Šta je novo?

Cene nekretnina

Moje..da ponovim..
Ako sam m2 u 2018 platio 850e sa pdv i izdavao za 240 evra....sada kada je kvadrat 1980e sa pdv - ja izdajem za 320 evra...
Sad neko kaže kako su se kirije povecale....
Znači ...cena stanova povećana za 220 % a cena izdavanja za 33 %.
Lepo...
Ko je lud ovde...
 
Moje..da ponovim..
Ako sam m2 u 2018 platio 850e sa pdv i izdavao za 240 evra....sada kada je kvadrat 1980e sa pdv - ja izdajem za 320 evra...
Sad neko kaže kako su se kirije povecale....
Znači ...cena stanova povećana za 220 % a cena izdavanja za 33 %.
Lepo...
Ko je lud ovde...
Svi mi očigledno. I vlasnici i kupci. Samo nisu investitori 🙂. Realnost je da treba da kupiš nešto za oko 180k +10k za opremanje da bi izdavao za oko 500evra. Možda ćeš to privremeno da izdaješ za više ali to nije održivo. Inflacija gricka realnu zaradu i sve više se gleda svaki dinar. Prostor za neki veći rast cena nekretnina posle porasta od 70% ne postoji. Prostor za rast plata takodje. Ako nastavi da raste samo će dodatno pogoršati ROI.
Opet se vraćamo na to da se u proseku renta ljudima čija je medijalna zarada 650-700e.
 
NSNV? (Novi Sad Na Vodi)
Nema ga još, veruj mi da ne bih ni gledao BNV kao opciju za ulaganje da mogu da uzmem NSNV 😉 Odlaže se ta izgradnja i ne znam ni kada da je očekujem, da li je to i zbog BNV, stvarno ne znam, jer to onda znači da bi morali da čekamo još 4god otprilike.
Svakako bi dosta mojeg okruženja iz NS-a bili zainteresovani za kupovinu u NSNV odmah prilikom predprodaje prvih zgrada, ja prvi.
Ali generalno mislim za bilo koje gradove u Evropi, kada se najavi gradnja novog bloka poput BNV, NSNV da je najbolja investiciona kupovina u samoj izgradnji prvih zgrada. A verujem da će oni iz Emirata nastaviti da grade tako po čitavom svetu.
 
E to se zove pametno ulaganje, naravno da je to ulaganje za odredjene ljude predstavljalo rizik, zato su i morali da krenu na početku sa tom cenom prodaje.
Mislim da dosta ljudi tada nije verovala da će stvarno BNV i biti izgradjeno.
Takodje jedan deo nije ni razmatrao kupovinu zbog eventualne situacije oko protesta i smene vlasti i nelegalnog rušenja itd...
Svakako je prošao odlično sa zaradom i tim ROI od 400-500% wow.
Ako imaš neku dojavu gde ti sada komša ulaže u nekretnine javi ovde 😉
Bukvalno treba gledati u kojim gradovima zapoċinje gradnja poput BNV i tada kao i tvoj komša i kupiti u samoj izgradnji.
To bih i ja voleo da znam, u Bgu je po 2 meseca godisnje, zivi u Nemackoj i ima neku firmu za ciscenje, kupio je 2 stana u Bnv za cerke da imaju gde da budu kad se odsele od njega i vrate u Bg, tako da je to bila "slucajna" investicija
 
To bih i ja voleo da znam, u Bgu je po 2 meseca godisnje, zivi u Nemackoj i ima neku firmu za ciscenje, kupio je 2 stana u Bnv za cerke da imaju gde da budu kad su odsele od njega i vrate u Bg, tako da je to bila "slucajna" investicija
Znam za više situacija gde se kaže da neko ima "firmu za čišćenje". Ćale je gazda a žena i dve ćerke zaposleni 😂.
 
Svi mi očigledno. I vlasnici i kupci. Samo nisu investitori 🙂. Realnost je da treba da kupiš nešto za oko 180k +10k za opremanje da bi izdavao za oko 500evra. Možda ćeš to privremeno da izdaješ za više ali to nije održivo. Inflacija gricka realnu zaradu i sve više se gleda svaki dinar. Prostor za neki veći rast cena nekretnina posle porasta od 70% ne postoji. Prostor za rast plata takodje. Ako nastavi da raste samo će dodatno pogoršati ROI.
Opet se vraćamo na to da se u proseku renta ljudima čija je medijalna zarada 650-700e.
Nisam fan korišćenja stranih reči i izraza, ali proble Srbije je self-entitlement. Taj sa medijalnom zaradom od 700 eur smatra da sa svojom platom treba da priušti neki prosečan dvosoban stan u glavnom gradu, što je naravno nemoguće. U velikim gradovima EU ljudi čak i nakon fakulteta žive sa cimerima i imaju sobu jer ne mogu sa svojim platama da priušte da kupe sopstveni stan, uostalom kako da sa 700 eur skupiš za učećce za bilo kakav stan u Beogradu? Tako će biti i u Beogradu, jer cene hrane odeće, obuće, usluga su na nivou evropskih metropola, a rente su još uvek dosta niske (naručito kada se uporedi sa cenom stana u kupoprodaji)
 
Svi mi očigledno. I vlasnici i kupci. Samo nisu investitori 🙂. Realnost je da treba da kupiš nešto za oko 180k +10k za opremanje da bi izdavao za oko 500evra. Možda ćeš to privremeno da izdaješ za više ali to nije održivo. Inflacija gricka realnu zaradu i sve više se gleda svaki dinar. Prostor za neki veći rast cena nekretnina posle porasta od 70% ne postoji. Prostor za rast plata takodje. Ako nastavi da raste samo će dodatno pogoršati ROI.
Opet se vraćamo na to da se u proseku renta ljudima čija je medijalna zarada 650-700e.
Mene ubeđivali još krajem 2019 da legalizacije nece biti sve dok se BNV ne izgradi..i tako je.
Uradili što su hteli..da Alitna ..sada kažu Nova Altin - na septicku jamu i na deo parcele u papirima - kupuješ za 1700 evra...i kupuju
Ako ti čekaš struju 3 godine...trafo je 100.000 evra...i kažu tržište...aha...na daljinski
 
Ово се поклапа са информацијом коју имам ја од једног руског власника ИТ компаније. Он каже да бројка осцилира од 250 до 300к а да је број пријављених 50к. На основу тога су вероватно из МУП-а и извукли цифру од 250к.

Већина тих људи се неће вратити у Русију јер су им послови везани на овај или онај начин за запад и западне сервисе и због тога им је Србија најбоља од опција од свега неколико које имају.

Рачунајући урбани Београд ми смо дакле имали практично инстант скок високоплатежног становништва од неких 40% и отуда ове сулуде цене. Преко ноћи смо изашли из свих реалних економских оквира кад је у питању потрошња и посебно некретнине. Овај режим је добио дар са неба као и сви његови поданаци, власници више некретнина, шверцери, шпекуланти, крипто коцкари и остали шљам.

Са друге стране, да певамо од среће што су нам дошли углавном пристојни, бенингни, еманциповани људи а не знамо сви који. Београд би тако изгубио последњу компаративну предност коју има а то је општа безбедност, посебно за жене.
Ljudi, razmislite šta znači 200.000 ljudi. Beograd ima 1.600.000 ljudi. Rusi su skoro svi u BG. Neka ih je 150.000. Ispada da je svaki deseti stanovnik Beograda Rus. To ne znaci "video sam dve ruske porodice u Ikei". To znaci "10% svih ljudi u Ikei su Rusi" - ukljucujuci zaposlene. To ne znaci "ima jedno rusko dete u skoli". To znaci svako deseto dete u skoli je rusko. Svaka deseta uciteljica je Ruskinja. Ako zivite u zgradi od 30 stanova, u 3 stana su Rusi. I to ne u jednoj zgradi, nego svim beograrskim zgradama.

Otkud Beogradu praznih stanova za 150.000 ljudi? Da je bilo toliko praznih stanova, kirije bi bile smesno male pre njihovog dolaska.

Doslo ih je mnogo manje od toga, realnije mi zvuci broj od 30.000. To sto su dosli da otvore racun ne znaci da zive u Srbiji.
 
Nisam fan korišćenja stranih reči i izraza, ali proble Srbije je self-entitlement. Taj sa medijalnom zaradom od 700 eur smatra da sa svojom platom treba da priušti neki prosečan dvosoban stan u glavnom gradu, što je naravno nemoguće. U velikim gradovima EU ljudi čak i nakon fakulteta žive sa cimerima i imaju sobu jer ne mogu sa svojim platama da priušte da kupe sopstveni stan, uostalom kako da sa 700 eur skupiš za učećce za bilo kakav stan u Beogradu? Tako će biti i u Beogradu, jer cene hrane odeće, obuće, usluga su na nivou evropskih metropola, a rente su još uvek dosta niske (naručito kada se uporedi sa cenom stana u kupoprodaji)
Ako je medijalna "trebalo bi" da može da se živi i stanuje od te plate.
 
A to je apsurd. Ajde da je BNV poslovni centar Beograda tipa kao sto je Menhetn pa da onda sve firme požele da tamo imaju poslovni prostor, pa hoteli, restorani na poslednjim spratovima oblakodera/kula... A onda bogataši idu na obod grada blizu autoputa sa velikim imanjima, bazenima, kućama za kvalitetan život... Sleću helikopterima na heliodrome na krovovima oblakodera ... Kod nas je zaista jedinstvena situacija. Sve je u krugu od par km - krug 2, bnv, Senjak, Dedinje, par ultraskupih blokova na NBG ... I to je to ...
 
Ljudi, razmislite šta znači 200.000 ljudi. Beograd ima 1.600.000 ljudi. Rusi su skoro svi u BG. Neka ih je 150.000. Ispada da je svaki deseti stanovnik Beograda Rus. To ne znaci "video sam dve ruske porodice u Ikei". To znaci "10% svih ljudi u Ikei su Rusi" - ukljucujuci zaposlene. To ne znaci "ima jedno rusko dete u skoli". To znaci svako deseto dete u skoli je rusko. Svaka deseta uciteljica je Ruskinja. Ako zivite u zgradi od 30 stanova, u 3 stana su Rusi. I to ne u jednoj zgradi, nego svim beograrskim zgradama.

Otkud Beogradu praznih stanova za 150.000 ljudi? Da je bilo toliko praznih stanova, kirije bi bile smesno male pre njihovog dolaska.

Doslo ih je mnogo manje od toga, realnije mi zvuci broj od 30.000. To sto su dosli da otvore racun ne znaci da zive u Srbiji.

To svaki deseti Rus mi se zapravo i poklapa sa iskustvom ovih dana. Imam Ruse komšije, Ruse kolege, viđam ruse po ulici, prodavnici, apoteci, pekari. Otvaraju lokale koji su uvek puni. Imam osećaj da ih ima neverovatno mnogo.
 
Nisam fan korišćenja stranih reči i izraza, ali proble Srbije je self-entitlement. Taj sa medijalnom zaradom od 700 eur smatra da sa svojom platom treba da priušti neki prosečan dvosoban stan u glavnom gradu, što je naravno nemoguće. U velikim gradovima EU ljudi čak i nakon fakulteta žive sa cimerima i imaju sobu jer ne mogu sa svojim platama da priušte da kupe sopstveni stan, uostalom kako da sa 700 eur skupiš za učećce za bilo kakav stan u Beogradu? Tako će biti i u Beogradu, jer cene hrane odeće, obuće, usluga su na nivou evropskih metropola, a rente su još uvek dosta niske (naručito kada se uporedi sa cenom stana u kupoprodaji)
Ne shvataš kao po običaju. I mrzi me više da ti objašnjavam.
Taj od 700e može da kupi stan nikad. Taj od 700e može jedino da rentira. Do 1400e po porodici ili manje ima više od 60+% grada. Zanemarimo naš mikro svet gde svi zaradjuju dobro. Ovo je realnost. Njima možeš da izdaš stan do 500e. 300e troškovi. 600e hrana i odoše plate. Nemaju da plate više.
Njih ne zanima da li si ti platio 3,4,5,10k po kvadratu i tvoj ROI i zlatnih 5%. Svako povećanje minimalca pojede inflacija i realna zarada je sve manja. Ušli smo u period kumulativne inflacije. Pogotovo u Srbiji.
Njima izdaješ jer ne mogu da kupe.
A te priče, kupi stan od 40m2 za 170k, garažu za 30k, opremi za 15k i izdaj Rusima lagano za 1200e ne pije vodu više. Ispod 900 ti se npr ne isplati da izdaješ a sve manje zakupaca ima po toj ceni.
 
Ljudi, razmislite šta znači 200.000 ljudi. Beograd ima 1.600.000 ljudi. Rusi su skoro svi u BG. Neka ih je 150.000. Ispada da je svaki deseti stanovnik Beograda Rus. To ne znaci "video sam dve ruske porodice u Ikei". To znaci "10% svih ljudi u Ikei su Rusi" - ukljucujuci zaposlene. To ne znaci "ima jedno rusko dete u skoli". To znaci svako deseto dete u skoli je rusko. Svaka deseta uciteljica je Ruskinja. Ako zivite u zgradi od 30 stanova, u 3 stana su Rusi. I to ne u jednoj zgradi, nego svim beograrskim zgradama.

Otkud Beogradu praznih stanova za 150.000 ljudi? Da je bilo toliko praznih stanova, kirije bi bile smesno male pre njihovog dolaska.

Doslo ih je mnogo manje od toga, realnije mi zvuci broj od 30.000. To sto su dosli da otvore racun ne znaci da zive u Srbiji.
Meni se neki put čini da ih ima i više od 10% 🙂 , ali nema veze nek su oni nama dobrodošli, kao i svi drugi kulturni ljudi koji se uklapaju u naš mentalitet, tradicionalne vrednosti a ako je iste vere još bolje! Inače ko je bio u Rusiji video je kako je tamo čisto, nemaš gde da nađeš opušak...(u Belorusiji još i gore, oni su tek fanatici za čistoću, zelenilo i cveće!)
Vole da čitaju i obrazuju se, govore jezike...takvi sugrađani i komšije su uvek poželjni, i mogu samo pozitivno da deluju na nas i da poboljšaju opšti utisak sredine. Uvek ima izuzetaka u svakom narodu, ali mislim da takvi nisu ni došli.
Pored BG-a počeli su da kupuju po Vojvodini, Vrnjačkoj banji i Zlatiboru, kad se uskoro zemlja premreži autoputevima živeće oni više van BG-a videćete. Mi to ne možemo da razumemo, ali narodima u tim velikim zemljama (Kanada, US, Rusija) osećaj vremena u saobraćaju je sasvim drugačiji. To što je nama 30min maks kod njih je 1,5h. Ko se vozio kroz Moskvu u špicu po 2h zna o čemu pričam. Mislim cela naša zemlja je ko Moskva sa podmoskovljem...sećam se kad je bila jedna visoka delegacija iz Rusije i obišla srpske poljoprivredne organizacije, da svi ukupno nisu imali količinski da ponude proizvoda za najviše 2 kvarta Moskve! 🙂
 
Ljudi, razmislite šta znači 200.000 ljudi. Beograd ima 1.600.000 ljudi. Rusi su skoro svi u BG. Neka ih je 150.000. Ispada da je svaki deseti stanovnik Beograda Rus. To ne znaci "video sam dve ruske porodice u Ikei". To znaci "10% svih ljudi u Ikei su Rusi" - ukljucujuci zaposlene. To ne znaci "ima jedno rusko dete u skoli". To znaci svako deseto dete u skoli je rusko. Svaka deseta uciteljica je Ruskinja. Ako zivite u zgradi od 30 stanova, u 3 stana su Rusi. I to ne u jednoj zgradi, nego svim beograrskim zgradama.

Otkud Beogradu praznih stanova za 150.000 ljudi? Da je bilo toliko praznih stanova, kirije bi bile smesno male pre njihovog dolaska.

Doslo ih je mnogo manje od toga, realnije mi zvuci broj od 30.000. To sto su dosli da otvore racun ne znaci da zive u Srbiji.
To je kao kad bi rekao da svaki drugi covek koga sretnes na ulici ima platu 1000e. Sta ako ne idu u ikeu? I ne, nisu svi u Beogradu, ima ih dosta i u NS. A kako u NS tako i u BG na igralistima su vecinom oni sa decom. Dakle ne od 10 dva nego od 10 rusa dva nasa.
 
Znam za više situacija gde se kaže da neko ima "firmu za čišćenje". Ćale je gazda a žena i dve ćerke zaposleni 😂.
Ako su registrovani i otvorili firmu, znači da imaju firmu i da su preduzetnici.
Svakako nije za podcenjivanje i da je cela porodica zaposlena i rade u firmi za čišćenje.
Najlakše je otvoriti firmi. Treba naučiti i poreze i računovodstvo i sve što treba da bi se vodila firma(za to ne postoji faks).
Posle se ljudi čude što su završili ekonomski faks ili pravni i rade za 70-80k u korporaciji ili bankama, a dosta njih bukvalno ništa ne znaju iako su diplomirali i ako neće dalje da uče i napreduju to je ta plata. Polako i te službenike zamenjuje AI i online softveri banaka, kao što će i čuvene kasirke i mnoga zanimanja.
Ja imam ženu za čišćenje koja je otvorila firmu za to(ranije je i sama bila čistačica),ja nju nazovem i ona pošalje različite radnice da dodju da čiste, ona sebe smatra direktoricom firme i preduzetnicom, što i jeste! Muž i sin su isto otvorili firmu za molerske usluge.
Ta žena me povremeno nazove i diskutujemo o ulaganju, evo kupila je investicioni stan, planira u budućnosti i još jednu garsonjeru ili apartman na Kopaoniku.
 
Sto se tice BNV, znam da je komsija uzeo 2 stana kada je tek krenuo projekat, kvadrat ga je izasao 1250 eura, to su bukvalno bile prve zgrade, nije zadovoljan kvalitetom, ali eto, zaradio je na oba stana po 3 puta od ulozenog, i jos ih je izdavao godinama

Kakva ribolovacka prica. Davne 2015, na pocetku prodaje, kvadrat u BW Residences je bio 3000 evra, a 2016. u soliterima 2400.

Sada, 8-9 godina kasnije, kvadrat u skupljim zgradama je oko 5000, a u jeftinijim 4000.

Mozete proveriti sami na cenenekretnina.rs ili cenestanova.com.
 
Ako su registrovani i otvorili firmu, znači da imaju firmu i da su preduzetnici.
Svakako nije za podcenjivanje i da je cela porodica zaposlena i rade u firmi za čišćenje.
Najlakše je otvoriti firmi. Treba naučiti i poreze i računovodstvo i sve što treba da bi se vodila firma(za to ne postoji faks).
Posle se ljudi čude što su završili ekonomski faks ili pravni i rade za 70-80k u korporaciji ili bankama, a dosta njih bukvalno ništa ne znaju iako su diplomirali i ako neće dalje da uče i napreduju to je ta plata. Polako i te službenike zamenjuje AI i online softveri banaka, kao što će i čuvene kasirke i mnoga zanimanja.
Ja imam ženu za čišćenje koja je otvorila firmu za to(ranije je i sama bila čistačica),ja nju nazovem i ona pošalje različite radnice da dodju da čiste, ona sebe smatra direktoricom firme i preduzetnicom, što i jeste! Muž i sin su isto otvorili firmu za molerske usluge.
Ta žena me povremeno nazove i diskutujemo o ulaganju, evo kupila je investicioni stan, planira u budućnosti i još jednu garsonjeru ili apartman na Kopaoniku.
Sve se slažem ali zato i uvek naglašavam da će se zato emigracija pametnih ljudi nastaviti. Na zapadu se zna, završiš xy školu, to te košta xy € ali postoji neformalna ili formalna minimalna zarada (tj početna plata koja će odmah nadmašiti zaradu molera preduzetnika (uz duzno postovanje)).
Zasto bi neko kod nas zavrsavao fakultet ako moze sa 16 godina da uzme jarca i za par godina zaradjuje isto ili vise. To na Zapadu nije slucaj naravno.
Dodatno urusavanje svih sfera u Srbiji se nastavlja nazalost 🙂
 
Najlakše je otvoriti firmi. Treba naučiti i poreze i računovodstvo i sve što treba da bi se vodila firma(za to ne postoji faks).
Posle se ljudi čude što su završili ekonomski faks ili pravni i rade za 70-80k u korporaciji ili bankama, a dosta njih bukvalno ništa ne znaju iako su diplomirali i ako neće dalje da uče i napreduju to je ta plata. Polako i te službenike zamenjuje AI i online softveri banaka, kao što će i čuvene kasirke i mnoga zanimanja.

Naravno da postojo faks za to, i drzavni i nekoliko privatnih. High level znanje iz navedenih oblasti dovoljno da se vodi firma nije nikakva naucna fantastika pa da ne postoji faks za to. Osim ako ne govorimo o klasicnim srbskim "gazdama" kojima je bacanje para angazovanje inhouse ili eksternih racunovodja, poreskih savetnika itd jer "mogu ja to sam", ili daj par studenjaka "na neplacenu praksu da se nauce pravom znanju"
 
Vrh