Šta je novo?

Cene nekretnina

Ista količina keša, porast cena, manji promet.... nastaviće se.
Fun fact, negde sam video poslednja faza ciklusa nekretnina je izgradnja hotela i dodatno smanjenje stanogradnje....
Ali broj podanih jedinica stanova je konstantan sada kako se meni čini. Oko 1100-1200 i tako stalno. Tako da nema krize po meni za sad.
 
Možda ste ovde imali neku pređašnu priču za koju ne znam, ali Ekonomski produkuje isključivo društvenjake (matiš je minimalan). ;)
Imamo ovde jednog programera koji je bio na ekonomskom faxu ali ga nije ni završio. Zato je uspešan programer koji gleda da kupi još jedan stan u BG-u. Da se zaključiti da za programiranje nije potreban fax od 5god + 5god doktorata već postoje mnogi samouki, tako da teorija da moraš biti član mense da bi bio programator koji radi najstresniji posao od svih poslova pada u vodu.
 
Poslednja izmena:
Ali broj podanih jedinica stanova je konstantan sada kako se meni čini. Oko 1100-1200 i tako stalno. Tako da nema krize po meni za sad.
Isti broj stambenih jedinica ali količina keša je maltene ista. Sa porastom cene se smanjuje prometovana kvadratura. Tako da..... nije baš isto. Prometovana kvadratura je npr pre par godina bila 30% veća a manji je bio ukupan mesečni promet u evrima.
 
Imamo ovde jednog programera koji je bio na ekonomskom faxu ali ga nije ni završio. Zato je uspešan programer koji gleda da kupi još jedan stan u BG-u. Da se zaključiti da za programiranje nije potreban fax od 5god + 5god doktorata već postoje mnogi samouki tako da teorija da moraš biti član mese da bi bio programator koji radi najstresniji posao od svih poslova pada u vodu.

ima dosta samoukih, normalno je da se to desava, jer je "perspektivna" bransa. i od tih samoukih izadju i neki mnogo dobri, ali vecina na kraju budu web fizikalci. zato je i problem danas zaposliti senior programera, pored toliko "skartova", iako je bransa vec ostarila (nije tipa 2012. pa da trazis seniora)
 
Pošto imamo tu sreću da vidimo realizovane cene, jasno je da se prodaje po ceni koja je 10-20% manje od oglašene (ako je uopšte i došao na oglas) uglavnom.
E sad, ima dosta prodavaca koji ne žele da spuste ni 1%, a stanovi su u jezivom stanju (starogradnja) dok agenti potenciraju razne prednosti.
U čemu je fora? Da li su realizovani stanovi neki koji uopšte nisu ni bili na oglasima?
 
Naravno da se realizuje prodaja stanova koji ni ne dodju na oglase.
Razglasiš prodaju/kupovinu kod prijatelja i šire i odradi se kupovina.
Polepiš one flajere da kupuješ stan u toj zgradi za keš i jave se ljudi.
Facebook/instagram itd...
 
Evo da navedem jedan primer prodaje stana, manji delom je i moj i većim delom od rodjaka.
Kačio sam ga baš ovde i na mom instagramu.
Nismo još prodali i javlja mi se rodjak(brat) kaže nismo još prodali i da treba da spuštamo cenu?
Ja mu odgovarm ok spusti, ali gde je oglašen.
Kaže na facebooku i dao drugarici u agenciju na prodaju.
Ja kažem pa jel na 4zida, halo oglasi, nekretnine.rs?
Gde dobijam informaciju da nije i da će okačiti.
Sada gledam oglas gde su još i pogrešili dosta detalja(nisu naveli dobru spratnost zgrade i nisu stavili dobar opis, to jest nisu stavili da zgrada poseduje 2 lifta).
Za fotografisanje da ne pričam kako je loše odradjeno...
Važno da hoće svojih 3%, eto, mene je mrzelo da se cimam oko toga.
Tako da ima svega 😉
 
Pošto imamo tu sreću da vidimo realizovane cene, jasno je da se prodaje po ceni koja je 10-20% manje od oglašene (ako je uopšte i došao na oglas) uglavnom.
E sad, ima dosta prodavaca koji ne žele da spuste ni 1%, a stanovi su u jezivom stanju (starogradnja) dok agenti potenciraju razne prednosti.
U čemu je fora? Da li su realizovani stanovi neki koji uopšte nisu ni bili na oglasima?
Skoro sve cene u oglasima su naduvane. Tako da ja kada gledam oglase u startu na oglasenu cenu otfikarim 10 posto, znaci ono bez razmisljanja kako bi dosli do neke cifre koje su blize onima sto gledas da su realizovane cene.
A imas i dosta oglasa gde su neke cene APP. To su uglavnom oglasi ljudi koji su culi da je neko nekad prodao taj stan u tom kraju po toj ceni pa sad i oni traze isto.
Mada kada udjes u stos videces da se vrte jedni te isti stanovi i da je ponuda stvarno slaba.
To sa stanovima koji ne izlaze na trziste ne znam kako ide verovstno agent koji dobije nov stan za prodaju prvo zove ove sigurne kupce da pogledaju pa tek onda ide na oglase. Mada ja nisam imao to iskustvo sa agentima da mi kazu da postoji i ta mogucnost.
Eto moje neko iskustvo dosadasnje mozda nekom bude koristilo
 
Prođoh preključe pored kompleksa Lux 51 na Bežaniskoj kosi, i rekao bih, kao laik u građevini, da će se deo sa terasama razlikovati od rendera i da će izgledati manje lux.
 
Manja mesta crkla što se tiče prodaje i prometa.
Evo da vam prenesem iskustvo sa terena 😉.
Desetak investitora sam pozvao (NS) zbog dragih ljudi koji gledaju nešto da kupe a i možda ja uzmem nešto (čekam povratnu informaciju od kupca). Ovo je struktura investitora:
1. Veći kompleksi podigli 4-5% cene od letos. Stanova ima ali su skupi i možeš opušteno da odabereš. Problem je visoka cena. Garaže čak nude na rentu ili rate. Izvukli su novac i malo ih zab**e za sve iskreno.
2. Prodao sve stanove. Ostali su mi penthaus-i, ne planiram ništa uskoro da gradim makar neko vreme dok se ne steknu uslovi ?!?
3. Zgrada maltene useljiva. Pravim razliku od 50e da li isplaćuješ sve u kešu ili kredit. (Ne znam u čemu je fora kad banka isplaćuje za 20 dana). Stanove od 60-100m2 možeš da biraš. Nisu prodati.
4. Investitoru ostao 1 manji stan. Zgrada u izgradnji. Ostalo prodao odavno. Digao 5% cenu. Ne planira da pravi zgradu 2-3 godine iako ima lokacije spremne. Radiće neki hotel. Hoće da spusti cenu.
5. Investitoru ostao 1 stan, zgrada gotova, podigao cenu 5% ali daje parking mesto. Zgradu pravi sledeću na najluks lokaciji sa cenom većom od NBG (50m2=250k...🤡.....).
6. Ostali stanovi oko 70-80m2 maltene svi. Spušta cenu na garažu a možda će i na stanove.
7. Prvi put pravi zgradu, jeftinije od svih ostalih 10-15 %. Ostavlja i za sebe stanove.
8. Urbane vile sa boljom opremom (alu stolarija, podno grejanje na gas itd) malo skuplje od stanova u regularnim zgradama.
9. Vraćaju cenu sa početka izgradnje i daju akcije. Lošije su lokacije u pitanju.
10. Za loše lokacije traži 30% učešća, za bolje 50% učešća.

Mešano meso na tržištu.
Manji investitori su videli da tržište više nije likvidno i trajno odlažu gradnju. 2 godine je sigurno da će odložiti početak neke nove gradnje. Čekaju da budu sigurni da će se prodati ono što prave. Zavise od keša kupaca i kompenzacija.

Srednji investitori, imaju para, nervira ih što nisu prodali sve ali mogu donekle da čekaju. Uspoooorili su izgradnju skroz. Udružuju se pa rade projekte u inostranstvu.

Veliki, imaju neprodate stanove. Ne počinju nešto novo. Čekaju i prodaju polaako ovo što imaju. Orijentišu se na najluks izgradnju.

U principu.....još se vrte pare na tržištu, prodaju se stanovi ali staje izgradnja, smanjuje se ponuda jer je neizvesno. Najviše ima kupaca do 80-130k kao i u prethodnom periodu, samo se vremenom sve manja kvadratura dobija. Ovo ostalo baš slabo...ako neko zaluta 😂.....
Deluje mi da će 2025 biti godina prodaje gotovih stanova i najluks stanova. Makar za NS. Verujem da će biti tako i u BGu. Ovo ostalo samo APP cene.

14 novogradnji ima samo NBG za jul....🤡🤡🤡🤡🤡 sramota
 
Pa po ovom tvom, deluje da im nije frka uopšte. A to je NS, Beograd je onda još gore stanje. Daleko smo mi od buyers' marketa.
Videćemo. Mali se povukli. Izvukli su novac i sad čekaju rasplet kao i mi. Srednji se preusmeravanju a velike za**le. To je situacija. Kraj 2024 i veći deo 2025 će biti godina lux zgrada, daljeg smanjenja ponude stanova i rasprodaje ovoga što je ostalo.
 
Videćemo. Mali se povukli. Izvukli su novac i sad čekaju rasplet kao i mi. Srednji se preusmeravanju a velike za**le. To je situacija. Kraj 2024 i veći deo 2025 će biti godina lux zgrada, daljeg smanjenja ponude stanova i rasprodaje ovoga što je ostalo.
Super, znači veći broj lux objekata će svakako pogurati cene još više tako da se u '25. očekuje rast u svim statističkim parametrima. Svi znamo da se cene starogradnji formiraju na osnovu cena novogradnji, a da manje novogradnje cene formiraju na osnovu BNV i drugih "luksuznih" projekata. Dakle, rast cena je opšte prisutan- mozda je inicijalno baš u tim velikim projektima, ali se domino efektom spušta na sve stambene strukture pa i šupe u starogradnji skaču cenovno. Dakle, '25= godina opšteg rasta cena stanova, tu se slažem sa tobom.
 
Super, znači veći broj lux objekata će svakako pogurati cene još više tako da se u '25. očekuje rast u svim statističkim parametrima. Svi znamo da se cene starogradnji formiraju na osnovu cena novogradnji, a da manje novogradnje cene formiraju na osnovu BNV i drugih "luksuznih" projekata. Dakle, rast cena je opšte prisutan- mozda je inicijalno baš u tim velikim projektima, ali se domino efektom spušta na sve stambene strukture pa i šupe u starogradnji skaču cenovno. Dakle, '25= godina opšteg rasta cena stanova, tu se slažem sa tobom.
Ti i sada imas stanove u BgH2O koji se prodaju za 10k evra, a imas na istoj opstini Savski venac stanove koji se prodaju za malo vise od 1.000 evra. Imas cak i novogradnj na opstini Savski Venac, kod Autokoamnde, konkretno suturen, za 1.500 evra po m2, 64m2 za 96k evra (https://www.halooglasi.com/nekretni...-64-20m/5425644811610?kid=1&sid=1726841003220). Imas i starogradnju na prizemlju za isto 1.500 evra, i to pricam o cenama u oglasima, ne o realizovanim cenama koje imas vec za 1.100 evra, cak i za manje od 1.000, ali moguce da je to prodaja izmedju rodjaka/prijatelja ili su prijavili samo manji iznos u ugovoru. Kad nesto nema veliku vrednost, nikakva lux novogradnja u komsiluku ne moze da nu napumpa znacajno cenu.
 
Poslednja izmena:
Manja mesta crkla što se tiče prodaje i prometa.
Evo da vam prenesem iskustvo sa terena 😉.
Desetak investitora sam pozvao (NS) zbog dragih ljudi koji gledaju nešto da kupe a i možda ja uzmem nešto (čekam povratnu informaciju od kupca). Ovo je struktura investitora:
1. Veći kompleksi podigli 4-5% cene od letos. Stanova ima ali su skupi i možeš opušteno da odabereš. Problem je visoka cena. Garaže čak nude na rentu ili rate. Izvukli su novac i malo ih zab**e za sve iskreno.
2. Prodao sve stanove. Ostali su mi penthaus-i, ne planiram ništa uskoro da gradim makar neko vreme dok se ne steknu uslovi ?!?
3. Zgrada maltene useljiva. Pravim razliku od 50e da li isplaćuješ sve u kešu ili kredit. (Ne znam u čemu je fora kad banka isplaćuje za 20 dana). Stanove od 60-100m2 možeš da biraš. Nisu prodati.
4. Investitoru ostao 1 manji stan. Zgrada u izgradnji. Ostalo prodao odavno. Digao 5% cenu. Ne planira da pravi zgradu 2-3 godine iako ima lokacije spremne. Radiće neki hotel. Hoće da spusti cenu.
5. Investitoru ostao 1 stan, zgrada gotova, podigao cenu 5% ali daje parking mesto. Zgradu pravi sledeću na najluks lokaciji sa cenom većom od NBG (50m2=250k...🤡.....).
6. Ostali stanovi oko 70-80m2 maltene svi. Spušta cenu na garažu a možda će i na stanove.
7. Prvi put pravi zgradu, jeftinije od svih ostalih 10-15 %. Ostavlja i za sebe stanove.
8. Urbane vile sa boljom opremom (alu stolarija, podno grejanje na gas itd) malo skuplje od stanova u regularnim zgradama.
9. Vraćaju cenu sa početka izgradnje i daju akcije. Lošije su lokacije u pitanju.
10. Za loše lokacije traži 30% učešća, za bolje 50% učešća.

Mešano meso na tržištu.
Manji investitori su videli da tržište više nije likvidno i trajno odlažu gradnju. 2 godine je sigurno da će odložiti početak neke nove gradnje. Čekaju da budu sigurni da će se prodati ono što prave. Zavise od keša kupaca i kompenzacija.

Srednji investitori, imaju para, nervira ih što nisu prodali sve ali mogu donekle da čekaju. Uspoooorili su izgradnju skroz. Udružuju se pa rade projekte u inostranstvu.

Veliki, imaju neprodate stanove. Ne počinju nešto novo. Čekaju i prodaju polaako ovo što imaju. Orijentišu se na najluks izgradnju.

U principu.....još se vrte pare na tržištu, prodaju se stanovi ali staje izgradnja, smanjuje se ponuda jer je neizvesno. Najviše ima kupaca do 80-130k kao i u prethodnom periodu, samo se vremenom sve manja kvadratura dobija. Ovo ostalo baš slabo...ako neko zaluta 😂.....
Deluje mi da će 2025 biti godina prodaje gotovih stanova i najluks stanova. Makar za NS. Verujem da će biti tako i u BGu. Ovo ostalo samo APP cene.

14 novogradnji ima samo NBG za jul....🤡🤡🤡🤡🤡 sramota
E baš na takav sam stav naišao i ja kad sam gledao stanove. BUKVALNO! Ako hoćeš može, cena je ta, ako nećeš OK. Ima ko hoće. NIKAKAV popust nema ni 50e:)) To ti jednostavno govori a eto nazvao si njih 10 da su se toliko nafatirali da ih baš brige da li će da proda ili neće. Jednostavno svi imaju stav: My way or the highway... Da se izmeni narativ trebaće tu dosta još vode da proteče Savom i Dunavom. Moraće i da se promeni narativ na RTSu i da osete krizu. Do tada svi mogu da zaborave na bilo kakve popuste.
 
Meni je neverovatno kako to da su se nasi investitori nafatirali i ne pogadja ih kriza, dok recimo u Kini i Nemackoj je gradjevinski sektor bas u krizi. Ili mi imamo neku alhemiju za ekonomiju koju bi trebalo da istrazuju nobelovci iz ekonomije ili je profit investitora malo veci od onog koji se ovde pominje i zbog kojeg ti bude zao investitora koliko malo zaradjuju :)
 
Meni je neverovatno kako to da su se nasi investitori nafatirali i ne pogadja ih kriza, dok recimo u Kini i Nemackoj je gradjevinski sektor bas u krizi. Ili mi imamo neku alhemiju za ekonomiju koju bi trebalo da istrazuju nobelovci iz ekonomije ili je profit investitora malo veci od onog koji se ovde pominje i zbog kojeg ti bude zao investitora koliko malo zaradjuju :)

Treba biti iskren i reći da postoje i zemlje u Evropi i šire gde cene zapravo rastu i dalje, npr. Poljska, Hrvatska itd.
 
E baš na takav sam stav naišao i ja kad sam gledao stanove. BUKVALNO! Ako hoćeš može, cena je ta, ako nećeš OK. Ima ko hoće. NIKAKAV popust nema ni 50e:)) To ti jednostavno govori a eto nazvao si njih 10 da su se toliko nafatirali da ih baš brige da li će da proda ili neće. Jednostavno svi imaju stav: My way or the highway... Da se izmeni narativ trebaće tu dosta još vode da proteče Savom i Dunavom. Moraće i da se promeni narativ na RTSu i da osete krizu. Do tada svi mogu da zaborave na bilo kakve popuste.
Ok. Iskoristili su situaciju pre 2 godine i ostvarili masne profite. Deo njih se povukao sa tržišta jer znaju da će to sad malo teze ići u stvarnosti. Zato se preusmeravanju na lux projekte gde je kupcima niska nabavna vrednost evra.
 
Manja mesta crkla što se tiče prodaje i prometa.
Evo da vam prenesem iskustvo sa terena 😉.
Desetak investitora sam pozvao (NS) zbog dragih ljudi koji gledaju nešto da kupe a i možda ja uzmem nešto (čekam povratnu informaciju od kupca). Ovo je struktura investitora:
1. Veći kompleksi podigli 4-5% cene od letos. Stanova ima ali su skupi i možeš opušteno da odabereš. Problem je visoka cena. Garaže čak nude na rentu ili rate. Izvukli su novac i malo ih zab**e za sve iskreno.
2. Prodao sve stanove. Ostali su mi penthaus-i, ne planiram ništa uskoro da gradim makar neko vreme dok se ne steknu uslovi ?!?
3. Zgrada maltene useljiva. Pravim razliku od 50e da li isplaćuješ sve u kešu ili kredit. (Ne znam u čemu je fora kad banka isplaćuje za 20 dana). Stanove od 60-100m2 možeš da biraš. Nisu prodati.
4. Investitoru ostao 1 manji stan. Zgrada u izgradnji. Ostalo prodao odavno. Digao 5% cenu. Ne planira da pravi zgradu 2-3 godine iako ima lokacije spremne. Radiće neki hotel. Hoće da spusti cenu.
5. Investitoru ostao 1 stan, zgrada gotova, podigao cenu 5% ali daje parking mesto. Zgradu pravi sledeću na najluks lokaciji sa cenom većom od NBG (50m2=250k...🤡.....).
6. Ostali stanovi oko 70-80m2 maltene svi. Spušta cenu na garažu a možda će i na stanove.
7. Prvi put pravi zgradu, jeftinije od svih ostalih 10-15 %. Ostavlja i za sebe stanove.
8. Urbane vile sa boljom opremom (alu stolarija, podno grejanje na gas itd) malo skuplje od stanova u regularnim zgradama.
9. Vraćaju cenu sa početka izgradnje i daju akcije. Lošije su lokacije u pitanju.
10. Za loše lokacije traži 30% učešća, za bolje 50% učešća.

Mešano meso na tržištu.
Manji investitori su videli da tržište više nije likvidno i trajno odlažu gradnju. 2 godine je sigurno da će odložiti početak neke nove gradnje. Čekaju da budu sigurni da će se prodati ono što prave. Zavise od keša kupaca i kompenzacija.

Srednji investitori, imaju para, nervira ih što nisu prodali sve ali mogu donekle da čekaju. Uspoooorili su izgradnju skroz. Udružuju se pa rade projekte u inostranstvu.

Veliki, imaju neprodate stanove. Ne počinju nešto novo. Čekaju i prodaju polaako ovo što imaju. Orijentišu se na najluks izgradnju.

U principu.....još se vrte pare na tržištu, prodaju se stanovi ali staje izgradnja, smanjuje se ponuda jer je neizvesno. Najviše ima kupaca do 80-130k kao i u prethodnom periodu, samo se vremenom sve manja kvadratura dobija. Ovo ostalo baš slabo...ako neko zaluta 😂.....
Deluje mi da će 2025 biti godina prodaje gotovih stanova i najluks stanova. Makar za NS. Verujem da će biti tako i u BGu. Ovo ostalo samo APP cene.

14 novogradnji ima samo NBG za jul....🤡🤡🤡🤡🤡 sramota
Mogao si da napišeš i okvirne lokacije ali dobro, sad si video ono što sam pričao za ženinog brata što traže stan.
 
Vrh