Šta je novo?

Cene nekretnina

Jbg svacija prica je drugacija, nekome zivot majka nekome maceha.
Znam i ljude koji su se rodili i vec imali stan spreman za njih a sa druge strane neko stedi 10 godina da skupi za ucesce i inflacija ga ubija.

Znam da je jedan moj drugar se sa sirom familijom bio bas zaduzio i onda vracao kako je znao i umeo, ako nema para isao pomagao im fizikalisanjem gradjevinskim poslovima, i trebalo mu je dosta godina da se raskusura sa celom familijom, ako nista barem ti porodica ne trazi kamatu a ne placas drugome kiriju.
Da, ali ovo je zapravo najgori scenario jer u želji da se skuće mnogi ljudi se preračunaju i onda to ima negativan domino efekat. Samo se stavi u poziciju zajmodavca kome neko ko fizikalise na građevini treba da vrati 13k eur. Uz najbolju volju, biće potrebno mnogo vremena, a život prolazi i inflacija jede taj novac tako da i taj što je pozajmio pare će imati problem da naplati dug i da ih iskoristi za svoju svrhu.
 
Taj Novi Sad je za tu najskuplju lokaciju (1300) imao cenu malo preko 2000evra 2010 godine.
Filip to isto zna. Moze da potvrdi.
Verujem da bolje znaš od mene. 2010 sam upisao faks. Tih 5-6god zbog faksa nisam uopšte vodio računa o nekretninama i ulaganjem 😂 Kolege su rentale stanove u blizini fakulteta njih 2-3 po stanu ili da kažem neki bogatiji su bili sami u stanu, svi ostali moji Novosadjani su kao i ja živeli kod svojih.
Nakon završetka faksa krećem u ulaganja/renoviranja i moja agenda je od tada da treba da se kupuju nekretnine i da će da raste cena, iskreno nisam znao za taj pad cena, osim da je tada baš bio težak period za privatnike u gradjevinarstvu.
Dolaskom u firmu većina kolega glasno govore kako će pući balon i da ne treba da se uzimaju nekretnine(jer rade projekte i znaju koliko košta izgradnja😉)...Ali tada je i bila da kažem kriza u gradjevinarstvu sa naznakama budjenja tržišta i dolazak stranih Investitora.
Ne sećam se koje je to godine bilo ali imali smo priliku da kupimo odličnu garsonjeru(mislim 28/30m2)za 30000eur na super lokaciji, to je bilo 2013. Keva je uvek bila u nekom paničnom strahu i od banaka i od prevaranata u izgradnji, starogradnju nije htela zbog renoviranja i mišljenja da ne vredi da se cima i nije znala sa podstanarima i to je tada bilo 100eur mesečno izdavanje solidne garsonjere. Starog kova je i do dan danas je mišljenja da samo od plate može da se zaradjuje i da je sve ostalo neka prevara.
Do pre nekoliko godina je i dalje verovatno mislila da se garsonjere izdaju za 100eur i u čudu je kada čuje cifre.
Kada sam prvi mesec dobio 550eur(pre 7-8god) od stana na dan, pitala je moju ženu da li stvarno dobijem te novce od izdavanja garsonjere 😉
Sada kada čuje za koliko izdajem stan u Bloku 65 šapuće takodje mojoj ženi da li je u stanu neki kriminalac ili eskord dama kod mene 😉
 
To je razlog sto u Hrvatskoj/Nemackoj mozes da dobijes mnogo povoljnije kredite, njihove banke imaju 3 puta manji profit / proviziju od nas.
Info sa Nemačkog terena, ne znam koliko je u globalnoj slici ovo bila dobra odluka, ja svakako imam želju da kupim nekretninu/nekretnine, i onda mi je tzv. Bausparvertrag bio opcija i prelomila sam i iako sam tek došla ovde odmah sam potpisala Bausparvertrag iliti štednju za nekretnine. Koncept je da uplaćuješ do nekog iznosa - 60% od ukupne sume koju želiš moraš da uplatiš i za 40% dobijaš kredit po fixiranoj kamati jako niskoj. Možeš uplate da vršiš kako god ali neki odredjeni period novac mora da bude kod njih. Ja sam želela neku najbržu opciju što je oko 6 godina. I odlučila sam se za sumu od 1.400 EUR mesečno, 6,3 godina i nakon toga će biti uštedjeno 103.500 EUR i kredit ću dobiti od 71.500 EUR po kamati od 1.19%. Obrada je 1.6% od ukupne sume iliti 2.800 EUR. Takodje ponudjeno mi je da potpišem i drugi Bauspar čisto da bih fixirala kamatu od 1.19% naravno platiš taksu na iznos koji se odlučiš ali uplaćuješ kad hoćeš koliko hoćeš npr 10 EUR mesečno u početku i onda ako imaš keš ubaciš i podigneš po fixiranoj kamati. To nisam želela, ali eto opcija postoji. Istina je da “zarobiš” novac na dugo vremena ali opet je fixirana jako niska kamata. Zanima me mišljenje i da li je moguće da kroz 6 godina “standardne” kamate padnu dosta (jeftin keš) ili ipak strategija play safe ima smisla. Takođe, evo na primer ja spadam u dijasporu koja bi kupila stan u Beogradu pre inostranstva koliko god možda bilo iracionalno. Ali pošto ovim putem nije moguće biće nekretnina br.2 ili ako se nesto namesti pre. I jeste mozda nelogicno za neke ali prosto „da imam kad dođem”. Tako da da ja bih upala u tu statistiku dijaspora + prazni stanovi u Bg, a verujem da nisam jedina i mislim da je to objašnjenje nerazumnih cena u Beogradu. Prosto ne razmišljaju svi jedino u sferi šta je profitabilno, koliki je ROI, oće li padati ili rasti, neki gledamo daj da se osiguram pa radim ono što mi godi :-D Izvinjavam se na dužem postu.
 
I dalje postoji manjina koja treba negde da plasira kapital. Lokalni biznismeni, dijaspora, kriminalci, i dalje zarađuju neke pare ove dve godine i moraju negde to da pakuju.

Međutim, očigledno je da se njihov broj polako smanjuje, po obimu prometa novogradnje svakog meseca.

Kako znas obim novogradnje? Imas uvid u to koliki procenat novogradnji prodaje na predugovor?
 
Vrh