Šta je novo?

Cene nekretnina

Sve se slažem ali zato i uvek naglašavam da će se zato emigracija pametnih ljudi nastaviti. Na zapadu se zna, završiš xy školu, to te košta xy € ali postoji neformalna ili formalna minimalna zarada (tj početna plata koja će odmah nadmašiti zaradu molera preduzetnika (uz duzno postovanje)).
Zasto bi neko kod nas zavrsavao fakultet ako moze sa 16 godina da uzme jarca i za par godina zaradjuje isto ili vise. To na Zapadu nije slucaj naravno.
Dodatno urusavanje svih sfera u Srbiji se nastavlja nazalost 🙂
Slucaj je i na zapadu itekako. Znas li uopste koliko zaradjuju nasi gradjevinci u inostranstvu? Ako je lako ti uzmi jarca i jasi, ko brani tebi ili bilo kome sa 16 godina?
 
Kakva ribolovacka prica. Davne 2015, na pocetku prodaje, kvadrat u BW Residences je bio 3000 evra, a 2016. u soliterima 2400.

Sada, 8-9 godina kasnije, kvadrat u skupljim zgradama je oko 5000, a u jeftinijim 4000.

Mozete proveriti sami na cenenekretnina.rs ili cenestanova.com.
Zapravo ne. Ne znam da li ste se ikad raspitivali za stan tamo. Ja jesam davne 2016/2017. Bw residences je rasprodat po okvirnoj ceni od 2000e + pdv ( neki su bili 1800, neki 2200, mozda se nasao neki u prizemlju za 1250+pdv ili ko zna koja kombinacija), soliteri tj vista i parkview 2000,2200+pdv pocetna cena.
 
Poreze i računovodstvo angažuješ računovođu da radi za 100 eur mesečno. Ne treba da znaš ništa.
Itekako moraš, jer nisu sve računovodje iste. Sam se edukuješ da li ćeš biti paušalac, sa ili bez vodjenja knjiga, gde ćeš registrovati firmu itd.. Da li nekog prijaviš na privremeno povremene poslove ili na probni rok ili na neodredjeno ili odredjeno i kakve Ugovore ćeš sastavljati sa zaposlenim. Itd... Računovodja ti samo nešto odradjuje ili daje savete ali ti se kao vlasnik brineš o svemu i svojoj optimizaciji...
Sve se slažem ali zato i uvek naglašavam da će se zato emigracija pametnih ljudi nastaviti. Na zapadu se zna, završiš xy školu, to te košta xy € ali postoji neformalna ili formalna minimalna zarada (tj početna plata koja će odmah nadmašiti zaradu molera preduzetnika (uz duzno postovanje)).
Zasto bi neko kod nas zavrsavao fakultet ako moze sa 16 godina da uzme jarca i za par godina zaradjuje isto ili vise. To na Zapadu nije slucaj naravno.
Dodatno urusavanje svih sfera u Srbiji se nastavlja nazalost 🙂
Moler kada otvori svoju firmu on postaje preduzetnik, pa kasnije može i da zaposli još 40 molera i vodi biznis i bude ozbiljan Izvodjač, treba praviti razlike izmedju nekog ko radi za platu i nekog ko je otvorio firmu gde su mogućnosti beskonačne.
Takodje i kod molera zavisi, neki je odgovoran, brz itd i odradi posao kao za četvoricu i ako naplaćuje po m2 itekako može imati veću platu pa i od direktora filijale.
Na Zapadu se itekako svi bore za tržište i u kapitalizmu je naravno tako.
Završetak faksa je neka ulaznica za neka zanimanja(pre svega neko osnovno znanje za neku sferu), a tek kasnijim napredovanjem i svakodnevnim unapredjivanjem i praćenjem novih tokova u toj sferi i konstantnog učenja novih stvari možeš i da zaradjuješ odlično ako naravno ili otvoriš svoju firmu ili donosiš na neki način veći profit(ili si im vredan)za korporacije.
 
Naravno da postojo faks za to, i drzavni i nekoliko privatnih. High level znanje iz navedenih oblasti dovoljno da se vodi firma nije nikakva naucna fantastika pa da ne postoji faks za to. Osim ako ne govorimo o klasicnim srbskim "gazdama" kojima je bacanje para angazovanje inhouse ili eksternih racunovodja, poreskih savetnika itd jer "mogu ja to sam", ili daj par studenjaka "na neplacenu praksu da se nauce pravom znanju"
Ok ali ti kao vlasnik firme ili preduzetnik treba da se odlučiš za angažovanje tih ljudi, treba da proceniš koga ćeš unajmiti i da li ćeš.
To nije obavezno ni po zakonu da moraš da odradiš.
Ta procena koga ćeš zaposliti ili unajmiti je isključivo na vlasniku.
 
Imas HR agencije za te procene, a i svakako na tim fakultetima ima razne predmete vezane za upravljanje ljudskim resursima pa ti ne bi trebalo biti problem da angazujes racunovodju, poreske konsultante itd.
 
Imaš HR agencije, slažem se, ali ih ima više, a na pojedincu, firmi ili Investitoru je odluka sa kojom će ući u saradnju...
Uglavnom se gleda poslovanje, reference, stabilnost te firme, cena itd..
Korporacije i ostali i za najmanje stvari traže uglavnom 3 ponude od sličnih firmi koje su im zasovoljile neke tražene uslove...
Slično kao i tenderi koji se rade na državnom nivou, samo što je u ovom slučaju to pojedinac, firma itd..
Evo primer kod agencije za nekretnine, imaš ih mnogo, Investitor se odlučuje sa kojom će da saradjuje i ko će da mu radi marketing.
 
Itekako moraš, jer nisu sve računovodje iste. Sam se edukuješ da li ćeš biti paušalac, sa ili bez vodjenja knjiga, gde ćeš registrovati firmu itd.. Da li nekog prijaviš na privremeno povremene poslove ili na probni rok ili na neodredjeno ili odredjeno i kakve Ugovore ćeš sastavljati sa zaposlenim. Itd... Računovodja ti samo nešto odradjuje ili daje savete ali ti se kao vlasnik brineš o svemu i svojoj optimizaciji...

Moler kada otvori svoju firmu on postaje preduzetnik, pa kasnije može i da zaposli još 40 molera i vodi biznis i bude ozbiljan Izvodjač, treba praviti razlike izmedju nekog ko radi za platu i nekog ko je otvorio firmu gde su mogućnosti beskonačne.
Takodje i kod molera zavisi, neki je odgovoran, brz itd i odradi posao kao za četvoricu i ako naplaćuje po m2 itekako može imati veću platu pa i od direktora filijale.
Na Zapadu se itekako svi bore za tržište i u kapitalizmu je naravno tako.
Završetak faksa je neka ulaznica za neka zanimanja(pre svega neko osnovno znanje za neku sferu), a tek kasnijim napredovanjem i svakodnevnim unapredjivanjem i praćenjem novih tokova u toj sferi i konstantnog učenja novih stvari možeš i da zaradjuješ odlično ako naravno ili otvoriš svoju firmu ili donosiš na neki način veći profit(ili si im vredan)za korporacije.
Pricali smo o preduzetniku otac&sin i o njihovim primanjima u Srbiji u odnosu na fakultetlije. Ne o firmi sa 30-40-100 zaposlenih. Da ne mesamo grandma's and frogs.
Otac&sin varijanta nikada nece imati veca primanjima u odnosu na 2 fakultetlije bez iskustva koje se tek zaposljavaju na zapadu. Plata po satu ce biti ista za iskusnog molera i za nekog ko tek krece da radi. Za samo par godina rada, jasno je ko ce imati vecu zaradu 😉
 
Poslednja izmena:
Zapravo ne. Ne znam da li ste se ikad raspitivali za stan tamo. Ja jesam davne 2016/2017. Bw residences je rasprodat po okvirnoj ceni od 2000e + pdv ( neki su bili 1800, neki 2200, mozda se nasao neki u prizemlju za 1250+pdv ili ko zna koja kombinacija), soliteri tj vista i parkview 2000,2200+pdv pocetna cena.

Zapravo da. Prosecne cene na pocetku su bile te koje sam naveo: oko 3000 evra za BW Residences, 2400 za Vistu i Parkview.

Nijedna od tih zgrada nije rasprodata kao sto se ne rasprodaju ni sada, rasproda se ogranicen broj stanova koje BW dozirano pusta u prodaju u prvim prodajnim danima. Ostatak se prodaje nakon toga godinama.

Da li su neki stanovi prodati za 10-20% manje od proseka - da, kao sto su se neki prodavali i za 10-20% iznad proseka. I sad ima stanova "od 2950 + PDV". Ali ni BW Residences ni Vista ni Parkview nemaju stanove u prizemlju i nijedan stan nikada nije prodat za 1250 evra, sa ili bez PDV, a ne dva komada. U svakom slucaju poredimo prosek i prosek, ne najjeftiniji tada sa najskupljim danas.

Tako da je prica samo vlazni san "investitora koji se takmice u velikim crnim dzipovima, stranim koledzima za decu i mladim ljubavnicama".

Pri tom prosecna kvadratura u BW Residences je 100 kvm, dakle trebalo je imati preko 300k jos pre skoro 10 godina. To je preko 600k danas. Za 600k si nedavno mogao da kupis isti takav stan u Rivieri, koja je mnogo luksuznija zgrada od Residences. Cela ta naknadna pamet ("eh da sam tada kupio...") je smesna jer je BW bio relativno mnogo nedostupniji na pocetku nego sada. Sada je malo skuplji nego neke periferne lokacije tipa Cukaricka padina ili Vidikovac.
 
Kakva ribolovacka prica. Davne 2015, na pocetku prodaje, kvadrat u BW Residences je bio 3000 evra, a 2016. u soliterima 2400.

Sada, 8-9 godina kasnije, kvadrat u skupljim zgradama je oko 5000, a u jeftinijim 4000.

Mozete proveriti sami na cenenekretnina.rs ili cenestanova.com.
Vazi, ako on mene laze lazem i ja vas, al covek je prepun para, nema potrebe da laze za ovakvu stvar
 
Sve se slažem ali zato i uvek naglašavam da će se zato emigracija pametnih ljudi nastaviti. Na zapadu se zna, završiš xy školu, to te košta xy € ali postoji neformalna ili formalna minimalna zarada (tj početna plata koja će odmah nadmašiti zaradu molera preduzetnika (uz duzno postovanje)).
Zasto bi neko kod nas zavrsavao fakultet ako moze sa 16 godina da uzme jarca i za par godina zaradjuje isto ili vise. To na Zapadu nije slucaj naravno.
Dodatno urusavanje svih sfera u Srbiji se nastavlja nazalost 🙂
Nazalost to uopste nije tacno.
Dacu ti primer Italije, koja doduse jeste jedna od najsiromasnijih drzava u Evropi.
Tamo ne postoji minimalac, a mnogi sa faksom rade za npr. 800 evra (pogotovu na jugu) osim specificnih esnafskih zanimanja kao sto su lekari (zato je medicina najtezi faks za upis i po nekoliko godina pokusavaju deca lekara - da ne pominjem one koji to nisu). Jedino ih vadi EU pasos pa idu po Evropi, ali je velika konkurencija, pogotovu sto istocnoevropske zemlje imaju bolji kadar i bolje govore strane jezike.
Ne postoji "zapad" kao takav, na tom zapadu postoje (relativno) bogate zemlje kao Nemacka, Austrija, zemlje Beneluxa i Skandinavija, centralno istocne drzave koji su neka srednja prica ali daleko od ovih, i na kraju ostatak koji je sirotinja (PIGS).
 
Pri tom prosecna kvadratura u BW Residences je 100 kvm, dakle trebalo je imati preko 300k jos pre skoro 10 godina. To je preko 600k danas. Za 600k si nedavno mogao da kupis isti takav stan u Rivieri, koja je mnogo luksuznija zgrada od Residences. Cela ta naknadna pamet ("eh da sam tada kupio...") je smesna jer je BW bio relativno mnogo nedostupniji na pocetku nego sada. Sada je malo skuplji nego neke periferne lokacije tipa Cukaricka padina ili Vidikovac.

Obzirom da svoje postove potkrepljuješ konkretnim i proverljivim metrikama, voleo bih da vidim u kom univerzumu kupovna moć 300k eur 2014. odgovara 600k eur 2024.
U EU za ono što si mogao da kupiš za 300k eur pre 10 godina, danas je potrebno 380k, eur ali ako postoji neki kredibilan izvor koji tvrdi drugačije, zanimalo bi me da saznam nešto novo.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: wk_
Pricali smo o preduzetniku otac&sin i o njihovim primanjima u Srbiji u odnosu na fakultetlije. Ne o firmi sa 30-40-100 zaposlenih. Da ne mesamo grandma's and frogs.
Otac&sin varijanta nikada nece imati veca primanjima u odnosu na 2 fakultetlije bez iskustva koje se tek zaposljavaju na zapadu. Plata po satu ce biti ista za iskusnog molera i za nekog ko tek krece da radi. Za samo par godina rada, jasno je ko ce imati vecu zaradu 😉
Ne pričamo o iskusnom majstoru koji radi za dnevnicu ili po satu nego o preduzetnicima.
Preduzetnik takodje može da proširi firmu, to je ona moja priča o 40 zaposlenih, za par godina i da ima veći profit od doktora nauka u nekoj firmi sa iskustvom od 10+godina.
Znam šta hoćeš da kažeš i tvoju pojentu i to mi je ok.
Ali govoriti da se zapad nešto drastično razlikuje po ovom pitanju nije tačno.Meni su drugari sa vožnjom kamiona u USA i kasnijem ulaganjem u kamione i da kažem osnivanjem firme za to došli do toga da su sada Investitori gradnje u Srbiji jednog kompleksa od nekoliko hiljada m2 u okolini NS-a u Vojvodini. Nikakav faks im tamo nije koristio i zaradili su mnogo više od nekog master ekonomiste koji radi u banci na zapadu sa iskustvom od 10+ godina, njima je trebalo nekih 10god.
Mi smo u dobu kapitalizma i to jednostavno tako funkcioniše i na zapadu.
 
U EU mozda i vredi sada 380k eura kao ranije 300k, ali kod nas ne vredi. Kod nas je dinar ojacao malo, a inflacija rasturila kao u Turskoj. Vec sam pricao, osecam da mi devize znatno manje vrede kod nas nego u Svedskoj, a na stranu sto je kvalitet svega neuporedivo gori. Skart roba kod nas sta god da kupis, od hrane do nekretnina.
 
Ja koliko se sećam 2014, ABlok je koštao u pretprodaji 1450-1600 plus PDV,, gotov Belvil 1550, West 65 u izgradnji je bio 1800. Nešto mi mnogo da je BnV koštao >2K 2016.
 
U EU mozda i vredi sada 380k eura kao ranije 300k, ali kod nas ne vredi. Kod nas je dinar ojacao malo, a inflacija rasturila kao u Turskoj. Vec sam pricao, osecam da mi devize znatno manje vrede kod nas nego u Svedskoj, a na stranu sto je kvalitet svega neuporedivo gori. Skart roba kod nas sta god da kupis, od hrane do nekretnina.
Upravo tako. Još kad za Novu godinu povećaju penzije 10%, pa plate prosvetarima, zdravstvu, i celom javnom sektoru od zaduživanja, a euro ostane 117, ima svi da imamo plate 1,5K evra sa tim što će kilo teletine da košta 20 evra a kilo jabuka 4 evra.
Doduše ti ni u Švedskoj u samoposluzi nemaš ništa da kupiš a da košta manje od 2e. U Finskoj nema ni pola leba, ni kifla bez 3e al tamo je uvek i bilo skupo
 
Poslednja izmena:
U EU mozda i vredi sada 380k eura kao ranije 300k, ali kod nas ne vredi. Kod nas je dinar ojacao malo, a inflacija rasturila kao u Turskoj. Vec sam pricao, osecam da mi devize znatno manje vrede kod nas nego u Svedskoj, a na stranu sto je kvalitet svega neuporedivo gori. Skart roba kod nas sta god da kupis, od hrane do nekretnina.
Ali lira je u odnosu na eur oslabila 15x u proteklih 10 godina, a paritet dinara u odnosu na eur je ostao isti, tako da ne znam bas koliko je ovo relevatno poređenje
 
To je kao kad bi rekao da svaki drugi covek koga sretnes na ulici ima platu 1000e. Sta ako ne idu u ikeu? I ne, nisu svi u Beogradu, ima ih dosta i u NS. A kako u NS tako i u BG na igralistima su vecinom oni sa decom. Dakle ne od 10 dva nego od 10 rusa dva nasa.
Vidi, ako je 10% dece u Beogradu iz Rusije, kako u školi mog sina ruske dece ima komada 1? I to u sred NBG. Brojevi se apsolutno ne slažu.

Kada je stiglo 100.000 ljudi iz Krajine i sa Kosova, bukvalno smo imali izbegličke logore. Sad odjednom BG ima 50.000 opremljenih stanova spremnih da se Rusi usele u roku od odma'.
 
Vrh