Šta je novo?

Cene nekretnina

To je problem kod vecine ljudi da kada kupe prvu nekretninu oni nesvesno gube najvredniju imovinu koju ce u zivotu imati i koju poseduju - slobodu.
Ili kad imas zenu, decu, kola, roditelje, prijatelje, posao, umesto da ides po svetu i biras svaki dan sta ti se dopadne, koliko mi zapravo malo slobode imamo.
 
Ponovo, kako se uzme :) Firme koje se profesionalno bave nekretninama uobicajeno mnogo brze resavaju sve probleme oko iste, ako se dese - i znaju se pravila odnosa korisnik - pruzaoc usluga. Ali to i kosta, nece firma da radi sa ROI-em od 3%

Mi trebamo prvo urediti totalno divlje trziste iznajmljivanja nekretnina. To ce takodje dosta supustiti pritisak na samo trziste - jer ce mnogi ljudi prestati da sanjaju svoju nekretninu i bice im veoma udobno da iznajmljuju istu.
@G.I.Joe napomenu da ovde gazda moze da te izbaci napolje kad mu se cefne - to u uredjenijim sistemima nije moguce. Plus je i za stanodavca sigurnije, jer ce se i stanari brinuti o nekretnini kao da je njihova. E sad sve ima svoju cenu. Zbog toga na zapadu su ogromna vecina stanova koji se izdaju - prazna, pa onda onaj ko iznajmljuje to sredjuje prema sebi. I imate ogroman broj slucajeva da ljudi zive u jednoj (iznajmljenoj) nekretnini ceo zivot
Prvo i na Zapadu a i u Srbiji imaš zakonski definisan rok a to je 3 meseca za gazdu i 1 mesec za podstanara. I to nije izbacivanje već otkazni rok.
Drugo i još važnije, na Zapadu ili kako ti kažeš "uređenim" državama, ljudi ne menjaju stanove NE zato što neće već NE MOGU!!! Nema šanse da dobiješ novi li nađeš novi. Liste čekanja za stanove su 14+ godina!!! Ti misliš to je kao u Srbiji, uzmem Halo oglase i za pola dana nađem novi stan. Još sada u NL od 1.7. su napravili još veću ludnicu kad su i srednji sloj ljudi i stanova uveli u regulisane cene. Sada na 1 stan konkuriše verovao ti meni ili ne 500+ ljudi ili podstanara!!! Pa lakše je da uplatiš loto nego da iznajmiš sada stan u Amsterdamu ili nekom većem gradu ako spadaš u srednji sloj. Siromašni imaju liste čekanja pa postoji kao neko pravilo. A za srednji ne važi to pravilo već korporacije ili gazde mogu da biraju bukvalno i boju očiju i broj cipela i ne znam ni ja šta. I ti onda kažeš ostaje u tom stanu ceo život. Pa kako da ode! Lakše da se ubije nego novi stan da nađe.
I treće vrlo važno, ti ovde dobiješ stan skroz prazan - znači u SIVOj fazi. Nije izgletovan i NEMA pod. Ništa ni najjeftiniji laminat već goli beton. Pa prvo što radiš je da stavljaš pod, pa onda gletuješ i krečiš pa sve redom :))) I onda ako moraš to opet naravno da nećeš plus još ovde moraš taj pod da čupaš jer moraš ostaviti kako si ga našao makar i hoćeš da ostaviš taj laminat. INEMA ni sijalica. Čak ni grlo za sijalicu.... Bukvalno siva faza.
E moj BatoDž - nije svuda kao kod nas.... Pročitaj samo muke koje ljudi imaju u Nemačkoj, Holandiji ili Irskoj da nađu stan. Pišu CVje, preporuke, milion čuda... Samo da dođeš da vidiš stan a kamoli da ga iznajmiš. Ne kažem da tako treba jer ovo nije normalno, ali je to kod nas mnogo lakše i jednostavnije.
 
Prvo i na Zapadu a i u Srbiji imaš zakonski definisan rok a to je 3 meseca za gazdu i 1 mesec za podstanara. I to nije izbacivanje već otkazni rok.
Drugo i još važnije, na Zapadu ili kako ti kažeš "uređenim" državama, ljudi ne menjaju stanove NE zato što neće već NE MOGU!!! Nema šanse da dobiješ novi li nađeš novi. Liste čekanja za stanove su 14+ godina!!! Ti misliš to je kao u Srbiji, uzmem Halo oglase i za pola dana nađem novi stan. Još sada u NL od 1.7. su napravili još veću ludnicu kad su i srednji sloj ljudi i stanova uveli u regulisane cene. Sada na 1 stan konkuriše verovao ti meni ili ne 500+ ljudi ili podstanara!!! Pa lakše je da uplatiš loto nego da iznajmiš sada stan u Amsterdamu ili nekom većem gradu ako spadaš u srednji sloj. Siromašni imaju liste čekanja pa postoji kao neko pravilo. A za srednji ne važi to pravilo već korporacije ili gazde mogu da biraju bukvalno i boju očiju i broj cipela i ne znam ni ja šta. I ti onda kažeš ostaje u tom stanu ceo život. Pa kako da ode! Lakše da se ubije nego novi stan da nađe.
I treće vrlo važno, ti ovde dobiješ stan skroz prazan - znači u SIVOj fazi. Nije izgletovan i NEMA pod. Ništa ni najjeftiniji laminat već goli beton. Pa prvo što radiš je da stavljaš pod, pa onda gletuješ i krečiš pa sve redom :))) I onda ako moraš to opet naravno da nećeš plus još ovde moraš taj pod da čupaš jer moraš ostaviti kako si ga našao makar i hoćeš da ostaviš taj laminat. INEMA ni sijalica. Čak ni grlo za sijalicu.... Bukvalno siva faza.
E moj BatoDž - nije svuda kao kod nas.... Pročitaj samo muke koje ljudi imaju u Nemačkoj, Holandiji ili Irskoj da nađu stan. Pišu CVje, preporuke, milion čuda... Samo da dođeš da vidiš stan a kamoli da ga iznajmiš. Ne kažem da tako treba jer ovo nije normalno, ali je to kod nas mnogo lakše i jednostavnije.
Pojasni mi malo molim te...
Kad je tolika navala na stan ko onda reguliše cene istih?..jer bi tako skočile nenormalno..ono ponuda i potražnja
 
U Holandiji država reguliše cene stanova, zato je i tražnja mnogo veća od ponude.
 
Pojasni mi malo molim te...
Kad je tolika navala na stan ko onda reguliše cene istih?..jer bi tako skočile nenormalno..ono ponuda i potražnja
Država reguliše. Za socijalne slučajeve max rent je do 770e mesečno i tu postoje liste čekanja da dobiješ taj stan. Sada su u proseku oko 14 godina.
Od 1.7.2024 ubacili su i stanove za srednji sloj i tu je max rent 1100 eura. Ono što je bilo 1700-2000 sad je max 1100e. I šta se dešava eto vidiš i sam 550 aplikanata na 1 stan:)) Lakše dobiti na loto-u nego stan:)) Tako da videćemo šta će da urade sledeće godine jer već i sami ljudi kažu da je ovo još lošije nego što je bilo pre ograničenja. Naravno eto kako i u uređenim državama sistem radi je sledeće. Privatne gazde onda napišu da je rent 1100e ali ti uzmu 5-10k odmah pre nego što uđeš u kešu:)) Tako da na papiru sve izgleda lege artis a rent ostao isti. Ko iznajmljuje preko velikih korporacija može da dobije tu cenu koja piše ako ima sreće ili tačnije 1/550 :))
 
Država reguliše. Za socijalne slučajeve max rent je do 770e mesečno i tu postoje liste čekanja da dobiješ taj stan. Sada su u proseku oko 14 godina.
Od 1.7.2024 ubacili su i stanove za srednji sloj i tu je max rent 1100 eura. Ono što je bilo 1700-2000 sad je max 1100e. I šta se dešava eto vidiš i sam 550 aplikanata na 1 stan:)) Lakše dobiti na loto-u nego stan:)) Tako da videćemo šta će da urade sledeće godine jer već i sami ljudi kažu da je ovo još lošije nego što je bilo pre ograničenja. Naravno eto kako i u uređenim državama sistem radi je sledeće. Privatne gazde onda napišu da je rent 1100e ali ti uzmu 5-10k odmah pre nego što uđeš u kešu:)) Tako da na papiru sve izgleda lege artis a rent ostao isti. Ko iznajmljuje preko velikih korporacija može da dobije tu cenu koja piše ako ima sreće ili tačnije 1/550 :))
Znaš možda koliki ROI onda država procenjuje ?
 
Holandija svake godine dobije 100k novih stanovnika. Kanada svake godine dobije 300k-400k novih stanovnika. Tamo su nekretnine i dalje priustivije nego ovde s obzirom da oni svake godine imaju ono sto smo mi imali sa Rusima pre 2 godine.
I sve to dok propadaju :)

@G.I.Joe znam kako funkcionise u Z. Evropi. Ali u Srb je ozbiljan problem sa incidentima u odnsou zakupodavac <-> zakupac. Ja nisam imao problema (ozbiljnijih) sa stanarima, ali mnogi ljudi iz mog okruzenja jesu. Takodje i mnoge koje poznajem,a koji rentiraju, su imali neprijatne situacije.
Na zalost se kod nas zakon uopste ne postuje u ovoj oblasti (cak i sa ugovorom je veoma tesko da ispunis neka svoja prava, jer su sudovi totalno nezainteresovani za ovu oblast. Ako poznajes nekog advokata u materiji recice ti koliko tesko i traljavo ide sa nasim sudstvom kada dodje do sudskog spora u slucaju nadoknade stete)
 
I sve to dok propadaju :)

@G.I.Joe znam kako funkcionise u Z. Evropi. Ali u Srb je ozbiljan problem sa incidentima u odnsou zakupodavac <-> zakupac. Ja nisam imao problema (ozbiljnijih) sa stanarima, ali mnogi ljudi iz mog okruzenja jesu. Takodje i mnoge koje poznajem,a koji rentiraju, su imali neprijatne situacije.
Na zalost se kod nas zakon uopste ne postuje u ovoj oblasti (cak i sa ugovorom je veoma tesko da ispunis neka svoja prava, jer su sudovi totalno nezainteresovani za ovu oblast. Ako poznajes nekog advokata u materiji recice ti koliko tesko i traljavo ide sa nasim sudstvom kada dodje do sudskog spora u slucaju nadoknade stete)
Zainteresovanost na istom nivou kao kad policiji kazes da su ti ukrali bicikl :)
 
Ako smo posle 2050 strana zaključili da srednji sloj u BG ne može kupiti stan (dok sa ženom/mužem u zbiru ne dođu do 2k) i dok im baba ne skupi od penzije pomoć za učešće, da li našu državu interesuje da li onda ta osoba može da priušti izdavanje? Ok, neko će reći eno sobe sa TA pećicom u Padinskoj Skeli za 100e i tako vam i treba kad niste IT (možda se neko od ovih što izdaju prepozna), ali to je ispod minimuma za porodicu. Nešto normalno od 60m2 ima tek za oko 500e

EDIT: Šifra "slobodno tržište"
 
Prvo i na Zapadu a i u Srbiji imaš zakonski definisan rok a to je 3 meseca za gazdu i 1 mesec za podstanara. I to nije izbacivanje već otkazni rok.
Drugo i još važnije, na Zapadu ili kako ti kažeš "uređenim" državama, ljudi ne menjaju stanove NE zato što neće već NE MOGU!!! Nema šanse da dobiješ novi li nađeš novi. Liste čekanja za stanove su 14+ godina!!! Ti misliš to je kao u Srbiji, uzmem Halo oglase i za pola dana nađem novi stan. Još sada u NL od 1.7. su napravili još veću ludnicu kad su i srednji sloj ljudi i stanova uveli u regulisane cene. Sada na 1 stan konkuriše verovao ti meni ili ne 500+ ljudi ili podstanara!!! Pa lakše je da uplatiš loto nego da iznajmiš sada stan u Amsterdamu ili nekom većem gradu ako spadaš u srednji sloj. Siromašni imaju liste čekanja pa postoji kao neko pravilo. A za srednji ne važi to pravilo već korporacije ili gazde mogu da biraju bukvalno i boju očiju i broj cipela i ne znam ni ja šta. I ti onda kažeš ostaje u tom stanu ceo život. Pa kako da ode! Lakše da se ubije nego novi stan da nađe.
I treće vrlo važno, ti ovde dobiješ stan skroz prazan - znači u SIVOj fazi. Nije izgletovan i NEMA pod. Ništa ni najjeftiniji laminat već goli beton. Pa prvo što radiš je da stavljaš pod, pa onda gletuješ i krečiš pa sve redom :))) I onda ako moraš to opet naravno da nećeš plus još ovde moraš taj pod da čupaš jer moraš ostaviti kako si ga našao makar i hoćeš da ostaviš taj laminat. INEMA ni sijalica. Čak ni grlo za sijalicu.... Bukvalno siva faza.
E moj BatoDž - nije svuda kao kod nas.... Pročitaj samo muke koje ljudi imaju u Nemačkoj, Holandiji ili Irskoj da nađu stan. Pišu CVje, preporuke, milion čuda... Samo da dođeš da vidiš stan a kamoli da ga iznajmiš. Ne kažem da tako treba jer ovo nije normalno, ali je to kod nas mnogo lakše i jednostavnije.

U Belgiji je onda mnogo bolje nego u Holandiji. Ovde uzmes oglase (immoweb) i nadjes stan koji hoces da iznajmis. Das ponudu stanodavcu. On ce ti traziti platne listice zadnja 3 meseca verovatno i odliciti da li zeli da ti izda.
Potpisete ugovor na jednu, tri ili devet godina i uselis se (uglavnom je prazan stan, ali ne siva faza, nego kupujes namestaj, ostalog ima).
Moras da se registrujes da zivis tu, racuni prelaze na tebe i na kraju kad izlazis iz stana, agencija proverava ostecenja i eventualno deo deozita koji ostaje gazdi. Isto i za kupovinu novogradnje, dobijas kljuc u ruke, nema sive faze.
Nema jurnjave da li je platio racune stanar, ili da li gazda hoce da ga izbaci, ugovorom je sve pokriveno. Kiriju gazda moze da podigne na nivou zvanicne inflacije.
 
Jedan "podatak sa terena": moj poznanik, IT-jevac sa 20 god iskustva, kupio je 4-soban stan u Beogradu, mislim da je novogradnja ali nisam siguran. Ne znam mnogo detalja, nismo bliski, na tu temu smo razmenili samo par recenica, ali mi je rekao da je prodao trosoban stan iz nasledstva i uzeo stambeni kredit da bi to izfinansirao. Znaci ko nema nasledstvo ili ne moze da nabavi evro po niskoj nabavnoj ceni tesko moze da kupi stan.
 
jel prodao stan da bi imao za 20% ucesca ili da bi dao skoro ceo stan za ucesce i onda uzeo mali kredit? Msm sva ova prica ko ima ko nema zavisi od plate. Vecina ljudi koje ja znam da rade u itju su za ucesce skupili sami (nego brze nego sporije). Ko nije u itju (citaj ima realnije plate) je jmao pomoc oko ucesca od porodice ili koga god.
 
Ako smo posle 2050 strana zaključili da srednji sloj u BG ne može kupiti stan (dok sa ženom/mužem u zbiru ne dođu do 2k) i dok im baba ne skupi od penzije pomoć za učešće, da li našu državu interesuje da li onda ta osoba može da priušti izdavanje? Ok, neko će reći eno sobe sa TA pećicom u Padinskoj Skeli za 100e i tako vam i treba kad niste IT (možda se neko od ovih što izdaju prepozna), ali to je ispod minimuma za porodicu. Nešto normalno od 60m2 ima tek za oko 500e

EDIT: Šifra "slobodno tržište"

Tako je, a državu realno zabole za ovo. Meni je tip iz Lisabona rekao da većina populacije tamo uopšte ne može da priušti život u gradu. Ko radi u Lisabonu, nije čudno da se preseli čak i sat od Lisabona jer su kirije jako skupe, a cene stanova su nedostižne za većinu ljudi i na kredit.

Suština je da uvek može gore i ne treba očekivati da će država da pomogne ljudima oko ovih stvari. Nego baba da odvaja od penzije pa polako :)
 
Jedan "podatak sa terena": moj poznanik, IT-jevac sa 20 god iskustva, kupio je 4-soban stan u Beogradu, mislim da je novogradnja ali nisam siguran. Ne znam mnogo detalja, nismo bliski, na tu temu smo razmenili samo par recenica, ali mi je rekao da je prodao trosoban stan iz nasledstva i uzeo stambeni kredit da bi to izfinansirao. Znaci ko nema nasledstvo ili ne moze da nabavi evro po niskoj nabavnoj ceni tesko moze da kupi stan.
Lol, koji info. Ne znaš ni mesto ni lokaciju ni veličinu stana (4-soban može biti od 80 do 180 m2) ni da li je starogradnja ili novogradnja, ali bitno da si zaključio da "Ko nema nasledstvo ili ne nabavlja evro po niskoj ceni teško može da kupi stan". Logika na nivou petog osnovne. Podseća me na situaciju kada si svojevremeno pisao za svog rođaka koji je kupio stan "negde oko Slavije" za 1800 po m2. Nisi ni tad znao da kažeš da li je to stan ili možda kakav podrum, gde se nalazi itd. ali važno da si neki zaključak stvorio sebi u glavi...
 
Ja ne znam samo zasto ljudi misle da kako bude dolazio zapadni standard kod nas nece doci i zapadni problemi (da putujes 1-1.5h na posao kolima jer ne mozes da priustis stan pri centru BGa).

Ako smo posle 2050 strana zaključili da srednji sloj u BG ne može kupiti stan (dok sa ženom/mužem u zbiru ne dođu do 2k) i dok im baba ne skupi od penzije pomoć za učešće, da li našu državu interesuje da li onda ta osoba može da priušti izdavanje? Ok, neko će reći eno sobe sa TA pećicom u Padinskoj Skeli za 100e i tako vam i treba kad niste IT (možda se neko od ovih što izdaju prepozna), ali to je ispod minimuma za porodicu. Nešto normalno od 60m2 ima tek za oko 500e
Ovo je cak i super u odnosu na neke druge zemlje, gde bi sa istim ovim slucajem kupovao stan u Rumi / Staroj Pazovi a ne pri centru glavnog grada.
 
Zato što ljudi koji su nekad otišli u te velike evropske ili USA gradove su svesni koliko je Beograd smeće u poređenju s njima, pa im je teško da premoste u glavi da smo pri vrhu liste po nepriuštivosti stana.
Ja se slazem sa time, ali mislim da je trend da stvari nece biti bolje vec samo iste ili gore sto se tice kupovine stana.
I da cemo za 10 godina pricati kako bracni par treba da zaradjuje 3000 eur a da im roditelji dotiraju 15,000 eur za ucesce da bi kupili stan.

Vise mislim da su kod nas trenutno dosli zapadni problemi ali ne i zapadne plate.
Ali ima i ljudi koji bi odbili da zive u npr Staroj Pazovi a rade u NBGD iako bi mogli da ustede vrv 300 eur vise mesecno samo tim potezom, sto je meni suludo, ja sam svojevremeno isao na posao iz Batajnice do Stepe Stepanovic svaki dan jer nije bilo logike da dajem 300-400 eura mesecno od plate na kiriju + troskove.
 
Malo sam istrazivao koji % budzeta se trosio na plate drzavnih cinovnika i penzije po godinama. To ovako izgleda:
2008 38
2009 40
2010 42
2011 42
2012 42.5
2013 41
2014 38
2015 36
2016 35.5
2017 34.5
2018 36.2
2019 37.2
2020 38.5
2021 39.8
2022 41
2023 42.2
2024 nema jos podataka. Bice oko 42.6-43
2025 imamo dodatno povecanje. Bice oko 43-43.5 verovatno.

Ono sto je zanimljivo za period 2009-2011 je da smo tada najveci procenat budzeta davali na plate i penzije i da su tada bile najskuplje nekretnine. Cene su toliko narasle da je promet stao oko 2011. Prvi put smo imali useljive stanove bez kupaca (kao danas npr).

Najbolji period za kupovinu je bio kada se najmanji % budzeta trosio na plate i penzije tj 2015-2017 godine.

2024 i 2025 godina ce prema ovom pregledu biti godine sa najvecim % trosenja budzeta na plate i penzije ikada.

Sami izvedite zakljucke koje zelite.
Najbolji dokaz da drzava nema nista sa cenama nekretnina 🙂. Pumpaj plate dok ne crkne trziste. A kad crkne, onda price, glomazan drzavni aparat. Mnogo se izdvaja iz budzeta. Smanjuj splate i penzije. Zabrana zaposljavanja itd itd. Oni prethodni su krivi. Mi vas spasavamo od bankrota i tako to 🙂.
Da li je neko cuo da cemo od 2025 izdvajati preko 43% buzeta na plate i penzije? Naravno da nije. Ne odgovara narativu. Sve dok ne ugine trziste
 
Poslednja izmena:
Malo sam istrazivao koji % budzeta se trosio na plate drzavnih cinovnika i penzije po godinama. To ovako izgleda:
2008 38
2009 40
2010 42
2011 42
2012 42.5
2013 41
2014 38
2015 36
2016 35.5
2017 34.5
2018 36.2
2019 37.2
2020 38.5
2021 39.8
2022 41
2023 42.2
2024 nema jos podataka. Bice oko 42.6-43
2025 imamo dodatno povecanje. Bice oko 43-43.5 verovatno.

Ono sto je zanimljivo za period 2009-2011 je da smo tada najveci procenat budzeta davali na plate i penzije i da su tada bile najskuplje nekretnine. Cene su toliko narasle da je promet stao oko 2011. Prvi put smo imali useljive stanove bez kupaca (kao danas npr).

Najbolji period za kupovinu je bio kada se najmanji % budzeta trosio na plate i penzije tj 2015-2017 godine.

2024 i 2025 godina ce prema ovom pregledu biti godine sa najvecim % trosenja budzeta na plate i penzije ikada.

Sami izvedite zakljucke koje zelite.
Najbolji dokaz da drzava nema nista sa cenama nekretnina 🙂.
Jedan od najkvalitetnijih i najjasnih podataka koji sam video ...hvala...al stvarno. Izuzetni podaci i veoma primenljivi.
 
Vrh