Šta je novo?

Cene nekretnina

Aj ovako sa terena. Mnogo suludih informacija ima i mnogo oprečnih. Ovo važi svuda:
-povlače se ljudi od zakupa. Prolongiraju da se osamostale po ovim cenama zakupa
Sale, ne razumem ovu izjavu, pa ako moze objasnjenje.
Nece da se osamostale, ali i povlace se iz zakupa?
Vracaju se kod roditelja da zive?
 
E, nek ti je sa srećom.
I ja ću za jedno deset godina sigurno novogradnju na Nbg, da me minu uspomene.
Pa kako izgleda ako se odlucim na to necu se ni ja useliti pre 2028. A do tada mozda mi vec bude trebao veci stan. Za sad gledam manje stanove. Iskreno ne placa mi se ova ponuda krs starogradnje
 
Kad sam video da blok 61 redovno udara 2400-2500 na oglasima, potpuno sam isključio NBG iz filtera.
Ja ne znam za tebe, ja kada sam trazio stan za kupovinu imao sam par podesenih specificnih pretraga na halo oglasima i ukljucene notifikacije na mail kao sacuvana pretraga.

I onda svako jutro uz kafu gledao sta upada u moje kriterijume, uglavnom sam drzao par pretraga jer bih npr gledao u jednom delu jednu spratnost ili cenu a u drugom delu drugu pa sam hteo da imam razlicite parametre a hteo sam da bude uvek u sklopu neke moje ideje o ceni.

Nema potrebe iskljucivati lokacije iz filtera, a rucno listanje oglasa ne preporucujem jer ce ti pojesti i vreme i zivce, samo automatski na mail pa pregleda se ujutru.
 
jel moze malo veci info za ovu izjavu. tj ko je rekao i odakle podaci?

posto ja u bgu (konkrento nbg), imam sve vise komsija rusa.
na linkedinu mi izlaze poslovi na ruskom

subjektivniji mi je osecaj da ih vidjam vise nego ranije (tipa pre godinu dana) po merkatorima/parkovima itd
Pričao sa ljudima koji znaju više od mene. U zvanične podatke nemam uvid. Ono što znam je da ko može od njih ide dalje. 80% njih čeka da se smiri situacija i da se vrate ili da produže u EU. 🤷
 
Ja imam samo onu sačuvanu pretragu jer mrzim da mi sajtovi zatrpavaju mejl. Imao sam ranije 3-4 takve sačuvane pretrage, ali posle godinu i po dana sam se umorio od gledanja istih oglasa stalno, pa sam se spustio samo na jednu generalniju pretragu. I to gledam samo Halo jer layout i pretragu na nekretnine.rs ne mogu da podnesem...
 
Blok 61 je sranje, zgrade oronule i osim nekog manjeg stana koji je za izdavanje, ovi veći ili odu za 2000 ili stoje na oglasu (APP)
 
Pričao sa ljudima koji znaju više od mene. U zvanične podatke nemam uvid. Ono što znam je da ko može od njih ide dalje. 80% njih čeka da se smiri situacija i da se vrate ili da produže u EU. 🤷
Hoce sve trce da se vrate nazad u Rusiju, ja da drzava zarati i da hoce da me posalje u rat, da zapalim preko ne bih se nikad vratio u tu drzavu vise koja god bila.
Tu je i element sta bi ti se desilo kada bi se vratio u drzavu gde si prakticno odbegao da ne sluzis vojsku i ucestvujes u ratu, da li bi te sudili kao dezerteru itd itd
 
Jedna clanica foruma ima teoriju ne samo da ce da se svi vrate u Rusiju/Ukrajinu, nego ce i svi odjednom da stave stanove na prodaju pa ce to dovesti do pada cena i to strahovitog...

A tu je i teorija da rat moze trajati iskljucivi 4 godine. Dokazano empirijski.
 
Sale, ne razumem ovu izjavu, pa ako moze objasnjenje.
Nece da se osamostale, ali i povlace se iz zakupa?
Vracaju se kod roditelja da zive?
Hoće ali para nema 🙂. Ko ima kuću od roditelja (dečko, muž, devojka, žena) sredjuje se višak prostora za život....sprat, potkrovlje....Improvizuje se svašta samo da ne plaćaju kiriju. To ranije nije bio slučaj. Svi su gledali da pobegnu od "matorih". Do prošle godine čak i po velikim cenama zakupa. Sada se već ljudi povlače.
Evo kod tebe u NS. Kirija 350+ depozit 350 + agencija 300. Ljudima je potrebno 1000evra samo da udju u garsonjeru/jednosoban stan.
To su oni ljudi koji rade za platu do 70-80k tj 2/3 Novog Sada 🤷.
A šta se sve izdaje za 200evra....tuga jedna....poremećeno tržište.
Kod tebe je još veći disbalans u standardu ljudi i cenama nekretnina. Rekao bih čak, najgori u Srbiji trenutno.
Upravo sam se vratio iz NS
 
Poslednja izmena:
Hoce sve trce da se vrate nazad u Rusiju, ja da drzava zarati i da hoce da me posalje u rat, da zapalim preko ne bih se nikad vratio u tu drzavu vise koja god bila.
Tu je i element sta bi ti se desilo kada bi se vratio u drzavu gde si prakticno odbegao da ne sluzis vojsku i ucestvujes u ratu, da li bi te sudili kao dezerteru itd itd
Pa velika većina i hoće. To rade čak i unuci naših gastarbajtera 🤷. Moraju i tamo, gde god da odu da se skrase. Problem je što ne znamo kad će se situacija smiriti.....kraj 2025 ili 2026 je verovatno.
Sve se poklapa sa Expom i rasprodajom BNV 😂😂😂😂😂
 
Kad sam video da blok 61 redovno udara 2400-2500 na oglasima, potpuno sam isključio NBG iz filtera.
Mi smo gledali jedan stan u tom delu, vidim da su realizovane kupovine tu oko 2100 (za vece stanove), sto znaci da cene naravno da su nerealne, i da je to neki max koji treba dati. Inace subjektivno jako sumoran kraj, i deluje mi da ima vise problema sa parkingom od ostatka nbg (mozda je i to subjektivni osecaj, jedva sam parkirao i u okolini kada smo isli da gledamo :) )
 
Pa velika većina i hoće. To rade čak i unuci naših gastarbajtera 🤷. Moraju i tamo, gde god da odu da se skrase. Problem je što ne znamo kad će se situacija smiriti.....kraj 2025 ili 2026 je verovatno.
Sve se poklapa sa Expom i rasprodajom BNV 😂😂😂😂😂
Nista te ne razumem, kakve veze imaju unuci gastrabajtera sa Rusima u Srbiji?

Nakon raspordaje BNV ide BNV 2.0 electric boogaloo na NBGD i Adi Sale, a nakon njega ide verovatno opet neki ogroman projekat, sto mislis da bi stalo sa samo savskom obalom?
 
Mi smo gledali jedan stan u tom delu, vidim da su realizovane kupovine tu oko 2100 (za vece stanove), sto znaci da cene naravno da su nerealne, i da je to neki max koji treba dati. Inace subjektivno jako sumoran kraj, i deluje mi da ima vise problema sa parkingom od ostatka nbg (mozda je i to subjektivni osecaj, jedva sam parkirao i u okolini kada smo isli da gledamo :) )

Meni se uglavnom zgrade ne sviđaju u tom delu, baš su nekako propale
 
Drzava radi bas kontra nazalost, ranije su IT programeri mahom bili pausalci i dosta manje obaveze prema drzavi si imao van BGa nego u BGu jer se gledalo po prosecnoj zaradi opstine za delatnost.
Zbog zloupotreba, koje su naravno bile prirodne kada imas mogucnosti da na drugoj lokaciji platis manji porez - a realno poslujes sa nekog drugog mesta, drzava je uradila (bar ranije) najjednostavnije za nju: svima u republici izjednacila porez u odredjenim delatnostima.
Ovi najjednostavniji potezi su na zalost veoma losi, jer teraju i one koji realno rade sa tih lokacija koje nisu razvijene na nivouo Bg-a i NS-a, da placaju iste poreze. Umesto da neko sedne i vidi kako da to bolje proveri.
Sve zbog toga sto nema nikog ko bi proveravao da li se delatnost stvarno obavlja sa te lokacije. A moguce je dobar deo PR-a pretresti jednostavnim upitima u sistemima koji su dostupni republic tipa: EPS (da li ima potrosnje struje na toj lokaciji), gde su prijavljene osobe zaposlene u tom pravnom licu (odmah ti je sumnja ako neko ima prijavljenu radnju u Babusnici, a on je prijavljen u Bg-u), da li to pravno lice ima prijavljene izdvojene poslovne jedinice... Znaci ima dosta nacina da se efikasno proveri dobar deo tih pravnih lica, pa cak u krajnjem slucaju ukljucujuci i terensku kontrolu ostatka.

Ali sve to na stranu, fokusiranje mora i treba biti na ta mala i srednja preduzeca - velika preduzeca ionako znaju da se snadju.
 
Nista te ne razumem, kakve veze imaju unuci gastrabajtera sa Rusima u Srbiji?

Nakon raspordaje BNV ide BNV 2.0 electric boogaloo na NBGD i Adi Sale, a nakon njega ide verovatno opet neki ogroman projekat, sto mislis da bi stalo sa samo savskom obalom?
Pa ne zanima ih Srbija. Završili su sa njom
Poslužila kad je trebala i to je to.
Ako krenu BNV 2 i Novi Sad na vodi konkretno da rade (a ne samo planovi) prelazim u bull tabor. Do tada sam 🐻 foruma koji zastupa da će godinu dana od sad biti druga priča.
 
Pre svega ČESTITAM sestri od ujaka i zetu na kupovini! Ako je to istina, onda stvarno skidam kapu!! To je bilo NEZAMISLIVO pre. Nisu davali ništa, ma ni 50e na celu sumu da smanjiš. Bilo je znate cene, pa kad se odlučite vi se nama javite.
Uspeli su nekako, kako ne znam. Ja verujem da je do toga doslo jer je zet zacrtao cifru iznad koje nece da ide, a koja se samo (na tu cenu) razlikovala za 5k, a stan su - kako sam cuo - vec duze vreme gledali. Po tom nekom razmisljanju - sklon sam da verujem da su pristali jer u duzem vremnskom periodu nisu uspeli isti da prodaju po definisanoj ceni
 
Hoće ali para nema 🙂. Ko ima kuću od roditelja (dečko, muž, devojka, žena) sredjuje se višak prostora za život....sprat, potkrovlje....Improvizuje se svašta samo da ne plaćaju kiriju. To ranije nije bio slučaj. Svi su gledali da pobegnu od "matorih". Do prošle godine čak i po velikim cenama zakupa. Sada se već ljudi povlače.
Evo kod tebe u NS. Kirija 350+ depozit 350 + agencija 300. Ljudima je potrebno 1000evra samo da udju u garsonjeru/jednosoban stan.
To su oni ljudi koji rade za platu do 70-80k tj 2/3 Novog Sada 🤷.
A šta se sve izdaje za 200evra....tuga jedna....poremećeno tržište.
Kod tebe je još veći disbalans u standardu ljudi i cenama nekretnina. Rekao bih čak, najgori u Srbiji trenutno.
Upravo sam se vratio iz NS
Hvala na odgovoru.
Medijalna zarada je tolika kao što kažeš izmedju 70-80k.
Prosecna plata je 1000eur
Ima tu i koverata uz platu i bakšiša itd...Al ok.

Ne bih rekao da je disbalans najgori u Srbiji, svakako je sličan ako se gleda sam centar grada(ili da kažem neki centralni deo) u odnosu na platu kao i u Beogradu.
Moji prijatelji i poznanici koji gledaju da se skuće, to jest uzmu prvi stan, gledaju predgrađa Novog Sada(Veternik, Alibegovac itd...) i ne predstavlja im toliki problem lokacija, kao ovde na forumu i Beograđanima, tako bih ja zaključio. Većina nema uslova za stambeni kredit i to im predstavlja problem za prvi stan i odvajanje od da kažem roditelja.
Mada velika većina rođenih Novosađana(u mom okruženju) i dalje živi sa svojima dok skuplja učešće za stan(naravno dosta njih ni ne skuplja za učešće nego eto tako malo bolje žive), retko ko se odvaja da bi bio podstanar, baš zbog ovih cena kako ti kažeš.
 
I pored ovih visokih kamata koje su preko godinu dana na snazi nije došlo do pada cena. Izglelda da je sve sjajno u USA ekonomiji.
Batali nase medije i senzacionalne naslove - u USA ekonomiji nema velikih potresa i ima 2.5-3% realnog rasta GDP-a. Sto je na velicinu te ekonomije, itekako, dobar rezultat - a znajuci da vodece EU zemlje stagniraju
 
koji zastupa da će godinu dana od sad biti druga priča.
A šta je druga priča? Neće biti kvadrat novogradnje na Nbg 4k/m2, nego 3.8k? Cene nekretnina za godinu dana mogu značajno da se promene ako krenu ne daj bože bombe da padaju.
 
Poslednja izmena:
USA je zemlja veličine cele Evrope, ne možete gledati to kao jedno tržište. To je jako lokalizovano kod njih šta se dešava sa nekretninama. Npr. Ostin, Hjuston i Florida imaju problema sa prodajom, ali Vašington, Sijetl i Boston nikad više i skuplje nisu prodavali.
 
Batali nase medije i senzacionalne naslove - u USA ekonomiji nema velikih potresa i ima 2.5-3% realnog rasta GDP-a. Sto je na velicinu te ekonomije, itekako, dobar rezultat - a znajuci da vodece EU zemlje stagniraju
Tako je bilo i u prošloj krizi. EU štuca, USA ok -> nema krize. USA problemi=svuda problemi.
 
Pa ne zanima ih Srbija. Završili su sa njom
Poslužila kad je trebala i to je to.
Ako krenu BNV 2 i Novi Sad na vodi konkretno da rade (a ne samo planovi) prelazim u bull tabor. Do tada sam 🐻 foruma koji zastupa da će godinu dana od sad biti druga priča.
A zanima ih da se vrate u Rusiju? Jel ti stvarno verujes u pricu da ce se neko ko je pobegao od rata iz Rusije vratiti u istu cisto da ne zivi u Srbiji?
Razumem da pricas za EU ali vracanje u Rusiju su price za malu decu koje cekaju pad kvadrata od 20%.

Ne bi radili plan da nece da ga grade, nije pitanje da li vec kada ce krenuti.
 
Vrh