Šta je novo?

Cene nekretnina

Meni je neverovatno kako to da su se nasi investitori nafatirali i ne pogadja ih kriza, dok recimo u Kini i Nemackoj je gradjevinski sektor bas u krizi. Ili mi imamo neku alhemiju za ekonomiju koju bi trebalo da istrazuju nobelovci iz ekonomije ili je profit investitora malo veci od onog koji se ovde pominje i zbog kojeg ti bude zao investitora koliko malo zaradjuju :)
Ono što ja vidim jeste da se profit na Zapadu a verovatno i u Kini, a i kod nas zvanično smanjuje:)) Što vidimo na primeru BWa. Prodaja razbija a oni u minusu:)) Kao i Telekom koji je u Minusu. To se pravi veštački. Dok se stvarni profit krije i onda se kuka. Inventory stanova se njemu ne računa kao profit već kao lager i onda nema tog profita a on zna da se omastio već za koliko god da ga proda. Slično kao auto industrija. Isplati im se više da unište gotov auto nego da ga prodaju upola cene. Jer on kad ga je proizveo to je to. Sve je ekstra profit. Plus kod nas su ljudi i kompanije navikli da rade s pozitivnom nulom, dok na Zapadu stalno MORAŠ imati ORGANISKI rast od 30% godišnje što nije moguće uvek. Eto tu je caka. Naši isto imaju mnogo podizvođača koji im nisu na platnim spiskovima. Ovo su samo neki od primera... A ima ih sigurno još mali milion.
 
Ono što ja vidim jeste da se profit na Zapadu a verovatno i u Kini, a i kod nas zvanično smanjuje:)) Što vidimo na primeru BWa. Prodaja razbija a oni u minusu:)) Kao i Telekom koji je u Minusu. To se pravi veštački. Dok se stvarni profit krije i onda se kuka. Inventory stanova se njemu ne računa kao profit već kao lager i onda nema tog profita a on zna da se omastio već za koliko god da ga proda. Slično kao auto industrija. Isplati im se više da unište gotov auto nego da ga prodaju upola cene. Jer on kad ga je proizveo to je to. Sve je ekstra profit. Plus kod nas su ljudi i kompanije navikli da rade s pozitivnom nulom, dok na Zapadu stalno MORAŠ imati ORGANISKI rast od 30% godišnje što nije moguće uvek. Eto tu je caka. Naši isto imaju mnogo podizvođača koji im nisu na platnim spiskovima. Ovo su samo neki od primera... A ima ih sigurno još mali milion.
Slazem se, ima tu i tog "kreativnog racunovodstva", kad ti je bilans jedva iznad nule ili u minusu, a ti se razbijas od para, nevezano za delatnost. Tako da, i ako gledas finansijske izvestaje razlicitih investitora sigurno neces moci da zakljucis koji im je pravi profit, jer ga ko zna kako izvlace u medjuvremenu.
 
Screenshot_20240921_102107.jpg

 
Situacija je govnjiva, ali imamo mi alat da to počistimo - to je poruka.
Na duze staze ja stvarno ne vidim kako je moguce da ovo opstane. Znam da pricamo o tome kako ce stampati, izvuci nas i ostalo ali kolicina novca koju ce morati da odstampaju, ne vidim kako ce nama biti ista bolje, samo ce sve opet ici jos vise sa cenama ako uzmemo u obzir da ce svi uzimati taj jeftin novac i kako god okrenes, bull case scenario znaci manja potrosnja i slabija ekonomija jer ne mozemo da ispratimo te cene ili da nam plate skoce drasticno.
 
Na duze staze ja stvarno ne vidim kako je moguce da ovo opstane. Znam da pricamo o tome kako ce stampati, izvuci nas i ostalo ali kolicina novca koju ce morati da odstampaju, ne vidim kako ce nama biti ista bolje, samo ce sve opet ici jos vise sa cenama ako uzmemo u obzir da ce svi uzimati taj jeftin novac i kako god okrenes, bull case scenario znaci manja potrosnja i slabija ekonomija jer ne mozemo da ispratimo te cene ili da nam plate skoce drasticno.
Možda zato što pokušavamo da odgovorimo racionalno na fenomene koje ne podležu racionalnim zakonima. Više ne pokušavam da shvatim bilo šta: biće šta bude, a prosečnim radnim ljudima se svakako ne piše dobro.
 
Znači krenuće recesija i dosta poslova će se izgubiti, zameniće ih AI i ChatGTP i roboti i ulazimo uskoro u tu novu eru.
Ljudi već sada ne mogu da kupe za sebe nekretninu, a biće još gore.
Površina stana za život se sve više smanjuje.
Već je normalizovano da i žena i muškarac moraju da rade.
Ne znam što se čudimo inflaciji, pošto je to ekonomski globalni fenomen da kažem koji traje i pre našeg rodjenja.

Ranije su ljudi živeli u kući sa dvorištem od 500m2 i otprilike minimum 100m2 kuće i žena nije morala da radi neki posao za platu.

A sada kada kažeš da imaš stan od 100m2 i parking mesto se smatra da si bogataš 😂
Mislim da se nastavlja ovaj trend inflacije i sve manjeg posedovanja nekretnina od strane ljudi(radnog naroda), a uskoro i postepena zamena ljudi sa robotima i AI.
 
Ulazimo u fazu univerzalnog dohotka i stanarskog prava u državnom stanu za sve. 30m² po članu porodice besplatno za život. Ko hoće više nek sam kupi. 🤣
 
Znači krenuće recesija i dosta poslova će se izgubiti, zameniće ih AI i ChatGTP i roboti i ulazimo uskoro u tu novu eru.
Ljudi već sada ne mogu da kupe za sebe nekretninu, a biće još gore.
Površina stana za život se sve više smanjuje.
Već je normalizovano da i žena i muškarac moraju da rade.
Ne znam što se čudimo inflaciji, pošto je to ekonomski globalni fenomen da kažem koji traje i pre našeg rodjenja.

Ranije su ljudi živeli u kući sa dvorištem od 500m2 i otprilike minimum 100m2 kuće i žena nije morala da radi neki posao za platu.

A sada kada kažeš da imaš stan od 100m2 i parking mesto se smatra da si bogataš 😂
Mislim da se nastavlja ovaj trend inflacije i sve manjeg posedovanja nekretnina od strane ljudi(radnog naroda), a uskoro i postepena zamena ljudi sa robotima i AI.
Baš dosta nekih generalizacija si sipao iz rukava ovde.
Što se čudimo inflaciji? Zamisli da te, ne daj bože, sutra neko pozove u rat, a ti imaš dvoje male dece i nije ti baš svejedno što će ti se šanse da umreš povećati za 50% recimo. I na to ti kažu: šta se čudiš, pa ratuje se od kad je sveta i veka!? Buniš se protiv svega što udara na tebe lično, a pošto tebi očigledno ne smeta, onda možeš da izjaviš tako nešto.
 
Kakve su zgrade u bloku 63? Mislim na one što su se pravile 2000-tih?
 
Na duze staze ja stvarno ne vidim kako je moguce da ovo opstane. Znam da pricamo o tome kako ce stampati, izvuci nas i ostalo ali kolicina novca koju ce morati da odstampaju, ne vidim kako ce nama biti ista bolje, samo ce sve opet ici jos vise sa cenama ako uzmemo u obzir da ce svi uzimati taj jeftin novac i kako god okrenes, bull case scenario znaci manja potrosnja i slabija ekonomija jer ne mozemo da ispratimo te cene ili da nam plate skoce drasticno.
Recesija ili
Print pa depresija
 
Pricao sam juce sa svojim bankarom u OTP-u koji prati makro i oni misle da se kamate nece spustiti do onih 3% kao sto je bilo za vreme kovida i da dosta ljudi pita za ovu meru gde je kamata zakucana na 5%. Dosta ljudi se javlja i u neznanju misle da ce im se rata vratiti kao sto je bila nekada, to jest, postoji velika nada da ce to biti kao sto im je bilo u pocetku. Takodje mi je rekao da je bilo dosta poziva gde su ljudi napadali bankare misleci da su ih prevarili ali zapravo ne razumeju u potpunosti kako euribor funkcionise.
 
Pricao sam juce sa svojim bankarom u OTP-u koji prati makro i oni misle da se kamate nece spustiti do onih 3% kao sto je bilo za vreme kovida i da dosta ljudi pita za ovu meru gde je kamata zakucana na 5%. Dosta ljudi se javlja i u neznanju misle da ce im se rata vratiti kao sto je bila nekada, to jest, postoji velika nada da ce to biti kao sto im je bilo u pocetku. Takodje mi je rekao da je bilo dosta poziva gde su ljudi napadali bankare misleci da su ih prevarili ali zapravo ne razumeju u potpunosti kako euribor funkcionise.
Šta bi sa uredbom? Zakucali kamatu do kraja 25? Ili 20% veće kamate od 1 januara?
 
Nalepi tekst ili makar deo ako imaš pretplatu.
I šta sad .....glavna u ECBu poredi današnje vreme sa 1929? Ali kao imamo instrumente da reagujemo........otvoriš USA dug, M2, SPX, Zlato, nekretnine i sve ti bude jasno.....
Pa kaze da su ekonomski uslovi slicni samo sto je jedina prednost sada sto valuta nije vezana ni za sta pa ce jako brzo odgovoriti ako bude nekih katastrofa, u prevodu, stampace.
 
Vrh