubaci smederevac ili tučane radijatore iz kamenog doba i da dodola kad će toplana da uključi grejanje, nemam ništa protiv. Uglavnom zašto/zato većina je rečena pa da ne gušimo dalje temu :) Svako prema svojim preferencijama.
Po meni je najveća za******* skinuti se sa toplane za grejanje…jer sto bi ja njima plaćao 7000 dinara celu godinu da oni pale i gase kad hoće a pored toga ne mogu da se skinem treba mi dal saglasnost stanara odnosno da tehnicki ne smetam ostalim komšijama i šta još …uzas ,treba dopustiti da možeš na onaj kalorimetar ili kako cec ugradiš i pustiš kad hoćeš ,a ne ovo dranje na centralnom grejanju msm i nije dranje kad cujem da ljudi potroše 10mmetara a 11.000 metar drva
 
10 metra možda za kuću, a 7000 CG mozda za stancic od 50m2 :) Drva su oko 7000 koliko znam. Da, za******* je skinuti se sa CG, da je lakše verujem da bi se ljudi masovno skidali.
 
To su i napravili da bude teško da se ljudi ne bi masovno skidali i prelazili na grejanje na struju. Mislim da bi tu trebalo neko da tuži državu i da traži obavezno uvođenje kalorimetara u stanove. Ovako ispada da ovi što su u novogradnji plaćaju manje nego ovi u starim zgradama za istu stvar, što ne bi trebalo da je u skladu sa zakonom.
 
10 metra možda za kuću, a 7000 CG mozda za stancic od 50m2 :) Drva su oko 7000 koliko znam. Da, za******* je skinuti se sa CG, da je lakše verujem da bi se ljudi masovno skidali.
Zavisi dal je grab, cer, jasen. Razlikuju se po kvalitetu. Ono sto brzo izgori je jeftino. Imas i drva za 4000 din/ kubik. Al moj surak kad god je kupovao majci uvek bi kubik drva ispao po 11.000 plus prevoz. Izadje 12.000 po kubiku maltene. Najbolje kupovati van sezone
 
Bukva je ok, a ona je oko 7000.
To su i napravili da bude teško da se ljudi ne bi masovno skidali i prelazili na grejanje na struju. Mislim da bi tu trebalo neko da tuži državu i da traži obavezno uvođenje kalorimetara u stanove. Ovako ispada da ovi što su u novogradnji plaćaju manje nego ovi u starim zgradama za istu stvar, što ne bi trebalo da je u skladu sa zakonom.
Možda se čini da plaćaju manje. Rekoh već plaća se održavanje sistema svakog meseca oko 20-30e, plus u nekim novogradnjama moraš grejanje na max jer greju loše pa onda bude i veći račun. Pošteno je kalorimetri pa da pušta svako ko kad hoće koliko hoće, a nek kad je prosečna temperatura ispod 12c pa da moraju da se greju na struju dok ne uključe, kad su već osudjeni na CG.
 
Vrh