Šta je novo?

Cene nekretnina

E sada imamo i to spuštanje kamata i najavljenu prosečnu platu od 1400eur to ide u korist svim Investitorima.
Polako sa gadjanjem cifara - povecati prosecnu neto medijalnu platu sa 650eur (koliko sada iznosi) na te neke cifre od 1k eur je na veoma dugackom stapu. Batalite politicare i eksponiranje istih na TV-u
 
Da bi se desio pad morali bi ljudi naglo da budu pritisnuti da prodaju i da im bude hitno!
Znaci moraju ljudi da prestanu da imaju prihode. Sto znaci ili njihovi biznisi ili zaposlenima poslovi da budu ugrozeni u smislu da naglo veliki broj ljudi dobije otkaz. To se ne desava jer bi bilo svuda po vestima a twitter, danas, nova, n1 prepuna takvih clanaka. Kada bi nezaposlenost skocila naglo i to u nekom znacajnom procentu i tek onda nakon 6-10 meseci prvi na udaru bi bili kreditni kupci. Ovi sto su kupili za gotovinu za njih taj prekid prihoda bi morao da potraje godinama. Znaci evo neko ima stan na NBG i placa 300e racune. Treba i da zivi. Prvo taj sto ima stan kupljen u kesu on najverovatnije ima barem neku ustedjevinu ali evo recimo da nema 0.
Ta osoba ili par ce prvo:
- Da odu negde izvan grada a stan da probaju da rentiraju
- Pozajmice novac jer i onako ne duguju pa ce videti sta ce
- Skupice se sa troskovima bukvalni na racune i hranu
- Prodace auto
- primice cimera

Hocu reci ti koji imaju stan bez kredita ce sve da urade samo da ne prodaju stan. Bukvalno njima cak i kada bi neko rekao “covece sta se mucis prodaj stan” mislim da bi ga oterali u pm.

Znaci pod pritiskom mogu da budu uglavnom kreditni kupci (masovnije) i neki izuzetak ovako bukvalno slucajnost.
Posto kreditnih kupaca ima mali procenat tako i da dodje do masovnog otpustanja ostali ce to da apsorbuju i prosto doslo bi do stagnacije ali do pada tesko.

Da bi doslo do pada mora da bude masovno, svuda po vestima, otpustanja, kriza, ludilo, gorivo na ulicama, devize i to TEK posle godinu dana bi se primetilo 5-6% a u centralim ili trazenijim delovima samo stagnacija.
Na Floridi ako padne 60% u Bg ce 5% to je taj realan odnos.
Sve ostalo mogu da idu na TV da se hvale koliko hoce ali od toga nema nista. Mora kriza i mora masovno i dugorocno.
Eventualno sta ostaje kao neka mogucnost talasi neki u zavisnosti od ponude i potraznje i to je sve. Tipa izadje u ponudu 100 zgrada pa malo spuste gore dole da prodaju.

Ovo više važi za USA nego za Srbiju. Kriza i na jednom i drugom mestu je potrebna da bi oborila cene, ali iz drugačijih razloga.

USA ima drugačije uslove jer kod njih dominira starogradnja i ona određuje cene. Zbog glupih pravila oko zoniranja i SFH, u američkim gradovima je najpoželjnije kupiti dobro lociranu starogradnju u suburbs gde je dobra škola. Novogradnja je obično na nepoželjnim lokacijama. Pritom kod njih je većina kupaca u kreditu. Zato kod njih kriza mora da pritisne zadužene koji bi onda išli na prodaju da se izvuku iz kredita ili foreclosures. To je malo i apokaliptičan scenario, ali neophodan za veći pad cena u USA.

U Srbiji je dovoljna samo kriza tržišta, tj. da broj kupaca padne dovoljno da investitori imaju problem s prodajom. Kod nas investitori određuju cenu stanova. Kad padne cena novogradnje, pada i starogradnje. S obzirom da je kod nas pola kupaca dijaspora i kriminalci, trebala bi nam neka recesija na EU nivou da demotiviše dijasporu. Takva recesija bi nama oborila privrednu aktivnost, znači manje para bi se slivalo u mafijaške džepove, koji bi opet zbog toga manje kupovali. Nama uopšte ne treba neka velika apokalipsa, mi smo već u stanju da se gradi mnogo više nego što je potrebno, i da već sad, iako imamo rast BDP, imamo pad tržišta. U recesiji bi tržište nekretnina kod nas već upalo u ozbiljnu nevolju.
 
Da pokrene lavinu kod investitora? Misliš kad vide njegovu objavu na društvenoj mreži, reći će daj spuštaj cenu što pre, kriza počinje? Nisam znao da ovakvi likovi imaju takav tektonski uticaj na cene stanova.
Ma, te objave o nekretninama očigledno imaju dobar reach, najviše komentara itd. Na kakvu je krizu mislio on zapravo? Ne zna niko. Možda je hteo da kaže da neki mali igrači kubure sa gradnjom u odnosu na ranije kad je sve išlo kao po loju. Vau. Opaka vest. Ljudi to odmah povezuju sa nekim tektonskim promenama i ludim padom cene.
Obećanje ludom radovanje.
 
Da bi se desio pad morali bi ljudi naglo da budu pritisnuti da prodaju i da im bude hitno!
Znaci moraju ljudi da prestanu da imaju prihode. Sto znaci ili njihovi biznisi ili zaposlenima poslovi da budu ugrozeni u smislu da naglo veliki broj ljudi dobije otkaz. To se ne desava jer bi bilo svuda po vestima a twitter, danas, nova, n1 prepuna takvih clanaka. Kada bi nezaposlenost skocila naglo i to u nekom znacajnom procentu i tek onda nakon 6-10 meseci prvi na udaru bi bili kreditni kupci. Ovi sto su kupili za gotovinu za njih taj prekid prihoda bi morao da potraje godinama. Znaci evo neko ima stan na NBG i placa 300e racune. Treba i da zivi. Prvo taj sto ima stan kupljen u kesu on najverovatnije ima barem neku ustedjevinu ali evo recimo da nema 0.
Ta osoba ili par ce prvo:
- Da odu negde izvan grada a stan da probaju da rentiraju
- Pozajmice novac jer i onako ne duguju pa ce videti sta ce
- Skupice se sa troskovima na bukvalno samo za racune i hranu
- kasnice sa placanjem infostana, poreza na imovinu
- otkazace kablovsku
- Prodace auto
- primice cimera

Hocu reci ti koji imaju stan bez kredita ce sve da urade samo da ne prodaju stan. Bukvalno njima cak i kada bi neko rekao “covece sta se mucis prodaj stan” mislim da bi ga oterali u pm.

Znaci pod pritiskom mogu da budu uglavnom kreditni kupci (masovnije) i neki izuzetak ovako bukvalno slucajnost.
Posto kreditnih kupaca ima mali procenat tako i da dodje do masovnog otpustanja ostali ce to da apsorbuju i prosto doslo bi do stagnacije ali do pada tesko.

Da bi doslo do pada mora da bude masovno, svuda po vestima, otpustanja, kriza, ludilo, gorivo na ulicama, devize i to TEK posle godinu dana bi se primetilo 5-6% a u centralim ili trazenijim delovima samo stagnacija.
Na Floridi ako padne 60% u Bg ce 5% to je taj realan odnos.
Sve ostalo mogu da idu na TV da se hvale koliko hoce ali od toga nema nista. Mora kriza i mora masovno i dugorocno.
Eventualno sta ostaje kao neka mogucnost talasi neki u zavisnosti od ponude i potraznje i to je sve. Tipa izadje u ponudu 100 zgrada pa malo spuste gore dole da prodaju.
Lepo rečeno....zaboravio si legalizaciju- koju sada više niko i ne spominje -...ona moze malo da pripomogne....
 
Ovo više važi za USA nego za Srbiju. Kriza i na jednom i drugom mestu je potrebna da bi oborila cene, ali iz drugačijih razloga.

USA ima drugačije uslove jer kod njih dominira starogradnja i ona određuje cene. Zbog glupih pravila oko zoniranja i SFH, u američkim gradovima je najpoželjnije kupiti dobro lociranu starogradnju u suburbs gde je dobra škola. Novogradnja je obično na nepoželjnim lokacijama. Zato kod njih kriza mora da pritisne zadužene koji bi onda išli na prodaju da se izvuku iz kredita ili foreclosures. To je malo i apokaliptičan scenario, ali neophodan za veći pad cena u USA.

U Srbiji je dovoljna samo kriza tržišta, tj. da broj kupaca padne dovoljno da investitori imaju problem s prodajom. Kod nas investitori određuju cenu stanova. Kad padne cena novogradnje, pada i starogradnje. S obzirom da je kod nas pola kupaca dijaspora i kriminalci, trebala bi nam neka recesija na EU nivou da demotiviše dijasporu. Takva recesija bi nama oborila privrednu aktivnost, znači manje para bi se slivalo u mafijaške džepove, koji bi opet zbog toga manje kupovali. Nama uopšte ne treba neka velika apokalipsa, mi smo već u stanju da se gradi mnogo više nego što je potrebno, i da već sad, iako imamo rast BDP, imamo pad tržišta. U recesiji bi tržište nekretnina kod nas već upalo u ozbiljnu nevolju.
Ljudi nece prodavati stanove sad zbog toga sto su trenutno u finansijskom problemu ako
im stan nema kredit. Nema teorije.

Ovo drugo sto zoves investitori odredjuju cenu to samo mogu da budu talasi malo gore dole ali pad neki surovi tesko.

Sad dolaze free money i sve ukazuje na to da idemo ispocetka ciklus naglog rasta cena i novi krug investicija. Moja procena je da krece bas da se pregrejava trziste oko 2027.

Lepo rečeno....zaboravio si legalizaciju- koju sada više niko i ne spominje -...ona moze malo da pripomogne....
u pravu si to moze u nekom % da utice, mada takve nekretnine nemaju kredite takodje sto znaci to mogu da prodaju neki koji su dugo cekali ili nesto tako ali ne zbog “krize” koje inace nema ni na vidiku.
 
ma kompletan id***, puca sebi u zdravu nogu, nekretnine u Beogradu i Srbiji mogu samo da rastu, te budalaste price o ciklusima i ostalo nemaju pojma...
 
Dobri smo sa IT industrijom tako da bi i mi mogli da ubacimo tehnologiju.
Odlicni smo i sada je trenutak da se sto vise stvari povuce ka nama. Jer velike firme gledaju da sto vise ustede i ti neki poslovi koji mogu da se obavljaju sa drugih mesta - uspesno se outsourcuju na proverene destinacije.
Medjutim razvoj tehnologija, R&D u tom smeru ne mozemo ocekivati kod nas - moze biti u nekoj manjoj meri kao podrska glavnom R&D, mahom sa otvaranje centara tih (velikih) firmi u Srbiji (kao sto je MS i sada AMD recimo) - ali outsourcing rada na razvoju tehnologija koje su bitne, nece dozvoliti ni jedna firma

Po meni Srbija treba da gura i ostale industrije - ono sto vidim kao veliki veliki problem jeste totalno srozavanje poljoprivrede i sve veci nedostatak kvalitetnih poljoprivrednih proizvoda. A ovo ne mozes vise vratiti na pravi kolosek, ne racunajuci zitarice.
Takodje sve veci broj oboljenja, tj "zdravlja nacije" veoma zabrinjava, bar u mojim ocima.
Po meni glavno i osnovno jeste da drzava mora stimulisati izmestanje i guranje sve vise privreda van Beograda.
Recimo i taj IT - kroz poresku politiku trebaju se forsirati manja mesta, tipa Kragujevac, Cacak, Kraljevo, Krusevac. Jer vecini u ovoj delatnosti nije bitno da budu u Beogradu
 
Ovo drugo sto zoves investitori odredjuju cenu to samo mogu da budu talasi malo gore dole ali pad neki surovi tesko.

Ako izuzmemo sam centar grada, ti u BG kad bi spustio cenu novogradnje na bilo kojoj opštini (npr. dogovori se par investitora da obori cenu za 10%), sva starogradnja u okolini bi odmah spustila cenu za toliko. Starogradnja u BG se "tempira" prema novogradnji da bude 15-20% jeftinija, kad investitori dižu cene, dižu i vlasnici starogradnje.
 
Ako izuzmemo sam centar grada, ti u BG kad bi spustio cenu novogradnje na bilo kojoj opštini (npr. dogovori se par investitora da obori cenu za 10%), sva starogradnja u okolini bi odmah spustila cenu za toliko. Starogradnja u BG se "tempira" prema novogradnji da bude 15-20% jeftinija, kad investitori dižu cene, dižu i vlasnici starogradnje.
Nece niko spustati ispod cene novogradnje tek tako ako vec se prodaju najnormalnije stanovi. Nije mozda trenutno pregrejano trziste nego ide nekom normalnom brzinom i to su investitori najverovatnije i ukalkulisali. Sa ovim spustanjem kamata dolivaju ulje na vatru i ocekujem da se ubrzava.

Prosto nema razloga da cene idu na dole. Prvo bi cuo milion vesti “kasnjenje u otplati kredita ima 30.000 gradjana” pa tek onda mozes da ocekujes prodaje da se povecaju preko banaka a tek onda pad cena. Znaci sajtovi dobos, javne-nabavke i slicno prvo moraju da povecaju invetar (da se to desi) pa tek onda pad cena. Znaci ako povecaju invetar nekretnina za recimo 10-15 puta na dobosu i slicno onda znaj da krece na dole dotle nista od toga.
 
Nece niko spustati ispod cene novogradnje tek tako ako vec se prodaju najnormalnije stanovi. Nije mozda trenutno pregrejano trziste nego ide nekom normalnom brzinom i to su investitori najverovatnije i ukalkulisali. Sa ovim spustanjem kamata dolivaju ulje na vatru i ocekujem da se ubrzava.

Prosto nema razloga da cene idu na dole. Prvo bi cuo milion vesti “kasnjenje u otplati kredita ima 30.000 gradjana” pa tek onda mozes da ocekujes prodaje da se povecaju preko banaka a tek onda pad cena. Znaci sajtovi dobos, javne-nabavke i slicno prvo moraju da povecaju invetar (da se to desi) pa tek onda pad cena. Znaci ako povecaju invetar nekretnina za recimo 10-15 puta na dobosu i slicno onda znaj da krece na dole dotle nista od toga.

Ti opet govoriš o nečemu što nije karakteristično za Srbiju. Mi imamo jako malo kreditnih kupaca. To što ti pričaš je scenario za USA gde je 4 od 5 kreditnih kupaca kreditnih. Mi imamo 17% kreditnih kupaca i sve ostalo keš kupce. Mi dok dođemo u situaciju da imamo problematične kredite, to nije 2008. godina, to je 2012. i tad je tržište već na aparatima.
 
Ti opet govoriš o nečemu što nije karakteristično za Srbiju. Mi imamo jako malo kreditnih kupaca. To što ti pričaš je scenario za USA gde je 4 od 5 kreditnih kupaca kreditnih. Mi imamo 17% kreditnih kupaca i sve ostalo keš kupce. Mi dok dođemo u situaciju da imamo problematične kredite, to nije 2008. godina, to je 2012. i tad je tržište već na aparatima.
pa upravo zato se nikad ni ne desava pad kod nas. Bukvalno jedva da primetis. Koliko god izopaceno zvucalo upravo zato sto gradjani nemaju nekretnine na “leverage” nego all cash smo stabilnije trziste od recimo Floride koja kad krene na dole ode sve u pm. Moze i na 0.

Zbog malog broja kreditnih kupaca pad moze da bude ali minimalan. Stagnacija moze da bude jako velika.
 
Recimo i taj IT - kroz poresku politiku trebaju se forsirati manja mesta, tipa Kragujevac, Cacak, Kraljevo, Krusevac. Jer vecini u ovoj delatnosti nije bitno da budu u Beogradu
Drzava radi bas kontra nazalost, ranije su IT programeri mahom bili pausalci i dosta manje obaveze prema drzavi si imao van BGa nego u BGu jer se gledalo po prosecnoj zaradi opstine za delatnost.
Danas se gleda na republickom nivou + je poslovanje pausalaca programera svedeno na minimum zbog testa samostalnosti da bi se olaksalo mega korporacijama pod izgovorom "fer igre" a na stetu samih programera.

Zahvaliti se drzavai, digitalnoj zajednici i drugim NVO organizacijama koje su progurale tu pricu :)
 
Nekako i da razumem ljude koji oglašavaju stanove u West kuli za 5k € / m2 , kao ekskluziva , ovo-ono , ali Belvil za te pare, Lastavixe za te pare, The One za te pare ?
Ljudi nemojte da se zadirkujemo
West kula je dosta preko 5k eur/m2, evo ja sam našao samo jedan stan i to trosoban prazan za 5500 eur/m2, ostali su dosta skuplji.



 
Eno pilot mog 29 ima 1800 e platu.
Eno poljoprivrednik ima cenu istu već 4 godine.
Eno kasirka u ....ima 600 evra
Eno medecinska sestra ima 600 evra..
Eno svi beze u grad...već 60 god
Eno
......
 
Evo da podelim jednu zanimljivu pricu sa terena - u moru loše ponude, potkrovlja, prizemlja i sl. pojavi se 66m2, dvosoban (ne može nikako da se pregradi u 2.5 jer je to 59+terasa) u Bloku 44, minimalno renoviran, u sredini, nije potkrovlje, po pomalo APP ceni od 2700-2800/m2 i prijatelji otišli da ga pogledaju, sa ciljem obaranja cene, kad ono - jok, otišao po oglašenoj ceni za dan-dva.

Pouka: Kad je mala ponuda i pojavi se nešto OK, ima mnogo zainteresovanih i može da ode i po APP ceni, tj. agencije mogu staviti random cenu i to će se prodati. Da se pak pojavila 3 ili 5 takvih sličnih, verujem da bi bilo prostora za pregovor. Dakle potražnja > ponude, cena ide gore. Sa druge strane, na okolnim lokacijama ima ogroman izbor i za manje od 2700, ali stoje mesecima, ne prodaju se, vlasnici ne spuštaju i čekaju svog APP kupca
 
Eno pilot mog 29 ima 1800 e platu.
Eno poljoprivrednik ima cenu istu već 4 godine.
Eno kasirka u ....ima 600 evra
Eno medecinska sestra ima 600 evra..
Eno svi beze u grad...već 60 god
Eno
......

Mićo, mislim da je jedino rešenje da ti digneš kiriju za jedno 200 evra.

3 stana x 200 evra = 600 evra mesečno više. Taman da uzmeš kredit i da plaćaš ratu za peti stan sa tim.
 
Na ova naša dva sajta što su forumaši napravili, kvartalno gledano, bukvalno svi pokazatelji: cena kvadrata, broj prometa, ukupan obim prometa, kvadratura stana, ili stagniraju ili blago padaju.
Sve to u uslovima rasta bdp-a i relativno visoke inflacije
 
Na ova naša dva sajta što su forumaši napravili, kvartalno gledano, bukvalno svi pokazatelji: cena kvadrata, broj prometa, ukupan obim prometa, kvadratura stana, ili stagniraju ili blago padaju.
Sve to u uslovima rasta bdp-a i relativno visoke inflacije

To je tačno, ali vidi, ja sam prošao kolima neki dan kroz Beograd i svuda sam video kranove i gradilišta. To znači da cene sigurno ne mogu da padnu.
 
Mićo, mislim da je jedino rešenje da ti digneš kiriju za jedno 200 evra.

3 stana x 200 evra = 600 evra mesečno više. Taman da uzmeš kredit i da plaćaš ratu za peti stan sa tim.
Nije losa ideja.
Na ova naša dva sajta što su forumaši napravili, kvartalno gledano, bukvalno svi pokazatelji: cena kvadrata, broj prometa, ukupan obim prometa, kvadratura stana, ili stagniraju ili blago padaju.
Sve to u uslovima rasta bdp-a i relativno visoke inflacije
Tako je ali nista posebno ponuda i potraznja. Sad sa spustanjem kamata firme dobijaju pristup jeftinijim kreditima krecu da se sire i samo
rokaj mikiiii.
 
Smešno je navoditi Lastavice kao uspešan primer, ljudi prodaju 250 stanova tri godine na najpopularnijoj BG opštini, i opet ne mogu da prodaju sve.

Ne kapiram kako je lokacija izmedju dalekovoda, najprometnije ulice najmnogoljudnije opstine i odzaka od toplane sad odjednom najpopularnija lokacija? Uspeh je da su uopste i uspeli po tim cenama da prodaju, a prodali su kako kazes sve do 30 preostalih (vrv skart) stanova koji bi kao i prosli put otisli kao lidl pilici da samo 10% spuste cenu.
 
Vrh