Šta je novo?

Cene nekretnina

Pa nisam iz tog kraja, a generalno kad god sam bio stekao sam utisak da je prenatrpano, nema parkinga i ogromne saobraćajne gužve. Pritom uopšte nisu jeftini stanovi na BB zadnjih 2-3 god, ne deluje mi kao dobar value for money.
 
Pa nisam iz tog kraja, a generalno kad god sam bio stekao sam utisak da je prenatrpano, nema parkinga i ogromne saobraćajne gužve. Pritom uopšte nisu jeftini stanovi na BB zadnjih 2-3 god, ne deluje mi kao dobar value for money.
Sta znam, ja sam ciljano hteo tu ali nisam imao para, pa sam uzeo na Ceraku novogradnju za mnogo malo para za danasnje cene, moze da se nadje svasta, bacaj pogled sa vremena na vreme, stalno se nesto gradi, mozda naletis na nesto sto ti odgovara, a kraj je stvarno odlican
 
Moj licni utisak je da sutraw jednostavno trazi tip stana koji ne postoji na trzistu u njegovom odnosu cena/vrednost.
Diskutovalo se o brda lokacija vec u ovoj temi, svakoj se nadje mana, za kupovinu nekretnine treba ipak biti spreman i na kompromise.

stekao sam utisak da je prenatrpano, nema parkinga i ogromne saobraćajne gužve
Ovo mozes da nalepis za bilo koju centralnu opstinu, pa i za NBGD koji ima brdo bulevara i sirine ali je parking haos a i saobracajne guzve isto u odredjenim periodima dana.
 
Moj licni utisak je da sutraw jednostavno trazi tip stana koji ne postoji na trzistu u njegovom odnosu cena/vrednost.
Diskutovalo se o brda lokacija vec u ovoj temi, svakoj se nadje mana, za kupovinu nekretnine treba ipak biti spreman i na kompromise.


Ovo mozes da nalepis za bilo koju centralnu opstinu, pa i za NBGD koji ima brdo bulevara i sirine ali je parking haos a i saobracajne guzve isto u odredjenim periodima dana.
Da, pogotovo ovo za parking, pa nema dela grada u kojem mozes da nadjes mesto cim dodjes do ciljane destinacije
 
@Zarkovo @sutraw

Golf naselje je vrh, sve ti je tu, to je najbolji deo Banovog brda. Sve oko parka je odlično zapravo, bilo da je gornji ili donji kraj. Stanovima jeste drastično skočila cena, zašto, pa zbog potražnje verujem, ako izuzmeš parking koga nema nigde u BG-u i gužve koje ima svuda, BB je dosta praktično naselje za život, ako se ne oslanjaš isključivo na automobil, a sa tim je svuda problem.

Kako mi prenosi agentica, svakodnevno zovu i posećuju stan koji mi je na oglasu, dobra novogradnja je tražena jako. Šta se ljudima ne dopada naravno - visoka cena, svi hoće da vide, mali procenat od poseta zapravo da ponudu, lepo im je ali skupo. Razne novogradnje na brdu su jednostavno podigle cenu po kvadratu i naravno da to meni kao prodavcu ide u korist, kupac naravno gleda da plati što manje. Ne zanima njega šta ću ja radim sa tim parama, gledam i ja da se skućim ovde u Francuskoj, koja tek dere po ušima, recimo samo je notar 8% cene stana u starogradnji, a da ne pričamo o porezu na kapitalnu dobit za koju će lepa naša država Srbija da me otšrafi jer sam u specifičnoj situaciji akvizicije stana. Svi misle da prodavci stavljaju visoke cene iz pohlepe, neko samo prati trend cena a nekad je priča malo drugačija, taj novac gotovo uvek ide u investiciju nove imovine, nekad u Srbiji, nekad van...
 
Nešto će se naći već. Traženje stana je maraton, a ne sprint :)
Ma naravno, ne treba sad ni ishitreno praviti odluku.
Samo sam hteo da kazem da je po meni suludo praviti odluku na osnovu npr parkinga i guzvi a gledas centar, ja bih to uzimao kao dobar dan i cinjenicu zivota pre.

Prosetaj ti malo po tim lokacijama za koje imas vec formirana misljenja, mozda ti se ipak svide.
 
Treba praviti razliku West65 (sto je celo naselje) i West65 kula. West65 kula ide 4-5 hiljada lagano.
Kada bi moglo da se kupi po ceni od 4k eur u West kuli(garsonjera, jednoiposoban, dvosoban, dvoiposoban ili manji trosoban), ja bih bio kupac, nebitna mi je orjentacija stana, samo da nije na prva 2 sprata.
Ako slučano saznaš da je nekome hitno, tu sam ;)
 
Ma naravno, ne treba sad ni ishitreno praviti odluku.
Samo sam hteo da kazem da je po meni suludo praviti odluku na osnovu npr parkinga i guzvi a gledas centar, ja bih to uzimao kao dobar dan i cinjenicu zivota pre.

Prosetaj ti malo po tim lokacijama za koje imas vec formirana misljenja, mozda ti se ipak svide.

Pa nije da ja ne bih podneo tu "žrtvu", ali ne za tu cenu, o tome se radi. Pogledam ja oglase na Banovom ponekad, vidim kakve cene nabijaju i brzo ugasim.
 
@Zarkovo @sutraw

Golf naselje je vrh, sve ti je tu, to je najbolji deo Banovog brda. Sve oko parka je odlično zapravo, bilo da je gornji ili donji kraj. Stanovima jeste drastično skočila cena, zašto, pa zbog potražnje verujem, ako izuzmeš parking koga nema nigde u BG-u i gužve koje ima svuda, BB je dosta praktično naselje za život, ako se ne oslanjaš isključivo na automobil, a sa tim je svuda problem.

Kako mi prenosi agentica, svakodnevno zovu i posećuju stan koji mi je na oglasu, dobra novogradnja je tražena jako. Šta se ljudima ne dopada naravno - visoka cena, svi hoće da vide, mali procenat od poseta zapravo da ponudu, lepo im je ali skupo. Razne novogradnje na brdu su jednostavno podigle cenu po kvadratu i naravno da to meni kao prodavcu ide u korist, kupac naravno gleda da plati što manje. Ne zanima njega šta ću ja radim sa tim parama, gledam i ja da se skućim ovde u Francuskoj, koja tek dere po ušima, recimo samo je notar 8% cene stana u starogradnji, a da ne pričamo o porezu na kapitalnu dobit za koju će lepa naša država Srbija da me otšrafi jer sam u specifičnoj situaciji akvizicije stana. Svi misle da prodavci stavljaju visoke cene iz pohlepe, neko samo prati trend cena a nekad je priča malo drugačija, taj novac gotovo uvek ide u investiciju nove imovine, nekad u Srbiji, nekad van...
Ti možeš da tražiš koliko ti treba (kao i većina), kupac će da ponudi koliko može :) Ko će prevagnuti zavisi od protoka vremena i hitnosti.
 
Uvek bilo i biće. Na kraju se nađete na sredini i svako je srećan :) Problem je što je nekad prodavac preterano nerealan i stavi cenu koja neće zanimati nikog, ali funkcioniše i obrnuto, kupac koji želi stan previše jeftino, ili hoće da prođe što bolje jer misli da se prodavcu žuri pa isto pokuša APP. Samo treba biti pametan, formirati cenu tako da ostaviš prostor za cenkanje, a ako neko voli da se cenjka, to su Srbi.
 
@Zarkovo @sutraw

Golf naselje je vrh, sve ti je tu, to je najbolji deo Banovog brda. Sve oko parka je odlično zapravo, bilo da je gornji ili donji kraj. Stanovima jeste drastično skočila cena, zašto, pa zbog potražnje verujem, ako izuzmeš parking koga nema nigde u BG-u i gužve koje ima svuda, BB je dosta praktično naselje za život, ako se ne oslanjaš isključivo na automobil, a sa tim je svuda problem.

Kako mi prenosi agentica, svakodnevno zovu i posećuju stan koji mi je na oglasu, dobra novogradnja je tražena jako. Šta se ljudima ne dopada naravno - visoka cena, svi hoće da vide, mali procenat od poseta zapravo da ponudu, lepo im je ali skupo. Razne novogradnje na brdu su jednostavno podigle cenu po kvadratu i naravno da to meni kao prodavcu ide u korist, kupac naravno gleda da plati što manje. Ne zanima njega šta ću ja radim sa tim parama, gledam i ja da se skućim ovde u Francuskoj, koja tek dere po ušima, recimo samo je notar 8% cene stana u starogradnji, a da ne pričamo o porezu na kapitalnu dobit za koju će lepa naša država Srbija da me otšrafi jer sam u specifičnoj situaciji akvizicije stana. Svi misle da prodavci stavljaju visoke cene iz pohlepe, neko samo prati trend cena a nekad je priča malo drugačija, taj novac gotovo uvek ide u investiciju nove imovine, nekad u Srbiji, nekad van...

Neka internet mudrost sa USA real estate portala jeste da ako ne dolazi niko da gleda, stan je mnogo precenjen; ako dolaze ljudi da gledaju i ne daju ponude, stan je malo precenjen; ako dolaze ljudi da gledaju i daju ponude, cena je ok, samo treba sačekati pravog kupca.
 
Aj ovako sa terena. Mnogo suludih informacija ima i mnogo oprečnih. Ovo važi svuda:
-povlače se ljudi od zakupa. Prolongiraju da se osamostale po ovim cenama zakupa
-stan maltene ne postoji ispod 300-350e
-sve se teže živi u privatnom sektoru, dosta lokala je počelo da se zatvara. Porasli nameti a promet ostao isti. Nemaju mogućnost da povećaju cene i odlučuju se da zatvore posao.
-prodajni dani svuda
-veliki dižu cene od 30 do 100e od 1 oktobra. 30-50e su povećali od avgusta. Zavisi od grada.
Tržište BG i NS-->
-u toku je panična kupovina. Bilo ko može nešto da kupi on kupuje. Imam utisak da se cena, zajam, rata itd više i ne gledaju. Daj da kupim pa šta bilo. A prodaju se po idiotskim cenama krš nekretnine koje niko nije hteo da kupi godinama. Ko ima krš stan, 10-14 godina nije bila bolja situacija da to proda i spasi se bede.
-Rusi su mnogo poremetili tržište. Mnogo više nego što možemo da zamislimo.
-Rusi polako odlaze i veća je tendencija pada kirija nego rasta.
Ostatak Srbije--->
-disbalans između starogradnje i novogradnje je iznad 70%
-starogradnju osim u KGu i Nišu retko ko i kupuje. Nema narod novca.
-veći je fokus prodati stanove od investitora nego povećati cenu. Povećavaju drastično poslednjih 20%.
-Lux nekretnine se izbacuju na tržište i brzo se prodaju
Jedna agentica visoke pozicije mi kaže za ova veća mesta. 10-tak % i to je to. To je neki limit za narednih 18 meseci. Posle toga videćemo ali i ona očekuje hladjenje.
Sad gledamo generator neke nove tražnje u Srbiji:
-dalje podizanje plata i penzija državnom sektoru (niko ne zna hoće li biti).
- brz pad kamata - nakon isteka uredbe ništa se neće promeniti rate.
-veliki QE na zapadu.
Mi smo trenutno u FOMO i Euforija fazi tržišta. Čestitam državi na velikoj pomoći. Uradila je sve što je mogla da dovede do ovog stanja.
 
Upravo u Lastavicama - moja sestra od ujaka i zet su pazarili pre nekoliko dana/nedelja stan, kazu da da su uspeli da dogovore 5k eur manje (sto je uspeh, znajuci da nikakav dogovor nije mogao biti moguc ranije)
Pre svega ČESTITAM sestri od ujaka i zetu na kupovini! Ako je to istina, onda stvarno skidam kapu!! To je bilo NEZAMISLIVO pre. Nisu davali ništa, ma ni 50e na celu sumu da smanjiš. Bilo je znate cene, pa kad se odlučite vi se nama javite.
Onda su to pozitivne tendencije na tržištu i možda uskoro budemo videli još takvih primera.
 
Koga interesuje:

FED rate meetings
November 6-7, 2024
December 17-18*, 2024
January 28-29, 2025

Kao sto rekoh, nece biti sastanka u oktobru, zato su smanjili za 0.5% stopu.
Ocekivanje je jos 0.25+0.25% do kraja godine i 4x0.25% sledece godine
 
Upravo u Lastavicama - moja sestra od ujaka i zet su pazarili pre nekoliko dana/nedelja stan, kazu da da su uspeli da dogovore 5k eur manje (sto je uspeh, znajuci da nikakav dogovor nije mogao biti moguc ranije)
Da li mozda znate kvadraturu, orijentaciju, spratnost?
Meni se ova lokacija dopada, i projekat, a pre svega cinjenica da je useljivo... Avanzovanje investitora na 3 godine nije opcija...
 
Pre svega ČESTITAM sestri od ujaka i zetu na kupovini! Ako je to istina, onda stvarno skidam kapu!! To je bilo NEZAMISLIVO pre. Nisu davali ništa, ma ni 50e na celu sumu da smanjiš. Bilo je znate cene, pa kad se odlučite vi se nama javite.
Onda su to pozitivne tendencije na tržištu i možda uskoro budemo videli još takvih primera.
Nezamislivo ili ne, oni su povećali cene 300-400e od kad si ti kupio. Smanjenje od 50e....
 
Nezamislivo ili ne, oni su povećali cene 300-400e od kad si ti kupio. Smanjenje od 50e....
To je normalno kako gradnja odmice u svim novogradnjama, ovako zvuci kao puno ali pricamo o kvadratimo od 3000 sto znaci cena je otisla 10% iznad kada su zavrsili zgradu, nista specijalno.
 
-Rusi polako odlaze i veća je tendencija pada kirija nego rasta.

jel moze malo veci info za ovu izjavu. tj ko je rekao i odakle podaci?

posto ja u bgu (konkrento nbg), imam sve vise komsija rusa.
na linkedinu mi izlaze poslovi na ruskom

subjektivniji mi je osecaj da ih vidjam vise nego ranije (tipa pre godinu dana) po merkatorima/parkovima itd
 
Vrh