Šta je novo?

Cene nekretnina

@Delija Nije bas dar s neba. To se zove odlucnost... kao kada Marsal Tito kaze Staljinu "Njet" isto tako kako mladji Marsal Vucko kaze Solcu i Makronu "Odje*bi u skokovima". :) Da su uvedene sankcije, ne bi bilo ruskih dzakova para.
 
Ово се поклапа са информацијом коју имам ја од једног руског власника ИТ компаније. Он каже да бројка осцилира од 250 до 300к а да је број пријављених 50к. На основу тога су вероватно из МУП-а и извукли цифру од 250к.

Већина тих људи се неће вратити у Русију јер су им послови везани на овај или онај начин за запад и западне сервисе и због тога им је Србија најбоља од опција од свега неколико које имају.

Рачунајући урбани Београд ми смо дакле имали практично инстант скок високоплатежног становништва од неких 40% и отуда ове сулуде цене. Преко ноћи смо изашли из свих реалних економских оквира кад је у питању потрошња и посебно некретнине. Овај режим је добио дар са неба као и сви његови поданаци, власници више некретнина, шверцери, шпекуланти, крипто коцкари и остали шљам.

Са друге стране, да певамо од среће што су нам дошли углавном пристојни, бенингни, еманциповани људи а не знамо сви који. Београд би тако изгубио последњу компаративну предност коју има а то је општа безбедност, посебно за жене.
Bravo, dobro zapažanje. Samo jedno pojašnjenje u vezi famoznog IT-ja jer se to ovde u Srbiji dosta mistifikuje.
Rusija ima prilično jak IT sektor I pre rata u Ukrajni tamo su poslovale sve najveće svetske tech kompanije. Niko nije lud da se odrekne takvih kadrova uprkos sankcijama i ne znam čemu i svi oni su dobili vize da dođu da rade u USA. Ovi što su došli kod nas su realno treća liga za ruske standarde, ali koliko vidim i medju njima ima onih koji dobijaju poslove u EU i lagano napuštaju Beograd. Da se vrste u Rusiju naravno da nije opcija, makar ne u ovom životu.
 
Ja samo mislim da mi ovde zamenjujemo teze: nije kriv Rus što je skočila kirija
nije kriv ni što je poskupeo kvadrat
nije ni gazda pohlepan što isteruje studente

Gazdi nudili 200e studenti eto sad se pojavio Rus nudi 300e. Gazda gleda da iskoristi priliku.
Rus obilazi middle i lower range nekretnine i nudi 5-10K više. Deda umišlja da njegov raspad od stana iz 60tih vredi 3K kvadrat. Svi koriste situaciju

Pogrešna adresa.
Nije kriv ni gazda ni rus, kriv je sistem koji nema nikakvu politiku.
Je li turistička viza 30 dana ili nije? Kako to misle izađu u Bosnu popiju kafu, lupe im pečat, i sede opet 30 dana?

Kako sad se deli boravište na osnovu toga što osnuju firmu za 5 minuta, kupe stan za 100K (umesto da granica bude 250 ili 500K) i dobiju papire na 3god. Sutra državljanstvo i eto ti političke i to parlamentarne stranke koja hoće svoja prava.
Zna se šta je politički progon, disidentstvo i ko može da aplicira za azil a ne da se primaju ljudi koji bi samo prelazno da nastave normalno poslovanje. Ti nek produže u Portugaliju pa nek njima pumpaju cene nekretnina, ima u Lisabonu da se oduseve kad skoče kirije
Šta ćemo za radna mesta gde nema radne snage?
Eto neko napisa ušao u KFC na studentskom trgu, tamo 10 crnaca iza pulta samo menadzer belac.
Rus/Ukrajinac neće da radi u KFC i neće da vozi autobus, dakle ne popunjavaju niže plaćena mesta. Nepalac i Bangladešanin voze autobus. Nemamo ko da nas leči, nije sve ni u IT-u.
Gde je rus lekar, arhitekta, naučnik, baletan, muzičar pa da kažemo eto stvarno digli nivo društva ko beli rusi 1930tih? Na kraju ćemo postati Kazablanka.ko u filmu

I naši su 90tih bežali od rata na Kipar, Maltu, u Prag sa jednim koferom, pa ko je realno dobio azil? Na prste da se izbroji. Razlika što su naši tada bili u 90% slučajeva slepci i teška sirotinja
Zemlje koje su nas primale su Kanada, Zeland i Južna Afrika jer su im trebali ljudi i to da potpišeš da nisi učestvovao u ratnim dejstvima. Ovi ostali su prali sudove po Evropi pa se ženili ili muljali nešto da završe papire.
Nemam ništa protiv bilo koga (i u Hrvatskoj i Sloveniji rade tajlanđanke u pekarama, Indijci poštari itd) ali bi želeo da znam koja je to naša srednjeročna ili dugoročna politika imigracije i zapošljavanja, ako postoji, ili ćemo i mi da pravimo papazjaniju.
Na kraju sve to utiče na nekretnine
NASA POLITIKA JE DA SIROTINJA I KASIRKE NAPUSTE SRBIJU! UPALI NAM RUSI U MED! KONACNO RESENJE ISELJENJA SIROTILJE JE BLIZU!
 
NASA POLITIKA JE DA SIROTINJA I KASIRKE NAPUSTE SRBIJU! UPALI NAM RUSI U MED! KONACNO RESENJE ISELJENJA SIROTILJE JE BLIZU!

Ja mislim da mi nemamo nikakvu politiku u bilo čemu ni u narednih godinu dana a kamoli u narednih pet ili deset godina, sem da se lapa lova što više
 

Prilozi

  • 20240922_201825.jpg
    20240922_201825.jpg
    93,5 KB · Pregleda: 27
U BG animozitet medju gradskim opstinama, kamo li prema dosljacima i migrantima. Vracarci pezorativno o dorcolcima, dorcolci pezorativno o svima ostalima, svi ostali pezorativno o NBGdjanima iz spavaonica, elitni NBGdjani pezorativno o NBGdjanima iz novigradnji a da ne spominjemo mirijevo/vozdovac ili daleko bilo periferiju..
...i za kraj nikad prevaziđen pežorativan odnos starog agentskog dvojca "čiča Dobri dobitnik svilene leptir mašne iz 2016 i lepi Mića" o Zlatiboru...ali pošto su u pitanju silni milioni koji se prelivaju sa BG tržišta nekretnina u turizam, pustićemo ih da nastave sa neinventivnom antireklamom iz praznog i zadimljenog show room kontejnera :cool:
 
Ja mislim da mi nemamo nikakvu politiku u bilo čemu ni u narednih godinu dana a kamoli u narednih pet ili deset godina, sem da se lapa lova što više
A ko nam je kriv sto nemamo ljude za nisko platezna mesta? Dakle Rusi su krivi jer su vecinom visokoplatezni. Da nam je dosla sirotinja bolje bi nam bilo? Da je dosla sirotinja sad bi slusali kuknjavu ljudi koji rade na niskoplateznim mestima kako im Rusi pootimase sve poslove i rade za manju platu. Narodu se ne moze ugoditi.
 
Dobro razmisljanje, al oni bi zamenili Nepalce i Bangladesane. Cak bi nesto srpskog razumeo kad pitam Rusa majstora/sofera u Gsp. Ovako Nepalac je potpuno verbalno neupotrebljiv ako ga pitam za neku ulicu i sl.
 
A ko nam je kriv sto nemamo ljude za nisko platezna mesta? Dakle Rusi su krivi jer su vecinom visokoplatezni. Da nam je dosla sirotinja bolje bi nam bilo? Da je dosla sirotinja sad bi slusali kuknjavu ljudi koji rade na niskoplateznim mestima kako im Rusi pootimase sve poslove i rade za manju platu. Narodu se ne moze ugoditi.
Onda ne bi slušali kuknjavu 90% članova ovog topica kako su nekretnine preskupe i kako ne mogu da dođu do krova nad glavom, a to i jeste tema ovde.
 
Znači ok je kad niskoplatežni kukaju jer svakako ne mogu do svog krova nad glavnom, ali nije ok kad "srednje" platežni kukaju jer su oni bolji od drugih i zaslužuju svoj krov nad glavom dok niskoplatežni ne? Da podsetim, nekretnine su bile skupe i pre dolaska Rusa, pogledati temu pre njihovog dolaska.
 
Ja nisam napisao da su stranci krivi, nego sistem koji im je omogućio da kupe bilo kakvu nekretninu, makar i od 50K i dobiju boravište na 3god. To je nonsens i direktni atak na buduće domaće kupce, (i niže i srednje platežne) i ne postoji nigde u Evropi izuzev u Italiji gde kupiš kuću negde u bestragiji za evro ali moraš da uložiš tipa 100K da je renoviraš
 
Bravo, dobro zapažanje. Samo jedno pojašnjenje u vezi famoznog IT-ja jer se to ovde u Srbiji dosta mistifikuje.
Rusija ima prilično jak IT sektor I pre rata u Ukrajni tamo su poslovale sve najveće svetske tech kompanije. Niko nije lud da se odrekne takvih kadrova uprkos sankcijama i ne znam čemu i svi oni su dobili vize da dođu da rade u USA. Ovi što su došli kod nas su realno treća liga za ruske standarde, ali koliko vidim i medju njima ima onih koji dobijaju poslove u EU i lagano napuštaju Beograd. Da se vrste u Rusiju naravno da nije opcija, makar ne u ovom životu.

dosta rusa radi u microsoftu u bgu, samo su relocirani

wargaming, playrix jaki gaming kompanije sada su u bgu i nsu

ne bih rekao da su treca liga, nego se svi frljamo hipotezama
 
Znači ok je kad niskoplatežni kukaju jer svakako ne mogu do svog krova nad glavnom, ali nije ok kad "srednje" platežni kukaju jer su oni bolji od drugih i zaslužuju svoj krov nad glavom dok niskoplatežni ne? Da podsetim, nekretnine su bile skupe i pre dolaska Rusa, pogledati temu pre njihovog dolaska.

jesu bile skuplje, ali ja se secam maja 2022, gde zbog hajpa rusa, svi stanovi koji su se prodavali u blokivims 21-30 se povecala cena za minimum od 30k za nedelju dana
 
Mislim da se cene stanova nisu toliko povećale koliko cene kirija što je posledično usledilo povećanju broja APP oglasa. Pa evo ovde na temi imamo člana koji prodaje nekretninu za onoliko koliko mu treba, da plati notara u Francuskoj, stan, troškove opremanja, dolazaka... jbg.
 
moguce za kirije, ja sam srecom imo uplaceno godinu dana unapred i kupio stan u medjuvremenu, ali su svi agenti furali pricu sa rusima, mislim to sam licno doziveo, iako niko od njih nije kupovao
 
Po meni kvartet sam uvek gledao kao lower end BNV jer niti su visoke kao ostale niti su pri obali, i sam osecaj je da nisu "lux" kao neke druge BNV zgrade.
Jednostavno moras imati i nesto nizeg ranga da bi upsellovao jaci rang i imao ga za poredjenje.
Nisu premium kao ove do reke, to se slažem.
Nisam zagledao sada materijalizaciju jednih i drugih, ali tako se predstavlja i verujem da su to i odradili tako.
Ovo je odlična cena za taj stan i zgradu, verujem da je pojedinačan slučaj i da se nekome žuri i hoće keš i to je prilika.
Ipak 3500eur BNV nova zgrada ok stan i useljiva ove godine je za mene novost na oglasima.
Za nepremijum je trenutno oko 4000eur sa time da čekaš da se izgradi zgrada 2god.
 
Sto se tice BNV, znam da je komsija uzeo 2 stana kada je tek krenuo projekat, kvadrat ga je izasao 1250 eura, to su bukvalno bile prve zgrade, nije zadovoljan kvalitetom, ali eto, zaradio je na oba stana po 3 puta od ulozenog, i jos ih je izdavao godinama
 
Zarad nivoa ovog foruma da prokomentarišem da mi liče na čiste seljobere i gedžovane! Nekad pre drugog sv.rata investitori su se takmičili ko će lepšu i bolju zgradu da napravi, ko će na kraju svog života kroz Zadužbinarstvo više da ostavi svom rodu...otud i tako prelepe predratne zgrade u centru Beograda i drugih gradova, sa ornamentikom i lepotom dostojnom pariskih zgrada. A ti stari investitori su bili fabrikanti i trgovci svinjama, opancima, šljivama, kožom, sapunom, čojom i suknom i dr. Često su bili samo u OSNOVI PISMENI, ali to ih nije sprečilo da teže lepom, uzvišenom i dugotrajnom ! Svaki minut u čitanju sledećih tekstova je zlata vredan, da se vidi da je unutrašnja želja i zdrav srpski i svetosavski mentalitet tih ljudi (a ne samo neki puki paravan od kulture i pismenosti) ono zbog čega je Beograd, bar u centralnim ulicama, i dalje tako lep...


Turizam je u ogromnom naletu, svaki evro uložen u beton i ciglu koja će se kasnije izdavati u turizmu donosi veći ROI. Mislim da su osetili veću zaradu, ali u neku ruku je i prirodan sled da posle izgradnje zgrada žele da ostanu/postanu hotelijeri, jer je to uvek bio vrhunac uspeha u sferi nekretnina. Takođe ne manje važne su odluke mnogih evropskih gradova o zabrani izdavanja "stan na dan" usmeravajući investicije ka turizmu. Poslovne/komercijalne zgrade umeju i da budu nesigurna investicija naročito danas u sferi online rada, dok je želja za upoznavanjem novog, odmorom, zdravljem, promenom sredine, naročito iz stresnih gradskih sredina, postalo nešto obavezujuće...možda je to nešto što znaju 🙂
Nekom je lepa arhitektura i moderna iz Dubaija, dok se to nekome ne svidja.
Kao i kod nas BNV.
Nego ja sam opisao neke Investitore, takodje sam na forumu jednom rekao da mi je prilikom kupovine stana važna i ličnost Investitora, to jest i da to gledam.
Pitanje je koliko ljudi gleda to prilikom kupovine nekretnina, da li ćeš strancima da daješ pare, kriminalcu, nekom seljoberu, generacijskom investitoru, novom čoveku na tržištu...
Ljudima je važna cena, da najbolje prodju i da budu sigurni da će to biti izgradjeno, tako je u celom svetu.
Ko tebe uči kako se postaje Investitor, niko, ne postoji fakultet za to.
Drugar Investitor neće nikad sa običnim kolima da ide da pokazuje stan nekom kupcu, uvek uzme mercedes dzip i skockan ide. Na moje pitanje zašto, odgovor je da pokaže kupcu da ima novaca i da odaje utisak kako će sigurno završiti zgradu.
Takodje ako proceni da treba kroz razgovor govori kako je dobar sa lokalnim političarima i ako treba pokazuje slike sa njima.Čak i ako mu je prva zgrada, naravno na sajtu stavi više referenci i govori kako je dugo u tom poslu.
I što je najgore mislim da je u pravu, da stvarno ljudima to prija i hoće to da čuju, ne proverava to mnogo ljudi, vi ste ovde manjina na forumu što toliko detaljno traži nekretninu i oko svega se raspituje, inače to nije profil kupaca novogradnje, barem meni poznatih.
Sve zamišljam, koliko god ljudi vrednovali neke vrednosti, da li bi voleli da vide nekog Investitora u Reno Cliu koji govori da je došao sada iz nekog pozorišta i da im na neka pitanja govori kako nije siguran i da mora da pita arhitektu za to, jer to naravno nije njegova struka. Takodje da kaže kako je ovo njemu prva zgrada i da je on po zanimanju inače doktor nauka medicine
😉


Što se tiče zadužbine Investitora, trebao sam da poslujem sa jednim porodičnim prijateljem kojem je bitno baš to, ali nikako da se smisli šta bi i kako bi.
Evo 4-5 god nikako da bilo šta organizuje jer ne zna, ima odličan plac i ima para, ali treba to sve i odraditi, starog kova i pošten ali nije za Investitora.
Mislim da je Elon Mask izjavio da bi 90% dilera bilo bolji biznismeni od profesora.
 
Sto se tice BNV, znam da je komsija uzeo 2 stana kada je tek krenuo projekat, kvadrat ga je izasao 1250 eura, to su bukvalno bile prve zgrade, nije zadovoljan kvalitetom, ali eto, zaradio je na oba stana po 3 puta od ulozenog, i jos ih je izdavao godinama
Nije zadovoljan kvalitetom ali je zaradio 3x i više s rentom znači 4-5x. Pa taj treba da stavi Voždovu sliku i Malog na zid i da svaki dan im ljubi sliku!!! Za 6-7 godina ROI od 400-500% ne bi imao nigde!! Jedino da je u kripto ulagao ali nekretnine nisu visoko rizična ulaganja!!
 
Nije zadovoljan kvalitetom ali je zaradio 3x i više s rentom znači 4-5x. Pa taj treba da stavi Voždovu sliku i Malog na zid i da svaki dan im ljubi sliku!!! Za 6-7 godina ROI od 400-500% ne bi imao nigde!! Jedino da je u kripto ulagao ali nekretnine nisu visoko rizična ulaganja!!
Ako ćemo baš tako treba da stavi i sliku guvernera FED-a inECB, Zelenskog ili možda bolje Bajdena pa i Putina :)
 
...i za kraj nikad prevaziđen pežorativan odnos starog agentskog dvojca "čiča Dobri dobitnik svilene leptir mašne iz 2016 i lepi Mića" o Zlatiboru...ali pošto su u pitanju silni milioni koji se prelivaju sa BG tržišta nekretnina u turizam, pustićemo ih da nastave sa neinventivnom antireklamom iz praznog i zadimljenog show room kontejnera :cool:
Ništa...apsolutno ništa nije laž u vezi aerodroma...kašnjenja tunela...onog podvožnjaka ispod magistrale...onog rugla od Staze zdravlja...onog haosa od betona u centru...od čekanja 3 godine na trafo stanicu za zgrade...Na ništa od toga ti nama nikad nisi dao odgovor...Zašto ?
Ps...ja ne lažem...ja izdajem 2 apartmana na Zl...nikad nisam rekao da su moji...
 
Sto se tice BNV, znam da je komsija uzeo 2 stana kada je tek krenuo projekat, kvadrat ga je izasao 1250 eura, to su bukvalno bile prve zgrade, nije zadovoljan kvalitetom, ali eto, zaradio je na oba stana po 3 puta od ulozenog, i jos ih je izdavao godinama

E to se zove pametno ulaganje, naravno da je to ulaganje za odredjene ljude predstavljalo rizik, zato su i morali da krenu na početku sa tom cenom prodaje.
Mislim da dosta ljudi tada nije verovala da će stvarno BNV i biti izgradjeno.
Takodje jedan deo nije ni razmatrao kupovinu zbog eventualne situacije oko protesta i smene vlasti i nelegalnog rušenja itd...
Svakako je prošao odlično sa zaradom i tim ROI od 400-500% wow.
Ako imaš neku dojavu gde ti sada komša ulaže u nekretnine javi ovde 😉
Bukvalno treba gledati u kojim gradovima zapoċinje gradnja poput BNV i tada kao i tvoj komša i kupiti u samoj izgradnji.
 
Vrh