Šta je novo?

Cene nekretnina


Gledam sad oglase da pokusam da pomognem drugaru. Nikad u zivotu nisam video jedan te isti stan (Mirka Banjevica 72 m2) da vise od 5 agencija ga drzi u oglasima. Ovo je suludo!
Posle se cudimo sto je losa ponuda i sto agencije nemaju posla i prihvataju veliku "konkurenciju". Plafon je do sad bio 2 agencije po stanu, redje i tri...
 
Ma da, lako je smejati se kad su pare narodne! Pozivaš se do sada i na zapadna go_vna kao izvor informacija, pa šta ćemo onda...da i tebi jedan sendvič sleduje. I tako tupavo možemo do sutra. Imaš mišljenje struke za most kao i krađu koja se desila, stvar za sud što se mene tiče...
Dakle sudstvo i dalje nemamo? Dobar progres.
 
sto ga pratite, kad smo vec utvrdili da nije merodavan i kompetentan, a i koji je njegov interes kad zivi od gradnje , vrlo cudno :)
 
Da li su neki Investitori spustili cenu po m2? Jel imamo neke konkretne dokaze?
Barem jedan dva projekta ili kompleksa ili manjih zgrada?
Ja kada sam ovde opisao nedavno da se u par kompleksa u NS povećala cena, onda je to bila generalizacija 😉
 
Da li su neki Investitori spustili cenu po m2? Jel imamo neke konkretne dokaze?
Barem jedan dva projekta ili kompleksa ili manjih zgrada?
Ja kada sam ovde opisao nedavno da se u par kompleksa u NS povećala cena, onda je to bila generalizacija 😉

Šta je tvoje objašnjenje zašto gospodin konstatuje krizu u sektoru? Da li je to plansko širenje dezinformacija?
 

Gledam sad oglase da pokusam da pomognem drugaru. Nikad u zivotu nisam video jedan te isti stan (Mirka Banjevica 72 m2) da vise od 5 agencija ga drzi u oglasima. Ovo je suludo!
Posle se cudimo sto je losa ponuda i sto agencije nemaju posla i prihvataju veliku "konkurenciju". Plafon je do sad bio 2 agencije po stanu, redje i tri...
Jedna agencija prodaje za 70k...druga taj isti stan za 65 k
 
Nije to taj stan.
 

Prilozi

  • Screenshot_20240926-101711_Chrome.jpg
    Screenshot_20240926-101711_Chrome.jpg
    62,2 KB · Pregleda: 33
Šta je tvoje objašnjenje zašto gospodin konstatuje krizu u sektoru? Da li je to plansko širenje dezinformacija?
Nemam dovoljno informacija da bi mogao da komentarišem njegovu izjavu na facebooku, vidim da piše da je menadzer.
Neki ljudi žive i pišu zbog pregleda i čitanja njihovih postova.
Nisam video da je dao neki dokaz. Previše projekata u sivoj fazi? Pa to je većinom prodato, zar ne?
Evo ima ljudi ovde na forumu koji hoće pad cena i koji gledaju da kupe nekretnine, da li ima primera smanjenja cena i velike ponude?
I ne treba porediti podatke sa najboljom godinom prodaje stambene gradnje, nego sa godinama pre te ekspanzije cena i gradnje.
Dok god je prodaja većeg inteziteta ne vidim pad cena.
Osim u nekom malom procentu kod novopečenih Investitora, jer je ovih godina mnogo njih bez iskustva i znanja krenulo da zidaju zgrade, e kod njih ja mogu da pretpostavim ozbiljno smanjenje cena ukoliko nastupi početak krize. Eto to bi bio moj indikator.
 
Znači tvoj zaključak je da je čovek to napisao da bi privukao preglede na društvenoj mreži. Moguće, ne sporim, ne znam čoveka. Menadžer je građevinskog portala i zna sektor, donekle sebe onda dovodi u položaj da stekne lošu reputaciju zato što laže kao što kažeš. Piše pod imenom i prezimenom na kraju dana pa neka stoji iza svojih reči.
 
To radi za dobrobit raje. Veli ajde da kažem nešto, možda pokrenem lavinu. Ali teška rabota.

Da pokrene lavinu kod investitora? Misliš kad vide njegovu objavu na društvenoj mreži, reći će daj spuštaj cenu što pre, kriza počinje? Nisam znao da ovakvi likovi imaju takav tektonski uticaj na cene stanova.
 
Znači tvoj zaključak je da je čovek to napisao da bi privukao preglede na društvenoj mreži. Moguće, ne sporim, ne znam čoveka. Menadžer je građevinskog portala i zna sektor, donekle sebe onda dovodi u položaj da stekne lošu reputaciju zato što laže kao što kažeš. Piše pod imenom i prezimenom na kraju dana pa neka stoji iza svojih reči.
Ima raznih razloga zasto neki ljudi pisu tako:
- privlace paznju da bi povecali vidljivost svojih drustvenih mreza (pozitivno ljudi nece da cuju ali negativno svi prate)
- ego manijak koji hoce da se dokazuje kako nesto zna eg. Nemanja Antic
- stvarno ufiksao da ce nesto da padaju cene pa u toj svojoj zabludi lozi druge nesvesno (malo verovatno)
- voli publicitet.

itd itd.
 
Ima raznih razloga zasto neki ljudi pisu tako:
- privlace paznju da bi povecali vidljivost svojih drustvenih mreza (pozitivno ljudi nece da cuju ali negativno svi prate)
- ego manijak koji hoce da se dokazuje kako nesto zna eg. Nemanja Antic
- stvarno ufiksao da ce nesto da padaju cene pa u toj svojoj zabludi lozi druge nesvesno (malo verovatno)
- voli publicitet.

itd itd.

Apsolutno ima takvih likova. Ovaj lik je verovatno ta priča. Isto onaj Seneši. I Kaća Lazarević. I ona Marija Đurić agentkinja što je dala intervju Vremenu. Gomila egomanijaka koji hoće da naštete našem građevinskom sektoru.

Mislim da treba da ustanovimo pravilo da na ovoj temi smeju samo da se prenose izjave Milića Đokovića i Uroša Jovanovića. Njih dvojica su najrealniji.
 
Nemam dovoljno informacija da bi mogao da komentarišem njegovu izjavu na facebooku, vidim da piše da je menadzer.
Neki ljudi žive i pišu zbog pregleda i čitanja njihovih postova.
Nisam video da je dao neki dokaz. Previše projekata u sivoj fazi? Pa to je većinom prodato, zar ne?
Evo ima ljudi ovde na forumu koji hoće pad cena i koji gledaju da kupe nekretnine, da li ima primera smanjenja cena i velike ponude?
I ne treba porediti podatke sa najboljom godinom prodaje stambene gradnje, nego sa godinama pre te ekspanzije cena i gradnje.
Dok god je prodaja većeg inteziteta ne vidim pad cena.
Osim u nekom malom procentu kod novopečenih Investitora, jer je ovih godina mnogo njih bez iskustva i znanja krenulo da zidaju zgrade, e kod njih ja mogu da pretpostavim ozbiljno smanjenje cena ukoliko nastupi početak krize. Eto to bi bio moj indikator.
Baš tako! Kad budem video da je BW spustio cene ili neki veliki kompleks na NBG onda ću da verujem. Do tada želje i pozdrave molim vas ostavite za Radio Moravu i Happy TV za program posle ručka :))
Moj kompleks još nije izašao ni iz zemlje a 60% prodano. A on kao kaže siva faza neprodana. Pa dok dođe do sive faze biće možda slobodnih 10-20%.
Eto vam Lastavice, gotovo, šta je ostalo <10% stanova. Pa to je ispod statističke greške. To i da pokloni bukvalno državi bio bi u plusu a ne da prodaje:))
Dok ne bude opasne krize nema pada. A kad je opasna kriza onda naravno niko ili retko ko i kupuje...
 
Nekako i da razumem ljude koji oglašavaju stanove u West kuli za 5k € / m2 , kao ekskluziva , ovo-ono , ali Belvil za te pare, Lastavixe za te pare, The One za te pare ?
Ljudi nemojte da se zadirkujemo
 
Apsolutno ima takvih likova. Ovaj lik je verovatno ta priča. Isto onaj Seneši. I Kaća Lazarević. I ona Marija Đurić agentkinja što je dala intervju Vremenu. Gomila egomanijaka koji hoće da naštete našem građevinskom sektoru.

Mislim da treba da ustanovimo pravilo da na ovoj temi smeju samo da se prenose izjave Milića Đokovića i Uroša Jovanovića. Njih dvojica su najrealniji.
Najrealnije je TRŽIŠTE! Kao što je neki kolega forumaš pisao o svojim iskustvima o kupovini stana u NS, e to je realnost. Ovo što neko priča priče na netu, je isto kao pre kad su pričali pijanci ispred Maxija s pivom u ruci. Samo sad ima veću publiku jer okači svoje mišljenje na internet:))
Pad je ili kriza kad budete imali reklame na RTSu kao što je bilo 2012 i 2013 za Stepu Stepanović, za Belvil. E tad je kriza! A ovo kad te investitori otkače čim pomeneš neke izmene ugovora ili ne daj Bože popust, o kakvom padu vi pričate?!
 
Smešno je navoditi Lastavice kao uspešan primer, ljudi prodaju 250 stanova tri godine na najpopularnijoj BG opštini, i opet ne mogu da prodaju sve. Zgrada uveliko useljena. 30 stanova i dalje u prodaji, druga faza ni na pomolu - verovatno kad su videli koliko dobro ide prodaja.
 
Znači tvoj zaključak je da je čovek to napisao da bi privukao preglede na društvenoj mreži. Moguće, ne sporim, ne znam čoveka. Menadžer je građevinskog portala i zna sektor, donekle sebe onda dovodi u položaj da stekne lošu reputaciju zato što laže kao što kažeš. Piše pod imenom i prezimenom na kraju dana pa neka stoji iza svojih reči.
Nisam rekao da laže, nego da mi nisu ti argumentni dovoljni.
Takođe nije rekao da će cene da padaju.
Rekao je ko preživi pričaće.
Ja bih prvo gledao manje Investitore, mnogo njih je krenulo u prethodnim godinama da zidaju bez iskustva i znanja sa uzetim kreditom kod banaka i sa tim hajpom da će da prodaju pre same izgradnje.
Oni prvi moraju da spuste cenu.
Može se i tu desiti da veći Investitor otkupi od manjih pa i celu zgradu u sivoj gradnji.
Pred EXPO će biti hajp, po meni je sledeća godina najbolja za kupovinu i ko hoće neki rizik od tih manjih Investitora koji su se zaleteli u 2-3 gradnje manjih zgradica i nisu odmah prodali 40-50% stanova u sivoj gradnji će postići najbolju cenu i pregovaranje.
E sada imamo i to spuštanje kamata i najavljenu prosečnu platu od 1400eur to ide u korist svim Investitorima.
 
Nekako i da razumem ljude koji oglašavaju stanove u West kuli za 5k € / m2 , kao ekskluziva , ovo-ono , ali Belvil za te pare, Lastavixe za te pare, The One za te pare ?
Ljudi nemojte da se zadirkujemo
Informiši se malo. The One nije za te pare. The One je oko 4k sa PDVom. Lastavice oko 3500-4000 sa PDVom. Ni blizu nisu 5k. Čak ni najmanji stanovi!
 
Do mene..Zemun...udareni koljčevi..kasne 6 meseci...neli dan dobili građevinsku....kažu pocinju za 10 dana..nije ni bilo u oglasima...zidaju dve zgrade ukupno 60 stanova...prodato 90%.
A Vi recite da laže on ..ili lažem ja.
Ps.cena skočila za 10% pre 2 meseca.
 
Upravo u Lastavicama - moja sestra od ujaka i zet su pazarili pre nekoliko dana/nedelja stan, kazu da da su uspeli da dogovore 5k eur manje (sto je uspeh, znajuci da nikakav dogovor nije mogao biti moguc ranije)
 
Da bi se desio pad morali bi ljudi naglo da budu pritisnuti da prodaju i da im bude hitno!
Znaci moraju ljudi da prestanu da imaju prihode. Sto znaci ili njihovi biznisi ili zaposlenima poslovi da budu ugrozeni u smislu da naglo veliki broj ljudi dobije otkaz. To se ne desava jer bi bilo svuda po vestima a twitter, danas, nova, n1 prepuna takvih clanaka. Kada bi nezaposlenost skocila naglo i to u nekom znacajnom procentu i tek onda nakon 6-10 meseci prvi na udaru bi bili kreditni kupci. Ovi sto su kupili za gotovinu za njih taj prekid prihoda bi morao da potraje godinama. Znaci evo neko ima stan na NBG i placa 300e racune. Treba i da zivi. Prvo taj sto ima stan kupljen u kesu on najverovatnije ima barem neku ustedjevinu ali evo recimo da nema 0.
Ta osoba ili par ce prvo:
- Da odu negde izvan grada a stan da probaju da rentiraju
- Pozajmice novac jer i onako ne duguju pa ce videti sta ce
- Skupice se sa troskovima na bukvalno samo za racune i hranu
- kasnice sa placanjem infostana, poreza na imovinu
- otkazace kablovsku
- Prodace auto
- primice cimera

Hocu reci ti koji imaju stan bez kredita ce sve da urade samo da ne prodaju stan. Bukvalno njima cak i kada bi neko rekao “covece sta se mucis prodaj stan” mislim da bi ga oterali u pm.

Znaci pod pritiskom mogu da budu uglavnom kreditni kupci (masovnije) i neki izuzetak ovako bukvalno slucajnost.
Posto kreditnih kupaca ima mali procenat tako i da dodje do masovnog otpustanja ostali ce to da apsorbuju i prosto doslo bi do stagnacije ali do pada tesko.

Da bi doslo do pada mora da bude masovno, svuda po vestima, otpustanja, kriza, ludilo, gorivo na ulicama, devize i to TEK posle godinu dana bi se primetilo 5-6% a u centralim ili trazenijim delovima samo stagnacija.
Na Floridi ako padne 60% u Bg ce 5% to je taj realan odnos.
Sve ostalo mogu da idu na TV da se hvale koliko hoce ali od toga nema nista. Mora kriza i mora masovno i dugorocno.
Eventualno sta ostaje kao neka mogucnost talasi neki u zavisnosti od ponude i potraznje i to je sve. Tipa izadje u ponudu 100 zgrada pa malo spuste gore dole da prodaju.
 
Vrh