Šta je novo?

Cene nekretnina

I naš biznismen, bivši gradonačelnik Beograda ima imovinu svuda. Ako je vlasnik, ne znaci da ce tu da zivi.
Taj od 700e može da kupi stan nikad. Taj od 700e može jedino da rentira. Do 1400e po porodici ili manje ima više od 60+% grada. Zanemarimo naš mikro svet gde svi zaradjuju dobro. Ovo je realnost. Njima možeš da izdaš stan do 500e. 300e troškovi. 600e hrana i odoše plate. Nemaju da plate više.
Njih ne zanima da li si ti platio 3,4,5,10k po kvadratu i tvoj ROI i zlatnih 5%. Svako povećanje minimalca pojede inflacija i realna zarada je sve manja. Ušli smo u period kumulativne inflacije. Pogotovo u Srbiji.
Njima izdaješ jer ne mogu da kupe.
A te priče, kupi stan od 40m2 za 170k, garažu za 30k, opremi za 15k i izdaj Rusima lagano za 1200e ne pije vodu više. Ispod 900 ti se npr ne isplati da izdaješ a sve manje zakupaca ima po toj ceni.

Ok, ali koja je kriticna masa kojoj je namenjen taj projekat za zivot? i po kojim cenama obzirom da vecina porodica moze da izdvoji maks 500 eur za stanovnaje, ,makar na osnovu ovoga sto si ti pisao pre neki dan....
 
1727791290009.png
 
Ok, ali koja je kriticna masa kojoj je namenjen taj projekat za zivot? i po kojim cenama obzirom da vecina porodica moze da izdvoji maks 500 eur za stanovnaje, ,makar na osnovu ovoga sto si ti pisao pre neki dan....
Po starim cenama uspesnim ljudima u svojoj profesiji. Kad je cena presla 2400 a kamate porasle....Po novim cenama pa npr....Onaj ko je nasledio starogradnju u blizini. Ima ustedjevinu (nasledstvo ili stednja) . Proda starogradnju, doda novac koji ima i podigne kredit. Navikao je tu.....
Samo sto to sa porastom cena ide sve to mnogo sporije i sporije.
Ostale primere sam vec naveo.
 
Ako svi sa novcem idu u novogradnju - ko su kupci starogranje iz 1972. po akcijskoj ceni od 2500-3200/m2 u izvornom stanju?
 
Ako svi sa novcem idu u novogradnju - ko su kupci starogranje iz 1972. po akcijskoj ceni od 2500-3200/m2 u izvornom stanju?
Upravo tako, kad pitaš ko kupuje novogradnju, oni što su nasledili starogradnju. A ko kupuje tu starogradnju, koja po cenama prati novogradnju, to se ne zna. Pretpostavljam da ne kupuju biznismeni, tajkuni i političari.
 
Ako svi sa novcem idu u novogradnju - ko su kupci starogranje iz 1972. po akcijskoj ceni od 2500-3200/m2 u izvornom stanju?
Tacnije 2000-2400....ljudi koji nisu nasledili stan u Beogradu. Zive i rade tu, imaju jaca primanja. Prodaju roditelji neki plac ili dignu kes kredit da im pomognu da imaju za ucesce. Pa sredice se nekad....vazno da se ne placa kirija.
 
Ja bih voleo da znam ko kupuje i novogradnju, jer statistički bi trebalo da imamo ogromnu količinu neprodatih stanova u gradu. Od 2020. je u BG izgrađeno sigurno 40.000 novih stanova.
 
Pitanje je samo da li ce drzava da bude u fazonu "gradnja ne sme da stane" i opet zacementiraju provizije banki.
Isto mislim da je EXPO sell the news, ali ja kupujem stan ne gledajuci da ga prodajem (kao i buduce) pa mi je svejedno, na makro nivou kroz 30 godina bicu u debelom plusu.
Pa nece da stane gradnja i da propadnu firme. Smanjice se ponuda i gradice se hoteli, ultra lux projekti i lokacije. Onda izgradnja infrastrukture po Srbiji (treba da se potrosi 18-20 milijardi kredita za expo). Deo iznosa se drzava zaduzila cak od komercijalnih banaka po 8%
 
Tacnije 2000-2400....ljudi koji nisu nasledili stan u Beogradu. Zive i rade tu, imaju jaca primanja. Prodaju roditelji neki plac ili dignu kes kredit da im pomognu da imaju za ucesce. Pa sredice se nekad....vazno da se ne placa kirija.
Upravo, bracni par koji u totalu zaradjuje 2000 eur nije toliko daleko od stana cak i po ovim cenama.
Neka su troskovi 1500 eura, 500 eura se stedi znaci 6000 eur godisnje, kroz 5 godina 30,000 i nek im ispomognu roditelji (znaci 2x porodice po 5000 eura) i eto ucesca od 40,000 eura sto je dovoljno za nekretninu do 200,000 EUR sto i po cenama od po 2500 eur/m2 je 80m2 sasvim dovoljno da nikad ne promene taj stan je solidan za zivot i porodicu.

2000 eura kombinovano za BG nije nemoguce, niti je nemoguce da porodica ispomogne svoju decu sa 5000 eur makar i oni uzeli kes kredit.

Ja bih voleo da znam ko kupuje i novogradnju, jer statistički bi trebalo da imamo ogromnu količinu neprodatih stanova u gradu. Od 2020. je u BG izgrađeno sigurno 40.000 novih stanova.
Privatnici, IT sektor, ljudi koji prodaju nekretninu koju su kupili pre 10 godina npr, itd.
 
Privatnici, IT sektor, ljudi koji prodaju nekretninu koju su kupili pre 10 godina npr, itd.

Hteo sam da kažem, ne znam više ni to ko kupuje jer statistički ne možeš da vidiš šta se dešava sa tim novoizgrađenim stanovima. Zavod za statistiku kaže da je u Srbiji od 2020. godine izgrađeno 110-120k stanova. Neka je trećina u BG, ti u transakcijama ne možeš da prebrojiš da je to prodato. Ovako ispada da postoji ogroman višak na nivou grada, a da oni nastavljaju da grade nove projekte.
 
Upravo, bracni par koji u totalu zaradjuje 2000 eur nije toliko daleko od stana cak i po ovim cenama.
Neka su troskovi 1500 eura, 500 eura se stedi znaci 6000 eur godisnje, kroz 5 godina 30,000 i nek im ispomognu roditelji (znaci 2x porodice po 5000 eura) i eto ucesca od 40,000 eura sto je dovoljno za nekretninu do 200,000 EUR sto i po cenama od po 2500 eur/m2 je 80m2 sasvim dovoljno da nikad ne promene taj stan je solidan za zivot i porodicu.

2000 eura kombinovano za BG nije nemoguce, niti je nemoguce da porodica ispomogne svoju decu sa 5000 eur makar i oni uzeli kes kredit.


Privatnici, IT sektor, ljudi koji prodaju nekretninu koju su kupili pre 10 godina npr, itd.
Zaboravio si jednu stvar a to je nerealan porast vrednosti nekretnina svake godine. Pojede stednju. Stedis 5k godisnje a cena raste 8-10k svake godine. Ti si napravio taj plan da kupis 80m2 tamo 2018 i krenuo si da stedis 5000evra. Sada, nakon 5 godina rigorozne stednje imas 25k ali cene su porasle kao i kamate. Ako neko ima platu 1000e, moze da podigne kredit 100k, 565e na 30 godina. Umesto 80m2, sada roditelji dizu kes kredit i daju deci da makar kupe 50-55m2 za 140-160k na kredit od 30 godina sa ratom od 565e. Kada skupe novac tek za 4-5 godina, mogu da razmisljaju o renoviranju.
Ovo je sve u idealnom scenariju u kom ne moraju da placaju kiriju i nemaju decu pa mogu da stede. U stvarnosti, ovaj par ne moze da kupi vise ok 40-tak m2 starogradnje i to ako im roditelji daju vise od 50% kesa da bi imali za ucesce.
 
Poslednja izmena:
Privatnici, IT sektor, ljudi koji prodaju nekretninu koju su kupili pre 10 godina npr, itd.
Zna li se podatak u vezi demografije kupaca? Koliko ima Rusa?

Zašto ovakav rast nije postojao 2016-2020? Velika ekspanzija u količini novca u opticaju početkom štampanja procentualno veoma visoko i obično i završi u rukama par korporacija i najbogatiljih ljudi a ne srednje klase niti čak visoke klase. I ovo nije samo moje mišljenje ovo je činjenica ako se pogledaju podaci da je cena nekretnina i nekih drugih asset-a procentualno porasla mnogo više nego % rasta plata u istom periodu. Za 99% posto ljudi nekretnine su postale nedostupnije nego sto su bile pre 4 godine
 
Ovo je ono sto se desava i kod nas. Kapitalizam
ima upravo ovu nuspojavu koja je za sada neresiva.

Pogledajte prilog 213415

Nebuloze ovog tipa ce se verovatno beskonacno vrteti na internetu, nivo otprilike onih poruka "ako ne prosledis ovu poruku onda ce neko blizak tebi umreti...".

Potrebno je minut da se proveri i vidi da nominalni dohodak i nominalne cene nekretnina kroz vreme rastu otprilike slicnom brzinom u srednjem i dugom roku. U kratkom roku moguca su odredjena odstupanja. Tako je u Americi, Srbiji i bilo gde u svetu.

1727797673628.png
 
Ponoviću stoti put na ovoj temi, ne vredi gledati bilo kakve cene nekretnina i upoređivati ih sa bilo čim na nacionalnom nivou. Tržište nekretnina je hiperlokalno.

Da bi se razumela priuštivost nekretnina, treba gledati minimum na nivou grada jer nikog ne zanima da li je neka kuća na kraju sveta skočila u ceni. Tako i ovi indeksi gde se upoređuje "median house price" sa bilo čim su čista glupost.
 
Nebuloze ovog tipa ce se verovatno beskonacno vrteti na internetu, nivo otprilike onih poruka "ako ne prosledis ovu poruku onda ce neko blizak tebi umreti...".

Potrebno je minut da se proveri i vidi da nominalni dohodak i nominalne cene nekretnina kroz vreme rastu otprilike slicnom brzinom u srednjem i dugom roku. U kratkom roku moguca su odredjena odstupanja. Tako je u Americi, Srbiji i bilo gde u svetu.

Pogledajte prilog 213465
Ako gledas ovaj grafikon:
  • 1985. ti je prosecan dohodak domacinstva bio 23.620 USD, a prosecna cena kuce 100.500 USD, sto je racio od 4.25.
  • 2023. je prosecan dohodak domacinstva 80.610 USD, a prosecna cena kuce 501.700 USD, sto je racio od 6.22.
Skoro 50% je losije. Grafik koji si postavio ima tacne podatke ali daje pogresnu sliku jer nije ista skala za prosecan dohodak domacinstva i prosecnu cenu kuce.
2020. je prosecan dohodak domacinstva bio 68.000 USD, a prosecna cena kuca 383.000 USD, sto je racio od 5.63.
Taj racio izgleda zaista raste tokom vremena, ali je do sad rastao relativno sporo, a poslednjih nekoliko godina je bas porastao.
Poslednji put je bio visok 2007. godine, kad si imao prosecnu cenu kuce od 322.100 USD i prosecan dohodak domacinstva od 50.230 USD, sto je racio od 6.41, sto znaci da je tokom SEKE taj racio bio jos gori nego sada, ali se poboljsao. Recimo 2011. je prosecna cena kuce bila 259.700 USD, a prosecan dohodak domacinstva 50.050, USD, sto je racio od 5.19.

Znaci da je taj racio sa 4.25 (1985) porastao na 6.41 tokom SEKE, pa ubrzo pao na 5.19, do 2020. otisao na 5.63, a sad je 6.22.
Najvisi je bio tokom SEKE, a svi znamo sta se nakon toga desilo.

Izvori:
 
Poslednja izmena:
Zaboravio si jednu stvar a to je nerealan porast vrednosti nekretnina svake godine. Pojede stednju.
Pojede, ne pojede svu stednju ali deo ce ti pojesti. Doduse imali smo neverovatan scenario oko korone, sad uzimati taj rast kao nesto sto ce se desavati svake godine je suludo.
Ne stampa se 70% novca svake godine kao sto se desilo za vreme COVIDa.

Sada, nakon 5 godina rigorozne stednje imas 25k
Hoces da kazes da 2 odrasle osobe u BGu ne mogu da zive lagodno sa 2000 EUR i da im na obican zivot odlazi vise od 1600 eur? I da je to rigorozna stednja?
Posto u svom primeru dajes primer od 25k sto je 400*12*4 otprilike, tj 400 eur stedeti 4 godine.

Ako neko ima platu 1000e, moze da podigne kredit 100k, 565e na 30 godina. Umesto 80m2, sada roditelji dizu kes kredit i daju deci da makar kupe 50-55m2 za 140-160k na kredit od 30 godina sa ratom od 565e. Kada skupe novac tek za 4-5 godina, mogu da razmisljaju o renoviranju.
Ja sam rekao bracni par, i druga plata ucestvuje u iznosu za max ratu. Ako su mogli da stede 400 eur uz kiriju, mogu i da plate ratu vecu od 565 EUR, i mogu da ustede za renoviranje kroz 2-3 godine i to full renoviranje stana, a ne polovicno.
Opet, 25k + da im roditelji pozajme po 5000 eur je 35,000. I u tvom primeru eto, to bi bilo ucesce za 175k stan, sto je po ceni 2500 eur/m2 opet 70m2.
Eto nek bude da im je taj drastican skok pojeo 10m2 od planiranog, opet je 70m2 OK kvadratura.

Ovo je sve u idealnom scenariju u kom ne moraju da placaju kiriju i nemaju decu pa mogu da stede. U stvarnosti, ovaj par ne moze da kupi vise ok 40-tak m2 starogradnje i to ako im roditelji daju vise od 50% kesa da bi imali za ucesce.
Ko pravi decu bez stana svesno to radi i zna da ce mu to drasticno smanjiti mogucnost kupovine stana, barem se nadam.
Ako neko ko zaradjuje u zbiru 2000 EUR i NE PLACA kiriju stedi 400 EUR i ti smatras to rigoroznom stednjom ja ne znam o cemu mi pricamo ovde, ti ljudi ne umeju sa parama apsolutno i ne cudi me sto nemaju stan.

Ovo za vise od 50% kesa necu da komentarisem, previse pricate napamet stvari, poznajem dosta ljudi koji su se skucili u ranim 30im upravo stedeci po par stotina eur mesecno + im uleteli roditelji jednokratno ili familija, jer se zna da ce se ti dugovi vratiti a u pitanju je porodica i stambeno pitanje.
 
Pojede, ne pojede svu stednju ali deo ce ti pojesti. Doduse imali smo neverovatan scenario oko korone, sad uzimati taj rast kao nesto sto ce se desavati svake godine je suludo.
Ne stampa se 70% novca svake godine kao sto se desilo za vreme COVIDa.


Hoces da kazes da 2 odrasle osobe u BGu ne mogu da zive lagodno sa 2000 EUR i da im na obican zivot odlazi vise od 1600 eur? I da je to rigorozna stednja?
Posto u svom primeru dajes primer od 25k sto je 400*12*4 otprilike, tj 400 eur stedeti 4 godine.


Ja sam rekao bracni par, i druga plata ucestvuje u iznosu za max ratu. Ako su mogli da stede 400 eur uz kiriju, mogu i da plate ratu vecu od 565 EUR, i mogu da ustede za renoviranje kroz 2-3 godine i to full renoviranje stana, a ne polovicno.
Opet, 25k + da im roditelji pozajme po 5000 eur je 35,000. I u tvom primeru eto, to bi bilo ucesce za 175k stan, sto je po ceni 2500 eur/m2 opet 70m2.
Eto nek bude da im je taj drastican skok pojeo 10m2 od planiranog, opet je 70m2 OK kvadratura.


Ko pravi decu bez stana svesno to radi i zna da ce mu to drasticno smanjiti mogucnost kupovine stana, barem se nadam.
Ako neko ko zaradjuje u zbiru 2000 EUR i NE PLACA kiriju stedi 400 EUR i ti smatras to rigoroznom stednjom ja ne znam o cemu mi pricamo ovde, ti ljudi ne umeju sa parama apsolutno i ne cudi me sto nemaju stan.

Ovo za vise od 50% kesa necu da komentarisem, previse pricate napamet stvari, poznajem dosta ljudi koji su se skucili u ranim 30im upravo stedeci po par stotina eur mesecno + im uleteli roditelji jednokratno ili familija, jer se zna da ce se ti dugovi vratiti a u pitanju je porodica i stambeno pitanje.
2000evra danas i 2018 nije ista plata....2000 evra danas je 2018 oko 1300-1400e. Diskontovao sam. Zato kazem 400e u proseku. Neka ti kazu ostali, da ne pisem samo ja da li je realno ili nije.
A veruj mi, ljudi koji su pokusavali ovako bez pomoci su prosli kao bosi po trnju.
50% od ucesca tj 10% vrednosti nekretnine. Na to sam mislio kao pomoc od roditelja.
 
Ja ne znam nikoga ko se skućio štedeći par stotina evra mesečno. Svaka čast tvojim prijateljima.

Većina oko mene je nešto nasledila ili dobila značajnu finansijsku injekciju roditelja.
Pa i u mom primeru im je dato 10,000 eur, po 5000 eur od strane svake porodice.
Zavisi dosta od rodbinskih i prijateljskih veza, bilo je situacija gde se od ovoga pozajmi 500 eur, od ovoga 1000, roditelji ti daju 3500, slicna kombinacija sa druge strane porodice i skupi se.

E sad neko ko nema mrezu prijatelja i porodice da se osloni, drasticno se menja scenario, ali tako je za sve vezano u zivotu ako nemas taj sistem podrske.

Ja sam u 2 situacije pozajmljivao pare ljudima da obezbede stambeno pitanje, najboljem drugaru 13,000 eur i tetki 7000 eur, oboje su uredno vracali te pare nakon sto je stan kupljen jer umesto da moraju da stede pare i placaju kiriju, placaju ratu a meni vracaju kako stignu.
 
Ja ne znam nikoga ko se skućio štedeći par stotina evra mesečno. Svaka čast tvojim prijateljima.

Većina oko mene je nešto nasledila ili dobila značajnu finansijsku injekciju roditelja.
Isto. Znam za situacije koji su posle faksa isli na brod, aljasku, stjuardese 3 godine da skupe za ucesce. Nakon toga su se ovde zaposljavali i dizali kredite
 
Isto. Znam za situacije koji su posle faksa isli na brod, aljasku, stjuardese 3 godine da skupe za ucesce. Nakon toga su se ovde zaposljavali i dizali kredite
Jbg svacija prica je drugacija, nekome zivot majka nekome maceha.
Znam i ljude koji su se rodili i vec imali stan spreman za njih a sa druge strane neko stedi 10 godina da skupi za ucesce i inflacija ga ubija.

Znam da je jedan moj drugar se sa sirom familijom bio bas zaduzio i onda vracao kako je znao i umeo, ako nema para isao pomagao im fizikalisanjem gradjevinskim poslovima, i trebalo mu je dosta godina da se raskusura sa celom familijom, ako nista barem ti porodica ne trazi kamatu a ne placas drugome kiriju.
 
Vrh